Звіт про роботу закладу



















Звіт директора

дошкільного навчального закладу

(ясла-садок) №27

Поліщук Ірини Володимирівни

про роботу

за 2022-2023 навчальний рік


1. Коротка характеристика закладу: структура, склад педагогічного колективу

Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 27 працює з 1971 року. Колектив закладу в організації освітньої та виховної роботи керується Конституцією України, законами України "Про освіту", Про дошкільну освіту”, «Положення про дошкільний навчальний заклад, іншими нормативно-правовими актами, Статутом, Базовим компонентом дошкільної освіти, програмою розвитку дітей дошкільного віку «Дитина», програмою «Впевнений старт».

Наповнюваність закладу:

Проектна потужність: 12груп / 220 місць. Заклад має 3 вивільнених приміщення, які використовуються, як спортивна зала, ігрова кімната, кабінет вихователя - методиста.

У закладі функціонують - 9 груп; 6 груп дошкільного віку; 3 групи раннього віку.

Режим роботи: 5-ти денний.

Для задоволення потреб батьків дошкільні групи працюють за 12-ти годинним режимом перебування дітей.

В ДНЗ працює 19 педагогів.

  У цьому році підвищили свою кваліфікацію при інституті післядипломної педагогічної освіти імені Бориса Грінченка - 4 педагога: вихователь – методист Шверненко С.О., вихователі – Мазур Н.С., Шевцова І.Є.,Чернобильська І.П.

Впродовж навчального року було атестовано шість педагогів: відповідає раніше присвоєній кваліфікаційній категорії «спеціаліст вищої категорії» та присвоєно педагогічне звання «старший вихователь» вихователю-методисту Шверненко С.О., відповідає раніше присвоєним кваліфікаційній категорії «спеціаліст вищої категорії» та педагогічному званню «вихователь - методист» вихователь Мазур Н.С., відповідає раніше присвоєному педагогічному званню «вихователь - методист» вихователь Шевцова І.Є., присвоєно кваліфікаційну категорію «спеціаліст першої категорії» вихователю Лотаревій О.В., присвоєно кваліфікаційну категорію «спеціаліст другої категорії» вихователю Чернобильській І.П., присвоєно тарифний розряд №11 вихователю Ткачук Т.М.

2. Завдання і проблеми, над якими працював заклад

Навчально-виховний процес побудований на засадах особистісної орієнтації. Пріоритетний напрямок роботи закладу на 2022–2023 навчальний рік: фізичний розвиток та валеологічна освіта, STREAM – освіта, формування цілісної картини світу дошкільника.

Пріоритетні завдання:

- Формування активної життєвої позиції щодо здорового способу життя, покращення та укріплення фізичного здоров’я.

-Збагачувати знання дітей з економічного виховання, як засобу пізнавального розвитку дошкільників.

-Поглиблено працювати в рамках природничої та пошуково - дослідницької діяльності дошкільників.

Педагогічним колективом ДНЗ створені належні умови для всебічного повноцінного розвитку, комфортного перебування дітей в дошкільному закладі. Вихователі всіх вікових груп працювали чітко, злагоджено. Робота закладу спрямовується на створення простору для творчого використання різних педагогічних технологій, прояву творчості й гнучкості у підході до дитини. Пріоритетним є принцип активності, відповідно з яким дошкільник визначається активним суб’єктом життєдіяльності зі своїм індивідуальним досвідом та особливим сприйняттям світу. Такий підхід передбачає, що педагог ставиться до дитини як до особистості, яка має право на власний вибір, прийняття самостійного рішення, свої переваги, особистий час, задоволення основних потреб.    

    Основними формами організації дітей були: спеціально-організовані комплексні, інтегровані заняття, ігрова діяльність, самостійна художня діяльність, індивідуальна робота, праця, спостереження, розваги, свята тощо. 

  Належну увагу адміністрація закладу приділяє виконанню Закону України «Про охорону праці». Між адміністрацією та профспілковим комітетом укладається колективна угода де значна увага приділяється питанням охорони праці. Ознайомлення працівників дошкільного закладу з директивними документами щодо охорони праці носять системний характер.

Вихователі в щоденній роботі роз’яснюють дітям, та на власному прикладі доводять що дуже важливо з дошкільного віку вести здоровий спосіб життя та берегти довкілля, споживати корисні та різноманітні продукти харчування, це все збереже та зміцнить власне здоров’я. Наскрізно повсякчас проходить робота з безпеки життєдіяльності. Педагоги закладу постійно формують у дітей навички здорового способу життя та особистого безпечного поводження в життєвих ситуаціях.

Адміністрацією, педагогічним колективом проводиться робота щодо створення безпечних умов життєдіяльності та профілактики травматизму учасників навчально – виховного процесу, у плані роботи за минулий навчальний рік (як і в попередніх) планується робота зі створення безпечних умов праці, розроблені заходи щодо попередження дитячого травматизму. Усі питання розглядалися на нарадах протягом  навчального року.

Директором дошкільного навчального закладу  своєчасно проводиться робота по забезпеченню в закладі норм техніки безпеки, протипожежної безпеки, всі відповідні матеріали оформляються наказом по дошкільному закладі.

 В дошкільному закладі  в наявності протипожежний інвентар, пожежні щити на кожному поверсі, вогнегасники , вчасно проводиться перезарядка вогнегасників та при необхідності заміна. В закладі створена комісія з протипожежної безпеки. Вчасно проводяться інструктажі.

ДНЗ планував свою роботу з використанням традиційних та сучасних інтерактивних технологій, активно намагаємося залучаючи батьківську громадськість до діяльності закладу, впроваджує аспекти співпраці між всіма учасниками навчально-виховного процесу (педгодини, консультації, батьківські збори, спортивні розвагиз залучееям батьківської громади, концерти, ярмарки, вистави, тощо).

3. Створення умов для навчально - виховного процесу.

В дошкільному навчальному закладі йде постійна робота над покращенням необхідних умов для навчання та виховання, всебічного розвитку, а також для змістовного відпочинку дошкільників.

Заняття з фізкультури в теплу пору року проводяться на окремому спортивному майданчику, а в холодну – в спеціально обладнаному спортивному залі.

Для проведення музичних занять в ДНЗ обладнана музична зала.

Всі групові кімнати забезпечені меблями для методичних і навчальних посібників, дидактичних ігор, облаштовані розвивальні осередки. Для забезпечення потреби дітей гнучко, варіативно використовувати простір, максимально виявити свої інтереси, займатися улюбленими справами. Вихователі постійно трансформують оснащення осередків розвитку: ігрові, куточки самостійної діяльності, книги, природи, розвиваючих ігор, мовно-театральні, національні, чергових, тощо.

Тематичні куточки оформлено й наповнено матеріалами, посібниками та іграшками так, щоб підказати дітям вид діяльності та способи дій у відповідних ігрових зонах. При цьому враховано вимоги відповідності предметного середовища віковим особливостям вихованців, що дозволяє задовольнити індивідуальні інтереси дітей, зробити навчально-виховний процес диференційованим.

Облаштування простору кожної групової кімнати дає можливість вихованцям діяти як невеличкими підгрупами, так й індивідуально.

З метою вирішення основних завдань проведено всі заплановані заходи. Вони були розраховані на можливості педагогічного колективу, забезпечуючи взаємодію педагогів з бвтьківською громадою.

В групових кімнатах обладнані ігрові куточки з килимками, столи для настільних ігор, куточки живої природи.

В роздягальнях розміщені батьківські куточки з необхідною інформацією, яка розкриває успіхи кожної дитини і кожні події в закладі, що активізує батьків, як учасників навчально-виховного процесу.

З 24.02.2022 року в країні оголошено військовий стан, тому у дошкільний навчальний заклад був закритий, а працівники переведені на простій по 31.10.2022року

З 01.10.2023 року у дошкільному навчальному закладі (ясла-садок) № 27 було проведено роботу відповідно до алгоритму дій по відновленню освітнього процесу.

у закладі профілактичні та дезінфекційні заходи щодо запобігання поширенню коронавірусу COVID-19. Проводить прибирання групових кімнати, спальні, родягальних кімнат і інших приміщень вологим способом з дезінфекційними засобами дозволеними в Україні. Здійснює кварцювання приміщень, дотримується нормативних показників температури повітря та режиму провітрювання, зідно Регламенту. Проводить дезінфекцію в групових осередках (столів, стільчиків, дитячих ігрових меблів, ліжок, шаф для роздягання, чистку та дезінфекцію посуду в буфетних кімнатах, миття плафонів, плінтусів, радіаторів, дверей в груповому приміщенні та миття вікон та їх дезінфекцію з внутрішньої сторони закладу.

( проводиться нарада)

6. Керівник закладу постійно знаходиться на зв’язку з працівниками Управління освіти та своєчасно реагує на зміни та доповнення розпорядчих та нормативних документів та батьками вихованців.

7. Вся робота працівників закладу, як педагогічного так і технічного персоналу направлена на підтримання функціонування дошкільного закладу, в певних умовах з дотриманням нормативних документів.

4. Зміцнення матеріально-технічної бази дошкільного навчального закладу.

Для результативної роботи колективу навчального закладу постійно йде робота щодо зміцнення матеріально-технічної бази.

Питання покращення матеріальної бази вирішується керівництвом закладу спільно з батьківською громадою та Управлінням освіти Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації.




Інформація

про використання бюджетних коштів

в дошкільному навчальному закладі (ясла-садок) № 27

Деснянського району міста Києва у 2022-2023 році




9. Біотуалет.

10. Лампи світодіодні.

11. Туалетний папір.

12. Губки для миття посуду, шкребки миталеві.

13. Ганчірки для миття столів, підлоги.

14. Мило рідке, засіб для миття сантехніки, скла.

15. Миючий засіб для посуду.

16. Серветки столові, паперові рушники.

17. Засіб для миття підлоги.

18.Йоршики для унітазів.

19.Перчатки гумові.

20. Рукавиці будівельні.

21. Візки господарські.

У вересні 2023 року проведено роботи по облаштуванню найпростішого укриття за допомоги Управління освіти та батьківської громади.

Територія закладу впорядкована, розбиті квітники, працюємо над розбивкою городів на новій земельній ділянці, відповідно вимог. Кожна вікова група має свій ігровий майданчик.




Нагальними проблемами та перспективою для роботи, проведення ремонту харчо-блоку, пральні та МЗП 4 груп, обладнання ігрових майданчиків.

5. Робота з батьками.

Взаємодія з сім’ями вихованців на протязі року є одним з пріоритетних напрямків діяльності закладу. Вона орієнтована на пошук таких форм і методів роботи, які дозволяють урахувати актуальні потреби батьків, сприяють формуванню активної батьківської позиції. Дошкільний заклад підтримує бажання батьків поповнювати знання, необхідні для виховання та оздоровлення дітей.

У закладі, враховуючи ситуацію в країні та зайнятість батьків, використовуються вайберна форма спілкування з родиною «Батьківська пошта». Будь-який член родини має можливість подати свої пропозиції та зауваження.

Керівник знаходиться на постійному зв’язку з батьківською громадою закладу, мобільно та доступно надає інформацію, відповідає на різні питання, розглядає звернення та надає консультативну допомогу відповідно до порушених питань, звітує перед колективом закладу та перед батьківською громадськістю.

6. Організація навчально - виховної та методичної роботи.

Завдяки праці вихователя- методиста закладу Шверненко С.О. виховна робота педагогічного колективу ДНЗ була скерована на формування активної життєвої позиції щодо здорового способу життя, покращення та укріплення фізичного здоров’я, збагачуванн знань дітей з економічного виховання, як засобу пізнавального розвитку дошкільників, поглиблену роботу в рамках природничої та пошуково - дослідницької діяльності дошкільників Для цього використовувались різні виховні заходи - вечори розваг, прийняття активної участі у районних конкурсах, а саме: діти брали участь в районному конкурсі виставки малюнків до «Тижнів безпеки життєдіяльності»

В закладі проводились: День цивільної оборони, Всесвітній День охорони праці, Тижні безпеки життєдіяльності, «Увага, діти на дорозі!»

Діти-випускники проходять співбесіди при прийомі до школи та мають добрі потенційні можливості в галузі розвитку пізнавальних процесів, сформовані навички навчальної діяльності. Більшість вихованців уміють слухати і контролювати себе, оцінювати свої відповіді й відповіді однолітків.

Робота методичного кабінету.

Адміністрацією надається методична допомога педагогічним працівникам та велика увага приділяється молодим вихователям результатом такої роботи є - попит на місце в нашому закладі особливо в групи раннього віку.

ДНЗ планував свою роботу з використанням традиційних та сучасних інтерактивних технологій, активно намагаємося залучаючи батьківську громадськість до діяльності закладу, впроваджує аспекти співпраці між всіма учасниками навчально-виховного процесу (педгодини, консультації, батьківські збори, батьківська спортивні розваги, концерти, ярмарки, вистави, тощо).

Під час війни у вайбер-групи систематично надсилалася інформація для батьків: консультації, рекомендації, пам’ятки, інформаційні листки та відеоматеріали з метою допомогти адаптуватися до умов війни та правильно організувати навчання та виховання дітей вдома.

Вихователь- методист закладу Шверненко С.О. розробила план заходів тижня безпеки життєдіяльності дітей в умовах дистанційного режиму. Підібрала для перегляду дітьми та батьками тематичних відео та мультфільмів з метою удосконалення теоретичних знань і практичних навичок дітей з питань охорони життя, здоров’я та норм поведінки в небезпечних ситуаціях, виховування обережності, обачності та вміння використовувати набуті знання у повсякденному житті. Для батьків запропонувала пам’ятки та консультації для перегляду на інтернет-ресурсах щодо запобігання дитячого травматизму.

Розробила план заходів щодо попередження лісових пожеж, в якому представила інформацію для батьків, дітей та працівників закладу направлену на попередження лісових пожеж протягом року.

Постійно надавалися індивідуальні консультації для педагогів, як

організувати дистанційне навчання вихованців та допомога у складанні індивідуальних планів на час війни.

Проводилися онлайн методичні години з педагогами у скайпі на теми: «Дистанційне навчання педагогів під час війни» для педагогічних працівників дошкільного навчального закладу (ясла-садок) №27.

Педагоги закладу намагалися активно надавати онлайн матеріали для занять з дітьми вдома, розважаючи дітей під час карантину та в допомогу батькам.

Вихователі закладу приймали участь у роботі Освітнього сайту міста Києва де розміщували свої онлайн заняття.

7. Організація харчування та медичного забезпечення вихованців.

Особлива увага в ДНЗ приділяється організації харчування дітей, яке налагоджено на належному рівні відповідно до інструкції. Норми харчування по основних продуктах на одну дитину виконувались. Систематично проводиться контроль за організацією харчування директором Поліщук.В. , ст. медсестрою Мубаракшиною О.Л. Результати перевірок стану харчування розглядаються на виробничих нарадах, загальних батьківських зборах.

Старша медична сестра закладу Мубаракшина має вищу категорію за напрямком «сестринська справа» .

Систематично здійснюється огляд дітей. Ведеться контроль за виконанням працівниками санітарно–гігієнічних норм в групах графіків прибирання, провітрювання приміщень, приготування та видача їжі. Вся документація з цього питання ведеться на належному рівні старшою медичною сестрою закладу Мубаракшиною О.Л.

Серйозна увага приділяється проходженню працівниками закладу медоглядів.

Не менш важливим є питання медичного забезпечення. В ДНЗ обладнано ізолятор, медичний кабінет, де наявні необхідні медичні препарати для надання першої долікарської допомоги. Вся документація з цього питання ведеться на належному рівні старшою медичною сестрою закладу

Ведеться робота по запобіганню та профілактиці захворюваності. Розроблені та виконуються заходи, що значно підвищили показники відвідування дітьми закладу.

Медична сестра регулярно надає консультації, як працівникам ДНЗ так і батькам, які звертаються за порадою.

Заклад забезпечено безконтактним термометром, миючими та дезінфікуючими засобами та антисептиками.

8. Соціальна допомога вихованцям із числа пільгових категорій. В дошкільному навчальному закладі приділялась постійна увага дітям, які відносяться до пільгових категорій та потребують соціальної допомоги.

У поточному навчальному році заклад відвідували діти пільгових категорій, які користуються пільгами:

9 Форми контролю, яким піддавався заклад з боку органів державної виконавчої влади та органів управління освіти.

Заклад перевірявся - спеціалістами Управлінням освіти Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації та Держспоживслужби планова перевірка щодо відновлення роботи дошкільного закладу порушень не виявлено. Пропозиції та рекомендації прийнято до уваги та виправлено.

10. Пріоритетні завдання на наступний навчальний рік.

Продовжувати працювати за програмою «Дитина», та програмою «Впевнений старт» , впроваджувати в роботу парціальні програми для дітей дошкільного віку, забезпечуючи психологічний комфорт та право на особистий досвід, здатність створити умови для розвитку кожної дитини дошкільного закладу.

Пріоритетний напрямок роботи закладу: STREAM – освіта, формування цілісної картини світу дошкільника.

Враховуючи аналіз освітньої і методичної роботи у 2022-2023 н.р., педагогічний колектив у 2023-2024 навчальному році має на меті спрямувати свою діяльність на розв’язання основних пріоритетних завдань:

Спрямування зусиль педагогічного колективу на підвищення ефективності організації навчально-виховного процесу, використовуючи різноманітні форми роботи щодо зміцнення фізичного і психічного здоров'я дітей та його збереження.Перспективи розвитку дошкільного навчального закладу (ясла – садок) №27 Деснянського району міста Києва на 2023 – 2024 навчальний рік

В дошкільному закладі є ще ряд невирішених проблем матеріально- технічного оснащення закладу: сучасне оновлення ігрових майданчиків, проведення ремонту приміщення коридору та вхідної групи центрального входу закладу, приміщення харчо-блоку, пральні закладу та допоміжних приміщень харчоблоку (комора та цех сирої продукції).




Перспективи розвитку дошкільного навчального закладу (ясла – садок) №27 Деснянського району міста Києва на 2023 – 2024 навчальний рік




Стратегічна мета закладу — гуманізація цілей та принципів освітньої роботи з дітьми, перехід до парадигми виховання особистості на засадах дитиноцентризму, домогтись усвідомлення вихователями своєї соціальної місії, партнерської ролі в спілкуванні з дітьми. А через це — створення умов психологічного і фізіологічного комфорту у закладі, формування в дітей цілісної системи знань, забезпечення активної позиції учасників навчально-виховного процесу до результатів своєї роботи, виховання компетентної соціально адаптованої особистості. Основою всіх перетворень має бути реальне знання дитячих можливостей, прогнозування потреб найближчого розвитку особистості.

Основні завдання закладу:

- формування здорової, гармонійно розвиненої особистості, здатної до творчої самореалізації на основі гуманізації навчально-виховного процесу. Зокрема це:



Завдання для вдосконалення роботи методичної служби на наступний період розвитку є:

Завдання для вдосконалення системи управління ДНЗ на наступний етап розвитку:

Пріоритетними напрямами діяльності дошкільного навчального закладу (ясла – садок) №27 — переосмислення розвивальних, виховних і освітніх завдань, використання особистісно-орієнтованого підходу до розвитку кожної дити­ни, впровадження в освітній процес найкращого педагогічного досвіду роботи, новітніх технологій виховання тощо.

Зміст освітньої роботи з дітьми дошкільного віку має відповідати основним вимогам та концепту­альним засадам Базового компонента дошкільної освіти України — оволодіння змістом дошкільної освіти впродовж всього періоду дошкільного дитин­ства, визнання цінності кожної вікової сходинки в особистісному розвитку при повній реалізації дити­ною своїх потенційних можливостей.

Пріоритетними напрямками у сфері матеріально-технічного і навчально-матеріального забезпечення залишаються обладнання і оснащення педагогічного процесу (мультимедійне обладнання, сучасні дидактичні матеріали), фізкультурно-оздоровчої бази (придбання фізкультурного обладнання, облаштування спортивного майданчика), осучаснити та переобладнати майданчики, створити кімнату дослідницько-експериментальної роботи, удосконалити умови для продуктивної праці всіх категорій працівників ДНЗ: робоче місце, його оснащення відповідно до санітарно-педагогічних норм.

Провідний принцип - прогнозування розвитку закладу й модернізація всіх видів діяльності - мобільність закладу в будь-яких соціально-економічних умовах розвитку країни.

Очікувані результати:

1. Перехід на оновлену парадигму освіти дозволить внести суттєві зміни до організації та змісту освітньо - виховного процесу, використати прогресивні концепції, запровадити проблемно-пошукові методи, досягнення вітчизняної і світової педагогіки.

2. Створені соціально сприятливі умови для здобуття дошкільної освіти.

3. Раціональне використання освітніх інновацій, ідей передового досвіду та розроблення власних педагогічних технологій, що сприятимуть підвищенню якості освітнього процесу.

4. Сформоване свідоме ставлення дітей до власного здоров’я та здоров’я інших громадян, як найвищої соціальної цінності; підвищення рівня фізкультурно-оздоровчої роботи в закладі.

5. Створені сприятливі умови для підвищення науково-теоретичної, методичної та психологічної підготовки педагогічних кадрів.

6. Покращена матеріально-технічна база дошкільного закладу

7. Забезпечена активна участь громадськості, батьків до формування освітньої політики закладу.

8. В дітей будуть сформовані вміння та навички, необхідні для продовження освіти в НУШ.







Директор Ірина ПОЛІЩУК


ЗВІТ

директора дошкільного навчального закладу (ясла-садок) № 27

Деснянського району міста Києва за 2021 - 2022 рік



Сучасне життя, система дошкільної освіти сьогодення висувають необхідність формування нового типу керівника ДНЗ, який уміло поєднує функції педагога-вихователя, психолога, менеджера. У наш час висуваються важливі вимоги до професійної компетентності та організаторських здібностей керівника ДНЗ. Стратегічний напрямок діяльності сучасного директора передається через уміння визначити перспективу розвитку закладу з урахуванням соціального замовлення суспільства та планувати діяльність колективу для досягнення визначених результатів.

У своїй діяльності керуюся Конституцією України; Конвенцією про права дитини, наказами й іншими нормативно-правовими актами центральних і місцевих органів виконавчої влади; правилами і нормами охорони праці, пожежної безпеки.

За проектною потужністю дошкільний заклад розраховано на 220 місць для дітей від 1,6 до 6(7)років. У 2020 - 2021 навчальному році укомплектовано 9 вікових груп які відвідує 185 дітей.

Педагогічний процес у ДНЗ забезпечують кваліфіковані спеціалісти: директор, вихователь - методист, музичний керівник, інструктор з фізичного виховання, 13 вихователів, практичний психолог, асистент вихователя, медична сестра.

В закладі створено оптимальні умови для постійного професійного росту педагогів: за звітний період атестовані педагоги, яким було встановлено від «11 тарифного розряду» до «І кваліфікаційної категорії». Також в 2021 році 1 педагогу підтверджено звання «Вихователь – методист». Курси підвищення кваліфікації педагоги проходять згідно графіку. Впродовж звітного періоду прослідковується тенденція стабільності колективу.

Пріоритетним напрямком роботи в ДНЗ (ясла-садок) № 27 є: Використання здоров'яформуючих і здоров’язбережувальних педагогічних технологій для формування у дітей культури здорового способу життя.

Розвиток особистості із застосуванням STREAM –підходу.

Педагогічний колектив цілеспрямовано планує роботу на підвищення кваліфікації, реалізацію свого творчого потенціалу для забезпечення особистісно-орієнтованого навчання та виховання дошкільнят. Освітньно – виховний процес організовується на основі Базового компоненту дошкільної освіти України. Окрім програми «Дитина», у дошкільному навчальному закладі впроваджуються парціальна програма «Я Киянин», за якими реалізуються освітні завдання інваріантної частини навчального плану. Групи оформлені згідно сучасним вимогам, оснащені ігровим та дидактичним матеріалом, методичною та художньою літературою, періодичними виданнями, які постійно поповнюються.

В дошкільному закладі активно ведеться робота по загартуванню дітей. Важливим показником результативності цієї роботи є покращення показників щодо груп здоров’я дітей та зменшення пропусків днів по хворобі на одну дитину.

Харчування дітей знаходиться на достатньому рівні. Протягом 2020-2021 розроблена та впроваджена робота на принципах системи ХАССР. В ДНЗ запроваджене 3-разове харчування згідно перспективного двотижневим меню, затверджені графіки видачі їжі для кожної вікової групи. Харчування вихованців здійснювалося відповідно до Інструкції з організація харчування дітей у дошкільних навчальних закладах. Старшою сестрою медичною складена меню-розкладка з урахуванням єдиного примірного меню та технологічних карток. Одним із важливих моментів контролю за якістю харчування дітей в ДНЗ є виконання затвердженого набору продуктів, виконання натуральних норм; дотримання санітарно-гігієнічні вимоги та режим харчування дітей.

Взаємодія з сім’ями вихованців протягом року є одним з пріоритетних напрямків діяльності закладу. Вона орієнтована на пошук таких форм і методів роботи, які дозволяють урахувати актуальні потреби батьків, сприяють формуванню активної батьківської позиції. Дошкільний заклад підтримує бажання батьків поповнювати знання, необхідні для виховання та оздоровлення дітей. Педагогічний колектив організовував для цього різні активні форми співпраці.

Дошкільний навчальний заклад № 27 є комунальним закладом, тому матеріальне та фінансове забезпечення гарантує місцевий бюджет. Завдання адміністрації полягає у оптимальному його прогнозуванні, плануванні та цільовому використанні. Згідно наданих потреб до Управління освіти Деснянської районної державної адміністрації у звітному періоді було придбано:

За сприяння бюджетних коштів в дошкільному закладі:

Медичні препарати для надання 1-ої невідкладної допомоги, посуд та інвентар для харчоблоку, меблі ігрові, ліжка, технологічне обладнання ( параконвектомат, картоплечистка, тістоміс), м’який інвентар (рушники, постіль, матраци, ковдри), миючі та дезінфікуючі засоби, господарчі товари, спортивний інвентар для спортивної зали, канцтовари, фарби, дидактичні матеріали та дидактика для інклюзивної групи.

Щороку відбувається перезарядка вогнегасників.

За сприяння бюджетних коштів в дошкільному закладі відремонтовано:

Для покращення матеріально-технічної бази:

Проведено косметичний ремонт актової зали, загального коридору закладу, сходових клітин, приміщень груп №№ 2, 7, 9. Облаштовано кімнату українознавства, ресурсну кімнату.

Аналізуючи роботу можна зробити висновок, що колектив дошкільного навчального закладу (ясла-садок) № 27 створив умови для виховання, навчання, розвитку кожної дитини, як індивідуальної особистості.

Ми разом налаштовані на плідну продуктивну працю в режимі розвитку, впровадження інноваційних технологій, тісній співпраці з батьківською громадою, щоб досягти високих результатів у вихованні та навчанні дошкільнят.



Директор ДНЗ (ясла-садок) № 27 Ірина ПОЛІЩУК





Перспективи розвитку дошкільного навчального закладу (ясла – садок) №27 Деснянського району міста Києва



Стратегічна мета закладу — гуманізація цілей та принципів освітньої роботи з дітьми, перехід до парадигми виховання особистості на засадах дитиноцентризму, домогтись усвідомлення вихователями своєї соціальної місії, партнерської ролі в спілкуванні з дітьми.

Основні завдання закладу:

- формування здорової, гармонійно розвиненої особистості, здатної до творчої самореалізації на основі гуманізації навчально-виховного процесу. Зокрема це:

Одним із головних принципів закладу є активний пошук нових корисних педагогічних ідей. У майбутньому плануємо створити практичний центр педагогічного новаторства, який би займався організацією обміну досвідом новаторських спроб. Зміст роботи бачимо в обміні досвідом, апробації популяризації шляхом наукових публікацій усього нового й цікаво, що з'являється в практиці.

Педагогічний колектив ДНЗ (ясла – садок) № 27 перебуває в пошуку шляхів відновлення закладу. Педагогічні інновації вимагають ґрунтовного інформаційного забезпечення, науково-методичного супроводу.

Наш заклад затишний, умови в групах близькі до домашніх, санітарно-гігієнічний стан відмінний, психологічний мікроклімат - комфортний. Педагогічний колектив ставить собі за головне завдання формування гармонійно розвиненої особистості дошкільника.

Усе це досягається щоденною, сумлінною роботою педагогічного колективу, яку координують керівники закладу, прагненням до всього нового й умінням впроваджувати в діяльність закладу педагогічної інновації й ідей передового досвіду.

Завдання для вдосконалення роботи методичної служби на наступний період розвитку є:

Завдання для вдосконалення системи управління ДНЗ на наступний етап розвитку:

Пріоритетними напрямами діяльності дошкільного навчального закладу (ясла – садок) №27 — продовження впровадження розвивальних, виховних і освітніх завдань, використання особистісно-орієнтованого підходу до розвитку кожної дити­ни, впровадження в освітній процес найкращого педагогічного досвіду роботи, новітніх технологій виховання та навчання тощо.

Зміст освітньої роботи з дітьми дошкільного віку має відповідати основним вимогам та концепту­альним засадам Базового компонента дошкільної освіти України — оволодіння змістом дошкільної освіти впродовж всього періоду дошкільного дитин­ства, визнання цінності кожної вікової сходинки в особистісному розвитку при повній реалізації дити­ною своїх потенційних можливостей.

Пріоритетними напрямками у сфері матеріально-технічного і навчально-матеріального забезпечення залишаються обладнання і оснащення педагогічного процесу (придбання проектора, створення відеотеки), фізкультурно-оздоровчоїї бази (придбання фізкультурного обладнання, облаштування спортивного майданчика), осучаснити та переобладнати майданчики, створити кімнату дослідницько-експериментальної роботи, створення кімнати космосу, удосконалити умови для продуктивної праці всіх категорій працівників ДНЗ.

Провідний принцип - прогнозування розвитку закладу й модернізація всіх видів діяльності - мобільність закладу в будь-яких соціально-економічних умовах розвитку країни.

Очікувані результати:

1. Перехід на оновлену парадигму освіти дозволить внести суттєві зміни до організації та змісту навчально-виховного процесу, використати прогресивні концепції, запровадити проблемно-пошукові методи, досягнення вітчизняної і світової педагогіки.

2. Забезпечення умов для інтелектуального, соціального, морального і фізичного

розвитку та саморозвитку дітей.


звіт директора - 2018.pdf