I ove godine smo se organizirali i svojim skromnim doprinosom podržali kampanju #ZagrliZaRijetke. Ovo je tek mala nit dobrote koju šaljemo sa snažnom porukom: 𝐔𝐳 𝐯𝐚𝐬 𝐬𝐦𝐨. 𝐍𝐢𝐬𝐭𝐞 𝐬𝐚𝐦𝐢!
Mala vijećnica, Vukovarsko-srijemska županija, Vinkovci. Ekipe za procjenu, ocjenu, podršku, potpis, očevid. Ovo nije uvod u seriju, ovo je potpisivanje ugovora za projekt. Časopis Nit ide dalje. Ekipe, hvala odsrca!
I dalje smo u dobroj formi.
Svaki promašaj pretvorimo u pobjedu.
Pridružite nam se! 🙂
Kada nit Dobrote vodi, nikada ne znaš na koja će vrata pokucati. Danas je pokucala na vrata Doma za starije i nemoćne Ilok. Priče, fotografije, događanja i sve što naš časopis sadrži stigle su na cilj, a mi smo imali zadovoljstvo upoznati predivno osoblje doma i njegovu ravnateljicu Dariju Nikolić. Hvala Vam svima na predivnim zajedničkim trenutcima.
Bez obzira na okruženje, svi članovi pristupili su odgovorno i konstruktivno redovnoj sjednici Skupštine udruge. Hvala svim članovima koji su se odazvali pozivu i dali svoj doprinos u daljnjem planiranju i razvoju udruge.
𝘽𝙪𝙙𝙞 𝙙𝙞𝙤 𝙥𝙧𝙤𝙢𝙟𝙚𝙣𝙖
𝘽𝙪𝙙𝙞...
𝙉𝙞𝙩 𝙙𝙤𝙗𝙧𝙤𝙩𝙚!
Kako ovaj dan opisati u par rečenica i prenijeti sve emocije? Kuglana i naša omiljena rekreacija , a zatim veliko iznenađenje. Ekipa iz gradske uprave, za vrijeme pauze, dolazi se upoznati s našim radom i aktivnostima. Prihvatili su našu ideju i hrabro se primili kugla. Tko je pobijedio, nije važno jer smo svi pobjednici. Hvala zamjeniku gradonačelnika Filipu Sušcu i cijelom odjelu za društvene djelatnosti koji su odvojili vrijeme za nas.
𝘽𝙪𝙙𝙞 𝙙𝙞𝙤 𝙥𝙧𝙤𝙢𝙟𝙚𝙣𝙖
𝘽𝙪𝙙𝙞...
𝙉𝙞𝙩 𝙙𝙤𝙗𝙧𝙤𝙩𝙚!
Ekipa odabrana, pripreme i zagrijavanje obavljeno jer u ponedjeljak krećemo s prvim izazovom. I ovog puta odlično smo se zabavili, mišiće ojačali, sve kanale pogodili, koju devetku pogodili i... nastavak u sljedećem broju. 😉
I ovog puta časopis Nit je pronašao put do naših čitatelja. U toplini doma za starije i nemoćne uživaju u čitanju svakog teksta, a mi smo s njima obavili ugodne razgovore. Do sljedećeg susreta.
𝑼𝒛 𝒑𝒖𝒏𝒐 𝒕𝒓𝒖𝒅𝒂 𝒊 𝒐𝒅𝒓𝒊𝒄𝒂𝒏𝒋𝒂 𝒏𝒂š č𝒂𝒔𝒐𝒑𝒊𝒔 𝒔𝒕𝒊𝒈𝒂𝒐 𝒋𝒆 𝒅𝒐 𝒄𝒊𝒍𝒋𝒂. 𝑺𝒕𝒊𝒈𝒂𝒐 𝒋𝒆 𝒐𝒏 𝒑𝒓𝒊𝒋𝒆 𝒏𝒂𝒔, 𝒂𝒍𝒊 𝒕𝒐 𝒏𝒊𝒋𝒆 𝒗𝒂ž𝒏𝒐. 𝑽𝒋𝒆𝒓𝒖𝒋𝒆𝒎𝒐 𝒌𝒂𝒌𝒐 ć𝒆𝒎𝒐 𝒊 𝒅𝒂𝒍𝒋𝒆 𝒏𝒂𝒔𝒕𝒂𝒗𝒊𝒕𝒊 𝒖 𝒊𝒔𝒕𝒐𝒎 𝒓𝒊𝒕𝒎𝒖, 𝒔 𝒊𝒔𝒕𝒐𝒎 𝒆𝒌𝒊𝒑𝒐𝒎 𝒊 𝒃𝒖𝒅𝒏𝒊𝒎 𝒐𝒌𝒐𝒎 𝒔𝒗𝒊𝒉 𝒐𝒏𝒊𝒉 𝒌𝒐𝒋𝒊 𝒏𝒂𝒔 𝒑𝒐𝒅𝒓ž𝒂𝒗𝒂𝒋𝒖. 𝑵𝒆ć𝒆𝒎𝒐 𝒑𝒓𝒐𝒎𝒐𝒗𝒊𝒓𝒂𝒕𝒊 č𝒂𝒔𝒐𝒑𝒊𝒔 𝒋𝒆𝒓 𝒐𝒏 𝒕𝒐 𝒔𝒂𝒎 𝒓𝒂𝒅𝒊, 𝒂𝒍𝒊 ć𝒆𝒎𝒐 𝒛𝒂𝒉𝒗𝒂𝒍𝒊𝒕𝒊. 𝒁𝒂𝒉𝒗𝒂𝒍𝒋𝒖𝒋𝒆𝒎𝒐 𝒗𝒓𝒊𝒋𝒆𝒅𝒏𝒐𝒎, 𝒗𝒐𝒍𝒐𝒏𝒕𝒆𝒓𝒔𝒌𝒐𝒎 𝒕𝒊𝒎𝒖 𝒌𝒐𝒋𝒊 𝒔𝒗𝒆 𝒐𝒗𝒆 𝒃𝒓𝒐𝒋𝒆𝒗𝒆 𝒏𝒐𝒔𝒊 𝒖 𝒑𝒆𝒓𝒖 𝒊 𝒏𝒂 𝒑𝒍𝒆ć𝒊𝒎𝒂: 𝑽𝒊𝒐𝒍𝒆𝒕𝒊, 𝑴𝒊𝒓𝒋𝒂𝒏𝒊, 𝑽𝒆𝒔𝒏𝒊, 𝑳𝒋𝒊𝒍𝒋𝒂𝒏𝒊 𝒊 𝑰𝒓𝒆𝒏𝒊 𝒕𝒆 𝒔𝒗𝒊𝒎 𝒏𝒂š𝒊𝒎 𝒅𝒓𝒂𝒈𝒊𝒎 č𝒊𝒕𝒂𝒕𝒆𝒍𝒋𝒊𝒎𝒂 𝒌𝒐𝒋𝒊 𝒔𝒖 𝒏𝒂𝒎 𝒖𝒔𝒕𝒖𝒑𝒊𝒍𝒊 𝒊 𝒑𝒊𝒔𝒂𝒍𝒊 𝒑𝒓𝒊č𝒆 𝒊 𝒑𝒋𝒆𝒔𝒎𝒆, 𝒔𝒗𝒊𝒎 𝒅𝒊𝒗𝒏𝒊𝒎 𝒎𝒂𝒍𝒊𝒎, 𝒗𝒆𝒍𝒊𝒌𝒊𝒎 𝒍𝒋𝒖𝒅𝒊𝒎𝒂 𝒌𝒐𝒋𝒊 𝒔𝒖 𝒏𝒂𝒎 𝒅𝒐𝒛𝒗𝒐𝒍𝒊𝒍𝒊 𝒅𝒂 𝒖đ𝒆𝒎𝒐 𝒊 𝒑𝒊š𝒆𝒎𝒐 𝒐 𝒏𝒋𝒊𝒉𝒐𝒗𝒊𝒎 ž𝒊𝒗𝒐𝒕𝒊𝒎𝒂, 𝒅𝒋𝒆𝒍𝒂𝒕𝒏𝒊𝒄𝒊𝒎𝒂 𝒊𝒏𝒔𝒕𝒊𝒕𝒖𝒄𝒊𝒋𝒂 𝒔 𝒌𝒐𝒋𝒊𝒎𝒂 𝒔𝒎𝒐 𝒊𝒛𝒗𝒓𝒔𝒏𝒐 𝒔𝒖𝒓𝒂đ𝒊𝒗𝒂𝒍𝒊, 𝒕𝒆 𝒔𝒗𝒊𝒎 𝒗𝒋𝒆𝒓𝒏𝒊𝒎 č𝒊𝒕𝒂𝒕𝒆𝒍𝒋𝒊𝒎𝒂 𝒊 𝒏𝒂𝒓𝒂𝒗𝒏𝒐, 𝒏𝒂š𝒊𝒎 𝒅𝒐𝒏𝒂𝒕𝒐𝒓𝒊𝒎𝒂: 𝑶𝒅𝒋𝒆𝒍 𝒛𝒂 𝒌𝒖𝒍𝒕𝒖𝒓𝒖 𝒊 𝒕𝒖𝒓𝒊𝒛𝒂𝒎, 𝑽𝒖𝒌𝒐𝒗𝒂𝒓𝒔𝒌𝒐-𝒔𝒓𝒊𝒋𝒆𝒎𝒔𝒌𝒆 ž𝒖𝒑𝒂𝒏𝒊𝒋𝒆 𝒕𝒆 𝑶𝒅𝒋𝒆𝒍 𝒛𝒂 𝒅𝒓𝒖š𝒕𝒗𝒆𝒏𝒆 𝒅𝒋𝒆𝒍𝒂𝒕𝒏𝒐𝒔𝒕𝒊 𝒈𝒓𝒂𝒅𝒂 𝑽𝒖𝒌𝒐𝒗𝒂𝒓𝒂. 𝑩𝒆𝒛 𝒔𝒗𝒊𝒉 𝒗𝒂𝒔 𝒐𝒗𝒂𝒋 𝒑𝒓𝒐𝒋𝒆𝒌𝒕 𝒃𝒊 𝒃𝒊𝒐 𝒔𝒂𝒎𝒐 𝒋𝒆𝒅𝒂𝒏 𝒏𝒆𝒐𝒔𝒕𝒗𝒂𝒓𝒆𝒏𝒊 𝒔𝒂𝒏. 𝑯𝒗𝒂𝒍𝒂 𝒗𝒂𝒎!
Jako puno smo napravili ove godine. Kruna aktivnosti je posjeta i darivanje ljudi koji su, u ovom trenutku, u potrebi. Hvala svima koji su se uključili u ovu humanitarnu akciju i darovali dio sebe. Nismo samo pomogli, dobili smo puno osmijeha, zagrljaja, poljubaca i ono što se ne može kupiti, SRCE! Iskustvo neizrecivo. Hvala vam ekipa!
𝘽𝙪𝙙𝙞 𝙙𝙞𝙤 𝙥𝙧𝙤𝙢𝙟𝙚𝙣𝙖
𝘽𝙪𝙙𝙞...
𝙉𝙞𝙩 𝙙𝙤𝙗𝙧𝙤𝙩𝙚!
Advent u Vukovaru je iza nas. Osim podjele časopisa NIT, udomili smo i neke naše radove zahvaljujući ljudima dobre volje koji su svratili do štanda te podržali rad naše udruge. Odsrca se zahvaljujemo svima!
𝘽𝙪𝙙𝙞 𝙙𝙞𝙤 𝙥𝙧𝙤𝙢𝙟𝙚𝙣𝙖
𝘽𝙪𝙙𝙞...
𝙉𝙞𝙩 𝙙𝙤𝙗𝙧𝙤𝙩𝙚!
Jutros smo u centru grada izložili radove naših vrijednih volontera. Također smo svim zainteresiranima dijelili časopis NIT. Hvala svima koji su nas posjetili i podržali rad naše udruge. Vidimo se i večeras od 17h-19h na štandu kod PBZ-a.
𝘽𝙪𝙙𝙞 𝙙𝙞𝙤 𝙥𝙧𝙤𝙢𝙟𝙚𝙣𝙖
𝘽𝙪𝙙𝙞...
𝙉𝙞𝙩 𝙙𝙤𝙗𝙧𝙤𝙩𝙚!
Opet nudimo nešto novo i neobično - kalendar!
Fotografije Vukovara kroz objektiv stručnjaka za detalje, naše aktivnosti i motivirajuće rečenice za svaki mjesec.
Sve je upakirano u originalan i prepoznatljiv dizajn naše grafičke dizajnerice.
Kalendar je besplatan i pratit će vas kroz cijelu godinu.
Program je financirao Grad Vukovar.
Novi brojevi časopisa NIT su gotovi, ali još imamo lijepih iznenađenja za naše sugrađane i sve one koje nose naš grad u srcu! Hvala svima vama koji koračate s nama i činite nešto dobro i lijepo!
Predivan događaj, a mi smo sretni i zahvalni što smo bili dio ove manifestacije koja se ne može riječima opisati. Hvala svima koji su na bilo koji način dali svoj doprinos.
Gradska tržnica Vukovar, naših ruku djelo i odlična ekipa. Hvala svima koji su posjetili naš štand i svima koji nas podupiru.
Subota, lijep dan i rekreacija. Kuglanje, šale, smijeh, pjesma, druženje i kulturno uzdizanje. Uz izvrsnu ekipu sve je lako i moguće. Zar ne?
Kažu kako se ne može, kako nemamo dobar položaj tijela i stav pri kuglanju, kako nemamo ovo ili ono. A mi smo pokazali da možemo i da imamo ispravan stav jer smo se okupili na rekreaciju, druženje i zajedništvo. I to je najispravnije.
Nastavljamo dalje s našim časopisom NIT- časopis koji povezuje ljude. Časopis NIT je pilot projekt koji financira Vukovarsko-srijemska županija, Upravni odjel za turizam i kulturu. Od rujna 2025. sufinancira Grad Vukovar. Do sada je naklada bila 50 brojeva, a od rujna će biti 100 brojeva. Hvala vam!
Vukovar, 18. etno sajam 27. rujna 2025.
Vukovar, 18. etno sajam, Vukovar. Hvala svima koji su vrijedno radili kako bi štand zadržao autentičnost i izvornu originalnost. Hvala dragim ljudima koji su darovali svoje vrijeme i prezentirali rad te hvala svima koji su nas prepoznali i podržali.
Vrućina usporava aktivnosti, ali nije da nas nema. Skupi se ekipa i ode na jednodnevni izlet. Naša zemlja je prelijepa i s veseljem istražujemo nove destinacije. Večeras smo se odlučili na laganu šetnju uz Dunav koji je neiscrpan izvor događanja i ljepote. Večer provedena u druženju i smijehu je neprocjenjiva. Pozdrav cijeloj ekipi ma gdje god bili.
Adica i šetnja obalom Vuke. Laganim korakom prolazili smo stazama adrenalinskog parka, zagrijavali se loptom, a hrabriji su iskušali stijenu za penjanje. Sve smo začinili zajedničkim druženjem s puno smijeha. Hvala vam svima za ovaj i ovakav predivan dan.
Kada imaš ekipu koja hoće, sve je moguće. Jednodnevni izlet u Našice, posjeta dvorcu Pejačević, priča o moćnoj obitelji koja je ostavila dubok trag u povijesti grada, posjeta privatnom zoološkom vrtu i obilazak vrta u kojem imaš što pogledati i saznati manje poznate informacije. Odlazak na jezero i posjeta Đakovačkoj katedrali. Zahvaljujemo Mihaelu koji se potrudio da sve bude izvrsno, svim vozačima koji su vozili i svima koji su koračalim s nama ovim predivnim krajem. Izlet smo sami financirali, svatko je snosio svoj trošak i nismo pogriješili. Ovo treba ponoviti. Hvala vam svima od srca!
SVI zaJEDNO HRVATSKO NAJ 3. i 4. svibnja 2025.
U sklopu 7. festivala SVI zaJEDNO HRVATSKO NAJ, na štandu udruge mogli su se vidjeti radovi naših vrijednih članova. Festival je prošao, a dojmovi ostaju. Zahvaljujemo se našim volonterima što su nesebično odvojili svoje vrijeme za volontiranje na štandu. Veliko srce svima onima koji su posjetili naš štand, prepoznali trud i originalnost te podržali rad naše udruge.
Budi dio promjena, budi... Nit dobrote!
Javni poziv "Jednokratna sredstva - osnaživanje civilnog društva 2025." 30. travnja 2025.
Javni poziv "Jednokratna sredstva - osnaživanje civilnog društva 2025."
Ideju smo planirali neko vrijeme, ali nikako se nije poklopilo sve što se trebalo poklopiti. Prilika se ukazala. Aktivnost smo uobličili i predali. Grad Vukovar je prepoznao našu ideju i podržao akitivnost. Potpisan je ugovor. Hvala svima koji su i koji će biti uključeni u ovu aktivnost. Grad, to smo mi!
Jutros smo stigli na štand sa svojim radovima. Štand nismo uspjeli ni poslikati, a neki radovi su odmah „udomljeni“. Hvala volonterima, te svima koji su posjetili naš štand i podržali rad naše udruge. Ponovno se vidimo u srijedu 16.4. od 9h do 12h u centru kod Veleprometove trgovine.
Lagana šetnja uz Vuku, razgovor, smijeh, fotografiranje. Zatim izazov, vježbanje na spravama. Za drugu vrstu planiranih sportova i izazova vjetar nije bio dobar partner. Ali... nismo se predali. Pojedini elementi adrenalinskog parka isprobani. Postavili smo nove planove i nove izazove. Bravo ekipa, bili ste izvrsni!
Sastanak organizacijskog tima
5. travnja 2025.
Organizacijski tim se sastao. U opuštenoj atmosferi razrađene su teme, okvir budućih brojeva je dogovoren. Časopis Nit ide dalje. Trudit ćemo se biti bolji iz broja u broj i opravdati povjerenje svih onih koji s nama prikupljaju i djele niti dobrote. Ekipa, hvala vam!
I ove subote praćeni kišom i sumornim vremenom uputili smo se u Sportsku dvoranu Vukovar. Vrijeme je za rekreaciju i druženje, kuglana i kuglanje. Staze osvjetljene, čunjevi čekaju kugle koje će ih rušiti, a ni nule nam nisu nepoznate. I ovaj put smo se dobro zabavili i nasmijali do suza. Svim našim dragim prijateljima koji s nama dijele ove zajedničke trenutke možemo samo reći kako su nedostajali i kako se radujemo zajedničkom susretu i novim izazovima. Uživajte, ma gdje god bili!
Klikom na poveznicu lijevo, u Županijskim minutama, možete poslušati od 11-e minute izjavu Irene Rajšić o projektu Časopis NIT.
Vukovarske novine, 28.ožujka 2025.
Velika vijećnica, 10 h, Vukovarsko-srijemska županija
Potpisali smo ugovor za projekt Časopis Nit - časopis koji povezuje ljude. Zahvaljujemo pročelnici Upravnog odjela za kulturu i turizam koja nam je ukazala čast da medijima predstavimo naš projekt. Hvala svima koji su uključeni na bilo koji način u ovaj projekt. Nit dobrote pronalazi svoj put i način kako što kvalitetnije povezivati niti u tkanje koje se život zove.
Vukovarsko-srijemska županija i Grad Vukovar odobrili projekt za časopis NIT - časopis koji povezuje ljude.
Kuglanu smo zamjenili većom loptom. Dva gola, lopta s centra, dvije ekipe koje lagano hodaju, samo dva pravila i nova igra je u igri. Dobro smo se razgibali, protegnuli, aktivirali zaboravljene mišiće, dobro se oznojili i odlično zabavili. Ni košarku nismo zapustili, a i odbojka se našla na listi igara. Kad hoćeš, možeš. Ekipa, hvala od srca za ove predivne trenutke i zajedništvo.
Međunarodni dan rijetkih bolesti 22.veljače 2025.
Znate li da u Hrvatskoj živi preko 250 000 osoba s rijetkim bolestima, a više od polovice su djeca?
Mi smo se pridružili ovogodišnjoj kampanji "𝒁𝒂𝒈𝒓𝒍𝒊 𝒛𝒂 𝒓𝒊𝒋𝒆𝒕𝒌𝒆", kojom želimo pružiti podršku oboljelima i njihovim obiteljima.
Potpisan Ugovor za provedbu projekta Klub aktivnih 10. veljače 2025.
Cilj je postavljen, aktivnosti posložene, projekt napisan i predan. Grad je prepoznao naš trud i odobrio projekt. Potpisan je Ugovor za provedbu projekta Klub aktivnih. Hvala svima koji su prepoznali vrijednost kluba, svima koji koračaju s nama k istom cilju i svima vama koji na bilo koji način nas podržavate jer zajedno možemo biti promjena koja nam je tako potrebna. Svi smo niti jednog zajedničkog tkanja koji se Život zove. Hvala vam.
Kuglana, kuglanje i ekipa koja ne odustaje. Hoće li danas kugla porušiti čunjeve? Jesu li ruke spretne i tijelo spremno za akciju? Nije važno. Imamo volju, želju i hoćemo. To je najvažnije. Danas smo imali čudan redoslijed: red devetki, pa red nekih sramežljivih nižih brojeva, red rupa, red navijajanja, puno zagrljaja i sve to je začinjeno s puno smijeha. Danas nas je posjetio trener kuglaša, ali to je neka druga priča, za neka druga javljanja jer novi izazovi su pred nama.
Nikada mi nije bilo jasno zašto crtaju i pišu kako ulazim kroz dimnjak? Em je usko, em ću biti prljav! U poludnevni boravak i trajni smještaj stigao sam sa svojim pomoćnicima na širom otvorena vrata i srca. Dočekala nas je pjesma i otvorene ruke za velike zagrljaje. Pjevalo se, igralo i grlilo, pa se opet pjevalo, igralo, grlilo i tako redom. U pauzi smo podijelili darove, ali to kao da je bilo manje bitno jer se nakon toga opet pjevalo, igralo i grlilo. Toliko ljubavi na tim i takvim mjestima s takvim, divnim osobama, to se ne može opisati. Hvala za predivne zajedničke trenutke. Hvala svim štićenicima i djelatnicima UZOSIO Golubica Vukovar. Voli vas vaš Djed Božićnjak sa svim svojim pomoćnicima. Vidimo se!
U hodniku okićeni bor, klupa, darovi, kamin... sve uređeno za njegov doček. I stigao je. Stigao je Djed Božićnjak sa svojim pomoćnicima i darovima. A djeca i njihovi nastavnici? Atmosfera za poželjeti. Obradovali smo djecu OŠ Josipa Matoša Vukovar, darovali ih, a od njih smo dobili jako puno. Tisuće zagrljaja, pjesama, fotografija i toliko toga što ne može stati u najveće i najdeblje knjige svijeta. Hvala od srca svim učenicima i djelatnicima OŠ Josipa Matoša Vukovar. Hvala za predivne zajedničke trenutke. Vidimo se uskoro. Voli vas puno vaš Djed Božićnjak sa svim svojim pomoćnicima!
30. studenog 2024.
Iako je puhao jak vjetar pokušavajući nam omesti plan, kao i svake godine, i danas smo predstavili radove naših vrijednih volontera.
Adventski vijenci
Gnomovi - radovi naših vrijednih volontera
Kako pokrenuti sve mišiće i ostati u formi? Pronašli smo rješenje. Dogovoren sat, ugovoreno mjesto, zrnce sagibanja naprijed, žličica savijanja s lijeve i desne strane, žlica pokreta naprijed i natrag i dupke pune šake smijeha. Naravno, jedan od dodataka, tajni sastojak je kugla. Ekipa u akciji, kuglana i kuglanje. Izvrsna rekreacija i zabava. Ljudi, hvala vam na odličnom druženje, rekreaciji i smijehu.
Ekipa nastavlja s rekreacijom. Iskoristili smo predivno vrijeme i dan proveli u šetnji park šumom Adica preko adrenalinskog mosta uz Vuku i stigli do cilja, zajednička kava i čaj u prirodi i druženje s izvrsnom ekipom. Hvala vam svima od srca!
Nakon sportskih aktivnosti i natjecanja priču OZA I zaokružili smo izletom u Orahovicu. Ekipa je osvojila Ružica grad i što je još važnije ova ekipa ide dalje u nove avanture. Hvala od srca svakom članu ekipe koji pomjeruju granice i svojim trudom dokazuju kako ne postoji nemoguće. Hvala vozaču Čazmatransa Zdenku, na strpljenju i ljubaznosti. Hvala donatorima koji su omogućili realizaciju projekta. Ekipa, idemo dalje u nove pobjede!
OZA I, Gimnazija Vukovar i izvrsna ekipa. Ovog puta štafeta, pogodi nešto, puhanje balona i stavi magarcu rep. Nakon toga košarka i odbojka. Danas su nam stigle i gošće iz Babine Grede koje su se uključile u natjecanje. Pilot projekt je pri kraju. Rezultat: formirana je odlučna ekipa koja nastavlja s aktivnostima, igri, druženjem u opuštenoj atmosferi koja garantira puno smijeha i adrenalina. Cilj smo postigli. Hvala od srca svima koji su sudjelovali, dali svoj doprinos kako bi projekt uspio i opstao. Hvala ravnateljici Gimnazije za svaku nit dobrote koju je danas dijelila s nama. Zajedničkim snagama nastavljamo dalje u nove izazove.
14. rujna 2024. Jeste li nekad igrali hodajući nogomet? Danas smo se upustili u tu avanturu. Vrlo interesantna aktivnost za osobe od 50+ do 80+ i za sve one koji žele biti aktivni. Naravno, OZA I je u pitanju i ekipa spremna za nove izazove. Hvala svima koji su se upustili u ovu avanturu i u ovaj dan unijeli tračak sunca, puno adrenalina i zajedništva.
21. rujna 2024. Subota ... pokrenimo se, vrijeme je. Sve isplanirali, pripremili, stigli na vrijeme i jedna sitnica na koju nismo mogli utjecati. Ali kada imaš volju i želju ništa te ne može zaustaviti. Samo smo se malo drugačije organizirali i ... bilo je izvrsno. Sunce, adrenalin, smijeh, šala i izvrsna ekipa. OZA ide dalje. Ovo je za zajedništvo, zdravlje i za nas same. Svi smo mi pobjednici jer upravo sada u ovom trenutku lomimo i borimo se protiv starih navika i upravo tu, na terenima, jačamo svoje psihofizičke sposobnosti i borimo se sami protiv sebe za onaj dio nas samih koji smo u jednom trenutku zaboravili i zapustili. Hvala svima koji su se uključili i sudjelovali na bilo koji način!
Danas je uspješno realizirana prva aktivnost, kuglanje. Velika većina sudionika prvi put se susreće sa ovom sportskom disciplinom. Rezultat?! Izvrsno druženje i fizička aktivnost. Puno smijeha, taktiziranja, poneka fotografija i izvrsno društvo. Na kraju, naravno, zajednička kava, razgovor i planiranje jer OZA ide dalje, u nove avanture. Jesmo li vas zainteresirali? Kontaktirajte nas i budite dio tima koji se zna zabaviti. Broj članova je ograničen!
Hvala svima koji su svojim sudjelovanjem izmamili osmijeh osobi do sebe i uljepšali joj današnji dan.
Hvala donatorima PBZ Card Zagreb, In-vent d.o.o. Zagreb, fizičkim osobama koji su svojim donacijama omogućili realizaciju ovog projekta. Vidimo se u subotu, u 10 sati, pred Sportskom dvoranom "Danijel Rehak", u novim natjecanjima i super avanturi.
Zeko Filip i ekipa na štandu 23. ožujka 2024.
Štand u centru grada, u nizu s drugim štandovima. Centrom grada širi se miris procvjetalih narcisa. Tko je zainteresiran prilazi, tko nije, jednostavno ide svojim putem usredotočen na svoj cilj. I to je to, ali... to nije sve. U jednom trenutku, iz nekog, samo njemu znanog mjesta, stiže Zeko Filip s ekipom. Naš Zeko Filip. Naravno, zeko stiže s darovima i s puno strpljenja. Za svako dijete dar, za svako dijete najveći zagrljaj koji zeke mogu dati, strpljenje u fotografiranju i samo je u jednom trenutku nestao. Otišao je, ali je obećao kako će se opet vratiti jer su ga osvojila predivna djeca, toplina i iskrenost kojom zrače. A nama su ostale fotografije, sjećanja i zahvalnost što smo bili dio priče Zeke Filipa i ekipe. Hvala vam za svaki trenutak!
Mogu li se ljubav, radost, toplina, dobrota, smijeh i sreća dočarati riječima? Teško! Kada pokušaš prenijeti te emocije uvijek nedostaje poneka riječ koja bi dočarala to ozračje. I to ne treba prenositi to treba doživjeti.
Zeko Filip i ekipa iznenadili su učenike Osnovne škole Josipa Matoša Vukovar s posjetom i darovima. Koliko je samo tu bilo zagrljaja, smijeha, razgovora, pjesme, pa opet zagrljaja, mahanja, trčanja u susret i opet zagrljaja. Sve to dotakne čovjeka u najdublje dubine srca i ostane zauvijek pohranjeno. Zahvaljujemo svim djelatnicima i učenicama OŠ Josipa Matoša na predivnim zajedničkim trenutcima i predivnom druženju. Ali tu priči nije kraj. Zeko Filip je pokucao i na vrata UZOSIO Golubica, poludnevni boravak i organizirano stanovanje. Koje su to emocije?! Radost, pjesma, ples, grljenje, pa opet grljenje, pa opet pjesma, pa ples, razgovori... O ovom danu i svim nitima koje su se povezale i spojile mogli bi pisati danima, ali neka slike govore umjesto riječi. Niti dobrote su svuda oko nas. Na nama je hoćemo li ih primijetiti i uključiti se. Hvala svim djelatnicima i štićenicima UZOSIO Golubica.
Vukovarsko-srijemska županija, Velika sala. Projekt Časopis Nit, časopis koji povezuje ljude je prošao. Ugovor je potpisan. Časopis Nit ide dalje. Zahvaljujemo djelatnicima Upravnog odjela za kulturu i turizam koji su prepoznali i podržali projekt. Zahvaljujem ekipi koja je uključena u projekt i svima onima koji su, na bilo koji način, utkali svoju nit dobrote u ovaj projekt. Hvala od srca!
Što je Advent bez Božićnog sajma? Jučer u 17 h otvoren je Božićni sajam koji je organiziran 15., 16., 17., 22. i 23. u centru grada ispred "Radničkog doma" Vukovar. Što je sajam bez štandova i radova koje su napravile vrijedne ruke? I mi smo bile vrijedne. Radove naših ruku izložile smo na štandu. Anđelčića, snjegovića, grančica, kuglica, kućica i naravno kralj štanda. Bez njega nigdje! Ako smo vas zaintrigirali posjetite nas na štandu br.8. Čekamo vas promrzlih prstića, ali s osmijehom. Hvala svim sugrađanima koji su nas posjetili i podržali nas! Hvala cijeloj ekipi koja je izrađivala ove predivne uratke.
Pilot projekt koji u potpunosti financira Vukovarsko-srijemska županija, Upravni odjel za turizam i kulturu, časopis Nit, časopis koji povezuje ljude, naših ruku i umova djelo, ugledao je svjetlo dana. Samo djelić dijelimo sa svima vama. U nastavcima opširnije. Hvala VSŽ koja je prepoznala vrijednost projekta i hvala cijelom timu od srca.
Ova ideja nam se dugo vrtila u glavi. Kako pokrenuti ljude, povezivati pojedince koji se žele aktivirati, doprinijeti zajednici, napraviti zajednicu u kojoj se oslanjamo jedni na druge, pripadati nekom i nečem. Shvatili smo kako nema ništa od mudrovanja nego treba djelovati. Dogovor je pao i danas smo pokrenuli novu aktivnost. Vidimo se kod sata, korak za zdravlje. Nismo pogriješili. Okupila se odlična ekipa. Korak je bio lagan, ali odlučan. Mjesto, šetnica uz Dunav u voljenom gradu. Želiš li osjetiti miris Dunava, vjetar koji ti miluje obraze, a sunce se nestašno poigrava tvojim pogledom, navuci udobne tenisice, nabaci osmijeh i pridruži nam se. Ekipa odlična, puno smijeha i razgovora koji puni životne baterije. Odvaži se i kreni. Ovdje ima mjesta za sve. Korak nam je lagan, za zdravlje. Današnja ekipa, tek maleni dio ugođaja i puno predivnih trenutaka.
Ekipa, hvala za predivno druženje i zajedničko druženje. Vidimo se kod sata, korak za zdravlje.
Humanitarna udruga Vukovarska nit dobrote poklonila je više od 1000 maskica. Dio je poslan za Zagreb, Poreč, dio je poklonjen bolnici, Crvenom križu, susjedima i prijateljima.
Ostajemo pri svojim ciljevima, srce i dalje kuca za čovjeka, povezujemo niti osobnosti i darujemo sebe. Više nismo kap. Od sada pa nadalje pletemo niti dobrote u jedno veliko srce. Naša udruga ostaje ista samo mijenjamo ime i od danas smo Humanitarna udruga Vukovarska nit dobrote. Čovjek uvijek ostaje čovjek.
Danas je održan 1. Vukovar Half Marathon u sklopu međunarodne manifestacije “Vukovart – Luka umjetnosti”. U plavoj majici dugogodišnji polumaratonac i član naše udruge, Vedran Danko iz Zagreba, istrčao je zahtjevni polumaraton ulicama našega grada u ime svih članova, volontera i korisnika udruge, te tim zahtjevnim činom dao je veliku podršku našem radu. Od srca mu zahvaljujemo u ime svih onih za koje trči.
Jedan dio našeg projekta polako privodimo kraju. Puno truda, rada, osmišljavanja, crtanja, svaka posebna, svaka drugačija. Pričamo priču o ljepoti našega grada, drugih gradova, naše domovine. Ta ljepota zaslužuje i izvlači ono najbolje u nama. O tehnikama našega nećemo pisati nego o zajedništvu ljudi koji su dali, svaki u svom području, svoj doprinos u kreiranju ove priče. Zahvaljujemo našim prijateljima, koji su nam darovali svoje fotografije i omogućili uživanje u čarobnim trenucima, darovima prirode, bogatoj kulturi i baštini koju imamo i na koju smo s razlogom ponosni. Ostavimo svoj "Trag u beskraju" (O.D.), uživajmo u trenucima koje imamo i budimo ono što jesmo. Tehniku i izvornost ideje smo zaštitili svojim logom koji se nalazi na svakoj boci. Hvala što ste dio naše priče!
Anđeli dobrote za heroje života 24.travnja 2018.
Izmamiti topao zagrljaj i osmijeh na umornom licu je, u današnje vrijeme, jako teško. Postoje još uvijek ljudi koji to znaju i mogu. Naši Anđeli dobrote koje uvijek izmame osmijeh, topao zagrljaj i riječi koje liječe, a mi, kao prolazna stanica, tek smo ispunile njihove želje i volju. I to s osmijehom. Hvala našim anđelima na njihovoj kapi dobrote koja je pokucala na prava vrata. Ne objavljujte naša imena rekli su, poštujemo, zahvala će naći put do njihovog srca. Naši Anđeli dobrote za heroje života!
Kada snovi postaju stvarnost 3. ožujka 2018.
Još uvijek razrađujemo ideje, kreiramo nove torbe, iscrtavamo nove crteže i pišemo nove, originalne, rečenice. Naši proizvodi će uskoro ugledati svjetlo dana te ćemo javnosti prezentirati svoje radove koje ćete moći kupiti ili donacijom podržati naš rad te zajedničkim snagama snove pretvarati u stvarnost. Jedna od aktivnih članova, Gordana Vojnović, u kreativnom zaletu!
Vukovar grli za rijetke - Hrvatski savez za rijetke bolesti 9. veljača 2018.
Znate li koliko u našoj zemlji ima evidentiranih rijetkih bolesti? ... pitale su nas simpatične cure iz Hrvatskog saveza za rijetke bolesti nakon što su postavile pult i veliki zid koji ih prati u kampanji ... tišina je odgovarala umjesto nas ... znamo kako ih ima puno, ali nismo znale kako ih ima toliko puno. Stigle smo dati podršku, pomoći i naučiti jer i sami u našim redovima imamo velike borce koji su prošli trnovit put na rubu života ... a naši sugrađani?! I ovaj puta su pokazali kako u nama kuca veliko srce. Zastali su, strpljivo odgovarali na kratka pitanja, educirali se i ... grlili, grlili za sve one koji su veliki heroji. Heroji života! 09.02.2018. naši sugrađani su pokazali veliko srce i podršku za male/velike heroje života. Hvala vam!
Dobrotu ne možeš zaustaviti 6. siječnja 2018.
Samo su javile kako su pratile naše aktivnosti i odlučile podržati naše ideje i darivati svoje kapi dobrote. Ovih dana paketi su stigli na odredište. Dobrotu ne možeš zaustaviti. Paket bez adrese, ali punjen s ljubavlju, pronašao je osobu kojoj je namijenjen. Sadržaj paketa će oplemeniti njene vrijedne ruke i vješti prsti. Gotovi proizvodi će na put prema potrebitima kako bi ih obradovala i barem malo zaštitila u hladnijim danima kada košava s Dunava pokaže svoje hladno lice. Hvala vam Anđeli za svaku kap dobrote, svaki osmijeh koji ćete izmamiti i svaki sjaj životne radosti u očima Heroja života.
U novom broju Vukovarskih novina 29.prosinca. 2017.
Kako samo ispraznosti umore čovjeka. Hod istim putovima, susret s istim ljudima, pretresanje istih tema i razgovora su prečac prema stvaranju navika i začaranog kruga iz kojega je teško izaći. Prevrtanje istih misli, slanje istih poruka vode u slijepu ulicu. I tako iz dana u dan, iz tjedan u tjedan, iz godine u godinu. U jednom trenutku odlučiš kako ne želiš tako i napraviš promjenu, tek jedan mali rez stvorenih navika. Otvaraju se novi horizonti, svijet se mijenja, ljudi su drugačiji, mijenja se sve jer si se ti promijenio. Za koje promjene se zalažemo, koje ciljeve imamo, kojim putem idemo i kojim ćemo ići, zašto više nisam/nismo u projektu socijalna samoposluga i niz zanimljivih pitanja možete pročitati u novom broju Vukovarskih novina s potpisom vrsne novinarke Mirjana Đermadi i tima Vukovarskih novina. Zahvala na potpori, razgovorima i druženju cijeloj ekipi Hrvatski radio Vukovar i Vukovarskih novina. Hvala za svaku kap dobrote.
Stigla poruka na adresu i molba od prekrasnog anđela iz Samobora, Lea Hržić. Proslijedite donaciju vukovarskoj bolnici, Odjel pedijatrija. Možeš li odbiti molbu anđela za male anđele? Naravno kako ne možeš. Ne znam uključi li se u tom trenutku neki čarobni telefon pa se sve posloži točno kako treba ili ti se jednostavno javljaju ljudi koji čuju srcem?! Mislim kako to nije niti važno. Ono što sigurno znam jeste ovo, ako radiš čista i otvorena srca, sve se samo po sebi posloži. Osobe koje trebaju biti uključene, jave se same. Sa velikom radošću smo proslijedili ovu prekrasnu donaciju glavnoj sestri Ani na odjelu pedijatrije. Od anđela iz Samobora za male anđele koji su blagoslov i radost svoje obitelji i nove anđele koji nam dolaze. Zahvala našim anđelima, Karolina i Goran Valpovac, koji su se uključili neposredno i posredno u akciju. Mirno snivaj grade na obali Dunava, tvoji anđeli su budni. Hvala za svaku kap dobrote na krilima anđela!
Rađanje novog dana, sramežljivo probijanje sunca koje razbija jutarnje nebesko plavetnilo pretvarajući nebeski svod u savršenu slikarsku paletu, najava je odličnog dana. Puni poleta, uz zvuke prigodne glazbe, pakiramo proslijeđene kapi dobrote. Adrese pripremljene, papiri i papirići u glavi i rukama, a sve začinjeno najvećim osmijehom i to onaj najčarobniji koji bi bio preko cijele glave kada na toj glavi ne bi postojale prepreke. Može li čovjek letjeti bez krila? Može, dokazale smo kako je moguće jer te nose kapi ljudske dobrote koji ti vjeruju kako ćeš ispuniti njihovu želju i dostaviti tamo gdje su potrebne. U tom letu bez krila pozvonili smo na i njena vrata. Dočekala nas s maskom na licu i osmijehom koji ne vidiš, a znaš kako se skriva iza maske jer ga odaju oči. Nedavno je transplantirana pa se mora čuvati. Kako se samo raduje životu. Žena koja je do prije koji mjesec živjela bez primanja s toliko radosti pokazuje rješenje Centra za socijalnu skrb i s toliko životne topline progovara ispod maske: „ Gledaj, imam primanja. Toliko se radujem. Znate, sada imam primanja i ne morate mi više pomagati. Možda postoji netko tko je u većoj potrebi od mene. Ne mogu vam opisati koliko je ovo za mene veliko. Nadam se kako ću do proljeća biti dobro. Želim raditi s vama ovo što vi radite, ako me primate?“ Slušamo bez riječi, a oči pune života sjaje predivnim sjajem. Naravno kako te primamo, odgovaramo na pitanje. Koja radost, kao kod malenog djeteta, onako sitna sjedeći na stolici, imaš osjećaj kako će zaplesati tog trenutka. Nešto ti stisne grlo, suza se pojavi, ali ne od sažaljenja nego suza radosnica jer poznaješ takvu osobu koja te čini čovjekom. Uz silne zagrljaje opraštamo se od nje, idemo dalje, jer nas čekaju heroji života kojima nosimo darove zemaljskih anđela. Hvala za ovaj savršeni dan.
I doći će dan kada ćeš baciti sve okove koji te vežu i drže zarobljenim, razviti ćeš krila i prihvatiti svoju originalnost kao dar, a ne kao teret, i spoznat ćeš za što si rođen i kamo ideš. Samo budi hrabar i ne boj se!
Ekipa koja je pokrenula Vukovarsku kap dobrote i jednu novu priču iz našega grada skupila je hrabrost, pokidala lance navika koji su je držali prikovanu na mjestu i čvrsto se odlučila za promjene. Ujedinili su svoje talente, sposobnosti, znanja, vještine i zajedničkim snagama krenuli u nove izazove. Ekipa koja je tako posebna. Sami na egzistencijalnom minimumu, otkidaju od sebe, ulažu u proizvodnju i izradu predmeta i proizvoda koji nose pečat osobnosti svake uključene osobe i grade temelj, šire mrežu dobrote, kako bi se zapošljavale marginalizirane osobe. Ovo je samo mala paleta iz asortimana proizvoda, tek jedan dio priče koja se rađa na rubnom dijelu grada, u srcima i pod prstima tako drugačije, posebne ekipe.
Za velika djela si rođen, čovječe! Zato budi hrabar i ne boj se ... Budi dio promjena ... Budi kap dobrote!
Trenutak kada ti iznenada u posjetu dođe Sveti Nikola, bez pratnje, najave, kočija i svega onoga što ga prati ... čak i bez svog tjelesnog obličja, a ti znaš kako je to upravo on, glavom i bradom jer ga srce vodi ... i tiho, nevidljivo, baš kako to izvorni Sveti Nikola radi pošalje ti paket po modernim kočijama i obraduje te ... ne znaš i nije važno jeli to radi prošlih ili budućih malenih djela koja obraduju nečija umorna srca ... i u modernu kočiju, ubaci, upravo onako kako on to radi, pakete za starije osobe, invalidne osobe, osobe koje nisu pasivni potraživači, borci su, ali ih život malo umorio i ovo je tek pripomoć kako bi iz djela ljubavi i dobrote, spojili se i napunili snagom koja će ispraviti na noge kako bi hrabro nastavili dalje u borbi za svoj život ... ove ljude nećete naći u redovima za hranu, kod kontejnera ili nekog drugog mjesta u našem gradu ... ovi ljudi su istinski heroji svakodnevnice ... Sveti Nikola to zna, a znamo i mi ... njegovu želju ćemo ispuniti jer znamo Anđeli su među nama! Hvala od srca za svaku kap dobrote našim anđelima!
Oni su naše bogatstvo. Svijetli primjer što znači u doslovnom smislu ne odustati, radovati se, unatoč svim poteškoćama koje su im na putu, svakom trenutku koji im dolazi u susret. Koliki samo napor ulažu u pokret rukom, iskorak naprijed, slaganje obične rečenice. Toliki napor uložen u nešto što "mi" podrazumijevamo. Pravi borci, heroji života. Podržali smo našeg "studenta" . Prvi mu je nastup u javnosti. Uživao je, uživali smo i mi. Heroji života, sretan vam vaš dan, mada je svaki dan vaš. Svojom različitošću ste kvalitetna nadopuna svim našim uskogrudnim strahovima i nezahvalnostima kojima se ograničavamo.
U svijetu besmisla, u danima velikih i malih riječi, u trenucima donošenja dobrih ili malo manje dobrih odlika koje za posljedicu imaju zadovoljstvo ili razaraju, tiho, bez velike buke i još većih riječi na bini koja se život zove, stiže paket na našu adresu ... paket za kojeg ne postoji prepreka, kojem kilometri i udaljenost nisu teret jer se stvara u tišini, daleko od očiju i ušiju javnosti, daleko gdje se radi od srca i iz ljubavi .... Anđeli su među nama i to daje smisao u ovom svijetu besmisla .. hvala ti anđele!
Svibanj ... Sinj, Vukovar, Sinjska alka ... ljepota tradicije, snaga jedinstva, živa riječ koja struji kao rijeka puneći srca svojim obiljem, a duh zajedništva, tih dana, sjaji još jačim sjajem nad svakom ulicom, krovom, svakom dušom našega grada radujući se i uživajući u svakom trenutku ... Trg i jedan susret, ne slučajan, jer slučaj ne postoji, susret kao nagovještaj nečeg novog, nešto što može smisliti Onaj koji život tvori ... Susret čovjeka s čovjekom ... On, Ante Botić, profesionalac, humanist, topla duša, vizionar koji male snove čini velikim, iznad svega i uvijek čovjek i mi ... Kratak susret u vrevi ljudi, čvrst stisak ruke i spoznaja kako upravo otvaramo jedno novo poglavlje u knjizi Kap dobrote ... Ovih dana smo se ponovo sastali, razmijenili ideje, planirali i tkali snove koji će donijeti željene promjene, uživali u prijateljskim razgovorima hodajući zajedno, zagledani u isti cilj, širiti mrežu dobrote! Imamo pravo i odgovornost za bolje danas i još kvalitetnije sutra. Zajedničkim snagama imamo hrabrost sanjati velike snove! Ante Botić, Mirjana Đermadi, Viki Kovačević hvala za savršen dan!
Njihovo djelovanje ne najavljuje orkestar. Njihov dolazak ne počinje skladnom pjesmom zborova. Tek tišina, susret pogleda, dodir u prolazu, osmijeh u očima bez riječi, dolazak poštara znak je kako su anđeli među nama. Rekla je, bez imena, samo tamo gdje treba. Poštujemo želju i volju. Hvala za svaku kap dobrote. Anđeli su među nama.
Ovo je priča o Stevici. Ovo nije neka svakodnevna priča koja se prepričava onako nonšalanto, uz kavu, u nekom slučajnom susretu na terasi kafića, pa ta priča izazove par uzdaha, klimanje glavom, spušten pogled na sekundu i idemo dalje, do nekih novih trač partija, pasivne pobune protiv situacije koja vlada oko nas i sve se svodi na riječi, a djela iza toga nikakva. Ovo je priča o čovjeku koji te osvaja toplim pogledom i nevinim osmijehom. Koliko je samo toga ovaj čovjek preturio preko glave. Odrastanje u toplini doma uz oca Dragu, majku Adelu i brata Vladimira u vrijeme kada je obitelj bila temelj zajednice, rad imao vrijednost, pomoć susjedima se podrazumijevala te se nisu morale organizirati razne akcije kako bi obitelj preživjela nego je egzistirala od rada svojih ruku, proizvodila hranu u svom dvorištu i vrtu te razmjenjivala višak. I dođu zla vremena. Zlo se uvuče u srca ljudi, tama se spusti na grad, neraskidivo se raskida, spojeno se razdvoji. Brat Vladimir, pripadnik ZNG, položi svoj mladi život na oltar domovine. Otac Drago i Stevica prođoše svoju torturu, dadoše svoj doprinos bolu i patnji. Obitelj napusti svoje ognjište, privremeno se nastaniše u Splitu, ne trajno nego privremeno jer rodna gruda i ognjište zove. Grad zove srce se odaziva. Zahvali se obitelj na ponuđenom stanu, vrati ključeve i vrati se u svoj grad. Preminu otac Drago, preminu majka Adela. U obnovljenoj kući, na rodnoj grudi osta Stevica sam. Nije htio Stevica mirovinu. Zahvali se s riječima: „Nisam branitelj, nisam bolestan!“ Prošao torturu, batine, gubitak brata, ali na spomen tih dana, pogleda te pravo u oči nevinim pogledom i tiho progovori: „ I drugi su!“ Za njega je tu kraj razgovora. Stevica živi bez primanja, egizistira od rada svojih ruku i dobrote susjeda. On njima pomaže, oni njemu. Koliko je samo trave pokosio trimerom, koliko vrtova održava. Uvijek susjedi imaju nekog posla za njega, pošteno plate i ako, po Stevicinim mjerilima i vrijednostima rada, daju koju kunu više, eto Stevice sutradan na vrata i vraća pretplaćeni rad. Ali se pokidao Stevici trimer. Nepopravljivo, a novac za novi ne može prikupiti. Čuo donator za priču o Stevici, njegovo poštenje, radišnost, ponos. U nemilosrdnoj vrelini dana, pravac u nabavku. Iznenađenje za Stevicu. Juri automobil oko svakog rotora po tri puta, treba znanje utvrditi, smijeh, pjesma i radost u autu, priprema se iznenađenje. Jedan san će se ostvariti. Kupovina obavljena, donator se smije, a na nekim licima po tri upitnika u svakom oku. Brzo automobilom natrag k Stevici, a Stevica, već na pola puta, juri biciklom i bocom plina na drugoj strani, dužnost zove. Brzi i žestoki u pravom smislu riječi uživo, ali na suprotnim stranama. Dobrotu ništa ne može zaustaviti. Napokon smo se svi pronašli i susreli i to na polaznoj točki, ispred Stevicine kuće. Koliko je samo iznenađenje bilo u njegovim očima u trenutku kad je preuzeo dar od donatora. Novi trimer. Njegova želja se ostvarila. Jednostavno je ostao bez riječi. A donator ... kao što reče: „ Bez imena i prezimena, bez fotografija. Ništa. Bez zahvale. Ispunili ste mi dan.“ Poštujemo odluku i zahvaljujemo. Ovo je priča o Stevici, kratka crtica o čovjeku kojega je život lomio, ali ga nije slomio. Priča o čovjeku i njegovom anđelu. Anđeli su među nama samo ih trebamo prepoznati!
Kao što more polako raste, od izvora do potoka, od potoka do rijeke, od rijeke do mora, tako i kapi dobrote se polako slijevaju. Kap po kap, darovana bez očekivanja, s punim povjerenjem, kako bi stigla do potrebitih osoba kod kojih će riječi izostati, dah će biti isprekidan, oči se zamagliti suzama i na usnama će se pojaviti najljepši osmijeh koji može čovjek uputiti drugom čovjeku. Nema tu puno riječi, stisak ruke, spontani zagrljaj i tiho, gotovo nečujno: „Hvala“. I to je više nego dovoljno. Dea, Roberte i anonimni donatoru, paket s hranom je stigao do odredišta, ljudi koji su u potrebi. Možemo samo prenijeti njihove riječi: „Hvala“, a sve ostalo ide u nebesku knjigu praćenu zborom anđela.
Postoje ljudi koji ti uđu u život, malo „provire“, promuvaju se u njemu iz samo njima znanih razloga, unesu kratkotrajnu radost ili nemir i jednostavno netragom nestanu. Postoje ljudi koji dolaze s prikrivenom namjerom lažne humanosti kako bi se promovirali ili iz osobne koristi. Na sreću, i oni brzo odu. Ali postoje ljudi koji ti uđu u život, bez obzira na uspone i padove, nenametljivo ostaju u njemu, uvijek i zauvijek. Oni su blagoslov i dar i njih čuvaš kao najveći biser. Naš dar je naš dugogodišnji prijatelj anđeoskog lica Robert (Melita) Birović. Zahvalni za vaše postojanje. Robertov dar za potrebite obitelji.
Ovo je priča o jednoj dugogodišnjoj prijateljici, jednom prijateljstvu, jednom gradu. Ovo može biti bilo čija prijateljica, divna i jednostavna osoba iz susjedstva, ali ovo je naša prijateljica i naša priča. Za našu prijateljicu kilometri udaljenosti nisu prepreka, za nju ne postoji riječ ne mogu ili neću. Nju srce vodi i tiha, gotovo neprimjetna poruka: "Poslala sam. Vi znate kome. Malo je, ali je od srca". Kod nas ne postoji riječ malo. Kod nas je uvijek malo puno jer je srce uključeno. Znamo kome, znamo kada i znamo kako. Ostalo je samo velika zahvalnost i radost. Radost jer oko nas još uvijek postoje "mali/veliki" ljudi velikog srca. Hvala Dea, hvala za svaku kap dobrote! Sigurno ide na pravo mjesto, do osobe koja "malo" cijeni jako puno.
Može li se mjeriti radost i sreća čovjeka? Ako se može mjeriti bol i patnja čovjeka kako se mjeri njega radost? Kako prenijeti sve osjećaje i doživljaje kojima smo prisustvovale ovoga dana, „Prvi dan u školi“, jedne tako posebne osobe kao što je Slavko? Kako opisati njegovo uzbuđenje, buđenje prije rađanja dana, uređivanje i spremanje za veliki događaj uz bratovu pomoć te susret sa sekama, Viki i Irena, koje prate njegove prve korake izlaska i iskorak u nešto potpuno novo u njegovom skromnom životu? Njegov prvi dan u školi! Torba je spremna, sadržaj pregleda i odobren. Nema riječi, nema rečenica, samo topao pogled pun života i osmijeh koji osvaja srca. Dok koračamo prema „školi“, samo na trenutak razmišljam, koliko je malo potrebno da bi čovjek bio sretan. Samo jedna kap Dobrote i promjene su vidljive. Stisak Slavkove ruke, njegov širok osmijeh, toplina pogleda, strujanje života je više nego dovoljno da se probiju sve gornje granice aparata kojima se mjeri sreća čovjeka. Zašto su nam tako važna ova dva brata, Božo i Slavko? Prošli su pakao od života na zemlji, čvrsto stisnuta jedan uz drugoga, ali se nikada nisu predali. Koliko smo puta zajedno plakali, skriveni, daleko od svih, unutar vlažnih zidova, kada ti na pitanja odgovara propuh, ustajali zrak ljudske sramote i bešćutnosti, ali to je iza njih, iza nas i ne treba prebirati po zrncima prošlosti. Imaju novi dom, nove mogućnosti se otvaraju, imaju jedan drugoga i sve nas. Ova braća su spremna za let, ne za puzanje po zemlji, nego za let. Sretan vam let, prijatelji dragi, let u ljepše danas i još bolje sutra. Pratiti ćemo vaš let i uvijek biti tu kada se na trenutak umorite. Hvala cijelom osoblju Golubica Uzosio, djelatnicima, svim štićenicima udruge koji su našeg Slavka dočekali s pljeskom i dobrodošlicom. Hvala, Lidija Hubalek na donaciji. Kako završiti ovu priču osim, hvala za svaku kap Dobrote! Ne mjeri se veličina čovjeka po tome što ima nego po onome što on jeste.
Tako je teško kada spoznaš kako u tvojoj blizini žive ljudi u uvjetima koji nisu dostojni čovjeka, a oni se bore i trude svim silama ne pokleknuti pred svim onim što im život servira na pladnju. Pokušavaju u svojoj muci držati glavu na površini rijeke života ne mrzeći nikoga, bez gorčine, zahvalni za svaki susret, nastavljaju živjeti svoj život i daju najbolji dio sebe unatoč svim šamarima koje im život i ljudi čine. Oni su braća, Božo i Slavko, ljudi koje imamo čast poznavati. Prostor u kojem su ova dva brata živjela je doslovno prostor iz horor filmova, bez struje i vode, pun vlage, bez stakala na prozorima, prostor koji su dijelili s miševima i svim bubama ovoga svijeta, braća koja su u 21. stoljeću radila za vodu kako bi se imali čime oprati ... Tako bi nas bilo sram da smo zabili glave te se pravili kako oni ne postoje ... Nismo mogli ... Pokrenuli smo kapi dobrote, prizvali Dobrotu i pokucali na vrata kako bi ih upoznali sa slučajem, gradonačelnika grada Vukovara, Ureda za društvene djelatnosti, gđe Ivane Arambašić, g. Nikole Mažara, Ureda za obnovu, Centra za socijalnu skrb ... Ruka do ruke, rame do ramena, „gurajući“ i gomilajući kapi ljudskosti i njegove dobrote kako bi braća dobila svoj krov nad glavom. Zahvaljujući baš tim ljudima, ključevi novog doma su u rukama braće. Danas smo ih posjetili ... Koja je to radost kod Slavka, čovjek rođen s oštećenjem mozga na razini dvanaestogodišnjaka, radost što ne mora više strahovati hoće li ga netko izbaciti van, i Božo, veliki borac i osoba koja ne odustaje od svoga brata ... „Za brata uvijek mora biti.“, kako nam zna reći ... u novom su domu. Toliko smijeha, pokazuju svaki kutak, namještaj koji su prikupili.
Dobrota do dobrote, kap do kapi... Sve je moguće, promjene su moguće. Hvala svima koji su, svako prema svojim mogućnostima, sudjelovali u ovoj prekrasnoj priči.
Ako misliš kako ne možeš ponovo, ispočetka, reći ćemo ti kako nije tako. Krećemo u novu avanturu, druga vizija, druga misija, nova, bolja ekipa, nova područja djelovanja i vjerni prijatelji. S njima smo gradili jedan san, s njima krećemo u nove izazove za bolje sutra. Studenti specijalističkog Studija Preventivne Fizioterapije Veleučilišta Lavoslav Ružička Vukovar ... prekaljeni borci, kaljeni u velikim volonterskim akcijama, u borbi za potrebite obitelji našega grada, organizirali su se, prikupili i darovali dio sebe za ljude u potrebi, kako bi im barem malo olakšali. Ovoga puta idemo na ciljane obitelji. Donatori točno znaju kome doniraju. Susret donatora i potrebitog. Moramo li nešto reći o susretu? Zagrljaj, riječi ohrabrenja, zahvale ... Moramo li nešto reći? Slike neka govore, a mi zahvaljujemo Tei, Heleni, Josipi i svim ostalim studentima koji su dali svoju kap u širenju mreže dobrote.
Hvala vam! U nove akcije i nove pobjede za bolje sutra!
Daleko od očiju javnosti, u jednom malom kutu, otresajući i kidajući sve veze iz prošlosti, svega onoga što je sinonim za destruktivno i samouništavajuće, malena ekipa entuzijasta vođeni jasnom vizijom i misijom udružili su svoje znanje i vještine i krenuli u novu budućnost.
Pod vedrim nebom optimizma rođena je nova zvijezda - Humanitarna udruga Vukovarska kap dobrote!
Dobrodošao prijatelju na našu stranicu, putuj zajedno s nama. Budi dio promjena, budi važna kap koja širi mrežu dobrote.
Humanitarna udruga Naš San Njihov Osmijeh iz Pule u sklopu projekta "Slušaj svoje srce" obišla je Vukovarsko-srijemsku županiju, te zajedno s volonterima podijelila hranu ljudima u potrebi. U izazovima i iskušenjima koje ti nosi rijeka života, putuj s osmjehom na licu, hrabro, s ekipom koja ti je baš po mjeri i uvijek ... uvijek Slušaj svoje srce! Hvala na prekrasnom iskustvu i potvrdi koliko smo, kao čovjek, veličanstveni! Dobar ti dan, veliki čovječe .... probudi se, vrijeme je ... zahvali za ono što imaš i hrabro koračaj svojim putem!