Философия на преподаването

Да си учител днес не е "престижно" в този материален смисъл, който влагат днес хората в значението на думата.

Да си учител днес не е професия като всички други. И определения от типа на "престижна професия" не важат.

Да си учител днес е призвание, вътрешно убеждение, любов към децата.

  1. Добрият учител обича децата, изслушва ги и ги напътства. Той гледа на децата не като обект на обучението, а като личности – с положителни и отрицателни страни, с радости и проблеми, с успехи и разочарования.
  2. Добрият учител обича своя предмет и знае как да накара и учениците си да го заобичат. Той използва атрактивни методи, които поставят ученика в активна позиция и го мотивират в процеса на обучението. Всеки негов час е различен, запомня се и се очаква с нетърпение от учениците.
  3. Добрият учител научава своите ученици да си задават въпроси: „Какво?“, „Как?“, „Къде?“, „Защо?“…, и да търсят отговори. Учи ги да се съмняват, да откриват своите истини за живота, да имат собствена позиция и ревностно да я отстояват, т.е. да бъдат мислещи личности.
  4. Добрият учител излъчва доброта и справедливост. Особено справедливост. Той няма любимци – за него всички ученици са равноценни индивидуалности. Той няма двойствени критерии при оценяването. Да, той мъмри, когато си без домашна работа или си извършил някоя простъпка, пише двойки, когато не си подготвен, но и поощрява, стимулира, показва ти, че си специален, че можеш, стига да положиш повече усилия. Той открива силните ти страни и ти помага да ги развиеш.
  5. Добрият учител оставя личните си проблеми зад вратата на класната стая. Той не позволява моментни настроения да влияят на общуването му с учениците. Добрият учител владее всяка ситуация. Той не повишава тон, за да го чуят, разрешава конфликтите между деца, без да накърнява достойнството им, без да изразява пристрастия.
  6. Добрият учител е уважаван и обичан от децата и учениците. Това се постига най-трудно, но той го постига. От една страна, той е техен приятел – изслушва ги, съветва ги, пази поверените му тайни, празнува с тях, споделя… От друга страна, той е техен наставник – насочва, изисква, наставлява, коригира, пише неизвинени отсъствия, налага наказания, когато правилникът го изисква. Въпреки всичко децата го уважават и обичат, защото той е намерил златната среда в отношенията си с тях.

Контактът с децата не просто те държи жива, а вечно млада. Не можеш да остарееш, когато работиш с деца.. Прекрасно е да виждаш как променяш нечий духовен свят. Харесвам динамиката. Никога не можеш да скучаеш, ако си учител. Винаги има емоция, трепети, вълнения.