Akredytacja rok szkolny 2021-2022

Zajęcia w szkole ETI.

BOOST YOUR ICT SKILLS – TECHNOLOGY FOR THE CLASSROOM

(ZWIĘKSZ SWOJE MOŻLIWOŚCI ICT – TECHNOLOGIA DLA KLASY)

W ramach programu „Erasmus+” w dniach od 11 do 15 lipca 2022 uczestniczyłam w kursie zwiększającym możliwości wykorzystania ICT na zajęciach w szkole. Kurs organizowany przez Executive Training Institute, Malta (www.etimalta.com)  obejmował bardzo szeroki zakres możliwości wykorzystania technologii informacyjnej w przygotowaniu i przeprowadzeniu  interesujących lekcji. Program kursu był wyjątkowo obszerny i obejmował m.in. następujące bloki tematyczne:

Zajęcia prowadzone były w języku angielskim –  w atrakcyjny i rzeczowy sposób, w  przyjaznej  atmosferze. Tempo pracy musiało być wysokie ze względu na bardzo bogaty i różnorodny program oraz oczekiwania uczestników kursu. Na zakończenie kursu, uczestnicy prezentowali prace projektowe.

Tematyka kursu oraz ilość przekazanych wiadomości i możliwości  wykorzystania technologii informacyjnej na lekcjach w pełni zaspokoiły, a nawet przekroczyły moje oczekiwania.

Organizatorzy kursu zadbali nie tylko o nasz rozwój intelektualny i podwyższenie  umiejętności w zakresie wykorzystania technologii informacyjnej, ale również o poznanie w pigułce tak pięknego i odmiennego kraju, jakim jest Malta. Wyspiarskie państwo-miasto położone w Europie Południowej na Morzu Śródziemnym.

W drugim dniu kursu, późnym popołudniem odbyła się wycieczka do stolicy kraju – Valletty. Miasto w pełni ufortyfikowane, wzniesione na półwyspie Sciberras który otaczają dwie zatoki i naturalne porty: Wielki Port (Grand Harbor) oraz Marsamxett. Jedna z najmniejszych stolic europejskich, za to, z największą ilością zabytków przypadających na metr kwadratowy. Organizacja UNESCO wpisała całe miasto na listę światowego dziedzictwa kulturowego.

W czwartek, we wczesnych godzinach wieczornych odbyła się wycieczka z przewodnikiem w głąb wyspy, do dawnej stolicy Malty –  Mdiny. Jest to średniowieczne miasto z wąskimi, urokliwymi uliczkami, położone na wzgórzu, skąd roztacza się panoramiczny widok na wyspę. Panuje tu cicha, przyjemna atmosfera, gdzie niezwykła zabudowa miasta jest mieszaniną architektury normańskiej i barokowej. Największe wrażenie zrobiło na mnie stare miasto, które niemal od wieków nie zmieniło się. Znane jako Cytadela (Citadella) fortyfikacje, które pamiętają jeszcze czasy średniowiecza, do którego przeniesiemy się po przekroczeniu Bramy Głównej miasta. Za bramą oczarują nas rozległe bastiony, eleganckie pałace i bogato zdobione barokowe kościoły. Do Bramy Głównej dochodzimy przez  przepiękny park z różnorodną roślinnością  śródziemnomorską.

Inne atrakcje Malty to oczywiście plażowanie i kąpiele, w bardzo słonej i krystalicznie czystej wodzie lub hotelowym basenie. Można się im oddawać na otwartym morzu, lub w małych zatoczkach. Plaże są kamieniste, żwirkowate lub piaszczyste w Golden Bay. Plaża ta położona jest w dziewiczej, niezagospodarowanej okolicy, otaczają ją wysokie klify.

Ci, co nie lubią  lub nie mogą długo plażować  – mają możliwość odwiedzić maltańskie oceanarium – jest ono umieszczone w budynku w kształcie rozgwiazdy, natomiast liczne zbiorniki zawierają ryby, gady, owady i płazy.

Chodząc i  jeżdżąc na zajęcia mogłam  oglądać charakterystyczną dla Malty roślinność – o tej porze roku niestety  jest jej niewiele – są to głównie pięknie kwitnące oleandry, olbrzymich rozmiarów juki czy fikusy oraz opuncje i palmy. W części nawadnianej – na rondach, ogrodach – roślinność jest bardziej zróżnicowana.  Na terenach przybrzeżnych roślinność tropikalna.

Jeszcze jedna korzyść płynąca z takich form szkolenia – to poznawanie nowych, interesujących ludzi.

Uczestniczka kursu

Elżbieta Kępowicz


21ST CENTURY SKILLS FOR TEACHERS AND STUDENTS (UMIEJĘTNOŚCI 22-GO WIEKU NAUCZYCIELI I UCZNIÓW) – KURS METODYCZNY W AMSTERDAMIE


Nie każdy zdaje sobie sprawę, że wakacje nauczycieli, to nie tylko czas wypoczynku. Kadra edukacyjna podejmuje w tym czasie przeróżne działania mające na celu poprawę jakości kształcenia, a także rozwój osobisty i zawodowy.
Właśnie w ramach tego rodzaju zadań dwoje anglistów z naszej szkoły (M. Jagodzińska, J. Basiakowski) wyjechało do Amsterdamu na tygodniowy kurs metodyczny „21st Century Skills for Teachers and Students” w dniach 11-16.07.2022.
Program szkolenia obejmował nowoczesne trendy, metody i formy pracy z uczniem takie jak: Flipped Classroom (odwrócona klasa), Project Based Learning (praca metodą projektu), Task Based Learning (praca metodą zadań), kluczowe aspekty nauczania, czyli tzw. 4C’s in education oraz Diversity in the Classroom (różnorodność w klasie). Zajęcia prowadzone były w bardzo licznej międzynarodowej grupie: Emma, Maite, Pilar, Carmelo (Wyspy Kanaryjskie) Rosa, Dolors, Andrea (Hiszpania), Aneesa, Maher (Katar), Orsi, Juli, Bea (Węgry), Marie Therese (Włochy), Christina (Grecja)oraz prowadzący Jarek Sacharski (Polska). Ponadto w ramach programu kulturowego nauczyciele zwiedzali zabytkowe centrum stolicy Holandii, Rijksmuseum (holenderskie muzeum narodowe), Haarlem (drugie największe miasto historycznej Holandii), a także skansen Zaanse Schans.

Tydzień spędzony w Amsterdamie upłynął bardzo szybko, ale wiedza i doświadczenia zdobyte podczas pobytu w tym niezwykłym miejscu pozostaną w pamięci na długo. (M.J.)


W dniach od 1 – 5 sierpnia 2022 r. troje nauczycieli naszej szkoły (J. Bernadzka, M. Krasińska i S. Majcher) uczestniczyło w kursie na Cyprze,  zorganizowanym w ramach programu „Erasmus”.

W czasie jego trwania mogliśmy zapoznać się z różnymi rodzajami robotów edukacyjnych przydatnych w nauczaniu robotyki w szkole podstawowej.  Przez pięć dni poznawaliśmy obsługę i programowanie m. in.  robotów: Beebot, Mousebot i Bluebot, Kibo, Botley, Edison oraz  zestawy Lego WeDo 2.0.  Zajęcia były bardzo intensywne, a programowanie wymagało skupienia i pomysłowości w rozwiązywaniu różnych problemów, np.: jak robot ma narysować daną figurę, jak przemieścić się po określonej trasie czy też jak wykonać pewną czynność w określonym czasie. Ćwiczenia  prowadzone były w języku angielskim, była więc także możliwość poszerzenia znajomości tego języka, zwłaszcza jeśli chodzi o terminologię informatyczną.

Po zajęciach poznawaliśmy uroki „wyspy Afrodyty”, jak nazywany jest Cypr. Cypr jest podzielony na część południową (grecką) i północną (turecką) . Także stolica kraju, Nikozja, jest podzielona na dwie części oddzielone murem i zasiekami. Ponieważ lądowaliśmy w Ercan, leżącym w części tureckiej wyspy, to  mogliśmy zobaczyć również tę część Cypru, nieuznawaną przez większość krajów tzw.: Turecką Republikę Północnego Cypru. My zaś mieszkaliśmy i uczyliśmy się w Nikozji greckiej.

Poza zwiedzaniem stolicy, którą poznaliśmy głównie „na piechotę”, korzystaliśmy także z całkiem nieźle funkcjonującej komunikacji autobusowej i zobaczyliśmy  inne urokliwe miejsca Cypru: Limassol, Larnakę a także jedną z najpiękniejszych plaż w Agia Napa. Mimo że temperatura co dzień dochodziła do 38 stopni, to uroki tej śródziemnomorskiej wyspy wynagrodziły nam przemieszczanie się w tak wysokich (jak dla nas…) temperaturach. Temperatura nie przeszkadza chyba kotom, których sporo można było zobaczyć na ulicach Nikozji… Duże wrażenie zrobił na nas także terminal lotniczy w Stambule, gdzie mieliśmy przesiadki.

Pozostaną wspomnienia…zdobyte nowe umiejętności… i zdjęcia… 😉  (S.M.)

„ROBOTICS AND STEAM IN EDUCATION” – KURS EDUKACYJNY NA CYPRZE


Od 16 do 22 lipca Pani dyrektor Joanna Suchowolak oraz nauczycielka historii Agnieszka Iracka  brały udział w kursie metodycznym-  Education Outside The Classroom- Learning from sites, museums, monuments & nature- Edukacja poza klasą – Uczenie się z miejsc, muzeów, pomników
i przyrody.

Kurs odbył się w Limassol na Cyprze.

Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi,a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”.  

Chiński filozof Konfucjusz już w starożytności wiedział, że nauczanie określonych przedmiotów powinno prowadzić do działania. Najlepszym sposobem jest wyjście ze szkoły i prowadzenie zajęć  w środowisku naturalnym, kulturowym, lokalnym. Nauka poza klasą jest narzędziem rozwijania zdolności uczenia się.

Zajęcia odbywały się przede wszystkim w terenie, w muzeach, zamkach, w Parkach Archeologicznych, Parkach Natury. Zadaniem uczestników było zbieranie danych do pracy grupowej.

Ciekawym doświadczeniem były zajęcia w Parkach Archeologicznych Kourion. To antyczne miasto, które najprawdopodobniej zasiedlone było już w XII wieku p.n.e. W skład kompleksu Kurion wchodzą w zasadzie trzy różne miejsca: starożytne miasto-państwo, które jest głównym
i największym obiektem, Sanktuarium Apollina oraz stadion olimpijski.

Park Archeologiczny w Pafos zachwyca starożytnymi mozaikami.

W Centrum Edukacji  Ekologicznej Akrotiri znajdują się ciekawe i atrakcyjne ekspozycje.
W większości interaktywne. W Muzeum Archeologicznym ciekawe eksponaty, które mogą rozbudzać ciekawość archeologią, historią.

Na zajęciach prezentowane były również narzędzia ICT do działań kreatywnych, posługiwania się mapą. Ciekawostką były niektóre witryny internetowe, aplikacje, które można wykorzystywać do pracy poza szkołą, np. PlantNet, Binoculars Ultra Zoom.

Poznawanie muzeów, zabytków architektury, parków przyrodniczych daje możliwość znalezienia się w roli badacza. Ważne jest, aby młodzi ludzie uświadomili sobie znaczenie uczenia się przez doświadczenie i jego wkład w uczenie się przez całe życie.

Kurs był świetną okazją do wymiany doświadczeń z nauczycielami, czy pracownikami muzeów z innych krajów.

                                                                                                                                    Agnieszka Iracka


Link do prezentacji:  https://youtu.be/_D-Y12yPJ2E 

Kurs "Project-Based Learning & Gamification" 15.08-26.08.2022

Kurs "Project Based Learning and Gamification" odbył się w urokliwym miejscu, jakim jest Santa Cruz de Tenerife, na największej z zachodnich wysp archipelagu Wysp Kanaryjskich. Kurs był intensywnym programem szkoleniowym, który skupiał się na następujących głównych tematach:

2 tygodniowy pobyt na wyspie był nie tylko okazją do nauki, ale także do doświadczenia unikalnego środowiska i kultury. 

Zwiedzanie południowej części wyspy z najważniejszymi atrakcjami było wspaniałą przygodą.

L. Makoviychuk