Nastava

Po izboru školske pedagoginje Sanje Rozge donosimo video materijale autora Borisa Jokića namijenjene srednjoškolcima s praktičnim, korisnim savjetima koji će vam pomoći u učenju.

Postavljanje ciljeva učenja

Kako se motivirati za učenje?

Plan učenja

Strategije pamćenja


S mrežnih stranica Škole za život preuzeli smo infografike (nazvane "šalabahteri") kojima je cilj pomoći učenicima i nastavnicima tijekom nastave na daljinu. Kratke su, pregledne, zanimljive i mogu biti korisne. Ima ih nekoliko:

  • Zlatna pravila formalne komunikacije (putem e-maila)

  • O pamćenju i kako lakše zapamtiti gradivo (o tehnikama pamćenja gradiva)

  • Kako biti i (p)ostati čitatelj (o aktivnom čitanju i načinu vođenja bilješki)

  • Korak po korak do učinkovitijeg učenja (o strategiji učenja "ČPČPP")

  • Organizacija pisanja eseja ili pisanog rada (osmišljavanje koncepta i strukture)

U sklopu fakultetske nastave studenti Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu napravili su smjernice za učenje namijenjene učenicima viših razreda osnovnih i srednjih škola,

UČENICI S POTEŠKOĆAMA U ČITANJU

ZA LAKŠE ČITANJE, ZA LAKŠE UČENJE

OmoReader je besplatna aplikacija koja olakšava, poboljšava i potiče čitanje. Namijenjena je prvenstveno osobama s disleksijom i drugim teškoćama u čitanju, ali i svim ljubiteljima knjige. Aplikacija nudi niz značajki koje olakšavaju čitanje i učenje. Od funkcije rastavljanja riječi na slogove do uključivanja linija u pozadini teksta koja olakšava praćenje retka, a njihova animacija pospješuje koncentraciju i brzinu čitanja. Kroz OmoReader dostupne su i eLektire, baza besplatnih elektroničkih knjiga s više od 200 naslova. Besplatnu aplikaciju možete preuzeti na https://omoreader.com/


DISLEKSIJA I NASTAVA NA DALJINU

  • što je disleksija?

  • spoznaje iz neuroznanosti

  • mogući problemi

  • oblikovanje digiralnih sadržaja

ZA MATURANTE

OBJAVE IZ MZO-a (21. 4. 2020.)

Dragi maturanti, pored stranica MZO-a s kojih ćemo donositi nove objave vezane uz državnu maturu, ne zaboravite ni tri važne mrežne stranice za sve upute i informacije koje trebate!

I naravno, pratite obavijesti vašeg ispitnog koordinatora i objave u Teamsu - nastava na daljinu.

PSIHOLOŠKA POMOĆ MATURANTIMA u vrijeme pandemije koronavirusa (COVID-19)

Sa stranica Hrvatskog psihološkog društva prenosimo vijest o otvaranju posebne telefonske linije za maturante putem koje možete dobiti psihološku pomoć tijekom priprema ispita državne mature.

"Otvorena je telefonska linija Mreže za telefonsku pomoć HPK -HPD namijenjena isključivo MATURANTIMA! Kako je pred maturantima mjesec dana u kojem se trebaju pripremiti za maturu u sasvim novim i promijenjenim okolnostima vjerujemo da će stručna pomoć iskusnih psihologa biti dobrodošla podrška njima i njihovim roditeljima u nošenju s brojnim izazovima i donošenju odluka u narednom periodu. Linija je dostupna svaki dan u tjednu od 8 do 22 sata, a broj koji treba nazvati je - 091 551 6951. psihološka komora u suradnji s Hrvatskim psihološkim društvom i psihološkim društvima pojedinih županija otvorila je telefonske linije za pružanje psihološkog savjetovanja uslijed epidemije koronavirusa (COVID-19)."

Iz Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba donose savjete za maturante koje, uz sve izvanredne okolnosti uzrokovane koronavirusom, još čeka priprema ispita državne mature i upis na željeni fakultet.

Na platformi "U centru mature" Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja objavio je sav postojeći materijal te dodatne materijale za polaganje državne mature!

U pripremi ispita državne mature iz Hrvatskog jezika ili pisanju Završnog rada možete koristiti online priručnike Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje, posebno Hrvatski pravopis, Hrvatski na maturi i Hrvatski u školi.

U IZBORNIKU e-IZVORI INFORMACIJA NAĆI ĆETE NIZ IZVORA INFORMACIJA REFERENTNE GRAĐE (RJEČNICI,

ENCIKLOPEDIJE, LEKSIKONI...) KOJI SU ODLIČNA POMOĆ U RADU!

Temelji se na rječničkoj bazi nastaloj na temelju ovih djela:

Rječnik hrvatskoga jezika. V. Anić (I. izdanje 1991, II. izdanje 1994, i III. izdanje 1998)

Pravopis hrvatskoga jezika. V. Anić – J. Silić (2001)

Veliki rječnik hrvatskoga jezika. V. Anić (2003. priredila Ljiljana Jojić)

Kronologija – Hrvatska, Europa, Svijet. (grupa autora, urednik I. Goldstein)

Rječnik stranih riječi Anić – Goldstein. (I. izdanje 1998, II. izdanje 2000)

Hrvatski enciklopedijski rječnik (uređivački odbor: prof. dr. Vladimir Anić, prof. dr. Ranko Matasović, prof. dr. Ivo Pranjković, dr. Dunja Brozović Rončević, prof. dr. Ivo Goldstein, Slavko Goldstein, mr. Ljiljana Jojić, Ljiljana Cikota; 2003)

Pravila - Rječnik - Pojmovnik

Poglavlje 8.21. Bibliografske jedinice - pravilno navođenje bibliografskih jedinica - korisno za izradu Završnog rada!

JEZIK.HR - novi portal Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje - pomoć u učenju na daljinu, pogotovo za učenike maturante!

Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje je kao pomoć učenicima pripremio brojne mrežne sadržaje uz pomoć kojih će u vrijeme škole na daljinu lakše i jednostavnije doći do potrebnih informacija važnih za predmet Hrvatski jezik u osnovnoj i srednjoj školi. Svi normativni priručnici (pravopis, gramatika, rječnik, jezični savjetnik) sada su na jednome mjestu. U kategoriji "Učimo hrvatski" nalaze se korisni alati "Hrvatski u školi" i "Hrvatski na maturi".

JEZIČNI SAVJETI, ISPRAVKE, OBJAŠNJENJA, kliknite na prezentacije i pogledajte!

Jezicni_savjeti.pptx
pravopis_naš_svagdanji (2).pptx

Odlične mrežne stranice s izbornicima Nastava, Lektira, Državna matura, Jezični savjeti... Uključuju vrlo korisne sadržaje za nastavu Hrvatskog jezika i književnosti.

Prvenstvena im je namjena da učenike informiraju o školskoj lektiri kao i eLektiri ili lektiri u kazalištu. Maturantima pružaju brojne korisne informacije o elementima državne mature te donose raznovrsne nastavne materijale za pripremu ovoga ispita (ispitni katalozi, upute, eseji, testovi, nastavni sadržaji).

ZAVRŠNI RAD – 10 KRATKIH UPUTA I SAVJETA (školske knjižničarke)

1. Mentor

Pitajte svog mentora za sve nejasnoće, on će vas voditi kroz izradu Završnog rada, dati primjedbe ili prijedloge za uspješnu realizaciju.

2. Literatura

Literatura za izradu Završnog rada trebala bi biti iz više različitih izvora. Budući da radite od kuće i sve knjižnice su zatvorene, morate se osloniti na online izvore, ukoliko nemate već posuđene tiskane materijale. Uvijek je pohvalno koristiti i tiskane i online izvore, no sve više tiskanih izvora prelazi u e-oblik. Zbog opće situacije u kojoj jesmo, snađite se s onim što možete naći online.

3. Internetski pretraživači

Koji ćete pretraživač koristiti, stvar je navika, osobnog izbora i sl. Nakon korištenja jednog, pogledajte koje rezultate će vam pokazati drugi ili treći pretraživač (Yahoo, Bing...). Znači, Google možda najčešće koristimo, ali nije jedini!

4. Wikipedija

O pitanju Wikipedije možete više doznati u članku Wikipedija: da ili ne? Najkraće rečeno: – lijepo piše: Slobodna enciklopedija. I vi možete uređivati Wikipediju. Što to znači? Ako svatko može pisati i svatko uređivati članke u Wikipediji, koliko je pouzdana? Svi mi pogledamo Wikipediju, ali se ne možemo i ne smijemo na nju u potpunosti osloniti. Zato, oprez! Pretražite i druge izvore!

5. Izvori informacija

U izborniku E-izvori informacija pogledajte enciklopedije, Hrvatsku enciklopediju, Proleksis, e-leksikone itd. Ako se snalazite s engleskim jezikom, odlična je Encyclopedia Britannica. Upišite u tražilice online izdanja ključnu riječ (pojam koji želite pretražiti).

Pogledajte Hrčak, Portal hrvatskih znanstvenih i stručnih časopisa, možda nađete članak koji će vam pomoći u obradi vaše teme.

Svakako pogledajte Nacionalni repozitorij završnih i diplomskih radova ZIR. On pohranjuje više od 100000 radova, od kojih je 40% u otvorenom pristupu, što znači da ih možete preuzeti i čitati. U tražilicu Pretraži repozitorij upiši ključnu riječ iz naslova svog Završnog rada i uz malo sreće....

6. Stručni članak

Naišli ste na stručni članak koji mislite iskoristiti za vaš rad. Bitno je odrediti je li kvalitetan, pouzdan, valjan. Kako se to određuje? O tome sam dala naputke u izborniku KIMOO. Sad vas samo upućujem na ovaj informativni letak uz poruku, pazite o kojem je izvoru riječ, tko je autor, to je najbitnije!

7. Fotografije

Moraju biti u funkciji teksta. Ako ih ne možete pronaći pretraživanjem pojma na hrvatskom jeziku, pokušajte s ključnom riječi na engleskom jeziku ili nekom drugom jeziku. Služite se prevoditeljem online s hrvatskog jezika na neki strani jeziki. Zapamtite, i slika je izvor informacija i dužni ste navesti taj izvor u popisu literature, tko je autor, gdje ste je pronašli (mrežnu stranicu) itd. Ne pišite Internet! To ne znači ništa. Kao da za svoje mjesto stanovanja navedete Planet Zemlja.

8. Organizacija Završnog rada

Slijedite upute mentora. Na mrežnim stranicama škole u izborniku Nastava-Završni rad naći ćete najosnovnija uputstva kako bi rad trebao izgledati, kako ga grafički urediti.

9. Ispravite jezične pogreške

Uključite opciju jezične provjere vašeg dokumenta. Koristite Hrvatski jezični portal, upišite riječ u tražilicu i vidjet ćete njen ispravan oblik. Pogledajte na ovoj stranici prezentacije koje govore o najčešćim greškama u hrvatskom jeziku. Pokušajte ispravljati svoje pogreške učeći točne oblike. Koristit će vam!

10. Literatura

Navedite literaturu (izvore informacija) koje ste koristili. Kako? Sve upute ćete naći u Hrvatskom pravopisu, Bibliografske jedinice.

BESPLATNA PODUKA - TESTOVI ZA PROVJERU ZNANJA

Centar izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije omogućio je maturantima pripremu - provjeru znanja iz ispita državne mature (obvezni predmeti) preko platforme za učenje na daljinu EDUX.

Informiraj se na https://ci-sdz.hr/edux/

Klik akademija je putem svog Youtube kanala i vlastite platforme za online učenje omogućila besplatne materijale za pripreme za maturu iz matematike. Dostupni su i besplatni testovi za maturu iz hrvatskog jezika, kao i online pripreme za esejski dio mature iz hrvatskog i engleskog jezika.

Udruga Pragma omogućava besplatne pripreme za ispit državne mature iz psihologije s početkom 22. svibnja 2020. Predviđeno je 5 radionica (10 školskih sati), a sadržaji će biti po Ispitnom katalogu za ovu školsku godinu.

RADOVI NAŠIH UČENIKA TIJEKOM NASTAVE NA DALJINU

Naši učenici su se jako dobro snašli u nastavi na daljinu, a ovdje ćemo pokazati neka uspješna ostvarenja školskih zadataka ili sasvim osobne uratke. Bravo!

Deni Antolić, 1. g

Srednjovjekovna glazba

Predmet: Glazbena umjetnost

https://sway.office.com/W8ZANq39QVTCDb4g?ref=Link

Naši učenici prvog razreda: Luka, Deni, Anja, Josipa, Lana, Nives, Lilly Sara te drugaši Lana, Matea i Stella sudjelovali su u programu GKK povodom Noći knjige 2020. Na poticaj prof. Radojke Hrgović, predstavili su knjigu koja je na njih imala veliki uticaj.

Sretni smo kad mladi kažu da vole knjigu, da čitaju iz užitka! Poslušajte i pogledajte naše srednjoškolce! Neka nam njihove priče budu poticaj da se i sami prisjetimo knjige koja nas se dojmila i ostala nam zauvijek u sjećanju.


Josip Ivančev, 3. b

Povodom obilježavanja Dana državnosti, 30. svibnja, naš učenik Josip Ivančev iz 3. b je napisao u objavi u razrednom Teams-u:

"Sretan Dan državnosti RH! Na današnji dan prije 30 godina konstituiran je prvi višestranački demokratski Hrvatski sabor, 30. 5. 1990. godine. Nakon gotovo 20 godina, Dan državnosti slavimo ponovno 30. svibnja., a ne više 25. lipnja. Evo i linka za taj povijesni dan, 30. svibnja 1990. - Prvi demokratski Sabor RH..."

Josip je autor i video priloga o Mojoj domovini, snažnoj, domoljubnoj pjesmi nastaloj u vrijeme Domovinskog rata koju je otpjevao veliki broj poznatih hrvatskih pjevača.

Bravo, Josipe! Pozivamo učenike svih odjeljenja da pogledaju Josipova ostvarenja.

U ovoj prezentaciji Josip Ivančev nam predstavlja svoje uzore - spikere HRT-a. Možemo čuti audiozapise 9 muških i 11 ženskih glasova - spikera Hrvatskog radija i televizije. Kliknite na ikonu pored imena spikera s tri okomite točke i izaberite reproduciraj. Potražite svoje omiljene glasove (spikera i spikerica), otkrijte kako se zovu oni čije glasove prepoznajete, a ne znate komu pripadaju, pogledajte kako ovi "nevidljivi ljudi" izgledaju i zabavite se...Koliko se dobro snalazite u prepoznavanju glasova spikera i spikerica, otkrit ćete u kvizu koji je sastavni dio prezentacije.

S lijepim i još uvijek ne pretoplim danima konačno smo izašli iz naših domova i uživamo u vanjskim prostorima, zelenilu prirode, bojama cvijeća i proljetnom zraku. Naši učenici agroturistički tehničari zaputili su se u šetnju prirodom, u izvršenje zadatka iz praktične nastave iz poljoprivrede „Moćne biljke moga kraja.“ Donosimo video uradak braće Josipa i Bruna Ivančeva iz 3. b. Prošetajmo i mi njihovim zavičajem, vrsinskim krajem, upoznajmo biljke koje izdvajaju kao moćne, posebne, snažne, a doznat ćemo i zašto. Neka vas ovaj video podsjeti na vaše zavičaje, zavičaje vaših roditelja ili predaka i vrati uspomene na sve lijepe trenutke koje ste tamo proveli uživajući u čistoj prirodi.

POZDRAV SVIM DRAGIM CVJEĆARIMA!

Sve vas pozivamo u jednu malu virtualnu šetnju u Galeriju Trinaesticu!

Čekaju vas radovi i aktivnosti naših vrijednih cvjećara i njihovih nastavnica, nastali većim dijelom u učionici br. 13 u našoj školi, tijekom školske godine.

Podsjetimo se na naš zajednički rad, druženja, vesele i kreativne trenutke!

NASTAVA...S LIJEPIM SJEĆANJIMA NA ŠKOLSKU GOD. 2019./2020. RAD, UČENJE, DRUŽENJE...

Sve vas pozdravljam, srest ćemo se opet:-)))