O przydomkach hodowlanych
Zasady rejestracji przydomka
Zasady rejestracji przydomka obejmują dwa aspekty:
- znaczeniowy/fleksyjny – „Żaden przydomek o brzmieniu identycznym lub zbliżonym do już zarejestrowanego (występującego w bazie ZKwP lub w bazie FCI) nie może być zarejestrowany” (Regulamin Hodowli Psów Rasowych)
- literowy - nowy przydomek od już istniejącego musi się różnić co najmniej 4 znakami (do ilości znaków nie zalicza się przyimków – pod, nad, obok, koło – w języku polskim lub angielskim)
Dodatkowo, w nazwach nie mogą zostać użyte:
- słowa: „kennel”, „hodowla”, „Polska”, „Poland”, „Pol.”, „PL”;
- nazwy innych państw np: „America”, „Holand”;
- cyfry;
- skróty (np. „BC”, „MVP” itp.) oraz FCI (gdyż dopisek „(FCI)” dodawany jest automatycznie po dokonaniu rejestracji w FCI);
- znaki specjalne np. „&”, „*” itp.;
- nazwy rasy w języku angielskim oraz w języku pochodzenia rasy;
- skróty ras rozpoczynające nazwę przydomka np. Aussie, Pom, Rott, Pug, Pon, York, Border, Laika itd., nawet jeżeli są częścią dłuższego słowa np. „Borderkowo”.
Propozycje nazw muszą być pisane literami pisanymi (nie drukowanymi), a wszystkie słowa zaczynać się od dużej litery (jedynie przyimki od małej: „i”, „z”, „spod” itd.). Niedopuszczalne jest pisanie propozycji np. „HollyBull” – prawidłowo powinno być „Holly Bull” lub „Hollybull”. Propozycje nazw powinny być zgodne z zasadami ortograficznymi, czyli nie zawierać błędów ortograficznych.
Wniosek o przydomek składa się bezpośrednio w biurze Oddziału lub poprzez przesłanie mailowo/pocztowo uzupełnionego wniosku: WNIOSEK
Przydomek obowiązuje dla wszystkich szczeniąt urodzonych u głównego właściciela przydomka - niezależnie od rasy.
Jak wyszukiwać przydomki na stronie FCI?
Wszystkie zarejestrowane w FCI przydomki hodowlane można znaleźć na stronie fci.be w zakładce "kennel names" korzystając z wyszukiwarki z tego linku.
Jeżeli przydomek zawiera przyimki na początku nazwy (np.: z, na, w, spod, von, from), nie wpisuje się ich w wyszukiwarkę; to samo dotyczy przerw między wyrazami - wszystko trzeba zapisać jednym ciągiem znaków. Litery typu ą, ę, ü, č zastępujemy literami "zwykłymi" (tutaj: a, e, u, c).
Przykłady:
"z Psiej Doliny" zapiszemy jako "psiejdoliny", "Psia Góra" jako "psiagora", "od Psiłałek" jako "psilalek" - oczywiście chodzi tu tylko o tę wyszukiwarkę.
Potem należy kliknąć klawisz Enter lub "The name includes" ("Nazwa zawiera"), żeby pokazały się wszystkie przydomki zawierające w dowolnym miejscu to, co zostało wpisane. Brak wyników oznacza brak przydomków, które zawierałyby wpisany w tę wyszukiwarkę cały podany ciąg znaków.
Jeśli nasz przydomek to ma być np. "Psia Góra", warto również wyszukać niepełną nazwę lub podobne do niej wersje - np. "psiejgory", "psiejgorze", "gora", "psia" ze względu na to, że nazwa musi się wyraźnie różnić od istniejących przydomków - i sprawdzić to należy nie tylko w bazie FCI, ale także w bazie przydomków zarejestrowanych tylko w ZKwP, ponieważ przed 2016 rokiem przydomki nie musiały być rejestrowane w FCI (było to opcjonalne).