Громадянська освіта 10а,10б

  • Шановні учні 10а,10 б класів, перегляньте відео матеріали!

Добрий день ! Написати есе “Я у світі інтернету” Удачи!!!!

27/03/2020

Добрий ранок!

САЙТ https://erudyt.net/novini-shkiln

Відеоуроки для 9-11 кл. на YOU TYBE каналі за посиланням

https://bit.ly/2IUzyVs


Шановні учні, батьки і вчителі!

Ви зареєструвалися на онлайн-уроки Всеукраїнської Віртуальної школи «Ранок».

РОЗКЛАД

Чекаємо на вас за посиланнями:

1–2 класи з 9:30 до 13:30 https://youtu.be/OHZyiwXYDYs

3–4 класи з 9:30 до 12:00 https://youtu.be/FZrFJIUDwpQ

5–7 класи — зустрінемось на уроках у вівторок і четвер

8–11 класи — https://youtu.be/FZrFJIUDwpQ

31.03.2020 Добрий ранок!

Дати відповідь в зошиті .Тема Взаємодія громадян і держави в досягненні суспільного добробуту.

Надати визначення понять: економіка як сфера життя, домогосподарство,підприємницька діяльність, сталий розвиток

01.04.2020. Увага!!!

Проект: Активна громадянська позиція людини – запорука успішної держави – Проекте навчання «На Урок» @MIUI| https://naurok.com.ua/project/aktivna-gromadyanska-poziciya-lyudini-zaporuka-uspishno-derzhavi-27

Проект: Чи існує ідеальний політичний режим? – Проекте навчання «На Урок» @MIUI| https://naurok.com.ua/project/chi-isnue-idealniy-politichniy-rezhim-8

Участие приветствуется. Буде зараховано як тема двох уроків.

06.04.2020.Доброго дня!

Завдання. Тема в підручнику Економіка домогосподарства. Написати ессе “ Причини корупції в державі”.

13.04.2020. Доброго дня!

Тема завдання : "Підприємництво".

Надати відповідь:

  1. Що таке підприємницька діяльність.
  2. Мета і соціальна відповідальність підприємця.
  3. Правовий захіст бізнесу.
  4. Практичне заняття: " Створюємо бізнез-план власного підприємства".

Завдання надати до 17.04.2020



21.04.2020. Доброго дня! Урок

Тема: Економіка домогосподарства

Домогосподарства виступають на ринку і як споживачі, і як власники різноманітних ресурсів, якими користуються підприємства. У Законі України «Про Всеукраїнський перепис населення» зазначається, що домогосподарство — це сукупність осіб, які спільно проживають, забезпечують себе всім необхідним для життя, ведуть спільне господарство, повністю або частково об’єднують і витрачають кошти. Ці особи можуть перебувати або не перебувати в родинних стосунках. Домогосподарство може складатися з однієї і більше осіб. Це поняття ширше, ніж сім’я, тут визначальним є спільне проживання та ведення спільного господарства, наприклад: військові строкової служби, вихованці будинків дитини тощо.

Домогосподарство виконує на ринку функцію споживання. Саме задоволення потреб домогосподарств є метою виробництва. Домогосподарствам належать ресурси, які вони постачають підприємствам для здійснення підприємницької діяльності. Ресурси ще називають факторами виробництва. Домогосподарствам належать такі основні три типи ресурсів: земля, капітал і праця, причому земля й капітал належать до матеріальних факторів, а праця — до нематеріальних.

До цих трьох «класичних» факторів виробництва додають ще підприємливість й інформацію. Підприємливість — кмітливість, здатність активно діяти, вирішувати поставлені завдання оптимальним чином. Це здатність до ініціативи, ризику, координації та пошуку нових можливостей, що дають змогу отримати прибуток з мінімальними затратами. Підприємливість дозволяє поєднати всі інші фактори виробництва для створення різноманітних благ та задоволення потреб. Щодо інформації, то вона лежить в основі нових технологій, дає змогу приймати ефективніші рішення та знаходити кращі можливості для ведення бізнесу. Отже, друга функція, яку виконують домогосподарства, — постачання ресурсів виробникам.


Третя функція домогосподарств у ринковій економіці — заощадження доходів. Заощадження — це частина доходу, яка залишається після сплати податків, інших обов’язкових платежів, витрат на споживання. Заощаджені кошти зазвичай зберігають на банківських рахунках або витрачають на придбання акцій, страхових полісів тощо. Люди заощаджують, щоб відчувати фінансову захищеність, на випадок виходу на пенсію, для освіти дітей або для непередбачуваних потреб, наприклад, нещасного випадку чи захворювання.

Водночас в житті є ситуації, коли витрати перевищують доходи домогосподарства, тобто його заощадження стають від’ємними. Це відбувається, наприклад, коли сім’я бере позику або витрачає кошти, накопичені в минулому. Деякі домогосподарства інвестують заощаджені кошти, купуючи на них цінні папери, нерухомість, валюту тощо. Такі інвестиції можуть стати потужним джерелом розвитку національної економіки.

Питання для обміркування

Скільки грошей вам потрібно на день? А на тиждень? Чому?

Домогосподарства взаємодіють з підприємствами, формуючи свої доходи та витрачаючи кошти на споживання. У цьому процесі формується бюджет домогосподарства, тобто план його доходів і витрат на певний період. Підприємства купують у домогосподарств ресурси, які ті пропонують на ринку. Кошти, сплачені підприємствами за ці ресурси, формують доходи домогосподарств, які ті витрачають на споживання або особистий дохід.

Отримані доходи домогосподарства витрачають переважно на придбання різноманітних товарів і послуг, які купують у підприємств. Таке споживання називають приватним. Проте не всі доходи, які домогосподарства отримують, вони можуть використати на задоволення власних потреб. Домогосподарства можуть використати на власний розсуд частку доходу, що залишається в домогосподарства після сплати податків. Дохід домогосподарства не повинен бути нижчим за прожитковий мінімум для його членів. Він визначається як вартість набору продуктів харчування, товарів і мінімального набору послуг, необхідних для збереження здоров’я та задоволення основних соціальних і культурних потреб людини.

На доходи домогосподарств безпосередньо впливає економічна ситуація в країні. У періоди економічного піднесення зростає обсяг виробництва різноманітних товарів і послуг, заробітні плати, доходи підприємств. Завдяки зростанню надходжень у державний бюджет держава має більше можливостей фінансувати різноманітні соціальні програми, покращуючи стан домогосподарств. І навпаки, у періоди економічного спаду доходи домогосподарств скорочуються, відповідно скорочується і їх споживання.

Пройти тестові завдання за посиланням https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScXiN6bz9p5zIEchjmkr45sq6pJau7bMkS1f_2XXoFQ8Cl9Qg/viewform


Виконати завдання до 24.04.20

29.04.2020

Практична робота

Тема Родинний бюджет

1. Ознайомитися зі структурою витрат домогосподарства своєї сім’ї.

2. Підготувати матеріал, необхідний для проведення розрахунків бюджету домогосподарства своєї сім’ї.

Особистий дохід — це сума таких складників:

Дохід від трудової діяльності — включає доходи членів домогосподарства, які працюють за наймом, доходи від підприємницької діяльності, гонорари, тощо.

Дохід від активів — це дохід від власності, включає проценти на банківські внески, дивіденди, ренту.

Соціальні трансферти — доходи, отримані в результаті перерозподілу сукупного доходу. Це різноманітні субсидії, стипендії, пенсії тощо.

Дохід сім’ї може формуватися з різних джерел. Класифікацію видів сімейних доходів від володіння чинниками виробництва покажемо в таблиці:

Заробітна плата

Праця підприємця і капітал фірми, сформований його власними коштами

Прибуток підприємця

Виробничий капітал фірми

Дохід у формі відсотка

Земля (природні ресурси)

Грошовий капітал

Витрати домогосподарства діляться на такі групи:

споживчі витрати, тобто на купівлю продуктів харчування, товарів та послуг (одягу, взуття, оплату житла, комунальних послуг, побутової техніки; витрати на охорону здоров’я, транспорт, зв’язок, дозвілля, освіту тощо);

заощадження, тобто накопичення грошових активів, поповнення банківського рахунку, придбання акцій, недержавні пенсійні фонди тощо;

інші витрати, що не використовуються для споживання, тобто допомога родичам та іншим особам, витрати на ведення підсобного господарства тощо.

ОТЖЕ

Бюджет сім'ї — формування доходів членів сім'ї та їх використання.

Доходи сім'ї (family income) — це грошові засоби, які отримані членами сім'ї від третіх осіб або організацій і можуть бути використані для оплати витрат.

Практичне завдання

1. Заповніть таблицю доходів і витрат (бюджет) вашої сім'ї на місяць.

Для цього потрібно визначити членів домогосподарства та з'ясувати, який дохід вони отримують та витрачають. З'ясуйте, хто планує бюджет вашого домогосподарства і хто стежить за його виконанням.


Члени домогосподарства

Доходи

Сума, грн.

Мама

Заробітна плата + інші доходи

Батько

Заробітна плата + премії + інші доходи

Бабуся

Пенсійна виплата + заробітна плата або інші доходи

Дідусь

Пенсійна виплата + заробітна плата або інші доходи

Дитина 1

Стипендія

Дитина 2

Нема

Інші члени

Інші доходи: дохід від оренди, дохід за користування земельною ділянкою та інші

Усього

Підсумок доході

Витрати

Сума, грн.

Витрати на харчування

Витрати на одяг

Оплата комунальних послуг (оплата квартплати, опалення, світла, води)

Витрати на господарські товари

Витрати на товари гігієни, зокрема косметику та парфуми

Витрати на телефонний зв'язок та інтернет-послуги

Витрати на канцелярські товари

Витрати на купівлю побутових товарів

Оплата послуг навчання

Оплата медичних послуг

Витрати на культурні заходи (театр, кіно, фестивалі, ресторани)

Витрати на послуги транспорту

Витрати на різні послуги (хімчистка, перукарня, пошив одягу та інше)

Інші витрати (кишенькові) непередбачені

Кредити

Підсумок витрат. Висновки

Пройти тестове завдання https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfjnULhA_tpfWgaOmqGnFEHUg

Та надішліть на електрону пошту



06.05.2020

Тема: Підприємництво

Економічна система перебуває у стані постійних змін і руху. На ринках з’являються нові вироби та послуги, а ті, що існували раніше, вдосконалюються або зникають. У споживачів виникають нові потреби, змінюються смаки й уподобання. Життя економічної систем забезпечує підприємництво, яке існує завжди, коли існує ринок. Метою підприємницької діяльності є отримання прибутку, проте це не єдина риса підприємництва. Традиційний бізнесмен також ставить перед собою за мету отримання прибутку, але поняття «підприємець» і «бізнесмен» не тотожні. Відрізняє їх творчість і інноваційність, притаманні підприємництву, пошук нових можливостей, або намагання вести старий традиційний бізнес по-новому. Поняття ж бізнесу є ширшим, воно включає будь-яку ініціативну діяльність з метою отримання прибутку. Відповідно, і доходи підприємства можна умовно розділити на дві частини. Перша — дохід від «традиційної» ділової діяльності, другу ж частину підприємець отримує як винагороду за інноваційність, ризикованість, спроможність краще реалізувати виробничі фактори у своїй діяльності. Такий дохід можна назвати підприємницьким, і саме він становить сутність підприємницької діяльності.

Обираючи шлях підприємницької діяльності, особа робить свій вибір, усвідомлюючи можливі ризики. Для того щоб втілювати свої ідеї, підприємець має ефективно поєднувати фактори виробництва, орієнтуватися в ринковій ситуації, а найголовніше — розуміти не лише сьогоднішні потреби споживачів, а й те, які товари та послуги знадобляться їм завтра. Для цього підприємець повинен шукати можливості використання новітніх ідей, технологій, способів задоволення потреб споживачів, виходу в нові сфери діяльності. Таким чином, сучасне підприємництво — це специфічна діяльність людей, спрямована на отримання прибутку, що здійснюється суб’єктами підприємницької діяльності вільно, за власною ініціативою.

За визначенням Господарського кодексу України, підприємництво — це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Законодавство надає підприємцям право без обмежень самостійно здійснювати будь-яку підприємницьку діяльність, яку не заборонено законом. Водночас здійснення підприємницької діяльності забороняється органам державної влади та органам місцевого самоврядування, а підприємницька діяльність депутатів, посадових і службових осіб органів державної влади та органів місцевого самоврядування обмежується законом.

Мовою документів

Стаття 48 Господарського кодексу України. Державна підтримка підприємництва

1. З метою створення сприятливих організаційних та економічних умов для розвитку підприємництва органи влади на умовах і в порядку, передбачених законом:

надають підприємцям земельні ділянки, передають державне майно, необхідне для здійснення підприємницької діяльності;

сприяють підприємцям в організації матеріально-технічного забезпечення та інформаційного обслуговування їх діяльності, підготовці кадрів;

здійснюють первісне облаштування неосвоєних територій об’єктами виробничої і соціальної інфраструктури з продажем або передачею їх підприємцям у визначеному законом порядку;

стимулюють модернізацію технології, інноваційну діяльність, освоєння підприємцями нових видів продукції та послуг;

подають підприємцям інші види допомоги.

2. Держава сприяє розвитку малого підприємництва, створює необхідні умови для цього.


Основоположним для здійснення підприємницької діяльності є право власності. Таке право захищається спеціальними документами: свідоцтвом про власність, договорами купівлі продажу та договорами оренди. У випадку порушення його права власності підприємець має право звернутися до суду з вимогою відновлення цього права або позовом про компенсацію.

Особливе значення має захист інтелектуальної власності, тобто результатів інтелектуальної діяльності. Це право захищається такими документами, як патенти на винаходи, авторські права на комп’ютерні програми, бази даних або наукові праці, літературні та музичні твори. Іноді власник може передати свої права на патенти іншій стороні в рамках ліцензійної угоди, що дозволяє використовувати ці права на певних умовах та із зазначеними в угоді обмеженнями. Законом захищається також право власності на товарні знаки, фірмове найменування тощо.

Важливим засобом захисту підприємництва є підтримання чесної конкуренції та недопущення монополізму. Недобросовісна конкуренція забороняється законом, тобто створення штучних перепон або досягнення неправомірних переваг у конкурентному процесі. До цієї ж групи порушень належить і розголошення та використання комерційної таємниці та неправомірне використання ділової репутації, тобто використання чужих товарних знаків, копіювання товарів іншого виробника або його упаковки. Законом також забороняється нав’язування споживачу примусового асортименту товарів або послуг, схиляння до розірвання угоди з конкурентом, схиляння до дискримінації покупця тощо. Отже, правовий захист бізнесу є необхідним для підтримки підприємництва та розвитку економіки.


Практична робота

Тема Аналіз попиту на ринку праці і складання резюме

Ринок праці (labor market) — сукупність економічних та юридичних відносин, які виникають у процесі купівлі та продажу трудових послуг працівників (послуг праці). На ньому формуються попит і пропозиція на трудові ресурси. Учасниками ринку праці є роботодавці та наймані працівники.

Наймані працівники продають фізичні та розумові здібності, досвід і практичні навички, які потрібні для здійснення виробництва економічних благ

Попит на працю — це платоспроможна потреба роботодавців у трудових ресурсах організації для здійснення процесу виробництва. Праця на ринку є послугою, яка надається найманим працівником (робітником) наймачеві (роботодавцеві) за певну ціну.

Роботодавці використовують різні джерела для задоволення попиту в трудових ресурсах. Інформацію про вільні робочі місця можна відшукати в оголошеннях, засобах масової інформації, Інтернеті, через знайомих, інформацію служби зайнятості. Найпростішим способом знайти цікаву роботу є перегляд оголошень. Роботодавці зазначають у таких оголошеннях про найм вид роботи та вимоги до неї, оплату праці.

Практичне завдання

В Інтернеті зайдіть на сайт rabota.ua або www.work.ua, перегляньте, які вакансії є актуальними, та проведіть оцінку вимог роботодавців щодо найманих працівників. Відповідь оформіть у таблиці:

Вимоги

Оголошення роботодавця

Рівень освіти

Досвід

Особисті якості працівника

Умови роботи

Мотивованість, зарплата

Виробничі завдання

Інше

Заповнити форму за посиланням та надішліть на електрону пошту https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdvMaljoi4qz_VXNayOm4sSRvRfmQ8Jsr8CCu0lIT4EN2I0Xg/viewform


Доброго дня . Сьогодні 05.05.20 Нове завдання.

Треба зробити конспект в зошиті, цього матеріалу, який я виложила

Тема: Правоохоронні органи: патрульні, дільничні офіцери поліції.


Правоохоронні органи — система державних органів, що діють на основі й відповідно до закону, головною функцією яких є забезпечення законності та правопорядку, боротьба зі злочинністю та іншими правопорушеннями.

Для правоохоронних органів характерні такі ознаки:

• здійснюють свою діяльність на основі закону та відповідно до закону;

• їхня діяльність спрямована на забезпечення законності та правопорядку (правоохоронна діяльність);

• наділені відповідними правами та мають специфічну компетенцію для запобігання правопорушенням, розгляду справ, що пов’язані з правопорушеннями;

• наділені повноваженнями застосовувати певні заходи державного впливу (арешт, штраф, конфіскація майна і т. ін.).

Національна поліція України — це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

У поліції діють такі підрозділи, як:

• кримінальна поліція;

• патрульна поліція;

• органи досудового розслідування;

• поліція охорони;

• спеціальна поліція;

• поліція особливого призначення.

Завдання поліції:

• забезпечення публічної безпеки і порядку;

• охорона прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави;

• протидія злочинності;

• надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.

Патрульна служба. Взаємодія поліції та громади

Патрульна служба працює цілодобово — 24 години.

Патрульна служба складається із:

• патрулів на машинах, які патрулюють свої квадрати і забезпечують порядок у них, швидко й оперативно реагують на виклики;

• піших патрулів, головне завдання яких працювати із жителями мікрорайону, де здійснюється патрулювання, і вирішувати проблеми на місцях, в тому числі спільно з населенням.

Основними завданнями патрульної служби є:

• запобігання злочинам;

• затримання правопорушників;

• забезпечення безпеки на вулицях і в громадських місцях;

• домагатися того, щоб люди почувалися в безпеці;

Дільничний офіцер поліції

Дільничні інспектори поліції працюють на територіях, що закріплені за кожним із них. Це може бути як мікрорайон у місті, так і окремо взятий населений пункт, — одне чи декілька сіл.

Головні завдання дільничних:

• проведення загальної та індивідуальної профілактичної роботи серед жителів адміністративної дільниці;

• охорона громадського порядку та забезпечення громадської безпеки на території, що обслуговується;

При затриманні складається протокол про затримання. Також має бути складений і протокол про адміністративне правопорушення. На прохання затриманого про місце його перебування мають бути повідомлені його родичі, а також підприємство, установа, організація, де він працює чи навчається. У разі затримання неповнолітнього про це обов’язково мають бути повідомлені його батьки чи особи, що їх замінюють.



Пройти тестові питання за посиланням https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfVWDktZsEWDPXno0SrlvZJJKPuUlQPgmrOcUIYErWkqOBNww/viewform

Тест пройти до 09.05.20



11.09.2020. Доброго дня!

Завдання в зошиті . Виконати практичне заняття за темою:

  • "Аналіз попиту на ринку праці і складання резюме"

Завдання надати до 14.05.2020


Доброго ранку! Сьогодні 18.05.2020. Готуємось до річного оцінювання

https://youtu.be/5nz3zR4bMr0

https://youtu.be/7DGxvkdqWRA

https://youtu.be/xWmguQ8Y82M

https://youtu.be/r5p7SUNPPhQ

Тема: Україна – член європейського та світового співтовариства

Від 1992 року Україна бере участь у міжнародних миротворчих операціях ООН. Зовсім недавно для співпраці у сфері безпеки і оборони створено нову програму Європейського Союзу — PESCO. Угоду про початок Постійного структурного співробітництва (PESCO) підписали у Брюсселі 25 країн ЄС 11 грудня 2017 року. Основна ідея цієї програми — розвивати спільні оборонні можливості, інвестувати у спільні проекти та підвищити оперативну готовність збройних сил кожної країни. Тобто спільно виконувати те, що кожна з країн зараз робить самостійно. До PESCO ввійшли такі країни: Австрія, Бельгія, Болгарія, Чехія, Хорватія, Кіпр, Естонія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Греція, Угорщина, Італія, Ірландія, Латвія, Литва, Люксембург, Нідерланди, Польща, Португалія, Румунія, Словенія, Словаччина, Іспанія та Швеція.

Організації із 38 країн стали претендентами на співробітництво та фінансування за програмою Креативна Європа (Creative Europe). Це рамкова програма Європейського Союзу, спрямована на підтримку культурного і креативного секторів Європи з бюджетом 1,46 млрд € у галузі культури на 2014—2020 роки. Вона складається із двох підпрограм, «Культура» і «Медіа».

Наукове міжнародне співробітництво — це не лише симпозіуми та конференції, а й спільні науково-технічні дослідження, міжнародне ліцензування, обмін науково-технічними документами.

Система міжнародних зв’язків стрімко ускладнюється і набуває багатовимірного характеру — економіка, фінанси, сфера безпеки. Для координованої та узгодженої взаємодії міжнародних суб’єктів потрібно щоразу більше спільних зусиль міжнародного співтовариства. І тому дуже важливо мати стабільні й водночас гнучкі та диференційовані механізми взаємин України з ключовими міжнародними акторами.

Організація Північноатлантичного договору

НАТО (NATO, North Atlantic Treaty Organisation) — міжнародна організація, створена 4 квітня 1949 року для колективної оборони країн Західної Європи та Північної Америки. Засновницями НАТО стали Бельгія, Велика Британія, Данія, Канада, Ісландія, Італія, Люксембург, Нідерланди, Норвегія, Португалія, США, Франція. У різний час до НАТО приєдналися Греція, Туреччина, Німеччина, Іспанія, Польща, Угорщина, Чехія, Болгарія, Естонія, Латвія, Литва, Румунія, Словаччина, Словенія, Албанія, Хорватія.

1996 році брала участь у розгортанні KFOR — міжнародних сил під керівництвом НАТО, відповідальних за забезпечення стабільності в Косово. 9 липня 1997 року в Мадриді підписано Хартію про Особливе партнерство, засновано Комісію Україна — НАТО. Влада України у 2010 році відмовилася від підготовки України до вступу в НАТО і ліквідувала національний центр з питань євроатлантичної інтеграції.

НАТО у 2014 році висловило готовність розглянути заяву України на вступ до Північноатлантичного договору, але для цього Україна має відповідати стандартам та принципам, які є умовою набуття членства в Альянсі. Тоді ж Верховна Рада України ухвалила відмову від позаблокового статусу. Україна є єдиною країною-партнером НАТО, що бере участь у всіх основних поточних миротворчих місіях під її егідою.

Організація з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ)

Organization for Security and Cooperation in Europe. Заснована в Гельсінкі у 1975 році, до 1995 називалася НБСЄ. До організації входять 57 країн Північної Америки, Європи та Центральної Азії. Штаб-квартира розміщена у Відні (Австрія).

Нині Україна — повноцінний член міжнародної спільноти, але у ХХ столітті так було не завжди. Від часу входження в Радянський союз і до завершення Другої світової війни Україна (тоді — УРСР) взагалі не мала власного органу для зовнішньополітичної діяльності. «Де-юре» Україна була представлена на міжнародній арені, однак «де-факто» повноважним самостійним учасником міжнародної політики не стала. Її зовнішньополітична діяльність тоді мала здебільшого формальний характер, бо здійснювалась у фарватері зовнішньої політики СРСР.

Новий етап у зовнішньополітичній діяльності України розпочався після проголошення Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 року. З ухваленням Акта проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року та підтвердженням його на Всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991 року почалася розбудова повноцінних двосторонніх відносин із зарубіжними країнами, набуття членства й утвердження в багатьох міжнародних організаціях. Україна стала правонаступницею УРСР на міжнародній арені.




10- А Дистанційне оцінювання
10-Б Дистанційне оцінювання