Про кафедру
Кафедра мистецьких дисциплін дошкільної та початкової освіти є одним із структурних підрозділів факультету дошкільної і початкової освіти імені Валентини Волошиної, що здійснює підготовку майбутніх фахівців зі спеціальностей 012 Дошкільна освіта, 013 Початкова освіта.
На кафедрі працює 6 кандидатів педагогічних наук, доцентів (Старовойт Л.В., Бровчак Л.С., Барановська І.Г., Коваль Т.В., Ліхіцька Л.М., Тодосієнко Н.Л.) і заслужений працівник культури, доцент (Вацьо М.В.), 2 асистенти (Якименко Ю.І., Бегас Н.О.), 3 концертмейстери (Андрійців О.М., Граб О.А., Мальов С.В.), 2 лаборанта (Безкоровайна І.В., Фуштей І.А.).
Кафедра була створена 01 грудня 2007 року. Викладачі кафедри забезпечують викладання навчальних дисциплін різних мистецьких напрямів: музичне мистецтво, образотворче мистецтво, декоративно-прикладне мистецтво, художньо-пластична діяльність, художнє конструювання, поліхудожня освіта.
Одним із провідних напрямів роботи кафедри є викладання дисциплін музичного циклу. Поряд з навчально-методичною роботою успішно проводиться художньо-творча концертна діяльність, зокрема працюють такі художні колективи: студентський хор та ансамбль пісні і танцю «Веснянка» (керівник Вацьо М.В.), студентський ансамбль народної музики «Веселі передзвони» (керівник І.Барановська), вокальний ансамбль «Чарівниця» (керівник Т.Коваль).
Справжньою гордістю кафедри є фольклорний гурт «Щедрик», знаний не лише в Україні, а й за її межами. Його очолює заслужений працівник культури України, доцент Вацьо М.В., а учасниками гурту стали студенти факультету і викладачі кафедри.
Студенти спеціальностей 012 Дошкільна освіта, 013 Початкова освіта знайомляться з історією розвитку усіх видів декоративно-прикладного мистецтва, вивчають особливості й специфіку кожного матеріалу, пізнають основи дизайн-освіти; розширюють, розвивають та удосконалюють власний естетичний смак, знайомляться з творчим досвідом народних майстрів-умільців, а також вчаться власноруч створювати красу, удосконалюють майстерність у різних художніх техніках. Студенти мають можливість у різних художньо-творчих гуртках розвивати індивідуальні здібності, а також творчі та естетичні нахили. На факультеті існує постійно діюча виставка творчих робіт студентів. У цьому напрямі працюють доценти Старовойт Л.В., Тодосієнко Н.Л.
Не менш цікаво представлено на кафедрі поліхудожня освіта. На заняттях студенти мають змогу познайомитися з історією становлення та розвитку театрального мистецтва, кінематографа та мультиплікації; оволодівають сценічною майстерностю та методикою організації дитячого театру, основами медіа грамотності. А навчає їх цьому кандидати педагогічних наук, доценти Бровчак Л.С., Барановська І.Г., Коваль Т.В., Ліхіцька Л.М.
На заняттях з різних видів візуального мистецтва студенти розширюють свої знання про образотворче мистецтво, вчаться розуміти художній образ у мистецьких творах, удосконалюють навички його сприймання та емоційно-естетичної оцінки, збагачують свої знання художньо-образної мови різних видів образотворчого мистецтва, його жанрового розмаїття. Свої творчі роботи майбутні учителі експонують на виставках, що організовуються викладачами кафедри мистецьких дисциплін дошкільної та початкової освіти (доценти Старовойт Л.В., Тодосієнко Н.Л.) і викликають жвавий інтерес серед студентів та викладачів факультету.
Кафедра працює над науково-дослідною роботою на тему «Мистецька освіта: проблеми і перспективи розвитку в контексті європейської інтеграції»
Кафедра є організатором Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю «Актуальні проблеми мистецької підготовки майбутнього вчителя» (школа методичного досвіду).
Сайт конференції: https://sites.google.com/view/konfmyst22/%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D1%96%D0%BD%D0%BA%D0%B0
На кафедрі мистецьких дисциплін дошкільної та початкової освіти функціонує лабораторія мистецької освіти (Наказ № 39од 21.03.2019р.) створена з метою якісної підготовки здобувачів вищої освіти. Основними завданнями лабораторії є: сприяння підвищенню якості підготовки здобувачів вищої освіти завдяки реалізації практичної і творчої складових змісту навчання; забезпечення використання можливостей інформаційних технологій і технічних засобів навчання для викладачів і здобувачів вищої освіти; організація позааудиторної, самостійної роботи студентів денної та заочної форм навчання, завдяки чому розвиваються творчі дослідницькі здібності студентів; забезпечення індивідуальної роботи викладачів, аспірантів і студентів, консультацій науково-педагогічних, педагогічних працівників; створення належних та ефективних умов на сучасному науково-технічному рівні для проходження стажування працівників інших навчальних закладів.
Кафедрою зреалізовано такі творчі проєкти:
«Мистецькі барви ВДПУ у музеях Вінниччини»
«Вишита книга про Вінницю»
Книга-витинанка "Серце України".
Мистецький вечір «Дума про Чорнобиль»
Прем'єри мюзиклів "Пан Коцький" та "Дюймовочка"
"Окрилені творчістю М. Леонтовича" (музей М.Д. Леонтовича с. Марківка)
"Калейдоскоп осінньої пісні"
Виставка студентських творчих робіт «На крилах творчості» у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї
«Творчий ігроленд» (для дітей з особливими освітніми потребами)
Виставка студентських творчих робіт у музеї «Мій край – Поділля»
Виставка студентських творчих робіт "І тихо ступає життя у полин, і лине чорнобильський дзвін..."
Виставка студентських творчих робіт "Поки б'ються серця людей, звучатиме і голос Тараса Шевченка".
Літературно-музичний вечір "Життєдайна сила творчості Миколи Леонтовича" ( ВОУНБ ім.К.А.Тімірязєва)
Кафедра взяла участь у створенні найбільшого квіткового герба та вишитого стрічками герба міста Вінниця.
Склад кафедри
Старовойт Леся Василівна
кандидат педагогічних наук, доцент.
завідувач кафедри мистецьких дисциплін дошкільної та початкової освіти.
Наукові профілі:
Освіта
Навчалась у Вінницькому педагогічному училищі, яке закінчила з відзнакою у 1997 році, присвоєно кваліфікацію вчителя початкових класів, організатора дитячої технічної творчості.
У 1999 році з відзнакою закінчила Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського за спеціальністю «Початкове навчання» та здобула кваліфікацію вчителя початкових класів. З 2004р. по 2007р. навчалась в аспірантурі Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського.
Стаж роботи
Стаж роботи 22 роки.
У Вінницькому державному педагогічному університеті працює з 1999 року.
31999р. по 2010р. на посаді асистента кафедри.
З 2010р. по 2015р. – на посаді старшого викладача кафедри мистецької підготовки.
З 2015р. по 2018р. – на посаді доцента кафедри мистецьких дисциплін дошкільної та початкової освіти.
З 2018 і по теперішній час – на посаді завідувача кафедри мистецьких дисциплін дошкільної та початкової освіти.
Дисципліни, які викладає.
Дошкільна освіта:
Художня праця та основи дизайну в закладі дошкільної освіти
Декоративно-прикладне мистецтво
Технології формування компетентностей дітей дошкільного віку за освітньою лінією"Дитина у світі культури"
Початкова освіта:
Основи технологічної освіти з методикою навчання технологічної освітньої галузі
Основи мистецької діяльності з практикумом
Мистецька діяльність вчителя початкової школи
Дизайн освітнього простору НУШ
Тема дисертації, рік захисту, науковий керівник
Тема дисертація «Методика творчого розвитку молодших школярів у процесі трудового навчання та художньої праці», рік захисту 2009, присуджено науковий ступінь кандидата педагогічних наук (13.00.02 - теорія та методика трудового навчання).
Науковий керівник - кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник Левченко Григорій Євменович, Академія педагогічних наук України, учений секретар апарату Президії.
Наукові інтереси.
Творчий розвиток дитини у процесі художньо-практичної діяльності. Мистецька діяльність в закладах освіти.
Публікації
У доробку понад 70 публікацій, серед них 5 у наукометричних базах Scopus та WoS:
Закордонне стажування
У 2018 році пройшла стажування в університеті Яна Кохановського м. Кельце, Польща
Творча діяльність
- Є автором ідеї створення найбільшого квіткового герба м. Вінниці, найбільшого вишитого герба м. Вінниці.
- Є автором ідеї та куратором мистецького проекту «Вишита книга про Вінницю»
- Є куратором мистецького проекту «Мистецькі барви ВДПУ у музеях Вінниччини»
Нагороди
- Відзначена на дошці пошани Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського (2017р.).
- Подяки та Грамоти Педуніверситету (2016р., 2017р., 2018р., 2020р.).
- Почесна грамота Вінницької обласної державної адміністрації (2010р., 2017р.)
- Подяка Міністерства і науки України (2018р.)
- Грамота Міністерства і науки України (2019р.)
Коваль Тетяна Василівна
кандидат педагогічних наук.
доцент кафедри мистецьких дисциплін дошкільної та початкової освіти.
декан факультету дошкільної і початкової освіти імені Валентини Волошиної
Наукові профілі:
Освіта: Вінницький державний педагогічний інститут імені М. Островського, 1997 рік. По закінченні отримала кваліфікацію спеціаліста “Вчитель початкових класів і музики”;
Загальний стаж педагогічної діяльності становить 26 років. З 2018 року – заступник декана з виховної та соціальної роботи, а з 2022 року – заступник декана з навчальної роботи факультету дошкільної і початкової освіти імені Валентини Волошиної Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського.
З 1999 року по 2007 рік працювала солісткою-вокалісткою вищої категорії обласного академічного ансамблю пісні і танцю “Поділля” Вінницької обласної філармонії. У творчому доробку близько 50 сольних творів, які з успіхом презентую слухачам.
З 2011 року по 2014 рік навчалася в очній аспірантурі Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського.
Тема дисертації, рік захисту, науковий керівник
У 2015 році захистила кандидатську дисертацію на тему «Підготовка майбутніх учителів початкових класів до використання музичного фольклору в навчально-виховній роботі з учнями» за спеціальністю 13.00.04 - теорія і методика професійної освіти. Науковий керівник доктор педагогічних наук, професор Тарасенко Г.С.
Забезпечує викладання навчальних дисциплін: «Теорія і практика мистецької діяльності», «Основи музично-виконавської майстерності», «Гра на дитячих музичних інструментах», «Методика викладання освітньої галузі «Мистецтво» (денна та заочна форма навчання; спеціальність «Початкова освіта»), «Методика формування компетентності в мистецькій освітній галузі».
Розробила та викладаю навчальні дисципліни, серед яких «Музичне мистецтво з методикою навчання», «Гра на дитячих музичних інструментах», «Основи хорового мистецтва», «Основи музичного виконавства», «Теорія і практика мистецької діяльності», «Методика викладання освітньої галузі «Мистецтво», «Організація музично-театралізованої діяльності молодших школярів», «Основи сценічної майстерності», «Основи естрадного виконавства», «Постановка голосу», «Методика формування компетентності в мистецькій освітній галузі».
Участь у грантах, конкурсах, всеукраїнських проектах
Є учасником міжнародного проєкту «Психолого-педагогічні техніки підтримки студентів: майбутніх вчителів початкових класів і вихователів дітей раннього та дошкільного віку в умовах війни»
Наукові інтереси.
Формування мистецької компетентності майбутніх учителів у сфері початкової освіти; обдарованість молодших школярів; формування готовності майбутніх учителів до роботи з обдарованими дітьми в процесі мистецької діяльності; організація музично-театралізованої діяльності обдарованих дітей на засадах фольклору; розвиток творчої особистості майбутнього вчителя засобами народного музичного мистецтва.
Публікації. Автор близько 70 наукових праць у галузі мистецького виховання обдарованої молоді та професійної підготовки майбутніх учителів початкових класів до викладання предметів мистецького циклу. (4 колективні монографії, 1 навчально-методичний посібник, 15 фахових статей; 3 статті, що індексуються в WoS).
• О. Shportun, N. Avramenko, V. Kaplinsky, T. Koval, T. Tyurina, L. Matokhniuk, V. Shevchuk, I. Bloshchynskyi. Рsychological Analysis of Procrastination as a Destructive Factor in the Formation of Professionalism Brain. Broad Research in Artificial Intelligence and Neuroscience, 2022, Volume 13, Issue 1, pages: 361-386. https://doi.org/10.18662/brain/13.1/289; Web of Science;
• Matohnyuk L., Avramenko N., Kushnir Y., Shportun O., Shevchuk V., Shorobura I., Kaplinsky V., Overchuk V., Кoval T. Psychocorrection of Adolescents 'Anxiety by Music Therapy / L.Matohnyuk, N.Avramenko, Y.Kushnir, O.Shportun, V.Shevchuk , I.Shorobura, V.Kaplinsky, V.Overchuk, T.Koval // BRAIN. Broad Research in Artificial Intelligence and Neuroscience. Volume 12, 2021, Issue 1, pages: 51-66. Режим доступу: https://doi.org/10.18662/brain/12.1/170. Web of Science;
• Demchenko O., Koval T., Vatso M., Lymar Y., & Turchyna I. Развитие рефлексивного компонента готовности будущих педагогов к работе с одаренными детьми во время тренинговых занятий. / O.Demchenko, T.Koval, M.Vatso, Y.Lymar, & I.Turchyna // SOCIETY. INTEGRATION. EDUCATION Proceedings of the International Scientific Conference. Volume I, May 22th -23th, 2020. P. 119-132. Режим доступу: http://dx.doi.org/10.17770/sie2020vol1.4987. Web of Science;
• Коваль Т.В. Структура і зміст готовності студентів майбутніх учителів початкової школи до інтегрованого викладання мистецьких дисциплін. Підготовка майбутнього учителя початкової школи до інтегрованого викладання мистецьких дисциплін : Колективна монографія. Вінниця, 2021. С. 58-72.;
• Демченко О., Гавриленко Т., Коваль Т., Стахова І. Розвиток творчих здібностей студентів під час вивчення історії педагогіки у контексті підготовки до роботи з обдарованими дітьми. Професіоналізм педагога: теоретичні й методичні аспекти. Слов’янськ. 2022. Випуск 17. Категорія Б, Іndex Copernicus;
• Коваль Т.В., Граб О.Д. Розвиток творчої особистості майбутнього педагога засобами народного музичного мистецтва / Т.В. Коваль, О.Д. Граб // Педагогіка формування творчої особистості у вищій і загальноосвітній школах : зб. наук. пр. / [редкол.: А.В. Сущенко (голов. ред.) та ін.]. Запоріжжя : КПУ, 2021. Вип. 74. 216 с. Т. 2. С. 211-215. Категорія Б, Іndex Copernicus
Стажування: Польща (університет Яна Кохановського м. Кельце в (2018рік), Старопольська вища школа м. Кельце (2019 рік);
Концертна діяльність. З 1999 року по 2007 рік працювала солісткою-вокалісткою вищої категорії обласного академічного ансамблю пісні і танцю “Поділля” Вінницької обласної філармонії. За часи роботи побувала з гастролями та взяла участь у різноманітних фестивалях в Україні та за її межами, зокрема, Польщі, Німеччині, Франції, Швейцарії. У творчому доробку близько 50 сольних творів, які з успіхом презентую слухачам.З 1992 року Т.В. Коваль – солістка народного фольклорного гурту «Щедрик» Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Є переможцем та лауреатом Міжнародних конкурсів та фестивалів, зокрема:
- «Лесина пісня» (м. Луцьк, 1996 рік);
- першого музичного фестивалю імені М.Д. Леонтовича (2001 рік),
- «Мерцишор» (м. Тираспіль, Придністровська Молдавська Республіка, 2003 рік);
- XXXI міжнародний фольклорний фестиваль (м. Бускоздрай, Польща);
- Володар Гран – Прі Всеукраїнського фестивалю української народної пісні та музики «Покрова - 2004» (м. Івано - Франківськ);
- міжнародний воеводський форум в м. Лодзь (Польща), де була відзначена за вагомий внесок та популяризацію пісенних традицій Подільського краю.
Впродовж 25 років є дослідником українського народнопісенного фольклору, народних обрядів та звичаїв Східного Поділля. Беру активну участь у проведенні майстер класів з народного, зокрема автентичного співу. Неодноразово, у складі ГО “Етномайстерня КОЛО”, брала участь у мистецьких заходах міста, області. Також займаюсь мистецько-просвітницькою діяльністю серед студентів ВДПУ активно пропагуючи народне музичне вокальне мистецтво. У складі “Етномайстерні КОЛО” репрезентували народне музичне обрядове мистецтво, народні строї Східного Поділля, старовинні музичні інструмени на мистецьких фестивалях у Литві, Білорусії. Є почесними гостями багатьох культурних заходів м. Києва.
Нагороди. За часи своєї творчої діяльності неодноразово відзначена нагородами різних ступенів, зокрема:
• почесна грамота міністерства культури і мистецтв України (за вагомий особистісний внесок у створенні духовних цінностей та високу професійну майстерність);
• диплом лауреата премії промінвестбанку (за значний особистий внесок у пропаганду української пісні та високу виконавську майстерність);
• грамотами і подяками Вінницької облдержадміністрації, обласного управління освіти, культури, мерії міста, ректорату університету.
Барановська Ірина Георгіївна
кандидат педагогічний наук, доцент кафедри мистецьких дисциплін дошкільної та початкової освіти.
керівник студентського ансамблю «Веселі передзвони»
Наукові профілі:
Освіта
Закінчила Вінницький державний педагогічний інститут імені М. Островського (1989р.), аспірантуру Вінницького державного педагогічного університету імені М. Коцюбинського (2007 р.)
Коло наукових інтересів
Мистецька педагогіка, поліхудожня освіта, ансамблеве мистецтво, театральна діяльність, музейна педагогіка
Дисципліни, які викладає
Основи музично-виконавської майстерності, Методика музичного виховання, Основи поліхудожньої освіти з методикою навчання, Гра на дитячих музичних інструментах.
Науковий доробок
Більше 60 наукових публікацій.
Барановська І.Г, Зелінська Т. Новаторські принципи творчості Миколи Леонтовича. Педагогічна освіта: теорія і практика. Збірник наукових праць Камянець-Подільський Університет імені Івана Огієнка. Випуск 24 (1-2018) частина 2. Камянець-Подільський, 2018. 408 с. С. 15 – 20
Барановська І.Г., Лазаренко Ю.Д. Творча самореалізація молодших школярів на уроках музичного мистецтвах Науковий журнал «Молодий вчений» № 5.2 (57). 2018 – 158 с., С. 71 – 75
І.Г. Барановська Виховання художнього звучання голосу майбутніх учителів музичного мистецтва Наукові записки. Серія: Педагогіка и психологія. Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського. Вип.. 54. 2018. 182 с. С 37 – 42
І.Г. Барановська, Мозгальова Н.Г. Українські народні традиції як засіб виховання дітей дошкільного віку. Наукові записки [Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка]. Сер.: Педагогічні науки. Вип. 152. РВВ КДПУ ім.. В. Винниченка . 2017.222 с. – С. 20-24
Барановська І.Г. Мистецькі інтегративні технології в поліхудожній освіті. Інформаційні технології в освіті. 2019. №2(39). C. 40-50.
Baranovska Iryna Georgievna, Рoly-arts education of student youth: problems and perspective. Proceedings of the VI International Conference of European Academy of Sciences & Reserch March 20-31, 2019 Bonn, Germany, р.46-47
Вацьо Михайло Васильович
Заслужений працівник культури України
доцент кафедри мистецьких дисциплін дошкільної та початкової освіти
Наукові профілі:
Наукові інтереси
Український народний музичний фольклор
Навчальний заклад, який закінчили, рік, кваліфікація
В1982 р. закінчив музично-педагогічний факультет Вінницького державного педагогічного інституту імені Миколи Островського за спеціальністю «Музика та співи», отримав кваліфікацію вчителя музики та співів
Стаж роботи
З1982 до військової служби працював учителем музики ЗОШ №32 м.Вінниця
У ВДПУ імені Михайла Коцюбинського - з 1984 р., спочатку асистент кафедри педагогіки і методики початкового навчання, потім-старший викладач.
В 2006р. присвоєне вчене звання доцента кафедри педагогіки і методики початкового навчанн
Дисципліни, які викладає
«Музичне мистецтво з методикою навчання»; «Основи музично-виконавської майстерності»; «Гра на дитячих музичних інструментах».
Участь у грантах, конкурсах, всеукраїнських проектах
Переможець(1-е місце) у номінації «Кращий керівник культурно-освітнього закладу» Всеукраїнського конкурсу федерації профспілок України.
Підготовка призерів олімпіад, конкурсів
Як керівник університетського народного фольклорного гурту «Щедрик» зі студентами та викладачами ВДПУ імені Михайла Коцюбинського отримали «Гран-Прі» Міжнародного конкурсу народної пісні та музики «Покрова 2004» м.Івано-Франківськ
Загальна кількість публікацій
Всього біля 50 публікацій. Основні:
«Развитие рефлексивного компонента готовности будущих педагогов к работе с одаренными детьми во время тренинговых занятий» (у співавторстві з О.Демченко,Т.Коваль,Ю.Лимар,І.Турчина. Стаття Web of Science(Латвія) Журнал «Суспільство.Інтеграція.Освіта» С.119-134
М.Вацьо «Український дитячий музичний фольклор у художньому розвитку молодших школярів» /навчально-методичний посібник для студентів вищих навчальних закладів,напряму підготовки «Початкова освіта» /М.Вацьо,- Вінниця:ФОП Корзун Д.Ю.,2015.-С.124
М.Вацьо «Українська народна пісня:традиції і сучасність /навчально-методичний посібник,ВДПУ імені Михайла Коцюбинського.-2021р. 10 д.а.
М.Вацьо «Хорова спадщина М.Д.Леонтовича та її вплив на виховання молодших школярів».Журнал «Учитель початкової школи» №3,2020р.С.34-37
«Підготовка майбутнього учителя початкової школи до інтегрованого викладання мистецьких дисциплін». Колективна монографія.-Вінниця,2021.-246с.Тема: «Інноваційні форми та методи інтегрованого підходу до викладання мистецтв у професійній підготовці майбутнього вчителя початкової школи».
Ліхіцька Лариса Миколаївна
кандидат педагогічних наук.
доцент кафедри мистецьких дисциплін дошкільної та початкової освіти.
Наукові профілі:
Наукові інтереси
Технології мистецької освіти
Навчальний заклад, який закінчили, рік, кваліфікація
1983-1987 Вінницьке музичне училище ім. Леонтовича, спеціальність «вчитель музики».
1989-1994 Український державний педагогічний університет ім. М. П. Драгоманова, м. Київ, спеціальність «вчитель музики».
1995-1998 навчалася в аспірантурі Київського національного педагогічного Університету ім. М. П. Драгоманова, м. Київ, спеціальність «Методика музики».
Стаж роботи
35 років
у 1987 році в музичній школі с.м.т. Вороновиця на посаді вчителя музики
з 2011 року на посаді асистента кафедри мистецької підготовки, у 2013 році переведена на посаду старшого викладача кафедри художніх дисциплін дошкільної та початкової освіти 2019р. Присвоєно вчене звання доцента кафедри мистецьких дисциплін дошкільної та початкової освіти
Тема дисертації, рік захисту, науковий керівник
14 квітня 2011 року «Формування готовності майбутнього вчителя музики до мистецької інноваційної діяльності», спеціальність 13.00.02 - теорія та методика музичного навчання. Науковий керівник доктор мистецтвознавства, професор Шульгіна Валерія Дмитрівна (завідувач кафедри теоретичної та прикладної культурології, Національна академія керівних кадрів культури і мистецтв).
Дисципліни, які викладає
Технології формування компетентності в мистецькій та технологічній освітніх галузях. підготовки магістра; галузь знань: 01 Освіта/Педагогіка; спеціальність: 012 Дошкільна освіта.
Технології мистецької освіти; підготовки магістра; галузь знань: 01 Освіта; спеціальність: 013 Початкова освіта
Теорія і практика мистецької діяльності. підготовки бакалавра; галузь знань: 01 Освіта; спеціальність: 013 Початкова освіта.
Формування мистецької компетентності учнів у процесі гурткової роботи. підготовки магістра; галузь знань: 01 Освіта/Педагогіка; спеціальність: 013 Початкова освіта.
Участь у грантах, конкурсах, всеукраїнських проектах
Голова журі конкурсу пед.майстерності факультету дошкільної, початкової освіти та мистецтв - жовтень 2018 р.
Загальна кількість публікацій
40
Ліхіцька Л. М. Інтегративні технології підготовки майбутніх учителів музичного мистецтва: теорія та практика: навчально-методичний посібник /Л.М.Ліхіцька. – К.: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2017. – 205 с. Рекомендований до друку вченою радою факультету мистецтв НПУ М. П. Драгоманова (протокол №10 від 22 червня 2017 р.).
Ліхіцька Л.М. Підготовка майбутніх учителів музичного мистецтва до розвитку музичних здібностей молодших школярів з використанням музично-дидактичних ігор: методичні рекомендації. – К.: Вид-во НПУ імені М.П.Драгоманова, 2019 – 114с. Рекомендований до друку вченою радою факультету мистецтв НПУ М. П. Драгоманова (протокол №10 від 22 червня 2019 р.).
Ліхіцька Л.М.. РОЗВИТОК МУЗИЧНИХ ЗДІБНОСТЕЙ УЧНІВСЬКОЇ МОЛОДІ ЗАСОБАМИ МІЖПРЕДМЕТНИХ ЗВ’ЯЗКІВ ДИСЦИПЛІН МИСТЕЦЬКОГО ЦИКЛУ. Інтегральна система мистецької освіти: етнокультурний напрям розвитку здібностей творчої особистості: колективна монографія. Керівник авторського проекту В.І. Федоришин. Вид-во НПУ імені М.П. Драгоманова, 2021. 373 с. С. 311-330.
Ліхіцька Л. М. Реалізація інтегрованого підходу до викладання мистецьких дисциплін у закладі загальної середньої освіти /Л.М.Ліхіцька // Підготовка майбутнього учителя початкової школи до інтегрованого викладання мистецьких дисциплін, Вінниця, 2021р. – МОН України, ВДПУ ім. М. Коцюбинського, Кафедра мистецьких дисциплін дошкільної та початкової освіти, Колективна монографія. – С.33-57
Liudmyla Brovchak, Lesia Starovoit, Oksana Shykyrinska, Larysa Likhitska. The Impact of Symbolism of Artistic Works on Tourism Development // International Journal of Hospitality and Tourism Systems. Volume 13 Issue 2, 2020. Scopus (Індія) URL: http://www.publishingindia.com/ijhts/24/the-impact-of-symbolism-of-artistic-works-on-tourism-development/870/6020/
Liudmyla Brovchak, Lesia Starovoit, Larysa Likhitska, Nataliia Todosienko. Pedagogical potential of the arts complex in the process of the formation of aesthetic perception of junior pupils // SOCIETY. INTEGRATION. EDUCATION Proceedings of the International Scientific Conference. Volume III, May 22th-23th, 2020. 97-108 http://journals.rta.lv/index.php/SIE/article/view/4876/4535 WoS (Латвія)
Liudmyla Sydorivna Brovchak, Lesia Vasylivna Starovoit, Larysa Mykolaivna Likhitska, Pedagogical Conditions for Creative and Artistic Development of Children of Senior Preschool Age by Means of Art // New Educational Review.- 2018. – Vol. 52. – No. 2. – P. 206-218. DOI: 10.15804/tner.2018.52.2.16 Scopus (Польща)
Тодосієнко Наталія Леонідівна
кандидат педагогічних наук.
доцент кафедри мистецьких дисциплін дошкільної та початкової освіти.
Наукові профілі:
Наукові інтереси
Формування естетичного сприймання у молодших школярів засобами комплексу мистецтв у позакласній виховній роботі
Навчальний заклад, який закінчили, рік, кваліфікація
Вінницький державний педагогічний інститут ім. М. Островського, 1987 рік, диплом з відзнакою, кваліфікація – учитель музики
Стаж роботи
Загальний і науковий стаж роботи – 35 років.
З 1987 – 1990 р. працювала вчителем музики в СЗОШ № 10 м. Вінниці.
З 1987 р. асистентом, потім по теперішній час, старший викладач кафедри мистецьких дисциплін
дошкільної та початкової освіти
Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського
Тема дисертації, рік захисту, науковий керівник
Кандидатська дисертація на тему «Формування естетичного сприймання у молодших школярів засобами комплексу мистецтв у позакласній виховній роботі»,
науковий керівник – доктор педагогічних наук, професор Н. І. Лазаренко, ректор Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Тему дисертаційної праці було затверджено Вченою радою Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського (протокол №2 від 31.10. 2001 р.) та узгоджено Міжвідомчою радою НАПН України з координації наукових досліджень у галузі освіти, педагогіки і психології в Україні (протокол № 2 від 27.03. 2019 р.). Захист відбувся 21.12. 2021 року у спеціалізованій вченій раді Д 05.053.01 у Вінницькому державному педагогічному університеті імені Михайла Коцюбинського: дисертація Тодосієнко Н. Л. «Формування естетичного сприймання у молодших школярів засобами комплексу мистецтв у позакласній виховній роботі» на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.07 – теорія і методика виховання, протокол № 15 від 21 грудня 2021. Отримала диплом кандидата наук (прирівнюється до диплома доктора філософії) на підставі рішення Атестаційної колегії від 1 лютого 2022 р. ДК № 063615 Міністерства освіти і науки України.
Дисципліни, які викладає
Забезпечувала викладання наступних навчальних дисциплін: «Гра на дитячих музичних інструментах», «Основи музично-виконавської майстерності», «Технології формування мистецької компетентності учнів початкової школи» спеціальності «Початкова освіта».
Загальна кількість публікацій (приблизно), основні з них (до 5).
Наукових публікацій – 72; науково-методичних – 33. Загальна кількість – 105.
Brovchak L. S., Likhitska, L. M., Starovoіt, L. V., Todosiyenko N. L. Pedagogical Рotential of the Аrts Сomplex in the Рrocess of Formation of Aesthetic Perception of Junior Pupils. Rezeknes Tehnologiji Akademija. Rezekne, Latvjas Republika, 2020. С. 98–108. (Індексується в міжнародній базі Web of Science).
URL: http: //journas.rta.lv/index.php/SIE/article/view/4876/4535
Тодосієнко Н. Л. Педагогічний потенціал комплексу мистецтв у процесі формування естетичного сприймання у молодших школярів. Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Серія : Педагогіка і психологія. Вінниця, 2019. № 58. С. 38 – 42.
Тодосієнко Н. Л. Особливості формування естетичного сприймання у молодших школярів з особливими потребами засобами мистецтва. Зб. наук. пр. Хмельницького інституту соціальних технологій університету «Україна». Хмельницький, 2019. С.106 –110.
Тодосієнко Н. Л. Комплекс мистецтв як засіб формування естетичного сприймання у молодших школярів у позакласних формах роботи. Зб. наук. пр. Київського національного педагогічного університету імені М. Драгоманова. Київ. 2019. С.179–185
Тодосієнко Н. Л., Маринчук Т. Т. Методологічні підходи у формуванні естетичного сприймання молодших школярів засобами мистецтва. Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Серія : Педагогіка і психологія. Вінниця, 2020. № 64. С. 33 – 39.
Якименко Юлія Ігорівна
асистент кафедри мистецьких дисциплін дошкільної та початкової освіти.
Наукові профілі:
Наукові інтереси
Спеціалізується на інноваційних системах музичного виховання. У своїй роботі активно впроваджує Орф-підхід, Далькроз-підхід. З 2018 року є членом Орф-Шульверк асоціації України. Є учасником багатьох семінарів, конференцій, тренінгів з Орф-педагогіки та Далькроз-педагогіки. Є організатором багатьох майстер-класів та тренінгів, які проводилися на базі ВДПУ ім.Михайла Коцюбинського.
Навчальний заклад, який закінчили, рік, кваліфікація
Вінницький державний педагогічний інститут імені М. Островського, 1997 рік. По закінченні отримала кваліфікацію спеціаліста “Вчитель початкових класів і музики”.
Стаж роботи
У Вінницькому державному педагогічному університеті імені Михайла Коцюбинського працює з вересня 2018 року на посаді асистента кафедри мистецьких дисциплін дошкільної та початкової освіти.
За сумісництвом - викладач груп раннього музичного розвитку «Соловейки» у дитячій музичній школі №1 м.Вінниці.
Дисципліни, які викладаєте
Дошкільна освіта:
Основи Орф-педагогіки
Початкова освіта:
1. Основи музично-виконавської майстерності.
2. Гра на дитячих музичних інструментах.
Участь у грантах, конкурсах, всеукраїнських проектах
Співорганізатор міжнародного проєкту «Орф-педагогіка в Україні» (2019р.)
Загальна кількість публікацій (приблизно), основні з них (до 5).
У доробку понад 10 публікацій.
1. Якименко Ю. Використання елементів Орф-Шульверк-підходу на уроках мистецтва – як запорука творчого розвитку дитячої особистості. Наукові записки. Серія: Мистецтво. Вінниця, 2018
2. Якименко Ю. Система Карла Орфа, як ідеальна платформа для всебічного розвитку дитини. Наукові записки. Серія: Мистецтво. Вінниця, 2019
3. Якименко, Юлія. Орф-педагогіка : інтеграція музичного мистецтва з іншими навчальними дисциплінами. Учитель початкової школи. 2020. № 2. С. 14-17.
4. Шикирінська О.А., Якименко Ю.І. Специфіка естетичного виховання дітей дошкільного віку в умовах сім’ї. Матеріали науково-практичної конференції викладачів і студентів факультету дошкільної, початкової освіти та мистецтв. Серія «Мистецтво». Вінниця, 2021. С.131-138
5. Якименко Ю.І., Барановська І.Г. До проблеми розвитку музикальних здібностей дітей. Матеріали науково-практичної конференції викладачів і студентів факультету дошкільної, початкової освіти та мистецтв. Серія «Мистецтво» Вінниця, 2021. С.11-15
6. Шикирінська О.А., Якименко Ю.І., Береженна Л.А. Елементарне музикування Карла Орфа як засіб розвитку довільності пізнавальних процесів дітей дошкільного віку з ознаками обдарованості. Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: збірник наукових праць. Вінниця, 2022. Вип. 64. С. 137-147
Бегас Ніна Олександрівна
асистент кафедри мистецьких дисциплін дошкільної та початкової освіти.
Наукові профілі:
Підвищення кваліфікації
Нагороди
Освіта
Спеціаліст: «Музика та українознавство», Вінницький державний педагогічний університет ім. М. М. Коцюбинського, (2007)
Магістр: «Публічна лінгвістика» філологічного факультету Донецького національного університету імені Василя Стуса (2020)
Стаж роботи: 19 років
Дисципліни, які викладає: народний вокальний ансамбль: «Оберіг», вокал, гра на музичних інструментах;
Наукові інтереси: дослідження фольклору, етномузикологія, науковий пошуковець українських традицій на Вінниччині, авторка понад 30 обробок українських народних пісень.
Публікації:
Бегас Н.О. Феномен ціннісного концепту «Любов» в українському світогляді на зразках народної пісенної творчості Поділля. International scientific and practical conference: "Cultural studies and art criticism: things in common and development prospects". Venice, Italy. 2020. С.83-87.
Бегас Н.О. Виявлення та обґрунтування родинних ціннісних концептів фольклорного дискурсу на прикладах етнографічних досліджень пісенної зимової календарної обрядовості. Науковий журнал «Молодий вчений». 2020. №11.1 (87.1). С.1-4.
Бегас Н.О. Фольклорна спадщина Поділля зимової календарної обрядовості як основа національних мистецьких цінностей. Матеріали і тези Х Міжнародної конференції молодих учених та студентів. Одеса, 2024. - 341с.
Закордонне стажування: участі у міжнародних конкурсах: Грузія (2021), Італія (2023-24), Участь у міжнародній науковій конференції: International scientific and practical conference: Cultural studies and art criticism: things in common and development prospects. Venice, Italy 2020
Творча діяльність: Директор міжнародного фестивалю: «Живий вогонь» (2013-2017), Міжнародного фестивалю: «Батозька битва» (2018-2019), Всеукраїнського студентського фестивалю- конкурсу: «Меломанія.ua» (2019); Всеукраїнського фестивалю «Шершні Леонтовича» (2017-2020); організатор обласних українських звичаєвих фестивалів (2019-2024): «Калита», «Коляда», Масляна-Колодій», «Гаївки-фест», «Весняні свята наших Предків» та інш.
Засновник та директор всеукраїнського дитячо-юнацького патріотичного табору «Хоминська січ». Засновник та директор Школи козацького гарту ім. Данила Нечая, козацького вогняно- піротехнічного шоу: «Полум’я віків».
Засновниця та керівниця народного вокального ансамблю: «Оберіг» - лауреата І ступеню та переможця гран-прі міжнародних та всеукраїнських конкурсів.
Андрійців Орест Миколайович
провідний концертмейстер кафедри мистецьких дисциплін дошкільної та початкової освіти
Наукові профілі:
Google Academia
ORCID ID
WOS
Освіта
У 1976 р. закінчив Іванівську восьмирічну загальноосвітню школу та Борщівську дитячу музичну школу по класу баяна (повний курс). Цього ж року вступив до Чернівеціького музичного училища на народне відділення по класу баяну.
У 1984 р. закінчив Вінницький педагогічний інститут імені М.Островського по спеціальності музика та отримав кваліфікацію «вчитель музики», а також суміжну спеціальність «керівник самодіяльного оркестру народних інструментів».
Педагогічний стаж
29 роки.
З 15.09.1992 р. працював на посаді асистента кафедри педагогіки та методики початкової освіти ВДПІ імені М.Островського. У 1999 р. переведений на посаду концертмейстера кафедри педагогіки та методики початкового навчання ВДПУ імені М.Коцюбинського. Працює на даній посаді по сьогоднішній день.
Є учасником Народного ансамблю «Щедрик», студентського Народного ансамблю пісні і танцю «Веснянка» та концертмейстером студентського ансамблю народної музики «Веселі передзвони». Разом із колективами неодноразово був учасником та лауреатом (переможцем) різноманітних конкурсів та фестивалів всеукраїнського та міжнародного рівнів:
2005р. – Гран-прі на Всеукраїнський фольклорному фестивалі-конкурсі «Покрова –2004» м. Івано-Франківськ, ансамбль «Щедрик»;
2012р., 2013р. – Лауреат І ступеня Міжнародного фестивалю «Золоті обереги вічності» м. Мелітополь, студентський ансамбль «Веселі передзвони»;
2013 р. Лауреат Всеукраїнського фестивалю м. Запоріжжя, студентський ансамбль «Веселі передзвони»;
2014 р. Лауреат обласного фестивалю «Народні музики Поділля» м. Немирів Вінницької області, студентський ансамбль «Веселі передзвони»;
2016 р. Лауреат І ступеня шостого регіонального конкурсу музично-виконавської майстерності серед молоді та юнацтва в номінації «оркестрові інструменти» (ансамблі, духові інструменти) м. Вінниця.
2018 р. Лауреат VМіжнародного полікультурного фестивалю-конкурсу «Переяславський диво грай» (23.04.2018р.)
Публікації
1. Музична хрестоматія «Популярні мелодії для фортепіано» (2011р.) у співавторстві.
2. Навчально-методичний посібник «Пісенні візерунки» для студентів спеціальності «Початкова освіта» та «Дошкільна освіта» (2013р.) у співавторстві.
Нагороди
У 1994 р. нагороджений подякою та пам’ятним подарунком, як керівник художнього оркестру студентського ансамблю пісні і танцю «Веснянка».
У 1997 році оголошено подяку за активну допомогу у підготовці та проведені фестивалю народної музики.
У 2007 р. нагороджений відзнакою Міністерства культури України «За багаторічну плідну працю у галузі культури».
У 2021 р. нагороджений Почесною грамотою ВДПУ імені М. Коцюбинського.
Граб Оксана Дмитрівна
провідний концертмейстер кафедри мистецьких дисциплін дошкільної та початкової освіти.
Наукові профілі:
Google Academia
WOS
Навчальний заклад, який закінчили, рік, кваліфікація
Закінчила Київський державний педагогічний інститут імені О.М. Горького в 1991 році,
кваліфікація -учитель музики і співів
Стаж роботи (вказати кількість років та розписати де, коли, ким працювали)
37 років
1. Вінницьке музичне училище імені М.Д.Леонтовича 1.10.1985-22.11.1993р.р. - лаборант, концертмейстер;
2. Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського
22.11.1993 - концертмейстер,
5.09.2016 по теперішній час - провідний концертмейстер
Дисципліни, які викладає
Концертмейстер на дисциплінах «Основи музично-виконавської майстерності», «Гра на дитячих музичних інструментах»
Загальна кількість публікацій
Науковий доробок – 12 наукових статей
Коваль. Т.В., Граб О.Д. Розвиток особистості майбутнього педагога засобами народного музичного мистецтва. Збірник наукових праць «Педагогіка формування творчої особистості у вищій і загальноосвітніх школах» № 74, т.2 м. Запоріжжя с. 211-215
Коваль. Т.В., Граб О.Д. Національне виховання молодших школярів засобами музично-театралізованої діяльності. Збірник наукових праць «Педагогічні науки: теорія та практика». Запоріжжя, 2022 . № 1
Мальов Сергій Васильович
концертмейстер кафедри мистецьких дисциплін дошкільної та початкової освіти
Наукові профілі:
ORCID ID
WOS
Навчальний заклад, який закінчили, рік, кваліфікація
2013-2017 рр. ‒ Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського.
Напрям підготовки: «Педагогічна освіта»
Кваліфікація: бакалавра педагогічної освіти, вчителя початкових класів.
2017-2018 рр. ‒ Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського.
Спеціальність: 013 Початкове навчання.
Спеціалізація: Мистецтво.
Кваліфікація: викладач педагогіки і методик початкової освіти, вчитель початкових класів, вчитель мистецтва початкової школи.
З 2022 р. ‒ аспірант (PhD) за спеціальності: 011 Освітні, педагогічні науки у Вінницькому державному педагогічному університету імені Михайла Коцюбинського.
Тема дисертації, рік захисту, науковий керівник
Тема: Формування естетичної компетентності в учнів молодшого шкільного віку (науковий керівник–кандидат педагогічних наук Тодосієнко Наталія Леонідівна)
Дисципліни, які викладає
Концертмейстер на дисциплінах «Основи музично-виконавської майстерності», «Гра на дитячих музичних інструментах»
Загальна кількість публікацій
Науковий доробок – 18 наукових статей
Мальов С. В. Використання ІКТ як засобу розвитку активно-творчого мислення учнів початкових класів на уроці музики. Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми : зб. наукових праць. Київ-Вінниця : ТОВ «Планер», 2015. Вип. 41. С. 94 – 100.
Тодосієнко Н. Л., Казьмірчук Н. С., Мальов С. В. Шляхи формування естетичного сприймання молодших школярів засобами українського фольклору. Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики в підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми. Київ ; Вінниця, 2018. Вип. 51. С. 43 – 47.
Тодосієнко Н. Л., Мальов С. В. Професійна підготовка майбутніх учителів музичного мистецтва в контексті формування естетичної компетентності у молодших школярів. Науковий часопис НПУ імені М. П. Драгоманова. Серія 14. Теорія і методика мистецької освіти. Київ, 2022. Випуск 28. С. 30 – 37.
Авторське право
Збірка музичних творів « Мелодії душі» 2015р. (Свідоцтво №62389)
Збірка музичник творів «Розповідь» 2017р. (Свідоцтво №70967)
Безкоровайна Ірина Валеріївна
лаборант кафедри мистецьких дисциплін дошкільної та початкової освіти.
Наукові профілі:
Google Academia
ORCID ID
WOS
Підвищення кваліфікації
Нагороди
Освіта
Закінчила у 2007 р. Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського і отримала повну вищу освіту за спеціальністю «Педагогіка і методика середньої освіти. Математика» та здобула кваліфікацію вчителя математики, фізики і астрономії».
Фуштей Ігор Анатолійович
старший лаборант кафедри мистецьких дисциплін дошкільної та початкової освіти.
Наукові профілі:
Google Academia
ORCID ID
WOS
Підвищення кваліфікації
Нагороди
Освіта
Закінчив Балтське педагогічне училище (1988-1992рр.). Здобув кваліфікацію вчителя початкових класів, організатора дитячого колективу.
1992-1997рр. - навчався на фізико-математичному факультеті Вінницького державного педагогічного інституту та отримав повну вищу освіту за спеціальністю «Фізика-інформатика».