Regulamin

Regulaminy

Procedury korzystania z zasobów bibliotecznych w okresie pandemii.

Procedury korzystania z zasobów bibliotecznych.

1. Pracownicy biblioteki i czytelnicy zobowiązani są do noszenia maseczek i ewentualnie rękawiczek jednorazowych.

2. Uczniowie przed wejściem dezynfekują dłonie i zobowiązani są do noszenia maseczek.

3. W bibliotece oprócz pracowników może jednorazowo przebywać jeden czytelnik.

4. Wszyscy przebywający w bibliotece zobowiązani są do zachowania 1,5-metrowego dystansu w czasie korzystania z zasobów bibliotecznych.

5. Zbiory biblioteczne podaje wyłącznie bibliotekarz.

6. Zwrócone książki podlegają 2-dniowej kwarantannie, zanim trafią do ponownego udostępnienia.

- wszystkie książki zwrócone przez czytelników są odkładane do kwarantanny w specjalnie oznakowanych datą pudełkach (data zwrotu książki)

7. Stanowiska pracy są na bieżąco dezynfekowane.

- w czasie przerwy w obsłudze czytelników pracownicy biblioteki prowadzą prace porządkowe: wietrzą sale i przecierają powierzchnie płaskie,

- po zakończeniu obsługi czytelników – na koniec dnia/dyżuru pracownicy dezynfekują powierzchnie płaskie i stanowisko pracy.

Procedury korzystania z ksero.

1. Uczniowie przynoszą materiały do skserowania i odbierają je w terminie umówionym z bibliotekarzem.

2. W sytuacji braku wypożyczających i małej ilości kartek do skserowania uczeń może poczekać w bibliotece zachowując dystans 1,5- metrowy i nosząc maseczkę.




Czytelniku, oto Twoje prawa i obowiązki:

  • Masz prawo do bezpłatnego korzystania z księgozbioru biblioteki.

  • Korzystając z biblioteki jesteś zobowiązany do dbałości o wypożyczone książki i inne materiały.

  • Aby uniknąć nieporozumień, osobiście wypożyczaj interesujące cię materiały na podstawie identyfikatora, legitymacji szkolnej lub dowodu osobistego.

  • Jesteś odpowiedzialny finansowo za materiały biblioteczne, z których korzystasz.

  • Jeśli zgubisz lub zniszczysz wypożyczone materiały, jesteś zobowiązany do odkupienia ich lub zwrócenia wskazanego przez bibliotekarza ekwiwalentu.

  • Masz prawo prosić o zarezerwowanie potrzebnych Ci pozycji.

  • Korzystając z biblioteki masz prawo do pomocy ze strony bibliotekarza w poszukiwaniu materiałów na interesujący Cię temat.

Jeśli opuszczasz naszą szkołę (pracownicy, uczniowie), jesteś zobowiązany do pobrania z biblioteki zaświadczenia potwierdzającego zwrot wypożyczonych materiałów

Stanowiska komputerowe - zasady korzystania

  • Z komputera mogą korzystać nieodpłatnie wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły w godzinach pracy biblioteki, jeżeli nie odbywają się w niej zajęcia dydaktyczne.

Komputer w bibliotece służy do wyszukiwania informacji w sieci Internet, potrzebnych w przygotowaniu się do lekcji oraz korzystania z programów edukacyjnych oraz zasobów elektronicznych Biblioteki Narodowej (portal Academica).

  • Praca przy komputerze możliwa jest po otrzymaniu zgody dyżurującego nauczyciela bibliotekarza. Uczeń może korzystać z komputera poza swoimi godzinami lekcyjnymi.

  • Uczeń może przebywać w czytelni w czasie swoich lekcji, jeżeli przedstawi pisemną zgodę nauczyciela, z którym w danym czasie ma zajęcia.

  • Uczeń przyłapany na wagarach w czytelni otrzyma czasowy zakaz korzystania z komputera.

DZIAŁANIA BIBLIOTEKI

1) Biblioteka podejmuje inicjatywy skierowane do czytelników, które ułatwiają im dostęp do kultury, wiedzy i informacji.

2) Prowadzi działalność informacyjną, edukacyjną i kulturalną.

3) Biblioteka realizuje e-usługi, np. udzielanie porad bibliotecznych i czytelniczych on-line.

4) Nauczyciele bibliotekarze są w kontakcie z czytelnikami, proponują różne formy aktywności w formie konkursów, zabaw literackich.

5) Nauczyciele bibliotekarze współpracują z pozostałymi nauczycielami, aby wspomagać proces dydaktyczny.

6) Na stronie internetowej szkoły i w zakładce biblioteka są umieszczane recenzje książek, teksty literackie, linki do darmowych audiobooków i e-booków, listy polecanych książek, linki do ekranizacji lektur szkolnych, linki do instytucji kultury oferujących wirtualny dostęp do światowych muzeów, sztuk teatralnych, linki do bibliotek cyfrowych zawierających najcenniejsze skarby polskiej kultury i historii, np. Biblioteka Cyfrowa Polona, linki do filmów, spektakli, koncertów, słuchowisk i programów publicystycznych, wydarzeń kulturalnych.

7) Biblioteka prezentuje propozycje książek, a także istotne bieżące informacje dotyczące akcji, konkursów wydarzeń czytelniczych i tematów, np.:

– linki do stron z bezpłatnymi książkami i lekturami szkolnymi, które wspomogą proces edukacji bądź uprzyjemnią pobyt w domu, m.in.: lektury.gov.pl, wolnelektury.pl,

– linki do stron z bezpłatnym dostępem do ekranizacji lektur szkolnych,

– informacje o Międzynarodowym Dniu Książki itp.