Halloweenina 30.10.2021 syntyi TaoTaon ja Hipun huikea pentue, josta on sittemmin kasvanut varsinainen veijarijoukko. Kaikki ovat niin fyysiseltä rakenteeltaan kuin hermorakenteeltaankin varsin mainioita, vilkkaita ja aktiivisia kavereita, jotka kuitenkin pystyvät keskittymään tekemisiinsä hyvin.
Kuva: Petri Viinikainen
Silmät: ok, Lonkat: A/A, Polvet: ok, Kyynärät: 0/0, Selkä: LTV1, VA0, Olat: terveet, Sydän: ok, Hampaat: kaikki, oikea purenta. Geenitestit (MyDogDna): MDR1-kantaja; CEA, CNGA1-PRA, BBS2 PRA, VWD3, DM: terve Diversity: 35 %, Väritys: ay/a
Koko: 39 cm
Näyttelyt: EH
Agility: Medi-1
Ursula oppi pennuista ensimmäisenä haukkumaan, ja ääntä riittää hällä elämässä kyllä aikuisenakin. Ursulalla on hieman taipumusta reaktiivisuuteen, mutta muuten hermorakenteeltaan se on oikein tasapainoinen kaveri. Ursula on rakenteeltaan varsin sporttinen ja se on ollut pienestä pitäen lahjakas liikkumaan.
Silmät: ok, Lonkat: B/B, Polvet: ok, Kyynärät: 0/0, Selkä: LTV0, VA0, Olat: terveeet, Sydän: ok, Hampaat: kaikki, oikea purenta. Geenitestit (MyDogDna): CEA-kantaja; MDR1, CNGA1-PRA, BBS2 PRA, VWD3, DM: terve Diversity: 36 %, Väritys: ay/ay
Koko: 37.5 cm
Näyttelyt: ERI, SERT
Agility: Medi-1
Spooky on energinen, vauhdikas ja reipas. Se haluaa olla kaikissa touhuissa mukana ja maalla sitä riittääkin tekemistä. Kotona sillä on kaksi koira kaveria joiden kanssa on mahtavaa touhuta. Spooky harrastaa nosea, mejää ja agilitya. Juokseminen on ihan parasta mutta se osaa myös keskittyä ja rauhoittua hyvin hajuhommiin. Parasta tässä hassussa sheltissä on sen valtava mielikuvitus keksiä kaikkea hauskaa omistajien iloksi.
Silmät: Distichiasis, Lonkat: B/A, Polvet: ok, Kyynärät: 0/0, Selkä: LTV0, VA0, Olat: terveet, Sydän: ok, Hampaat: kaikki, oikea purenta. Sappi ultrattu 2024: Hieman liikkuvaa sakkaa. Geenitestit (MyDogDna): CEA-kantaja; MDR1, CNGA1-PRA, BBS2 PRA, VWD3, DM: terve Diversity: 36 %, Väritys: ay/ay
Koko: 37.5 cm
Näyttelyt: EH
Selma on kiltti tyttö, jolla riittää vauhtia ja intoa kaikenlaiseen touhuiluun.
Silmät: ok, Lonkat: B/B, Polvet: ok, Kyynärät: 0/0, Selkä: LTV0, VA0, Sydän: ok, Hampaat: kaikki, oikea purenta.
Koko: 46 cm
Jymystä kasvoi pentueen isoin ja Jymyllä on myös iso sydän täynnä kultaa. Jymy on nopea oppimaan ja innokas tekemään agilitya ja kaikenlaisia temppuja.
Silmät: Distichiasis, Lonkat: B/A, Polvet: ok, Kyynärät: 0/0, Selkä: LTV0, VA0, Sydän: ok, Hampaat: kaikki, oikea purenta.
Koko: 38.5 cm
Näyttelyt: EH
Valo on iloinen ja aktiivinen menijä.
Silmät: ok, Lonkat: B/B, Polvet: ok, Kyynärät: 0/0, Selkä: LTV0, VA0, Sydän: ok, Hampaat: kaikki, oikea purenta. Sappi ultrattu 2024: terve. Geenitestit (MyDogDna): MDR1-kantaja; CEA, CNGA1-PRA, BBS2 PRA, VWD3, DM: terve Diversity: 35 %, Väritys: ay/a
Koko: 42 cm
Pyry on reipas poika, joka tykkää olla kaikessa menossa mukana.
Silmät: ok, Lonkat: A/A, Polvet: ok, Kyynärät: 0/0, Selkä: LTV1, VA0, Sydän: ok, Hampaat: kaikki, oikea purenta.
Koko: 39.5 cm
Näyttelyt: ERI
Pablo peri emältään pomppisen taidot ja käyttää niitä erittäin mielellään. Pablo on hyvin innokas touhuamaan joko perheenjäsentensä kanssa tai sitten omiaan.
Silmät: ok, Lonkat: B/B, Polvet: ok, Kyynärät: 0/0, Selkä: LTV0, VA0, Sydän: ok, Hampaat: kaikki, oikea purenta. Geenitestit (MyDogDna): CEA, MDR1, CNGA1-PRA, BBS2 PRA, VWD3, DM: terve Diversity: 35 %, Väritys: ay/a
Koko: 39.5 cm
Agility: Medi-1
Jos Pikiä pitäisi kuvata yhdellä sanalla, se olisi iloinen. Pikin mielestä lähes kaikki elämässä on hauskaa. Piki on myös todellinen on-off -koira. Sisällä se on aivan täysin huomaamaton ja rauhallinen, mutta ulkona ja harrastuksissa riittää ääntä ja vauhtia. Piki on melko reaktiivinen ja toisinaan myös itsepäinen, mutta toisaalta se myös sopeutuu mutkattomasti kaikkeen ja rakastaa puuhata mitä tahansa yhdessä. Piki harrastaa agilitya ja lisäksi on mukana myös juoksulenkeillä ja retkillä, päiväretkistä usean yön vaelluksiin.