Pozorování kolonie divokých kachen

Datum: 15. září 2022

Účastníci: žáci V. oddělení ŠD, 15 dětí

Vychovatelka: Jana Kaštánková

Cíl: Rozvíjet vědomosti o způsobu života kachen divokých

S dětmi jsme se vydali na vycházku Medlánkami podél potoka, kde je již několik let usazena kolonie divokých kachen. 

S dětmi jsme si mohli všimnout, že těmto kachnám do značné míry chybí plachost divoce žijících zvířat, což je způsobeno jejich dlouhodobým usídlením v těsné blízkosti sídliště a kachny tedy jsou na častou přítomnost lidí zvyklé.

Věnovali jsme pozornost rozdílům ve vzhledu kačera a kachen a důvodům jejich rozdílného zbarvení. Děti se dozvěděly, že díky roztírání tuku z nadocasní žlázy je peří kachen odolné proti vodě, ale že i kachny by se mohly utopit ve vodě s nadměrnou koncentrací saponátu nebo pracích prostředků. Všímali jsme si prostředí, které je pro kachny k životu nezbytné – voda a souš porostlá rostlinami skýtajícími úkryt. Společně s dětmi jsme sestavili kachní jídelníček – semena, bobule, hmyz, rostliny a malé rybky a možnosti jejich správného přikrmování, které zahrnuje zeleninové odřezky, různé obiloviny a jen doplňkově pečivo, v žádném případě to ale nesmí být sladké nebo slané pochutiny, které by kachny mohly ohrozit na životě.

Výstup: Děti získaly podrobnější vědomosti o způsobu života zvířat žijících v jejich těsné blízkosti, čím mohou tomuto druhu zvířat pomáhat a naopak jaká lidská činnost nejen kachnám, ale i přírodě všeobecně škodí.