Zdalna biblioteka

Zespołu Szkół w Wólce Podleśnej

ZWROTY KSIĄŻEK I PODRĘCZNIKÓW

Wraz ze zbliżającym się końcem roku szkolnego przypominam o obowiązku zwrotu wypożyczonych z biblioteki książek i materiałów.

Książki, broszury, lektury należy zwrócić do 16.06.2021 (środa).

Klasowe zwroty podręczników odbędą się 18.06.2021 (piątek) - 23.06.2021 (środa) według harmonogramu przekazanego wychowawcom. Zgodnie z "Regulaminem wypożyczania i użytkowania darmowych podręczników" w naszej szkole " Wraz z upływem terminu zwrotu (koniec roku szkolnego) uczeń powinien uporządkować podręczniki tj. powycierać wszystkie wpisy ołówka, podkleić, a następnie oddać do biblioteki szkolnej wszystkie wypożyczone podręczniki wraz z ich dodatkowym wyposażeniem (płyty, mapy, plansze itp.)"

A. Kozłowska

BIBLIOTEKA WITA

Po powrocie do szkoły, po czasie nauczania zdalnego biblioteka otworzyła swe podwoje dla czytelników. Wielu z nich z wielkim zdziwieniem przekraczało jej progi. I to oczywiście nie za sprawą długiej nieobecności w tej "skarbnicy wiedzy". Powód - widoczny gołym okiem. To odmieniony wygląd zarówno wypożyczalni jak i czytelni: odświeżone, pomalowane ściany, płytki podłogowe zastąpione panelami, nowe regały na książki, biurko i inne meble biblioteczne.

A oprócz zmiany wystroju również wzbogacony księgozbiór o wiele nowych pozycji, wśród których pojawiło się trochę nowości jak i nowych tytułów dobrze znanych miłośnikom serii "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" M. Widmarka, "Magiczne drzewo" A. Maleszki, "Zaopiekuj się mną" H. Webb. Na pewno nie odejdą zawiedzeni fani przygód psa Elfa, Belli i Sebastiana, kota Cukierka, kucyka Białka, samochodzika Franka czy twórczości Małgorzaty Musierowicz, Nele Neuhaus, Rafała Kosika, Neli - małej reporterki.

Sporo jeszcze można by pisać. Lecz zamiast tego ... ZAPRASZAM DO BIBLIOTEKI.


PATRONI ROKU 2021 - KONSTYTUCJA 3 MAJA


"3 maja 1791 roku Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego uchwalił Konstytucję 3 Maja - niosącą gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia, która stała się dokumentem tworzącym późniejszą tożsamość suwerennego narodu. Uchwalona jako pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych" -


UCHWAŁA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 27 listopada 2020 r.

w sprawie ustanowienia roku 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja


Czym była Konstytucja 3 Maja? Jakie było jej znaczenie i historia powstania?

Zapraszam do skorzystania z publikacji dostępnych w Internecie np.


Historia ta została uwieczniona przez mistrza Jana Matejko z niezwykłą starannością i dbałością o szczegóły. Czego możemy dowiedzieć się z obrazu?



Jak możemy świętować to wydarzenie dzisiaj?

https://view.genial.ly/5ea1ab91eebc9b0dbb15797c/presentation-swieto-konstytucji-3-maja Święto Konstytucji 3 Maja


A teraz coś dla miłośników przygód. Czy uda Ci się opuścić Escape Room!

Czy mógłbyś/mogłabyś zostać ekspertem z zakresu historii Konstytucji 3 Maja? Sprawdź swą wiedzę.



PATRONI ROKU 2021 - KRZYSZTOF KAMIL BACZYŃSKI

Posłowie Sejmu RP postanowili, że patronami roku 2021 będą: Krzysztof Kamil Baczyński, Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid, Tadeusz Różewicz, kard. Stefan Wyszyński i Konstytucja 3 Maja. Ustanawiając rok 2021 rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Sejm RP uczcił 100. rocznicę urodzin tego najwybitniejszego przedstawiciela poetów czasu wojny, pokolenia Kolumbów, młodych ludzi którzy aktywnie uczestniczyli w walce z hitlerowskim okupantem, którą przeżywaliśmy 22 stycznia bieżącego roku.

Przykładowe strony internetowe dotyczące życia i twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego:

Krzysztof Kamil Baczyński to nie tylko poeta, ale również żołnierz, powstaniec, świetny rysownik.

Po więcej ciekawostek odsyłam na powyższe strony internetowe. Zapraszam do lektury.

Agata Kozłowska



Krzysztof Kamil Baczyński herbu Sas (ps. „Jan Bugaj”, „Emil”, „Jan Krzyski”, „Krzysztof”, „Piotr Smugosz”, „Krzysztof Zieliński”, „Krzyś”; ur. 22 stycznia 1921 w Warszawie, zm. 4 sierpnia 1944 tamże) – polski poeta czasu wojny, podchorąży Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów, jeden z przedstawicieli pokolenia Kolumbów, w czasie okupacji związany z pismem „Płomienie” oraz miesięcznikiem „Droga”. Zginął w czasie powstania warszawskiego jako żołnierz batalionu „Parasol” Armii Krajowej. (za wikpedia.pl więcej na: https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Kamil_Baczy%C5%84ski )

AKCJA BILET POWROTNY DO BIBLIOTEKI

Mamy już kolejnych finalistów akcji: „Bilet powrotny do biblioteki”. Są nimi: Franciszek Jaruga z kl.I i Weronika Wrona z kl.III. Gratulujemy!

AKCJA BILET POWROTNY DO BIBLIOTEKI

Mamy już pierwszych finalistów akcji: „Bilet powrotny do biblioteki”. W dniu 18 marca 2021 r. akcję czytelniczą ukończyli: Aleksandra Pilecka, Tomasz Surowiec, Aleksandra Stawarz z kl.III. Gratulujemy!

BILET POWROTNY DO BIBLIOTEKI

Od poniedziałku, 15 lutego 2021 r. nasza szkoła dołączyła do akcji czytelniczej przygotowanej przez "Bibliotekę w Szkole" pt. "Bilet powrotny do biblioteki".

Uczniowie kl. I-III otrzymali bilety powrotne do biblioteki. Znajdują się na nich ikonki, a na odwrocie legenda jakie kategorie książek ilustrują. Podczas każdej wizyty w bibliotece uczeń może poprosić o książkę z danej kategorii. Po oddaniu nauczyciel - bibliotekarz kasuje odpowiednią ikonkę. Po skasowaniu całego biletu uczniowie otrzymują pamiątkowe dyplomy.

Akcja jest formą zabawy, do której serdecznie zapraszam również rodziców.

Agata Kozłowska

PASOWANIE NA CZYTELNIKA


W piątek, 5 lutego 2021 r. odbyło się w naszej szkole PASOWANIE NA CZYTELNIKÓW biblioteki szkolnej uczniów kl.I.

Ze względu na obecną sytuację i procedury bezpieczeństwa w związku z pandemią Covid-19 miało ono nieco inny przebieg niż w latach ubiegłych, bo odbyło się w sali lekcyjnej.

Uczniowie poznali budowę książki, podstawowe działy literatury przeznaczone dla nich, obowiązki czytelnika oraz zasady korzystania z wypożyczalni biblioteki szkolnej.

Nie obyło się również bez małego testu na rozpoznawanie bohaterów znanych baśni, który zdali wspaniale.

Potem nadszedł moment samego pasowania i uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie:

My uczniowie pierwszej klasy

uroczyście przyrzekamy,

że będziemy kochać książki, krzywdy zrobić im nie damy

i wskazówek i rad książek będziemy słuchać z uwagą,

obowiązki czytelnika traktować z wielką powagą.

Przyrzekamy!


Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali zakładki do książek.

W kolejnym tygodniu nadszedł czas na zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce. Nowi czytelnicy, w grupach 3-osobowych przychodzili do biblioteki aby samodzielnie wypożyczyć pierwszą książkę.




ZAPRASZAM DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ


Od poniedziałku, 18 stycznia 2021 r. BIBLIOTEKA SZKOLNA będzie czynna zgodnie z ustalonym planem pracy tzn.

PONIEDZIAŁEK 10.35-12.35

WTOREK ---------------

ŚRODA 10.40-12.40 i 13.35-14.35

CZWARTEK 12.35-15.05

PIĄTEK 8.45-9.15 i 12.30-13.30

przy czym ŚRODA jest głównie dniem wypożyczeń dla kl. I-III.

Uczniów klas starszych IV-VIII zapraszam w pozostałe dni.

Bez zmian pozostają Procedury korzystania ze zbiorów i przebywania uczniów w bibliotece szkolnej w czasie zagrożenia Covid-19 czyli:

1. W wypożyczalni może przebywać 3 czytelników z zachowaniem określonych środków ostrożności:

  • Należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości w trakcie zwrotu i wypożyczania książek.

  • Należy pamiętać o dezynfekcji rąk przy wejściu i wyjściu z biblioteki.

  • Zaleca się zasłanianie ust i nosa np. maseczką.

  • Książki należy odkładać na wskazane przez bibliotekarza miejsce.

  • Z usług biblioteki może korzystać wyłącznie uczeń zdrowy, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.

  • Jeżeli w domu czytelnika przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji nie może on korzystać z biblioteki.

2. Wprowadza się ograniczenie użytkowania księgozbioru w wolnym dostępie oraz katalogów kartkowych dlatego dobrze byłoby mieć po przyjściu do biblioteki sprecyzowane oczekiwania co do tematyki wypożyczanych książek aby ograniczyć do minimum konieczność przeglądania księgozbioru.

3. Ograniczeniu ulega część ogólnodostępna. Z korzystania przez uczniów zostaje wyłączona czytelnia.

4. Książki i wszystkie materiały zwrócone przez uczniów podlegają 2-dniowej kwarantannie.




CZY ANDZIA MOGŁABY BYĆ MOJĄ PRZYJACIÓŁKĄ?


Z odpowiedzią na to pytanie musieli się zmierzyć uczniowie kl. III - uczestnicy czytelniczego konkursu bibliotecznego zorganizowanego w oparciu o książkę Barbary Kosmowskiej “Dziewczynka z parku”. Był to konkurs plastyczno - literacki, gdyż zadaniem trzecioklasistów było narysować ilustrację do wydarzeń przedstawionych w lekturze oraz odpowiedzieć, w formie krótkiego opowiadania, na pytanie zawarte w tytule. W konkursie wzięło udział 22 dzieci.

Kim zatem jest Andzia?

To bohaterka książki “Dziewczynka z parku”, którą poznajemy w bardzo trudnym momencie życia. Umiera jej tato - faunista, który swe zamiłowania przyrodnicze przekazał córce. Wraz z jego odejściem zmienia się wszystko, nic już nie jest takie jak dotąd, a Andzia musi odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości.

Czy w tej sytuacji możliwe jest poznanie Andzi, a co więcej zaoferowanie jej swej przyjaźni?

Oddajmy głos uczniom klasy III:

1) “Andzia”

Bardzo chciałabym zaprzyjaźnić się z Andzią. Jest bardzo fajna i miła. Bardzo dobrze zna się na przyrodzie, a zwłaszcza na ptakach. Jej tata ją tego nauczył. Chodzilibyśmy razem do parku oglądać ptaki. Mógłbym się dużo od niej nauczyć. (TS)


2) Andzia mogłaby być moją przyjaciółką, bo lubi ptaki, zna się na zwierzętach. Jest miła i serdeczna. Miałabym wtedy przyjaciół, bawilibyśmy się z Jeremiaszem, spacerowalibyśmy po parku, gralibyśmy w chińczyka z jej mamą. Mój piesek Łobuz miałby kolegę Tanga. Jeśli Andzi mama by się zgodziła poszlibyśmy do schroniska zaadoptować pieska Andzi i chodzilibyśmy w trójkę na spacery. (KB)


3) Andzia może być moją przyjaciółką, bo jest miła, zna się na ptakach, lubi kolegów i koleżanki, lubi przyrodę i zna każdy kąt parku. Ja mam takie same zainteresowania, miałbym wiele tematów do rozmów z Andzią. (TS)


4) Andzia mogłaby być moją przyjaciółką. Jest ona miłą i sympatyczną dziewczynką. Straciła ukochanego tatę, dlatego zamknęła się w sobie, ponieważ bardzo cierpiała. Jako jej przyjaciółka rozumiałabym jej smutek i starałabym się ją pocieszać i wspierać. Andzia to dobra koleżanka, która zanosiła zadania choremu koledze, odwiedzała go. Takie zachowanie jest bardzo ważne w przyjaźni. Przyjaciele powinni sobie pomagać i móc liczyć na siebie w trudnych sytuacjach. Wiem, że Andzia byłaby przy mnie w potrzebie i również ja nie zostawiłabym jej samej z problemami. W czasie choroby podawałybyśmy sobie zadania, dzwoniły do siebie i długo rozmawiały. Andzia kocha zwierzęta i przyrodę, uwielbia spędzać czas na łonie natury. Ja także bardzo lubię przebywać na świeżym powietrzu. W wolnych chwilach wspólnie spacerowałybyśmy po parku, obserwowały otaczającą nas przyrodę, słuchały śpiewu ptaków, bawiły się. Andzia bardzo dużo wie o ptakach, a ja chętnie dowiedziałabym się wielu ciekawych rzeczy od niej. Myślę, że ja i Andzia byłybyśmy dobrymi przyjaciółkami, które pomagałyby sobie, wspierały się i wspólnie spędzały dużo czasu. (AS)


5) Andzia to główna bohaterka książki pt. “Dziewczynka z parku” Uczy się w szkole podstawowej tak jak ja. Chciałabym mieć taką przyjaciółkę jak Andzia. Lubię bawić się też z chłopakami, dlatego zaprzyjaźniłabym się z Jeremiaszem. Chodzilibyśmy wspólnie do ulubionego parku Andzi. Mogłabym zabierać mojego psa Lolę. Tango miałby się z kim bawić. Jestem wesoła i pogodna. Andzia nie byłaby przy mnie smutna i przygnębiona. (JP)


6) Po przeczytaniu książki “Dziewczynka z parku” i poznaniu jej głównej bohaterki Andzi jestem pewny, że mogłaby zostać moją przyjaciółką. Andzia była osobą miłą, koleżeńską, wrażliwą i wesołą, dlatego chciałbym być jej przyjacielem, ponieważ lubię takie osoby. Grałaby ze mną w piłkę i bawiła się z moim psem Tolą. (KC)


7) Andzia powinna zostać moją przyjaciółką dlatego żebyśmy odrabiały zadania, bawiły się, grałybyśmy w gry, chodziłybyśmy na spacery do parku, wspierały się w trudnych chwilach. Na pewno byśmy się polubiły i bym pewnie poznała Jeremiasza. (MT)


8) Andzia to dziewczynka, która straciła tatę w młodym wieku. Najlepszym kolegą był Jeremiasz. Mama Andzi była ilustratorką książek dla dzieci. Andzia mogłaby zostać moją przyjaciółką, ponieważ jest koleżeńską i miłą osobą. Umiała poradzić sobie z trudną sytuacją w życiu. Nie naśmiewała się z innych oraz zawsze służyła pomocą. Była przyjacielska i dobra. (MC)


9) Uważam, że Andzia może zostać moją przyjaciółką. Jest bardzo wrażliwa. Po stracie taty bywa często zamyślona, a czasami smutna. Ja natomiast jestem radosnym, otwartym chłopcem i na pewno mógłbym ją rozweselić i dodawać pozytywnej energii. Andzia podobnie jak ja interesuje się zwierzętami, kocha ptaki i przyrodę. Razem moglibyśmy chodzić na długie spacery i dzielić się tajemnicami. Byłaby ona dla mnie dobrą przyjaciółką. (BW)


10) Andzia może być moją przyjaciółką, ponieważ jest bardzo miła i przyjacielska. Zawsze wspiera mnie w trudnych sytuacjach. Pomaga mi w zadaniach, a ja się odwdzięczam. Dlatego jesteśmy najlepszymi przyjaciółmi i zawsze mogę na niej polegać. (SzCh)


11) Andzia jest główną bohaterką książki pt. “Dziewczynka z parku”. Uważam, że mogłaby ona zostać moją przyjaciółką, ponieważ jest miła i sympatyczna. Andzia tak jak ja lubi spędzać czas na świeżym powietrzu i obserwować przyrodę. Myślę, że mogłybyśmy razem chodzić do parku podglądać ptaki. Chciałabym, aby kiedyś pokazała mi swojego ulubionego ptaka kowalika. (WW)


12) Andzia może być moją przyjaciółką.

Andzia jest osobą, która bardzo dużo wie o przyrodzie i zwierzętach. Lubi też opowiadać o mieszkańcach parku, który jest obok jej domu. Andzia jest też koleżeńska i pomaga innym jeśli potrzebują pomocy i nie oczekuje żadnej zapłaty za to. (JJ)


13) Andzia, bohaterka książki „ Dziewczynka z parku”, mogłaby być moją przyjaciółką.

Tata dziewczynki zmarł i ona za nim bardzo tęskniła. Tato mojej kuzynki też zmarł, gdy była malutka i ona za nim bardzo tęskni do dziś. Myślę, że rozumiałbym smutek Andzi. Ja bardzo kocham moich rodziców i chciałbym, żeby zawsze byli przy mnie.

Andzia tak jak ja, lubiła zwierzęta. Chodzilibyśmy wspólnie na spacer z moim pieskiem i uczylibyśmy go sztuczek.

Myślę, że bylibyśmy fajnymi przyjaciółmi, chociaż ja nie lubię dziewczyn. (JP)


14) Uważam, że Andzia może być moją przyjaciółką, ponieważ nauczyłaby mnie więcej o przyrodzie. Mogłybyśmy razem wypatrywać ptaki oraz wspólnie się bawić. Napisałybyśmy o sobie w pamiętnikach. Razem mogłybyśmy czytać książki napisane przez jej mamę. Gdyby były urodziny Andzi upiekłabym z moją mamą pyszny tort z figurkami przedstawiającymi ptaki, które solenizantka najbardziej lubi. Na spacer chodziłybyśmy do lasu, zbierałybyśmy grzyby do worka i słuchały piosenki ptaszków. Andzia mogłaby słuchać jak gram na skrzypcach. Wybrałybyśmy się na spacer i rysowały co spotkałyśmy. Bliżej wieczora oglądałybyśmy zachód słońca. Dobrze by było mieć taką niesamowitą przyjaciółkę. (JK)


15) Andzia była smutną osobą, ponieważ straciła swojego kochanego tatę. Przez to jej dzieciństwo zostało przerwane. Zamiast cieszyć się beztroską zabawą, musiała szybko dorosnąć. Myślę, że gdybym spotkał Andzię mógłbym się z nią zaprzyjaźnić. Starałbym się jej pomóc w jej obowiązkach, pocieszyć i wesprzeć. Myślę, że razem moglibyśmy robić różne fajne rzeczy, na przykład jeździliśmy na rowerach po parku. Może dzięki temu Andzia choć na chwilę zapomniałaby o swoich zmartwieniach. (MU)


16) Myślę, że Andzia może być moją przyjaciółką. Ta dziewczynka jest miła, sympatyczna. Chętnie pomaga innym. Andzia jest dobra. Dziewczynka potrafi ciekawie opowiadać o przyrodzie. Można jej zaufać. Chciałbym porozmawiać z Andzią. (TP)


17) Andzia mogłaby być moją przyjaciółką dlatego że jest koleżeńska i serdeczna. Stanęła po stronie chorego kolegi Jeremiasza. Gdy nie mógł chodzić do szkoły, Andzia odwiedzała go i pomagała w lekcjach. Gdyby była moją koleżanką, mogłybyśmy razem odrabiać zadania, bawić się i spędzać ze sobą czas. Andzia jest lojalna i uczciwa. Uważam, że zostałybyśmy dobrymi przyjaciółkami. (JM)


18) Andzia, to dziewczynka, której tata zmarł gdy miała 9 lat. Jej ojciec był znawcą ptaków, a mama jest ilustratorką bajek dla dzieci. Andzia zna się dobrze na gatunkach ptaków. Chciałabym, żeby została moją przyjaciółką, ponieważ jest miła i sympatyczną osobą. Jesteśmy rówieśniczkami. Andzia zna się dobrze na zwierzętach, lubi je, tak samo jak ja. Razem bawiłybyśmy się w parku i obserwowały przyrodę. Jest pogodną dziewczynką, która potrafiła poradzić sobie z utratą bliskiej osoby. Jest wyrozumiała i bardzo pomocna, umie rozmawiać na trudne tematy. Nie naśmiewa się z koleżanek i kolegów. Sama motywuje mamę do działania, która zupełnie załamała się po śmierci męża. Uważam, że Andzia jest osobą godną naśladowania. (AK)


19) Chciałabym żeby Andzia została moją przyjaciółką, ponieważ wydaje mi się bardzo miłą dziewczynką. Miałaby wtedy dwoje najlepszych przyjaciół: mnie i Jeremiasza. Mogłaby mi go przedstawić. Na pewno bym go polubiła i chodzilibyśmy razem do parku na spacery. Chętnie zaprosiłabym Andzię do mnie i zapoznała z moją siostrą - Wiktorią i moim ulubieńcem - chomiczkiem Dżudżusiem. Nowa przyjaciółka opowiedziałaby mi jakieś ciekawostki o przyrodzie i nauczyła mnie ładnie rysować. Mogłybyśmy nawet nocować u siebie. Ja pokazałabym jej kroki baletowe i gimnastykę: szpagat, gwiazdę, salto. Ciekawa jestem czy ona umie jeździć konno. Chodziłybyśmy razem do stadniny koni. W zimie jeździłybyśmy razem na łyżwach. Fajnie byłoby mieć taką przyjaciółkę. (AP)


20) Andzia została moją przyjaciółką, ponieważ świetnie się rozumiemy. Mamy podobne zainteresowania. Latem razem jeździmy na rolkach, zimą na sankach w parku, który Andzia dobrze zna. Mieszkamy blisko siebie. Codziennie chodzimy razem do szkoły. (RN)

21) Andzia może zostać moją przyjaciółką, bo jest miła i fajna. Jest bardzo koleżeńska. Lubi chodzić do szkoły i czytać książki. Lubi chodzić na spacery do parku. Może zostać moją przyjaciółką.


Myślę, że niejeden z nas czytając te słowa o przyjaźni zadał sobie pytanie o swoje relacje z innymi, o swoich przyjaciół.

Za te chwile refleksji dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu.

Nie ma tu lepszych czy gorszych odpowiedzi.

Wszystkim GRATULUJĘ i przyznaję WYRÓŻNIENIE.

(Wręczenie dyplomów i nagród nastąpi po powrocie do szkoły)

A teraz zapraszam jeszcze do obejrzenia galerii


W kręgu "Baśni" Hansa Christiana Andersena

Któż z nas nie pamięta tych magicznych chwil z dzieciństwa gdy świat baśni otwierał przed nami swe podwoje. Na coraz dłuższe jesienne wieczory proponuję tym nieco starszym czytelnikom powrót do wspomnień, a młodszym niezapomnianą przygodę w towarzystwie samego Pana Andersena.

Gdzie go można spotkać?

Oczywiście w świecie jego baśni. A oto kilka propozycji:

http://biblioteka.kijowski.pl/andersen%20christian%20hans/basnie.pdf - baśnie zapisane w formie pdf do czytania

https://wolnelektury.pl/katalog/autor/hans-christian-andersen/ baśnie do czytania on line

https://www.youtube.com/watch?feature=share&v=hg4G4rScASg&app=desktop audiobook

Filmy animowane z serii „Pan Andersen opowiada” na kanale YouTube np. https://www.youtube.com/watch?v=rAoVhkaINtM


Życzę przyjemnej lektury


Mikołajki z książką

Bardzo dziękuję tym wszystkim, którzy wzięli udział w Wirtualnym Kiermaszu Taniej Książki.

Ponieważ jednak zbliża się czas prezentów mikołajkowych i świątecznych dla wszystkich fanów dobrej książki polecam skorzystanie z oferty Księgarni Drugi Tom z Radomia bogatej w liczne przeceny i promocje. Zamówienia (tym razem indywidualnie) składać można na stronie https://www.drugitom.pl/


WIRTUALNY KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI

Od kilku już lat na przełomie października i listopada organizowane były w bibliotece szkolnej Kiermasze Taniej Książki. Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną oraz reżim sanitarny nie ma możliwości zorganizowania kiermaszu w tradycyjnej formie. Jednak w związku z zainteresowaniem i pytaniami wielu uczniów nt. możliwości zakupu książek w bibliotece w tym semestrze zapraszam wszystkich miłośników książek do udziału w

WIRTUALNYM KIERMASZU KSIĄŻKI

przygotowanym we współpracy z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki Tuliszków. W ofercie znajduje się ponad 20 tysięcy tytułów książek: literatura dla dzieci, młodzieży i dorosłych, pomoce naukowe, lektury szkolne, tania książka, kolorowanki, książki na różne okazje... I oczywiście wszystkie w atrakcyjnych cenach, które zaczynają się już od … 1 zł.

Państwa udział w Kiermaszu to również wsparcie dla biblioteki szkolnej ponieważ od każdego zamówienia z wpisanym kodem naszej szkoły naliczana jest kwota przeznaczona na książki do biblioteki szkolnej, które otrzymamy od Księgarni!

Kod naszej szkoły to: P. RZE. WÓLKQ. ZGS

Kiermasz trwa od 12 października do 13 listopada 2020r.

Jak wziąć udział w Kiermaszu?

Kilka prostych kroków w Internecie i wspomagasz naszą bibliotekę szkolną:

1. wejdź na stronę www.ksiegarnia-tuliszkow.pl

2. zamów książki, których potrzebujesz,

3. podczas finalizowania zamówienia zaznacz:

– w polu Dostawa: odbiór osobisty w Twojej Szkole – dla klientów biorących udział w akcji „Wirtualny Kiermasz”

– w polu Dodatkowe informacje wpisz kod naszej szkoły:

P. RZE. WÓLKQ . ZGS

– w Danych adresowych wpisz swoje imię, nazwisko i adres szkoły (Zespół Szkół w Wólce Podleśnej, Wólka Podleśna 438, 36-002 Jasionka)

Księgarnia zrealizuje zamówienie zbiorcze, a swoje książki odbierzesz w bibliotece szkolnej.

Możesz też zamówić dostawę do domu (przy zamówieniu powyżej 100 zł dostawa jest bezpłatna)


Serdecznie zapraszam do udziału w Kiermaszu

Agata Kozłowska


KILKA UWAG

1. Opcje realizacji zamówienia w zależności od wyboru osoby zamawiającej:

Odbiorę moje zamówienie w swojej placówce: takie zamówienie zostanie zrealizowane wraz z innymi zamówieniami z danej placówki, nie później niż w ciągu 2 tygodni od jego złożenia. W zbiorczym kartonie znajdą się mniejsze paczki opatrzone imieniem, nazwiskiem i adresem domowym konkretnego odbiorcy. Takie zamówienie (bez względu na jego wartość) jest dostarczane na koszt Księgarni – nie ma tu dodatkowych opłat związanych z przesyłką. Do odbioru w bibliotece szkolnej.

Chcę otrzymać zamówienie bezpośrednio do domu prywatnego: w zależności od wybranych towarów realizacja zamówienia trwać będzie 3 dni (dla towarów ze statusem „dostępne”) lub 5 dni roboczych (dla towarów ze statusem „na zamówienie”). Jeśli zamówienie zostanie złożone na kwotę większą niż 100 zł, wówczas system nie doliczy dodatkowej opłaty za przesyłkę. W przypadku mniejszych zamówień zostanie doliczona opłata za dostawę.


2. Gwarancja bezpieczeństwa.

Zarówno w przypadku dostawy do szkoły, jak i dostawy do domu prywatnego, Księgarnia dokłada wszelkich starań, aby zachowane zostały najwyższe standardy bezpieczeństwa podczas realizacji zamówień. Według najnowszych wyników badań koronawirus jest obecny na okładkach książek do 72 godzin (3 doby), a na papierze i kartonach (do 24 godzin). Zgodnie z powszechnymi zaleceniami - książki są pakowane w magazynie Księgarni z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Zachowana jest również kwarantanna książek przed ich wysyłką. Po otrzymaniu przesyłki można od razu otwierać paczkę: to Księgarnia dba o to, aby od momentu spakowania paczki do otrzymania jej przez odbiorcę został zachowany czas kwarantanny - 3 dni.

3. Kod szkoły

Kod ten (P. RZE. WÓLKQ. ZGS) należy wpisać w polu Dodatkowe Informacje, przed kliknięciem przycisku PODSUMOWANIE. Nie wpisujemy kodu w polu Kupon rabatowy.



BIBLIOTEKA SZKOLNA

Od poniedziałku 25 maja 2020 r. wznawia pracę biblioteka szkolna.

Będzie czynna 2 razy w tygodniu:

· w środy od godz. 11.30 – 13.30

· w piątki od 9.15 – 11.15

Książki będzie można zwrócić lub wypożyczyć po wcześniejszym umówieniu się przez e-dziennik czy inne komunikatory na określony dzień i godzinę (szczegóły w wiadomości na e-dzienniku).

Związane jest to z tym, że w wypożyczalni może przebywać 1 czytelnik (wyjątek gdy zwrócić lub wypożyczyć książki przyjdzie rodzeństwo).

Po przyjściu do biblioteki dobrze byłoby mieć sprecyzowane oczekiwania co do tematyki wypożyczanych książek aby zminimalizować konieczność przeglądania księgozbioru.

Czytelnia jest nieczynna.

Zasady zwrotu podręczników będą podane w późniejszym terminie.

Zapraszam

Agata Kozłowska


Zamiast KIERMASZU

Miesiąc maj to tradycyjnie w naszej szkole czas KIERMASZU TANIEJ KSIĄŻKI. Ze względu na obecną sytuację zorganizowanie go jest niemożliwe. W zamian proponuję indywidualne zakupy on line u naszego głównego dostawcy książek na kiermasze czyli w Hurtowni i Księgarni Taniej Książki z Tuliszkowa.

Poniżej kilka propozycji książek o życiu i działalności Jana Pawła II wydanych z okazji 100. rocznicy urodzin tego niezwykłego papieża-Polaka.

  • Młodszym czytelnikom polecamy bogato ilustrowaną publikację autorstwa

P. Rowickiego pt. Droga do świętości. Opowiastki o Janie Pawle II.

(proszę kliknąć, aby obejrzeć fragment książki)

To niezwykła książka, w której najmłodsi Czytelnicy znajdą odpowiedzi na pytania dotyczące papieża-pielgrzyma. Przepiękne, barwne ilustracje, interesujące i napisane przystępnym językiem teksty oraz niezwykle zabawne anegdoty wyróżniają tę pozycję wśród innych tego typu dostępnych na rynku.

  • Nieco bardziej wprawionym Czytelnikom proponujemy z kolei książkę M. Ulatowskiej, opatrzoną obszernym materiałem ikonograficznym, pt. Niezwykli Polacy. Jan Paweł II.

(proszę kliknąć, aby obejrzeć fragment książki)

To książka o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II. Czytelnik pozna z niej życie Karola Wojtyły, od czasów dziecięcych, poprzez okres dorastania i ciężkie czasy II wojny światowej, prześledzi, jak wyglądała jego droga do kapłaństwa... Sporą część publikacji poświęcono pontyfikatowi Jana Pawła II, temu, jakim był papieżem, jakie wartości wyznawał. Publikacja jest szczególnie polecana w setną rocznicę urodzin papieża.

Polecane tytuły, jak i wiele publikacji beletrystycznych, albumów, poradników, kolorowanek znajdą Państwo m.in. w sklepie internetowym: www.ksiegarnia-tuliszkow.pl

Bogactwo tytułów i liczne promocje to jak sądzę dobra zachęta do odwiedzenia strony internetowej księgarni.


100 rocznica urodzin św. Jana Pawła II

"Jest miasteczko na tej ziemi

małe, skromne jakich wiele -

rynek, szkoła, parę ulic

i dom blisko przy kościele.

W domu tym, na pierwszym piętrze,

gdy maj ciepły pachniał bzami

po raz pierwszy na świat spojrzał

mały Karol, Lolkiem zwany.

Ręce taty go nosiły,

oczy brata doń się śmiały,

mama zaś szeptała czule:

Loluś będzie kimś wspaniałym". - tak rozpoczyna swą opowieść pt. "Z Wadowic do nieba" Ewa Stadtmuller (Wydawnictwo eSPe, Kraków 2014, s.3)

W tym miasteczku - Wadowicach - urodził się 18 maja 1920 r. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. I nie myliła się pani Wojtyłowa. A potwierdzili to zebrani na uroczystościach pogrzebowych na Placu Świętego Piotra ludzie wołając "Santo subito"

W tym roku przeżywamy 100 rocznicę urodzin największego z rodu Polaków. Zapraszam do poznania bliżej tego niezwykłego człowieka.

Śpiewana opowieść o życiu Jana Pawła II


Sporo informacji możesz znaleźć też np. na stronach:

poprzez filmy i programy multimedialne

Z okazji 100 rocznicy urodzin św. Jana Pawła II muzycy skomponowali specjalny hymn

https://www.youtube.com/watch?v=BXBi662_rjM Nie zastąpi Ciebie nikt

Życzę radosnego świętowania urodzin tego Wielkiego Polaka :)



Czytać? Tak. Ale co?

Nie wiesz? Podpowiadamy. Posłuchajcie kilku propozycji:


Niezwykły pies Lampo i jego przygody

Tym razem w szczególny sposób witam Trzecioklasistów :) To propozycja przede wszystkim dla Was.

Ale oczywiście zapraszam wszystkich, a zwłaszcza fanów książek, w których bohaterami są zwierzęta.

Książka " O PSIE, KTÓRY JEŹDZIŁ KOLEJĄ" Romana Pisarskiego nie jest tylko wymysłem fantazji autora. Ukazana w niej historia wydarzyła się naprawdę. Pies Lampo żył w latach 50. XX wieku, we Włoszech. Samodzielnie podróżował pociągami, przez co stał się najczęściej opisywanym i fotografowanym psem tamtych czasów.

"Pewnego lipcowego dnia na stację kolejową w Marittimie wjechał pociąg z Turynu. Wysiadł z niego pies – miły, kudłaty – podobny trochę do szpica, trochę do owczarka" - tak zaczyna się historia niezwykłej przyjaźni, wierności i oddania. Jak potoczyła się dalej? Nic prostszego! Wystarczy, że klikniesz w poniższy link aby przenieść się w świat przygód Lampo.

https://pl-static.z-dn.net/files/d9b/6d097397cee57b8e8825fb5bd9668dc0.pdf - tutaj znajdziecie pełny tekst do samodzielnego czytania

Można skorzystać też z wersji audio https://www.youtube.com/watch?v=aHXd5pxCcaA .

Po przeczytaniu książki warto utrwalić sobie najważniejsze wydarzenia poprzez słowo i obraz https://www.youtube.com/watch?v=Lkuy6n0l1aY (Bajanie na ścianie) lub rozwiązanie interaktywnej krzyżówki https://wordwall.net/pl/resource/1687323/polski/o-psiekt%c3%b3ry-je%c5%badzi%c5%82-kolej%c4%85.

A więc do dzieła!!!

Nie zwlekaj!

Daj się zaprosić do podróży przez malownicze wsie, miasta i miasteczka Włoch.




Czy znasz te legendy?

Mówiąc ostatnio o majowych świętach przypominaliśmy sobie o naszej tożsamości, symbolach narodowych. Wiele wydarzeń związanych z historią naszego kraju, konkretnego rejonu przekazywanych było przez wieki poprzez opowieści i legendy. Wiele z nich dotyczy np.różnych zwyczajów, budowli, powstania elementów przyrodniczych charakterystycznych dla danego miejsca.

Oto kilka z nich

https://www.youtube.com/watch?v=gq8HijEzB8A PRZERWANY HEJNAŁ

https://www.youtube.com/watch?v=FKfB_h7HqC8 SMOK WAWELSKI

https://www.youtube.com/watch?v=XudcMIswUqg LEGENDA O POZNAŃSKICH KOZIOŁKACH

https://www.youtube.com/watch?v=yMWBZkLlaa0 GNIAZDO BIAŁEGO ORŁA

https://www.youtube.com/watch?v=5R9-xQkDgag KOSZAŁKI - OPAŁKI

https://www.youtube.com/watch?v=HVEiUad7WKc ZIARENKA WIATRU

https://www.youtube.com/watch?v=HCsPgamV9W8 ROKITA

https://www.youtube.com/watch?v=HCsPgamV9W8 WIELKA UCIECZKA

Miłej lektury :)


Majowe Święta

Przed nami kolejny miesiąc - maj. Przez wielu uważany za najpiękniejszy miesiąc w roku. Pełen barw, kwiatów, a nade wszystko ożywczej, soczystej zieleni.

Dla nas, Polaków, to również miesiąc wielu ważnych wydarzeń historycznych, które wpłynęły na dzieje narodu. Jak to się stało, że świętujemy 1,2 i 3 Maja?

Odpowiedzi znajdziesz w poniższej prezentacji https://biblioteka.pl/artykul/Majowe-swieta/9647

A teraz czas na trochę ruchu na świeżym powietrzu - spacer, bieg, a może wycieczka?

Zapraszam w gościnne progi sanockiego skansenu https://muzeumbudownictwaludowego.wkraj.pl/html5/index.php?id=83116#81749/321,0 na razie tylko na wirtualny spacer

PUBLIKACJE O KORONAWIRUSIE DLA DZIECI


W okresie walki z pandemią koronawirusa w mediach pojawiają się coraz to nowe informacje, dyskusje na ten temat. Docierają one również do dzieci wywołując niepokój i lęk.Trwająca od ponad miesiąca sytuacja związana z ograniczeniem kontaktów międzyludzkich, koniecznością pozostania w domu, nowym sposobem nauczania również może osłabiać poczucie bezpieczeństwa.

Jak sobie z tym poradzić, rozmawiać z dziećmi o koronawirusie i zaistniałej sytuacji?

Oto kilka propozycji dostępnych w mediach:

“Masz tę moc” to zupełnie darmowa książka dla dzieci w formacie pdf wydana przez Wydawnictwo Olesiejuk. Książka powstała przy współpracy lekarzy i psychologów, a jej autorkami są Agnieszka Frączek i Ewa Podleś. https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/fileadmin/user_upload/pdf/Koronawirus.pdf


Ilustrowany poradnik “Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie” autorstwa kolumbijskiej psycholog Manueli Moliny Cruz. https://www.medexpress.pl/uploads/files/20200315-121750-dzieci-koronawirus-poradnik.pdf (darmowy poradnik dostępny również na stronie internetowej naszej szkoły)


Małgorzata Strzałkowska znana autorka książek dla dzieci również wypowiedziała się w tej kwestii w wierszu “Wirus” https://www.facebook.com/WydawnictwoBajka/photos/a.158692197479856/3357039870978390/?type=3&theater


Bajka “Jeżyk Bartek zostaje w domu” autorstwa Marty Mytko. Skierowana jest głównie do przedszkolaków. Autorka wyjaśnia w niej dlaczego w najbliższym czasie muszą zostać w domu i podpowiada sposoby spędzania wolnego czasu. https://dzieciecapsychologia.pl/wp-content/uploads/2020/03/Je%C5%BCyk-Bartek.pdf Książeczkę można również wydrukować i wykorzystać jako kolorowankę.


“Bajka o złym królu wirusie i dobrej kwarantannie” napisana przez psycholog Dorotę Bródkę. Dostępna jako ebook w formacie PDF http://dorotabrodka.pl/wp-content/uploads/2020/03/bajka-o-kwarantannie-i-wirusie-z-kolorem.pdf ( z miejscem na rysunki i notatki dzieci) i w formie audiobooka.https://dorotabrodka.pl/bajka-o-krolu-wirusie-i-dobrej-kwarantannie-audiobook/


“Zgrywisia, zaklęcie i zabawa w śpiewanego” Marii Maruszczyk https://www.youtube.com/watch?v=x1YbDDpMXb8&app=desktop to jak zaznacza autorka opowieść dodająca otuchy (w opisie do publikacji na YouTube link do propozycji jej omówienia)


Ciekawą propozycję przygotowała Karolina Piotrowska (prowadząca blog jako @MamaSeksuolog) https://karolinapiotrowska.com/wp-content/uploads/2020/03/zostanwdomuebook.pdf?v=9b7d173b068d gdzie oprócz ciekawego tekstu i ilustracji znajdziemy przykłady eksperymentów do wykonania z dziećmi.

A zainteresowanych tą tematyką zapraszam na stronę Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie https://www.bibpedskawina.pl/index.php/centrum-literatury-terapeutycznej

Można tam znaleźć bajki terapeutyczne napisane przez biblioterapeutkę dr Lidię Ippoldt pomagające dziecku zrozumieć i “oswoić” zaistniałą sytuację i związane z nią emocje poprzez wędrówkę do krainy Pollandi.


Miłej lektury :)


Święto Wielkiej Nocy to czas otuchy i nadziei,

czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa i w siłę

człowieka.

Wszystkim

Czytelnikom Biblioteki Szkolnej i ich Rodzinom składam

najserdeczniejsze życzenia.

Życzę , aby Święta Wielkanocne przyniosły radość,

pokój oraz wzajemną życzliwość.

By stały się źródłem wzmacniania ducha.

Agata Kozłowska



Pisanki, kraszanki i nie tylko...

Zbliżają się Święta Wielkanocne. To czas świętowania i przeżywania największych tajemnic naszej wiary - męki, śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa. Ale to również czas wokół którego w ciągu wieków wytworzyło się wiele tradycji i zwyczajów. Nikogo nie trzeba przekonywać, że w Niedzielę Palmową idziemy do kościoła z palmami, a w koszyczku wielkanocnym nie może zabraknąć baranka z chorągiewką i pisanek. Wiele zwyczajów związanych jest z konkretnym rejonem. Jakie jest ich znaczenie? Jak świętują ludzie w innych krajach?

Zapraszam do obejrzenia kilku prezentacji

https://slideplayer.pl/slide/2292034/

https://www.youtube.com/watch?v=1d4n91nkNl4

https://www.youtube.com/watch?v=SIyg486T0CY

https://www.slideshare.net/MalagaZ/prezentacja-alleluja

https://www.slideshare.net/Baranowska/wielkanoc-w-polsce-i-na-wieciec


REGULAMIN BIBLIOTECZNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO DLA KLASY I SZKOŁY PODSTAWOWEJ

PT. „ MOJA ULUBIONA KSIĄŻKA”


Czas trwania konkursu: od IV.2020 do V.2020

Zasady konkursu:

Wybierz swoją ulubioną książkę spośród przeczytanych przez siebie

Narysuj ładną ilustrację związaną z treścią książki

Napisz tytuł książki oraz imię i nazwisko autora

Prace najlepiej wykonaj na kartce formatu A4

Technika dowolna

Uczestnictwo w konkursie jest dobrowolne

  • Na odwrocie pracy wpisz swoje imię i nazwisko

Rozstrzygnięcie:

Prace oddawać można do 25 maja 2020r.

Rozstrzygnięcie nastąpi 29 maja 2020r.

Po zakończeniu konkursu najładniejsze prace zostaną nagrodzone i umieszczone na wystawce obok biblioteki szkolnej

Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy

Na zwycięzców czekają nagrody

*Z przyczyn niezależnych od organizatora terminy mogą ulec zmianie.

Serdecznie zapraszam do udziału w konkursie


Agata Kozłowska


JAK POŁĄCZYĆ PRZYJEMNE Z POŻYTECZNYM

Kto powiedział, że powtarzanie musi być trudne i żmudne?

Otwieraj okna i powtarzaj najbardziej znane cytaty z twórczości Adama Mickiewicza!

Czy znasz bohaterów książki „Oskar i pani Róża”? Nie daj się zaskoczyć i spróbuj swych sił!

"Opowieść wigilijna", "Zemsta" i nie tylko... Czy znasz te lektury? Może mały teleturniej?

A teraz coś dla miłośników mitologii greckiej

I jeszcze jedna propozycja na spędzenie czasu wśród bohaterów „Opowieści Z Narnii” . Wszystkich miłośników ich przygód (i nie tylko) zapraszam na REKOLEKCJE Z NARNII. Co się tam działo zobaczcie sami https://www.youtube.com/watch?v=MGi2_tlp2p4


BIBLIOTEKA W INTERNECIE

Na czas zamknięcia szkoły proponuję spędzenie wolnych chwil z książką. Ponieważ w tym czasie biblioteka szkolna będzie nieczynna poniżej kilka propozycji gdzie możecie znaleźć darmowe książki.. Jest to wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych (lub prawie darmowych) ebooków.

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

Legimi

Legimi to usługa oferująca dostęp do tysięcy ebooków w ramach abonamentu, zarówno na smartfonach, jak i czytnikach. Z uwagi na zamknięcie szkół serwis przygotował 20 tytułów dedykowanych uczniom w różnym wieku. Każdy może wybrać jedną darmową książkę.

Wystarczy wpisać na stronie Legimi kod czytamy, a następnie zarejestrować się w serwisie Legimi i pobrać aplikację. Po zalogowaniu w niej lektura znajdować się będzie na wirtualnej półce. Kod wykorzystać można do 31 marca, ale książka będzie przypisana do konta bez ograniczeń czasowych.

Empik Premium bezpłatnie na 60 dni

Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.

Jak skorzystać z promocji?

1.Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.

2. Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon

3. Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.

4. Aktywuj usługę Empik Premium.

5. Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.

Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.

Publio – darmowe ebooki

Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

Wydawnictwo SQN – ebook za złotówkę

Wydawnictwo SQN przez 14 dni będzie oferowało jeden ebook dziennie za złotówkę. Adresy sklepów to SQNStore.pl oraz LaBotiga.pl.

(na podstawie materiałów zamieszczonych na stronie https://biblioteka.pl/artykul/Darmowe-ksiazki-w-internecie/9587 z dnia 18.03.2020r.)


EKRANIZACJE LEKTUR SZKOLNYCH

Oto sześć ekranizacji lektur ze szkoły podstawowej dostępnych na platformie vod.pl!


"Pan Tadeusz"

Adaptacja słynnej epopei Adama Mickiewicza. Pozycja obowiązkowa. 18-letni Tadeusz Soplica wraca do rodzinnego majątku. Jego wuj zamierza go zeswatać z Zosią Horeszkówną. Celem jest pogodzenie skłóconych od wielu lat rodów.

Kluczową postacią filmu "Pan Tadeusz" w reżyserii Andrzeja Wajdy jest - nie jak wskazuje tytuł Tadeusz - Jacek Soplica - morderca Stolnika, a następnie pokutnik i tajny emisariusz. Ukrywał się nawet przed swoim synem i bratem, podając się za Księdza Robaka, przygotowując w Soplicowie powstanie przeciw rosyjskiemu zaborcy.


"Krzyżacy"

To adaptacja jednej z najpoczytniejszych powieści laureata Nagrody Nobla, Henryka Sienkiewicza. Akcja rozgrywa się na początku XV wieku. Na granicy polsko-krzyżackiej Polacy nękani są przez Zakon Krzyżacki. Podczas jednego z napadów Jurand, rycerz ze Spychowa, ratuje kupców polskich pobItych i uwięzionych przez rycerzy zakonnych. W akcie zemsty Zakon pali Spychów i morduje żonę Juranda. Młody rycerz Zbyszko zauroczony urodą córki Juranda obiecuje dziewczynie ofiarować pawie czuby, jakie nosił Krzyżak, który zabił jej matkę. Losy indywidualnych bohaterów wtopione są w panoramę międzypaństwowego konfliktu politycznego i militarnego.


"W pustyni i w puszczy"

"W pustyni i w puszczy" to ekranizacja jednej powieści Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem. Od lat występuje w kanonie lektur szkolnych i jest znana chyba wszystkim dzieciom w Polsce. "W pustyni i w puszczy" to wciągająca opowieść o perypetiach dwójki dzieci - Stasia Tarkowskiego i Nel Rawlinson, którzy zostali porwani na Czarnym Lądzie. Bohaterom "W pustyni i w puszczy" udaje się jednak uciec porywaczom i przemierzając Afrykę, szukają swych rodziców.


To druga ekranizacji ulubionej powieści Sienkiewicza na ekrany. Pierwszą - z 1973 roku - wyreżyserował Władysław Ślesicki. W rolach głównych - Tomasz Mędrzak i Monika Rosca. Film podzielony na dwie części można zobaczyć na vod.pl.

"W pustyni i w puszczy" (część 1.)

"W pustyni i w puszczy" (część 2.)


"Zemsta"

Historię konfliktu między dwoma sąsiadami dzielącymi ten sam zamek, Cześnikiem Raptusiewiczem i Rejentem Milczkiem zna niemal każdy Polak. Cześnik postanawia ożenić się z owdowiałą Podstoliną. Do pomocy mężczyzna wzywa Papkina, rzekomego legendarnego uwodziciela, a w istocie hochsztaplera. Na drodze do szęścia staje sąsiad...


Na vod.pl jest dostępna pierwsza filmowa ekranizacja najsłynniejszej polskiej komedii - "Zemsta" w reżyserii Bohdana Korzeniewskiego z 1956 roku.


"Alicja w Krainie Czarów"

”Alicja w Krainie Czarów” z 2010 roku to kolejna adaptacja słynnej powieści Lewisa Carrolla. Główna bohaterka pewnego dnia widzi Białego Królika i postanawia za nim podążyć. Wpada w głąb króliczej nory i spada w dół. Na dole znajduje klucz, który - jak się okazuje - pasuje do małych drzwiczek prowadzących do pięknego ogrodu. Żeby jednak się przez nie przecisnąć, musi wypić napój, który ją zmniejszy.


"Księga dżungli"

Film oparty na motywach ponadczasowych opowiadań Rudyarda Kiplinga. Powstał w wyniku inspiracji klasyczną animacją Disneya o tym samym tytule. Mowgli, chłopiec wychowany w dżungli przez watahę wilków, musi opuścić jedyny znany mu dom. Wyrusza w fascynującą podróż, w trakcie której odkryje prawdę o samym sobie.

Można również skorzystać z kanału YouTube

“Ania z Zielonego Wzgórza”

film podzielony jest na dwie części

część 1 https://www.youtube.com/watch?v=wv_M4F59V4k

część 2 https://www.youtube.com/watch?v=BK3jNuYUwk0

Audiobook https://www.youtube.com/watch?v=aVWsjMVp5LA&list=PLL2Ik4KS304xqJBqhjkBi-YVnyekSp0RV

podzielony na kilkunastominutowe rozdziały


Oskar i pani Róża

https://www.youtube.com/watch?v=uaRwMMHjU_k Audiobook

https://www.youtube.com/watch?v=kC6ISltjeLk Przedstawienie

https://www.youtube.com/watch?v=3zUM5yIk5p4 FILM


Charlie i fabryka czekolady

https://www.youtube.com/watch?v=JaqgYPXtHIU&list=PL0jcJcLUKPCjGnr9Jks2ag3tCeWlQ6NXY

AUDIOBOOK + podzielony na rozdziały


“Dzieci z Bullerbyn”

https://www.youtube.com/watch?v=UbH56wdPqWE Audiobook

https://www.youtube.com/watch?v=k8bS5MR0B8g&list=PLoWYjFHcn--WHh5u0lCg4NZr-8qr7YO-s Audiobook - kilkuminutowe fragmenty z podziałem na rozdziały


“Tajemniczy ogród” film animowany

https://www.youtube.com/watch?v=kMvLHv6QgWw



Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE

Witam Was serdecznie w progach biblioteki. Na chwilę obecną tylko wirtualnie. Dlatego dla stałych bywalców biblioteki i czytelni "na otarcie łez' kilka jak najbardziej aktualnych ( bo z wtorku 21 kwietnia 2020 r.) fotek. Jak widzicie nawet kalendarz zatrzymał się i przestał odliczać kolejne dni.

A skoro już mowa o odwiedzinach to zapraszam na wycieczkę do najpiękniejszych bibliotek świata https://www.youtube.com/watch?v=s_QcVXXBNPw

Do zobaczenia w bibliotece :)))