Köpek Eğitim Tasması

yavru köpek eğitimi köpeklerin eğitim aşamalarında daha hızlı ve pratik sonuç alabilmek için kullanılan ekipmanlardan biri de köpek eğitim tasması çeşitleridir. Farklı modelleri ve kullanım amaçları olan bu tasmalar, ilk defa köpek sahiplenen kişiler için de pratik faydalar sağlaması sebebiyle popülerlik kazanmıştır. Köpeğinize temel komutlar verdiğinizde bile sizi dinlemiyor ve yüzünüze boş boş bakıyorsa bu durumda en etkili iletişim metotları tercih edebilmek için köpek eğitim tasmaları kullanabilirsiniz. Bu tasmaların ne amaçla ve ne şekilde kullanıldığı da çeşitlilik göstermekle birlikte aslına uygun şekilde kullanıldığı durumlarda köpekler için zararlı sonuçlar doğurmayacaktır.

Köpek Eğitim Tasması Nedir?


Köpek eğitiminde pratik ve hızlı sonuç veren çözümleri araştıran köpek tasması üreticileri de çareyi elektronik köpek eğitim tasmaları üretmede bulmuştur. Bu tasmalar sayesinde oturduğunuz yerden, uzaktan kumandayla sadık dostlarınızın eğitimlerini gerçekleştirebilirsiniz. Köpeğin havlamasını istemediğiniz durumda ya da evde istemediğiniz bir odaya girmesi durumunda hızlı bir şekilde onu eğitip sonuç alabilmek için köpek eğitim tasmalarının sunduğu avantajlardan yararlanabilirsiniz. Ülkemizde de satışı devam eden ve pratik olması sebebiyle köpek sahipleri tarafından yoğun ilgi gören köpek eğitim tasmalarının kullanışlı yönü öne çıkmaktadır.

Pet Okulu bünyesinde sunulan eğitimler arasında yavru veya yetişkin köpekler için köpek yürüyüş eğitimleri ve temel itaat eğitimleri verilmektedir. Alanında deneyimli ve sertifika sahibi uzmanlar tarafından gerçekleştirilen bu eğitimler dışında siz de evinizde bakımını üstlendiğiniz sadık dostlarınızın eğitiminde hızlı ve pratik sonuçlara ulaşmak istediğinizde ülkemizde satışı devam eden bu eğitim tasmalarından yararlanabilirsiniz. Profesyonel köpek eğitim uzmanlarının bazıları tarafından tartışmalı görülen bu tasmalar genel anlamda aslına uygun şekilde kullanılması durumunda köpek eğitimi sürecini çok daha kolaylaştırdığı için tercih edilmektedir.


Köpek Eğitim Tasması Nasıl Takılır?


Köpek eğitim tasmalarının kullanışlığı konusunda veterinerler, hayvan psikologları ve petshop yetkilileri arasında tartışmalar sürerken genelde ikiye bölünmüş oldukları görülür. Bazılarına göre köpek eğitim tasmaları kullanımı hayvanlar üzerinde büyük oranda tahribat yaratabilmektedir. Bu yüzden bu tür eğitim amaçlı kullanılan kumandalı köpek eğitim tasmaları derhal yasaklanmalıdır. Öte yandan bazı uzmanlara göre bu tasmalara hiçbir zarar vermediği için gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Yerli uzmanlar da bu tasmaların zararlı olması halinde yurt dışında zaten satışının yasaklanacağını söyleyerek ülkemizde elektrikli eğitim tasmalarının kullanımı konusunda sıkıntı görmemektedir.

Köpek eğitim tasması yavru veya yetişkin köpeklere uygun olarak kullanılabilmektedir. Alanında uzman ve deneyimli köpek eğitmenleri genellikle bu tasmalara ihtiyaç duymadan temel itaat eğitimlerini başarılı bir şekilde verebilmektedir. Her bütçeye uygun fiyat seçenekleri ile ırk veya yaş fark etmeksizin tüm köpekler için eğitimler verebilen uzmanlardan bu konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Köpek eğitim tasması nasıl takılır sorusuna yanıt olarak da köpeğin boynuna uygun koşullara dikkat ederek takılması gerekir.


Köpek Eğitim Tasması Nasıl Kullanılır?


Köpek eğitim tasmaları hakkında en çok merak edilen konulardan biri de bu ekipmanların eğitim sürecindeki rolü ve kullanışlı yönüdür. İlk defa köpek sahiplenen kişiler tarafından da yoğun talep gören bu tasmaların öğretici yönü bulunmaktadır. Köpek eğitim tasması nasıl kullanılır sorusunun yanıtı olarak bu tasmalar köpeklerin boyunlarına geçirildikten sonra kumanda yardımı ile kullanılabilir. Köpeğiniz evinizin içinde yapmasını istemediğiniz bir davranışa başlaması halinde hemen tasması üzerinden ona bunu kesmesi için komut verebilirsiniz. Bu yöntemin köpekler üzerindeki etkisinin sınırlı olup olmadığına yönelik araştırmalar devam etmektedir.

Köpeklerde istenmeyen davranışı engelleme veya cezalandırmanın öğretici yönü fazla değildir. Dolayısıyla köpekler o anda istenmeyen davranışı yapmamaları için cezalandırılsalar da daha sonra benzer bir davranışı benimseyebilirler. Köpek eğitim tasması çeşitleri seçiminde bu sebeple iyi düşünülmesi gereklidir. Uzmanlar genellikle köpek eğitim yöntemlerinde pozitif ve ödüllendirici yaklaşımları benimsemektedir. Örneğin köpeğinizin havlamasını istemiyorsanız yapmanız gereken havlamama davranışını ödüllendirmektedir. Bu sayede köpek eğitiminde daha başarılı ve verimli sonuçlara ulaşılması da mümkün hale gelmektedir.


Köpek Eğitim Tasması Zararlı Mı?


Köpekler için kullanılan eğitim tasmalarının köpeğin sağlığı veya psikolojik gelişimi için zararlı olup olmadığı hala tartışma konusudur. Bu konuda köpek eğitim uzmanlarının ikiye ayrıldığını söylemek mümkündür. Bazı köpek eğitmenleri, veterinerler ve petshop yetkilileri bu tasmaların köpeğin fiziksel ve ruhsal sağlığında hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Bu yüzden köpek eğitim tasması zararları hakkında sabit veri olmadığı için yani aslına uygun kullanımda olumsuz durumlarla karşılaşılmadığı için rahatlıkla kullanılabilir yapıdadır. Ancak bazı petshop yetkilileri, veterinerler ve köpek eğitim uzmanları da bu tür tasmaların kullanımından kaynaklanan çok ciddi problemlerin ortaya çıkabileceğini vurgulamaktadır.

Dolayısıyla köpek eğitiminde temel yaklaşımın ödüllendirici ve pozitif olması ile birlikte tasmayı kullanacak kişinin de yeterli bilgi birikimine sahip olması gerekir. Ayrıca yapılan araştırmalar, köpeklerde kullanılan eğitim tasmalarının etkisini bir süre sonra yitirdiği şeklindedir. Çünkü köpek bir süre sonra alete alıştığı için aletin olumsuz davranışı engelleme etkisi de bir işe yaramamaktadır. Bazı köpekler de kısık sesle havladıklarında aletin devreye girmediğini fark ettikleri için bu köpek eğitim tasmalarının etkisini azaltabilmektedir.


Köpek Eğitim Tasması Çeşitleri


Köpek eğitim uzmanları ve bu alanda profesyonel eğitimlerini tamamlamış sertifikalı kişilerin köpek eğitim tasması kullanımında bazı hususlara dikkat edilmesini tavsiye ettikleri bilinmektedir. Tasmayı kullanacak köpek sahiplerinin yeterli teorik ve pratik bilgiye sahip olması gerekir. Bu aleti kullanabilme konusunda birtakım testlerden geçmeleri ve aleti nasıl kullanacaklarına dair uzman eğitmenlerden destek almaları tavsiye edilmektedir. Profesyonel olmayan kişilerin köpek eğitim tasmalarını yanlış kullanmaları durumunda köpeklerin bazı ciddi sorunlarla karşılaşması kaçınılmazdır. Bu yüzden alanında deneyimli köpek eğitim uzmanlarından destek almakta fayda vardır.

Pet Okulu bünyesinde görev yapan köpek eğitim uzmanları da mesleki anlamda tecrübeli ve sertifikalı olarak hizmet vermektedir. Köpek eğitmeni olmak için gerekli eğitim ve sınavları başarılı bir şekilde tamamlamış olan deneyimli uzmanlardan destek alarak evinizde bakımını üstlendiğiniz köpeğiniz için eğitim tasmalarını nasıl kullanacağınıza dair pratik ve teorik bilgilere ulaşabiliriniz. Her bütçeye uygun fiyat seçenekleri ile sunulan bu eğitimlerde temel esas, köpeğin herhangi bir zarar görmeden pozitif yöntemlerden ve ödüllendirici yaklaşımdan maksimum fayda sağlamasıdır.


Köpek Havlama Önleyici Tasma


Uzaktan kumanda kullanarak işlevsel özellik kazandırılan köpek eğitim tasmaları, havlama öncesinde devreye girip istenen davranışların köpek tarafından benimsenmesine yardımcı olabilmektedir. Genel anlamda köpek eğitim tasması kumandalı modellerde kullanım amaçları şu şekilde sıralanmaktadır:

Köpeğin belirtilen alan dışına çıkmasını veya kaçmasını engellemek

Köpeğin belirli vakitlerde veya ortamda havlamasını önlemek

Köpeğin yoldan geçen arabaların veya diğer sokak hayvanlarının peşinden koşmasını engellemek

Köpeğin çöpleri karıştırmasını önlemek

Köpeğe sahibine itaat etmeyi öğretmek


Görüldüğü üzere köpek eğitim tasması ne işe yarar sorusunun yanıtı olarak pek çok işlevsel özelliği sıralamak mümkündür. Bu amaçlarla satılan köpek eğitim tasmalarının çok sayıda modeli ve çeşidi bulunduğu unutulmamalıdır. Evinizde ya da bahçenizde bakımını üstlendiğiniz köpeğiniz için en ideal köpek eğitim tasmasının hangisi olduğunu bulabilmek adına bu alanda deneyimli köpek eğitim uzmanlarına danışarak istediğiniz cevapları bulabilirsiniz.

Köpek Eğitim Tasması Modelleri ve İşlevi

Piyasada en çok tercih edilen köpek eğitim tasmalarının farklı işlevsel özellikleri yerine getirdiği unutulmamalıdır. Bu yüzden hangi köpek eğitim tasmasını ne amaçlar ile kullanıldığı konusunda köpek sahibinin teorik ve pratik bilgilere sahip olması çok önemlidir. Pet Okulu bünyesinde görev yapan deneyimli ve sertifikalı köpek eğitim uzmanlarına danışarak bu alanda ihtiyaç duyduğunuz bilgilere kısa sürede ulaşabilirsiniz. Günümüzde köpek sahiplerinin eğitim konusunda tercih ettikleri en popüler köpek eğitim tasması modelleri şunlardan oluşmaktadır:

Elektronik köpek engelleme sistemi

Elektronik köpek havlama kontorlü

Global pozisyon saptama

Titreşimli örtü sistemi

Bunlar arasında en yaygın kullanılan elektronik köpek engelleme sistemidir. Köpeğin istenmeyen yerlere girmesini ya da evden kaçmasını engellemek için kullanılan bu sistemler ülkemizde de çok yaygındır. Bu tasmalar aynı zamanda köpek sahibi evde değilken köpeğin uslu durmasını sağladığı için yoğun bir şekilde tercih edilmektedir. İstenmeyen davranış gerçekleştiği durumlarda bu sistemler ilk başta köpeğe sesli bir uyarı veriyor. Daha sonra da düşük voltajda elektrik veriyor ve uzaktan kumanda ile kontrol edilebiliyor.

Havlama kontrolü ise ilk kez köpek sahiplenen ve evde köpek havlamasını engellemek isteyen köpek sahiplerinin kullandığı bir sistemdir. Elektronik köpek havlama kontrolü sayesinde köpeğin koku, ses ve elektrik yoluyla uyarılması amaçlanır. Köpeğin olur olmadık yerde havlamasını engellemek için verilen bu sinyaller hayvanı uyardıktan sonra şartlı refleks oluşturuyor ve havlamamayı öğreniyor. Ancak köpeğe elektrik akımı ile titreşim veren modeller hayvan severler arasında hala tartışma konusu olarak görülüyor.

Son olarak global pozisyon saptama ve titreşimli örtü sistemleri de benzer işlevsel özelliklere sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Köpeğinizin nerede olduğunu öğrenmek için servisin numarasına cep telefonunuzdan mesaj yollayarak konumunu saptamanızı sağlayan global pozisyon sistemleri oldukça kullanışlıdır. Evden kaçan dostunuzun nerede olduğunu cep telefonunuza kısa mesaj veya harita olarak bildiren versiyonları mevcuttur. Bunun dışında titreşimli örtü sistemi de köpeğinizin girmesini istemediğiniz bir odaya yerleştirilmesi gereken bir ekipmandır. Verdiği titreşim ile köpeğin bu alandan uzaklaşması sağlanabilmektedir.


Profesyonel Köpek Eğitimleri


Kurulduğu günden bu yana müşteri memnuniyeti odaklı hizmet sunan Pet Okulu bünyesinde köpek eğitimi için gerekli kaliteli ve güvenilir eğitimlere ulaşmak oldukça basittir. Köpek eğitiminde bu hizmetler sayesinde ilk defa köpek beslemeye başlayan deneyimsiz havyan severlerin dışında tecrübeli köpek sahipleri de kaliteli bir yaşam sürebilmektedir. Her biri deneyimli ve alanında uzman olan köpek eğitmenlerinin gözetiminde her ırktan ve yaştan köpeğin eğitimi profesyonel seviyede gerçekleştirilebilmektedir. Temel itaat eğitimleri dışında ileri seviye itaat eğitimleri de köpek bakım uzmanları tarafından verilebilmektedir.

Köpeğinizle daha kaliteli ve keyifli bir yaşam sürebilmek için bu eğitimleri almanız tavsiye edilir. Özellikle evde birlikte yaşadığınız köpeğinizin yavru döneminden itibaren yaşam alanınıza alışması için gerekli eğitimleri eksiksiz biçimde gerçekleştirebilirsiniz. Profesyonel köpek eğitimlerinin her sürecinde pozitif ve ödüllendirici yaklaşımlar benimsenmektedir. Bu sayede köpekler herhangi bir zarar görmeden istenen davranışları öğrenip uygulamaya başlayabilmektedir.


Uygun Fiyatlı Köpek Eğitim Merkezi


Bütçenizi yormadan en kaliteli köpek eğitimlerinden yararlanmak için Pet Okulu köpek eğitim merkezinin sunduğu avantajları tercih edebilirsiniz. Her yaştan ve her ırktan köpeğin temel itaat eğitimlerinden ileri seviye eğitimlerine kadar başarılı eğitim sürecinden geçmesi için gerekli ortam ve uzmanlar hazır bulunmaktadır. Köpek eğitim tasması kullanımı konusunda merak ettiğiniz detayları da uzmanlardan öğrenebilirsiniz.