AKTIVNOSTI ISTARSKIH ŠKOLSKIH KNJIŽNICA 


17. Monte Librić - Festival dječje knjige 


Po prvi put ove godine, na 17. Monte Libriću, organizirali smo zajedničku aktivnost za koju se nadamo da će postati tradicionalna. Nazvali smo je Pričaonica, po uzoru  na donedavnu suradnju Interlibera i zagrebačke podružnice Hrvatske udruge školskih knjižničara.

Naša Pričaonica je suradnja istarske podružnice istoimene udruge, Županijskog stručnog vijeća školskih knjižničara Istarske županije i Festivala dječje knjige Monte Librić. Školske knjižničarke su, čitanjem priča o vilama, divovima, štrigama i macmolićima, uvele djecu u kreativne radionice koje su održale studentice Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti 

Sudjelovale su: Petra Demanuele iz OŠ -SE Giuseppina Martinuzzi Pula-Pola, Amadea Draguzet iz OŠ Stoja s učenicima, Biljana Matković iz OŠ Centar s učenicima, Iva Petrović Poljak iz OŠ Šijana, Patricia Percan Pamić iz OŠ Veli Vrh s učenicima, Dušanka Đokanović iz OŠ dr. Mate Demarina Medulin, Željka Kondić Dabo iz Škole za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu Pula s učenicom Karlom Križman te moja malenkost. 


Dragica Pršo, prof. i dipl. bibl.  

Održan 2. stručni skup Županijskog stručnog vijeća stručnih suradnika knjižničara Istarske županije u šk. god. 2023./2024.

U četvrtak 29. veljače 2024. godine održan je 2. stručni skup županijskog stručnog vijeća stručnih suradnika knjižničara Istarske županije (šk. god. 2023./2024.) u Gimnaziji i strukovnoj školi Jurja Dobrile Pazin. Tema stručnog skupa bila je „Vidljivost školske knjižnice“.

Stručni skup otvorila je voditeljica ŽSV-a Dragica Pršo (OŠ Monte Zaro), a pozdravnu riječ održala je ravnateljica Gimanzije i strukovne škole Jurja Dobrile Pazin – Suzana Poropat Božac. 

Redoslijed predavanja na stručnom skupu bio je sljedeći:


1. Projekt FKK (FilmKnjigaKazalište) + scenska produkcija romana Jasminke Petrović "Leto kad sam naučila da letim"

Magda Rimanić, GSŠJD Pazin;  Kristina Varda, Pazinski kolegij - klasična gimnazija Pazin s pravom javnosti; Iva Ciceran, v.d. ravnateljica Gradske knjižnice Pazin

2. Od ispitivanja do brošure "Strategije čitanja“ - mr.sc. Zorka Renić,  Medicinska škola Bjelovar ; Ana Sudarević, OŠ Dubovac Karlovac ; Gordana Šutej, OŠ „Ivan Goran Kovačić“ Duga Resa

3. Izrada web stranice školske knjižnice - Goranka Braim Vlahović, OŠ Jurja Habdelića Velika Gorica

4. Daroviti učenici i školska knjižnica - Martina Červar, psihologinja OŠ Monte Zaro

5.  Predstavljanje odobrenih projekata  rada s darovitim učenicima i rad u INA - Primjeri dobre prakse:

Kroz književni svijet u sigurniji internet - Danijela Grgorinić, OŠ Jure Filipovića Barban (INA)

Komentiraj moju knjigu - Dejan Zelenak, Gimnazija Pula (INA)

Antička keramika u Istri - Gordana Rupena Stančić, ŠPUD (INA)

Čitajmo, stvarajmo i pokrenimo znanstvenike u STEAM razredima - Dragica Pršo, OŠ Monte Zaro (DOD)

6. Čitateljski klub GSŠJD Pazin - Magda Rimanić, GSŠJD Pazin

7. Čitoglista, projekt poticanja čitanja - Petra Demanuele, Petra Rajh, Teana Tomažin, OŠ-SE Giuseppina Martinuzzi Pula-Pola (suradnja Vito Paoletić, TSŠ-SMSI Dante Alighieri Pula-Pola)

Betina Boban, mag. cult.

Medicinska škola Pula / Strukovna škola Eugena Kumičića Rovinj

Ljubav i glazba u Medicinskoj školi Pula

Postoje brojne vrste ljubavi – ljubav može biti romantična, platonska, može biti neuzvraćena i bolna, a može biti i obostrana i sretna. No, jedno je sigurno – nitko ne bi trebao živjeti bez ljubavi. U Medicinskoj školi Pula ovogodišnje Valentinovo je zaista bilo posebno. U školi je povodom ovog praznika ljubavi provedeno više aktivnosti s učenicima, s fokusom na kreativnost i poticanje umjetničkog stvaralaštva. Činjenica je da je ljubav najveća glazbena inspiracija, i potaknuta time, knjižničarka je pozvala vrlo posebne goste. 

U okviru nastave za naše učenike održano je predavanje “Ljubav i glazba”, a predavači su bili Gabrijela Galant Jelenić i Marijan Jelenić, koji su u proljeće 1993. osnovali danas kultnu glazbenu grupu Nola te nam u zadnjih 30 godina kroz glazbu prepričavaju svoju ljubavno životnu priču i stvaraju svoj “grad iz snova”. Kako kažu, glazba ih je spojila na jednoj svirci u Žminju, i otada su nerazdvojni, a inspiraciju za ime grupe pronašli su u aboridžinskoj kulturi, gdje Nola označava “stare roditelje ili djeda i baku” želeći jednoga dana doživjeti svoju unučad zajedno i sada su sve bliže ostvarenju svoje želje. Naše učenike je zanimala i tajna njihove dugovječnosti, i profesionalne i privatne, a zaključak je bio da je svaki odnos poseban na svoj način, i da univerzalni odgovor jednostavno ne postoji – dok ima ljubavi, razumijevanja i međusobnog poštovanja sve će biti dobro. Za kraj predavanja izveli su i par pjesama koje su nastavnici, a i učenici zapjevali s njima. Posebno bismo pohvalili i naše učenice Karlu Dobrić i Gretu Barukčić koje su preuzele ulogu moderatorica ovog predavanja, te ostale učenice 3.b i 3.d razreda koje su se udružile i kreirale poseban poklon za naše goste. 


Za Valentinovo su naši učenici sudjelovali i u školskom literarnom natječaju u pisanju pjesama. Prvo mjesto osvojila je učenica Anamarija Čerljenko s pjesmom “Ljubav”, drugo mjesto osvojila je Lana Broskvar s pjesmom “Mučeć” (ujedno i jedinom pjesmom na čakavici), a treće mjesto osvojio je Andreas Grabovac s pjesmom “Ona vječna (ljubav)”

Učenici su dobili bonove od knjižare Hoću knjigu i ovim putem zahvaljujemo knjižari što potiče i podržava ljubav prema književnosti kod mladih, a našim učenicima još jednom čestitamo i nadamo se da će i nagodinu biti ovako veliki odaziv naših mladih medicinara pjesnika.


Na Valentinovo, 14. veljače, obilježava se i Međunarodni dan darivanja knjiga te smo tim povodom pokrenuli i akciju skupljanja knjiga za male slobodne knjižnice u pulskim parkovima, svima poznati projekt Book Patrol, a knjige ćemo skupljati cijelu veljaču.

Naravno, Valentinovo ne može proći ni bez glavne tradicije – valentinovske pošte koja je uljepšala dan brojnim učenicima.




Betina Boban, mag. cult.

Medicinska škola Pula / Strukovna škola Eugena Kumičića Rovinj

Održan 1. stručni skup Županijskog stručnog vijeća stručnih suradnika knjižničara Istarske županije u šk. god. 2023./2024.

U četvrtak 23. studenoga 2023. godine održan je 1. stručni skup županijskog stručnog vijeća stručnih suradnika knjižničara Istarske županije (šk. god. 2023./2024.) u Medicinskoj školi Pula. Tema stručnog skupa bila je „Suradnja u školskoj knjižnici“.

Stručni skup otvorila je voditeljica ŽSV-a Dragica Pršo (OŠ Monte Zaro), a pozdravnu riječ održao je ravnatelj Medicinske škole Pula – dr. sc. Ivan Žagar. 


Nakon pozdravne riječi ravnatelja, sudionicima skupa knjižničarka Amadea Draguzet sa svojim učenicama održala je prezentaciju projekata „Knjižničarska iskaznica Malih knjižničara“ te „Biosigurnost i biozaštita“.

Redoslijed predavanja na stručnom skupu bio je sljedeći:

1. „Preferencije i stavovi učenika i nastavnika o čitanju u digitalnom vremenu“ – prof. dr. sc. Vesna Bilić (Učiteljski fakultet u Zagrebu)

2. „Hiperaktivna djeca“ – Maša Čiča, prof. (Gospodarska škola Buje)

3. „Zelena knjižnica: projekt Društva bibliotekara Istre“ – Ivan Kraljević, knjižničarski savjetnik, predsjednik DBI (Društva bibliotekara Istre), voditelj Sveučilišne knjižnice Pula

4. „Knjižnica Arheološkoga muzeja Istre u digitalnom okruženju“ – Adriana Gri Štorga, dipl. arheolog i knjižničar, voditeljica knjižnice Arheološkog muzeja Istre

5. Ruksak pun kulture: „Miris i okus francuskog“ – Željka Kondić Dabo, prof. i dipl. bibl. (ŠTUT Pula)

6. Knjižničar kao pokretač projekata u školi (predavanje + radionica) – dr. sc. Samanta Matejčić Čotar, prof. i dipl. bibl. (OŠ Jurja Dobrile Rovinj), Dragica Pršo, stručna suradnica savjetnica (OŠ Monte Zaro Pula) voditeljica Županijskog stručnog vijeća školskih knjižničara IŽ


Nakon predavanja uslijedila je rasprava o PŠŠK, Pravilniku o radu školske knjižnice, Standardu za školske knjižnice, napredovanjima u struci te raznim projektima. Po završetku stručnog skupa sudionici su otišli u obilazak Medicinske škole Pula, a potom i u Arheološki muzej Istre, točnije galeriju C8 na izložbu „Hugo Pratt. Naslijeđe, djelo biografija“.

Betina Boban, mag. cult.

Medicinska škola Pula

U sklopu projekta "Book patrol" na Monte Zaru predstavljene dvije knjige Petre Valković, a kutije za prikupljanje knjiga postavljene i u prostorima Grada

U povodu Mjeseca hrvatske knjige i projekta "Book patrol", u ponedjeljak 13.11.2023. je pored kućice za knjige na Monte Zaru održan književni susret s pulskom književnicom Petrom Valković. Susret je održan u organizaciji školskih knjižnica Škole za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu Pula i Osnovne škole Monte Zaro Pula, a prisustvovali su učenici 4.c razreda ŠTUT-a i učenici Čitateljskog kluba OŠ Monte Zaro sa školskim knjižničarkama Željkom Kondić Dabo i Dragicom Pršo te profesoricom Morenom Rumora. Književnica je predstavila svoje naslove "Zaboravljeni" i "Vraćeni", maštovitog fantasy žanra. Roman "Vraćeni" drugi je dio urbane fantasy duologije ove autorice. Radnja prati Jillian Bard i njenog čuvara, duha, Finna Morua na nevjerojatnom putovanju u kojem Jill pokušava svjetove živih i mrtvih vratiti u ravnotežu, dok Finn pokušava ispuniti svoju dužnost i namiriti propust koji je imao s Jullianinim ocem. 

Jillian Bard je, kako se može saznati, mlada djevojka koja nakon tragične i misteriozne smrti oca upada u jedan potpuno nov i zagonetan svijet. Spletom okolnosti, ili pak umiješanošću sudbine, ulazi u antikvarijat gospodina Tale, te saznaje kako je jedna od nasljednica Pisaca, skupine ljudi koja brine o dušama zaglavljenima u međusvijetu. 

- Knjige su nastale tijekom posljednjih pet godina. Inače se bavim pisanjem i turistički sam vodič, a na jednom koncertu u Zagrebu dobila sam inspiraciju zakreiranje ovoga lika i realizaciju romana. Nedugo zatim, posjetom Škotskoj, i upoznavanjem tih njihovih legendi tako specifičnih, "sazrela" je ideje o nastanku ovoga romana. To mi je prva pulska promocija, i drago mi je da se događa upravo tu, u ovome lijepom parku, Monte Zaru, s mladim ljudima, kazala je Valković. 

Book patrol - piknik u parku je nastavak projekta kućica za knjige u pulskim parkovima. Osim samog punjenja kućica za knjige organizirat će se i razne aktivnosti poticanja čitanja u parkovima gdje su postavljene ove svakako hvalevrijedne kućice za knjige. A da promocija bude i "slatka", pobrinuli su se iz Lipe, s prigodnim kolačima. 

(Izvor)

U dosadašnjem djelovanju od početka travnja ove godine, Grad Pula, partner na projektu s ponosom je sudjelovao u promicanju kulture čitanja koje se proširilo u parkovima Monte Zaro i Mornaričkom parku, čime je postavljenjem kućica za knjige postignuto pretvaranje parkova u omiljena i poželjna mjesta za druženje i komunikaciju među građanima. U sklopu projekta, Grad Pula omogućio je nove lokacije za postavljanje kutija za prikupljanje knjiga za kučice, koje su od danas postavljene u prostorima gradske uprave na Forumu 1 i 2 te Ulici Sergijevaca 2. Projekt će, kao i do sada, funkcionirati po principu uzmi knjigu i donesi knjigu. Knjige su besplatne, a inicijativa omogućuje građanima dijeljenje knjiga potičući ih na čitanje.

Osim u prostorima gradske uprave, kutije za prikupljanje knjiga mogu se pronaći i u Kinu Valli, Istarskom narodnom kazalištu te u školskim knjižnicama Osnovne škole Monte Zaro Pula, Ekonomskoj školi Pula, Školi za turizam, ugostiteljstvo u trgovinu Pula, Medicinskoj školi Pula, Školi primijenjenih umjetnosti i dizajna Pula te osnovnim školama Vidikovac i Veruda. Više informacija možete pogledati na službenim facebook stranicama Book patrol Pula


(Izvor)

Okrugli stol "Čitateljske navike učenika osnovnih i srednjih škola Istarske županije"

U prilogu prenosimo vijest s portala Glas Istre, autorice Vanese Begić:

- Iako se u posljednje vrijeme toliko govori o pismenosti i o poticanju čitalačkih navika kod svih dobnih kategorija, ima još puno posla. Posebno sam zahvalna kolegicama knjižničarkama koje su odradile ogroman posao, kazala je Liana Diković iz Gradske knjižnice i čitaonice Pula u ime domaćina, a ravnateljica knjižnice Nadia Bužleta iskazala je posebno zadovoljstvo što je bilo prisutno toliko knjižničara iz istarskih škola. Naglasila je da je pismenost temeljno ljudsko pravo te da treba djelovati na svim razinama za poticanje pismenosti.

Dragica Pršo, predsjednica Istarske podružnice Hrvatske udruge školskih knjižničara kazala je da su proveli veliku anketu s učenicima osnovnih i srednjih škola o navikama čitanja. Bio je to, naglasila je Pršo, iznimno opširan i opsežan posao, realiziran zahvaljujući trudu i radu brojnih kolega knjižničara, trebalo je osmisliti ankete za osnovne i srednje škole, prevesti ih na talijanski…

Prisustvovale su i Patricia Percan, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, sport i tehničku kulturu Istarske županije i Elena Puh Belci, viša savjetnica za obrazovanje, sport i tehničku kulturu Istarske županije. Liana Diković održala je predavanje "Školske knjižnice Istarske županije - stanje", gdje je istaknula da u Istarskoj županiji djeluje 74 škola, od čega 55 osnovnih, dvije domske ustanove te 17 srednjih škola, a velika većina njih ima i svoje knjižnice i zaposlene knjižničare. Srednja škola Eugena Kumičića Rovinj nema svoju knjižnicu, istaknula je Diković, već je dijeli sa Srednjom školom Zvane Črnja, a nemaju knjižnicu niti Umjetničke škole Poreč i Labin, kao niti pulska Glazbena škola Ivana Matetića Ronjgova.

- Bitna je razlika kada govorimo o posjećenosti knjižnica, odnosno kada upotrebljavamo termin korisnik i kada upotrebljavamo termin posuđivač. Korisnik je osoba koja je barem jednom išla na susret, edukaciju, radionicu, što ne znači da je posudila knjigu. Što se tiče nabave knjige, puno više su ih nabavile osnovnoškolske knjižnice u odnosu na srednje. Djeca više od lektire traže primjerice "Gregov dnevnik", kazala je Diković.

Amadea Draguzet, knjižničarka OŠ Stoja imala je izlaganje naslovljeno "Predstavljanje i interpretacija podataka istraživanja o navikama čitanja učenika osnovnih škola Istarske županije". Naglasila je da učenici nižih razreda, odnosno od prvog do četvrtog razreda više čitaju u odnosu na one viših razreda, koje treba više poticati na čitanje.

- Vidljivo je da kada učenici nauče čitati, zavole knjigu, tako da od prvog do četvrtog razreda uglavnom nema problema po tom pitanju, u petom razredu još donekle čitaju, a problem počinje već u šestom razredu, kada pada interes za pisanju riječ, veli Draguzet.

Elda Pliško Horvat (knjižničarka Talijanske srednje škole "Dante Alighieri") i Kristina Varda (iz Pazinskog kolegija) održale su predavanje "Rezultati istraživanja o navikama čitanja učenika hrvatskih srednjih škola Istarske županije. Adriana Ive (Talijanska srednja škola Rovinj) i Dragica Pršo (Osnovna škola Monte Zaro Pula) osvrnule su se na "Navike čitanja učenika talijanskih škola Istarske županije - rezultati istraživanja".

- Prikupljeni podaci ukazuju da navike čitanja učenika osnovnoškolske dobi nisu razvijene u dovoljnoj mjeri te da je na njima još potrebno puno raditi. Interesi učenika zahtijevaju suvremene tekstove koji su tematski, recepcijski – spoznajno, jezično i grafički drugačiji od trenutno, većim dijelom, zastupljenih naslova zaostalih iz prethodnih kurikulskih popisa lektire. Ono što učenike najviše odbija od mnogih knjiga, prema dobivenim podacima, jesu riječi i rečenice koje ne razumiju, teme koje su od njih udaljene i ne prate njihovu svakodnevicu o kojoj žele čitati. Moderna tehnologija unazađuje čitalačke sposobnosti i demotivira. Čitanje putem mobitela, računala ili tableta je na zadnjem mjestu i bira se igranje igrica, gledanje video-zapisa i društvene mreže na kojima je komunikacija krnja, kazala je Liana Diković. Anketni upitnik ispunio je 4.541 učenik osnovnih škola Istarske županije, 1.303 srednjoškolca hrvatskih škola te 109 učenika talijanskih srednjih škola.

Rezultati cjelokupnog istraživanja bit će objavljeni uskoro na web-stranicama knjižnice. No, bitno je istaknuti da najveći dio ispitanika u osnovnim školama čita uglavnom samo jednu knjigu mjesečno, što se odnosi na onu zadanu lektirom, 56 posto učenika ne čita ništa osim lektire, a 50 posto njih prvi put dolazi u knjižnicu kada krene u školu. Stoga su sudionice ovog okruglog stola istaknule da su školske knjižnice neophodne i jedine koje osiguravaju postojanje kakvih takvih čitatelja te ih je stoga potrebno osuvremenjivati. Istraživanje je nadalje pokazalo da tipičan srednjoškolac u Istarskoj županiji ima vrlo skromnu obiteljsku knjižnicu te njegovi roditelji/staratelji rijetko čitaju knjige. Srednjoškolci rijetko čitaju dnevni tisak (od dnevnog tiska čitaju 24 sata, Glas Istre i neke druge lokalne portale) te ne smatraju da je čitanje dnevnog tiska važnije od čitanja knjiga.

Na pitanje "Čitaš li rado?" 42,8 posto njih odgovorilo je pozitivno, dok ih 57.2 posto ne čita rado, a najdraže im je čitati: tiskanu knjigu – 59 posto, stripove – 0,4, audioknjigu – 3.5, eknjigu - 10.5, dok se 22.2 posto izjasnilo da ne čita knjige.

Među zaključcima ovoga skupa, rečeno je da se u obiteljskom okruženju ne čita dovoljno, ne odlazi se u knjižnice, ne poklanjaju se knjige i ukupno se ne pokazuju stavovi koji ističu važnost čitanja. Usporednom analizom pokazalo se da se stavovi o čitanju s dobi mijenjaju u smjeru smanjenja interesa za čitanje.

- Najveći dio čita samo jednu knjigu mjesečno što se odnosi na onu zadanu lektirom, 56 posto ne čita ništa izvan lektire, 50 posto prvi put dolazi u knjižnicu kada krene u školu. Sve to navodi na zaključak koliko su školske knjižnice neophodne i jedine koje osiguravaju postojanje kakvih takvih čitatelja te ih je stoga potrebno osuvremenjivati njihovim osnovnim oružjem, knjigama zbog kojih će čitatelji ostati čitatelji, a ne pobjeći od knjiga, navele su knjižničarke.

Noć knjige u OŠ Jure Filipovića Barban

Nagrađen likovni rad u sklopu manifestacije Noć knjige

 

Hrvatska udruga školskih knjižničara, u suradnji s organizacijskim odborom Noći knjige, organizirala je nagradni likovni natječaj Umjetna ili uvjetna inteligencija u skladu s ovogodišnjom temom Noći knjige. Učenica 6.b razreda Lena Koroman iz OŠ Jure Filipovića Barban čija je mentorica školska knjižničarka Danijela Grgorinić nagrađena je za svoj rad u kategoriji (učenici 5. – 8. razreda osnovnih škola).  Njezin rad  Putovanje umjetne inteligencije osvojio je 2. mjesto.

„Sanjaju li roboti električne knjige?“

Skupina učenika sudjelovala je na obilježavanju Noći knjige u vremenu od 14 do 20 sati u prostoru OŠ Jure Filipovića Barban. U skladu s temom Noći knjige u središtu programa našla se umjetna inteligencija. Prije samog obilježavanja ove manifestacije učenici 8. razreda i polaznici Produženog boravka izrađivali su razne robote od kolaža ili od kartona, a izložbu je otvorena na samom početku programa. Izložba robota upotpunjena je  citatima iz književnih djela u kojima se spominju roboti.

Tijekom proljetnih praznika objavljen je natječaj za prijavu likovnih i literarnih radova na temu umjetne inteligencije kojeg je objavila Hrvatska udruga školskih knjižničara, u suradnji s organizacijskim odborom Noći knjige, a školska knjižničarka prenijela je obavijest zainteresiranim učenicima. Kako uvijek ima učenika koji su voljni raditi iako su na odmoru, tako  su se i ovoga put na natječaj odazvale vrijedne učenice čiji su likovni i literarni rad poslani na natječaj. Netom prije održavanja manifestacije saznalo se da je učenica 6.b razreda, Lena Koroman, osvojila 2. mjesto za svoj likovni rad o umjetnoj inteligenciji pod nazivom Putovanje umjetne inteligencije. I učenica i mentorica, školska knjižničarka Danijela Grgorinić pozvane su na svečanu dodjelu nagrada u Sveučilišnu knjižnicu u Zagrebu, no zbog obaveza u svojoj školi put u Zagreb ostao je nerealiziran.

Tijekom obilježavanja Noći knjige posebna se pažnja posvetila temi „Sanjaju li roboti električne knjige?“. Skupina učenika je za polaznike Produženog boravka pripremila kartice pamtilice o raznim vrstama robota, potom su konstruirali dva robota prema knjizi Sastavi robota.

Nakon druženja s učenicima iz Produženog boravka, učenike je put doveo u školsku knjižnicu gdje im je knjižničarka pročitala bajku iz knjige „Bajke o robotima“, autora Stanislawa Lema.

Uslijedio je odlazak u informatičku učionicu u kojoj su se učenici upustili u kreativne razgovore s umjetnom inteligencijom-ChatGPT. U trenu su tako nastale pjesme o knjizi i Noći knjige, o Barbanu ili pitalice o knjigama. ChatGPT napisao je i pjesmu o sebi i zahvalio na korištenju.  Okušali su se i u izradi stripova na temu Alkara, Dinka Šimunovića čija se godišnjica smrti obilježava tijekom Noći knjige.

Za sam kraj druženja knjižnica je postala kino dvorana u kojoj je prikazan film Wall-e, a učenici su uz grickalice i sok uživali. Svoje radove i dojmove objavili su na platformi Padlet. Noć knjige obilježena je u opuštenoj i ugodnoj atmosferi, a cilj projekta u kojem se potiče kultura čitanja u potpunosti je ostvarena. Za realizaciju ovog obilježavanja potrebno je zahvaliti ravnateljici škole na podršci, roditeljima učenika na suradnji, svim učiteljima koji su pomogli pri realizaciji i školskom kuharu koji se potrudio da sudionici ostanu siti tijekom svih aktivnosti.

OŠ Marije i Line predstavlja svoja četiri knjižna junaka Naše male knjižnice

Školske knjižničarke Maja Lalić i Jelena Paić s učiteljicama 2. razreda: Aurikom Matković, Snježanom Paripović, Željkom Čikeš i Sarom Majdak u školskoj godini 2022./23. provode aktivnosti Naša male knjižnice.

U projekt je uključeno tridesetero učenika koji čitaju zadane slikovnice, ispunjavaju Kreativne knjižice i sudjelovati u raznim aktivnostima: izrada i razmjena književnog junaka, natjecanje u najčitateljskijem kutiću, izrada čitateljskog vlakića, literarnim i likovnim natječajima. Knjižničarka Jelena Paić izradila je u Canvi prezentaciju o četiri knjižna junaka koja smo poslali na razmjenu u četiri različite škole. Junaci su kreacije naših učenika kojima su pomogle mame, bake i učiteljice.

Inače, Projekt NAŠA MALA KNJIŽNICA usmjeren je na popularizaciju čitanja među djecom i stalno povećanje i razvoj dječje publike i to zanimljivim i poticajnim aktivnostima prilagođenim njihovu uzrastu. Svrha projekta je potaknuti učenike na čitanje te razvijati njihovo kritičko mišljenje.

Naša mala knjižnica je međunarodni projekt u kojem će sudjelovati škole i vrtići iz Hrvatske i Slovenije, a čitat će knjige iz osam zemalja. Projekt je namijenjen poticanju čitanja i podizanju i podizanju čitateljske pismenosti te upoznavanju drugih kultura. U projektu sudjeluje više od 200 hrvatskih škola, vrtića i knjižnica. 

Ove godine u projekt su uključeni autori i ilustratori iz čak osam zemalja: Finske, Estonije, Sjeverne Makedonije, Slovenije, Litve, Belgije, Južne Koreje i Hrvatske.

Predstavljanje multidisciplinarnog projekta ŽSV-a  "Annus Mirabilis 1922"

U petak 21. travnja 2023. godine, u sklopu manifestacije Noć knjige, u atriju TSŠ-S.M.S.I. Dante Alighieri Pula-Pola održan je program posvećen dovršetku multidisciplinarnog projekta "Annus Mirabilis 1922" Županijskog stručnog vijeća školskih knjižničara osnovnih i srednjih škola Istarske županije. Otvorena je i prigodna izložba na kojoj su sve škole koje su sudjelovale u projektu izložile svoje radove te predstavile književnika/književnicu i književno djelo kojim su se na multidisciplinaran način bavile od početka školske godine.  

Koordinatorica i autorica projekta "Annus Mirabilis 1922" je knjižničarka Elda Pliško Horvat, a u projektu su sudjelovali učenici i nastavnici iz sljedećih škola: Talijanska srednja škola – Scuola Media Superiore Italiana Dante Alighieri Pula-Pola, Gimnazija Pula, Škola za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu Pula, Strukovna škola Pula, Škola primijenjenih umjetnosti i dizajna Pula, Pazinski kolegij – Klasična gimnazija Pazin, Srednja škola Zvane Črnja Rovinj

Nizom aktivnosti učenici su sa svojim mentorima predstavili poznata djela i autore iz vlastite perspektive. Godina 1922. Čudesna je zbog brojnih umjetničkih i znanstvenih postignuća: u prvom broju časopisa "Criterion" T. S. Eliot objavljuje "Pustu zemlju", James Joyce na dan svog 40. rođendana napokon uspijeva objaviti roman "Uliks" u pariškoj knjižari Shakespeare and Company, Marcel Proust dovršava roman-rijeku "U potrazi za izgubljenim vremenom", Virginia Woolf objavljuje prvi od velikih eksperimentalnih romana "Jakobovu sobu", Franz Kafka objavljuje djelo "Umjetnik u gladovanju", a godinu dana kasnije izlazi "Zenova svijest" Itala Sveva, prijatelja Jamesa Joycea, u kojem se autor bavi psihoanalitičkim frojdovskim pristupom likovima. 

U prilogu možete vidjeti plakate koje su učenici izradili sa svojim mentorima i mentoricama te fotografije s otvorenja izložbe. Portreti književnika i vizualni identitet projekta "Annus Mirabilis 1922" rad su Škole primijenjenih umjetnosti i dizajna Pula.

 

(Betina Boban, Strukovna škola Pula)

Održan 2. stručni skup Županijskoga stručnoga vijeća stručnih suradnika knjižničara Istarske županije

U četvrtak 16. ožujka 2023. godine održan je 2. stručni skup županijskog stručnog vijeća stručnih suradnika knjižničara Istarske županije (šk. god. 2022./2023.) u OŠ Jurja Dobrile Rovinj. Tema stručnog skupa bila je Suradnja u školskoj knjižnici kroz međupredmetne i predmetne teme, a dnevni red je bio sljedeći:

Samanta Matejčić Čotar, OŠ Jurja Dobrile Rovinj

Majda Milevoj Klapčić, Srednja škola Mate Blažine Labin 

Kristina Varda, Pazinski kolegij - klasična gimnazija

Liana Diković, Županijska Matična služba Gradska knjižnica i čitaonica Pula 

Dušanka Đokanović, OŠ dr. Mate Demarina Medulin

Jelena Paić, OŠ Marije i Line Umag

Amadea Draguzet, OŠ Stoja

Samanta Matejčić Čotar, OŠ Jurja Dobrile Rovinj


Voditeljica ŽSV-a Istarske županije Dragica Pršo

Održan 1. stručni skup Županijskoga stručnoga vijeća stručnih suradnika knjižničara Istarske županije

U srijedu 16. studenoga 2022. godine održan je 1. stručni skup županijskog stručnog vijeća stručnih suradnika knjižničara Istarske županije (šk. god. 2022./2023.) u Pazinskom kolegiju. Stručni skup održan je u sklopu provedbe projekta e-Škole: Razvoj sustava digitalno zrelih škola (II. faza) od 31. srpnja 2020. godine i Programa stručnog usavršavanja odgojno - obrazovnih radnika Agencije za odgoj i obrazovanje kroz mrežu županijskih stručnih vijeća. Tema stručnog skupa bila je Školska knjižnica: transformacija knjižnica kao doprinos digitalno zreloj školi, a dnevni red je bio sljedeći:


Voditeljica ŽSV-a Istarske županije Dragica Pršo

Međunarodni dan tolerancije uz knjigu Žabac i stranac

Kako uvažavati drugačije i što je to tolerancija otkrili su drugašići na radionici u školskoj knjižnici ususret Međunarodnog dana tolerancije  koji se u svijetu obilježava 16. studenoga. Svaki je učenik u uvodnom dijelu radionice trebao drugima predstaviti jednog svog prijatelja u razredu i istaknuti jednu njegovu pozitivnu osobinu. Saznali smo tako da u razredu ima izvrsnih crtača, plesača, čitača, ali i dobrih prijatelja i onih spremnih na pomoć drugima. Zatim je uslijedilo čitanje priče Žabac i stranac u kojoj su učenici mogli vidjeti kako su se životinje ponašale prema strancu štakoru kojeg nitko nije dobro poznavao, al su ga životinje, zbog netolerantnosti prema strancima, smatrale odvratnim, lijenim, gnjusnim, smrdljivim bićem. Usporedili smo zatim život žapca s osobama iz našeg života i osvijestili kako o drugima ne smijemo suditi na temelju onoga što smo čuli, već se u kvalitete osobe možemo uvjeriti tek ako ga dobro upoznamo. Potaknuli smo učenike na promišljanje o drugačijima i za kraj napravili plakat na kojem je svaki učenik zapisao o osebi dvije osobine kojima se ponosi. Tako su i ostali mogli saznati nešto novo o svakom učeniku što dosada možda nisu znali.  

Državni LiDraNo 2022. 

U organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje od 27. do 29. travnja u Vodicama održana je 31. državna Smotra literarnog, dramsko-scenskog i novinarskog stvaralaštva LiDraNo za učenike srednjih škola iz cijele Hrvatske te njihove mentore. Od naših školskih knjižničara pozvana je Kristina Varda iz Pazinskog kolegija– klasična gimnazija s pravom javnosti Pazin. Čestitke! 

https://www.glasistre.hr/istra/evo-koji-su-istarski-srednjoskolci-predstavljali-zupaniju-na-drzavnoj-smotri-lidrano-2022-u-vodicama-793881

 

1. fotografski natječaj Fotkaj se s knjigom

U subotu, 2. travnja, na Međunarodni dan dječje knjige, završio je 1. fotografski natječaj Fotkaj se s knjigom. Riječ je o natječaju koji potiče  čitanje i pismenost putem fotografije i razvija svijesti o važnosti čitanja slikovnica i knjiga. Organizator natječaja je  Podružnica Hrvatske udruge školskih knjižničara Istarske županije i Županijsko stručno vijeće školskih knjižničara Istarske županije. Pravo sudjelovanja imali su  učenici osnovnih i srednjih škola IŽ. Na natječaj su pristigle 53 fotografije, od čega 39 iz osnovnih škola i 14 iz srednjih škola. Na natječaju je sudjelovalo sveukupno 29 škola IŽ. Članice Povjerenstva za prosudbu radova: Iva Ciceran, ravnateljica Gradske knjižnice Pazin, Andrea Pavlović, knjižničarka Dječje knjižnice Pula, Barbara Fornažar, Flash studio Pula i Dragica Pršo, predsjednica Podružnice Hrvatske udruge školskih knjižničara Istarske županije. izabrale su 9 fotografija. Otvorenje izložbe fotografija ovog natječaja održana je u ponedjeljak, 4.travnja u 18.00 sati u Velikoj dvorani Gradske knjižnice i čitaonice Pula. Članice povjerenstva su nagrađenim i pohvaljenim učenicima uručili diplome i pohvalnice i nagrade sponzora natječaja, Katarine Zrinski, Profila, Školske knjige, Alfe i Naklade Ljevak. Fotografije je sponzorirao Flash studio Pula. (knjižničarka Patricia Percan Pamić)

"Rječnik ljubavi" i Valentinovo u "Lipi"

U Godini mladih 2022., Valentinovo u  Školi za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu obilježeno je uz "Rječnik ljubavi" s citatima učenika na hrvatskom, engleskom i njemačkom jeziku.  U formi video-rječnika svojim su mislima o ljubavi mladi zajednički naglasili kako "ljubav nema granica“. Aktivnost je podržala Udruga KEK i autor knjige „Ljubav oko svijeta“  Davor Rostuhar koji je uputio prigodno pismo učenicima Škole.


Željka Kondić Dabo, školska knjižničarka

Dragi učenici i učenice Škole za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu, do mene je nedavno došla vijest da ste u procesu stvaranja Rječnika ljubavi te da vam je moja knjiga Ljubav oko svijeta poslužila kao inspiracija u osmišljavanju i provođenju ovog projekta. Jako mi je drago čuti da Ljubav oko svijeta inspirira druge, a pogotovo mlade. Na kraju krajeva, i nama su u stvaranju tog projekta velika insipracija bili ljudi koje smo na putovanju susretali i čije smo priče dokumentirali, te sam zato jako sretan što njihove priče nastavljaju inspirirati i dalje. Svaka priča iz projekta Ljubav oko svijeta posebna je. Neke zato što su drugačije od ljubavnih priča kakve često čujemo, druge zato što su prošle mnoge muke i nedaće da bi se mogle ostvariti, treće radi emocija toliko iskrenih i snažnih da instantno dopru do svakog čitatelja ili čitateljice... No istina je da je svaka ljubav posebna. Pa čak i ona koja nam se naizgled čini kao i svaka druga i sasvim uobičajena. Vi ste sada u dobi prvih ljubavi, a te su često iznimno posebne i nadasve fatalne. Vidjet ćete (ili možda to već vidite) da vam vaša ljubav izgleda kao najposebnija i najsnažnija koja postoji. Tako se osjećaju svi zaljubljeni i taj osjećaj sve nas povezuje, u kakvoj god ljubavi da bili, to je njena moć i posebnost. Kroz projekt Ljubav oko svijeta željeli smo istražiti upravo to - postoji li ljubav svugdje, koliko se razlikuje u raznim kulturama i okolnostima, može li ljubav biti ono zajedničko svim ljudima? Iako naravno nismo pronašli sve odgovore i istine o ljubavi, vratili smo se uvjereni u to da je ljubav uvijek snažna i lijepa, da ju trebamo cijeniti i njegovati u svim oblicima. I da kada je jako teško, kao što vjerujem jest vama koji mladost proživljavate usred pandemije, da je ljubav uvijek tu za svakoga od nas te da ju svi zaslužujemo, utoliko što ju pružamo sami sebi, a zatim i drugima. U Ljubavi oko svijeta mogli ste vidjeti razne oblike, konfiguracije i shvaćanja ljubavi. Svi su oni vrijedni i zaslužuju uvažavanje, što svakako moramo zapamtiti kada se nađemo okruženi onima drugačijima od nas, a čije drugačijosti možda ne razumijemo. Isto tako, svako vaše shvaćanje ljubavi vrijedno je i posebno, te se veselim vidjeti ih sve zapisane u vašem Rječniku ljubavi!


Sretno vam Valentinovo,

Davor Rostuhar

Kreativna slikovnica o neobičnom Labinjanu

Majda Milevoj Klapčić, knjižničarka Srednje škole Mate Blažine iz Labina, zajedno sa svojim kolegicama na poseban su način htjele obilježiti obljetnicu rođenja Matije Vlačića Ilirika. Tako je nastala slikovnica „Kapelin“

Priča je to o dječaku Matiji koji se na školskom izletu našao u spomen-sobi Matije Vlačića Ilirika kroz koju upoznajemo život i djelo ovog velikog istarskog reformatora i najpoznatijeg Labinjana. Više o samoj informaciji možete pročitati na poveznici

Marko Marulić i Judita u Pazinskom kolegiju 

U izradi su i lađice suveniri. Stoga možemo reći da je završila pilot-epizoda posvećena slavnom piscu, koja je bila vrlo uspješna, stoga nastavak uskoro slijedi… (knjižničarka Kristina Varda)

Marko Marulić i njegova Judita svratili u Kolegij

U srijedu 13. listopada 2021. učenici i djelatnici Pazinskog kolegija imali su poseban privilegij ugostiti Oca Hrvatske Književnosti i njegovu najpoznatiju junakinju. Marul i njegova junakinja bili su tema igre detekcije još uvijek nezaboravljene Kviskoteke, a Kolegij direkt donio je mnoštvo čudnih vijesti i zanimljivosti iz povijesti Splita, života slavnoga pisca, događajima kojima se obilježila 500. godišnjica prvog izdanja „Judite“ kod nas i u svijetu. Cijeli je program, što „televizijski“ što izravan, ponovljen dvaput kako bi se izbjegla gužva u Velikoj auli, iz svima znanih razloga. U izradi vijesti, reklama, anketa, reportaža, intervjua, kviza i predstave sudjelovali su učenici iz svih razreda, a jedna od koordinatorica projekta nazvanog „Nasha mlada plafca“ bila je knjižničarka Kristina Varda, koja je s učenicima napisala i konferansu za voditeljice te pripremila dramski ulomak iz Marulićeve Judite.

Iako je obljetnički TV dnevnik završio, Marulov duh zadržao se među zidovima, točnije na zidovima naše – u obliku ručno izrađenih lađica koje nose Marulove riječi, citate, a tu će još neko vrijeme ostati i pano posvećen Marku Maruliću. 

https://www.istra24.hr/kultura/memoari-pabla-nerude-cuvaju-se-u-knjiznici-medulinske-osnovne-skole-dr.-mate-demarina 

Illyrice, koji su danas dostavljeni u Trezor nagrade i koji je svečano položila knjižničarka škole, Dušanka Đokanović, izjavivši da najmlađi čitatelji pokazuju interes za Trezor, sviđa im se ideja, dok zaposlenici škole knjige i posuđuju na čitanje. 

U knjižnici Osnovne škole dr. Mate Demarina u Medulinu, svečano je u Trezor nagrade Libar za vajk, kojem je ova školska knjižnica matično mjesto, položena knjiga “Priznajem da sam živio” Pabla Nerude, nositeljica titule Libar za vajk 2020./21. Uz direktoricu Sajma, Magdalenu Vodopija, događaju su prisustvovali direktor Turističke zajednice općine Medulin, Enco Crnobori, ravnateljica škole Emanuela Pinzan Chiavalon i knjižničarka škole, Dušanka Đokanović.Libar za vajk, jedinstvena nagrada publike Sajma knjige, od 2019. godine ima i jedinstveno mjesto gdje, poput najvećeg blaga, pomno čuva svoje nagrađene knjige. Radi se o Trezoru nagrade Libar za vajk, koji se, i to ne slučajno, nalazi u knjižnici OŠ dr. Mate Demarina u Medulinu. Naime, zaštitnici Trezora, a i pokrovitelji nagrade su upravo Općina Medulin, Turistička zajednica općine Medulin i Arena Hospitality Group, kao najduži partner Sajma kada je riječ o ovoj nagradi. 

Godina čitanja u OŠ Vidikovac Pula 

knjižničarka Branka Mamula

Sovine novine u OŠ Jure Filipovića Barban 

Male novine učenika 5.a i 5.b razreda nastale su u suradnji učiteljica hrvatskoga jezika Maje Griparić i knjižničarke Danijele Grgorinić. 

https://read.bookcreator.com/UsnI1tC7SoNVs86okwoNPbpH4Re2/KZzBGg5mTJS1PokoFQa_uA 

Aktivnosti o poticanju čitanja.pptx

Pazin čita :-)

U Osnovnoj školi Vladimira Nazora Pazin i njenim područnim školama, PŠ Karojba, PŠ Lupoglav, PŠ Motovun, PŠ Sveti Petar u Šumi, PŠ Tinjan i PŠ Trviž, obilježavale su se razne aktivnosti povodom Godine čitanja.

Osim zajedničkih projekata i aktivnosti koje provodimo na cijeloj školi kao što su Naša mala knjižnica, Čitajmo naglas  i susreti s književnicima svaka svoja škola ima i svoje različite aktivnosti koje provodi s djecom. (knjižničari: Dean Murić, Slađana Jukić, Loreta Oroš, Natalia Suman)

Mala tribina o čitanju u raškoj osnovnoj školi

Povodom Mjeseca  hrvatske knjige školska je knjižničarka raške osnovne škole u suradnji s učiteljicom 4. razreda organizirala Malu tribinu na temu čitanja. Ideja  se javila spontano u razgovoru s dvjema učenicama Ninom Radić i Lenom Marie Josić koje su ovoga ljeta potaknute aktivnošću Gradske knjižnice Labin pod nazivom Ljetnom čitatelju – izborom najčitatelja, čitale u nešto većem obimu nego inače. Lena Marie se prijavila i osvojila nagradu u kategoriji učenika razredne nastave. Između mnogobrojnih naslova koje su pročitale, izabrale su tri najzanimljivije i predstavili ih prijateljima u razredu, a sve su začinile prezentacijom plakata na temu čitanja. U novinarskoj ulozi našli su se učenici 5. razreda,  Noemi Galešić i Damjan Čule koji su također odlični čitači te su ih predstavili postavivši im nekoliko zanimljivih pitanja o kvalitetnom provođenju slobodnog vremena, knjigama i čitanju. U razgovor o knjigama i dobrobitima čitanja uključili su svi učenici svojim razmišljanjima. Sve su zaključili mudrom izrekom  nepoznatog autora „Djeca koja čitaju, postaju ljudi koji misle.“ 

(Romina Miletić, knjižničarka)

Intervju učenika možete pročitati na službenoj stranici OŠ Ivana Batelića Raša

"Dante 9-7-9": putovanje kroz Pakao, Čistilište i Raj

Povodom 700. godišnjice smrti velikog talijanskog književnika Dantea Alighierija (1265. – 9. rujna 1321.), u Središnjoj knjižnici postavljena je izložba Dante 9-7-9. Plod je to istoimenog projekta kojeg je Knjižnica provela u suradnji s Talijanskom srednjom školom – Scuola media superiore italiana „Dante Alighieri“ Pula-Pola, Školom primijenjenih umjetnosti i dizajna - Pula, Školom za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu Pula i Pazinskim kolegijem – klasičnom gimnazijom, uz potporu Ministarstva kulture i medija RH. U projektu su sudjelovali učenici 3. razreda Škole primijenjenih umjetnosti i dizajna – Pula, učenice 3. razreda opće gimnazije TSŠ-SMSI „Dante Alighieri“ Pula-Pola, učenice Škole za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu Pula i učenici Pazinskog kolegija – klasične gimnazije. Radovi su nastali pod mentorstvom knjižničarki i i profesorica Gordane Rupena Stančić, Gordane Ivančić Dobran, Elde Pliško Horvat, Luane Moscarda, Žuže Gotesman, Željke Kondić Dabo i Kristine Varda. Koordinatorice projekta su Iva Lanča Joldić i Andrea Pavlović, dok grafičku realizaciju potpisuje Alen Žufić.  Posebnost ovog projekta je suradnja školskih knjižničara, narodne knjižnice, Županijske matične službe za školske knjižnice i Središnje knjižnice Talijana u RH. Uz to, izložba je dio 3. FLIT-a - Festivala talijanske književnosti, čiji je cilj poticanje čitanja kod mladih. Izložba će se moći razgledati do 3. prosinca u Središnjoj knjižnici, a uslijedit će postavi i otvorenja unutar škola koje su sudjelovale u projektu. (knjižničarke Gordana Rupena Stančić, Elda Pliško-Horvat, Željka Kondić Dabo i Kristina Varda)

(IZVOR)

Upravo je taj plakat dobio nagradu za najbolji od 12 prijavljenih i predstavljenih plakata. 2. Zeleni festival – Karlovačka zelena održava se u okviru Godine čitanja 2021., uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Grada Karlovca i Gradske knjižnice "Ivan Goran Kovačić“ te u suorganizaciji s Turističkom zajednicom grada Karlovca, Javnom ustanovom Aquatika – Slatkovodnim akvarijem Karlovac i National Geographicom Hrvatska. (knjižničarka Majda Milevoj Klapčić)

Na drugom Zelenom festivalu – Karlovačkoj zelenoj priči pobijedila knjižničarka Srednje škole Mate Blažine Labin

Ove se godine u organizaciji Gradske knjižnice "Ivan Goran Kovačić" 25. lipnja 2021. po drugi puta održao "Zeleni festival – Karlovačka zelena priča.

U programu festivala učestvovale su i profesorica Srednje škole Mate Blaž Olivera Tadić i knjižničarka Majda Milevoj Klapčić u dijelu posterskih izlaganja na temu "Knjižnice i zaštita okoliša". Posterom „Prijavi šporkulju“, profesorica Olivera Tadić predstavila je ekološku akciju koja je odrađena povodom svjetskog Dana planete Zemlje. „Prijavi šporkulju“ akcija je proizašla iz zajedničkog rada voditeljice ekološke grupe škole, učenika polaznika eko-grupe i knjižničarke. Cilj je akcije osvještavanje građana a i svih nadležnih službi, bez čijeg se zajedničkog djelovanja divljim odlagalištima neće stati na kraj. Putem postera prikazani su podaci s različitim vremenskim razmakom na području grada Labina i okolnih općina.

Knjižničarka Majda Milevoj Klapčić predstavila je poster naslova „re-Book, male zelene slobodne knjižnice“ u kojemu je predstavila projekt re-Book koji je već dobitnik nekoliko nagrada za inovaciju godine. Ideja samog start-up-a re-Book je poticanje postavljanja malih zelenih slobodnih knjižnica na što više lokacija u Istri i cijeloj Hrvatskoj. Na taj se način potiče čitanje koje je u skladu s nacionalnom kampanjom poticanja čitanja i ovogodišnjom Godinom čitanja. 

Noć knjige - plakat.pdf

Čitanjem rastemo (Leggere per crescere!), 

obilježavanje Noći knjige u TSŠ Dante Alighieri Pula-Pola

Talijanska srednja škola Dante Alighieri iz Pule i ove se godine uključila u obilježavanje Noći knjige prigodnim dvosatnim programom u virtualnom okruženju kojemu su prisustvovali svi učenici i nastavnici škole dok nam je nekoliko učenika i nastavnika približilo naslove koji imaju terapijsku moć i koji su, u nekom životnom trenutku, poslužili kao oslonac. Nakon uvodnog izlaganja psihologinje o biblioterapiji s psihološkog aspekta, uslijedio je čitalački dio kada smo čuli vrlo zanimljive prijedloge počevši od svevremenog Galeba Jonathana Liwingstona R. Bacha, preko Nove finske gramatike D. Maranija, Genijalne prijateljice E. Ferrante do Čovjeka koji je tražio istinu N. Gordona. Učenički blok, vrlo sadržajan i znakovit, započeo je klasikom J. Austen Ponos i predrasude, nastavio se kineskim traktatom Umijeće ratovanja i Svemirom C. Sagana da bi svoj najsnažniji oblik dobio u predstavljanju biografije Jewel Kilcher Never broken za koju učenik kaže da je toliko snažno djelo koje uvijek nanovo uvjeri čitatelja o nepokolebljivoj vjeri u sebe unatoč svim životnim nedaćama. Raznovrsni i zanimljivi prijedlozi te neposredna i opuštena atmosfera u kojoj se program odvijao govore u prilog tome da se ovakvi susreti trebaju odvijati i više puta godišnje te da se popularizacija čitanja najuspješnije provodi upravo na način kada se učenici obraćaju učenicima. (savjetnica Elda Pliško-Horvat)

Natjecanje petih i šestih razreda u izboru najbolje razredne maskote za zaštitno lice Noći knjige OŠ Vodnjan-SE Dignano za 2022. godinu

Ovogodišnju Noć knjige obilježili smo virtualno. Na inicijativu učiteljica Hrvatskoga jezika Martine Špehar, Emine Kostović Biasiol, Suzane Zulijan Pliško, Liliane Manzin, Zvjezdane Švić i knjižničarke Maje Damijanić organizirano je natjecanje petih i šestih razreda za zaštitno lice Noći knjige OŠ Vodnjan-SE Dignano za 2022. godinu. Peti i šesti razredi hrvatskoga i talijanskoga odjeljenja sudjelovali su u natjecanju te osmislili svoje razredne maskote. Zadatak je bio nacrtati maskotu (ručno ili pomoću aplikacija) i opisati ju. Svoje su maskote postavili na Padlet album gdje su ostali učenici mogli glasati za najoriginalniju maskotu. Pobijedio je 6. c razred pod vodstvom učiteljice Martine Špehar koji je osvojio najveći broj lajkova, čak 218. Tako je Orlovik postao zaštitno lice Noći knjige OŠ Vodnjan-SE Dignano za iduću godinu. (Maja Damijanić, knjižničarka)

judita.mp4

Judita u brojkama u Tehničkoj školi Pula

Potaknute ovogodišnjom temom Festivala znanosti u Puli Kultura znanosti, učenica 4. razreda Larisa Poljak i prof. Kristina Lenić spojile su nespojivo, književnost i matematiku. 

U godini u kojoj slavimo 500. rođendan Marulićeve Judite, osmislile su i realizirale projekt Judita u brojkama. Svoj su projekt predstavile učenicima 4. razreda, smjer arhitektonski tehničar, na predavanju koje je održano dana 10. svibnja u Tehničkoj školi Pula. 

(knjižničarka Hilda Grubić) 

Virtualna dvorana Gradske knjižnice i čitaonice Pula, 14.5.2021. u 8.45: https://us02web.zoom.us/j/89242075111...

Online radionica vještine pisanja Škole za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu 

Dragi mali/veliki ljubitelji znanosti i kulture, u sklopu manifestacije Festivala znanosti u Puli najavljujemo online radionicu učenica Škole za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu u suradnji s Gradskom knjižnicom i čitaonicom Pula:

https://gkc-pula.hr/hr/dogadanja/?post_id=2508...  

Zabavne vježbe na radionici ruko(pisanja) namijenjene su predškolcima, prvašićima, drugašićima... odnosno svima koji žele otkriti skriveni ritam i pokret u vještini pisanja.

U metodi kretanja koju će učenice demonstrirati, grafološke se vještine kombiniraju s likovnom umjetnošću, pripovijedanjem priča i glazbom, a metoda pomaže razvoju vještine pisanja i fine motorike. Priželjkivani osjećaj radosti i zajedništva sudionike motivira na vježbanje doživljaja oblika, prostora i pokreta. Voditeljice radionice publiku vode u potragu za dragocjenim predmetom koji je nestao iz muzeja, a na putu će prelaziti visoke brežuljke, morske valove, vulkane i susreti ponekog pomoćnika. Svi oblici iz priče su maštovito polazište za oblikovanje slova, a potom riječi, rečenica te na kraju, priča i bajki. Audio priča iznenađenja koja slijedi nakon radionice smještena je u krošnje trešnjinog stabla i donosi poruku o bogatstvu i snazi riječi.


Dan hrvatske knjige i Noć knjige u OŠ Marije i Line, Umag

Ove godine na Dan hrvatske knjige, 22. travnja, obilježilo se 500. godina od objave Marulićeve "Judite". U suradnji s Aktivom Hrvatskoga jezika, odnosno s profesoricama Mirelom Jovičić i Andrejom Jukić, taj Dan obilježili smo u svakom 7. razredu Kahoot kvizom na temu pročitanog lektirnog djela, „Bijelog klauna“. Nakon kviza raspravljali smo s učenicima o problematici djela, njegovim porukama i sve što je učenike potaklo na razmišljanje. U petak, 23. travnja održala se u Hrvatskoj jubilarna, deseta Noć knjige. Tema ovogodišnje Noći knjige je ljekovita moć knjiga. Školska knjižnica obilježila je Noć knjige trima aktivnostima. U suradnji s učiteljicom Aurikom Matković u 4. a razredu provele smo Kahoot kviz na temu pročitane knjige „Koko u Parizu“. Budući da epidemiološke mjere ne dozvoljavaju okupljanje učenika iz različitih razreda u Školskoj knjižnici, knjižničarke su Noć knjige provele na daljinu u Teamsu od 17:00 sati. Odabrani učenici pročitali su i odradili zanimljive aktivnosti vezane za „Tom Gates : Svjetski dan knjige : najbolji u povijesti“, knjigu baš posvećenu Svjetskom danu knjige. U Teamsu su odgledali zanimljive videozapise same autorice. Treća aktivnost u suradnji s učiteljicom Željkom Čikeš i stručnom službom Škole provela se od 17:00 do 19:00 sati ispred POU „Ante Babić“, gdje su svi zainteresirani posjetitelji mogli pogledati TOP LISTE ljekovite  literature za djecu i odrasle, i to iz područja psihologije, pedagogije i logopedije. Osim toga, na našoj ljekovitoj polici bile su izložene knjige koje posjetitelji mogu preuzeti. Knjižničarke su izradile plakate za sve tri aktivnosti.  (Jelena Paić i Maja Lalić, knjižničarke)

U SŠ Mate Blažine Labin izložbom u knjižnici i virtualnom izložbom obilježen Svjetski dan haiku poezije

Hrvatski školski sportski savez (HŠSS) u suradnji s Hrvatskom olimpijskom akademijom (HOA) provodi već desetu godinu natječaj „Školski sport i olimpijski pokret“. Ovogodišnji natječaj pod nazivom „Haiku“ provodi se u partnerstvu s Veleposlanstvom Japana u Republici Hrvatskoj. Članovi Školskog sportskog društva „Duga“, kao i ostali zainteresirani učenici, okušali su se u natječaju koji se je sastojao od literarno-likovnog uratka, tj. od haiku pjesme i popratne ilustracije inspirirane sportom i/ili olimpizmom. Za natjecanje odabrani su radovi učenica Paole Vlačić, 3f., Leonarde Ivašić, 3.f i Elme Hasikić, 3.d. Ocjenjivački sud od tri člana (jednog člana na prijedlog HOA-e, jednog člana na prijedlog HŠSS-a te jednog člana na prijedlog Veleposlanstvom Japana u Republici Hrvatskoj) odabrat će pobjednike natječaja najkasnije do 30. travnja 2021. godine.

Mentorica učenicima bila je prof. tjelesne i zdravstvene kulture Ljiljana Štingl. U suradnji s knjižničarkom Majdom Milevoj Klapčić, izložba radova učenika organizirana je i u knjižnici i u školskom holu u sklopu projekta „Art in the school yard“ koji Škola provodi u suradnji s DKC-om Lamparna. Virtualnu izložbu izradila je prof. hrvatskog jezika Amneris Ružić Fornažar.

Zeleni Mjesec hrvatske knjige u OŠ Marije i Line Umag

U ovoj školskoj godini knjižničarke su pripremile predavanje u Geniallyju o Zelenom Mjesecu hrvatske knjige, interaktivnu prezentaciju o ekologiji i ekološkim problemima s kojima se suočavamo. U dva školska sata za učenike razredne nastave knjižničarke su istaknule i s učenicima raspravljale o problemu otpada, kako ga smanjiti, borbi Grete Thunberg za naš planet i što mi kao pojedinci možemo učiniti. Pri kraju drugog školskog sata učenici su odigrali Kahoot kviz. 

Prije početka školske godine, u kolovozu, trgovački putnik nam je ponudio slikovnice o ekologiji te smo odlučile da će ekologija biti centralna tema našeg Mjeseca hrvatske knjige. Čovječanstvo nema više vremena za stavljanje klimatskih promjena pod tepih. (Jelena Paić, knjižničarka)

Zoom lektirom obilježena Noć knjige u labinskoj knjižnici SŠ Mate Blažine 

„ZOOM lektira“ novi je projekt knjižničarke Majde Milevoj Klapčić i profesorice hrvatskog jezika Amneris Ružić Fornažar u suradnji s nakladničkom kućom Ljevak.

Na prvom online susretu 23. travnja kojim se obilježila Noć knjige, kao i Dan hrvatske knjige te Svjetski dan knjige i autorskih prava, gostovala je Jasminka Tihi-Stepanić, profesorica hrvatskog jezika i književnica za djecu i mlade koja je osvojila književne nagrade i priznanja na državnoj i međunarodnoj razini. 

Više o samom susretu možete pročitati na poveznici.

Foto natječaj "Fotkaj se s knjigom" 

Školska knjižnica organizirala je foto natječaj "Fotkaj se s knjigom" za učenike od 1. - 8. razreda povodom obilježavanja Noći knjige i Svjetskog dana knjige. Na natječaj je pristiglo 16 prekrasnih fotografija, a učenici su izabrali najbolju putem Google formsa. Svi su sudionici dobili na dar male poklone zahvale, a pobjednica knjigu.  Možete pogledati video Foto natječaj kojeg su izradili učenici Novinarske grupe i učiteljica Paola. Po reakcijama učenika iduće godine organizirat ćemo 2. Foto natječaj. :-) (knjižničarka Dragica Pršo) 

U projektu su sudjelovale učenice 2.b razreda: Klara Pavlović, Anthea Greblo-Stari i Leonarda Lleshaj.  (Davorka Mijajlović, knjižničarka)

Noć knjige 2021. u Ekonomskoj školi Pula

Kada govorimo o knjigama, volimo ih isticati kao riznice znanja, vrelo zanimljivih priča i inspiracije. No snaga pisane riječi očituje se i u njezinoj sposobnosti da utječe na nas, mijenja naš doživljaj svijeta i sebe samih, omogućuje nam susret s „drugim“, nepoznatim, razvija empatiju i suosjećanje. U Noći knjige 2021.  razmišljali smo o ljekovitim moćima knjiga – u razdobljima društvenih i intimnih kriza, tražimo odgovore na pitanja koja nas muče. Katkad će odgovori koje u njima pronađemo biti utješni, katkad uznemirujući, a neki će sigurno i duboko protresti naša temeljna uvjerenja. Veliki Fjodor Mihajlovič Dostojevski, kojem ove godine slavimo 200. obljetnicu rođenja i 140. obljetnicu smrti, u baštinu nam je ostavio sljedeću misao: Kada je bogatstvo izgubljeno – ništa nije izgubljeno, kada je zdravlje izgubljeno – skoro sve je izgubljeno. Mogu li nam, i kako, knjige pomoći u održavanju zdravlja pojedinca i društva? Koje bismo knjige kao lijek „prepisali“ sebi i drugima – i zašto? Može li se svakom vremenu preporučiti neka knjiga kao lijek? Koju bismo literaturu ponudili kao spas vremenu u kojem danas živimo?

Tonka potiče tinejdžere na promjene

U Srednjoj školi Mate Blažine u Labinu pokrenut je projekt u kojemu je nekoliko profesora, i uz pomoć jedne učenice, stvorilo genijalnu Tonku Ekonomku. Tko je Tonka i zašto svi pričaju o njoj, objasnile su nam knjižničarka Majda Milevoj Klapčić i učenica Leonarda Ivašić, kojoj je pripala uloga ilustratorice. Priča o Tonki započela je još prošle godine, kada je društveno-kulturni centar Lamparna potaknuo labinsku školu da osmisli program za financijsko opismenjivanje mladih. Oni su to i učinili, no zbog pandemije i štrajka projekt se nije mogao realizirati, pa je knjižničarki Majdi, njezinim kolegama profesorima, Gabrieli Dundari i Danielu Mohoroviću, na pamet pala nova ideja - odlučili su napraviti priručnik koji će mladima pomoći u donošenju odluka.Cijeli intervju možete pročitati na 24sata.hr.

Na najljepši ja mogući način tako obilježen Međunarodni dan dječje knjige i osmi rođendan nacionalne kampanje Čitaj mi!, te je ovo samo jedna od aktivnosti kojom će se u školskim knjižnicama obilježiti Godina čitanja i popularizirati čitanje od najranijih nogu. (Samanta Matejčić Čotar i Izabela Kapustić, knjižničarke)

Uz Međunarodni dan dječje knjige rovinjska i fažanska škola podigle razredne knjižnice

Nakon gotovo dva mjeseca prikupljanja dječjih knjiga, slikovnica i enciklopedija, učenici OŠ Jurja Dobrile Rovinj i OŠ Fažana dobili su svoje razredne knjižnice. Akcija je to koja je započela u veljači uz Međunarodni dan darivanja knjigom kada su učenici i lokalna zajednica pozvani da doniraju knjige koje su pročitali ili prerasli i koja je imala jako lijepi odaziv. Suradnja između škola, lokalne zajednice, nakladnika i javnog sektora omogućila je, uz knjige, i nabavu opreme za uređenje dječjih čitateljskih kutaka pa će uz knjige i s knjigama rovinjski i fažanski mališani po povratku u školske klupe moći maštati i putovati u samo njima znane krajeve, a putovanje s knjigom danas je ipak najsigurnije :-) 

Učenici OŠ Divšići i OŠ Vodnjan sudjeluju u foto natječaju

Učenici OŠ Divšići i OŠ Vodnjan – SE Dignano prijavili su se na foto natječaj Dječje Knjižnice “M2” – Knjižnice Grada Zagreba. Naime, u godini čitanja organiziraju se brojne aktivnosti kojima se želi želimo usmjeriti pažnju na važnost čitanja i knjiga. Na poticaj knjižničarke Maje Damijanić učenici tih dviju škola prijavili su se na natječaj te prikazali svoje kutke za čitanje i opuštanje. 

Osnivanje razrednih knjižnica u OŠ Jurja Dobrile Rovinj 

Obzirom da je 2021. godina proglašena Godinom čitanja u Hrvatskoj, OŠ Jurja Dobrile iz Rovinja započela je s provedbom cjelogodišnjeg projekta poticanja čitanja. Obilježavajući Međunarodni dan darivanja knjiga cilj nam je prikupiti knjige kako bismo njima osnovalii čitalačke kutke i razredne knjižnice u svim odjelima razredne nastave. U akciju prikupljanja knjigea pozvali smo roditelje, učenike i nakladnike, planirano otvorenje knjižnica je na Dan dječje knjige 2. travnja 2021. Bit će to izvrsna prilika da učenici razredne nastave slobodno vrijeme provode uz knjige u svojim učionicama u trenucima kada im fizički posjet knjižnici nije moguć.  O aktivnostima koje će se provoditi u Godini čitanja školska knjižničarka Samanta Matejčić Čotar javnost je upoznala i putem lokalnog radija Rovinj FM gostujući u emisiji zajedno s učiteljicom razredne nastave Jadrankom Pamić.

Srednja škola Mate Blažine Labin osvojila drugo mjesto na natječaju za najbolje obrazovne programe u području financijske pismenosti

Povodom obilježavanja Svjetskog i Europskog tjedna novca HUB je proveo natječaj za najbolje obrazovne programe osnovnih i srednjih škola u području financijske pismenosti. Sveukupno je zaprimljeno 27 prijava obrazovnih programa iz cijele Hrvatske, a najbolji programi su osvojili informatičku opremu i edukativne materijale za obrazovne svrhe u iznosima od 10.000 kn za prvo mjesto, 5.000 kn za drugo mjesto i 2.500 kn za treće mjesto.

Drugo mjesto na natječaju osvojili su profesori Srednje škole Mate Blažine Labin s obrazovnim programom pod nazivom "Tonka ekonomka - priručnik za financijsko preživljavanje tinejdžera". Profesori Gabriela Dundara, Daniel Mohorović i Majda Milevoj Klapčić autori su priručnika koji je na kreativan način mladima približava razna znanja o financijama.

"Drago nam je da je prepoznata kvaliteta našeg programa, a osvojeno drugo mjesto na natječaju nam je bura u leđa, odnosno snažan poticaj za nastavak provođenja našeg projekta. U želji da se približimo ciljanoj publici priručnik je strukturiran kroz priče čija je glavna junakinja Tonka i njena obitelj Šoldić. Kroz učenicima bliske situacije (odluka o upisu u srednju školu, kupnja, štednja…) objašnjavaju se ključni ekonomski pojmovi.  Sadržaj priručnika ''testirali'' smo na medijskoj grupi, zahvaljujući čijem je doprinosu priručnik ispao još i bolji.", izjavili su profesori Srednje škole Mate Blažine Labin koji već dugi niz godina provode razne edukativne aktivnosti iz područja financijske pismenosti, ali i niz drugih važnih obrazovnih područja. (IZVOR)

OŠ Jurja Dobrile iz Rovinja dodijeljena Erasmus+ akreditacija za razdoblje 2021. - 2027.

Osnovna škola Jurja Dobrile iz Rovinja dobitnica je najvišeg priznanja na nacionalnoj razini koje dodjeljuje Agencija za mobilnost i programe EU-a te je jedina istarska škola koja je dobila Erasmus akreditaciju na razdoblje od sedam godina. Škola je odabrana na javnom pozivu objavljenom u listopadu prošle godine, na koji su se prijavile 33 ustanove. No, samo je njih 13 (od toga samo sedam osnovnih škola iz cijele Hrvatske) kvalitetom prijave dokazalo svoju izvrsnost i visoke standarde Erasmus+ programa.

Velika je to čast i uspjeh školskog projektnog tima na čelu s knjižničarkom Samantom Matejčić Čotar koji je školi u proteklih sedam godina osigurao financijska sredstva za provedbu 11  Erasmus+ projekata među kojima su neki nagrađeni i na europskoj razini. Akreditacija će sada školi omogućiti izravno financiranje budućih projekata bez prijave na natječaje Agencije čime se nagrađene škole stimuliraju na daljnju provedbu projekata i edukaciji ostalih škola na prijavu i provedbu projekata.

Vijest o ovom vrijednom priznanju na svom je portalu objavio Grad Rovinj, dnevne novine Glas Istre, lokalni radio Rovinj FM te portal IstraIN.

Županijska smotra LiDraNo 2021.

Smotra literarnog, dramskog-scenskog i novinarskog stvaralaštva učenika osnovnih i srednjih škola LiDraNo 2021. za područje Istarske županije održana je u Osnovnoj školi Centar 18. ožujka 2021. godine u virtualnom okruženju.

U OŠ Centar na županijsku razinu pristiglo je ukupno 45 literarnih radova, 21 novinarski rad, 3 radijske emisije, 7 školskih listova osnovnih i srednjih škola i to iz grada Buja, Labina, Pazina, Poreča, Pule, Rovinja i Buzeta. Osim toga  prijavljeno je  i 10 pojedinačnih nastupa osnovnih škola i 7 srednjih, a cjelokupan dramsko-scenski izraz održan je putem Zoom platforme. Na internetskoj stranici škole može se pogledati virtualna izložba školskih listova.

Na LiDraNu su sudjelovali i naši kolege knjižničari, koji su predloženi i za državnu razinu smotre.

U kategoriji školskih listova sudjelovali su Dragica Pršo sa školskim listom „Zaro“ i kolega Zoran Njegovan sa školskim listom „Galeb“. Učenica knjižničarke Pršo, Emina Hadžić, predložena je za državnu razinu i u kategoriji novinarskog stvaralaštva s radom „Korona. Karantena. Samoizolacija“.

U kategoriji radijske emisije sudjelovale su kolegice Majda Milevoj Klapčić s radijskom emisijom „Je li sedma sila još uvijek sedma?“ i Kristina Varda s radijskom emisijom „Iza virtualne zavjese“. Učenica knjižničarke Varda, Tea Andrijević, sudjelovala je i u kategoriji dramsko-scenskog stvaralaštva s pjesmom "Svjetlost, iznenada" (autor: Branislav Petrović).

Obilježen Svjetski dan čitanja naglas na hrvatskom i engleskom jeziku u OŠ Jurja Dobrile Rovinj

Po prvi puta učenici razredne nastave matične i područne škole OŠ Jurja Dobrile iz Rovinja glasno su čitali i obilježili Svjetski dan čitanja naglas. Čitali su svi učenici, a titule najboljih odnijeli oni koji su najtočnije i najizražajnije pročitali zadani tekst. Osim na hrvatskom, učenici trećih i četvrtih razreda čitali su i na engleskom jeziku čime smo istaknuli važnost i potrebu učenja stranog jezika od najranijih nogu. Učenici su se lijepo zabavili, a najbolji su kao nagradu za dobili priznanje i slatku nagradu. Ovo je tek prva od aktivnosti kojom ćemo u Školi obilježiti 2021. godinu kao Godinu čitanja. (Samanta Matejčić Čotar, knjižničarka)

Izložba "Žene na novčanicama"  Srednje škole Mate Blažine Labin

U sklopu obilježavanja Međunarodnog dana žena, 8. ožujka, i Svjetskog i Europskog tjedna novca (22.-28.3.2021.) učenice 3.d razreda ekonomskog usmjerenja izradile su izložbu „Žene na novčanicama“. Cilj izložbe je prikazati novčanice na kojima se nalaze žene, kako bi ukazale na poražavajuću statistiku da se na otprilike 92% novčanica nalaze muškarci. Uz pomoć svojih mentorica profesorice ekonomske grupe predmeta Gabriele Dundara i knjižničarke Majde Milevoj Klapčić izradile su plakate koristeći digitalni alat Canva. O svemu tome Majda i kolegica Gabriela objavile su i na Školskom portalu. (IZVOR)

Naša školska knjižnica godinama uspješno surađuje s Gradskom knjižnicom Pazin čiji su nam djelatnici članovi povjerenstva natjecanja. Ove su nas godine ugostili u svojim prostorima zajedno s učenicima Pazinskog kolegija na čemu im zahvaljujemo.

Mreža čitanja: na državno idu i učenice Gimnazije i strukovne škole Jurja Dobrile Pazin

U petak 5. ožujka 2021. s početkom u 12,00 sati započelo je online natjecanje Mreža čitanja, u organizaciji Hrvatske mreže školskih knjižničara, u cijeloj Hrvatskoj. Naša Škola već 7 godina sudjeluje na natjecanju koje potiče čitanje, a odazvali smo se i ove 2021. godine koju je Ministarstvo kulture i medija proglasilo Godinom čitanja u Hrvatskoj. Na ovogodišnjem natjecanju čija je tema bila knjiga, knjižara i knjižnica sudjelovale su četiri učenice koje su uspješno prošle školsku i regionalnu razinu, a na državno natjecanje koje će se održati u svibnju plasirale su se Ana Švić 3.c, Nensi Matika 2.a i Klara Muzica 2.d. Učenice su uspješno odgovorile na online kviz znanja o dvije pročitane knjige: Mala pariška knjižara N. George i Kako pronaći ljubav u knjižari A. Meyerson. Proučile su i dodatne materijale vezane uz knjige o biografijama autora, žanru i ilustracijama. 

Odličan rezultat učenica Talijanske srednje škole Rovinj na online kvizu “Mreža čitanja”

U petak, 5. ožujka, u Talijanskoj srednjoj školi Rovinj-Rovigno održana je srednjoškolska regionalna razina online kviza “Mreža čitanja” u organizaciji Hrvatske mreže školskih knjižničara. Svoje znanje i čitalačke sposobnosti učenice rovinjske talijanske srednje škole, Daniela Jakominić, Korana Hamer, Iris Bolšec, Sarah Iurzola i Zea Aleksić, imale su priliku provjeriti odgovarajući na 60 pitanja u 50 minuta.

Za kviz su se pripremale čitajući dva romana, humoristično-pustolovni njemačke spisateljice N. George, “Mala pariška knjižara”, te ljubavni roman britanske spisateljice V. Henry, “Kako pronaći ljubav u knjižari”. Pripreme su protekle uz mentorstvo knjižničarke Adriane Ive i  profesorice Nataše Paćelat. (https://www.rovinj-rovigno.hr/novosti/odlican-rezultat-ucenica-talijanske-srednje-skole-na-online-kvizu-mreza-citanja/)

Izložbom „Poezija u pokretu“ te virtualnim satom Instituta za hrvatski jezik u knjižnici Mate Blažine Labin obilježen Mjesec hrvatskoga jezika


Na poticaj Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje, počevši s 21.2. (tada se slavi Međunarodni dan materinskog jezika) pa do, zaključno s 17. ožujka (tog je dana 1967. izdana Deklaracija o nazivu i položaju hrvatskoga jezika) obilježava se mjesec hrvatskoga jezika. Budući da se većina događanja i obilježavanja već zbog znanih razloga odvija u virtualnom okruženju, Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje ponudio je mogućnost održavanja (virtualnog) „Sata hrvatskoga jezika u Institutu“. Između niza ponuđenih tema za virtualni sat, odlučili smo se za podrijetlo hrvatskih imena i prezimena. U četvrtak 4. ožujka dr. sc. Domagoj Vidović s Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje učenicima 1. f. razreda u pratnji prof. Ivana Miškulina održao je predavanje o spomenutoj temi. Saznali su pojedinosti o nastanku i podrijetlu vlastitih imena i prezimena kao i odakle potječu neka od najčešćih hrvatskih prezimena te detalje o najčešćim prezimenima na području Labinštine.

Nakon „virtualnog sata“ zaključen je blok sat posvećen jeziku, čitanjem poezije u pokretu, s istoimene izložbe koju je knjižničarka Majda Milevoj Klapčić ostvarila u suradnji s izdavačkom kućom VBZ. 

U petak, 8. rujna 2023. u Gradskoj knjižnici i čitaonici Pula povodom Međunarodnog dana pismenosti održan je Okrugli stol “Čitateljske navike učenika osnovnih i srednjih škola Istarske županije” na kojem su predstavljeni rezultati istraživanja o navikama čitanja naših učenika, provedenog krajem školske godine 2022./2023. Istraživanje je provedeno na inicijativu Istarske županije, a organizatori Okruglog stola su Gradska knjižnica i čitaonica Pula – Županijska matična razvojna služba i Županijsko vijeće školskih knjižničara Istarske županije. 

Raspored je bio sljedeći: