Інклюзивно-ресурсний центр продовжує надавати послуги населенню. На час дії воєнного стану центр працює в очно-дистанційному режимі, в залежності від безпекової ситуації режим роботи може змінюватися. 

Як поводитись під час воєнного стану

Наша держава перебуває у складній ситуації. Психічний стан кожного на критичній межі. Паніка – це наслідок страху, а страх часто з’являється через те, що людина не має необхідних знань чи інформації. 

Варто розуміти, що воєнний стан введений через російське вторгнення. Воєнний стан передбачає збільшення кількості військових на території його розповсюдження. Тож нам варто звикати до великої кількості людей у формі на вулицях нашого міста. Пам'ятайте, що завдання цих людей – захищати нас у разі наземної агресії росії, і вони підпорядковуються дуже суворим правилам. Ніякої загрози для цивільних українські військові не несуть.

 

На сьогодні, особливу увагу необхідно приділяти особам з особливими освітніми потребами та дітям з інвалідністю, щодо роз’яснення надзвичайної ситуації у нашому місті.

Шановні батьки, ваші діти відчувають ваш емоційний стан, намагайтеся, в присутності дитини, не проявляти свої страхи та панічні атаки. Зберігайте спокій. Діти з розладами аутичного спектру дуже сильно реагують на настрій, поведінку, слова батьків. Вони все віддзеркалюють. Тому найважливіше – самим бути спокійними, впевненими, не панікувати і не проявляти надмірних емоцій. Ви маєте бути такими як завжди.

Користуйтеся навушниками для сенсорно чутливих дітей. 

Не забувайте обіймати ваших дітей.

Проводячи більше часу на обмеженій території разом зі своєю дитиною, пам’ятайте про те, що треба приділяти час для спільних ігор. Під час ігор проявляйте позитивні, щирі емоції. Ігри, які можна використати в спільній діяльності, розміщені на нашому сайті в розділі «Поради для педагогів та батьків».

Намагайтесь дотримуватись звичного режиму дня. Рутина – дуже важлива! Робіть все, що ви робите кожного дня.

Навчіться давати короткі інструкції, не більше 3-4 слів. В іншому разі дитина просто «виключиться» і не почує Вас.

Чітко визначіть і обговоріть з дитиною, що можна, а що не можна робити.

ПСИХОЕМОЦІЙНА ПІДТРИМКА: ТУРБОТА ПРО СЕБЕ ПІД ЧАС ВІЙНИ

Турбота про себе – це обов’язок 24 години на добу 7 днів на тиждень, а особливо в умовах воєнного стану. Якщо ми не подбаємо про себе, то не зможемо допомогти комусь іншому. Тільки якщо ми будемо якісно дбати про себе, свій емоційний і психологічний стан, ми зможемо з мінімальними втратами  для нашого життя і нервової системи впоратися з наслідками жахливих подій навколо.

У межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я за ініціативою Олени Зеленської МОН спільно із ГО «Підтримай дитину» та проєктом «Подбай про себе», ГО «Асоціація дієвих психологів України» психологи нагадують про базові речі на кожен день, які дозволять підтримувати психоемоційний стан.

Дихання – це один із фізіологічних процесів, інтенсивність та глибину якого ми можемо контролювати. Глибоке дихання – це ефективний спосіб зменшення почуття тривоги та стресу. Стежте за диханням та періодично запитуйте себе «А як я дихаю?».

Покладіть одну або обидві руки на живіт. 

Повільно вдихніть через ніс. Ваша рука і живіт повинні піднятися, оскільки повітря наповнює легені. 

Повільно видихайте через рот. Ваша рука і живіт повинні опуститися під час видиху. 

Робіть це протягом 1-2 хвилин. Подивіться, як ваша рука підіймається і опускається під час дихання.

Іноді ми намагаємося приховувати або уникати неприємні емоції. Але насправді корисніше розпізнавати ці емоції та проживати їх. Якщо ви почуваєтеся пригніченими, тривожними, сумними або розлюченими — дайте собі знати, що це нормально. Скажіть: «Все, що я відчуваю, – нормально. Це навколо мене події не нормальні, війна – це не нормально. А все, що відбувається зі мною і з моїм тілом, це все нормально»

Учені порахували, що кількість думок в голові людини сягає близько 6 тис. в день. До того ж більшість з них є негативними, особливо у нинішній ситуації. Щоб зменшити кількість саме негативних думок, варто виконувати такі вправи:

Заплющіть очі. Ви запам’ятаєте все чорне, а якщо попросити назвати, що є у вашому оточенні, наприклад, блакитного кольору – навряд чи згадаєте. 

Ми концентруємося на чорному (негативному) особливо у важких обставинах. Проте, щоб вистояти, – маємо бачити й те, задля чого йдемо до Перемоги. 

Привчайте мозок помічати не лише негатив.

Протилежність негативному мисленню – ПОЗИТИВНЕ СВІТОСПРИЙНЯТТЯ, навіть під час війни.

Три ключові ідеї позитивного світосприйняття:

 «Так буде не завжди». 

Як допомогти дітям впоратися з тривожністю під час воєнних дій

1. Не ігноруйте й не ухиляйтесь від запитань, але не лякайте, коли будете відповідати.

2. Пояснюйте, що наша армія захищає нас. У дорослих є план. У вас також є план – обговоріть деталі, що робити в стресових ситуаціях, дайте конкретні інструкції. Поясніть, що ви йдете в більш безпечне місце, проте воно може бути менш комфортним, ніж дім, розкажіть, що зібрали необхідні речі, дайте можливість обрати, що дитина візьме із собою (так вона відчуватиме відповідальність і хоча б мінімальний контроль над ситуацією).

3. Дайте можливість висловити емоції. Скажіть, як самі себе почуваєте (боятися – це нормально, на своєму прикладі покажіть що страх – це ок, ви розумієте дитину, проте не панікуйте й будьте опорою). Потім запитайте в дитини, що вона відчуває, – дайте їй час відкритися, не наполягайте, якщо не хоче говорити.

Обговоріть, що робити із сильними емоціями, і спробуйте зробити це разом: можна плакати, кричати, стискати щось, фізично рухатися (стрибати, ходити), дихати глибоко (глибокий вдих – затримка дихання – видих, для дуже маленьких дітей ще можна дихати так, ніби сильно дмухаєш на квітку). Якщо помітили, що дитина стала панікувати – подихайте разом, випийте ковток води, обійміться. Будьте поруч, дайте знати: як тільки що – ви тут, нехай звертається до вас – вона не одна.

4. Залучайте дитину до вибору того, що будете робити. Давайте вибір із кількох варіантів: будемо дивитися мультик чи помалюємо? Пограємо в цю гру чи в цю?

5. У кожної сім’ї є справи, які ви щодня робили разом – продовжуйте їх робити, це дасть можливість дитині на чомусь концентруватися, трохи поверне відчуття спокою. Якщо ви робили руханку зранку, а ввечері дивилися пізнавальні відео – продовжуйте.

6. Коли слідуєте з дитиною в сховище, поясніть, що кожен герой казок та мультиків проходить випробовування на сміливість і долає різноманітні перешкоди. Пригадайте казки, які читали дитині, мультики, які ви дивилися разом, і згадайте, які там були випробовування. Це допоможе дитині зрозуміти неунікальність ситуації й запустити механізми адаптації.

7. У сховищах холодно або душно, тісно, темно. Але у всіх людей є уява! Пограйте з дитиною в гру “а вигадаймо щось кольорове, щось дивне, щось з вухами й інше”. Так можна зменшити вплив депривації (психічний стан, коли немає змоги задовольняти деякі основні (життєві) психічні потреби достатньою мірою впродовж тривалого часу.

8. Коли лунають вибухи та постріли, а ви в укритті, можна з дитиною уявляти великі крила янголів (фей тощо), що боронять наших воїнів та допомагають їм нас захищати.

9. Коли в дитини виникають запитання, як ми можемо допомогти, – малюйте з малечею малюнки підтримки та публікуйте їх у соціальних мережах. Так дитина побачить і відчує, що вона теж робить щось важливе.

10. Фізичні ігри, дихальні вправи, навчання, вивчення іноземної мови теж допоможуть організму стабілізувати психічну систему після дезорганізації воєнним станом.


Шановні відвідувачі ІРЦ, повідомляємо, що заклад призупиняє роботу на час карантину з 11.01. по 25.01.2021 .

Шановні батьки дітей, які відвідують заняття на базі ІРЦ!

Під час карантину на сайті закладу в розділі "Дистанційне навчання" Ви можете знайти рекомендації спеціалістів та розробки занять, які допоможуть сформувати і удосконалити набуті у нас навички самостійно.

Бережіть себе та будьте здорові!

19.01.2021 року відбулась нарада обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти та інклюзивно-ресурсних центрів м.Запоріжжя та Запорізької області. 

У нараді взяли участь директор ІРЦ Питайло А.В. та спеціалісти Кудлай О.В., Соколова А.С. 

На зустрічі було доведено результати обговорення питань  експертної групи з питань інклюзивної освіти  директорату  дошкільної, позашкільної та інклюзивної освіти МОН України та розробниками АС-ІРЦ можливостей і особливостей роботи на платформі після доопрацювання системи, а також перспективи роботи фахівців ІРЦ за оновленою нормативно-правовою базою, яка стосується розвитку інклюзивної освіти. Спікери Тетяна Волошина, завідувачка ОРЦПІО та Наталя Головань, директорка ІРЦ по Дніпровському району м. Запоріжжя

корекція порушень емоційно-вольової сфери у дітей із розладами аутистичного спектру.pdf

Участь у засіданні шкільного методичного об'єднання інклюзивних класів 

16.01.2021 практичний психолог Соколова А.С. взяла участь у засіданні шкільного методичного об'єднання інклюзивних класів Вільнянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 з виступом на тему "Корекція порушень емоційно-вольової  сфери у дітей з розладами аутистичного спектру". Методичне об'єднання здійснювалось за  допомогою онлайн-платформи Zoom.

Ось і настає Новий рік, вже стукає в двері! Нехай він принесе із собою тільки радість, здоров’я, щастя та добрі новини! А всі негаразди, хвороби та сум давайте залишимо позаду, не будемо брати у рік новий. І нехай неодмінно всі мрії збудуться! 

З Новим роком!

Свята наближаються...

Новорічний настрій та радість вихованцям Вільнянського ІРЦ подарували депутати Запорізької облради - дітлахи отримали новорічні подарунки та солодощі.

Від всіх дітей, батьків та колективу ІРЦ - щира вдячність за добрі справи та теплоту сердець! 

3 ГРУДНЯ – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЛЮДЕЙ З ІНВАЛІДНІСТЮ

Міжнародний день людей з інвалідністю– Міжнародний день ООН, встановлений резолюцією A/RES/47/3 Генеральної Асамблеї ООН 14 жовтня 1992 року, який відзначається щорічно 3 грудня.


Генеральна Асамблея закликала держави проводити подальшу інтеграцію осіб із інвалідністю в життя суспільства. Міжнародний день людей із інвалідністю не є святом, а покликаний привернути увагу до проблем цих людей, захисту їхніх прав, гідності і благополуччя, акцентує увагу суспільства на перевагах, які воно отримує від участі людей з інвалідністю у політичному, соціальному, економічному і культурному житті. Цей день є нагадуванням людству про його обов’язок виявляти турботу і милосердя до найбільш незахищеної частини суспільства – людей із інвалідністю.

З ДНЕМ ЗАХИСНИКА УКРАЇНИ!

Вітаємо з Днем захисника України! Бажаємо мирного неба над головою! Нехай вас оточує просте людське щастя, надійна дружба, вірна любляча сім'я і відкриті можливості!

Бажаємо міцного здоров’я, життєвої сили, енергії та наснаги для досягнення нових успіхів у професійній діяльності! 

Сьогодні 1 вересня – День Знань. Вітаємо всіх Вас з цим визначним днем, адже знання є невід’ємною частиною виховного процесу будь-якої людини. 

Для проведення корекційно-розвиткових занять комунальним закладом "Інклюзивно-ресурсний центр" Вільнянської районної ради було придбано Інтерактивні LCD-панелі. 

    Заняття з інтерактивними панелями сприяють розвитку загальної моторики та координації рухів, формуванню та розвитку комунікативних навичок. Розвиток швидкості реакцій, гнучкості мислення; розвиток психічних процесів: сприймання, пам’яті, мислення, уваги та уяви.  Сприяють формуванню та розвитку навичок саморегуляції дитини. Розвивають вміння поважати партнерів по грі, встановлювати з ними доброзичливі взаємини та отримувати задоволення від спільної діяльності. Допомагають у формуванні особистісних якостей: самостійності, толерантності, чуйності, наполегливості та витримки у досягненні поставленої мети. 

Шановні відвідувачі ІРЦ, повідомляємо, що установа призупиняє роботу на час карантину з 13.03. по 06.06.2020 .

Шановні батьки дітей, які відвідують заняття на базі ІРЦ!

Під час карантину на сайті установи в розділі "Дистанційне навчання" Ви можете знайти рекомендації спеціалістів та розробки занять, які допоможуть сформувати і удосконалити набуті у нас навички самостійно.

Бережіть себе та будьте здорові!

З Днем захисту дітей! 

Нехай наші діти якомога довше залишаються дітьми. Безтурботними, веселими, радісними. Хочеться побажати, щоб кожна дитина була здоровою і оточеною турботою батьків. Нехай небо над головою завжди буде мирним, а кожен новий день — добрим і цікавим. А батькам бажаємо терпіння, доброти і ніжності. Не забувайте, що саме ви відповідаєте за щасливе і безпечне дитинство дітлахів!

Дякуємо за  активну участь у конкурсі малюнків.

Шановні батьки! 

Пропонуємо Вам разом з дітьми намалювати малюнки з теми: «Чим для мене є зустріч з фахівцями ІРЦ?!», можна з коментарями. 

Вітання з Всеукраїнським Днем психолога!

Сьогодні, 23 квітня, в Україні відзначається День психолога.

21 березня – Міжнародний день людини з синдромом Дауна.

День проведення обрано не випадково – це 21-й день третього місяця, пов’язаний з 3 копіями 21-ої хромосоми. Відзначати цей день почали з 2006 року, а засновано його було на VI міжнародному симпозіумі по синдрому Дауна, проведеному в Пальма де Майорка, за ініціативою правлінь Європейської та Всесвітньої асоціацій Даун-синдром.

Як свідчать статистичні дані, ймовірність народження дитини з синдромом Дауна становить 1:600-800 всіх новонароджених і не залежить від раси, місця проживання, способу життя або соціального становища родини. Батьки дітей з синдромом Дауна змушені щодня боротися за гідне існування і майбутнє своїх дітей, долаючи величезний опір і нерозуміння з боку суспільства.

Міжнародний день людини з синдромом Дауна ставить перед собою мету привернути увагу суспільства до проблем людей з обмеженими здібностями, адже вони трохи відрізняються від звичайних людей в плані інтелекту і багато хто з них страждає від вроджених вад серця. Але своєю добротою, щирістю і безпосередністю компенсують все те, в чому вони відрізняються від звичайних людей, а часто і перевершують їх. 

05.12.2019 фахівці комунального закладу "Інклюзивно-ресурсний центр" Вільнянської районної ради відвідали Всеукраїнську науково-практичну конференцію "Досвід та перспективи розвитку інклюзивної освіти в Україні: регіональний аспект" 

КРУГЛИЙ СТІЛ ДЛЯ ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ

Організація роботи з інклюзивного навчання та розроблення індивідуальних програм розвитку для дітей з особливими освітніми потребами.

     28.11.2019 директор Вільнянського інклюзивно-ресурсного центру Питайло А. В. та практичний психолог Соколова А.С. провели зустріч за круглим столом з педагогічними працівниками КДНЗ "Ясла-садок №5 "Казочка ", на якій обговорювалися особливості організації роботи з інклюзивного навчання та надавалися рекомендації щодо розроблення індивідуальних програм розвитку для дітей з особливими освітніми потребами.