Novosti

Dragi učenici, pustite "maštu u pašu" i uključite se i vi u natječaj jednominutne video snimke pod nazivom "Naše misli o čitanju", prema našem letku, da zajedno obilježimo Mjesec hrvatske knjige i Godinu čitanja. Pozdravlja vas vaša knjižničarka.



POZIV NA PRIKUPLJANJE NARODNIH BAJKI, PRIČA I LEGENDI

Prosljeđujemo vam poziv organizatora manifestacije „Zagorje- bajka na dlanu“ o izdanju zbirke koja će okupljati narodne bajke, priče i legende iz cijele Hrvatske:

Poštovane kolegice i kolege,

vjerujemo da ste čuli za Dan bajki i priča: baj(kaj)mo i pri(ča)jmo s ma(što)m koji se već treću godinu zaredom održava u Krapinsko-zagorskoj županiji koja je poznata pod sloganom „Zagorje- bajka na dlanu“.

Ovu manifestaciju organiziraju i vode Sekcija za školske knjižnice i Komisija za knjižnične usluge za djecu i mladež pri HKD-u i Knjižničarsko društvo Krapinsko-zagorske županije. Ove godine Dan bajki je bio pripremljen za 4. travnja, ali zbog epidemioloških mjera morali smo odustati od održavanja. Pored popularizacije pripovijedanja, cilj projekta je prikupljanje i publiciranje narodnih bajki, priča i legendi kao dijela kulturne baštine. Stoga smo odlučili da ove godine izdamo zbirku koja će okupljati narodne bajke, priče i legende iz cijele Hrvatske. Kako bismo to mogli učiniti molimo za vašu pomoć.

Šaljite nam bajke, priče i legende s vašeg područja, mogu biti pisane dijalektom ili standardnim jezikom, prednost imaju one koje nikad nisu publicirane i one koje su pisane lokalnim jezikom. Prilikom izdavanja zbirke u napomenu ćemo staviti tko je zabilježio bajku, priču ili legendu. Također se obavezujemo da ćemo svima koji su sudjelovali u ovoj kulturnoj akciji poslati primjerke zbirke.

Molimo da zapise pošaljete do 1. 11. 2020. na ovu mail adresu: dpelko@net.hr

Unaprijed zahvaljujemo na trudu!

Voditeljica projekta:

Danica Leštek (Pelko)

Projekt NAŠA MALA KNJIŽNICA:

I ove školske godine 2020./21. uključili smo se u međunarodni projekt "Naša mala knjižnica" u organizaciji izdavačke kuće Ibis grafika. Projekt će provoditi u našoj školi treći razred učiteljice Gracijele Čehić u suradnji s našom školskom knjižničarkom Ludmilom Pauletić.

Učenici će u sklopu projekta čitati knjige za školski uzrast:

Kestutis Kasparavičius: Drhturavi vitez

Susanna Mattiangeli: Tko je Antonio?

Aino Havukainen, Sami Toivonen: Tiko i Piko

Ida Mlakar Črnič: U blizini živi djevojčica

Tamara Bakran: Rosica i fazan

Nada Horvat: Slučajevi Detektiva Macana


26. rujna obilježavamo Europski dan jezika.

Jezici se mijenjaju i evoluiraju, rađaju i umiru. Na Europski dan jezika podsjećamo se da i mi trebamo raditi na vlastitom razvoju i unaprjeđenju vještina...https://halpet.hr/europski-dan-jezika/

Provjerite koliko dobro poznajete europske jezike i zanimljive činjenice o njima u kratkom kvizu 😉.

Školska knjižnica u vrijeme epidemije uzrokovane virusom COVID 19.


Projekt Naša mala knjižnica:

PITANJA ZA AUTORE

Trenutno čekamo odgovore Ive Dužić i Kestutisa Kasparavičiusa, i pozivamo Vas da s učenicima - 4. razred naše škole - smislite pitanja za naše autorice Branku Žodan i Marijanu Križanović, rok za predaju pitanja je 25. svibnja 2020.

Dragi učenici i mentori,


Nakon uspješno prikupljenih pitanja i odgovora, dostupan nam je

razgovor sa spisateljicom Nadom Horvat.

https://nasamalaknjiznica.org/razgovor-s-piscem-nada-horvat/

5. svibnja obilježavamo Dan hrvatske enciklopedije i autorskog prava


Hrvatska enciklopedija ili Hrvatska opća enciklopedija, temeljno je izdanje Leksikografskoga zavoda Miroslava Krleže u 11 svezaka. Prvi svezak Hrvatske enciklopedije objavljen je 5. svibnja 1999. godine na Dan hrvatske leksikografije.

Godina izdanja: 1999–2009. Svake godine objavljen je jedan svezak. Poput Britannice, talijanske ili američke enciklopedije, koje također naslovno izražavaju jezični, odnosno pripadni kulturni krug, djelo je mnogostruke namjene i sveobuhvatan izvor preglednih i cjelovitih obavijesti o ukupnosti ljudskih djelatnosti i znanja.

Opća enciklopedija definira i objašnjava pojmove brojnih disciplina i struka. Osim općih znanja o čovjeku, o živom i neživom svijetu našega planeta, o svemiru i o svim područjima duha, od povijesti, arheologije, jezikoslovlja i matematike do kemije i biomedicine, informatike i astronomije, Hrvatska enciklopedija daje detaljan i relevantan prikaz hrvatske povijesti i kulture, geopolitičkoga smještaja te prirodnih ljepota naše zemlje. Osobita je pozornost posvećena etimologiji i izgovoru stranih riječi, položaju hrvatske kulture i hrvatskih naraštaja u bližem i univerzalnom okruženju. Pregledna, pouzdana, točna i vjerodostojna enciklopedija.

Ova enciklopedija dostupna je i u online izdanju, a možete se njome poslužiti na stranici: http://www.enciklopedija.hr/



ZNATE LI da je Hrvat Pavao Skalić u naslovu svoga djela Encyclopaediae seu orbis disciplinarum tam sacrarum quam profanarum epistemon (Basel, 1559.) prvi upotrijebio riječ enciklopedija u značenju srodnom današnjem?

TKO JE BIO Pavao Skalić? Odgovor pronađite u online hrvatskoj enciklopediji na linku http://www.enciklopedija.hr/


Isprobaj svoje opće znanje u kvizu s prijateljima bez registracije (Play live) ili sam (Practice>play>play quiz) na linku https://quizizz.com/admin/quiz/5e95a0cb48e3c3001b2e8340/kviz-znanja


DAN PLANETA ZEMLJE (22. travnja)

Kliknite na priložene poveznice pa pogledajte što nam to Zemlja ima za reći i čime se to hvali.

https://youtu.be/dfNanNaCveQ

https://youtu.be/cKaEIpOD_8w

23. travnja povodom Svjetskog dana knjige slavimo Noć knjige. Tim povodom nam je izdavačka kuća ALFA omogućila čitanje nekih njezinih naslova ili slušanje priča:

ALFA izdavačka kuća

Dobro jutro na Noć knjige​ koju smo odlučili posvetiti „Dobrim čitačima“! Tko su oni? Djeca koja vole čitati knjige i koja žele postati članovi jednog super kluba knjigoljubaca. Za njih smo danas pripremili jedan nagradni natječaj – pratite nas! :-)

Ovom smo prigodom lektirna djela iz 1., 2. i 3. ciklusa i mnoge druge dječje romane „prebacili“ u online format i biti će dostupne do 30. lipnja. Želimo da knjige budu dostupne svima jer #sknjigomnisiizoliran!

Dječji pisci koji sa svojim naslovima ponosno stupaju u borbu protiv izoliranosti su:

1. CIKLUS / 1. i 2. RAZRED

Božidar Prosenjak - Sijač sreće - bit.ly/Sijac_srece

Hans Christian Andersen - Najljepše priče: Ružno pače, Djevojčica sa žigicama, Svinjar, Carevo novo ruho, Kresivo - bit.ly/Najljepse_price

Braća Grimm - Izabrane bajke: Crvenkapica, Trnoružica, Snjeguljica, Pepeljuga, Zlatna guska, Ivica i Marica - bit.ly/Izabrane_bajke

2. CIKLUS / 3., 4. i 5. RAZRED

Ankica Blažinović Kljajo - Meni je najbolje biti ja -bit.ly/Meni_je_najbolje_biti_ja

Miron u škripcu - Anto Gardaš - bit.ly/Miron_u_skripcu

Zlatko Krilić - Krik - bit.ly/AG_Krik

Zlatko Krilić - Veliki zavodnik na prvom sudaru - bit.ly/Veliki_zavodnik_na_prvom_sudaru

Nada Kumrić Mihoković - Tko vjeruje u rode još - bit.ly/Tko_vjeruje_u_rode_jos

3. CIKLUS / 6., 7, i 8. RAZRED

Bojana Meandžija - Trči, ne čekaj me! - bit.ly/Trci_Ne_cekaj_me

Branka Primorac - Maturalac - bit.ly/Maturalac

Melita Rundek - Hrvač - bit.ly/MR_Hrvac

Melita Rundek - Haj, ja sam online - bit.ly/Haj_ja_sam_online

August Šenoa - Prosjak Luka - bit.ly/Prosjak_Luka

PRIJEDLOZI ZA SLOBODNO ČITANJE

Zvonimir Balog - Ja, konj - bit.ly/Ja_konj

Božidar Prosenjak - Pudlica to najbolje zna - bit.ly/Pudlica_to_najbolje_zna

Branka Primorac - Zvonka Zmaj i tri kavalira - bit.ly/Zvonka_zmaj_i_tri_kavalira

Fabrice Colin - Bal inja u New Yorku - bit.ly/Bal_inja_u_new_yorku

Petra Soukupova - Bertik i njuškalo - bit.ly/Bertik_i_njuskalo

Spisateljica Ankica Blažinović Kljajo donosi vam izbor priča u audio formatu. Ugodnim i smirenim glasom, dijete će uvesti u interesantne priče, očarati ga razvojem radnje i potaknuti na pozorno slušanje njemu bliskih tema. "Meni je najbolje biti ja" prava je riznica dječjih priča. bit.ly/ABK_Audio

Uz otvorenu knjigu "Trči, ne čekaj me", donosimo i Bojaninu autorsku snimku posljednjeg prestanka opće opasnosti u Karlovcu 07.08.1995. bit.ly/Meandzija_Audio

Dragi pisci, hvala vam! Zahvaljujemo i gđi Mariji Gardaš i gđi Olgi Vitez Babić na plemenitoj gesti ustupanja djela za javnu on-line objavu. :-) #nocknjige



Bodljikavo pismo možete u cijelosti pročitati na: https://issuu.com/ibisgrafika/docs/bod_pismo


“Bodljikava knjiga” dostupna je za online čitanje na adresi: https://issuu.com/ibisgraf/docs/bodljikava_knjiga_issuu-lores2

Lijepi pozdrav, draga djeco!

Moje ime je Iva Dužić i baš kao i vi vrijeme provodim u svome domu. Složit ćete se sa mnom da nas to ne treba spriječiti da barem u mašti otputujemo kamo god želimo!

Pozivam vas da mi se pridružite na putovanju u vruće ljeto! Zamislite da ste na plaži. Kupate se, trčite, igrate se s prijateljima. Kada postane previše toplo, odmor potražite u hladu borova. Ondje vas čeka hlad i ugodni mirisi iglica, soli i lavande. Za potpunu uživanciju nedostaje vam samo hladni sokić i dobra knjiga!

Kakva bi bila idealna knjiga za vaš ljetni odmor? Pustolovna? Smiješna? Poučna? Zabavna? Možda ne bi bilo loše da govori o velikom prijateljstvu sa zrncem ljubavi?

Mislim da vam mogu preporučiti knjigu koja, barem prema riječima djece koja su je već pročitala, odgovara tom opisu!

Njezin je naslov Bodljikava knjiga. Radnja se odvija na dnu Jadranskog mora, a glavni su likovi – pazite ovo – morski ježevi! Knjiga nije ni kratka ni duga, ima lijepe ilustracije i mogu vam reći da sam uistinu uživala dok sam je pisala!

Dok čitate prvo poglavlje, budite svjesni da ste već zaronili u Moregrad, grad u kojem živi Ježić Morski Mor. Zajedno s njegovom pustolovnom družinom naučit ćete morsku abecedu, bodljikavi hip-hop i otkriti mnoge tajne podmorskog svijeta.

Zahvaljujući Ibis grafici i Našoj maloj knjižnici, dok su zatvorene knjižnice i knjižare, cijelu knjigu možete pročitati na svojim računalima! Kada izronite iz Moregrada, možda ćemo se susresti! U školi, knjižnici ili na nekoj plaži! Do tada se čuvajte, maštajte i čitajte! Na kraju knjige pronaći ćete moju adresu na koju mi možete pisati o svom čitateljskom putovanju!

Mnogo veselih, nasmijanih pozdrava šalje vam

vaša Iva Dužić!