Tussen kijken en wegkijken
Gekozen examenopgave: Heel de wereld wordt wakker
Titel: Tussen kijken en wegkijken
Omschrijving: In mijn werk is een mens te zien die door haar vingers met één oog kijkt. Dit beeld gaat over bewust kijken, maar tegelijkertijd ook over het wegkijken of het niet volledig durven zien van wat er in de wereld gebeurt. Het oog staat symbool voor bewustwording, terwijl de handen laten zien dat er ook iets wordt afgeschermd.
Het werk verwijst naar hoe er in de wereld ongelijk aandacht is voor verschillende conflicten en situaties van geweld en onderdrukking. Sommige gebieden, zoals Oekraïne en Palestina, krijgen veel zichtbare aandacht, terwijl andere landen en conflicten, zoals in Soedan, Congo of Jemen, minder zichtbaar blijven in het wereldbeeld. Het gaat niet om één specifiek land, maar om het verschil in hoe mensen en gebeurtenissen worden gezien of genegeerd.
Het verhaal achter het werk gaat dus over bewustwording: dat we wel “wakker” lijken te zijn en kijken naar wat er gebeurt, maar dat we vaak maar gedeeltelijk zien en niet alles evenveel aandacht geven.