Aktualności

Nasze działania na zajęciach SCI w roku szkolnym 2023/2024

Nasze drukarki ciągle w ruchu 😀 Nowi uczniowie, którzy zasilają Szkolne Centrum Innowacji zaczynają od zapoznania się z budową i działaniem drukarek, następnie uczą się projektować w programie Tinkercad, by dany projekt przygotować w programie FlashPrint lub w PrusaSlicer do druku  na drukarkach 3D. Produkujemy też filament, który wykorzystamy do długopisów 3D. Dla "Teatru Prawie Wielkiego" z okazji 10 lecia działalności teatru zaprojektowaliśmy i wydrukowaliśmy breloki z logo teatru. Drukowaliśmy również przedmioty do użytku codziennego, np wędki.


Pierwszy wydruk Zosi

Pierwszy wydruk Jagody

Produkcja filamentu.mp4

Sukces Artema Pasovych

Artem Pasovych najlepszy w Polsce w ogólnopolskim konkursie Matematyka & GeoGebra Magik 

czerwiec 2023. 

Artem zdobył:

1 miejsce - Ilustracja twierdzenia lub pojęcia matematycznego kl. 7-8

Wyróżnienie - Ilustracja elementów przyrody, techniki lub sztuki z GeoGebrą kl. 7-8

Artem Pasovych

Drukujemy elementy oraz budujemy z nich maszyny do produkcji filamentu

Chłopcy z klasy IVa: Olivier Kowalczyk, Milan Orłowski, Aleksander Marciniak,  Antoni Osiński, Jakub Grala, Jakub Zych, Kamil Sikora, Dawid Bednarkiewicz i Makar Pasovych uczęszczający na zajęcia SCI drukują elementy do  budowy maszyny, która będzie produkowała filament do drukarek 3D. Korzyści będą podwójne, gdyż filament będzie produkowany z butelek po napojach czyli walory ekologiczne, a także ekonomiczne. Podczas pracy nad maszyną mieliśmy wsparcie merytoryczne naszego absolwenta Kamila Kalińskiego , obecnie studenta III roku Politechniki Warszawskiej oraz właściciela prywatnej firmy. Kamil pierwsze kroki stawiał właśnie w SCI będąc uczniem szkoły w Kowalewie.

VID_20230524_121101 (1).mp4

Próba uruchomienia maszyny

Pierwsze centymetry wyprodukowanego filamentu :)

Cięcie butelek na paski - przygotowanie materiału do produkcji filamentu

Cięcie butelek na paski - przygotowanie materiału do produkcji filamentu

Cięcie butelek na paski - przygotowanie materiału do produkcji filamentu

Cięcie butelek na paski - przygotowanie materiału do produkcji filamentu

Montaż maszyny i próba produkcji filamentu

Montaż maszyny

Montaż maszyny

Montaż maszyny

Montaż maszyny

VID_20230509_085331 (2).mp4
VID_20230509_085131 (1).mp4

Drukowanie elementów

Drukowanie eleme

Elementy do budowy maszyny

Elementy do budowy maszyny

Elementy do budowy maszyny

Elementy do budowy maszyny

Elementy do budowy maszyny

Projekty domów w Kowalewie

Uczniowie klasy IVa i Vb na zajęciach SCI projektowali w programie Tinkercad domy w Kowalewie, a następnie drukowali je na drukarkach 3D. 

Projekt "Ptaki zimujące w Polsce

Uczniowie klasy IVa, Va oraz klasy Vb wspólnie przystąpili do projektu "Ptaki zimujące w Polsce" w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Dzieci "drukowały" długopisami 3D najpopularniejsze ptaki przebywające zimą w Polsce. Następnie zrobiły wystawkę wydrukowanych ptaków na drzewku w holu oraz wykonały sztalugę z ptakami wydrukowanymi na drukarce atramentowej.

szczygieł

gil

sikora bogatka

kos

wróbel

gil

Wykorzystujemy sprzęt z programu Laboratoria Przyszłości

kalibrujemy drukarkę

kalibrujemy drukarkę

Na zajęciach SCI (Szkolnego Centrum Innowacji) grupa uczniów klasy 4a i 5b rozwija swoje zainteresowania, ucząc się obsługi drukarek 3D otrzymanych w ramach projektu Laboratoria  Przyszłości. Pierwsze zajęcia polegały na zapoznaniu się z budową drukarki oraz jej kalibrowaniu. Kolejne zajęcia to już drukowanie testowe z gotowej kostki sześciennej.

Druk 3D rozpoczyna się od przygotowania przestrzennego modelu, dlatego uczniowie projektowali w programie Tinkercad. Na początek projektowali breloki, które nie wymagają podpór. Swoje projekty uczyli się zapisywać w formacie STL.

Wykonanie wirtualnej geometrii to wciąż za mało, by móc już drukować. Dlatego młodzi projektanci musieli przesłać plik do slicera, w którym model zostaje poddany niezbędnym modyfikacjom, polegającym przede wszystkim na podzieleniu bryły na poziome warstwy, dzięki czemu powstaje ścieżka robocza, jaką będzie poruszała się głowica nakładająca filament. Tak przygotowany projekt uczniowie mogą już wydrukować w drukarce 3D, wcześniej kalibrując drukarkę i ustawiając odpowiednie parametry, takie jak temperatura, itp.

Etap projektowania w programie Tinkercad 


VII Konferencja TED w Kowalewie

11 czerwca 2022 roku w Szkole Podstawowej w Kowalewie odbyła się VII Konferencja TED (Technologie Edukacja Działanie). Konferencja była skierowana do nauczycieli wszystkich przedmiotów. W trakcie konferencji pokazano na wykładach i warsztatach, jak można stosować technologię informacyjną w różnych obszarach programu kształcenia, jako narzędzia do poszerzania i wzbogacania nauczania i uczenia się. Jednym z punktów konferencji były przykłady dobrych praktyk uczniowskich. 

Na początku konferencji Pani Dyrektor Elwira Łucka powitała wszystkich przybyłych gości, nauczycieli, wykładowców. Szczególnie ciepło powitała uczniów. Wśród zaproszonych gości obecni byli: Pani Marzena Szczudlik - Kuratorium Poznań, Delegatura Kalisz, Pani Ilona Błaszczyk - kierownik Wydziału Oświaty w Pleszewie, Pan Mariusz Derbich - Prezes Zarządu FAMOT Pleszew, Jarosław Orłowski - współwłaściciel firmy Sekom - Łucki, Pan Jarosław Woźny - właściel firmy Kotły Woźny Junior, Maciej Andrzejczak - przewodniczący Rady Rodziców, przedstawiciele firmy Kamila Kalińskiego 3Domination. Po powitaniu uczestnicy i goście wysłuchali wykładu pani dr Katarzyny Winkowskiej-Nowak, pracownika naukowego SWPS Warszawa oraz Florida Atlantic University w USA jak również zobaczyli efekty pracy naszych uczniów i nauczycieli, którzy realizują szereg ciekawych projektów związanych z nowoczesnym projektowaniem i drukowaniem w 3D, programowaniem i robotyką. Wykłady i warsztaty prowadzili: dr Krzysztof Winnicki - nauczyciel akademicki UAM Poznań, Daria Szalińska - nauczyciel matematyki w LO nr 4 Ostrów WLKP, Joanna Osio - nauczyciel matematyki w SP Powidzko, Mirela Robakowska - nauczyciel informatyki w SP Kowalew, Teresa Zielińska - nauczyciel matematyki w SP Kowalew. 

Link do galerii zdjęć 

Efekty pracy uczniów na zajęciach z SCI

Asia i Kinga po raz kolejny laureatkami
Ogólnopolskiego Konkursu Matematyka i GeoGebra

Kolejny sukces naszych uczennic. Joanna Szukalska zdobyła 1 miejsce, a Kinga Musielak 2 miejsce w VII Ogólnopolskim Konkursie Matematyka i GeoGebra MaGIK 2022, zorganizowanym przez Warszawskie Centrum GeoGebry. 

                                          Kinga Musielak

Joanna Szukalska

Konkurs na "Superprojektanta 3D"

31 marca  2022 roku został przeprowadzony wśród najmłodszych uczniów  konkurs na "Superprojektanta 3D. Do konkursu zgłosili się uczniowie klas czwartych i piątych. Celem konkursu było wyłonienie uczniów, którzy pasjonują się projektowaniem  w programach 3D oraz drukarkami 3D.

1 miejsca i tytuły Superprojektana 3D otrzymali: Jagoda Jezierska, Wiktoria Krzemień i Milan Orłowski.

2 miejsca: Patryk Ryszewski, Jakub Ludwiczak.

3 miejsca: Olivier Kowalczyk, Jakub Grała.

Wyróżnienia: Ksawery Laudowicz, Jakub Zych, Michał Martyna.

Wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do udziału w zajęciach w Szkolnym Centrum Innowacji.  Nagrody zostały wydrukowane na szkolnych drukarkach 3D.

Asia i Kinga laureatkami
Ogólnopolskiego Konkursu Matematyka i GeoGebra

Kinga Musielak i Asia Szukalska powtórzyły ubiegłoroczny sukces w Ogólnopolskim Konkursie Matematyka i GeoGebra MaGIK 2021, zorganizowanym przez Warszawskie Centrum GeoGebry. Dziewczyny zdobyły 1 miejsca w Polsce.  Kinga w kategorii "Ilustracja elementów przyrody, techniki lub sztuki z GeoGebrą kl. 7-8". Asia w kategorii "Ilustracja twierdzenia lub pojęcia matematycznego kl. 7-8".

DNT - Dzień Nowych Technologii w Edukacji 

22 marca 2021 roku wzięliśmy udział w ogólnopolskim wydarzeniu Dzień Nowych Technologii w Edukacji, którego inicjatorem jest Ministerstwo Edukacji i Nauki. Dużo się działo. Na zdjęciach efekty pracy w programie graficznym blender. Poniżej link do relacji z tego wydarzenia.

moje.epodreczniki.pl/dolacz/649916 

Asia i Kinga laureatkami konkursu matematycznego

W ramach SCI uczniowie również zdobywają wiedzę i umiejętności w zakresie obsługi programu GeoGebra. 

Czerwiec 2020. Podwójny sukces naszych uczennic z klasy VI c - Kingi Musielak i Joanny Szukalskiej, które zostały laureatkami Ogólnopolskiego Konkursu Matematyka i GeoGebra w kategorii "Ilustracja twierdzenia lub pojęcia matematycznego". Kinga zwizualizowała w programie GeoGebra obliczanie pól graniastosłupów, a Asia zwizualizowała 30 zadań z Kangura z 2018 roku. Laureatki wykorzystały różne narzędzia i przekształcenia matematyczne, by uzasadnienie i wyjaśnienie problemu było dynamiczne.

Składamy hołd Janowi Pawłowi II - Patronowi naszej szkoły

Z okazji setnej rocznicy urodzin wydrukowaliśmy na drukarce 3D popiersie Jana Pawła II oraz latarenkę z wizerunkiem Patrona.

Walczymy z koronawirusem

Przyłączyliśmy się do Kamila Kalińskiego i ekipy Mistrzów dla szpitali! Na drukarce 3D, zbudowanej przez naszych uczniów drukujemy elementy do przyłbic! Akcję z ramienia szkoły pilotuje opiekun SCI Teresa Zielińska. 

Już drukujemy

18 listopada 2019 roku po raz pierwszy uruchomiliśmy drukarkę i wydrukowaliśmy kilka elementów: kostkę sześcienną, mały zameczek i jeszcze parę innych drobiazgów.

Kilka dni później...

Budujemy drukarkę 3D

W ramach Szkolnego Centrum Innowacji budujemy drukarkę 3D, która będzie potrzebna do dalszych działań SCI. Chłopcy podchodzą do sprawy bardzo profesjonalnie. Nad prawidłowym przebiegiem prac czuwa także absolwent SCI - Kamil Kaliński, który co jakiś czas nas odwiedza.

Zadowoleni, bo drukarka zbudowana - pełen sukces :)

Nasza szkoła na Międzynarodowym Szczycie Szkół w USA

Uczniowie Szkolnego Centrum Innowacji wraz z opiekunką, Teresą Zielińską zostali zaproszeni przez amerykańską szkołę średnią - Pompano Beach High School na Florydzie na INTERNATIONAL SUMMIT 2019 (międzynarodowy szczyt szkół). Wizyta miała miejsce w dniach 21.01 - 02.02 2019 roku. W szczycie uczestniczyło 14 państw. Gospodarze zaprosili szkoły z: Brazylii, Chin, Egiptu, Francji, Indii, Irlandii, Nigerii, Peru, Polski, Szwajcarii, Turcji, Wielkiej Brytanii, Zimbabwe. Delegacja szkoły w Kowalewie w składzie: Nikodem Dryjański, Kamil Kaliński, Krystian Urbaniak (uczniowie) oraz Teresa Zielińska (opiekun), miała okazję nawiązać współpracę z innymi szkołami na świecie, poznać ich kulturę, wymieniać się doświadczeniami, szlifować język angielski, poznawać inne języki oraz dzielić się doświadczeniami z różnych dziedzin. Nauczyciele i uczniowie mogli również obserwować dowolnie wybrane przez siebie zajęcia edukacyjne prowadzone przez nauczycieli amerykańskich. Podczas pobytu w Pompano Beach gospodarze zapewnili wiele atrakcji, między innymi: wycieczkę po Florydzie, zwiedzanie Parku Narodowego Everglades - rejs łodzią wśród aligatorów, kameleonów i innych zwierząt, rozgrywki sportowe nad oceanem, park rozrywki dla młodzieży, zwiedzanie Uniwersytetu w BocaRaton. INTERNATIONAL SUMMIT 2019 odbywał się w dniach 25.01 - 02.02.2019. Grupa ze szkoły w Kowalewie wyleciała do USA wcześniej, by prywatnie zwiedzić Nowy Jork, Waszyngton oraz NASA. W Nowym Jorku zwiedzali Manhattan, płynęli promem do Wyspy Ellis Island, zwiedzili Statuę Wolności, Wall Street, pomnik upamiętniający World Trade Center, Brodway, Central Park, Times Square, a także spacerowali nocą po Moście Brooklińskim. W Waszyngtonie zrobili spacer wokół Białego Domu, zwiedzili Kapitol, Centrum Kultury Papieża Jana Pawła II, Bazylikę Niepokalanego Poczęcia, Mauzoleum Abrahama Lincolna oraz pomnik Waszyngtona. Dużą atrakcją turystyczną było całodniowe zwiedzanie NASA - Centrum Kosmiczne Johna F. Kennedy’ego znajdującego się na przylądku Canaveral w stanie Floryda. Turyści mogli podziwiać z bliska wyrzutnię rakietową oraz rakiety, między innymi Atlantis, łaziki, oglądać filmy 3D o załodze przebywającej w kosmosie. Miłym zaskoczeniem było spotkanie z amerykańską kosmonautką, z którą można było porozmawiać i wziąć autograf. Wyjazd do USA dostarczył ogrom pozytywnych wrażeń zarówno dla uczniów, którzy byli tam pierwszy raz, jak i dla nauczycielki, która była tam po raz drugi. Szkoła pokazała się z jak najlepszej strony i dostaliśmy już zaproszenie na kolejny szczyt, który odbędzie się za dwa lata.

Ten wyjazd mógł się odbyć dzięki wsparciu firmy Famot Pleszew, burmistrza Miasta i Gminy Pleszew, Arkadiusza Ptaka i bardzo wielu osób, którym bardzo, bardzo serdecznie dziękujemy. Te osoby to:
- Thomas Hudson - dyrektor szkoły w Pompano Beach High School,
- Lori Carlson, Jill N. Samaroo - zastępcy dyrektora,
- Claudia Singkornrat, Jeffery S. Williams, Arif Mumtaz - nauczyciele,
- Prof. Andrzej Nowak, dr Katarzyna Winkowska - Nowak - pracownicy naukowi, którzy bezinteresownie gościli w swoim domu na Florydzie opiekunkę uczniów oraz zorganizowali wyjazd do NASA ,
-Władysław Wiktorek - ksiądz przyjaciel, który gościł w swoim mieszkaniu w Easton koło Nowego Jorku wszystkich uczestników wyjazdu, woził swoim samochodem do Nowego Jorku i Waszyngtonu oraz był przewodnikiem,
- Ray Bielicki, Frank Bielicki - rodzina - przyjechali ze stanu Maryland do Waszyngtonu 300 km, by zorganizować wejście do Kapitolu i zwiedzanie stolicy USA

Finał konkursu "Elektronik Roku"

Wizyta w firmie FOSTER

Nasza grupa z SCI w składzie: Kacper Bamberski, Jakub Barański, Piotr Marchwiak i Krystian Urbaniak pod opieką Teresy Zielińskiej gościła 11 stycznia 2018 r. w firmie FOSTER pana Eugeniusza Fengiera, gdzie uczyliśmy się precyzyjnego lutowania. Ta umiejętność jest niezbędna do budowy drona, którego budujemy. Tajniki profesjonalnego lutowania pokazał nam sam Szef firmy oraz Jego pracownicy.

Nawiązaliśmy współpracę z Pompano Beach High School na Florydzie.

W październiku 2017 roku miało miejsce pierwsze spotkanie przez łącza internetowe. Kontaktujemy się przez Skype oraz mailowo. Opiekunem grupy licealistów amerykańskich jest nauczycielka biologii  - Claudia Singkornrat, a naszych uczniów - Teresa Zielińska

SCI też kodowało

SCI na wyjeździe naukowym w Kobylej Górze

Przedstawiciele Szkolnego Centrum Innowacji w Kowalewie uczestniczyli w imprezie edukacyjno-naukowej, która miała miejsce 22 października 2016 roku w Centrum Wiedzy i Nowych Technologii im. Jana Pawła II w Kobylej Górze. 


Młodzież brała udział w warsztatach, seminariach i wykładach prowadzonych przez polskich naukowców, między innymi przez Prof. Agnieszkę Zalewską - pracownika naukowego największego centrum fizyki cząstek na świecie (CERN - Europejska Organizacja Badań Jądrowych w Genewie). 


Uczniowie dowiedzieli się co to są neutrina. Duże wrażenie na uczniach wywarła możliwość uczestniczenia na żywo w wideokonferencji z naukowcami z CERN w Genewie. 


Profesor Zbigniew Trybuła i dr Szymon Łoś z Instytutu Fizyki Molekularnej PAN w sposób ciekawy wprowadzili młodzież w fascynujący świat niskich temperatur, gdzie królował ciekły azot. Impreza miała charakter iście naukowy. Wykłady przeplatane były warsztatami astronomicznymi, rakietowymi. Można było podziwiać loty modeli rakiet kosmicznych, a nawet samemu odpalić taki model. Nie zabrakło także pokazów astronomicznych w mobilnym planetarium cyfrowym.


Z podziwem oglądali młodzi miłośnicy SCI łazika marsjańskiego, skonstruowanego przez zespół Continuum Uniwersytetu Wrocławskiego. Grupa ta znajduje się w ścisłej czołówce światowej wśród konstruktorów łazików, zajmując III miejsce. Natomiast Pan Kazimierz Błaszczak w swoim wykładzie przybliżył perspektywy kolonizacji Marsa. Sam chciałby osiąść na Czerwonej Planecie, na którą wybiera się w 2017 roku, jeśli powiedzie się plan Bas Lansdorpa- holenderskiego przedsiębiorcy. My trzymamy kciuki za powodzenie tej misji.



SCI na Konferencji EWCOME 2016

Wakacje trwają ale my działamy :) Uczniowie, którzy działają w Szkolnym Centrum Innowacji przy Zespole Szkół Publicznych w Kowalewie zostali zaproszeni przez Panią dr Katarzynę Winkowską-Nowak na Międzynarodową Konferencję EWCOME 2016 – matematyka bez barier, gdzie zaprezentowali swoje prace. Głównym celem konferencji było przełamanie barier poprzez wypracowanie innowacyjnych metod nauczania matematyki w korelacji z innymi przedmiotami, z wykorzystaniem osiągnięć z zakresu różnych obszarów wiedzy, dziedzin nauki i sztuki, różnych dyscyplin naukowych i artystycznych. Szkołę w Kowalewie reprezentowali uczniowie: z klasy IIIb – Aleksandra Chojecka, Kamil Kaliński, Krzysztof Łęcki; z klasy IIa – Marcelina Frąszczak, Zofia Gogolińska, Iga Gryszka, Kamila Kocemba, Olga Pasternak, Jakub Skałecki, Paweł Walendowski, Magdalena Witczak i Szymon Zmuda. Młodzież zaprezentowała wykonane przez siebie różne modele wykorzystujące energię odnawialną, w tym: silnik Stirlinga, wiatraki na energię wiatrową oraz słoneczną, modele domów pasywnych, samochody na baterie słoneczne. Animację wszystkich modeli silników jak i samochodów oraz domów pasywnych, Krzysztof Łęcki przedstawił, wykorzystując program GeoGebra, a Aleksandra Chojecka i Marcelina Frąszczak wykonały animację działania silnika Stirlinga, wykorzystując program graficzny Gimp oraz PPT. Ponadto uczniowie zaprezentowali silnik elektryczny, parowy, model samochodu sterowanego za pomocą programu Arduino. Uświetnieniem pokazów prac uczniowskich był hologram przedstawiający logo SCI , a także show z użyciem laserów. Na ręce opiekuna SCI w Kowalewie – Teresy Zielińskiej spływały gratulacje dla uczniów od osób z Polski, jak i zagranicznych gości.

IV Konferencja ROSE i GeoGebry

21.05.2016r. w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kowalewie odbyła się IV Konferencja ROSE i GeoGebry. Głównym celem konferencji było zaprezentowanie zastosowań różnorodnych narzędzi informatycznych w nauczaniu przedmiotowym oraz pokazanie innowacyjnego podejścia nauczyciela do edukacji.

Na samym początku konferencji duże zainteresowanie wszystkich gości wzbudzili uczniowie naszego gimnazjum, którzy zaprezentowali efekty prac powstałych w wyniku działalności Szkolnego Centrum Innowacji. Byli to:  Aleksandra Chojecka, Kamil Kaliński, Grzegorz Kubiak, Krzysztof Łęcki,  Marcelina Frąszczak, Zofia Gogolińska, Kamila Kocemba, Olga Pasternak, Paweł Walendowski, Magdalena Witczak, Szymon Zmuda oraz Julian Penkala. Przedstawiciele SCI zadziwili swoimi pokazami wszystkich zebranych. Dużą furorę zrobił hologram, a także fizyczno-chemiczny show z wykorzystaniem laseru. Młodzież zaprezentowała także silniki: Stirlinga, parowy, elektryczny, a także wiatraki napędzane siłą wiatru i energią słoneczną. Podczas demonstrowania efektów prac uczniowskich nie zabrakło też samochodów napędzanych energią słoneczną oraz modeli domów pasywnych. Uczniowie pochwalili się również umiejętnościami sterowania pojazdu za pomocą Arduino -  platformy programistycznej dla systemów wbudowanych. Ważnym punktem tej części konferencji było również pokazanie apletów wykonanych w programie GeoGebra.

Czy prądem elektrycznym można leczyć mózg?

Szkolne Centrum Innowacji cały czas intensywnie działa. 27 kwietnia 2016 gościła w naszej szkole pani dr inż. Joanna Budzisz
z Politechniki Wrocławskiej, która opowiedziała gimnazjalistom czy prądem elektrycznym można leczyć mózg.


Co to jest DNA, ciekawe doświadczenia chemiczne...

22 kwietnia 2016 roku, uczniowie SCI mieli okazję posłuchać Karoliny Czajczyńskiej, doktorantki Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk oraz obejrzeć w jej wykonaniu doświadczenia.

Prelegentka przedstawiła jakimi badaniami zajmuje się instytut oraz co to daje człowiekowi. Wyjaśniła również co to jest DNA, gdzie się mieści, jaką ma długość i jaka jest jego rola. Na koniec zademonstrowała ciekawe doświadczenia chemiczne, które uczniowie przyjęli z entuzjazmem. Były to: wulkan chemiczny, trąba słonia, paląca zapałka i inne.

Przygoda z Arduino

15 kwietnia 2016 roku grupa uczniów Szkolnego Centrum Innowacji zaczęła swoją przygodę z Arduino. Inżynier Kamil Galewski, student Politechniki Poznańskiej wprowadził młodzież w świat Arduino - platformę programistyczną, za pomocą której można wykonać i zaprogramować najróżniejsze gadżety. To kolejny pomysł na zajęcia pozalekcyjne w naszej szkole w ramach Szkolnego Centrum Innowacji.

Korzystając z Arduino można zbudować urządzenie, które zbiera informacje z otoczenia (czujniki),  następnie je  przetwarza, wykonuje pewne akcje  (silniki) oraz komunikuje się z użytkownikiem (diody, wyświetlacz, komputer). Za pomocą Arduino można zrobić np. sterownik rolet w oknach, domową stację meteo (z dostępem przez internet), sterownik oświetlenia i ogrzewania w akwarium, cyfrową stację lutowniczą, pojazdy sterowane pilotem, automatyczny dozownik karmy i wody dla psa i wiele, wiele innych.

My rozpoczęliśmy od podstaw, czyli dowiedzieliśmy się z czego składa się podstawowy zestaw Arduino, jak łączyć poszczególne elementy oraz wpisywaliśmy proste komendy (prosty program, by świeciły diody). Arduino łączy wiedzę  z fizyki, matematyki oraz programowanie w języku C/C++.

Chłopcy podczas pracy z zestawem arduino.