Я досліджую світ

22 травня

Діагностувальна робота за темою: "Я - людина".

Чим закінчилися мандри жевжиків Україною, ми дізнаємося, коли прочитаємо про нову пригоду цих кумедних істот. 

Самостійне читання пригоди  

Перевірте, наскільки уважно ви прочитали уривок. 

17-18 травня

Діагностувальна робота за темою: "Я - людина".

Зошит с. 59-62.

16 травня

Тема уроку "Навіщо та як допомагати іншим?".

Пригадайте, які ще водойми є на території України. Виконай онлайн-вправу “Водойми України” 

Разом із жевжиками вирушимо у віртуальну подорож на річку Десну. Дізнаємося, чому вона має таку назву, чим відома та які негаразди відбуваються із цією річкою. 

Tema-09-lesson-23-rozdrukivka-02.pdf

Підручник с. 132--133 - читати, відповідати на питання.

Зошит с. 62 - виконати завдання.

15 травня

Тема уроку "Яку людину називають гідною?".

Сьогодні на уроці ми дізнаємося, що таке спільнота, до яких спільнот можете належати ви, які правила існування в спільноті існують. 

Кожна людина існує не окремо, а належить до якоїсь групи або спільноти людей. Наприклад, у сім’ї — ти один з її членів, у державі — ти один із громадян, у школі — один із учнів, у театрі — один із глядачів, в автобусі — один із пасажирів. Ставши дорослими і здобувши професію, ми можемо належати до тієї чи іншої професійної спільноти (лікарів, учителів тощо). Люди поділяються на групи і залежно від того, де вони проживають: виділяють міське і сільське населення. Як бачимо, у суспільстві існує дуже багато різних людських спільнот. 

Якщо ми живемо, працюємо і навчаємося разом, то маємо вміти домовлятися. Кожна культурна людина ставиться з повагою до думок і традицій інших. Вона не висміює звичаїв та особливостей життя інших людей. Культурна людина поважає право інших бути не такими, як вона. Це називають толерантністю. 

Дайте відповіді на запитання тесту й дізнайтеся більше про себе. 

Усі ми щодня переживаємо безліч емоцій. Наше завдання — не бути рабом своїх почуттів, а стати їх господарем. Для цього є безцінна зброя — розум.  

Скільки непотрібних вибухів гніву було б погашено, скільки невиправданих сварок відвернено, якби всі дотримувалися цієї мудрої поради. 



Підручник с. 129-131 - читати, виконати завдання.


12 травня

Тема уроку "Яку людину називають гідною?".

Зошит с. 61 - виконати завдання. 

11 травня

Тема уроку "Знайомтеся: Чернігівщина".

Чернігівщина за площею посідає третє місце серед інших областей України. Лісами вкрито 20% території. Територією області протікає 1200 річок загальною довжиною близько 8,5 тис. км. Найбільші річки — Дніпро, Десна, Удай. Адміністративний центр області — місто Чернігів. 

Батурин, Качанівка, соколиний Хутір, Крути… Це маленька частинка того, що ви можете побачити, мандруючи Чернігівщиною. 

Прочитайте слово за стрілочками. Що у вас вийшло? 

Хочете на Мальдіви з прозорою блакитною водою? Не маєте можливості виїхати? Не біда. Їдьте на наші українські чернігівські Мальдіви! Посеред соснового лісу є три мальовничі озера, які своєю блакиттю і чистотою нагадують справжнісінькі Мальдіви. Найбільше з цих озер має глибину 22 м! 

Місто Батурин відіграло значну роль в історії України. Місто було резиденцією гетьманів Лівобережної України, з ним пов’язана діяльність таких визначних політичних лідерів часів Гетьманщини, як Дем’ян Ігнатович, Іван Самойлович, Іван Мазепа, Пилип Орлик, Кирило Розумовський. 

Чернігів — місто легенд, одне з наймістичніших міст України. В одній лишень назві ховається відразу декілька загадкових історій. За однією з версій, на місці сучасного Чернігова колись був густий ліс, що називався Чорним гаєм, а з плином часу трансформація цих двох слів дала місту нинішню назву. За іншою легендою, колись давно містом правив князь Чорний, який і назвав його на свою честь. Про те, які ще таємниці зберігає давнє місто, ми дізнаємося під час віртуальної мандрівки. 

10 травня

Тема уроку "Найбільший скарб".

З давніх-давен людину хвилюють питання: “Що таке щастя? Яку людину можна вважати щасливою? Що треба робити, аби завжди бути щасливими?” Однозначної відповіді на ці запитання немає.

Уважно послухайте оповідання В. Сухомлинського. Чи почуєте ви відповідь на запитання, що ж таке щастя?

Поміркуємо й ми над цими питаннями разом із жевжиками. Вирушаємо разом із кумедними створіннями в подорож.

Підручник с. 128 - читати.

Зошит с. 60 - виконати завдання. 

9 травня

Тема уроку "Що в мене спільного з моїми родичами".

Як ви гадаєте, чому саме слово “хобі” з’явилося на уроці?

Вірно, бо ми сьогодні поговоримо про ваші улюблені справи, також улюблені справи ваших рідних.

Перегляд відео “Історія двох дівчат-підлітків, які перетворили своє хобі на солодкий бізнес” 

Для тих, хто ще не визначився з вибором хобі, є кілька порад.

Так, не всі, хто захоплюється моделюванням, створюватимуть машини; не всі, хто захоплюється спортом, стануть спортсменами; не всі, кому подобається музика, стануть музикантами...

Головне — мати якесь улюблене заняття, щось робити. Хочеться, щоб кожен із вас знайшов собі захоплення до душі, і тоді минеться нудьга, ви шкодуватимете, що доба має лише 24 години. Тож захоплюйтеся, творіть!

Підручник с. 124, завд.  6-9 (Завдання 8 обов'язкове для виконання!).

Зошит с. 58, завд. 2.

8 травня

Тема уроку "Що в мене спільного з моїми родичами".

Прочитайте слово за стрілочками. Що у вас вийшло? 


Сьогодні ми продовжимо мандрівку Чернівецькою областю. Побуваємо в унікальній старовинній Хотинській фортеці та і дізнаємося, чим же вона славиться. 

Підручник с. 122- 123, завд.  1-4.

Зошит с. 58, завд. 1.

5 травня

Тема уроку "У чому моя неповторність. Голландія під Чернівцями".

Кажуть, Україна зібрала на своїй території по маленькому шматочку зі всіх куточків Європи. Є у нас свій “Лондон”, своя “Венеція”, свій “Париж” і навіть своя “Голландія”. А щоб дізнатися про неї, продовжимо разом із жевжиками подорож унікальними куточками Чернівецької області. 

Неймовірною красою тюльпанового поля можна насолодитися не лише в Голландії. На Буковинських землях також ростуть ці дивовижні квіти — понад 50 сортів на одному гектарі землі. У селі Мамаївці місцевий житель поєднав бізнес і красу. З усієї області до нього приїжджають люди, щоб сфотографуватися в тюльпанах, насолодитися неймовірним ароматом, помилуватися різнобарв’ям весняних квітів. 

Підручник с. 119.

Тюльпан — улюблена квітка Уляни. Дівчинка вирішила навчитися виготовляти її в техніці оригамі. Зробіть тюльпан за інструкцією. За бажання можете скористатися відео (підр. с. 119, завд. 2). 

4 травня

Тема уроку "У чому моя неповторність".

Як у природі кожна квітка гарна по-своєму, так і кожна людина неповторна. Сьогодні ми поговоримо про неповторність людини.

Поміркуйте, чи є у нашому класі два абсолютно однакових учня? Чим усі відрізняються?

 А чи є серед ваших знайомих однакові люди? Чи однакові близнюки та двійнятка? 

У людей багато спільного, і водночас кожен із нас унікальний. Якщо гончар зробить 10000 абсолютно однакових за розміром, формою та візерунком ваз, то ціна кожної такої вази буде не надто високою. Але якщо майстер зробить оригінальну вазу неповторної краси, форми, нанесе на неї унікальний малюнок — її ціна буде набагато вищою. Кожна людина схожа на таку унікальну, особливу вазу, створену за особливим задумом. Ваша особистість є дорогоцінною, тому що не існує на світі нікого, хто повторював би вас до дрібниць. 

Зошит с. 57 - виконати завдання.

3 травня

Тема уроку "Душа народу".

Щоб дізнатися, куди вирушимо сьогодні, прочитаємо історію, яка сталася із жевжиками.

Самостійне читання (підр. с. 118).


Підручник с. 118.

Зошит с. 56 - виконати завдання.

2 травня

Тема уроку "Я-людина".

Зошит с. 55 - виконати завдання.

1 травня

Діагностична робота з теми: "Погода".

зображення_viber_2023-05-03_16-27-46-406.jpg
зображення_viber_2023-05-03_16-27-46-033.jpg
зображення_viber_2023-05-03_16-27-45-887.jpg
зображення_viber_2023-05-03_16-27-45-814.jpg

Зошит для діагностичних робіт с. 54-57.

28 квітня

Підсумковий урок з теми: "Погода".

Зошит с. 54 - виконати завдання.

27 квітня

Тема уроку: Всесвітній День Землі.

22 квітня – Всесвітній День Землі, свято єднання народів планети у справі захисту навколишнього середовища і збереження тих багатств і природних ресурсів, якими наділила нас природа.

Вперше День Землі був відзначений у 1970 році, і з того часу його проводять щороку 22 квітня. Це свято чистої Води, Землі й Повітря, яке має на меті об’єднати людей планети для захисту навколишнього природного середовища, привернути увагу до екологічних проблем нашої планети. Перегляньте презентацію та спробуйте відповісти на питання: Чому ж майбутнє нашої планети у наших руках? Як зберегти нашу планету?

545.pptx

А тепер попрацюй з підручником і зроби свій виріб, користуючись інструкцією або відео.

Підручник с. 114-115, завд. 9-10.

26 квітня

Тема уроку: Що робити, коли надворі дощ?

Чи здогадалися ви, про що будемо говорити на сьогоднішньому уроці?

Ми дізнаємося про незвичайне, цікаве й водночас небезпечне природне явище, згадаємо, що таке гроза, як утворюється блискавка та як ми маємо поводитися під час грози. А також подумаємо, чим можна зайнятися під час дощу.

Гроза — це атмосферне явище, яке супроводжується багаторазовими електричними розрядами та їх звуковим відлунням (громом), значними опадами у вигляді дощу, граду, крупи, іноді снігу.

Блискавка — це електричний іскровий розряд в атмосфері, що виникає між хмарами або між хмарами та земною поверхнею й супроводжується яскравим спалахом світла й громом. Блискавка миттєво нагріває повітря, воно швидко розширюється, і відбувається вибух. У цей момент ми чуємо тріск і гуркіт. Це грім. Звук поширюється набагато повільніше, ніж світло. Тому ми чуємо гуркіт грому після того, як спалахнула блискавка.

Блискавки бувають не тільки на Землі, а й на інших планетах, таких як Юпітер, Венера, Сатурн, Уран.

Підручник с. 108 - 109, завд. 1-4.

Зошит с. 53 - виконати завдання.

25 квітня

Тема уроку: Які природні явища бувають небезпечними?

Підручник с. 105 - 107.

Зошит с. 52 - виконати завдання.

24 квітня

Тема уроку: Золоте й солодке.

Ми продовжуємо подорожувати разом із жевжиками Україною. А куди й за чим вирушили жевжики, ми дізнаємося, коли прочитаємо про нову пригоду цих кумедних істот. 

Самостійне читання пригоди (підр. с. 104).

Попрацюй у зошиті с. 51, завд. 1, 3.

Усі знають про користь меду та його цілющі властивості. На ринкових прилавках можна знайти мед різних кольорів, різний за ціною — і світлий, і жовтий, і темний, і дорогий, і дешевший. Очі розбігаються! Проте в банці може ховатися сфальсифікований продукт від недобросовісного виробника. Як перевірити, чи справді мед якісний?

Перевірити якість меду можна провівши експеримент.

Хід експерименту:

21 квітня

Тема уроку: Надійний сховок.

Подорожуючи Хмельниччиною, жевжики почули, що звичайна шишка може стати унікальним приладом для прогнозування погоди. Вони пропонують нам провести дослідження й дізнатися, як за допомогою шишки можна прогнозувати погоду. 

Але для початку перевірте себе — знайдіть назви хвойних дерев. 

Перейди за посиланням та переглянь дослід, або виконай його самостійно, користуючись підказками підручника.

20 квітня

Тема уроку: Як погода впливає на настрій?

Упродовж дня ви переживаєте величезну кількість різних емоцій. І не всі вони приємні. А чи вмієте ви розпізнавати емоції? Поміркуйте, який вираз обличчя якій емоції відповідає, і з’єднайте їх.  

Навесні дні стають довшими, а ночі — коротшими. Сонце піднімається вище, його промені падають пряміше на земну поверхню і краще її нагрівають. Температура повітря поступово підвищується і починає танути сніг. Настає відлига й на відкритих підвищених місцях утворюються таловини.

Річки звільняються від криги і розливаються. Починається повінь — затоплення водою великої частини суші, коли річка виходить із берегів.

З’являються ранні квіти: підсніжники, проліски, крокуси, ряст. У дерев і кущів починається весняний рух соків. У клена гостролистого та берези рух соків починається раніше, ніж в інших дерев. Через декілька днів після початку сокоруху починають розвиватися бруньки. Є такі дерева та кущі, які зацвітають раніше, ніж на них з’явиться листя. Першою серед таких дерев зацвітає вільха, потім ліщина й береза.

У багатьох звірів зимове хутро стає рідшим, змінюється його забарвлення. Прокидаються звірі, які перебували у зимовій сплячці. Навесні в більшості тварин з’являються дитинчата. Птахи прилітають з півдня не всі разом, а по черзі. Першими прилітають граки, за граками — шпаки, за шпаками — ластівки, за ластівками — журавлі.

Підручник с. 100-101 - відповідати на питання.

Зошит с. 49 - виконати завдання 2, 3.

19 квітня

Тема уроку: Які рослини і тварини передбачають погоду?

47619.pptx

Підручник с. 99 - відповідати на питання.

Зошит с. 48 - виконати завдання, користуючись презентацією.

18 квітня

Тема уроку: Національний парк "Подільські Товри".

Подивіться на одну з унікальних місцин Хмельниччини з висоти пташиного польоту. 

Ми продовжимо подорожувати Хмельниччиною, завітаємо до Національного природного парку “Подільські Товтри” і дізнаємося, у чому його унікальність. З’ясуємо, які комахи “передбачають” погоду. 

Прогулюючись територією заказника “Чапля”, Мар’яна натрапила на величезний мурашник. Дівчинку зацікавили мурахи, і кількох вона намалювала. Яких неточностей припустилася Мар’яна? Поясніть, чому ви так вважаєте (підр. с. 97, завд. 2).

Онлайн-вправа “Будова мурахи” 

Підручник с. 97-98 - відповідати на питання.

17 квітня

Тема уроку: "Перо лелеки".

Щоб дізнатися, куди ми сьогодні вирушимо разом із жевжиками, прочитайте про нову пригоду наших друзів (підр. с. 96). 

Перегляд відео “Лелеки. Українські птахи. Цікаві факти” 

Підручник с. 96 - читати.

Зошит - с. 47.

13-14 квітня

Тема уроку: "Як працюють синоптики".

Ми продовжимо подорож Херсонською областю і завітаємо до унікальної місцини — Арабатської стрілки. З’ясуємо, у чому її унікальність. А ще під час мандрівки дізнаємося, хто такі синоптики та як вони визначають погоду. 

Атмосферні процеси вивчає наука метеорологія.  В останні десятиліття для вивчення атмосфери використовують радіозонди, метеорологічні ракети й супутники. 

Атмосферні процеси вивчає наука метеорологія.  В останні десятиліття для вивчення атмосфери використовують радіозонди, метеорологічні ракети й супутники. Радіозонди застосовують для дослідження атмосфери на висоті до 30 км, вони обладнані невеликими, але дуже точними й чутливими приладами, що вимірюють температуру, тиск і вологість повітря, а також радіопередавачами.   У метеорологічній ракеті розміщені прилади для вимірювання атмосферного тиску й збору інших відомостей, наприклад, про склад повітря у верхніх шарах атмосфери. Метеосупутники працюють на орбітах, звідки вони постійно ведуть зйомку хмарного покриття нашої планети, передають інформацію про стан нижніх шарів атмосфери.  

Метеорологи ведуть постійні спостереження за атмосферою Землі, здійснюють вимірювання й збирають інформацію про стан атмосфери. Прогноз погоди складають синоптики: вони систематизують отримані від метеорологів відомості, а результати заносять на синоптичну карту. 

Перегляд відео “Один день із життя гідрометеоролога” 

Підручник с. 93-95 - читати, відповідати на питання.

Зошит - с. 46, завдання 1,2.

12 квітня

Тема уроку: "Унікальний заповідник Асканія-Нова".

Дай відповіді на питання:

Прилад для вимірювання температури — це...

Хмари утворюються з… 

Хмари бувають… 

За хмарністю дні бувають… 

Опади бувають… 

Вітер — це… 

Вітер буває… 

Ми продовжимо мандрувати Херсонською областю й завітаємо до заповідника “Асканія-Нова”, дізнаємося про цей унікальний куточок Херсонщини. 

Перегляд відео “Асканія-Нова з висоти пташиного польоту”. 

Підручник с. 92 - читати, відповідати на питання.

11 квітня

Тема уроку: "Хмари - помічниці синоптиків".

Продовжимо нашу подорож разом із жевжиками, які пропонують нам помандрувати у чарівний світ хмар. Сьогодні ми спробуємо з’ясувати, що таке хмари. Як ви гадаєте, з яких хмар можна чекати дощу? 

Хмари бувають різні. Основні види хмар — шаруваті, купчасті й перисті. Сукупність хмар, які спостерігаються на небі в певний час, називають хмарністю. Хмарність — важливий показник погоди.

Шаруваті хмари розташовуються низько, на висоті від 200 м до 2 км. Вони складаються з крапельок води і являють собою сірий однорідний хмарний шар, що нагадує туман. Ці хмари щільною завісою вкривають небо, іноді “ховаючи” верхні поверхи висотних будинків. Зазвичай вони приносять дрібний дощ або сніг, причому дощ може йти протягом декількох годин. 

Купчасті хмари формуються трохи вище, ніж шаруваті, на висоті 2-5 км, вони можуть складатися і з крапель води, і з кристаликів льоду. Ці яскраво-білі хмари схожі на величезні вежі, куполи, гори, казкові замки. Якщо ви будете довго дивитися на них, то помітите, що форма цих хмар постійно змінюється.

За певних умов купчасті й шаруваті хмари раптом стають похмурими, темними і перетворюються на дощові. Купчасто-дощові хмари можуть принести грози і зливи, а шарувато-дощові хмари зазвичай дають затяжні опади.


Перисті хмари утворюються на висоті 5-14 км. Вони схожі на довгі нитки, грядки або пір’я і складаються з кристалів льоду. Вони ніколи не дають опадів, які сягають землі. Тому, якщо ви бачите такі хмари, це ознака гарної, але прохолодної погоди. 

Дослід 1.

Вмикаємо електричний чайник і тримаємо над ним тарілку. Що ми бачимо? (Тарілка стала вологою, але ж ми не наливали у неї води, вона була абсолютно сухою)

Вода випаровується з чайника. Водяна пара тепліша за тарілку, на яку потрапляє, тому холоднішає і перетворюється на воду. Саме ці краплинки води ми й бачимо.

У спекотні дні дуже сильне випаровування можна спостерігати над водоймами. Головним у створенні хмар є сонце — воно і нагріває, і випаровує воду. Коли водяна пара потрапляє в холодні шари повітря, вона охолоджується й перетворюється на кристали льоду або на крапельки води. Краплинка до краплинки, і ось уже хмара стає важкою і починає йти дощ, а взимку — сніг.

Дослід 2.

Змоделюємо, як утворюються хмаринки. Візьмемо губку, побризкаємо на неї водою. Піднімаємо — вода не ллється. А тепер добре змочимо губку у воді. Піднімаємо — з неї тече вода. Так і хмаринка, поки може втримати воду – дощу немає, а коли вона стає важкою від води — йде дощ.


Підручник с. 90-91 - читати, відповідати на питання.

10 квітня

Тема уроку: "Що таке погода"

Розгляньте схему і назвіть складники погоди.

Слово “погода” широко використовується в повсякденному житті. Найчастіше ми його чуємо по телебаченню, коли йдеться про температуру повітря, опади, атмосферний тиск. Погодою називають стан нижнього шару атмосфери в певній місцевості в деякий момент або протягом якого-небудь періоду часу. Вона є результатом безлічі процесів, що відбуваються на Землі, і впливає не тільки на самопочуття, але й на господарську діяльність людини. Погоду характеризують температурою приземного шару повітря, атмосферним тиском, вологістю повітря, силою і напрямом вітру, хмарністю, атмосферними опадами. 

Погода — це стан атмосфери: температура повітря, опади, вітер, хмарність, вологість. Усе це досліджують фахівці — метеорологи. Тих із них, хто складає прогноз погоди, називають синоптиками. 

Ще до того, як з’явилася метеорологія, наші предки намагалися передбачати погоду. Основою народних прикмет ставали різноманітні фактори: поведінка птахів, напрям вітру, прозорість неба, його колір під час заходу сонця та на світанку. Такі “прогнози” були цілком природними, адже основним завданням людей було вберегти посіви від заморозків та інших несприятливих погодних умов і зібрати добрий врожай.

Сучасні метеорологи ставляться до більшості народних прикмет із гумором, вважають їх частиною народного фольклору. Однак деякі з цих прикмет мають наукове обґрунтування. Наприклад, прикмети, пов’язані з поведінкою рослин: зацвіла фіалка — сій моркву і петрушку, якщо лист берези розгорнеться повністю — можна садити картоплю.

Такі прикмети пов’язані з реакцією рослин на зміну температури й вологості в навколишньому середовищі.

Перегляд відео “Херсон з висоти пташиного польоту” 

Підручник с. 89 - читати, відповідати на питання.

Зошит с. 44 - виконати завдання.

7 квітня

Тема уроку: "Диво-зернятко"

Підручник с. 88 - читати.

Зошит с. 43 - виконати завдання.

6 квітня

Тема уроку: "Погода"

Зберіть слово і дізнаєтеся, над якою темою будемо працювати протягом місяця. 

Підручник с. 86-87 - відповідати на питання.

Зошит с. 42 - виконати завдання.

Зошит с. 45 (кожного дня заповнюємо календар погоди).

4 - 5 квітня

Діагностувальна робота з теми: "Приховані можливості речей" 

Зошит для діагностичних робіт с. 49-52.

3 квітня

Тема уроку. Приховані можливості речей. 

Розгадайте кросворд і прочитайте ключове слово — назву природничої науки, що вивчає рослини (зош. с. 41, завд. 1).


Слово ботаніка походить від грецького слова "ботане", що означає зелень, трава. Тобто ботаніка — наука, що вивчає рослини. Рослинний світ давно цікавить людину. З давніх часів люди харчуються рослинами, використовують їх волокно, смоли тощо. Первісні люди викопували корені, цибулини, збирали насіння і плоди, а також шукали рослини, що мають цілющі властивості.

Сучасні знання про рослини є узагальненням величезної кількості накопичених фактів з життя рослин і спостережень за ними, а також результатом досліджень і дослідів, що робили вчені протягом усієї історії людства.



Зошит с. 41 - виконати завдання.

24 березня

Тема уроку. Городик на вікні. 

Подивіться, які дива відбуваються з насінинками. 

Спробуйте самі проростити квасолю і поспостерігати за її розвитком.

Підручник с. 72-73.

Зошит с. 37 - виконати завдання.

23 березня

Тема уроку. Навчальні родзинки. Які лайфхаки допомагають навчатися?

Лайфхак — маленька хитрість або корисна порада, яка допомагає розв’язувати побутові проблеми, тим самим заощаджуючи час, робить життя простішим. 

Де ж узялося це слово, що тепер стало таким модним?

У 2004 році британський журналіст Денні О’Браєн поєднав слова life (“життя”) та hack (“злам”). 

Англійське слово “hack”, що буквально перекладається як “рубати”, у середовищі комп’ютерщиків означає “знайти ефективний спосіб розв’язання проблеми”.

Можливо, і ви знаєте, як зробити щось просто, швидко та ефективно? Наприклад, як виступити перед величезним залом, не показавши свого хвилювання? Або як швидко вивести з білої тканини пляму від кави? Як накреслити коло без циркуля? Ефективні та нестандартні відповіді на такі запитання — це і є лайфхаки.

У 2011 році слово “лайфхак” потрапило до онлайнового “Оксфордського словника”.

Що й казати — є навіть категорія людей, які називають себе лайфхакерами! Якщо звичайні хакери “зламують” чиїсь комп’ютери чи бази даних, то лайфхакер — той, хто здатний “зламувати” життєві проблеми найнеочікуванішими способами.

Подивіться відео і з’ясуйте, які лайфхаки можуть допомогти під час розв’язання прикладів на множення  та також відео “17 лайфхаків з повітряними кульками”

Зошит с. 40 - виконати завдання.

22 березня

Тема уроку. Рослини-хижаки.

Бабуся Петра — біолог. Вона розповіла, що на болотистих місцях Харківщини є унікальна рослина, занесена до Червоної книги України, — росичка (підр. с. 76, завд. 7). Подивися відео і спробуй пояснити, чому рослина харчується комахами. 

Підручник с. 77.

Зошит с. 39 - виконати завдання.

21 березня

Тема уроку. Кому відомі деякі можливості об'єктів?

Розгляньте уважно світлини і подумайте територією якої області будемо подорожувати?

Перегляд відео “Харків. ТОП-20 найцікавіших місць” та попрацюй у підручнику на с. 75. 

Переглянь відео і дізнайся, де ще в Україні є “пласкі” будинки.

Попрацюй у підручнику на с. 76 (завдання 4, 6). 


У непримітному селі Городнє кожен охочий може відвідати унікальну і неповторну пам’ятку України “Співочі тераси”. Чудова панорама та дух таємничості справляють неабияке враження і залишають незабутні спогади. Тут дуже гарно, спокійно і затишно.

Засновником терас вважають Павла Харитоненка. Він був дуже багатою і впливовою у регіоні людиною. Як у поміщика виникла ця шалена ідея і для чого за його задумом призначалися тераси, залишається загадкою донині. Існує кілька версій. За однією з них, Павло Харитоненко вирішив спорудити ці тераси для своєї дочки Наталії. Вона мала чудовий голос і часто співала для батька, прогулюючись околицями.

Щороку на території українського амфітеатру під відкритим небом відбувається співочий фестиваль “Зелені тераси”. Тут виконують народні та сучасні пісні у чудових природних декораціях із квітучих яблунь.

20 березня

Тема уроку. Весняні радощі.

Підручник с. 74.

Зошит с. 38 - виконати завдання.


Перегляд відео “Первоцвіти — перша усмішка весни” 

Творча робота. Вербові котики з пластиліну та вати 

17 березня

Тема уроку. Що допомагає людині себе захищати? 


Коли одного з давніх філософів запитали: “Що цінніше — багатство чи слава?”, він відповів: “Ні багатство, ні слава не роблять людину щасливою. Здоровий жебрак щасливіший за хворого короля!”.

А якщо здоров’я — найцінніший скарб, то його треба берегти, зміцнювати, оберігати, захищати. А від чого треба захищати наше здоров’я? Що йому може загрожувати?

Сьогодні ми дізнаємося, що таке конфлікт, з’ясуємо, як уникати конфліктних ситуацій і що робити, якщо така ситуація виникла.

Буває так, що люди не можуть про щось домовитися, сперечаються, сваряться. Тоді кажуть, що виник конфлікт. 

Запам’ятайте деякі поради, як подолати гнів.



Зошит с. 36 - виконати завдання.

16 березня

Тема уроку. Що допомагає людині себе захищати? Корисна смакота.


Зернові продукти — це основне джерело енергії в раціоні людини. Найбільшу харчову цінність має гречана крупа. Вона багата на рослинні білки та жири, які легко засвоюються, містить багато калію, фосфору, магнію та заліза, вітамінів групи В. На другому місці вівсяна крупа, багата на рослинний білок, калій, фосфор, магній, кальцій, залізо, мідь, марганець, цинк, вітаміни В і Е. Рис багатий на крохмаль, але містить менше білків, жирів і вітамінів. Він легко засвоюється організмом. Зародки пшениці — це природне джерело міцного здоров’я, краси та довголіття. Усі поживні речовини, які містяться в пшениці, повністю засвоюються організмом. 

3.  Перед обідом Павло пішов до вбиральні. Його увагу привернула інструкція біля умивальника. Розкажіть, чому важливо дотримуватися кожного етапу, коли миєш руки 

(підр. с. 71, завд. 4).


4. Після відвідування кафе діти написали про свої враження у книзі відгуків. Перевір записи Лізи і Павла. Чи немає в них помилок? 

Дякую за куліш

Сама смачна каша Ліза



Ще такої доброї каші я не їв. Спасибі. Павло


5. За бажанням виконай завдання 6 на сторінці 71.

15 березня

Тема уроку. Що зберігає історичну пам'ять? Тернопільщина вражає.


Наша мандрівка Тернопільщиною триває.

Тернопіль — місто, яке славиться своєю історією. Як же виникла така назва — Тернопіль? 

Існує чимало версій щодо походження назви міста, та головними є дві. За першою версією вона походить від польського слова taru, яке майже співзвучне з українським словом “терен”, та словом поле. У поєднані цих двох слів маємо тернове поле — тобто місцина, що поросла терном.

За другою версією місто назване на честь його засновника Яна Тарновського. До речі, до 1944 року місто іменували Тарнополем.

14 березня

Тема уроку. Що зберігає історичну пам'ять? Тарас Шевченко на Тернопільщині.


Сьогодні разом із жевжиками будемо подорожувати Тернопільщиною. Дізнаємося, як ім’я Тараса Шевченка пов’язане з цією областю. На минулому тижні ми з вами вже трішки спілкувались про відомого письменника, створили постер, а тепер перегляньте відео  про відомого українського письменника.

На Тернопільщину Тарас Шевченко потрапив у 1846 році. І це не була звичайна мандрівка. Тернопільську область видатний поет відвідав у складі Археографічної комісії після завершення навчання в Петербурзькій академії мистецтв. Шевченко мав на меті зафіксувати старожитності, які залишилися, зібрати фольклор і зробити замальовки до свого альбому.

“Він був тут, на території Почаївської Лаври, сам. Жив в архієрейському будинку. І тут же він малював ескізи Почаївської Лаври, картини з видами на Почаївську Лавру”.

Таких акварелей, намальованих Шевченком у Почаєві, було 4. Наступним містом, яке відвідав Тарас Григорович, став Кременець.

“Він казав, що «їдемо в місто Кременець, подивитися на королеву Бону», тобто на Замкову гору, і на «єзуїтський кляштор», тобто, на Кременецький ліцей“.

У наступній експедиції на Західну Україну Шевченко участі вже не брав — до того часу поета встигли заарештувати.


Підручник с. 67-68.

13 березня

Тема уроку. Сучасні кобзарі.


Робота з уривком “Сучасні кобзарі” (підр. с. 66) 

Кобзарі, бандуристи — співці-музиканти, які супроводжують свій спів грою на кобзі чи бандурі. Хоча слова “кобза” і “бандура” досить часто вживаються як синоніми, однак ці інструменти відрізняються один від одного. Кобза має вужчий, ніж бандура, корпус, коротшу шийку й меншу кількість струн. 

131385.pptx

Зошит с. 34.

10 березня

Тема уроку. Як не хвилюватися перед публічним виступом?


Підручник с. 65.

Зошит с. 31.

9 березня

Тема уроку. Що приховує довкілля? Обережно - гадюки.


Напевно, не існує такої людини, яка нічого не знала б про змій. Одні їх бояться, інші ненавидять, треті обожнюють. Багато людей вважають їх дивними через відсутність кінцівок, довгий роздвоєний язик, який необізнані люди неправильно називають жалом. Сьогодні на уроці ми дізнаємося багато цікавого про цих незвичайних тварин та з’ясуємо, як поводитися при зустрічі зі зміями.

Відомо, що гадюка — отруйна змія. Усі ми чули історії про те, як ці змії на когось нападали. Як хтось утікав, а гадюка повзла за ним і намагалися вкусити, злісно сичала й мало не кричала від люті. Звісно, це вигадки.

Справді, отрута гадюки може призвести до смерті після укусу, але такі випадки трапляються дуже рідко. Якщо порівняти з осами і бджолами, то тяжкі наслідки від їхніх укусів проявляються значно частіше, бо в укушеного може бути алергія.

Зміїна отрута виробляється у спеціальних залозах над зубами й через них впорскується в тіло жертви, як ліки через шприц. Отрута для гадюки — засіб для полювання, те саме, що риболовні гачки для рибалки.

Змії полюють на мишей, ящірок, пташок та іншу дрібноту. Жодна гадюка й не мріє напасти на людину, бо не може її з’їсти. А свою отруту використовує ощадливо, бо на її вироблення витрачає багато часу. Якщо гадюка помітила вас, то відразу ж спробує втекти й заховатися. Якщо ви на неї наступили чи накинулися з палкою, змія, певно, вкусить, обороняючи своє життя. 



Підручник с. 63, завдання 5.

Зошит с. 30 - завдання 2,3.

8 березня

Тема уроку. Що приховує довкілля?


Підручник с. 62-63, завдання 1-4.

Зошит с. 30 - завдання 1.

Ліси поділяють на хвойні, листяні та мішані. У хвойних лісах ростуть: кедр, кипарис, ялиця, ялівець, сосна, ялина, секвоя, тис. У листяних лісах ростуть: граб, дуб, в'яз, бук, береза, липа, осика, клен, вільха. 

Мандруючи Сумщиною, побуваємо на Шелехівському озері й дізнаємося, у чому його унікальність. 

Відеомандрівка до Шелехівського озера 

Найдавніше озеро Україні розташоване на Сумщині. Це Шелехівське озеро, утворене ще за часів льодовикового періоду.

З висоти пташиного польоту озеро нагадує розігнуту підкову із “зеленою цяткою” острівця посередині. На берегах ростуть берези, верби, вільхи, ожина, малина. Площа озера невелика — лише 7 гектарів.

Вода в ньому чиста, прозора та дуже холодна. У лісі, що поряд, ростуть дуби, груші, клени, акації та сосни. Північний берег озера, до якого пробиваються численні джерела, називають Гузирем. За невеликим ярком — залишки садиби поміщиків Селихівських, з якими пов'язують назву озера. Сотник Селехівський з’явився в цих краях в середині XVII століття разом із козаками-переселенцями з Правобережжя.

За переказами старожилів, місцева джерельна вода допомагає від багатьох недуг і додає неабиякої сили туристам під час подорожей.

У цих місцях можна побачити стежки, якими ходять дикі кабани, бобри створюють загати, які регулюють рівень озера. В озері багато риби: окуні, щуки, линки, карасі та в’юни. Можна порибалити поплавковою вудкою.

7 березня

Тема уроку. Яблуко-колонія. Що приховує яблуко?


Спробуйте передбачити, куди мандруватимемо далі

Ми продовжимо мандрувати Сумщиною. Побуваємо в унікальному містечку Сумської області Кролевці й дізнаємося, чим воно славиться. Під час подорожі продовжимо розкривати таємниці яблука.

Містечко Кролевець на Сумщині відоме на весь світ своїми біло-червоними тканими рушниками. Але сьогодні мова піде про диво, створене не людськими руками, а самою природою. 



У місті Кролевці, що на Сумщині, є унікальна пам’ятка природи — яблуня-колонія. Прочитайте, чим вона особлива (підр. с. 60, завд. 5).

Яблуня, що стелиться землею, росте і родить у Кролевці вже понад два століття. “Садок” з одного дерева обнесено металевою загорожею, при вході табличка: “Природно-заповідний фонд України. Яблуня-колонія. Охороняється законом”. Коли дивишся на неї, складається враження, що це гігантська доісторична істота: стовбури то “пірнають” у траву, то виринають із неї, звиваються, наче хвіст якоїсь підземної “Нессі”. Важко повірити в те, що це одна-єдина рослина, адже її пагони простягаються майже на тисячу квадратних метрів!

Первісний материнський стовбур диво-яблуні давно зник, і тепер в усі боки тягнуться півтора десятки зв’язаних між собою дерев. Цілий яблуневий гай шумить вітами, буйно квітнучи навесні, а восени приносячи рясний врожай червоно-білих смачнющих плодів.

За переказами, посадив і доглядав яблуньку князь Мещерський, а після його смерті вона засумувала, похилила віти — і почала розростатися. Через те й звуть її “княжою”. Інша назва незвичайного дерева — “лозівка”, бо розростається, як лоза над ставом. А ще кличуть її “крученою” (через покручені стовбури) і “крокуючою яблунею”.

Виготовлення яблука в техніці квілінгу за зразком 

Підручник с. 60, завдання 5, с. 61.

6 березня

Тема уроку. Що приховує яблуко?


Яблуко — це скарбничка поживних і корисних речовин. Людям давно відомо про корисні властивості яблук і, можливо, тому вони часто фігурують у різноманітних міфах і легендах. Сподіваюсь, цікаві факти про користь яблук стануть ще однією причиною з’їсти смачний і соковитий фрукт.



Підручник с. 59, с.60, завдання 4.

Зошит с. 29 - виконати завдання.

“Поміркуй”


Чи замислювався ти коли-небудь, чому яблука плавають і не тонуть? Відповідь доволі проста — вони на 25% складаються з повітря, м’якоть доволі пориста і всередині яблука є пустоти, які виконують роль поплавка.

Усі, хто коли-небудь варив компот із яблук, помічали, що яблука спочатку спливають, а потім тонуть. При цьому самі яблука не втрачають своєї форми, а лише трохи розварюються в киплячій воді. Це відбувається тому, що коли вода починає нагріватися й доходить до кипіння, повітря в яблуках починає вивільнятися, у пустотах збирається вода і вони змінюють свою щільність. Коли компот вже майже готовий, яблука тонуть.

3 березня

Тема уроку. Пригода 1. Аварія. Секрет ідеального борщу.


Мандрівка Україною в компанії жевжиків у розпалі: ще стільки областей треба облетіти! Цього місяця ми “побуваємо” на Сумщині, Тернопільщині та Харківщині. Ви відкриєте таємниці, які приховує звичайнісіньке яблуко, дізнаєтеся про найродючіший у світі ґрунт і власноруч виростите пагінець квасолі.

 А куди та за чим вирушили жевжики, ми дізнаємося, коли прочитаємо про нову пригоду цих кумедних істот (підр. с. 58).



Попрацюй у зошиті (с. 28).


Зафарбуйте на контурній мапі Сумську область. Позначте обласний центр. 

Перегляд відео “Найцікавіші місця Сумщини”. 

Національна страва українців дуже давня. Борщ надзвичайно запашний і смачний, особливо з пампушками та сметаною. А ще його готують із грибами, з вишнями, з “вушками”, з любистком і навіть із пивом! А хто, коли, як і навіщо створив рецепт найпершого борщу — дізнаєтеся, коли подивитеся відео “Як українці борщ винайшли”. 

Перегляд мультфільму “Як українці борщ винайшли” 




Підручник с. 58.

Зошит с. 28 - виконати завдання.

2 березня

Тема уроку. Приховані можливості речей


Ми не завжди звертаємо увагу на те, що нас оточує безліч речей — це цілий світ поряд із нами. Одні речі — просто приємні нам, інші — допомагають швидше виконати певну роботу, а є речі, без яких неможливо уявити наше сучасне життя — речі-захисники, речі-пам’ятки тощо. Кожна річ має свої властивості, свої функції, заради яких їх зробили і заради яких їх придбали. 

Але звичайні знайомі нам речі можуть стати у пригоді в незвичних, несподіваних ситуаціях і показати властивості, про які ми й не думали. Поміркуй й запиши, які приховані можливості мають ці речі (зош. с. 27).


Зошит с. 27 - виконати завдання.



Підказка до завдання 1.



1 березня

Діагностична робота з теми "Світ невидимий" 

Зошит с. 44-47.

28 лютого

Тема уроку. По інший бік телеекрану.

Нині інформацію можна знайти всюди. Ще донедавна особливо важливу роль у житті людини відігравало телебачення. 

Перегляд відео “Цікаві факти про ТБ” 

Радіовежа (радіощогла, радіобашта, телевежа, телебашта, телевізійна вежа) — висока споруда, призначена для підтримки антен для телекомунікації та трансляції (передавання) радіосигналу, зокрема телебачення. Найвищою в історії була Варшавська радіощогла, що впала 1991 року.

Прототипом сучасних радіовеж вважається вежа “Ворденкліф”, спроектована та споруджена Ніколою Теслою в Нью-Йорку.

З телевеж передаються сигнали на частоті ультракоротких хвиль і вище. Ці частоти поширюються прямолінійно, лише в межах прямої видимості. Тобто, що вище розташована антена, то далі йде сигнал від неї і більший радіус зв’язку.


Підручник с. 45, завдання 8.

Зошит с. 26 - виконати завдання.

27 лютого

Тема уроку. Що таке справедливість?

Протягом уроку ми будемо говорити про людські чесноти, а саме про таке поняття як “справедливість”. 

Прочитайте комікс (підр. с. 51). Поміркуйте, що таке справедливість. 

Слово “справедливість” ніколи не змінювало свого значення. Як і у давні часи, воно означає “правильно, слушно, правдиво”.

Кожна людина у світі прагне, щоб до неї ставилися справедливо. Ми хочемо, щоб наші здібності цінували, щоб наші дії та старання винагороджувалися. І ми усвідомлюємо, що за погані вчинки нас хвалити ніхто не буде. У свідомості кожної людини є розуміння того, що за добро варто платити добром, а зло має бути покараним.

Справедливість найближче до “золотого правила” — ставитися до інших так, як хочеш, щоб вони ставилися до тебе.


Збери прислів’я і розтлумач їх зміст.

Розглянь малюнки. Поміркуй і поясніть, якому малюнку відповідає слово “рівність”, а якому — “справедливість”?

24 лютого

Тема уроку. У чому сила подорожника?

Рослини — це своєрідна зелена аптека. Сьогодні на уроці ми поговоримо про чудодійні властивості рослин. А про яку саме рослину будемо говорити, ви дізнаєтеся, коли відгадаєте загадку.

Тонке стебло біля доріжки.

На кінці його — сережки.

На землі лежать листки —

Як маленькі лопушки.

Нам він — як хороший друг,

Лікує ранки ніг і рук.

Підручник с. 48-49 -виконати завдання 1,2,4,5,6,7.

Зошит с. 25 - виконати завдання.

23 лютого

Тема уроку. Вогонь - друг і ворог. Якою інформацією можна ділитися?

Подорожуючи Березним, жевжики багато цікавого дізналися про сірники. Вони із захопленням обговорювали все, що побачили на сірниковій фабриці, і в них виникло запитання: “Вогонь — друг чи ворог?”.

Сьогодні ми поговоримо про вогонь. Дослідимо і з’ясуємо, коли ж вогонь для нас є другом, а коли може стати ворогом.

Перегляд відео “Корисні підказки 2. Уперед, вогнеборці” 

Попрацюй з підручником с. 45, завдання 5, 7.


Підручник с. 45 -відповідати на питання.

22 лютого

Тема уроку. Подорожуємо Рівненщиною. Якою інформацією можна ділитися?

Сьогодні ми продовжимо подорож Рівненською областю. Дізнаємося, чим славиться місто Березне, що на Рівненщині, а ще розширимо свій кругозір, бо дізнаємося багато цікавих фактів про сірники.

Перегляд відео “Моє місто Березне” 

Щороку 2 березня відзначають Міжнародний день сірника — одного з важливих елементів людського життя. Сірники протягом багатьох десятиліть відіграють не останню роль у нашому повсякденному житті як зручний і дешевий спосіб добування вогню.

Саме слово “сірник” походить від слова “сірка”, якою вкриті голівки дерев’яних паличок. Різновидів і розмірів сірників багато, але найбільш поширеними у використанні залишаються саме кухонні сірники.

Перегляд відео “Як на Рівненщині виготовляють сірники” 

Попрацюй над завданнями підручника та зошита.

Підручник с. 45 -відповідати на питання.

Зошит с. 24 - виконати завдання (завдання 1 надіслати фото).

21 лютого

Тема уроку. Посварилися-помирилися. Якою інформацією можна ділитися?

Розгляньте контурну мапу України. Спробуйте передбачити, куди далі полетять жевжики.

Зараз я вас здивую: жевжики побували в місті, яке тричі було… столицею України. Не вірите? Дивіться відео!


Самостійне читання пригоди (підр. с. 44). 



Доповніть речення (зош. с. 23, завд. 1).

Намалюйте дружну команду (зош. с. 23, завд. 2).


Цього тижня продовжимо подорож Україною — мандруватимемо Рівненською областю.

Підручник с. 44 -читати.

Зошит с. 23 - виконати завдання.

20 лютого

Тема уроку. Бьординг на власні очі. Як невидиме може стати видимим?

Фотополювання на птахів — один із найскладніших видів фотомистецтва, який потребує глибоких знань про пташиний світ і величезного терпіння. Але всі складнощі забуваються, коли вдається зробити унікальні художні світлини.

Щоб знімок був якіснішим, потрібно якомога ближче підійти до об’єкта. У бьордерів на це є свої хитрощі. Передусім має бути маскувальний одяг. Пересуватися місцевістю треба плавно, не роблячи різких рухів. Визначившись із місцем для спостереження, хвилин 15 треба сидіти нерухомо. За цей час птах перестає боятися й повертається на місце, яке залишив, поки ви до нього йшли. Ще одним майданчиком для спостережень може стати місце біля водопою — берег водойми або звичайна калюжа після дощу. Можна застосовувати принади, як це роблять рибалки. Птахи звикають до годівниць і проводять біля них багато часу. Але для бьордера це може стати й проблемою. Наприклад, якщо годівницю вподобали сойки, вони більше нікого туди не підпустять.


Подивіться відео і з’ясуйте, чи правильно ви зрозуміли значення слова “бьординг”? 

Підручник с. 42-43 -читати.

Зошит с. 22 - виконати завдання.

17 лютого

Тема уроку. Перша пташина допомога. Як невидиме може стати видимим?

Птахи — наші пернаті друзі. Продовжуючи подорож Полтавщиною, ми пригадаємо, що вже знаємо про птахів, а також поглибимо знання про них. 


Найважче птахам узимку. Пригадай, як ми можемо допомогти пернатим друзям.

Переглянь уважно відео. Чи про все згадали.


Підручник с. 41 -відповідати на питання.

Зошит с. 21 - виконати завдання 2, 3.

16 лютого

Тема уроку. Здоров'я - найбільший скарб. Як невидиме може стати видимим?

У народі кажуть: “Немає щастя без здоров’я”. Як ти розумієш цей вислів?

Отже, щоб бути щасливими, треба дбати про своє здоров’я.

Справді, щоб бути здоровими, треба вести здоровий і активний спосіб життя, а ще — виробляти корисні звички та уникати поганих, шкідливих.

Чи здогадалився ти, про що будемо говорити на уроці?

Сьогодні в нас буде незвичайна подорож, під час якої ми дізнаємося про деякі таємниці здоров’я. З’ясуємо, що таке постава, яка її роль у нашому житті та як її зберегти.

Практичне завдання

Перевірте свою поставу. Для цього підійдіть до стіни, притисніть до неї обидві лопатки, потилицю, сідниці, ікри (литки) й п’яти. Покладіть одну руку на шийний вигин, а другу – на поперечний вигін хребта. Відстань між вигином хребта і стіною повинна дорівнювати ширині долоні.

Проаналізуйте свої звички й запишіть ті, які негативно впливають на ваш хребет. Поряд запропонуйте дії, які сприятимуть усуненню цих шкідливих звичок (зош. с. 21, завд. 1). 

Підручник с. 40 -читати.

Зошит с. 21 - виконати завдання 1.

15 лютого

Тема уроку. Мистецтво  спілкування. Яку невидиму силу має слово?

Сьогодні ми з тобою поговоримо про мистецтво спілкування. Слово може бути і отруйним, і цілющим. Слово підтримки, заспокоєння, дружня порада допомагають нам вистояти у скрутних ситуаціях.

Зі словами треба поводитися обережно, зважати на те, у якому випадку яке слово можна вжити, а яке — ні, що можна сказати, а про що краще промовчати, бо “слово — не горобець, вилетить — не спіймаєш”. Горобця важко впіймати, але все ж можна. А от сказане слово — ні. Воно вилетіло з твоїх вуст і подалося у світ, його почули люди.

Слово має надзвичайну силу і владу. Воно може нести важливу інформацію, а може образити і скривдити людину.


Прочитайте історію і вставте чарівні слова.

Мама попросила Маринку піти до тітки Ліди по книжку. Маринка тихенько постукала у двері, зайшла у квартиру і сказала: … (Добрий день!). Тітка Ліда саме відпочивала. Дівчинці стало незручно і вона сказала: …  ______________. Тітка Ліда дала дівчинці книжку. Маринка сказала: … _________________.

Перевірте себе. Виконайте вправу “Етикет вітання”. 

Розгляньте малюнки. Поміркуйте, як слова вплинуть на подальші дії персонажів (підр. с. 38, завд. 4, 5, 6). 


Попрацюй у зошиті на с. 20.

Справді, слова бувають теплі, щирі, лагідні й добрі. Вони можуть втішити й зігріти людину, надати їй сил, звеличити, розрадити і заспокоїти. Інколи вам може бути гірко й боляче, ви сповнені відчаю і зневіри, та варто комусь підійти і сказати щиро й від душі слова розради, і вам стане легше, ви повірите в себе, заспокоїтеся, і світ стане лагідним і привітним. Це так важливо! “Добре слово ліпше за готові гроші” — каже народна мудрість. Інколи й гроші не можуть зарадити біді, а от щире, добре і привітне слово — може! Добрі слова треба говорити від усієї душі, щиро, палко, щоб людина повірила в них. Тоді вони несуть у собі любов, радість, спокій і щастя 

Підручник с. 38 (4, 5, 6)-читати і відповідати на питання.

Зошит с. 20 - виконати завдання.

14 лютого

Тема уроку. Подорожуємо Полтавою. Яку невидиму силу має слово?

Жевжики вирішили розважитися й пограти у слова. Вони утворювали ланцюжок зі слів — назв населених пунктів України. Кожне наступне слово мало починатися з останньої літери попереднього. Пограйте в таку саму гру (підр. с. 37, завд. 1). 


Захопившись чудовою грою, жевжики незчулися, як опинилися перед Полтавським драматичним театром імені Миколи Гоголя. Афіша на будівлі заінтригувала їх.

Сформулюйте і запишіть запитання за змістом афіші (підр. с. 37, завд. 2). Записати на аркуші.

Наприклад: 

Театральна математика 

Группа школярів прийшла до Полтавського драматичного театру на виставу “Спляча красуня”. У них є 9 квитків по 30 грн і декілька квитків по 40 грн. Скільки квитків по 40 грн мають школярі, якщо за всі квитки вони заплатили 390 грн? Скільки школярів прийшло на виставу? (Розв'язання записати на аркуші).

Фрагмент якої казки зображено на малюнку? 


Пригадайте казку Шарля Перро “Кіт у чоботях”. Перекажіть фрагменти казки за кадрами з мультфільму (підр. с. 37, завд. 3). 

Підручник с. 37 -читати і відповідати на питання.

Виконати завдання уроку на аркуші (вкласти у друкований зошит). 


13 лютого

Тема уроку. Неймовірні гаджети 

Ми вирушаємо в подорож, де відкриємо для себе скарбницю історії Полтавщини. Дізнаємося, чим славиться ця область. 

Читання уривка (підр. с. 36). 


Як ви гадаєте, чи буде колись створено гаджет із функцією пошуку речей? Як він працюватиме?

Можливо, колись у кожного буде гаджет-помічник для пошуку речей. А поки що напишіть кілька порад, які допоможуть не губити їх.

Перегляньте відео й дізнайтеся, куди можна помандрувати на Полтавщині. 

Підручник с. 36 -читати і відповідати на питання.

Зошит с. 19 -  виконати завдання.

10 лютого

Тема уроку. Чи варто бути чесними? 

Правда й брехня, чесність, порядність, щирість, хитрість, лицемірство, лукавство — ці поняття дуже часто супроводжують людину. Але одні її возвеличують, а інші — ганьблять. Як же нам не заплутатись, що добре, а що — зле? Для початку знайдімо тлумачення слів “чесний” і “брехня”.

Словничок

Чесний — той, що говорить правду; той, що поводиться справедливо.

Брехня — свідоме, навмисне поширення неправдивої інформації.


Чесність і брехливість — це риси людини: чесність — чудова риса характеру, брехливість — недолік. Пригадайте і наведіть приклади казок, у яких персонажі були чесними, або навпаки — брехливими.

Перегляньте уважно мультфільм і перевірте, чи всі причини, через які відбувається обман, ви згадали? 

Довідайтеся, чому кажуть, що правда вийде нагору, як олія з води (підр. с. 35). 

Дослід з олією та водою. Океан у пляшці.


9 лютого

Тема уроку. Місто фортеця.

Чи готові ви продовжити нашу подорож Одеською областю й відкрити для себе нові цікаві куточки цього регіону?

Сьогодні ми помандруємо з Одеси, де ми були на минулих уроках, до Білгорода-Дністровського. У пригоді нам стане ця мапа.

Роздивіться мапу та дайте відповіді на запитання:

Бі́лгород-Дністро́вський — місто в Одеській області. Започатковане в IV столітті до н. е., мало велике значення в Середньовіччі, мало потужну оборонну споруду, яка збереглася до нашого часу — Аккерманську фортецю. Населення міста — 48,7 тис. осіб.

Місто розташоване на Дністровському лимані за 18 км від Чорного моря й за 81 км від Одеси.

Білгород-Дністровська фортеця в Одеській області — одне з наймогутніших та найцікавіших укріплень України, будівництво якого тривало два століття. Старовинна пам’ятка оборонної архітектури, якій близько 800 років, вражає своєю величчю й сьогодні. Білгород-Дністровська фортеця є однією з найбільших середньовічних фортець в Україні. Неприступні мури товщиною до 5 м простягаються над водами Дністровського лиману на 2,5 км. Центральне укріплення фортеці складається з чотирьох башт, поєднаних між собою. Загалом фортеця має 26 башт, висотою 15 м. 

Анна-Марія поділилася приємними враженнями після відвідин Аккерманської фортеці в місті Білгороді-Дністровському. Дівчинку вразила величезна кількість башт, кожна з яких колись мала своє призначення. Обчисліть вираз і дізнайтеся, скільки башт у фортеці (підр. с. 34, завд. 6). 


Павло також відвідував цю фортецю. “Як нам тоді заважали комарі... — почав згадувати хлопчик. — Краще б їх узагалі не було!” Чи погоджуєтеся ви з реплікою Павла? Обґрунтуйте свою думку (підр. с. 34, завд. 7). 


За схемою розкажіть про взаємозв’язок у природі (підр. с. 34, завд. 9).

Підручник с. 34 -відповідати на питання.

Зошит с. 17 -  виконати завдання.

8 лютого

Тема уроку. Вчимося складати ланцюги живлення.

У жевжиків не один раз виникало запитання: чи пов’язані між собою об’єкти живої природи і як? Ми з вами маємо знайти відповідь на запитання жевжиків. 

Новый проект.mp4

Найчастіше ланцюг живлення починається з рослини. Це перша його ланка. Тоді другою ланкою може бути рослиноїдна тварина. Третя ланка, зазвичай, — хижа тварина.

Розгляньте схему, яку намалювала Оля. Розкажіть, хто чим харчується (підр. с. 33, завд. 4).


Підручник с. 33 -відповідати на питання.

Зошит с. 18 -  виконати завдання.

7 лютого

Тема уроку. Які не видимі зв'язки є у природі? 

На території України створено природні заповідники — великі ділянки лісів, полів, луків, степів, озер, на яких забороняється будь-яка діяльність людини, що завдає шкоди природі. 

Подорожуючи Одещиною, жевжики потрапили до такого заповідника. Їм там так сподобалося, що вони пропонують і вам побувати в цій чудовій природній місцевості.

Отже, ми продовжуємо мандрувати Одещиною — відвідаємо одне з найгарніших місць України та насолодимося його неповторною природою й унікальним рослинним і тваринним світом. Дунайський біосферний заповідник є справжнім джерелом неймовірних чудес і скарбів, що збереглися до наших часів (Фрагменти в цьому відео дібрані таким чином, щоб показати вам основних представників фауни заповідника).

До заповідника “Дунайські плавні” приїжджають з усіх куточків країни, щоб помилуватися природною красою. Тут мешкає близько 200 видів пернатих. Для багатьох із них дельта Дунаю є останнім місцем проживання. Тут, у практично незайманій природі, можна відшукати такі вимираючі види, як пелікан кучерявий, червоноголова гуска, червоновола казарка, малий баклан, червона чапля, білий орел і багато інших. Вони мешкають на заболочених територіях, далеко від людських очей. Поспостерігати за ними можна, подорожуючи по річці на маленьких човнах.

У заповіднику понад 550 різних видів рослин, більшість із яких можна побачити лише тут. Також налічується майже 90 видів риби, які вважаються рідкісними й занесені до Червоної книги. Це — осетр, лососі атлантичний і дунайський, чорноморські морські коник і півень, йорж смугастий, горбань світлий, білуга тощо.



Упізнайте мешканців Дунайського заповідника. 

Ще однією дивовижею Дунайського заповідника є поля водних лілій. Туристи приїжджають сюди помилуватися на розкішні квіти на світанку. Із першим промінчиком сонця бутони розпускаються і перетворюються в розкішні квіти неповторної краси з чарівним ароматом. 

Творча робота. Оригамі “Водяна лілія”

Матеріали:

6 лютого

Тема уроку. Які не видимі зв'язки є у природі? 

Одеса — чудове місто, розташоване на березі Чорного моря. Це місто відоме не тільки в Україні, а й за її межами. Проте на території Одеської області є ще багато дивовижних, гарних і відомих місць. До одного з них ми з вами завітаємо.

Розшифруйте назву міста. Хто вже зрозумів, куди ми здійснимо уявну мандрівку? (підр. с. 32, завд. 1). 


Вилкове (або Українська Венеція) — незвичайне місто. Сюди приїжджає багато туристів, для яких проводять цікаві екскурсії. Оля теж показала братові місто. Визначте тривалість їхньої екскурсії (підр. с. 32, завд. 2). 


Перегляньте відео і скажіть,чому ж це місто все ж таки називають Українською Венецією?

Вилкове розташоване в Кілійському районі Одеської області. Місто було засновано 1746 року й мало назву Посад Липованське. Завдяки численним каналам, проритим уздовж вулиць, це місто ще називають “Українською Венецією”. Тож човен тут є звичнішим засобом пересування, ніж автомобіль.

Більшість мешканців Вилкового — рибалки. Вилкове відоме ще як місце виноградарства та вирощування полуниць. Поблизу Вилкового створено ботанічний заказник місцевого значення “Ліски”.

Підручник с. 32 - виконати завдання.

3 лютого

Тема уроку. Булінг не завжди видимий. 

Усі люди різні. Одні мають світлий колір шкіри, інші — темний. Одні люди високі, інші — ні. Одні стрункі, інші — повні. Люди звертають увагу на відмінності, але це не означає, що хтось є кращим за інших. Хоча в історії були випадки, коли люди лише через колір шкіри чи соціальне походження принижували інших людей, вважали їх гіршими за себе.

Сьогодні ми поговоримо про булінг. Дізнаємося, що це таке, які бувають форми булінгу. Що робити, якщо ви або хтось інший став об’єктом цькування, і як виходити з таких ситуацій.

Чи чули ви слово “булінг”? Якщо так, то в яких ситуаціях? 

Булінг, цькування — це агресивна і вкрай неприємна свідома поведінка однієї людини або групи людей стосовно іншого / інших, що не є самозахистом, і супроводжується психологічним або фізичним тиском. 

Звідки ж взялося це незвичайне слово “Булінг”? Це слово прийшло до нас із англомовних країн, де словом “bully” називають хулігана, забіяку, задираку, тобто людину, яка поводиться недобре та ображає інших. 

Булінг може проявлятись у вигляді психологічного тиску (образи, приниження, погрози, ігнорування тощо) та фізичних знущань (удари, поштовхи, принизливий фізичний контакт, побиття та інше). Не рідко фізичний і психологічний тиск поєднуються. Хулігани (булі) надзвичайно винахідливі. Новітній їхній “винахід” — кібербулінг, тобто знущання з використанням електронних засобів комунікації.

Багато хто не надає булінгу значення. Але насправді, це не просто пустощі або грубість, а особлива форма взаємин, яка з часом переростає в насильство. А фізичне насильство є злочином, за вчинення якого настає кримінальна відповідальність.

Наслідки булінгу можуть бути різноманітні. Його жертви зазнають чимало страждань. Це і зниження самооцінки, поганий сон та апетит, тривожність, вживання алкоголю, паління, думки про самогубство тощо.

Явище булінгу є поширеним, але в наших силах його зупинити й не лишатися осторонь. Адже слід пам’ятати, що сьогодні ти спостерігач, а завтра — жертва.

Перегляд відео “Булінг. Ти можеш перемогти без кулаків”

або “Як боротися з булінгом: поради для дітей” 

Хочу поділитися з вами секретною формулою, яка допоможе зупинити спрямовану на вас агресію. Цікаво? Формула має назву “stop — talk — walk”. Вона дуже проста. Коли “булі” починає провокувати конфлікт або розпалювати ворожнечу, треба виконати три прості кроки:

Підручник с. 30-31 - виконати завдання.

2 лютого

Тема уроку. Як побачити невидимий світ?

Наша мандрівка Україною триває. Ми завітаємо до Одеської області, дізнаємося, чим славиться Одещина. А ще відкриємо таємницю лісового санітара. 

Герб Одеської області — щит, на якому головною гербовою фігурою є одеський срібний якір — кішка. Якір символізує надію та порятунок, торговельне мореплавство, зв’язок річкових і морських комунікацій. Сім якорів (якір-кішка та шість у бордюрі) відповідають кількості портів Одещини.

Сніп колосків символізує багатство та єдність людей і є знаком хліборобства, розвиненого у степовій частині Одеської області.

Виноградне гроно символізує спільну ідею, внутрішню згоду. Це символ виноградарства та виноробства, розвиненого в південній частині Одещини.

Прапор Одеської області — полотнище з вертикальним розташуванням рівновеликих смуг: жовтої, синьої та білої. У центрі на синій смузі вміщено герб області (без вінка).


А тепер давайте поглянемо на тему нашого уроку та подумаємо, які прилади дають нам можливість побачити невидимий світ. Розкажіть про призначення кожного з них (зош. с. 16, завд. 1). 

За ким сьогодні будемо спостерігати ви дізнаєтеся з підручника на с. 29.

Чи бачили ви дятла? Якщо так, то поділіться враженнями. Розкажіть про дятла так, як розповідали б молодшому братику чи сестричці, а може, й знайомому малюку. Перегляньте відео про те, як працює дятел.

Виконайте завдання в зошиті (зош. с. 16, завд. 2,3).

Підручник с. 29 - читати.

Зошит с. 16 - виконати завдання.

1 лютого

Тема уроку. Світ невидимий. Пригода 1. Жевжики-рятувальники.

Щоб дізнатися, куди ми сьогодні вирушимо разом із жевжиками, прочитайте цікаву пригоду, яка сталася з нашими друзями (підр. с. 28). 




Вправа “Три запитання”.

Сформулюйте й запишіть три запитання за змістом уривка (зош. с. 15, завд. 1) та виконайте всі завдання до кінця сторінки.

Вправа “Чи уважно ти читаєш?”. Пригадай уривок про пригоди жевжиків і встав пропущені слова.

Підручник с. 28 - читати.

Зошит с. 15 - виконати завдання.

31 січня

Тема уроку. Світ невидимий.

У кожної пори року свої сюрпризи, кожна — чарівниця, яка показує нам свої дива. Та чи завжди ми їх бачимо? Спробуйте вдихнути свіже зимове повітря, пройтися вулицею і знайти якомога більше див. Звісно, для когось щось диво, а для когось — звичайне явище, тому будьте готові захистити своє диво — пояснити, що саме дивовижного побачили (підр. с. 26-27).

Вправа “Визнач шлях”

Єва вийшла досліджувати невидимий світ лісу. Визначте шлях, яким пройде дівчинка, якщо рухатиметься по комірках із виразами, результат яких дорівнюватиме 240 (зош. с. 14, завд. 1).

Вправа “Швидко полічи” 

Єва вийшла з дому о 10 годині 10 хвилин, Максим — через 30 хвилин після Єви, а Орест — через 10 хвилин після Максима. О котрій годині вийшли з дому Максим і Орест? Наклейте відповідні наліпки біля кожної дитини (зош. с. 14, завд. 3). 


Зошит с. 14 - виконати завдання 1, 3.


30 січня

Підсумок з теми: "Світ невідомий". Діагностична робота.

зображення_viber_2023-02-02_14-39-48-767.jpg
зображення_viber_2023-02-02_14-39-48-752.jpg
зображення_viber_2023-02-02_14-39-48-739.jpg
зображення_viber_2023-02-02_14-39-48-335.jpg

27 січня

Підсумок з теми: "Світ невідомий"

Жевжики з нетерпінням чекають продовження мандрівки Україною. Але для того, щоб мандрувати далі, маємо пригадати наші подорожі впродовж місяця й узагальнити знання, які ми здобули. 

Для цього розгадайте чайнворд. Із виділених букв утворіть слово й довідайтеся, як називається наука, що вивчає тварин (зош. с. 13, завд. 1). 

Зошит с. 13 - виконати завдання.

26 січня

Тема уроку: Які звички шкодять здоров'ю?

Прочитайте твердження і дайте відповідь на питання.


Чи здогадалися ви, яка тема нашого уроку?

Є звички — квітки, звички — як дуби, є гарні звички, звички є погані. Вони сильніші за людей, а люди — їх раби, схиляють голови, неначе каторжани.

Із цих рядків ви могли зрозуміти, що сьогодні на уроці говоритимемо про звички. Зокрема про звички, які шкодять здоров’ю.

Недаремно кажуть: “Посієш вчинок — пожнеш звичку, посієш звичку — пожнеш характер, посієш характер — пожнеш долю”.

Життя — це найцінніше, що має людина. Як ранок розпочинає день, так дитинство розпочинає життя. Ми любимо життя за те, що можемо насолоджуватися красою природи, радіти зустрічам із друзями, що рідні й близькі дарують нам свою любов і турботу, що кожного дня ми дізнаємося щось нове про світ, який нас оточує. А для того, щоб усі плани здійснювалися, треба бути здоровими. Кожна людина має певне здоров’я і звички. Звички, що сприяють зміцненню здоров’я, називають корисними. Звички, що завдають здоров’ю шкоди, називають шкідливими.


Пригадайте, які звички є корисними, а які шкідливими.

Перегляд відео “Шкідливі звички”

Розділіть звички на корисні та шкідливі та попрацюйте у зошиті з дукованою основою с. 12.

Зошит с. 12 - виконати завдання.

24-25 січня

Тема уроку: Чи може відоме стати невідоми?

Ми продовжимо подорож унікальними куточками Миколаївщини і завітаємо разом із жевжиками до заповідника “Єланецький степ”. Дізнаємося, чим цікавий цей заповідник, які тварини мешкають у ньому. 

Перегляньте відео “Миколаївська Асканія Нова” і заповніть схему (усно).

Підручник с. 20-21 - відповідати на запитання.

Зошит с. 11 - виконати завдання.

23 січня

Тема уроку: и багато невідомого навколо?

Жевжики пропонують виконати графічний диктант і здогадатися, чому буде присвячена сьогоднішня мандрівка.

У звичайному зошиті відступіть 1 клітинку вправо і 10 клітинок униз. Поставте точку. Це буде початок нашого графічного диктанту. Далі дійте за алгоритмом.

4 клітинки праворуч, 1 вгору, 3 ліворуч, 1 вгору, 2 ліворуч, 1 вгору, 1 праворуч, 1 вгору, 1 праворуч, 1 вгору, 1 праворуч, 1 вгору, 1 праворуч, 1 вгору, 3 праворуч, 1 вгору, 2 ліворуч, 1 вгору, 2 праворуч, 1 вгору, 1 праворуч, 10 вниз, 3 праворуч, 1 вгору, 2 праворуч, 1 вниз, 1 ліворуч, 1 вниз, 1 ліворуч, 1 вниз, 10 ліворуч, 1 вгору, 1 праворуч, 2 вгору, 1 ліворуч, 1 вниз.


Перевір себе


Ми продовжуємо мандрівку містом Миколаєвом. Дізнаємося, чим іще славиться це місто.


Денис припустив, що Миколаїв — місто кораблів. Для перевірки власної гіпотези хлопчик відвідав Музей суднобудування і флоту. Дениса вразила розповідь екскурсовода про перший корабель, збудований у Миколаєві — вітрильний фрегат “Святий Миколай”.

Скільки місяців будували корабель, якщо розпочали його створення 5 січня, а спустили на воду 25 серпня того самого року? Обчисліть, скільки днів тривали роботи(підр. с.18, завд. 5).



Понад 40 років тому, 30 липня 1978 року, у День військово-морського флоту в місті Миколаєві було створено унікальний музей, аналогів якому в Україні немає — Музей суднобудування і флоту.

Унікальна експозиція музею налічує понад 3000 експонатів, розташованих у 12 тематичних залах, і демонструє історію розвитку суднобудування в Україні від часів Київської Русі й до сучасності. Колекція кораблів 18-19 століть, навігаційні прилади, мапи, документи є перлинами колекції.

Перегляд відео “Музей суднобудування і флоту”

Уявіть себе на деякий час суднобудувальниками. За допомогою відеоінструкції сконструюйте паперовий корабель. 

У вас є можливість проявити свою фантазію та креатив! Розфарбуйте свій пароплав. Придумайте йому назву. Спробуйте “спустити” його на воду. 

Підручник с. 19 - відповідати на запитання.

20 січня

Тема уроку: Чи багато невідомого навколо?

Ми продовжуємо мандрівку Миколаївщиною. Разом із жевжиками побуваємо в адміністративному центрі області — місті Миколаєві. Дізнаємося, чим славиться це місто. 

Перегляд відео “Миколаїв — місто з історією” 


Прогулюючись Миколаєвом, Денис звернув увагу на “морські” назви. Поміркуйте, чому їх у місті так багато. (підр. с. 18, завд. 4).



Виконайте онлайн завдання

Пронумеруйте речення в такій послідовності, щоб утворився текст. Доберіть і запишіть до нього заголовок.ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ

Перепишіть утворений текст у звичайний зошит. Підкресліть іменники — власні назви. Пригадайте правило, як пишуться такі слова. 

Підручник с. 18 - відповідати на запитання.

Записати на окремий аркуш утворений текст з онлайн вправи вище. 

19 січня

Тема уроку: Чи багато невідомого навколо?

Привіт, друзі!

Запрошуємо вас до одного з наймальовничіших і найпривабливіших куточків Миколаївської області.

Це й справді дивовижне місце, де з давніх часів збереглася краса природи, багатство фауни і флори.

Жевжики


Правильно, продовжуємо мандрувати Миколаївською областю й завітаємо на Кінбурнську косу, дізнаємося багато цікавого про цей унікальний куточок Миколаївщини. 

Завдяки неповторному клімату, Кінбурнська коса є місцем гніздування й зимівлі багатьох птахів. З одного боку косу омивають солоні води Чорного моря, з іншого — прісні води Дніпра.

Наближаючись до місця зупинки, жевжики побачили величезну кількість птахів. Розгляньте їхні зображення і скажіть, що може об’єднувати цих тварин на одній території (підр. с. 17).


Зроби лебедя або пелікана в техніці оригамі.

Відеоінструкція “Пелікан. Оригамі”. 

Виконай завдання в зошиті на с. 10.

Давайте з Вами повторимо правила поведінки в природі, виконавши вправу "Буду я природі другом".

Підручник с. 17 - читати. 

Зошит с. 10 - виконати завдання.

18 січня

Тема уроку: Морські розваги.

Ми продовжуємо подорожувати разом із жевжиками Україною. А куди і за чим вирушили жевжики, ми дізнаємося, коли прочитаємо про нову пригоду цих кумедних істот.

Самостійне читання пригоди (підр. с. 16).

Словничок

Лиман — затоплена пригирлова частина річкової долини, що перетворилася на мілку й витягнуту затоку.

Ополонка — отвір, прорубаний у кризі замерзлої водойми.

Перевірте, чи уважно ви читали уривок. Пригадайте події, про які йдеться у прочитаному уривку, та оберіть правильні варіанти відповідей (зош. с. 9, завд. 1).

Колись на жартівливих мапах українських областей Миколаївщину позначали як “дорогу на Крим” або “тут також смачні кавуни”. Це правда, однак далеко не вся. У Миколаївській області багато мальовничих і справді унікальних місць. Тут і чудова природа, і надзвичайні історичні пам’ятки.

На Миколаївщині є свій Крим. Щоправда, малий, але від того не менш захопливий. Неподалік села Актового Вознесенського району скелястою долиною протікає річка Мертвовід. Тече вона між вивітреними гранітними породами, заглибини яких подекуди досягають 40-50 метрів. 

Українська Швейцарія

Ще однією напрочуд привабливою для відвідування частиною природного парку “Гранітно-степове Побужжя” є українська Швейцарія, а саме — селище Мигія. Отримавши такий титул за мальовничість пейзажів, цей крихітний населений пункт із року в рік відвідує дедалі більше туристів.

Актовський каньйон

Цей комплекс валунів і скель називається Актовський каньйон. Його площа — понад 250 гектарів, а в довжину він сягає 5 кілометрів. Цей один із найдавніших куточків суші на євразійському континенті за геологічно-ландшафтними показниками близький до легендарних каньйонів Північної Америки та Криму. Саме звідси й назва, яка закріпилася серед місцевих мешканців та гостей краю.

Радонове озеро

Зовсім поряд із Мигією розташоване рукотворне Радонове озеро. Це — залитий водою гранітний кар’єр. Через високу концентрацію радону вода набула ніжно-блакитного відтінку. Озеро майже прозоре. Однак тут дуже глибоко — до 40-42 метрів.


Ліси у степах

Попри те, що Південь традиційно постає в нашій уяві спекотною та посушливою рівниною, тут є й лісисті ділянки. Серед них мальовничий Трикратський ліс, розташований на річці Арбузинка. У Трикратському лісі є кілька урочищ, які плавно перетікають одне в одне. Тут можна зустрітися з бізонами, козулями, ланями та оленями.

Підручник с. 16 - читати. 

Зошит с. 9 - виконати завдання.

17 січня

Тема уроку: Голоси вітру.

Щодня ми відчуваємо на собі його силу. Нам важливо знати, північний він чи південний, теплий чи холодний, сильний чи помірний. Сьогодні ми продовжимо говорити про вітер. Дізнаємося, які бувають вітри та чи вміє вітер співати. 


Розгляньте світлини та назвіть ознаки, за якими можна визначити напрям вітру. 



“Прочитай і дай відповідь” 

Перевірте, чи уважно ви прочитали текст, за допомогою гри “Кубик запитань”. Кидайте гральний кубик і давайте відповідь на те запитання, номер якого випаде на грані.



Які бувають вітри?

Про які характерні ознаки вітру ви дізналися?

Чи є щось спільне між ураганом і смерчем?

Чим відрізняються одне від одного ураган і смерч?

Що таке хамсин?

Чи правда, що вітер — головний архітектор химерних скель?



Досліджуємо разом (підр. с. 14-15).

Проведіть дослідження за алгоритмом у підручнику і запишіть інформацію про виконане дослідження у картку (зош. с. 8, завд. 1).

Підручник с. 14-15 - читати. 

Зошит с. 8 - виконати завдання.

16 січня

Тема уроку: Як сприймати невідоме?

Ми продовжуємо подорож Львівщиною. Цього разу на нас чекає ще одне незвичайне місце — Старий Самбір. Чим воно унікальне, ми з вами дізнаємося під час нашої мандрівки. 

Перегляд відео “Чим може пишатися Старий Самбір, що на Львівщині” 

Біля міста Старий Самбір діти помітили величезні лопаті вітрової електростанції. “Певно, тут завжди вітряно”, — сказав Стас (підр. с. 12). 

Підручник с. 12 - читати, відповідати на питання. 

Зошит с. 6 - виконати завдання.

12-13 січня

Тема уроку: Чому дещо нам невідоме?

Сьогодні ми разом із жевжиками помандруємо до Львова, поринемо в далеке минуле цього міста, дізнаємося, чим воно славиться. 


Віртуальна подорож Львовом.


Оля знає, що Львів іще називають “містом левів”. Кам’яних “царів звірів” на його вулицях близько чотирьох тисяч. Домалюйте зображення лева симетрично (зош. с. 5, завд. 3). 

Оцініть, наскільки добре ви виконали це завдання (зош. с. 5, завд. 4). 

Перегляд відео “Легенди Львова — чотирилапий і грізний охоронець міста” 

Вправа “Що за свято?” (підр. с. 7, завд. 1).

На Пузлика справили неабияке враження фотографії, які він побачив у газеті. “Так це ж Львів! А що ж це за свято, невідоме мені?” — здивувався Пузлик. Що ви можете розповісти жевжикові про свято, зображене на світлинах?

Різдво — це свято, яке люблять не лише діти, а й дорослі. А яке Різдво без святкових ярмарків? Уже на початку листопада люди потроху починають готуватися до свята. У крамницях з’являються перші прикраси для оселі та перші подарунки, а вітрини прикрашають яскравими гірляндами, скринями із солодощами та різдвяними сюжетами. Наприкінці листопада на площах європейських міст і містечок з’являються різдвяні ярмарки — щоправда, вони ще не працюють, а тільки готуються до зустрічі з містянами.

Настає грудень, і серце наповнюється передчуттям чогось величного і казкового. Веселощі та затишок, родинне коло та свято, дива та відчуття чогось неймовірного — це все атмосфера Різдва.

Перегляд відео “Свято пампуха у Львові”.

Вправа “Поміркуй” (підр. с. 8, завд. 3).

У львівському Музеї народної архітектури і побуту “Шевченківський гай” щороку відбувається фестиваль “Свято пампуха”. Тут усі охочі можуть скуштувати традиційну українську страву. Чи знаєте ви, що надає пампухам пухкості й м’якості?


Продовжте речення: “Пухкості та м’якості пампухам надають…”.


Що таке дріжджі? 

Дослідження (підр. с. 8, завд. 4).

Підручник с. 7-8 - читати, відповідати на питання. 

Зошит с. 5 - виконати завдання.

11 січня

Тема уроку: Пригода перша. Дорогою ціною.

Пригадайте пригоди жевжиків у Львові. Попрацюйте зі ст. 4 зошита.

Віртуальна подорож Львівською областю

11 січня

Тема уроку: Пригода перша. Дорогою ціною.

Львівська область розташована на заході України. Є однією з трьох областей історично-культурного регіону Галичина, частиною Карпатського єврорегіону. Одна з найрозвиненіших областей країни в економічному, туристичному, культурному та науковому напрямах.

Львівська область межує з Волинською, Рівненською, Тернопільською, Івано-Франківською та Закарпатською областями, має вихід до державного кордону з Республікою Польщею.

Кожна область має свою символіку. Подивіться на герб і прапор Львівської області.

Герб Львівської області — геральдичний однодільний щит: у синьому полі жовтий (золотий) коронований лев спинається на скелю. Він символізує могутність і силу краю, його мешканців, які віками боронили свою незалежність від чужинців. Водночас він перегукується з назвою міста Львова й іменем його першого володаря — князя Льва Даниловича. Дубові й лаврові гілки обабіч герба символізують славу регіону.

Прапор Львівської області є символом, що відображає історію і традиції області.

Перегляд відео “ТОП 5 туристичних місць Львівщини”. 

Підручник с. 6 - читати. 

Зошит с. 4 - виконати завдання.

10 січня

Тема уроку: Вступ до теми "Світ невідомий"

Вправа “Кольорові сніжки”.

А зараз знадобляться ваші уява і фантазія. Уявіть, що кожен із вас може зліпити незвичайну сніжку. Опишіть, якого вона розміру, форми та кольору, кому ви хотіли б її подарувати. Поясніть, чому.

Наприклад, “Я зліпила невелику пласку сніжку помаранчевого кольору. Вона мені нагадує смачну, запашну мандаринку. Дарую її всім, кому бракує позитиву”. 

А тепер виконайте дії та дізнайтеся, над якою темою будемо працювати протягом місяця.

Світло – ло = …

не + відьма - ьма + кома – ка + ий


Зошит с. 3 - виконати завдання.

Мандрівка нашою Батьківщиною з кумедними жевжиками триває. Вивчаючи цю тему ми побуваємо у Львівській і Миколаївській областях. Дізнаємося, яких традицій святкування Різдва дотримуються на Львівщині, пригадаємо, як відзначають це свято у вашій родині.

Довідаємося, що символізує різдвяний дідух і навчимося його плести. З’ясуємо, яких життєвих правил дотримуються мільйонери, і поміркуємо, як ви можете заробити свої перші гроші.

Дізнаємося, чому Миколаїв називають містом кораблів, і відкриємо для себе правила гри “Морський бій”. З’ясуємо, де в Україні зимують лебеді. Пригадаємо, чим можна підгодовувати птахів, що зимують у нашому краї, та виготовимо для них оригінальну годівничку. Дізнаємося, як слід поводитися, якщо вас переслідує незнайома людина чи телефонний шахрай.

Цього місяця ви шукатимете відповіді на запитання:

Читання уривка (підр. с. 6).

Щоб дізнатися, куди ми сьогодні вирушимо разом із жевжиками, прочитайте цікаву історію, яка сталася з нашими друзями.


Підручник с. 6 - читати.

9 січня

Тема уроку: Спогади про зимові канікули.

Зошит с. 2 - виконати завдання.

22 грудня

Тема уроку: "У чому сила енергії роду?"

рід.pptx

Зошит - с. 62-63.

20-21 грудня

Підсумковий урок з теми "Енергія"

Зошит - с. 64.

19 грудня

Діагностична робота з теми "Енергія"

енергія.jpg
енергія 1.jpg
енергія 2.jpg
енергія 3.jpg

15 грудня

Тема уроку. Як отримати енергію?

Підручник с. 135 - провести дослід.

14 грудня

Тема уроку. Як заощаджувати енергію?

Заощаджуй енергію.pptx

Підручник с. 129-131 - читати, відповідати на питання.

Зошит с. 60-61 - виконати завдання.

13 грудня

Тема уроку. Що робити, якщо відчуваєш брак енергії? Як іжак накопичує енергію для зимівлі?

Живі організми ростуть, розвиваються, рухаються, розмножуються, реагують на зміни навколишнього середовища. Для підтримання життєдіяльності організму потрібна енергія. Де беруть її живі організми і що робити, якщо відчуваєш брак енергії? 

Робота з діаграмою (підр. с. 121, завд. 1).

Номул сказав, що не піде на пошуки кварцу, оскільки відчув, що йому бракує енергії. Друзі занепокоїлися й вирішили дізнатися, як поводяться люди в таких ситуаціях. Блискавка подала результати опитування у вигляді діаграми. Розгляньте її (підр. с. 121, завд. 1). Чи збігається найзвичніший для вас спосіб відновлення енергії з найбільш популярним?

Ми говорили про енергію, яку витрачає людина, і про способи її відновлення. Як ви думаєте, а тварини теж витрачають енергію? Коли?

А хто допоможе нам у наших дослідженнях, ви дізнаєтеся, коли відкриєте підручник на с. 126.

Їжак.pptx

Підручник с. 121, с. 126 - 127 - читати, відповідати на питання.

Зошит с. 56 (завд. 2, 3), с. 58 - виконати завдання.

12 грудня

Тема уроку. Чи буває вітер корисним?

Ще одне популярне нині поновне джерело енергії — вітер. Ще з давніх часів люди використовували енергію вітру для власних цілей. Вітрові двигуни застосовували для підйому води і перемелювання зерна, для пересування кораблів. Енергія вітру, справді, невичерпна.

Нині споруджують величезні “вітряні ферми”, де вітряки стоять рядами на великому просторі, тому що їх не можна ставити занадто тісно — інакше вони будуть загороджувати один одного. Такі “ферми” є у США, Франції, Англії, але вони займають багато місця. В Україні теж є вітрові електростанції в Криму та Карпатах.

В енергії вітру є перевага — вона не забруднює навколишнє середовище. Але є й недоліки — вітер дуже непередбачуваний: часто змінює напрям, раптово стихає, навіть у найвітряніших районах земної кулі, а іноді набирає такої сили, що ламає вітряки. А також вітрові електростанції заважають польотам птахів і комах, працюють дуже гучно. Але ці недоліки можна зменшити, а можливо, й зовсім усунути.

Підручник с. 119- читати, відповідати на питання.

Зошит с. 54 - виконати завдання.

9 грудня

Тема уроку. Як людина використовує енергію  Сонця, води, вітру?

Вода — одне з джерел поновної енергії. Її почали використовувати ще на початку XX століття.

Енергію води, що падає, обертаючи водяне колесо, здавна використовували для розмелювання зерна, розпилювання деревини, виробництва тканин. Ще одне водне джерело енергії — світовий океан. Оцінити всю його міць учені поки не можуть, але вона дуже потужна. Нині існують технології, що дають можливість виробляти електроенергію, використовуючи енергію хвиль, припливів, течій.

Використання енергії води не дає шкідливих відходів і викидів у повітря. Але воно може завдати шкоди навколишньому середовищу: погіршуються умови життя мешканців водойм, можуть затоплюватись поля, луки.

Найбільше використовують енергію води такі країни, як Китай, Канада, Бразилія та США. Сучасні великі ГЕС (гідроелектростанції) встановлені на великих річках зі швидкою течією. Найбільша гідроелектростанція в Україні — Дніпрогес.

енергія води..ppt

Невичерпним джерелом енергії є Сонце. Кількість сонячної енергії, що надходить на Землю впродовж тижня, перевищує енергію всіх світових запасів нафти, газу й вугілля, разом узятих. Протягом мільярдів років Сонце щомиті випромінює величезну енергію. Багато сонячної енергії йде на нагрівання повітря, океанів і суші.

Енергію Сонця використовують для перетворення її в електричну. Нині на електростанціях використовується лише незначна частина сонячної енергії.

Найбільша сонячна електростанція розташована в Канаді. Енергію для неї допомагають акумулювати понад 1 мільйон дзеркал. В Україні теж є сонячні електростанції.

За твердженнями фахівців, сонячна енергетика могла б покрити всі потреби людства в енергії на тисячі років. Розмістивши сонячні батареї на дахах будинків і поряд з ними, ми забезпечимо обігрів житла, підігрів води й роботу побутових електроприладів у великих будинках.

Для промисловості, що потребує великих витрат енергії, можна використовувати кілометрові пустирі й пустелі, заповнивши їх потужними сонячними батареями.

Позитивним у використанні сонячної енергії є те, що вона не забруднює навколишнього середовища. Єдиний недолік — енергія Сонця нерегульована й непостійна: вона залежить від погоди, часу доби й року.

Зошит с. 53.

8 грудня

Тема уроку. Як людина використовує енергію  Сонця, води, вітру?

У природі є величезні запаси енергії. Її мають сонячне проміння, вітри і вода річок. Вона зберігається в покладах газу, нафти, кам’яного вугілля і вивільняється під час горіння цих речовин. Електрика, якою ми користуємося вдома, виробляється на електростанціях (внаслідок спалювання вугілля), гідроелектростанціях (використання енергії води), атомних електростанціях, вітрових, сонячних тощо.

Джерела енергії можна поділити на дві групи. Ті з них, які легко можуть поновитися в природі, називають поновні. Це енергія вітру, води, Сонця. Джерела енергії, які неможливо відтворити, — непоновні. Це природний газ, нафта, кам’яне вугілля. Усі корисні копалини утворювалися на Землі дуже давно, упродовж тривалого часу і за зовсім інших природних умов. Наприклад, кам’яне вугілля — це залишки величезних дерев, яких уже давно не існує на Землі.

Дрова, торф, кам'яне вугілля, нафта і природний газ, згораючи, зникають. Їх можна використати тільки один раз. Тому запаси корисних копалин поступово вичерпуються. А потреби людства постійно зростають.

1 (1).pptx

Підручник с. 116 - читати, відповідати на питання, завдання 3 - вивчити.

7 грудня

Тема уроку. Що таке енергія?

Усе навколо живе та рухається завдяки енергії. Енергія — це здатність будь-якого тіла діяти. Завдяки енергії ми дихаємо, ходимо, стрибаємо, вчимося, граємося. Енергія дає можливість рослинам рости, потягам і машинам — їхати, чайнику — закипати на плиті, холодильнику — зберігати холод. Усе навкруги — це енергія.

Енергія буває різних видів. Механічна енергія пов’язана з рухом об’єктів (наприклад, котиться м’яч), теплова — з виділенням тепла (торкніться чайника з гарячою водою), світлова — з випромінюванням яскравого світла лампочки чи ліхтарика.

Отже, енергія існує скрізь. Вона нікуди не зникає, а переходить з одного виду в інший.

Енергія.pptx

Підручник с. 113-115 - читати, відповідати на питання.

Зошит с. 52 - виконати завдання.

6 грудня

Тема уроку. Енергія

257438.pptx

Зошит с. 50 - виконати завдання.

5 грудня

Діагностична робота з теми "Чарівні перетворення"

изображение_viber_2022-12-04_09-01-05-311.jpg
изображение_viber_2022-12-04_09-01-05-244.jpg
изображение_viber_2022-12-04_09-01-05-167.jpg
изображение_viber_2022-12-04_09-01-04-992.jpg

Виконай завдання у зошиті з діагностичних робіт на с. 11 - 15.

2 грудня

Тема уроку. Перевір себе.

Підручник с. 106-109 - виконати завдання.

1 грудня

Тема уроку. Голодомор.

Хліб — це святе в нашому житті. Він не має ціни. Відібрати хліб — це забрати життя, це скоїти злочин проти народу. Сьогодні ми будемо говорити про трагедію, яка сталася в історії українського народу. 

Прабабуся Тараса, яка живе в селі Красилівка, що на Київщині, розповіла онукові про страшні часи свого дитинства. Прочитай уривки зі спогадів баби Одарки. Що ви знаєте про Голодомор в Україні? Розкажіть (підр. с. 104, завд. 8). 

Пояснення значення слова “голодомор”.

Голодомор — організований радянським урядом штучний (навмисно створений) масовий голод на території України та Кубані, де переважно проживали українці. Тоді від голоду померло кілька мільйонів людей.

Факти про Голодомор.

Перегляд відео “Ти приніс мені яблуко?”

У стародавніх слов’ян яблуко символізувало здоров’я, родючість і достаток. Вважалося, що саме яблуко допомагає зберегти в пам’яті тих, кого не стало. Тому давні слов’яни до могил своїх пращурів завжди приносили яблука.

У кінці відео є напис “У цей день вони чекають на тебе”. Так нас закликають прийти до Меморіалу пам’яті жертв Голодомору і вшанувати людей, що загинули у 1932–1933 роках.

Щороку, у четверту суботу листопада, Україна і весь світ згадують мільйони жертв Голодомору, запалюючи свічки на своїх підвіконнях. 

Творча робота

 Створення панно “Не забудь!” (підр. с. 104, завд. 10).

Підручник с. 104-105 - виконати завдання.

30 листопада

Тема уроку. Як зернятко перетворюється на хліб?

хліб.pptx

Підручник с. 102-103 - читати, відповідати на питання.

Зошит с. 48 - виконати завдання.

28-29 листопада

Тема уроку. Чим цікаве яйце?

Презентація (8).pptx

Підручник с. 99-101 - читати, відповідати на питання.

Зошит с. 47 - виконати завдання 2, 3.

25 листопада

Тема уроку. Крихка знахідка.

Презентація (6).pptx

Підручник с. 98 - читати, відповідати на питання.

Зошит с. 46 - виконати завдання.

23-24 листопада

Тема уроку. Що я можу змінити власноруч?

Коломия славиться своїми вишиванками. Відвідаймо нічний базар вишиванок.

Вишивати — традиційне заняття для української дівчинки, дівчини, жінки. Наші пращури вірили: вишивка передає силу, витривалість, захищає людину від хвороб. Мистецтво вишивання передавалося із покоління в покоління. Колись існував навіть такий ритуал: збиралася вся родина, і бабуся бажала онучці стати гарною вишивальницею, легенько вколюючи голкою її долоньку.

У багатьох українських родинах вишиванки передаються з покоління в покоління.

Практична робота

Види швів (підр. с. 95, завд. 4).

Знайомство зі швами.

Учні 3-го класу запросили Поліну до школи, щоб вона провела для них майстер-клас із вишивання. Опануйте і ви деякі види швів. Поміркуйте, чому вони мають саме такі назви.

“Шов уперед голкою” 

“Шов назад голкою” 

“Як вишивати хрестиком” 

22 листопада

Тема уроку. Що я можу змінити власноруч?

Разом із жевжиками продовжуємо подорожувати Івано-Франківщиною. Побуваємо у гарному місті Коломиї. Дізнаємося, чим славиться це місто.  




Перегляд відео “Коломия”


Презентація11.pptx

Підручник с. 94 - читати, відповідати на питання.

Зошит с. 44 - виконати завдання.


21 листопада

Тема уроку. Чим приваблює природа Карпат?

Третьокласники вирішили разом із батьками та вчителькою пройти туристичним маршрутом “Стежка Довбуша” поблизу міста Яремчого. Гюльнара пригадала, що тато розповідав їй про Олексу Довбуша. Розгляньте зображення.


Олекса Довбуш – ватажок руху опришків. Опришками називали гірських розбійників, що грабували панів та багатіїв і, ніби то, роздавали награбоване бідним. 

ОЛЕКСА ДОВБУШ - БОРЕЦЬ ЗА СВОБОДУ І НАРОД УКРАЇНИ, ОСПІВАНИЙ В ЛЕГЕНДАХ

Олекса Довбуш народився у 1700 році в с. Печеніжин, біля Коломиї, загинув 24 серпня 1745 року в с. Космач (зараз Івано-Франківська область).

Йому не ставлять пам'ятників в Україні, його ім'ям не називають вулиці та міста, але вже близько 280 років він залишається для українців людиною-легендою, яка багато в чому переступила межі реальності, наблизившись більше до епічно-літературного персонажу, ніж до історичного. А якщо той чи інший діяч є частиною народного епосу впродовж трьох століть поспіль, то ніякі зміни політичної кон'юнктури вже не зможуть вплинути на сприйняття його образу нащадками.

У багатьох народів в історичній пам'яті присутній образ "благородного розбійника" - героя, який уособлював собою справедливість, сміливість, честь, безкорисливість, символізував незломлений народний дух, поєднуючи в собі найкращі риси національного характеру.

Головним подвигом Олекси Довбуша, без сумніву, була успішна партизанська війна, яку він вів на чолі невеликого загону проти численних супротивників протягом як мінімум восьми років - з 1737 по 1745 рр. (документально підтверджені події). Однак не викликає жодних сумнівів, що він "промишляв" в горах набагато довше.

Загін опришків під проводом Олекси Довбуша налічував пару десятків відчайдушних хлопців, але вмів створити у ворогів враження того, що їх багато сотень. Партизани долали за добу величезні відстані, причому по гірській місцевості і переважно в нічний час. Вони розповсюдили свою діяльність не лише на Гуцульщину, а й на Львівщину, Закарпаття, Буковину і навіть переважно рівнинну Тернопільщину.

Підручник с. 92-93 - читати, відповідати на питання.

18 листопада

Тема уроку. Чим приваблює природа Карпат?

Буковель_Bukovel.mp4

Сьогодні ми продовжимо разом із жевжиками подорож Івано-Франківщиною. Побуваємо в чудовому місці — у Буковелі. Дізнаємося, чим приваблює людей природа Карпат.  

“Буковель” — один із найкраще оснащених гірськолижних курортів в Україні, розташований поблизу села Поляниця, за 25 км від міста Яремчого. Назва курорту походить від назви гори висотою 1120 м, якою прокладено частину лижних спусків.

“Буковель” має 50 км лижних трас, 14 сучасних крісельних витягів, системи штучного засніження та підготовки схилів, частина спусків у вечірній час освітлюється. На курорті працює лижна школа, 10 пунктів прокату з найсучаснішим гірськолижним спорядженням.

Карпати.pptx

Підручник с. 91 - читати, відповідати на питання.

Зошит с. 43 - виконати завдання.

17 листопада

Тема уроку. Пригода 3. Гоп-гоп-гоп чи не топ.

Презентація1 (1).pptx

Підручник с. 90 - читати, відповідати на питання.

Зошит с. 42 - виконати завдання.

16 листопада

Тема уроку. Якими були українські козаки?

Сьогодні ми продовжимо подорож Запорозькою Січчю. Поглибимо знання про життя козаків, дізнаємося, хто такі характерники. І на згадку про уявну подорож змайструємо ляльку-дергунчика у вигляді козака. 

Підручник с. 89 -виготуй козака-дергунчика за інструкцією.


14-15 листопада

Тема уроку. Як опинитися в минулому без чарівної палички?

videoplayback.mp4
ЯДС.pptx

Підручник с. 86-89 - читати, відповідати на питання.

Зошит с. 40-41 - виконати завдання.

11 листопада

Тема уроку. Чому воду називають чарівницею?

Кругообіг води.pptx

Підручник с. 83-85 - читати, відповідати на питання.

Зошит с. 39 - виконати завдання.

10 листопада

Тема уроку. Насуваються хмари.

Насуваються хмари.pptx

Підручник с. 82 - читати, відповідати на питання.

Зошит с. 38 - виконати завдання.

9 листопада

Тема уроку. Як небезпеку перетворити на безпеку?

1.pptx

Підручник с. 78-81 - читати, відповідати на питання.

Зошит с. 37 - виконати завдання.

8 листопада

Тема уроку. Як безпека перетворюється на небезпеку?

осіннє листя.pptx

Підручник с. 76-77 - читати, відповідати на питання.

Зошит с. 36 - виконати завдання.

7 листопада

Тема уроку. Як безпека перетворюється на небезпеку?

Презентація (4).pptx


Підручник с. 75 - читати, відповідати на питання.

4 листопада

Тема уроку. Несподівана зустріч.

Презентація ЯДС.pptx

Підручник с. 74 - читати, відповідати на питання.

Зошит с. 35 - виконати завдання.

3 листопада

Тема уроку. Чарівні перетворення.




Зошит с. 34 - виконати завдання.

2 листопада

Діагностична робота з теми "Між минулим і майбутнім"

изображение_viber_2022-11-01_15-28-20-632.jpg
изображение_viber_2022-11-01_15-28-20-597.jpg
изображение_viber_2022-11-01_15-28-20-540.jpg
изображение_viber_2022-11-01_15-28-20-493.jpg

1 листопада

Підсумковий урок з теми "Між минулим і майбутнім"

Зошит с. 31 - виконати завдання.

31 жовтня

Тема уроку. Чим незнайомі рослини та гриби можуть зашкодити твоєму здоров'ю?

Діти, сьогодні ми з вами відправимось у подорож у царство Грибів. Перегляньте відео “Гриби — живі організми. Будова грибів”.

У нашій країні росте близько 300 видів їстівних грибів, однак грибники збирають близько десяти. Багато їстівних та отруйних грибів дуже схожі між собою. Тому важливо їх знати і вміти розрізняти. 

ДІТЯМ ГРИБИ ЗАБОРОНЕНО ЗБИРАТИ. Дорослі при цьому повинні дотримуватись певних рекомендацій.

Зошит с.30 - виконати завдання.

20-21 жовтня

Тема уроку. Які мої сьогоднішні дії впливають на моє майбутнє?

Презентація (3).pptx

Підручник с. 64-67 - читати, відповідати на питання.

Зошит с. 29 - виконати завдання.

18-19 жовтня

Тема уроку. Чому зникають рослини/тварини/речі?

Презентація (2).pptx

Підручник с. 61-63 - читати, відповідати на питання.

Зошит с. 28 - виконати завдання.

17 жовтня

Тема уроку. На заправку.

Урок 32..pptx

Підручник с. 60 - читати.

Зошит с. 27 - виконати завдання.

14 жовтня

Тема уроку. Досліджуємо разом. Вирощування кристала.

Підручник с. 58-59 - виконати завдання, провести дослід, результати оформити у зошиті на с.26.

13 жовтня

Тема уроку. Як зберегти те, що є?

Урок 31..pptx

Підручник с. 56-57 - читати, виконати завдання, провести дослід.

11-12 жовтня

Тема уроку. Що буде, коли я виросту?

Урок 30..pptx

Підручник с. 53-55 - читати, відповідати на питання;

с. 55, завд.7 - вислати фото. 

Зошит с. 24 - виконати завдання 1, 2.

Урок 30..pptx

10 жовтня

Тема уроку. Білі кристали.

Урок 29..pptx

Підручник с. 52 - читати, відповідати на питання; 

Зошит с. 23 - виконати завдання.

6-7 жовтня

Тема уроку. Як довідатися про минуле? Корисні копалини.

Урок 28..pptx

Підручник с. 48-51 - читати, відповідати на питання; 

Зошит с. 21-22 - виконати завдання.

5 жовтня

Тема уроку. Що було, коли мене не було?

археолог.pptx


Підручник с. 45-46 - читати, відповідати на питання; с. 47 - практична робота -надіслати фото (виконуємо за бажанням).

Зошит с. 20 - виконати завдання.

Розкопки найбільшого у світі Трипільського поселення 

Мультфільм про скіфську пам'ятку - Пектораль.

Чи жили динозаври разом із людьми?

4 жовтня

Тема уроку. Щасливий випадок

Урок 27-1.pptx


Підручник с. 44 - читати, відповідати на питання;

Зошит с. 19 - виконати завдання.

3 жовтня

Тема уроку. Між минулим та майбутнім.

Урок 26..pptx

30 вересня

Підсумковий урок з теми: "Подорожуємо і відкриваємо світ"


Розгадай сканворд 

у зошиті на с. 17.


28-29 вересня

Діагностична робота з теми: "Подорожуємо і відкриваємо світ"

зображення_viber_2022-09-27_21-04-19-055.jpg
зображення_viber_2022-09-27_21-04-18-962.jpg
зображення_viber_2022-09-27_21-04-19-168.jpg
зображення_viber_2022-09-27_22-45-28-723.jpg

26-27 вересня

Тема. Які присторої допомагають нам під час подорожі?

Урок 25..pptx

Підручник с. 34-37, зошит с. 16.

23 вересня

Тема. Які подорожі роблять нас щасливими?

Урок 15..pptx

Підручник с. 31-33, зошит с. 15.

22 вересня

Тема. У лісі.

Розгадайте ребус і дізнайтеся назву міста — обласного центру, в якому ми разом із персонажами оповідання мандруватимемо цього тижня.

Луцьк – обласний центр Волинської області. 

Читання уривка “У лісі” (підр. с. 30).

Урок 13..pptx

Третина території Волині вкрита лісами. Волинь – древня земля, невід’ємна частина України. Деякі історики вважають, що її назва походить від міста “Велиня”, про яке згадується в давніх літописах. 

Ви пам’ятаєте, що до одного з лісів Волині потрапили жевжики? У них  залишилися незабутні спогади про пошуки шипшини й похід за грибами та ягодами, про відпочинок на  лісовій галявині. 

Допоможіть жевжикам.


 Підр. с. 30, зошит с. 14.

21 вересня

Тема. Організовуємо уявну екскурсію на завод виробництва соків.

Подорожуючи Вінниччиною, ви були уважними і спостережливими. Багато нового й цікавого дізналися. Але ще не всі таємниці Вінниччини ми з вами знаємо. Тож пропоную продовжити нашу подорож.

 ·         Можливо, хтось із вас уже здогадався, про що ми сьогодні говоритимемо?

На території Вінницької області багато яблуневих садів. Ми сьогодні дізнаємося, як виготовляють яблучний сік, чи всі соки корисні і чи вміють яблука усміхатися.

Але для початку давайте з Вами познайомимось з матеріалом підручника на с.28-29, завд. 7-10.

 

Перегляд відео “Як готують яблучний сік?”.

Кажуть, що від усіх хвороб нас може врятувати одне яблуко на день. Але якщо хочете, можете замінити його соком.

Як ви думаєте, чи можуть яблука усміхатись?

Перегляд відео

Також на Вінничині працює Козятинський м’ясокомбінат, на якому виготовляють котлети для бургерів мережі МакДонадльдз. А чи всі з Вас полюбляють бургери?? Чи знаєте ви технологію їх приготування? З чого вони складаються? Це корисний чи шкідливий продукт?

 Попрацюйте з сторінкою 13 вашого зошита.  

20 вересня

Тема. Як спланувати подорож?

Номул зацікавився Вінниччиною і запропонував друзям спланувати подорож. Він знайшов поради досвідчених мандрівників. Прочитайте їх.  Робота з підручником с. 26, завдання 2.

Тож ознайомившись з порадами Жевжиків Олеся  з батьком вирішили більш ретельно підготуватись до мандрівки. Дітки, допоможіть їм. Для цього виконайте завдання зошита с. 12.

Визначення погоди і температури повітря (зош. с. 12, завд. 1).

Олеся вирішила спланувати подорож, у яку збирається разом із рідними. Насамперед дівчинка вирішила дізнатися, яка погода. Вона подивилася у вікно, а потім на термометр. Він показував +10°С.

Перевіримо, яка температура повітря за нашим вікном.

Батько Олесі теж готується до цієї подорожі. Він уже придбав квитки на поїзд із Києва до Вінниці. Розгляньте уважно квиток і визначте, скільки часу триватиме мандрівка поїздом. 

Готуючись до поїздки на Вінниччину, Олеся зібрала інформацію про визначні місця й підготувала для сім’ї плакат.

Жевжики уважно вислухали ваші судження й уміло спланували свою подорож Вінницькою областю. І сьогодні також запрошують нас у цікаву та захопливу подорож. 

Отже, ми разом із жевжиками завітаємо до єдиного в Україні музею “Українська витинанка” у Могилеві-Подільському.

Витинанки — різноманітні прикраси з паперу, ажурно вирізані ножицями чи ножем із гострим кінчиком. Витинанками ще в давнину часто оздоблювали полички мисників, шаф, етажерок, прикрашали святкові столи, стіни в кімнатах. 

Перегляд відео “Мистецтво витинанки”. 

Практична робота з виготовлення витинанки .

-Дітки, пропоную і вам спробувати пофантазувати та створити власну витинанку, користуючись інструкцією на с.27, завд.4.

19 вересня

Тема. Як досліджувати світ під час подорожі?

Перегляд фільму “Віртуальна мандрівка Подільським зоопарком” та працюємо творчо - ліпимо левчика.

Підр. с. 25, завдання 6, зошит с. 11.

Успіхів та наснаги!

16 вересня

Тема. Куди вирушати далі?

Сьогодні ми знову будемо подорожувати разом із жевжиками. А щоб дізнатися маршрут мандрівки, прочитаємо, куди потрапили наші герої, яку другу знахідку вони відшукали.

Робота над текстом “Куди вирушати далі?”(підр. с. 22).

Отже, сьогодні ми будемо відкривати таємниці Вінниччини. 


Вправа “Істинне — хибне” (зош. с. 10, завд. 1).

Виконуємо завдання 2, 3 зошита на с.10.

Робота з адміністративною мапою України.


Перегляд відео "Вінничина запрошує" за посиланням:

15 вересня

Тема. Досліджуємо разом.

             Як ви думаєте, чи слід боятися павуків?

Багато людей побоюються павуків. Звичайно, швидкість, з якою пересуваються павуки, вигляд їхніх довгих, вкритих волосками ніг, можуть здатися страшними. Більшість павуків, які мешкають на території України не несуть шкоди, а навпаки — знищують шкідливих комах. Проте, у зв’язку з кліматичними змінами, у деяких регіонах України почали з’являтися тарантули, а на півдні України можна зустріти каракуртів. За оцінкою фахівців, павуки ніколи не нападають першими й без причини. Тому боятися їх немає підстав, просто треба бути уважними та обережними.

У природі існує близько 30 тисяч видів павуків, в Україні — майже 1000. Павуки живуть не тільки на суші, але й у воді. Вони плетуть великі сітки з павутини, яку самі й виробляють. Павутиння в павуків кожного виду дещо різне. Між нитками павутинки є довга липка срібляста речовина, до якої прилипають комахи. Сам павук ховається поблизу сітки у своєму гніздечку і чекає на свою жертву. Вчені довели, що павутинка — найміцніший природний матеріал. Нитка павутинки може витримати вагу до 260 кг. Живуть павуки не більше одного року.

Ми з вами дізналися багато цікавих фактів про павуків. І сьогодні в нас є нагода перевірити, чи справді павутинка така міцна. Інформацію про проведене дослідження ми запишемо у зошит (с. 9).

14 вересня

Тема. Що зробити, аби подорож запам'яталася?

В останні теплі дні осені, які бувають в Україні наприкінці вересня та на початку жовтня, на полях і в лісах літає багато павутиння. Цей період називають “бабине літо”, бо він справді нагадує літо, тільки коротке. Скільки значень має вислів “бабине літо”? Наші предки створили багато казок про Бабу Ягу. Вони вважали, що цієї пори у повітрі літає Баба Яга у ступі й розкидає павутиння. Етнограф Леся Горошко розповідає ще одну історію походження назви цього сезону: “Початок осені, люди ще не встигли зібрати врожай. І раптово стає холодно. Люди на городах, а хто то був? Переважно жінки, почали разом просити у Бога, щоби він дав ще декілька теплих днів, аби вони дозбирали врожай. І теплі дні таки настали. Тому на честь “баб” цей період і назвали“.


“Доповни речення” (зош. с. 8, завд. 1).

ПЕРЕГЛЯНЬТЕ ВІДЕО.

Павутиння — це виділення (секрет) з павутинних залоз, застиглий у вигляді найтонших ниточок. За складом нагадує шовк, а використовують його павуки для полювання на комах.

Вчені вирахували, що павутина товщиною з олівець може зупинити Боїнг на льоту. А вага павутинки, якою обернули б усю Земну кулю по екватору, склала б лише 340 г. На жаль, науці досі так і не вдалося відтворити павутину в лабораторії.

Павуки-бокоходи придумали своїй павутинці ще одне, не менш цікаве застосування. Вони переміщуються на ній на досить-такі великі відстані. До речі, павутинка використовується павуками не так для подорожей, як для збереження свого потомства.


Вправа “Істинне — хибне” (зош. с. 8, завд. 2).

Ліді так сподобалося спостерігати за польотами павучків, що вона вирішила дізнатися більше про павутиння, що літає. Ознайомтеся з інформацією, яку знайшла дівчинка, і визначте, які твердження істинні, а які — хибні.

Домашнє завдання (зош. с. 8 завд. 3).

Уявіть, що маленький павучок-бокохід під час своєї подорожі завітав до вас. Як ви думаєте, яку історію він міг би вам розповісти?

13 вересня

Тема. Які таємниці може відкрити подорож?

Підр. с. 15-17 - читати, зошит с. 7.

12 вересня

Тема. Перша знахідка. 

Сьогодні ми будемо подорожувати разом із жевжиками, дізнаємося, куди вони помандрують і де буде їхня перша зупинка. А щоб дізнатися маршрут мандрівки, прочитаємо, куди потрапили наші жевжики, який перший скарб знайшли. 

Читання тексту на сторінці 14.


Робота у зошиті з друкованою основою с. 6

Пригадайте події, про які йдеться у прочитаному уривку, та продовжте план. 

Виконай завдання 1-5 на сторінці 6.


9 вересня

Тема. Україна і Європа.

Які таємниці може відкрити подорож? 

Щоб дізнатися, яким видом транспорту будемо подорожувати, треба з’єднати літери в алфавітному порядку. 

Так, літаком швидше, але коли їдеш автобусом, можна милуватися чудовими краєвидами.


Отже, подорожувати ми будемо країнами Європи.


Завдяки комп’ютеру, ми сьогодні зможемо здійснити віртуальну подорож Європою. 


Подорожувати світом добре. Але й у рідній країні є багато цікавих, незвіданих місць, які чекають на нас. 

До наступних зустрічей!

8 вересня

Тема. Як люди мандрують? Мандрівка уві сні.

Ми вже зрозуміли, чому люди мандрують, які є способи мандрування. Поміркуйте і скажіть: чи можна мандрувати, не виходячи з дому? Якщо можна, то що ж це будуть за мандрівки?

Розгляньте комікс на с.13 і довідайтеся, яку незвичайну подорож здійснив хлопчик.

Обговорення коміксу.


Створення власних коміксів.

Пропоную кожному з вас намалювати власний комікс про ваші мандрівки. Можливо, це буде історія про те, куди ви подорожували влітку, а можливо, ви розповісте про якусь неймовірну мандрівку.




6-7 вересня

Тема. Як люди мандрують? Правила поведінки на залізничній станції.

Відео "Безпека на залізниці" за посиланням:

https://www.youtube.com/watch?v=Wkk5e29_y40

Підр. с. 10-12 - читати, зошит с. 5.

5 вересня

Тема. Що  спонукає людей подорожувати?

Підр. с. 7-9 - читати, зошит с. 4.

2 вересня

Вступ до теми

Пригода 1. Веселка щастя для України або Дива діда Оксеника



Підр. с. 6 - читати, зошит с. 2-3.