Zanimljive vijesti

Uživajte!


Kako je to lijepo bilo sročeno u reklami za kultni znanstvenofantastični film Alien, u svemiru vas nitko ne može čuti kad vrištite. Zašto? Zato što u vakuumu svemira nema molekula zraka kao na Zemlji koje bi prenijele vibracije do vas pa je stoga prilično tiho.

Ali, to nije spriječilo znanstvenike u američkoj svemirskoj agenciji NASA-i da se tijekom 2019. godine domisle načina kako dodati zvučnu komponentu fotografijama koje snima svemirski teleskop Hubble.

Ovom prilikom poslužili su se fotografijom snimljenom u kolovozu 2018. godine naprednom kamerom za istraživanja i široko polje 3.

Od milja ju nazivaju 'galaktičkom škrinjom s blagom' zbog velikog broja galaksija koje su njome obuhvaćene. Točnije, svaka vidljiva točkica je galaksija s bezbroj zvijezda.

Neke su sjajnije jer su nam bliže i u prvom planu, dok je ogromna nakupina galaksija - vjerojatno njih na tisuće - u samom središtu slike. Sve ih na okupu drži nemilosrdna sila gravitacije.

Fotografija ne samo što dobro izgleda, već ima i specifičan, pomalo jezovit zvuk. Različite lokacije i elementi proizvode različite zvukove, što rezultira u kompoziciji koju možete poslušati.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=32&v=H-Ci_YwfH04&feature=emb_logo


Evo jedne jako zanimljive stranice za ljubitelje astronomije, male i velike..


Iznad Velebita jutros snimljen nesvakidašnji svemirski fenomen

JUTROS ( 11.7.2020.) je iznad Velebita snimljen komet C2020 F3 Neowise.

Nesvakidašnji prizor snimljen je iz Ražanca.

Inače, komet Neowise već se nekoliko dana može vidjeti iz Hrvatske u ranim jutarnjim satima.

"Komet C/2020 F3 Neowise je već nekoliko dana vidljiv iz naših krajeva i sama sam ga do sada dva puta fotografirala. Kako se u jučerašnjem danu izmijenila kiša pa bura htjela sam iskoristiti takve atmosferske uvjete da ga pokušam bolje dokumentirati. Velebit, planina koju obožavam, ovih dana do sada mi je ustvari zadavao glavobolju jer je nama iz Zadra u smjeru u kojem se i komet trenutno nalazi pa je to značilo da dobar dio vremena kad je komet vidljiv ne mogu iskoristiti. I to je upravo onaj bolji, tamniji dio noći", ispričala je nedavno amaterska astronomkinja Natalija Kosović.


Koliko su visoke najviše planine u galaksiji

Izvor: Društvene mreže / Autor: The Friendly Brain


Teleskop Gemini South snimio je nevjerojatni prizor na rubu udaljene maglice - mladu zvijezdu koja silovito utječe na okolni svemir

Teleskop Gemini South snimio je nevjerojatne snimke rođenja nove zvijezde. Slike su objevljene u sklopu znanstvenog rada, a sklopljene su pomoću kompozitnih snimki u blizini infracrvenog spektra. Novu zvijezdu pronašli su na masivnom zapadnom zidu maglice Carina površine 53,1 bilijuna kilometara, objašnjava Popular Mechanics.

(7.10.2020.)

Mars nam je nevjerojatno blizu, nakon njega slijedi još jedno iznenađenje

( 8.10.2020.)

Ako ste na nebu u blizini Mjeseca ovih dana zapazili 'crvenu zvijezdu', vidjeli ste Mars. Planet će biti vidljiv tijekom cijelog listopada, podizat će se na najvišu točku oko ponoći te će svijetliti na istoku sve do ranog jutra kada će biti na zapadu. Pitanje je, doduše, zašto je Mars toliko sjajan?

Crveni planet je bio najbliži Zemlji 6. listopada kada se našao na oko 62 milijuna kilometara od Zemlje, a prvi put kad će nam idući put biti toliko blizu je 2035. Najbliže što nam je ikad bio je prije 60.000 godina kada je bio na udaljenosti od Marsa bila 55.76 milijuna kilometara.

Idućeg će tjedna Zemlja proletjeti između Marsa i Sunca. Događaj, također poznat kao opozicija Marsa, dogodit će se 13. listopada, odnosno u trenu kada će Mars biti direktno na drugoj strani Zemlje u odnosu na Sunce, kažu iz NASA-e.

Valja naglasiti da Mars i Zemlja ne kruže oko Sunca u savršenom krugu ili čak na istoj ravnini. Oba planeta imaju elipsoidne orbite. Zemlji, na primjer, treba samo 365 dana da okruži Sunce, dok Marsu treba 687 dana. Kad se Zemlja približi bliže Suncu, Mars se udalji.

Novi nastup slijedi...

Dok Mars polako nestaje s pozornice, dolazi nam sljedeće svjetlo na nebu - Jupiter, jadan od najvećih objekata na noćnom nebu, dok će mu se u jednom trenu pridružiti Saturn i to istočno od njega. Ovaj duet nastao je zahvaljujući konjukciji Jupitera i Saturna - dva plinovita diva koji će se susresti po prvi put u 20 godina.

Konjukcija nastupa 21. prosinca, no oba planeta bit će relativno blizu jedan drugom te će biti vidljivi na noćnom nebu ostatak godine, objašnjava CNN.

Konjukcija ova dva planeta je rijetka zbog njihovih orbita - Jupiteru treba 12 zemaljskih godina za krug oko sunca, dok Saturnu treba čak 30.

OVO SU NEKE OD NAJLJEPŠIH FOTOGRAFIJA DUBOKOG SVEMIRA KOJE JE SNIMIO SATELIT HUBBLE

22.10.2020.

DIGITALNO PUTOVANJE



Svemir





Teleskop HUBBLE je snimio kozmičku ogrlicu udaljenu 15.000 svjetlosnih godina!


3.5.2021.