Winter Sports '23-'24
Basketball - Boys
Coaches: Chris Christensen (V)
Seniors: Mason Burr, Trevor Evans, Carter Horst, Tyree Hughes, Jonathan Royer, and Cody Ryan
History:
League Champs: 1957, 1964, 1969, 1981, 1987, 1988
District Champs: 1984
League Stats: 11W-1L
Basketball - Girls
Coaches: Danny Cieniewicz (V)
Seniors: Isabella Chmil, Samantha Shaak, and Isabella Smithson
History:
League Champs: 1969, 1991
District Champs: N/A
League Stats: 6W-6L
Bowling
Coaches: Neal Vital (V)
Seniors: Jordan Adams
History:
League Champs: 2005, 2019
District Champs: N/A
League Stats: 65W-26L
Swimming
Coaches: Mark Daum (V)
Seniors: Tenra Adams, Carolyn Eisenbach, Dylan Hershey, Marco Kercher, Allison Mateyak, Paola Rivera-Perez, Aaron Ruth, and Luke Yen
History:
League Champs: Girls Team - 2017, 2018, 2019, 2022
District Champs: N/A
League Stats: 3W-2L
Season Accomplishments
League Championships
Girls
1st Place - Tenra Adams (100 Free)
2nd Place - Tenra Adams Brooke Ruth Adelaide Pusey Linnea Miller (Medley Relay)
2nd Place - Tenra Adams (50 Free)
2nd Place - Adelaide Pusey (100 Back)
5th Place - Tenra Adams Brooke Ruth Adelaide Pusey Linnea Miller 5th (200 Free Relay)
5th Place - Brooke Ruth (200 IM)
5th Place - Adelaide Pusey (100 Fly)
5th Place - Linnea Miller (200 Free)
8th Place - Brooke Ruth (500 Free)
Team finished 3rd Overall
Boys
1st Place - Brody Reber (100 Fly)
2nd Place - Brody Reber (500 Free)
2nd Place - Brody Reber, Dylan Hershey, Aaron Ruth, John Moll (200 Free Relay)
3rd Place - John Moll (500 Free)
4th Place - Brody Reber, Dylan Hershey, Aaron Ruth, John Moll (400 Free Relay)
5th Place - John Moll (200 Free)
7th Place - Aaron Ruth (100 Free)
8th Place - Aaron Ruth (200 Free)
Team finished 5th Overall
Districts
Girls
6th Place - Tenra Adams (100 Free)
7th Place - Tenra Adams (50 Free)
7th Place - Adelaide Pusey (100 Back)
Boys
1st Place - Brody Reber (500 Free)
3rd Place - Brody Reber (100 Fly)
8th Place - John Moll (200 Free)
State Qualifiers
Girls
24th Place - Tenra Adams (100 Free)
27th Place - Tenra Adams (50 Free)
Boys
12th Place - Brody Reber (100 Fly)
24th Place - Brody Reber (500 Free)
28th Place - John Moll (200 Free)
All-State Honorable Mention
Brody Reber
Warriorettes
Coaches: Carolyn Enigk (V)
Seniors: Zoë Buchanan, Jayna Ober, Lilah Petersheim, and Piper Sobon
Performances:
Boys Basketball Games: 1/9, 2/6
Girls Basketball Games: 1/12, 1/23
Wrestling Matches: 1/16
Talent Show: 2/24
MiniTHON: 4/27
Winter Track
Coaches: Bobby Rhoads (V)
Seniors: Katie Becker, Norah Chirico, Rhys Craver, Sidoney Freeman, Giovanna Gennace, Ella Hartel, Marissa Helderman, Alissa Kreider, Allie Mateyak, Hayden Milchanowski, Summit Smoker, and Liliana Zimmerman
Wrestling - Boys
Coaches: Devin Schnupp (V)
Seniors: Tanner Breault, Cohen Crosby, Evan Fry, Alex Giordano, Jack Koons, Andrew McClune, and Mahkel Tate
History:
League Champs: 1976, 1977, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1994, 1996, 2007, 2009
District Champs: 1981
League Stats: 1W-6L
Wrestling - Girls
Coaches: Ned Bushong (V)
Seniors: Shannon English
History:
League Champs: N/A
District Champs: N/A