Dokumentumok
UNTERLAGEN

Küldetésnyilatkozat / LEITBILD

Küldetésünk a tanulók, tanárok munkájának segítése.
Folyamatosan figyelemmel kísérni a felhasználói igényeket, s lehetőségek és szükségletek szerint ennek megfelelően korrigálni a könyvtár tevékenységét. Állománygyarapítás terén a Működési Szabályzat mellett igyekszünk figyelembe venni a munkaközösségek és a diákok igényeit is. Fontosnak tartjuk a felhasználókkal történő személyes kontaktust és foglalkozást. Az állományt folyamatosan feldolgozzuk integrált könyvtári szoftver segítségével, és terminálok segítségével hozzáférhetővé tessszük. Fontosnak tartjuk fejleszteni a kommunikációs és információs infrastruktúrát, figyelemmel kísérni a pályázati lehetőségeket, és a lehetőségek szerint ezekkel él.
A könyvtár állománya már önmagában is nagy érték. Fontos ennek folyamatos karbantartása: gyarapítása, selejtezése.


Unser Ziel ist es, die Arbeit der Schülerinnen und Schüler beziehungsweise der Lehrerinnen und Lehrer zu unterstützen.

Die Bedürfnisse der Nutzerinnen und Nutzer kontinuierlich zu beobachten und dementsprechend die Tätigkeiten der Bibliothek im Rahmen der Möglichkeiten und bei Bedarf anzupassen. Bei der Bestandserweiterung versuchen wir neben den Vorschriften der Geschäftsordnung auch die Bedürfnisse der Arbeitsgemeinschaften und der Schülerinnen und Schüler zu berücksichtigen. Wir legen großen Wert auf den persönlichen Kontakt und die Interaktion mit den Nutzerinnen und Nutzern. Der Bestand wird mithilfe einer integrierten Bibliothekssoftware kontinuierlich bearbeitet und über Terminals zugänglich gemacht. Wir halten es für wichtig, die Kommunikations- und Informationsinfrastruktur zu entwickeln, über die Möglichkeiten für Bewerbungen informiert zu sein und sie so weit wie möglich zu nutzen.

Der Bestand der Bibliothek allein stellt einen großen Wert dar. Es ist unerlässlich, ihn ständig zu pflegen: ihn zu erweitern und zu verschrotten.

Könyvtárhasználati szabályzat / BENUTZUNGSORDNUNG DER BIBLIOTHEK

1. Az iskolai könyvtár használóinak köre

Könyvtárunk, a Budakeszi Német Nemzetiségi Általános Iskola (2092 Budakeszi, Knáb János u. 60.) nem nyilvános iskolai könyvtára, amelynek szolgáltatásait kizárólag az iskola tanulói, pedagógusai, adminisztratív és technikai dolgozói vehetik igénybe.

2. A beiratkozás módja

A beiratkozás és a szolgáltatások igénybevétele díjtalan.

A beiratkozáskor az olvasó elfogadja a könyvtár használatára vonatkozó szabályokat.

Beiratkozáskor a könyvtáros rögzíti a könyvtári informatikai rendszerben a beiratkozó adatait (név, anyja neve, születési hely és idő, lakcím, osztály, elérhetőség). Az adatokat a könyvtár a nyilvántartáshoz és az olvasókkal való kapcsolattartáshoz használja fel. Az adatok a könyvtári tagság megszűnését követően törlésre kerülnek.

A beiratkozás automatikusan történik a NetLib Kft. (1141 Budapest, Jeszenák János u. 1. I/5.) közreműködésével. Az adatokat kizárólag az integrált könyvtári rendszer adatfeltöltéséhez (kölcsönzések kezelése) használják fel.

3. A könyvtár használatának lehetőségei

A könyvtár szolgáltatásai alapvetően a nyitvatartási időben vehetők igénybe, de előzetes megbeszélés alapján a nyitvatartási időn kívül is van rá lehetőség. A nyitvatartási idő a könyvtár ajtaján kifüggesztett táblán olvasható.

Nyitvatartás:

Hétfő: 13:40-14:40

Kedd: 8:45-11:00

Szerda: 11:50-12:50; 13:40-14:40

Csütörtök: 11:50-12:50; 13:40-15:40

Péntek: 10:00-11:50 és 12.45-14:30

Hétfőn, szerdán és pénteken a hosszú (második) szünetben is.

A könyvtáros segítséget ad:

a könyvtárban való tájékozódásban

a dokumentumok közötti eligazodásban,

a dokumentumok közötti keresésben,

az internet használatában,

adatbázisokban való keresésekben.

3.1 Csak helyben igénybe vehető szolgáltatások

Kézikönyvek, segédkönyvek, folyóiratok olvasása, tanulmányozása.

Audiovizuális anyagok (CD/CD-ROM/DVD) használata.

A könyvtári számítógépek használata ingyenes. A számítógépekre letöltött dokumentumokat hetente töröljük, azokon semmilyen használók által elmentett dokumentumot nem őrzünk meg.

A kézikönyvtári állomány dokumentumait a pedagógusok egy tanórára, ha több van belőle, egy tanévre kölcsönözhetik.

3.2 Kölcsönzés

A könyvtárból dokumentumot kivinni csak a könyvtáros által történt, kölcsönzési nyilvántartásban való rögzítés után szabad.

Egyidejűleg legfeljebb három dokumentum kölcsönözhető, 3 hét időtartamra. A kölcsönzési idő lejártával a kölcsönző köteles a könyveket a könyvtárba visszavinni. Szükség esetén a kölcsönzés két alkalommal, de legfeljebb május 31-ig meghosszabbítható.

A könyvtárból kölcsönzés miatt hiányzó könyvek előjegyezhetők; ebben az esetben a már kinn lévő kölcsönzés nem hosszabbítható meg.

Az iskolai könyvtárból tartós tankönyvek is kölcsönözhetők, ezeket csak a tanév végén kell a könyvtárba visszavinni. A tartós könyvekbe nem szabad jegyzetelni!

A tanév végi bizonyítványát csak az a tanuló kaphatja meg, aki a kölcsönzött könyveket visszajuttatta a könyvtárba legkésőbb az adott tanév utolsó tanítási napján.

Ha egy tanuló eltávozik az iskolából, az osztályfőnök, mielőtt kiadja a bizonyítványt, köteles a könyvtártól igazolást kérni, hogy a diáknak nincsen könyvtartozása.

A nyári szünet idején az iskolai könyvtár zárva tart. Lehetőség van a szabadpolcos állományból június 15-től szeptember 1-ig való kölcsönzésre is.

Elveszett vagy megrongálódott dokumentumot az olvasó köteles egy hibátlan példánnyal vagy a könyvtár számára szükséges más művel pótolni, vagy megtéríteni az okozott kárt.

3.3 Az Internet-használat rendje

· Az iskola 5–12. évfolyamának tanulói ingyen és önállóan (de folyamatos ellenőrzés mellett) használhatják az Internet szolgáltatásait. Az alsóbb osztályosok csak szervezetten, tanári kísérettel és felügyelettel vehetik igénybe a hálózatot.

· Az Internethasználónak előre fel kell iratkoznia az erre rendszeresített füzetben. Ha befejezte a munkát, aláírásával kell igazolnia, hogy valóban igénybe vette a szolgáltatást.

· Egy gépnél legfeljebb ketten tartózkodhatnak egyszerre.

· A könyvtár belső termében tartott tanítási órák alatt az Internet-használat szünetel.

· Hetente kétszer egy órát Internetezhet egy tanuló.

· Ha a tanuló nem az életkorának és a jó ízlésnek megfelelő anyagokat hív be a hálózatról, fegyelmi felelősségre vonható, és meghatározott ideig nem használhatja az Internetet.

· Használat után bekapcsolva kell hagyni a gépet!

· Ha bármilyen nehézség (üzemzavar, meghibásodás) támadna használat közben azonnal segítséget kell kérni!

3.4 Csoportos könyvtárhasználat

A Pedagógiai Programnak megfelelően a könyvtáros az osztályok, tanulócsoportok részére a könyvtárhasználat megismerését szolgáló órákat tart. Ezen kívül, előre egyeztetett időpontban fogad csoportokat, osztályokat könyvtári foglalkozások, tanórák ill. egyéb foglalkozások megtartásának céljából is, amelyekhez a könyvtáros kérés esetén segítséget ad.

4. A könyvtár használóinak jogai

Nyitvatartási időben a könyvtár szolgáltatásainak használata.

Segítség kérése a tájékozódásban, kutatásban. Információkérés.

Javaslatot tehet a könyvtár állományának, berendezéseinek, eszközeinek fejlesztésére.

5. A könyvtár használóinak kötelességei

Vigyázzon a könyvtár rendjére, tisztaságára.

Betartani a könyvtár használatára vonatkozó szabályokat.

A tűz- és balesetvédelmi szabályok betartása.

A kikölcsönzött könyvet vagy dokumentumot a kölcsönzés lejártakor sértetlen állapotban visszahozni. (Ha szükséges, és van rá lehetőség, meg lehet hosszabbítani.)

Törekedni kell az állomány megóvására. A könyveket, dokumentumokat és a könyvtár használati tárgyait, eszközeit bármely módon rongálni tilos! Az okozott károkért a károkozók anyagi felelősséggel tartoznak!

Amennyiben az olvasó által kikölcsönzött könyv elveszett, vagy könyvtári használatra alkalmatlanná vált, az olvasó köteles azt egy kifogástalan állapotú, akár antikvár példánnyal pótolni. Amennyiben ez nem valósul meg, anyagi felelősséggel tartozik.

6. A könyvtárban érvényes magatartási szabályok

A kabátokat, iskolatáskákat nem lehet behozni a könyvtárba! Utcai cipőben nem lehet belépni a könyvtárba!

A könyvtár területén enni és inni tilos!

Mobiltelefont a könyvtárban csak a foglalkozások alkalmával lehet használni, amennyiben erre szükség van. Egyéb esetekben a belépés előtt le kell némítani.

A könyvtárban is kérjük betartani az általános viselkedési normákat. A könyvtári tartózkodás során vegyük figyelembe, hogy az olvasáshoz, könyvekben való tájékozódáshoz nyugodt környezetre van szükség, amelyhez nem tartozik hozzá a hangos, udvariatlan viselkedés.

A könyvtáros szívesen ad segítséget a könyvtárban felmerülő kérdésekben.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1. Benutzerkreis der Schulbibliothek

Unsere Bibliothek, die Bibliothek der Deutschen Nationalitätenschule Wudigeß (H-2092 Budakeszi, Knáb János u. 60.), ist eine nicht-öffentliche Bibliothek, deren Dienstleistungen ausschließlich den Schülerinnen und Schülern, Lehrerinnen und Lehrern, dem Verwaltungs- und technischen Personal der Schule zur Verfügung stehen.

2. Anmelden

Die Anmeldung und die Nutzung der Dienstleistungen sind kostenlos.

Die Benutzungsordnung der Bibliothek wird von der Leserin und dem Leser mit der Anmeldung anerkannt.

Die Bibliothekarin oder der Bibliothekar gibt bei Anmeldung die Angaben der Anmelderin/des Anmelders (Name, Name der Mutter, Geburtsort und Geburtsdatum, Wohnort, Klasse, Kontaktdaten) in das Computersystem der Bibliothek ein. Die Bibliothek verwendet die Daten für die Anmeldung bzw. für die Kontaktaufnahme mit den Leserinnen und Lesern. Die Daten werden nach der Beendigung der Bibliothekmitgliedschaft gelöscht.

Die Anmeldung erfolgt automatisch unter Mitwirkung von NetLib Kft. (H-1141 Budapest, Jeszenák János u. 1. I/5.). Die Daten werden ausschließlich für den Datenupload (Ausleihverwaltung) ins integrierte Bibliothekssystems verwendet.

3. Nutzung der Bibliothek

Die Dienstleitungen der Bibliothek stehen grundsätzlich während der Öffnungszeiten zur Verfügung, nach vorheriger Absprache können sie jedoch auch außerhalb der Öffnungszeiten in Anspruch genommen werden. Die Öffnungszeiten sind dem Aushang an der Bibliothekstür zu entnehmen.

Öffnungszeiten:

Montag: 13:40-14:40

Dienstag: 8:45-11:00

Mittwoch: 11:50-12:50; 13:40-14:40

Donnerstag: 11:50-12:50; 13:40-15:40

Freitag: 10:00-11:50 und 12.45-14:30

Am Montag, Mittwoch und Freitag auch während der großen (zweiten) Pause.

Die Bibliothekarin oder der Bibliothekar

★ erteilt Auskünfte über die Bibliothek

★ hilft in Umgang mit den Dokumenten,

★ unterstützt beim Stöbern in den Dokumenten,

★ hilft bei der Internetnutzung,

★ bietet Unterstützung bei der Suche in den Datenbanken

3.1 Dienstleistungen, die nur vor Ort in Anspruch genommen werden können

· Lesen und Stöbern von Handbüchern, Nachschlagewerken, Zeitschriften

· Nutzung von audiovisuellen Medien (CD/CD-ROM/DVD).

· In der Bibliothek stehen Computer zur kostenlosen Nutzung zur Verfügung. Die auf die Computer heruntergeladenen Dokumente werden wöchentlich gelöscht, und es werden keine von den Benutzern gespeicherten Dokumente auf den Computern aufbewahrt.

· Die Lehre kann die Dokumente des Präsenzbestands für eine Unterrichtsstunde, wenn die Bibliothek über mehrere Exemplare verfügt, für ein Schuljahr ausleihen.

3.2 Ausleihe

Medien dürfen nur nach der Ausleihverbuchung von der Bibliothekarin oder dem Bibliothekar aus den Bibliotheksräumen entfernt werden.

Insgesamt können maximal drei Werke für höchstens 3 Wochen ausgeliehen werden. Die Ausleiherin / der Ausleiher ist verpflichtet, die Bücher am Ende der Leihfrist an die Bibliothek zurückzugeben. Nach Bedarf kann die Leihfrist zweimal, aber spätestens bis 31. Mai verlängert werden.

Bücher, die von anderen Personen bereits ausgeliehen sind, können vorgemerkt werden; in diesem Fall kann die Leihfrist des bereits ausgeliehenen Buches nicht verlängert werden.

Für Schulbücher in der Schulbibliothek können auch Dauerausleihen beantragt werden, diese müssen erst am Ende des Schuljahres an die Bibliothek zurückgegeben werden. In den Büchern, die als Dauerleihe zur Verfügung gestellt worden, dürfen keine Notizen gemacht werden!

Nur die Schülerinnen und Schüler, die die ausgeliehenen Bücher spätestens am letzten Tag des jeweiligen Schuljahres an die Bibliothek zurückgegeben haben, erhalten ihr Jahresendzeugnis.

Verlässt eine Schülerin oder ein Schüler die Schule, muss die Klassenlehrerin oder der Klassenlehrer die Bibliothek um eine Bestätigung bitten, dass die Schülerin oder der Schüler gegen die Bibliothek keine Schulden hat, bevor das Zeugnis übergeben wird.

Die Schulbibliothek bleibt in den Sommerferien geschlossen. Freihandbestände können auch von 15. June bis 1. September ausgeliehen werden.

Bei Verlust oder Beschädigung ausgeliehener Dokumente ist die Leserin / der Leser verpflichtet, sie durch ein einwandfreies Exemplar oder einen anderen von der Bibliothek benötigten Titel zu ersetzen oder die entstandenen Schäden zu erstatten.

3.3 Nutzungsordnung Internet

    • Die Schülerinnen und Schüler der Klassen 5-12 können das Internet kostenlos und selbständig nutzen (jedoch unter ständiger Aufsicht). Die Schülerinnen und Schüler der unteren Klassen können das Netz nur organisiert und unter Aufsicht und Anleitung einer Lehrerin / eines Lehrers nutzen.

    • Die Internetnutzerin oder der Internetnutzer muss sich im Voraus in dem dafür vorgesehenen Heft anmelden. Wenn sie / er die Arbeit beendet hat, muss sie / er mit ihrer / seiner Unterschrift bestätigen, dass sie / er die Dienstleistung tatsächlich in Anspruch genommen hat.

    • Bei einem Computer dürfen sich gleichzeitig höchstens zwei Personen aufhalten.

    • Die Internetnutzung ist während der Unterrichtszeiten im Innenraum der Bibliothek ausgesetzt.

    • Eine Schülerin oder ein Schüler kann zweimal eine Stunde pro Woche online verbringen.

    • Sollte eine Schülerin oder ein Schüler im Internet auf Inhalte zugreifen, die nicht altersgerecht sind oder gegen den guten Geschmack verstoßen, können gegen sie / ihn disziplinarische Maßnahmen erhoben werden und es wird ihr /ihm verboten, das Internet für eine bestimmte Zeit zu nutzen.

    • Nach der Nutzung muss das Computer eingeschaltet bleiben!

    • Treten irgendwelche Schwierigkeiten (Fehlfunktion, Ausfall) während der Internetnutzung auf, muss sofort um Hilfe gebeten werden!

3.4. Nutzung der Bibliothek von Gruppen

In Übereinstimmung mit dem Pädagogischen Programm bietet die Bibliothekarin oder der Bibliothekar für Klassen und Lerngruppen Kurse über die Nutzung der Bibliothek. Darüber hinaus empfängt die Bibliothekarin oder der Bibliothekar zu vorher vereinbarten Zeiten Gruppen und Klassen, die in der Bibliothek an Bibliotheksaktivitäten, Unterrichten oder andere Aktivitäten teilnehmen, wobei die Bibliothekarin oder der Bibliothekar auf Wunsch Unterstützung leistet.

4. Rechte der Bibliotheksbenutzerin und des Bibliotheksbenutzers

  • Nutzung der Bibliotheksdienste während der Öffnungszeiten.

  • Um Hilfe bitten bei der Nutzung der Bibliothek und bei Recherche. Um Auskunft bitten.

  • Vorschläge machen für den Bestand, die Ausstattung und die Einrichtungen der Bibliothek.

5. Pflichten der Bibliotheksbenutzerin und des Bibliotheksbenutzers

  • Die Bibliothek aufgeräumt und sauber zu halten.

  • Die Regeln für die Benutzung der Bibliothek einzuhalten.

  • Die Brand- und Unfallverhütungsvorschriften zu beachten.

  • Das ausgeliehene Buch oder Dokument am Ende der Leihfrist in unbeschädigtem Zustand zurückzugeben (wenn möglich ist, kann die Leihfrist bei Bedarf verlängert werden).

  • Der Bestand der Bibliothek muss bewahrt werden. Jede Beschädigung von Büchern, Dokumenten, sowie von Bibliothekseinrichtungen und -geräten ist verboten. Die Benutzerinnen und Benutzer haften finanziell für die von ihnen verursachten Schäden.

  • Geht ein von einer Leserin oder von einem Leser ausgeliehenes Buch verloren oder wird es für den Bibliotheksgebrauch untauglich, so ist die Leserin oder der Leser verpflichtet, es durch ein Exemplar in einwandfreiem Zustand, gegebenenfalls durch ein Buch aus einem Second-Hand Buchladen zu ersetzen. Geschieht dies nicht, ist sie oder er finanziell haftbar.

6. Verhalten in der Bibliothek

  • Mäntel und Schultaschen dürfen in die Bibliothek nicht mitgenommen werden! Das Betreten der Bibliothek mit Straßenschuhen ist nicht erlaubt!

  • Essen und Trinken in der Bibliothek ist verboten!

  • Handys dürfen in der Bibliothek nur während der Aktivitäten benutzt werden, wenn es erforderlich ist. In anderen Fällen muss es vor dem Betreten stummgeschaltet werden.

  • Bitte die allgemeinen Verhaltensregeln auch in der Bibliothek einzuhalten. Während des Aufenthalts in der Bibliothek ist es zu beachten, dass das Lesen und die Suche nach Informationen in den Büchern eine ruhige Umgebung erfordert, in der lautes und unhöfliches Verhalten unerwünscht ist.

  • Die Bibliothekarin oder der Bibliothekar hilft gerne bei Fragen in der Bibliothek.

Minőségpolitika / QUALITÄTSPOLITIK

A könyvtár minőségpolitikai céljai a következők:

  • az információhoz való korlátozás nélküli szabad hozzáférés biztosítása

  • intézményünk valamennyi munkatársának az a törekvése, hogy a könyvtár szolgáltatásait és munkafolyamatait úgy szervezze, hogy azok a könyvtárhasználók mindenkori igényeit magas színvonalon legyenek képesek kiszolgálni.

  • fontos számunkra tevékenységünk minőségének egyenletes biztosítása, folyamatos javítása, fejlesztése.

  • törekszünk a könyvtári szolgáltatások megfelelő képzettségű munkatársakkal történő biztosítására.

  • a szolgáltatásainkhoz kapcsolódó technikai és tárgyi eszközöket a mindenkori elvárásoknak megfelelően fejlesztjük, anyagi lehetőségeinkhez mérten.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Die Qualitätspolitik der Bibliothek hat folgende Ziele:

  • Den freien Zugang zu Informationen ohne Einschränkungen zu gewährleisten

  • Alle Mitarbeiterinnen und Mitarbeiter unserer Einrichtung bemühen sich, die Dienstleistungen und Arbeitsabläufe der Bibliothek so zu gestalten, dass sie den jeweiligen Anforderungen der Bibliotheksbenutzerinnen und Bibliotheksbenutzer auf hohem Niveau entsprechen können.

  • Wir halten es für wichtig, die Qualität unserer Tätigkeit stätig zu gewährleisten und sie kontinuierlich zu verbessern und weiterzuentwickeln.

  • Wir streben uns, die Dienstleistungen der Bibliothek mit entsprechend qualifiziertem Personal zu gewährleisten.

  • Wir entwickeln die technischen und materiellen Ressourcen für unsere Dienstleistungen den jeweiligen Anforderungen entsprechend und im Rahmen unserer finanziellen Möglichkeiten.