XV Mielecki Festiwal Nauki i Techniki
SPRAWOZDANIE
Odbywający się w kwietniu 2025 r. XV Mielecki Festiwal Nauki i Techniki przechodzi do historii. Jego głównymi organizatorami byli: Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu oraz Stowarzyszenie Akademia Umiejętności Technicznych Leonardo oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości - Oddział Mielec.
Na Festiwalu gościliśmy:
· uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, oraz dzieci z rodzicami,
· studentów, pasjonatów lotnictwa, informatyki, robotyki, eksperymentów fizycznych,
· dyrektorów i nauczycieli wszystkich etapów edukacyjnych,
· przedsiębiorców, przedstawicieli nauki i samorządowców.
Eksperymenty, roboty, wirtualna rzeczywistość, sztuczna inteligencja, modele kosmiczne, naukowe strefy VR, wybitni prelegenci, Ogólnopolski Konkurs Robotyki Przemysłowej, debata oksfordzka uczniów o lotnictwie i ekologii, konkursy, warsztaty i rozmowy o przyszłości, Gala wręczenia statuetek Leonardo!
Szczególnie cieszy duże zainteresowanie ze strony dzieci i młodzieży – ich ciekawość, energia i zaangażowanie nadawały rytm całemu wydarzeniu. To dla nich warto tworzyć przestrzeń spotkania nauki z pasją!
Wybrane wydarzenia
Branżowe Centra Umiejętności & Przemysł – razem napędzamy zmiany
Dyrektor CKPiDN w Mielcu powitał zaproszonych gości oraz przedstawił kolejność wystąpień:
o „Branżowe Centrum Umiejętności (BCU) – nowoczesne kształcenie w partnerstwie z przemysłem”– Wiktor Cichoń, dyrektor Oddziału ARP S.A. w Mielcu, Zdzisław Nowakowski, dyrektor CKPiDN w Mielcu. Dyrektor Nowakowski przedstawił cztery obszary działalności BCU oraz na jakim etapie znajduje się realizacja projektu: co zostało zrealizowane i jakie działania jeszcze przed nami, zapraszając równocześnie podmioty ekonomiczne z regionu i całego kraju do współpracy. Wiktor Cichoń podzielił się ze zgromadzonymi spostrzeżeniami nt. sztucznej inteligencji, jej koegzystencji i synergii kompetencji ludzkich i algorytmicznych. Stwierdził, że współczesny świat podzielił się na osoby „aktualne” i „nieaktualne”, w którym to bycie „wiem” staje się nowym zawodem.
o „Kwalifikacje sektorowe wkraczają na rynek jako precyzyjna odpowiedź na potrzeby gospodarki 5.0”, Agnieszka Szymczak, lider zespołu ds. systemu kwalifikacji, Instytut Badań Edukacyjnych. Prelegentka opowiedziała o przedmiocie działalności Instytutu Badań Edukacyjnych, skupiając się szczególnie na wynikach badań profilu absolwenta. Podkreśliła jak ważne i konieczne staje się uczenie się na wszystkich etapach życia zawodowego. Marta Rokoszak, członek Zarządu, dyrektor Personalny PZL Mielec – podzieliła się z gośćmi spotkania wiedzą o potrzebach na oczekiwane przez przemysł lotniczy kwalifikacje pracowników. Naprzeciw tym potrzebom wychodzą szczegółowo określone kwalifikacje sektorowe. Podkreśliła, że szkoła nie jest w stanie przygotować potencjalnych pracowników do pracy w firmie, a więc kształcenie musi wyjść poza szkołę, upowszechniając jednocześnie potrzebę kształcenia przez całe życie.
o Wykład inauguracyjny „Zrobotyzowane procesy innowacyjne w technologiach lotniczych” wygłosił prof. dr hab. inż. Andrzej Burghardt, kierownik Katedry Mechaniki Stosowanej i Robotyki Politechniki Rzeszowskiej, przedstawiając przykłady pomiarów, badań, prac i nowoczesnych technologicznie rozwiązań dla przemysłu lotniczego i motoryzacyjnego realizowanych przez uczelnię. Wykład uzupełnił dr inż. Tomasz Gałaczyński, kierownik Biura Projektów Rozwojowych PZL Mielec, przedstawiając przykłady zrobotyzowanych procesów produkcyjnych, znajdujących zastosowanie w Polskich Zakładach Lotniczych.
PANEL DYSKUSYJNY
Kolejnym punktem programu Festiwalu w tym module był panel dyskusyjny „Kształcenie cyfrowych specjalistów w realiach Przemysłu 5.0 i AI” z tematami wprowadzającymi do dyskusji:
o „Sztuczna inteligencja a społeczne i technologiczne aspekty jej implementacji: Wyzwania etyczne, regulacyjne i poznawcze” – dr hab. Anna Manowska, prof. Politechniki Śląskiej – przedstawiła różne definicji sztucznej inteligencji, następnie przybliżyła uczestnikom spotkania problematykę AI, dzieląc AI na „Wysoką” – działająca na wzór działań ludzkich i „Niską” – zaprojektowaną do realizacji konkretnych zadań. Ciekawym aspektem prezentacji było wytłumaczenie w jaki sposób AI się uczy. Przedstawiono również główne obszary, w jakich AI znajduje (co już obserwujemy) i w przyszłości znajdzie zastosowanie: przemysł, medycyna, edukacja, życie codzienne w rutynowych działaniach.
o „Sztuczna inteligencja jako akcelerator i fundament nowoczesnych technologii” – prof. dr hab. inż. Jacek Kluska, Politechnika Rzeszowska – zwrócił szczególną uwagę na zagrożenia związane z rozwojem AI i podkreślił etyczny aspekt stosowania AI: „należy być na bieżąco ze standardami wykorzystywania AI…”. Profesor zakończył swoją prezentację optymistycznym stwierdzeniem, że dzięki sztucznej inteligencji możemy stworzyć lepszą przyszłość.
o „Inteligentne wsparcie procesów edukacyjnych… także dzięki AI” – Sebastian Peret – przedstawił rozległe możliwości autorskiego portalu maturalni.com. Portal ten, jak sama nazwa wskazuje, wspiera młodzież przygotowującą się do matury i oferuje m. in.: streszczenia lektur, korepetycje, ocenę rozprawek, ocenę prac z komentarzem i wiele innych.
W dyskusji wzięli udział: dr Anna Beata Kwiatkowska, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, przewodnicząca Rady ds. Informatyzacji Edukacji (prowadząca panel), Wiktor Cichoń – Agencja Rozwoju Przemysłu, Krzysztof Głomb – Stowarzyszenie Miasta w Internecie, prof. dr hab. inż. Jacek Kluska – Politechnika Rzeszowska, prof. Anna Manowska – Politechnika Śląska, prof. dr hab. Maciej M. Sysło – Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki.
Kluczowymi problemy poruszonymi w dyskusji okazały się:
o Kreatywność i kompetencje przyszłości (ścieżka edukacyjna):
Jak rozwijać unikalne umiejętności człowieka, które będą odporne na automatyzację i uzupełnią potencjał AI?
o Personalizacja nauczania z wykorzystaniem AI (ścieżka edukacyjna):
W jaki sposób sztuczna inteligencja może wspierać indywidualne ścieżki edukacyjne, podnosząc efektywność nauczania i dostosowując metody dydaktyczne do potrzeb uczniów?
o Przemysł 5.0 i nowe wymagania rynku pracy (ścieżka przemysłowa):
Jak transformacja przemysłowa i wdrażanie inteligentnych technologii redefiniują kompetencje cyfrowych specjalistów oraz oczekiwania pracodawców?
o Partnerstwo edukacji i przemysłu (ścieżka edukacyjno-przemysłowa):
Jakie modele współpracy między uczelniami a przedsiębiorstwami mogą skutecznie integrować najnowsze rozwiązania technologiczne i praktyczną wiedzę, tworząc innowacyjne ekosystemy rozwoju?
STREFA ROBOTYKI PRZEMYSŁOWEJ
Strefa Robotyki Przemysłowej to aktywność zadedykowana przedsiębiorcom. Zawierała ona krótki wykład: „Cyfrowy Bliźniak w symulacji procesów ” – Jacek Krzak, Ekspert Siemens Motion Control. Po wykładzie odbyły się 10 minutowe prezentacje firmowe wprowadzające do rozmów B2B. Uczestnicy tej części Festiwalu mogli zapoznać się ze stoiskami firm: ABB, Astor, Fanuc Polska, KUKA Polska, Yaskawa Polska, Mechatronik Artur Grochowski, Tomsystem, Fronius Polska, GPPH, Siemens, GM System, KS Industry.
Twoja przyszłość zaczyna się tutaj - Twoja przyszłość zaczyna się tutaj – oferta dla uczniów
o „BCU TechLab” dla uczniów Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół im. Prof. Janusza Groszkowskiego oraz ZSE im. bł. ks. Romana Sitki w pracowniach: awionki lotniczej, symulatorów lotów, zrobotyzowanych procesów spawalniczych, kompozytowych struktur lotniczych, prototypowania i wzornictwa przemysłowego, odnawialnych źródeł energii
o Promocja planowanych w r. szk. 2025/2026 nowych zawodów: technik awionik oraz technik spawalnictwa a także zawodów już prowadzonych przez CKPiDN: technik robotyk, technik mechanik (obrabiarki CNC), technik grafiki i poligrafii cyfrowej
o „Nakręć swoją przyszłość. Wybierz zawód przyszłości” – prezentacja wyróżnionych prac uczniów zgłoszonych do Konkursu ogłoszonego przez Oddział ARP S.A. w Mielcu
o Studenckie koła naukowe Politechniki Rzeszowskiej, PZL Mielec, Akademia Leonardo, Podkarpackie Centrum Innowacji, Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz, Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, Aktin Sp. z o.o., Learnetic SA, Shape Robotics, PILC, Tomsystem.
o Warsztaty dla uczniów szkół ponadpodstawowych:
- „Instalacje elektryczne i przyrządy pokładowe w samolotach” – dr inż. Józef Grzybowski, PILC
- „Zrobotyzowane procesy spawalnicze” – Tomasz Leśniowski, Tomsystem
- „Projektowanie systemów wizualnych” – Anna Mikuła, CKPiDN w Mielcu
- „Projektowanie produktu medycznego w oparciu o zastosowanie techniki druku 3D” – dr inż. Andrzej Zakręcki, Mediprintic
o Warsztaty dla uczniów szkół podstawowych:
- „Programowalne wyścigi robotów Fable” – Shape Robotics
- „Odkrywanie świata z Class VR” – Aktin
- „Projektowanie i wykonanie przypinek” – Marta Toporowska - Lazur, CKPiDN w Mielcu
- „Poznaj Fable – modułowego robota przyszłości” – Kacper Brunecki
Zostań architektem edukacji zawodowej oraz cyfrowej – inspirujące warsztaty dla nauczycieli
Warsztaty dla nauczycieli zostały przygotowane przez partnerów technologicznych Aktin Sp. z o.o., Learnetic SA, Shape Robotics i obejmowały zagadnienia związane z prezentacją interdyscyplinarnych projektów realizowanych w szkolnych pracowniach AI oraz STEM – projektowanie i prototypowanie, programowanie robotów, przyroda. Adresatami warsztatów byli nauczyciele przedmiotów ogólnych i zawodowych. Tematyka spotkań były bardzo różnorodne:
o „Robotyka w edukacji – jak wykorzystać roboty Fable w nauczaniu” – Shape Robotcs
o „Wirtualna rzeczywistość w edukacji – jak wykorzystać Class VR na lekcjach” – Aktin
o „EdTool AI zaprojektowane dla Was! Generator ćwiczeń interaktywnych” – Learnetic
o „Wykorzystanie AI w Edukacji Zawodowej: Tworzenie cyfrowych materiałów. Inspiracja. Nauczanie” – Learnetic
o „Zrobotyzowane i wirtualne procesy w edukacji zawodowej – innowacyjne warsztaty dla przyszłych fachowców” – Tomsystem, Fronius.
Gala wręczenia statuetek „Leonardo” w kategoriach „Mielecki talent”, „Nauka”, Innowacyjne przedsiębiorstwo”, „Społeczna odpowiedzialność”
Podczas XV Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki – wydarzenia, które od piętnastu lat inspiruje młodzież do odkrywania nauki, techniki i własnych możliwości – wręczyliśmy statuetki „Leonardo”. Przyznajemy je osobom i instytucjom, które w wyjątkowy sposób realizują ideę Festiwalu: łączą pasję z wiedzą, rozwijają naukę i wdrażają jej osiągnięcia, tworzą innowacje oraz budują społeczne wartości.
Mielecki Talent – Kacper Brunecki, uczeń technikum ZST w Mielcu w zawodzie technik robotyk, za imponujące sukcesy w konkursach robotyki przemysłowej i aktywną promocję nowoczesnych technologii wśród młodzieży.
Nauka – prof. dr hab. inż. Andrzej Burghardt z Politechniki Rzeszowskiej, za dorobek naukowy w obszarze robotyki i systemów wizyjnych oraz wkład w rozwój edukacji technicznej.
Innowacyjne Przedsiębiorstwo – Stertech, za wdrażanie nowoczesnych technologii w przemyśle i ścisłą współpracę z sektorem edukacji.
Społeczna Odpowiedzialność – ITA Tools, za konsekwentne łączenie rozwoju biznesowego z działaniami edukacyjnymi, sportowymi, społecznymi i proekologicznymi.
Festiwal nieprzerwanie od piętnastu lat organizowany jest przez CKPiDN w Mielcu, a tegoroczną edycję współtworzyli także MAUT Leonardo oraz Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Mielec
Gratulujemy laureatom i dziękuję wszystkim partnerom tworzącym wspólnie z nami przestrzeń, w której młodzież może rozwijać swoje skrzydła
II Ogólnopolskiego Konkursu Robotyki Przemysłowej
W dniu 4 kwietnia 2025 r. w ramach XV Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki został rozegrany trzeci etap II Ogólnopolskiego Konkursu Robotyki Przemysłowej. Był to etap finałowy.
Cele konkursu:
Rozwijanie umiejętności technicznych i programistycznych związanych z robotyką przemysłową.
Promowanie innowacyjności i kreatywności wśród młodych techników robotyków.
Wspieranie współpracy między szkołami a przedsiębiorcami z branży robotycznej.
Przygotowanie uczniów do przyszłej kariery w branży robotycznej.
Wspomaganie uczniów w praktycznym wykorzystaniu zdobytej wiedzy oraz przygotowanie ich do podjęcia nauki w szkołach wyższego stopnia.
Motywowanie szkół do rozpoznawania i rozwijania kompetencji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz podejmowania różnorodnych działań w zakresie pracy z uczniem zdolnym.
Promowanie osiągnięć uczniów, ich nauczycieli i opiekunów.
Do etapu finałowego zakwalifikowało się 36 dwuosobowych zespołów w sześciu kategoriach:
Roboty ABB – 6 zespołów
Roboty ASTORINO – 6 zespołów
Roboty DOBOT – 6 zespołów
Roboty FANUC – 6 zespołów
Roboty KUKA – 6 zespołów
Roboty YASKAWA – 6 zespołów
Etap finałowy składał się z jawnego zadania problemowego, którego rozwiązanie przygotowywał każdy zespół zakwalifikowany do finału. Zadanie problemowe zostało opracowane przez dr. hab. inż. Dariusza Szybickiego, prof. PRz oraz dr. inż. Tomasza Gałaczyńskiego z PZL Mielec
Rozwiązanie zadania problemowego oceniała komisja w składzie:
1. prof. dr hab. inż. Andrzej Burghardt
2. dr hab. inż. Dariusz Szybicki, prof. PRz
3. dr hab. inż. Krzysztof Kurc, prof. PRz
4. dr hab. inż. Magdalena Muszyńska, prof. PRz
5. dr inż. Tomasz Gałaczyński PZL Mielec
6. Grzegorz Luty PZL Mielec
Zadania praktyczne do drugiego etapu zostały przygotowanie przez firmy robotyczne. Każde zadanie było przewidziane na 120 minut i pozwalało zdobyć 100 punktów.
Komisjom konkursowym przewodniczyli przedstawiciele firm a pomagali im nauczyciele CKPiDN w Mielcu:
ABB:
1. Paweł Dziedzic
2. Paweł Borowiec
ASTORINO:
1. Marek Niewiadomski
2. Halina Nowakowska
DOBOT:
1. Artur Grochowski
2. Mateusz Dąbrowski
3. Dariusz Stefaniak
FANUC:
1. Adam Mroziński
2. Jakub Lubecki
3. Tomasz Borowiec
KUKA:
1. Damian Drąg
2. Michał Dyląg
3. Tomasz Krukowski
YASKAWA:
1. Karolina Krupnicka
2. Adrian Grabowiec
3. Grzegorz Bobruś
4. Krzysztof Zaręba
Skład komisji głównej:
1. prof. Andrzej Burghardt
2. prof. Dariusz Szybicki
3. Sylwester Paterek CKPiDN
4. Paweł Dziedzic ABB
5. Marek Niewiadomski ASTORINO
6. Artur Grochowski DOBOT
7. Adam Mroziński FANUC
8. Damian Drąg KUKA
9. Karolina Krupnicka YASKAWA
Do finału konkursu zakwalifikowali się uczniowie z 18 szkół. Dla 12 szkół był to już drugi konkurs, ponieważ ich uczniowie uczestniczyli już w konkursie w roku ubiegłym. Z niektórych szkół do finału zakwalifikowało się po kilka zespołów. Niektóre drużyny wycofały się z udziału w konkursie. Ostatecznie w finale II OKRP wzięło udział 30 drużyn. Z uczniami przyjechało 19 opiekunów.
Wykład Gościa Specjalnego Festiwalu prof. Aleksandry Przegalińskiej, prorektorki ds. Innowacji Akademii Leona Koźmińskiego, na temat: „Sztuczna inteligencja w edukacji"
Człowiek i AI – duet, nie pojedynek
Prof. Alexandra Przegalinska – wybitna badaczka AI, filozofka, prorektorka Akademii Leona Koźmińskiego – była gościem XV Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki. Spotkała się z młodzieżą i dyrektorami szkół, żeby wspólnie zastanowić się nad tym, dokąd prowadzi nas sztuczna inteligencja – i gdzie warto postawić granice.
Czy AI może wspierać edukację Zdecydowanie tak Może być trenerem, asystentem, inspiracją. Ale – jak zauważyła – nie zastąpi naszej sprawczości, kreatywności i krytycznego myślenia. AI bywa genialna, ale też potrafi się pogubić, halucynować, zmyślać. Dlatego najważniejsze, by nie oddać jej sterów – tylko korzystać z niej mądrze i z głową.
To była świetna rozmowa o przyszłości, która dzieje się tu i teraz – z udziałem młodych ludzi, których ona najbardziej dotyczy.
Pani Profesor, dziękujemy i zapraszamy ponownie do Mielca
III Mielecki Konkurs Modelarski – Lotnicze Klimaty
Uczestnikami Konkursu byli kolekcjonerzy modeli latających oraz osoby zwiedzające imprezę. Wydarzenie zorganizowali: Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera w Mielcu, Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu, Mielecka Grupa Modelarska w partnerstwie z Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu, Akademią Umiejętności Technicznych „Leonardo” i Samorządowym Centrum Kultury.
Konkurs odbył się wg programu:
8.00 – 12.00: Przyjmowanie modeli
11.00 – 16.30: Otwarcie wystawy, prezentacja modeli, zwiedzanie wystawy
13.00 – 16.00: Ocena wystawionych modeli
16.30 – 17.00: Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród laureatom.
W konkursie wzięło udział wzięło 90 modelarzy z Mielca i okolic, Przemyśla, Krosna, Lublina, Rzeszowa, Stalowej Woli, Warszawy, Krakowa, Kielc, Bielska-Białej. Dodatkowo 8 modelarzy wystawiło 25 modeli lotniczych i 19 obiektów, które odbiegały od tematyki konkursu takie jak łodzie podwodne, samochody, czołgi, statki kosmiczne sci-fi, budynki i inne, wyłącznie w ramach wystawy modelarskiej Uczestnicy konkursu i zwiedzający mieli okazję dokonać zakupów modeli i materiałów modelarskich na 7 stoiskach wydawnictw i sklepów modelarskich, w tym, książek o tematyce lotniczej, modeli kartonowych oraz plastikowych.
Wręczono 35 nagród od sponsorów.
Zwycięzcom w poszczególnych kategoriach konkursowych przyznano Laury złote, srebrne i brązowe. Otrzymało je:
· 40 modelarzy w kategoriach powiązanych z modelami plastikowymi, dla których nagrody ufundowała Akademia Umiejętności Technicznych Leonardo
· 20 modelarzy w kategoriach modelarstwa kartonowego, gdzie fundatorem nagród była firma Gardner Aerospace Mielec SP.z.o.o.,
Każdy z 30 uczestników konkursu, który nie zdobył żadnego z laurów oraz modelarze prezentujący swoje modele wyłącznie w ramach wystawy otrzymali: statuetkę samolotu PZL.37 Łoś, model samolotu kartonowy lub plastikowy oraz dyplom ufundowane przez Akademię Umiejętności Technicznych Leonardo, Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej, Top Gaz, Computers Net, Arma Hobby, Sklep internetowy Moje Hobby oraz Mielecką Grupę Modelarską.
Wystawa cieszyła się dużą oglądalnością, a w jej trakcie na sali wystawienniczej można było spotkać osoby w różnym wieku, w tym całe rodziny z dziećmi.
Bardzo dużym powodzeniem cieszyły się zorganizowane przez Akademię Umiejętności Technicznych Leonardo i towarzyszące wystawie warsztaty modelarskie dla dzieci. W ich trakcie dzieci mogły budować pod opieką instruktorów proste modele latające i natychmiast wypróbować ich możliwości lotne w przestronnym holu SCK, co sprawiało im wielką radość.
Cieszy ogromnie fakt, że dorośli, młodzież i dzieci tak chętnie angażują się w lotnictwo i modelarstwo, a co za tym idzie, tradycje historyczne i lotnicze naszego miasta są popularyzowane i przekazywane kolejnym pokoleniom!
Leonardo Cup
Wielkim sukcesem zakończyły się zawody szybowców zdalnie sterowanych wyrzucanych z ręki F3K zaliczane do Pucharu Polski „Leonardo Cup”. To kolejne wydarzenie, które odbywało się w ramach XV Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki.
W kategorii juniorów trzy pierwsze miejsca zajęli zawodnicy Akademii Umiejętności Technicznych Leonardo działającej przy CKPiDN w Mielcu:
Szymon Mikuła – I miejsce,
Franciszek Czechura – II miejsce,
Franciszek Żmuda – III miejsce.
Wśród seniorów zwycięzcami zostali: Wojciech Drzymała, Kamil Koszyczek, Paweł Żak – wszyscy z Aeroklubu w Stalowej Woli.
Puchary, dyplomy i nagrody wręczali: Andrzej Bryła – Wicestarosta Powiatu Mieleckiego, Ewa Dudziak-Przybytek – sędzia główny zawodów oraz Zdzisław Nowakowski – dyrektor CKPiDN w Mielcu.
Puchar dla najmłodszego zawodnika otrzymał 12-letni Krzysztof Litwin, także z Akademii Leonardo.
To wyjątkowe wydarzenie nie tylko dostarczyło sportowych emocji, ale także ukazało ogromny potencjał młodych pasjonatów modelarstwa lotniczego. Zawody były znakomitą okazją do popularyzacji precyzyjnych dyscyplin technicznych wśród dzieci i młodzieży, a jednocześnie dowodem na to, że Mielec staje się ważnym ośrodkiem nowoczesnej edukacji technicznej i lotniczej w Polsce.
Dziękujemy wszystkim zawodnikom, trenerom i organizatorom za niezapomniane chwile i ducha sportowej rywalizacji.
Dzień Kosmonautyki
w ramach XV Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki, zorganizowaliśmy zawody modeli napędzanych silnikiem rakietowym – skierowane do najmłodszych uczniów z Akademii „Leonardo”.
To nasz pomysł na uczczenie tego przełomowego momentu w podboju kosmosu, a dla dzieci z mieleckich szkół podstawowych – okazja do pierwszych, symbolicznych kroków w zdobywaniu własnych „kosmicznych” doświadczeń.
Horyzonty edukacji – interdyscyplinarne inspiracje dla nauczycieli - Triathlon
Uczestnikami Triathlonu „Halina Konopacka – Poezja ukryta w sporcie” byli uczniowie szkół podstawowych (klasy IV-VIII. Uczniowie rywalizowali indywidualnie i w zespołach trzyosobowych w trzech konkurencjach. W gościnnych murach Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu uczniowie z sześciu szkół, czyli 7 drużyn rywalizowali w trzech bardzo różnych konkurencjach: konkursie wiedzy o życiu osiągnieciach Haliny Konopackiej, recytacji poezji sportsmenki i biegu w formie Testu Coopera.
Z każdej konkurencji uczestnik maksymalnie zdobywał 40 punktów. Najpierw jednak wszyscy wysłuchali prezentacji naszej mielczanki – olimpijki pani Pauliny Buziak-Śmiatacz, która opowiedziała o swojej sportowej drodze na olimpijskie stadiony. Po napisaniu testu wiedzy uczniowie recytowali wiersze, które oceniała komisja w składzie: Anna Muryjas i Mirosław Kapinos.
Ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne uczniowie przebiegli na hali MOSiR-u bieg ku czci bohaterki konkursu. Wszyscy uczestnicy za tę konkurencję otrzymali maksymalną liczbę punktów.
Po podsumowaniu wyników okazało się, że dwie uczennice rozegrały dogrywkę o drugie miejsce.
Wyniki:
I miejsce: Michał Kręcigłowa – SP Wola Mielecka
II miejsce: Gabriela Bogdan – SP Tuszyma
III miejsce: Anna Brzezińska – Sp Wola Mielecka.
W klasyfikacji drużynowej zespoły z Woli Mieleckiej pokonały pozostałe drużyny. Należy również wyróżnić drużyny z SP Tyszyma i SP Nr 3 w Mielcu. Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w przygotowaniu i przeprowadzeniu przedsięwzięcia.
Horyzonty edukacji – interdyscyplinarne inspiracje dla nauczycieli - Fizyka latania
Uczestnikami pokazów byli uczniowie szkół podstawowych (klasy I-III) z powiatu mieleckiego:
· Szkoła Podstawowa nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Mielcu, 45 uczniów
· Szkoła Podstawowa w Woli Mieleckiej, 37 uczniów
· Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi w Mielcu, 39 uczniów
Uczniowie mogli w dość nietypowy sposób poznać pojęcia aerodynamiki, zjawiska konwekcji czy też prawa Bernoulliego. Te trudne zagadnienia z dziedziny fizyki okazały się bardzo atrakcyjne, a to dzięki prowadzącemu, którym był nietypowy naukowiec-edukator Tomasz Madej ze Stowarzyszenia „EKOSKOP”. Zajęcia połączone z pokazami, doświadczeniami były wielką atrakcją i inspiracją dla dzieci.
Horyzonty edukacji – interdyscyplinarne inspiracje dla nauczycieli - Międzyprzedszkolny Turniej Kodowania
W Turnieju wzięły udział dzieci z mieleckich przedszkoli. Okazała się „strzałem w dziesiątkę”. Dzieci rozwiązywały zadania typu sudoku, uzupełniały zakodowane symbole i obrazki, odkodowywały ukryty obrazek, układały piramidki z kolorowych kubków według kodu matematycznego, na dużej "Koduj macie" odkodowały obrazek pszczoły. Kolorowy, radosny i pełen wrażeń turniej był w opinii przedszkolaków najlepszym konkursem w jakim uczestniczyli.
Horyzonty edukacji – interdyscyplinarne inspiracje dla nauczycieli - wykład i warsztaty pokazowe Imopeksis
Ostatnim wydarzeniem były warsztaty dla nauczycieli wychowania fizycznego prowadzone przez dr. Tomasza Wilczewskiego, założyciela Fundacji IMOPEKSIS.
Czym jest IMOPEKSIS? To akronim, który opisuje współczesną metodę pedagogiczną skoncentrowaną na rozwijaniu kompetencji miękkich poprzez sport, obejmującą takie elementy jak Intencje, Motywacja, Odpowiedzialność, Pewność siebie, Emocje, Koncentracja, Spójność, Intuicja i Sukces.
Metoda wspiera przede wszystkim rozwój osobowości i aktywności psychologicznej uczniów.
Warsztaty odbyły się w hali sportowo-widowiskowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mielcu. Poprzedził je wykład, dotyczący filozofii metody oraz zajęcia instruktażowe z udziałem uczniów klasy Ia ze Szkoły Podstawowej w Woli Mieleckiej.
Uczestnikami warsztatów było 39 dyrektorów szkół, nauczycieli wychowania fizycznego, wychowania przedszkolnego, edukacji wczesnoszkolnej, trenerów, instruktorów stowarzyszeń kultury fizycznej z terenu powiatu mieleckiego i ropczycko-sędziszowskiego.
Rozwiązywanie problemów produkcyjnych i obróbkowych w zakładach przemysłu lotniczego
Jednym z wydarzeń XV Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki jest odbywające się właśnie w CKPiDN w Mielcu seminarium LTT Transfer Technologii - TECHNOLOGIE DLA PRZEMYSŁU LOTNICZEGO
https://powiat-mielecki.pl/aktualnosci/wystartowal-xv-mielecki-festiwal-nauki-i-techniki-3391.html
https://powiat-mielecki.pl/aktualnosci/rozdanie-nagrod-leonardo-3395.html
https://wcj24.pl/wydarzenia/xv-mielecki-festiwal-nauki-i-techniki/
https://wcj24.pl/mielecki-festiwal-nauki-i-techniki-uroczyste-rozdanie-nagrod-foto/