Сайт психологічної служби Машинобудівного фахового коледжу СумДУ

практичний психолог

Коломієць Яна Михайлівна

Завжди майте план на важливі випадки життя пов'язані з Вашою роботою, місцем перебування Вас та Вашої родини

Турбота про себе

Коли ми ігноруємо свої власні почуття і потреби, ми ніби відмовляємося від самих себе.

Турботу про себе можна поділити на 3 уявні частини. Перше — це важливі запитання, друге — фізична турбота і третє — душевна турбота.

Рекомендація 1. Протягом тижня поспостерігай, скільки разів ти себе критикуватимеш, звинувачуватимеш або злитись на себе, а скільки разів вдасться підтримувати, ставитися з турботою. Тільки чесно. Чого більше?

Рекомендація 2. Спробуй почати ставитися до себе як до найкращого друга протягом ще одного тижня – з турботою, розумінням, повагою.



video-9d89de2730adce1fcf12115c61308563-V.mp4
  • обійми викликають відчуття довіри та безпеки

  • обійми викликають відчуття довіри та безпеки

  • обійми здатні підвищувати рівень гормону, який допомагає позбутися відчуття самотності та гніву

  • обійми зміцнюють імунну систему

  • довгі обійми сприяють виділенню гормону щастя

  • завдяки обіймам розслабляються м’язи, знімається напруга і стрес, а також - втамовується біль


З понеділка 11 січня розпочнеться тиждень, коли студенти та викладачі знову відновлять освітній процес у дистанційній формі. Стрес? Стрес. Адже стрес - це неспецифічна відповідь на будь які вимоги середовища, що являє собою напругу організму, спрямоване на пристосування та боротьбу з труднощами. Він може бути і корисним і шкідливим. Стрес дозволяє організму мобілізуватися і захищати себе. Корисний стрес потрібен. А шкідливому треба протидіяти. Дві слушні поради від видатного фізіолога, який все життя досліджував вплив стресу на людину. Гарної вам адаптації до отримання знань і до передачі знань іншим!


18 листопада - Європейський день захисту дітей від сексуального насильства та сексуальної експлуатації.

Куди звертатися:

Служба у справах дітей (м. Суми, вул. Горького, 21 )

61-15-36

Сумський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (м. Суми, вул. Н. Холодногірська, 10)

70-06-09

Сумський телефон довіри (Сумська міська клінічна

лікарня №5)

33-40-50 (цілодобово)

Сумський обласний кризовий центр (з 8.00 до 17.00)

60-18-58

Сумський міський кризовий центр

62-18-34

Клініка, дружня до молоді (м. Суми, вул. Д. Коротченка, 3)

32-72-00


Що таке щедрість?

В сучасному світі це означає, що ми даємо людині більше, ніж він очікує отримати, - енергії, любові, часу, грошей.

Це може проявлятися в 5 формах: відношення до себе, матеріальна частина, час, любов і увага, безпека.

Дізнайтеся наскільки ВИ щедрі до себе, даючи відповіді на три питання. Як Ви відпочиваєте? Яке у Вас харчування? Як часто помічаєте свої премоги?

Кожне покоління живе в свою епоху змін. Змін політичних, економічних, соціальних чи культурних. Висуває нові вимоги і потребує здатності до змін. В кожного є вибір - жити повноцінним життям, сприймаючи вимоги, переваги та недоліки епох, чи перебувати в розбитому стані, що все змінилося і зона комфорту значно зменшилася. Нова реальність складається зі складних вимог і не зрозумілих понять: resilience (життєстійкість), mindfulness (усвідомленість) і т.д. Перший кроком повинно бути швидке проходження етапів прийняття цієї реальності (славнозвісних понять "заперечення" "гнів" "торг" "депресія"). Не можна сидіти і чекати, що все буде як раніше. Чи повернуться часи 40річної давнини. Це самообман Побачили зміни, проаналізували що в собі слід розвинути і дійте. Бо ХТО ЙДЕ, ТОЙ ДІЙДЕ.

І будьте здорові!



Як бути в ресурсі?


Психологічна підтримка протягом епідемії

Американська психологічна асоціація радить:


  • Обмежити споживання новин надійними джерелами

  • Створюйте та дотримуйтеся розпорядку дня

  • Залишайтеся на зв'язку з іншими

  • Ведіть здоровий спосіб життя



Інформаційне пересищення

поради від Любові Найдьонової, члена-кореспондента Національна академія педагогічних наук України, доктор психологічних наук, заступник директора з наукової роботи Інститут соціальної та політичної психології НАПН України.


Інформаційна поведінка переважно зараз - це екранні практики, які не забезпечують повноформатного спілкування (з просторовими переміщеннями і позиціонуванням, доторками, запахами - усією тілесністю, яку ми зазвичай слабо усвідомлюємо, а зараз накопичуємо величезний дефіцит. Тут психіці теж можна допомогти.

👉 Є такий мем в медіаосвітянській спільноті "візьміть в руку шишку" - тобто:) активізуйте тактильні і кінетичні відчуття. Це може бути будь-який об'єкт в руках, або зміна різних об'єктів.

👉 Нюхайте і насолоджуйтеся різними запахами. Навіть якщо немає аромамасел, можна відкрити, чим пахне картопля, хліб, родзинки, мило і т.д. Якщо запахи будуть не дуже приємними, це теж не страшно, психіці такий тренажер теж потрібен.

👉 Або просто включайте свою фантазію і спогади про інші місця, де ви добре себе почували, згадайте, як ви були розташовані в просторі, уявіть, що вас оточувало, які були звуки, які були відчуття на шкірі обличчя, чим були зайняті руки, які були запахи, побудьте там в цьому класному місці деякий час. Ваша психічна пружина розслабиться, ви допоможете собі здолати тимчасову сенсорну депривацію в умовах самоізоляції. Після цього пріоритети стануть яснішими, і можна оптимізувавши ритми, повертатися до інформаційної поведінки.

👉 Чудовий сенсорний тренажер дає робота з тістом, ліпіть вареники. Мій покійний тато навчив мене в дитинстві плести спицями, бо це була чоловіча традиція в їхньому селі, коли хати взимку снігом замітало. А які традиції є у вашій родині? Самий час розпитати батьків!

👉 Батькам: започаткуйте традиції в своїй родині, вони для ваших дітей стануть психологічним ресурсом на довгі роки їхнього дорослого життя.

ЯК З’ЯВЛЯЄТЬСЯ ПАНІКА І ЧОМУ ТАК ШВИДКО ПОШИРЮЄТЬСЯ

Психолог Ірина Губеладзе - кандидат психологічних наук, докторант лабораторії психології мас і спільнот Інституту соціальної та політичної психології НАПН України.

ПСИХОЛОГІЧНИЙ ГОЛОД

Психологічний голод це відчуття нестачі чогось для гармонічного життя. Існує комунікативний, структурний, емоційний , сенсорний та сексуальний голод.

Комунікативний голод виникає, коли не вистачає базової потреби - спілкування. Щоб позбутися комунікативного голоду, необхідно обмінюватися з оточуючими інформацією, отримувати компліменти, захоплння оточуючих.

Структурний голод -

💫ЯК ЗРОЗУМІТИ, ЩО ПОЧИНАЄТЬСЯ ПАНІКА?

З'являється

🔸страх втратити контролю над собою, безумство;

🔸страх смерті;

🔸сильне серцебиття, прискорений пульс;

🔸підвищується пітливість;

🔸ускладнюється дихання, задишка, біль у грудях;

🔸запаморочення, слабкість, непритомність;

🔸озноб;

🔸нудота або неприємні відчуття в животі;

🔸деперсоналізація;

🔸оніміння кінцівок, блідість.

💫В чому її небезпека і шкідливість?

👉В панічному стані суттєво #знижується_критичність і раціональність мислення. Тобто думаючи, що ми все контролюємо, насправді ми нічого не контролюємо. І у ситуації, коли треба буде швидко і обдумано приймати рішення, ми їх прийняти адекватно не зможемо.

👉Стан паніки суттєво #звужує_сприйняття_реальності. Ми думаємо в межах 1-3 варіантів рішення. Так організм природно економить енергію в стресовій ситуації. Однак інколи правильне рішення може бути іншим, для цього треба тільки заспокоїтися і поглянути на ситуацію ширше.

👉Будь-яка стресова ситуація мобілізує ресурси організму. Якщо ми в такому стані знаходимося 2-3 дні, #організм_сильно_виснажується і може дати збій. Напевно ви помічали, що після якихось важливих, стресових подій у нашому житті, наш організм вимагає відпочинку, а часом і звалюється в хворобу. Знижується імунітет і ми насправді стаємо ще більш вразливими до вірусу.

👉Як результат тривалих або інтенсивних панічних настроїв у деяких людей з часом можуть проявлятися #панічні_атаки або актуалізуватися хвороби в ремісії.

👉 сам по собі #суспільний_хаос, який спричинений колективною панікою, небезпечний. Ми самі своєю поведінкою перекреслюємо усі заходи, які робить держава для попередження поширення вірусу.

"Я ХОЧУ ВИРВАТИСЯ З ЦЬОГО КОЛА, АЛЕ ЯК?"🤷‍♀️

Володіючи цими нескладними ТЕХНІКАМИ ви зможете допомогти собі і близьким людям здолати паніку

✅ зконцентруйтеся на відчуттях, які відчуваєте прямо зараз:

🔸що ви чуєте? (спів пташок, шум машин за вікном, працюючу пральну машину, дитячий сміх….)

🔸що ви відчуваєте на запах? (запах приємний, неприємний, щось смачно пахне…)

🔸вам холодно, тепло, жарко?

🔸що ви відчуваєте на рівні свого тіла? (важкість плечей, журчання в животі, поколування ноги…)

✅😇 дихайте глибоко і повільно не менше 5 хв., наприклад за принципом «квадрату», на рахунок 4 (вдих) - 4 (затримка дихання) - 4 (видих) - 4 (затримка). Зконцентруйтеся на своєму диханні. Уявляйте як повітря наповнює ваше тіло, забирає в ньому весь негатив, тривогу, шкідливі мікроорганізми, хворобу і з видихом виводить з організму.

✅ чітко визначте, що в зоні вашої відповідальності, а на що ви вплинути не можете. Наприклад, залишитися зайвий раз вдома і мити руки ви можете, а от врятувати нещасних хворих в Італії скоріш за все ні. Прийміть той факт, що не все у ваших силах і зосередьтесь на тому, що ви реально можете зробити.

✅ зробіть інформаційний детокс. Обмежте час перегляду новин і соціальних мереж. Уся найнеобхідніша інформація до вас дійде, навіть якщо ви прочитаєте новини 1 раз на день на одному достовірному ресурсі. Відфільтруйте сайти, ресурси, канали, які ви читаєте, і яким довіряєте. Дуже бажано, щоб це були достовірні джерела. Наприклад, про актуальну ситуацію в країні краще читати на офіційних сторінках Уряду, МОЗ і т.д.

Самі не поширюйте фейкову інформацію, розганяючи паніку серед своїх знайомих. Не впевнені в її достовірності на 1000%, не поширюйте🤐.

✅ якщо у вашому оточенні є люди, які у спілкуванні нагнітають паніку, тимчасово обмежте своє спілкування з ними, бажано пояснити чому 😷.

✅ коли ми відчуваємо сильну тривогу, важливо не замикатися, а визнавати свій стан і ділитися своїми переживаннями з близькими людьми. Але якщо у вашому оточенні немає людей, здатних спокійно вас вислухати і заспокоїти, а ваші розмови скоріше закінчаться поширенням паніки, краще зверніться до психолога або долучайтесь до груп підтримки. Такі зараз активно діють онлайн. Ви і проговорити свої страхи, почуття зможете, і поширення паніки уникнете.

✅ займіться домашніми буденними справами. Нарешті у вас є час перебрати речі, прибрати, пересадити квіти, прибити поличку, приділити час своїм рідним. Дістаньте нарешті шахи (чи будь яку іншу гру) з верхньої полиці шафи, пограйте з дитиною, поспілкуйтесь з чоловіком/дружиною, влаштуйте сімейний вечір, помрійте разом про майбутній відпочинок чи якісь інші важливі речі у вашому житі 👪 Важливо повернутися до свого найближчого кола спілкування, зосередитися на ваших потребах.

✅ згадайте, що ви на карантині не відпочиваєте, а дистанційно працюєте, тому переключайтеся на свої робочі завдання, які нікуди від вас не діваються 💻

✅ 💪більше уваги приділіть своєму тілу, фізичній активності, різного роду активностям через фізичну дію, тобто прибирання, ремонтування, малювання, танці, фітнес, висаджування квітів, масочки, приймання ванни тощо. Усі негативні емоції і переживання ви будете виводити на зовні через дію.

✅ потурбуйтесь про інших. Чи то ваші рідні, чи то сусіди – групи ризику👵👴. Звичайно, якщо ті інші не проти. Допомога іншим суттєво знижує наш стрес і дає відчуття контролю ситуації, якого нам зараз дуже бракує.

✅ 🎬подивіться фільм онлайн, на який давно збиралися, чи почитайте книжку, але не апокаліптичні сюжети, а щось легке, життєствердне.

✅ по можливості гуляйте на вулиці у безлюдних місцях, в лісі, парку, біля річки, принаймні виходьте на балкон. Свіже повітря, сонце 🌞, розквітаюча природа 🌱🌷 надихають нас і дарують позитивний настрій.

Якщо вам важко впоратися самостійно, звертайтесь до психолога. Консультації можна проводити і онлайн


Психологічний голод

Психологічний голод - це відчуття нестачі чогось у вашому життя, яке викликає дискомфорт. Психологічний голод може бути комунікативний. структурний, есоційний, сенсорний та сексуальний.

Комунікативний голод виникає, коли не закрива базова потреба в спілкуванні. Обмін інформацією, компліменти та похвала додає комфорту людині і голод зникає.

Структурний голод виникає, коли життя не структуроване, поза графіками та розкладами. На початку карантину така можливість була сприйнята людьми як відпочинок, життя поза графіками, але з часом вже хочеться повернутися до чогось передбачуваного, планованого і певного.

Емоційний голод змушує людину шукати постійне спілкування з новими людьми, а перший стрічний нарікається одразу любов'ю всього життя. Людина прагне подобатися абсолютно всім.

Сенсорний голод робить вразливими та дратівливими. Брак любовних обіймів, дотиків, приємних смаків та смаків. Замовте нову страув та оберіть інший маршрут дороги і вам стане трохи легше.

Сексуальний голод пов'язаний з гормональною системою та базується на фізичній пристрасті, туга за інтимністю. Це не завжди відсутність сексу, це відсутність ласки, ніжності, любові.



Якщо ваш рівень самоконтролю невисокий, то оточуючі можуть впливати на вас. До того ж вони можуть впливати як добрим, так і руйнівним чином. Але є і хороша новина: усвідомлено вибираючи коло спілкування відповідно до своїх цінностей і тих кращих рис, які хотілося б у собі розвинути, ви можете легше виробити й закріпити потрібні навички.


Бути слабким і нещасним набагато легше, ніж щасливим і сильним. Створюйте дива й самому бути дивом - це величезна праця й гідний вибір. Вибір, який завжди задишається за вами!

Олександр Рей