Povijest škole i školske knjižnice...

Riječ, dvije o našoj školskoj knjižnici...

Kada je davne 1974. godine niknula zgrada OŠ „Vukomerec“ u hrastovoj šumi, kao velika gljiva na istoku našega grada, knjižnica je u njoj imala svoje mjesto.

Doduše, bio je to malen prostor gdje su se police s knjigama „gurale“ jedna na drugu i nije bio moguć posjet cijeloga razreda, osim malih prvašića koje je tadašnja knjižničarka Vilma Šobat ugodno smjestila na pod i pričala im priče.

Miris novih knjiga Biblioteke Vjeverica ispunjavao je mali prostor, a knjige su se uredno nabavljale, posuđivale i dobro pazile.

Kako su godine prolazile, povećavao se broj učenika i školskih lektira. Sve je ukazivalo na to da knjige moraju „staviti naprtnjaču“ i preseliti se u drugi prostor.

Tako se 1991. godine garderoba od 80 kvadratnih metara u prizemlju škole, pretvorila u knjižnicu i od tada je to knjižnično carstvo. Prostor je puno veći, a nove police i namještaj zadovoljile su tada knjižnične potrebe.

Uređenje, organizacija i aktivnosti knjižnice bile su povjerene knjižničarkinoj kreativnosti , domišljatosti i senzibilitetu.

Nizale su se godine u školskom kalendaru i školska knjižnica je dobivala drugo naličje, nove funkcije, potrebe i zanimacije.

Godine 2016. knjižnica je funkcionalno uređena prema potrebama školskog knjižničara, opremljena projektorom i novijim računalom te pretvorena u zelenu oazu čitanja i stvaranja.

U svakom trenutku može postati malo kino ili kazalište, pričaonica, savjetovaonica ili samo posudionica knjiga.

Pozivamo sve da navrate i uvjere se da naša školska knjižnica nije samo mjesto gdje se obrađuju i posuđuju knjige, listaju časopisi, pišu (prepisuju) zadaće, ilustrira slikovnica, uvježbava igrokaz ili poneka složenija uloga za mjuzikl ili promociju. Omiljeno je to mjesto mnogima koji navrate provjeriti što knjižničarka radi, koja tema ili datum su aktualni, kakvu izložbu, kviz, projekt, radionicu ili sat lektire knjižničarka sprema, koji književnik uskoro dolazi…

Ponedjeljkom, srijedom i petkom ona radi u jutarnjem terminu od 8:00 do 14:00 , a utorkom i četvrtkom knjižnica je za sve korisnike na raspolaganju od 12:00 do 18:00.

Knjižni fond je podijeljen prema funkciji i korisnicima na učenički (4000 svezaka – školska lektira i lijepa književnost).

Kutak za najmlađe čitače posebno je primamljiv za male korisnike jer mnogi likovi iz lektire, figure i posude – lopiži, podsjećaju na brojne ekoradionice koje su u knjižnici ostvarene.

Pripomoć i veliki savjetnik za sve naše učitelje i učiteljice je Nastavnički fond kojeg čini oko 2000 svezaka i to: književnost, stručno- pedagoška literatura, religija, umjetnost…

Posebnu skupinu knjižničnog fonda čini referentna zbirka (enciklopedije, leksikoni, rječnici).

Ova priručna literatura se u knjižnici s učenicima posebno obrađuje u sklopu knjižničarsko – informacijskog obrazovanja.

U čitaoničnom odjelu naći ćete paletu raznih časopisa: od Smiba, Radosti i Prvog izbora do Meridijana, Drva znanja te Eko revije. Časopis Unikat svojim brojnim idejama inspirira mnoge učitelje i učenike u kreativnom radu tako da su naše prodajno - humanitarne izložbe, bogate unikatnim predmetima, uvijek rado posjećene.

Školska godina vrvi zanimljivim i važnim datumima i događajima, a škola različitim uzrastima pa to pratimo i usklađujemo.

Najplodniji i najznačajniji za knjižnicu je Mjesec hrvatske knjige od 15. listopada do 15. studenog.

Svake godine sudjelujemo u Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja kojeg organiziraju Knjižnice grada Zagreba i Hrvatski centar za dječju knjigu. S učenicima sudjelujemo na završnoj svečanosti i na Interliberu što im predstavlja veliko zadovoljstvo i čast. Susjedne gradske knjižnice, Dubrava i S. S. Kranjčević rado nas pozovu na svoje aktivnosti i druženja. Takve prilike ne propuštamo jer naši učenici uvijek svojim ponašanjem i znanjem osvijetle put do naše škole onima koji ne znaju gdje se škola nalazi.

Druženje s književnicima naša je dugogodišnja tradicija pa tijekom školske godine za svaki uzrast pronađemo zanimljivo književno lice koje nam osvježi sat lektire i pruži novo iskustvo za pamćenje.

Tada je knjižnica likovna i literarna radionica, (o)smišljaonica, vježbaonica, igraonica i sve što je potrebno našoj velikoj školskoj obitelji da se pripremi za važni događaj.

Ljubav prema čitanju njegujemo i kroz projekte: za prve razrede projekt „Naša mala knjižnica", za treće razrede „Čitamo mi, u obitelji svi“.

Stvaramo i mjuzikle, posebne priredbe poput „Orašara“ i promocija slikovnica.

Veselimo se svakom druženju, živimo i dišemo zajedno s našom školom, učenicima, učiteljima.

Našu zelenu oazu knjiga obavezno posjetite jer ćete, sigurni smo, ponijeti sa sobom tračak inspiracije.

Knjižničarka Ljiljana Radovečki



Školski ružičnjak okupan ljetnom kišom