VÕRU GÜMNAASIUMI MOODULID
Lisaks kohustuslikele ja valikkursustele õpib õpilane moodulkursuseid. Moodulkursuseid õpitakse G2 ja G3 aastal. G1 õpilane peab valima endale G2 aastaks huvipakkuva mooduli ehk 3-kursuselise valdkonnapõhise ainepaketi. Järgmisel aastal võib õpilane valida sellest erineva valdkonna mooduli või jätkata samas valdkonnas ehk ehitada endale teadlikult n-ö õppesuuna. Kokku tuleb gümnaasiumi jooksul läbida kaks moodulit, mis teeb kokku 6 kursust. Mooduli valikuga tuleb läbida mooduli kõik kolm kursust.
Moodulite õpperühmades on kohtade arv piiratud. Rühmad komplekteeritakse registreerumise järjekorras, vajadusel võetakse arvesse õpilase valiku põhjendusi. Juhul kui õpilane ei saa valida endale sobivat moodulit, sest rühm ei tule kokku või on juba täitunud, tuleb õpilasel valida oma järgmise eelistuse moodul.
Moodulite valimine algab Stuudiumis 27. mail kell 20:00 ja kestab 28. maini kella 23:59ni.
Lisainfo: Annely Hindrikson (annely.hindrikson@voru.edu.ee).
INIMENE JA ÜHISKOND
G2 MOODUL - MINA JA ÜHISKOND
Omandad algteadmised sellest, kuidas ühiskonna liikmena hakkama saada, kuidas ühiskonda mõjutada ja kuidas ühiskond mõjutab inimest. Arendad kirjalikku ja suulist suhtlust, õpid ennast nähtavaks ja kuuldavaks tegema, rõhutama oma tugevaid külgi. Omandad majandamise algtõed ja saad ülevaate ühiskonda mõjutavatest sotsiaal-psühholoogilistest teguritest.
G3 MOODUL - MINA JA ÜHISKOND
Tutvud üleilmastumise erinevate tahkudega. Omandad teadmisi, oskusi ja hoiakuid, mis on vajalikud edukaks ja turvaliseks toimetulekuks globaliseeruvas (digi-)ühiskonnas. Orienteerud seadusandluses, õpid suhtlema institutsioonidega. Mõistad digiriigi toimimist ja saad ülevaate olulisematest digiteenustest. Oskad kasutada erinevaid tehisintellekti tööriistu infootsinguks, sisuloomeks ja multimeedia loomiseks.
Riik ja õigus
Globaliseeruv maailm
Digiriik, digiteenused ja AI
LOODUSTEADUSED
G2 MOODUL - ROHELISED TEADUSED
Süvendad ja täiendad teadmisi ümbritsevatest bioobjektidest ning elusorganismidest. Saad teadmisi elutunnustega mikro- ja makromaailma omavahelistest seostest-mõjudest, kohastumistest ja kohanemistest, sobitumistest eluta loodusesse, Eesti ja Võrumaa looduslikust ning maastikulisest eripärast ja siin peituvatest loodusressurssidest. Mõistad ja hindad elu haprust ning looduse väärtust vaimsele ja füüsilisele tervisele ning majanduslikule hakkamasaamisele. Mooduli lõpuks võtad kokku ja rakendad teoreetilisi teadmisi looduslaagris.
G3 MOODUL - VALGED TEADUSED
Süvendad ja laiendad keemia-, füüsika- ja bioloogiaalaseid teadmisi, saamaks terviklikumat pilti organismides ning ümbritsevas elukeskkonnas toimuvatest protsessidest. Kujundad seoseid keemia ja biokeemia, füüsika ja biofüüsika ning baasteaduste ja rakendusteaduste vahel. Täiendad teadmisi organismide keemilisest koostisest ning seda muutvatest ja mõjutavatest protsessidest/teguritest. Mõistad paremini, kuidas tervena elada ning alusteadmisi tehnoloogiliselt rakendada.
Elukeemia
Elufüüsika
Rakendusbioloogia
REAALTEADUSED
G2 MOODUL - RAKETT - OLE VALMIS...
Süvendad ja laiendad teadmisi füüsika, 3D-modelleerimise ja joonestamise valdkonnas, saamaks terviklikumat pilti meid ümbritseva elukeskkonna protsessidest ja seostest. Redelülesannete lahendamine ja graafikute joonistamine aitavad süvendada arusaamist füüsikaseaduste rakendamisest, samas kui katsete läbiviimine võimaldab praktikas mõista füüsikalisi kontseptsioone. Saad esmase ettekujutuse CAD projekteerimisest, teadmised joonestamise põhitõdedest ja kogemused tehniliste jooniste koostamisel. Suudad loovalt lahendada 3D-modelleerimise ülesandeid.
G3 MOODUL - RAKETT - START!
Õpid tekstina püstitatud lihtsate ülesannete realiseerimist arvutiprogrammina ja omandad programmeerimise algoskused. Tutvud tarkvaraarenduse etappidega ja osaled koostöises tarkvaraprojektis. Saad ülevaate mehhatroonika valdkonna ABC-st.
Programmeerimine
Tarkvaraarendus
Sissejuhatus mehhatroonikasse (EWERS-is)
MÕTTE LUGU JA MÕTTELUGU
G2 MOODUL - MÕTTE LUGU
Omandad algteadmised tekstiloomest ja -analüüsist, lavalisest tegevusest ja semiootikast läbi aktiivse kaasalöömise (loomeprotsess). Saad teada, kuidas ideedest luuakse terviklik tekst ja seejärel valmib sellest lavaline tulemus. Osaled praktiliselt tervikliku etenduse loomisel läbi sõna, muusika, kujutava kunsti ja liikumise. Hakkad laiemalt nägema erinevaid tekstilisi, helilisi ja pildilisi märke oma ümbritsevas maailmas, saad luua nende isikupäraseid tõlgendusi erinevate loomevaldkondade kaudu (tekst, kujutav kunst, muusika, liikumine). Koged erinevaid loomevorme, mis ärgitavad ise looma kas üksi, paaris või grupis.
G3 MOODUL - MÕTTELUGU
Arendad erinevate religioonide ja maailmavaadete tundmaõppimise kaudu kriitilist mõtlemist. Eristad filosoofia valdkondi ning rakendad oma iseseisva mõtlemise ja otsustamise võimet filosoofilisi küsimusi arutades. Rikastad erinevate maailma mõistmise viiside kaudu oma maailmapilti. Põimid kultuuriloo ajateljel terviklikult kokku gümnaasiumis õpitud teadmised ajaloo ja kaunite kunstide valdkonnas.
Maailma usundid
Filosoofia
Kultuurilugu ajajoonel