Rosnąca złożoność
Problemy dzisiejszego świata są coraz bardziej złożone, a zmierzenie się z nimi wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też poszerzania horyzontu naszych doświadczeń, którą może dać tylko interdyscyplinarna edukacja humanistyczna.
Kryzys edukacji
Tradycyjna edukacja przygotowywała do zawodów. Dziś wiemy, że takie podejście do wykształcenia już nie wystarczy. Potrzebujemy nowego myślenia o tym, co to znaczy być „wykształconym”, również dla pracowników z wieloletnim doświadczeniem i licznymi sukcesami zawodowymi.
Kapitał społeczny
Odbudowa zaufania do państwa i jego instytucji - warunku koniecznego do wysokiej jakości życia - wymaga zrozumienia odmiennych racji i otwarcia na „Innego”.
Tempo zmian
Świat i nasze życie codzienne zmieniają się w ogromnym tempie. Żyjemy nawet już nie tyle w epoce zmian, co w zmianie epok. Przyspieszona przez globalną pandemię transformacja wymaga wysiłku by nie podążać bezwolnie za dryfem.
Wspólnota
Poziom konfliktu politycznego wyklucza możliwość zrozumienia drugiej strony i porozumienia się na poziomie wartości. Droga do odbudowy wspólnoty prowadzi przez próby odnalezienia i zrozumienia doświadczeń, które nas łączą.
Rutyna
Istniejąca oferta ‚executive education’ skupia się na rozwiązywaniu powtarzalnych problemów w ramach obowiązującego od kilkudziesięciu lat paradygmatu, którego fundamenty dziś trzeszczą. Wykształcenie to coś więcej niż różne sposoby rozwiązywania problemów.
Filozofia stawia pytania, jątrząc i kwestionując to, co uważaliśmy za pewne i niewzruszone
Obcując z nią wytwarzamy wrażliwość, która pozwala w elastyczny sposób radzić sobie z najbardziej złożonymi sytuacjami
Namysł nad tekstami klasyków rozwija nie tylko umiejętność analizy, ale przede wszystkim wyobraźnię
Wykształcenie humanistyczne prowadzi do tego, co Arystoteles nazwał phronesis – mądrością praktyczną
“Czemuż miałoby służyć to próżne dociekanie? Odpowiedź brzmi: idzie o nie samo; bo takie dociekanie, choć nieuwieńczone sukcesem, radykalnie zmienia nasze życie”
Leszek Kołakowski