lekcja 2

T: klasa1 02 URZĄDZENIA PERYFERYJNE

3. Czym jest jednostka systemowa ?

ODP. Zasadnicza część zestawu komputerowego zawierająca najważniejsze elementy składowe komputera.

8. Za co odpowiada kontroler grafiki ?

ODP Karta graficzna

11. Podaj przykłady urządzeń peryferyjnych. Omów ich przeznaczenie i działanie ?

ODP

. klawiatura, zestaw klawiszy (przycisków), występujący w różnych urządzeniach: komputerach, maszynach do pisania.

, mysz, – urządzenie wskazujące używane podczas pracy z interfejsem graficznym systemu komputerowego.

drukarka urządzenie współpracujące z komputerem oraz innymi urządzeniami, służące do przenoszenia danego tekstu czy obrazu na różne nośniki druku.

napęd taśmowy, urządzenie do przenoszenia danych z systemów komputerowych na taśmę magnetyczną.

mikrofon służący do przetwarzania fal dźwiękowych na zmienny prąd elektryczny.

głośnik, przekształca zmienny prąd elektryczny o odpowiedniej częstotliwości na falę akustyczną.

dżojstik manipulator służący do sterowania ruchem obiektów na ekranie.


Co to jest pamięć flash ?

ODP rodzaj nieulotnej pamięci komputerowej.

Do czego służy streamer ?

ODP urządzenie do przenoszenia danych z systemów na taśmę magnetyczną.

Na co należy zwracać uwagę przy kupowaniu pamięci RAM

Podczas zakupie pamięci RAM przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jej rodzaj (DDR / DDR2 / DDR3 / DDR4) i to, czy będzie ona pasowała do gniazda umieszczonego na płycie głównej komputera. W drugiej kolejności należy rozważyć ich szybkość oraz pobór energii. Karty pamięci RAM typu DDR4 charakteryzuje się nieco mniejszym zużyciem prądu niż DDR3. Oba typy można jednak wziąć pod uwagę ze względu na porównywalną szybkość. Kolejną rzeczą wartą zwrócenia uwagi są na przykład timingi, czyli opóźnienia. Do tej kategorii należą różne typy opóźnień odczytu oraz zapisu, które sprawiają, że wydajność naszego komputera znacząco spada. W wyborze powinniśmy się kierować również częstotliwością taktowania, czyli szybkością karty. Do pracy biurowej wystarczy nawet karta o taktowaniu 1600 MHz, lecz do gier z pewnością dużo lepszym wyborem będą karty o taktowaniu 2133 MHz. Pamiętać należy również o pojemności pamięci. Programy takie jak gry komputerowe oraz przeglądarka mogą potrzebować jej dużo do wydajnej oraz swobodnej pracy. Z tego względu powinniśmy szukać jak najbardziej pojemnych kart (na przykład 8 lub nawet 16 GB). Ostatnią rzeczą, która powinna wpłynąć na nasz wybór jest dual channel. Karty pamięci z dwoma kośćmi (2 x 4 GB) są dużo wydajniejsze niż te z jedną kością (1x 8GB).

3 Rozdzielczość komputera. Co to piksel i subpiksel oraz jaki mogą mięć kolor?

Rozdzielczość to jeden z parametrów trybu wyświetlania. Określa on liczbę pikseli obrazu wyświetlanego na ekranie w bieżącym trybie pracy urządzenia. Wyraża się w postaci liczby pikseli w poziomie oraz w pionie.

Piksel to najmniejszy jednolity element obrazu wyświetlany na ekranie. Jest to bardzo mały kwadrat (zwykle w granicach 0.28 mm), prostokąt lub ewentualnie trójkąt widzialny z odległości użytkowej jako wypełniony jednolitym kolorem. Najczęściej wyświetla on kolor wytworzony poprzez zmieszanie trzech barw systemu RGB (Red Green Blue). System ten przyjmuje dla każdej barwy wartość od 0 do 255 (2^8 możliwości). Sprawia to, że możemy stworzyć prawie 16 777 216 kolorów (2^24). Piksel składa się zwykle z trzech subpikseli. Subpiksel to element emitujący jeden z trzech kolorów systemu RGB (czerwony, zielony lub niebieski). Kolory te ulegają syntezie addytywnej, czyli mieszaniu, co sprawia, że możemy ujrzeć na przykład światło białe.