Програма Місії «Рахиль»

Програма «Душпастирського супроводу осіб, що переживають втрату ненародженої дитини» в УГКЦ 

Проблема збереження людського життя в Україні набуває дедалі більшої актуальності, особливо коли йдеться про життя ненародженої дитини. Завданням Церкви є захищати життя від моменту зачаття до природної смерті. Аборти, позаматкова вагітність, процедури штучного запліднення, невиношування, мертвонародження, усе це відноситься до перинатальних втрат. Але жертвами цих втрат є не лише самі ненароджені діти а також їх батьки, родичі та близькі люди.

Втрата навіть ненародженої дитини ніяк не може минути безслідно, адже призводить до руйнування частини особистості як чоловіків так і жінок, пов’язаної із батьківством. Така подія є травмою, що зачіпає цілий пласт як фізично-психічних так  і  моральних аспектів. Навіть у випадку викидня або народження мертвої дитини, часто батьки мають відчуття провини.

Якщо спонтанні аборти і  втрата дитини через передчасні пологи є тяжкою психологічною травмою, то добровільно вчинений аборт не тільки вбиває дитину, але  крім того залишає ще більші рани на рівні духовному, зцілити які може лише Господь Бог.

Пропонуючи програму «Душпастирського супроводу осіб, що переживають втрату ненародженої дитини», Церква прагне допомогти людям пережити витрату ненародженої дитини та отримати зцілення душевних та психологічних ран.

Ця програма звернена в першу чергу до духовенства, але також і до мирян, котрі бажають долучитися до служіння у зцілення ран від втрат ненародженої дитини. У ній подано конкретні кроки до реалізації на трьох рівнях: загальноцерковному, архи/єпархіальному та парафіяльному.

Загальноцерковний рівень

І. Започаткування діяльності в УГКЦ ресурсного центру Міcія «Рахиль»

– формування мережі фахівців (священиків, монахинь, психологів, психотерапевтів, консультантів, волонтерів), які пройшли спеціальний вишкіл і є командою, що опікується людьми, які пережили втрату ненародженої дитини на шляху зцілення через подолання смутку за її втратою, уздоровити стосунки в сім’ї, відновити відносини з Богом та воз’єднатися з Церквою;

– опрацювання та видання інформаційно-просвітницьких матеріалів (книг, посібників, методичок, буклетів, флаєрів, візитівок);

– створення інформаційних ресурсів (ефіри на радіо та телебаченні, інтернет-ресурси) та координація їх наповнення;

– впровадження освітньо-навчальних програм, семінарів-тренінгів з постабортного зцілення та супроводу осіб, котрі пережили втрату ненародженої дитини, для духовенства, богопосвячених осіб, семінаристів та волонтерів;

– координація мережі архи/єпархіальних осередків;

– приготування дидактичного матеріалу для проповідей та катехизації стосовно зцілення від ран втрати ненародженої дитини.

ІІ. Молитовне служіння життю та зціленню ран втрати ненародженої дитини

Для плекання молитовного служіння життю та зціленню ран втрати ненародженої  слід підтримувати та розвивати  особливі події та дати:

ІІІ. Інформаційно-просвітницька діяльність

Метою інформаційно-просвітницької діяльності — поширення серед віруючих та у суспільстві інформації про допомогу Церкви особам, які переживають втрату ненародженої дитини.

У рамках інформаційно-просвітницької діяльності передбачається проведення наступних заходів:

Архи/єпархіальнй рівень

III. Розташування: визначення осередків у архіи/єпархії, де працюватимуть фахівці, волонтери та де буде розміщено телефон довіри. Це може бути кабінет  однієї із архи/єпархіальних комісій, канцелярія, архи/єпархіальна духовно-психологічна порадня, монастир.

VII. Сприяння діяльності Місії «Рахиль» – обізнаність громадськості про цю місію – запорука її успіху. Архи/єпархіальні священики мають проповідувати любов та милосердя Боже і розповідати про Місію «Рахиль» на своїх парафіях та розповсюджувати інформаційні матеріали.

VIII. Літургія за надію та зцілення. У спеціально визначені дні (Неділя по Різдві, друга субота Великого посту, свято Благовіщення) у архи/єпархіях та екзархатах можуть організувати Літургію за надію зцілення усіх тих, хто колись втратив дітей до народження. У рекламних текстах слід наголосити, що ця Служба Божа призначена для всіх, хто зіткнувся з питанням втрати дитини: через викидень, народження мертвої дитини, позаматкову вагітність, аборт.

 Парафіяльний рівень

Парафія – осередок надії і оздоровлення

Парафія має стати місцем зцілення і примирення для тих, що пережили втрату ненародженої дитини. Для цього на парафії слід зробити такі кроки:

ІІІ. Встановлювати пам’ятні знаки, хрести, садити дерева або й сади на спогад про дітей, які померли до народження чи в дитинстві

Ще один спосіб сприяти існуванню парафії як спільноти для зцілення – це встановлення пам’ятних знаків (посадження дерев, створення садів) на згадку про дітей, які померли до народження. Місце, де батьки, які втратили дитину до народження чи в дитинстві, мають можливість віддати їй шану, може стати засобом великої розради.

Деякі варіанти таких пам’ятних символів (тут існує чималий простір для дій):

– садова територія на парафії;

– пам’ятник чи статуя на парафіяльному кладовищі або на території парафії;

– ніша чи куточок у Церкві, присвячені пам’яті цих дітей;

– «Кімната пам’яті», в якій є місце для молитов, і «Книга пам’яті», до якої батьки можуть вписувати імена своїх дітей, котрі померли до народження чи в дитинстві.