Міфи

10 міфів про яхту

або чому люди боятся відпочивати під витрилами?

Яхта і морська хвороба – близнюки-брати 

«Щойно я стану на борт хиткого судна, судомні спазми душитимуть мій шлунково-кишковий тракт, а їжа, з таким апетитом проковтнута на сніданок (обід, вечерю), почне вириватися на свободу». Безумовно, хитавиця час від часу буває на яхті. Але з’являється вона лише під час шторму, чи шквалу.

 

А такі спалахи погодної активності проявляються на просторах Середземного моря, як правило, узимку, ранньої весни та пізньої осені. У розпал туристичного сезону (травень–вересень) море спокійне, дують помірні вітри, які не спричиняють хитавиці, а отже – спалахів морської хвороби.  Якщо ж ваш вестибулярний апарат вразливий навіть до подорожей автомобілем чи літаком, існують таблетки проти симптомів морської хвороби. А свіже повітря (вітер + морський пил) лише поліпшують стан.


Яхта – дороге задоволення. Мені це не по кишені 

Будь-який відпочинок потребує певних витрат, і відпочинок під вітрилами не виняток. Але оренда яхти не дорожча, ніж перебування в звичайному береговому готелі. «2800 євро на добу за 10 чоловік? – перепитує чолов’яга, тикаючи пальцем із золотою каблучкою в прайс. – Ну, в принципі нормально. А скільки за тиждень?»Але 2800 євро на 10 чоловік і є ціна за тиждень. Тобто 280 на одного за тиждень, або 40 євро на добу.


Ціна вітрильника залежить від його розмірів (чим більший – тим дорожчий), віку (чим старіший – тим дешевший) та сезону (серпень – найдорожчий місяць).Які ще витрати? Послуги шкіпера – 100 євро на день. Стоянка в марині – 50 євро в день. Пальне – від ваших потреб і погодних умов (усе ж таки яхта рухається за допомогою вітру).

З дітьми на яхту не можна 

«Діти падатимуть за борт, тонутимуть у морі, травмуватимуться об різні причандалля, просто заважатимуть відпочивати». Так вважає переважна більшість населення земної кулі. Звісно, це зовсім не так. Уже одразу після народження (хоча народити можна й на борту яхти – та все ж таки ми прихильники класичного місця для пологів) немовля можна брати із собою. Не потрібно вивозити чи виносити його на прогулянку на свіже повітря – воно й так тут скрізь.

З дітьми старшого віку – які ще не ходять, але вже повзають – також не страшно. Уся яхта огороджується спеціальною сіткою, яка не дає маленькому допитливому дослідникові сковзнути за борт яхти, доки тато й мама смажаться на сонці. Діти, які вже не повзають, а ходять, будуть просто в захваті від подорожі на вітрильнику. Купа незнайомих деталей, які поблажливий шкіпер дозволяє крутити на всі боки, займає всю їхню увагу. А як цікаво стрибати в кришталево чисту воду просто з борту яхти! Аквапарки відпочивають!

 

Діти віком 7-13 років із задоволенням вивчатимуть премудрості керування яхтою і якось непомітно для батьків стануть справжніми морськими вовками. До речі, найменшому яхтсмену-одинаку, який сам перетнув Атлантику під вітрилами, усього чотирнадцять років!

 

2007 року англієць Майкл Перхем за 55 днів пройшов шлях від Гібралтару до Антигуа, подолавши 3500 морських миль (6500 км).

Ходити під вітрилами нудно й одноманітно 

«Вода, вода. Кругом вода», – співали колись у пісні. У перший день море викликає божевільне захоплення. Другий день – тиху радість. Третій – байдужість, яка поступово змінюється на роздратованість морським пейзажем.

 

Але ж ніхто й не примушує обмежуватися тільки морем і не забороняє причалювати до берега. Навпаки, морські переходи займають 3-6 годин на добу.

Решта часу – купання й знайомство з новими місцями.

Це виглядає так: яхта заходить у марину (спеціальну стоянку) маленького містечка (або великого міста) і швартується. Екіпаж сходить на берег, ходить по музеях, займається шопінгом, дегустує вина, відвідує ресторани й таверни.


Або так: яхта стає на якір у мальовничій бухті поблизу зеленого острова. Повітря наповнене хвойним ароматом й стрекотінням цикад. Екіпаж спускає надувного човна й дістається до острова. На дикому пляжі в тіні вікових сосен влаштовується пікнік, який поступово перетворюється на вечірку.

Частина екіпажу засинає просто на пляжі, решта повертається на яхту. Нічну тишу порушують лише схлипування дельфінів та приглушені розмови «за життя».


Третій варіант. Яхта стає на якір у мальовничій бухті поблизу зеленого острова. Частина екіпажу переправляється на берег, де бере напрокат велосипеди й починає досліджувати острів з берега (на березі є пункт прокату – це не безлюдний острів). Інша частина бере напрокат каное і досліджує острів з моря. Найменшим яхтсменам надувають великі іграшки, й вони разом плавають у блакитній воді.

 

Увечері екіпаж воз’єднується і висаджується у маленькій острівній таверні, де під місцеве вино й живу музику, перебиваючи одне одного, ділиться набутим досвідом.

Дівчата і яхти – несумісні 

Раніше яхтинг вважався чоловічим заняттям, і присутність жінки на борту була небажаною. Зараз ситуація змінилася, і жінки стали повноправними членами екіпажів яхт. Навіть більше того, відсутність жінок на борту може викликати питання про те, чи є в екіпажі всі необхідні навички і ресурси.

Жінки на яхті - це не тільки красиво, але і корисно. Вони можуть внести свій внесок у управління яхтою, приготування їжі, обслуговування яхти та інші аспекти яхтингу. Крім того, жінки на яхті можуть підвищити моральний дух екіпажу і зробити відпочинок більш веселим.

За даними статистики, жінки, які займаються яхтингом, частіше виходять заміж, ніж жінки, які не займаються яхтингом. Це може бути пов'язано з тим, що яхтинг допомагає жінкам розвивати свої лідерські якості, самостійність і впевненість у собі, що є привабливими якостями для чоловіків.

На яхті нічого їсти 

Насамперед зауважимо, що на туристичних яхтах, які борознять простори Середземного моря, ще ніхто з голоду не вмер.

 

А харчування відбувається так. Перед посадкою на яхту екіпаж їде або йде до найближчого базару чи супермаркету й закуповує все необхідне: макарони, крупи, картоплю, яйця, консерви, сири, рибу, приправи, напої та все інше за власним смаком та фінансовими можливостями. Якщо можливості дуже обмежені, більшість продуктів можна привезти на яхту з України (якщо ви дістаєтеся місця розташування яхти на машині).

 

Далі є три варіанти.

 

Перший – найняти кока (кухаря), який разом із вами житиме на яхті й за ваші гроші готуватиме вам три-чотири рази на день. Це коштуватиме приблизно 500 євро за тиждень.

 

Другий варіант – ви не берете із собою кока, економите 500 євро на тиждень, а все готуєте самі. По черзі або ж шляхом насильного визначення добровольця, який тиждень виконуватиме функції кока.

 

Третій варіант. Сніданок та обід ви їсте на яхті, а вечеряєте щодня в новому ресторані (таверні) відповідно до маршруту вашої подорожі. До речі, всі яхти обладнані камбузом – невеликою кухнею. На ній – газова плита, холодильник і мийка для посуду.


На яхті немає комфорту 

Які умови можуть бути на шматку пластику завдовжки 9-15 метрів? Так думають невігласи й, звісно ж, помиляються. Каюти на вітрильнику оздоблені цінними породами дерев (як правило, червоне дерево, тик і дуб). Ви спите на чистій постільній білизні й м’яких матрацах.

 

На яхті є санвузли (по-морському – гальюни). Їх може бути навіть кілька (в залежності від розміру судна). У санвузлах – унітази й умивальники із нержавійки чи фаянсу в стилі хай-тек, пластикові душові кабіни з прісною водою. І увага!

 

На яхті є гаряча вода! Заради справедливості зауважимо, що кількість її обмежена. І щоб не викликати гнів інших членів екіпажу, варто використовувати її економно.Та найголовніше – ваш плавучий готель завжди на першій лінії.

 

До пляжу – 0 метрів (він на палубі), до моря – 0 метрів (воно за палубою).


На яхті нас чекають хвороби й катастрофи. Допомога не прийде 

Безпека на морі - це найважливіше. Яхти оснащені спеціальною сигнальною системою, яка в разі непередбачуваної ситуації передає точні координати рятувальній службі. Крім того, на яхті є радіостанція, за допомогою якої можна передати сигнал SOS. Якщо ці системи не працюють, на яхті є інші засоби сигналізації, такі як ракетниця, димні установки та фальшфеєри.

Враховуючи велику кількість суден у районі круїзу, ваші сигнали обов'язково помітять і прийдуть на допомогу. Для цього у рятувальників є швидкісні судна і гелікоптери.

Якщо ж вам дуже не пощастило і всі засоби сигналізації не працюють, а суден поблизу немає, у вас є рятувальний пліт, рятувальні жилети та аптечка. Якщо ви врятуєтеся, напишіть нам про свої пригоди.

Яхту не дадуть, бо не вмію керувати

Справді, без уміння ходити під вітрилами, а також без документа, що підтверджує це вміння, яхту вам ніхто не дасть (і правильно зробить). Але вихід є – найняти вітрильник разом зі шкіпером.

 

За 150 євро в день ви не просто отримуєте людину, яка поведе вітрильник разом із вами в будь-яку точку на мапі (зважте свої фінансові можливості й час перед вибором маршруту!), а й понесе повну відповідальність за вас і за судно.

 

Зіштовхнулися з іншою яхтою? Не біда. В «розборках» бере участь шкіпер, а ви просто спостерігаєте. Як зарядити акумулятор, куди вставляти шланг для заправки соляркою? Про це все знає шкіпер. Здавалося б, ідеальна ситуація! Він працює, ви відпочиваєте.

 

Якби не одне «але»: він чужак у вашій компанії (сім’ї). Він сьомий, дев’ятий, десятий, одне слово – зайвий. Як цього уникнути? Навчитися керувати яхтою самому.

Я ніколи не навчуся керувати судном, бо це дуже складно

Складно, але не дуже. Автомобілем керувати складніше, ніж ходити під вітрилами. Спочатку кандидати в шкіпери мають засвоїти теорію.

 

По-перше, це користування радіостанцією (як покликати на допомогу, дізнатися, чи є вільні місця на парковці, отримати прогноз погоди й попередити про шквал колег). По-друге, вивчити, чому рухається яхта, які й коли потрібно ставити вітрила, коли вмикати ходові вогні, про що говорить блимаючий маяк. По-третє, закарбувати в пам’яті, хто й кому поступається дорогою, як перетинати жвавий морський шлях тощо.

 

Після вивчення теорії – морська практика. Як правило, це один тиждень у морі, під керівництвом і наглядом досвідченого шкіпера, який і є одночасно екзаменатором. Курсанти різного віку вчаться ставати на якір, підіймати з води потерпілого, навіть паркуватися задом у марині.

 

На завершення ви маєте відповісти на кілька запитань поважних капітанів (це вже на березі), заплатити близько 110 євро й отримати жаданий сертифікат.

Де вчать керувати яхтою ?

Яхтинг - це захоплюючий вид відпочинку, який дозволяє насолодитися природою і відчути дух свободи. Якщо ви мрієте навчитися керувати яхтою, але не знаєте, де це можна зробити, то ця стаття для вас.

 

В Україні є кілька шкіл яхтингу, які проводять навчання з керування яхтою. Найпопулярнішими з них є:

 

Школа яхтингу BBYachting в Києві. Школа пропонує курси для початківців і просунутих яхтсменів. По завершенні навчання кандидати в шкіпери отримують хорватські права Voditelj Brodice, які діють майже в усіх країнах світу.

Київська яхтова школа в Києві. Школа пропонує курси для початківців і просунутих яхтсменів. По завершенні навчання кандидати в шкіпери отримують міжнародні права IYT.

Школа яхтингу "Сила вітру" в Одесі. Школа пропонує курси для початківців і просунутих яхтсменів. По завершенні навчання кандидати в шкіпери отримують міжнародні права IYT.

Крім цих шкіл, в Україні також є кілька приватних інструкторів, які проводять навчання з керування яхтою.

 

Як вибрати школу яхтингу

 

При виборі школи яхтингу необхідно враховувати наступні фактори:

 

Репутація школи. Перед тим, як записуватися на курси, ознайомтеся з відгуками про школу в Інтернеті.

Педагогічний склад. Інструктори повинні мати досвід навчання яхтингу і бути кваліфікованими.

Програми навчання. Школа повинна пропонувати програми, які відповідають вашим цілям і досвіду.

Вартість навчання. Вартість навчання в різних школах може відрізнятися.

Особливості навчання в школі BBYachting

 

Школа яхтингу BBYachting пропонує наступні програми навчання:

 

Курс для початківців. Курс включає в себе вивчення теоретичних основ яхтингу і практичні заняття з управління яхтою.

Курс для просунутих яхтсменів. Курс призначений для тих, хто вже має базові навички управління яхтою.

Курс підготовки до здачі на права. Курс готує до здачі іспиту на отримання хорватських прав Voditelj Brodice.

Навчання в школі BBYachting проводиться на сучасних яхтах в Азовському морі. Інструктори школи мають багаторічний досвід навчання яхтингу і допоможуть вам стати справжнім яхтсменом.

 

Що потрібно для навчання

 

Для навчання керування яхтою вам знадобляться наступні речі:

 

Курс навчання. Ви можете вибрати курс в одній з яхтенних шкіл або займатися з приватним інструктором.

Медична страховка. Яхтинг - це активний вид відпочинку, тому важливо мати медичну страховку.

Одяг і взуття. Для занять яхтингом вам знадобляться зручний одяг і взуття, яке не боїться води.

Сонцезахисний крем. Не забувайте про сонцезахисний крем, щоб захистити шкіру від сонячних опіків.