AKTUALNOSTI

Noć knjige 2024. - književna večer s Kristianom Novakom

U Noći knjige 23. travnja imali smo čast u školskoj knjižnici ugostiti Kristiana Novaka, jednog od najčitanijih pisaca suvremene književne scene i dobitnika mnogobrojnih književnih nagrada. Osim što je uspješan pisac, on je i redoviti profesor na Filozofskom fakultetu u Zagrebu na Odsjeku za germanistiku, jezikoslovac, a od 1998. do 2009. godine bio je reprezentativac Hrvatske u karateu i osvajač više europskih i svjetskih medalja.

Novakovi romani Črna mati zemla (2013.), Ciganin, ali najljepši (2016.) i najnoviji Slučaj vlastite pogibelji (2023.) domaća je publika, koja cijeni njegove snažne i emotivne priče koje nas sve duboko pogađaju i razotkrivaju sve nepravde našega društva, odlično prihvatila. Novak nam je predstavio svoj najnoviji roman Slučaj vlastite pogibelji koji je ubrzo nakon izlaženja bio rasprodan, a kao i njegova dva prethodna hit-romana, već je postavljen na kazališne daske.

Duboko nas je dirnula ova priča o mladom policajcu temeljena na istinitom događaju, kao i priča mlade emotivne profesorice u školi koja, vodeći dramsku grupu, priprema Antigonu i vodi svoje bitke za pravdu. Autor nam otkriva svu složenost ljudske i obiteljske drame maloga čovjeka. Otvaraju se i pitanja korupcije, licemjerja, lojalnosti te opisuje teška borba pojedinca protiv sustava i zakona. U tom je kontekstu istaknuta i aktualnost Sofoklove Antigone u današnje vrijeme.

Dotaknuli smo se u razgovoru i Novakove međimurske kajkavštine koja daje šarm i autentičnost svim njegovim romanima. 

Na kraju službenog dijela tribine, Kristian Novak osobno je uručio nagradu našoj učenici Petri Golub iz 2.L razreda koja je najboljim osvrtom na pročitanu knjigu pobijedila s najviše lajkova u zadnjem ciklusu projekta Upecaj dobru knjigu.

Mnogo učenika i nastavnika zadržalo se u ugodnom razgovoru s našim gostom i nakon tribine, a on je strpljivo potpisivao knjige i odgovarao na raznolika pitanja vezana uz njegovo stvaralaštvo, interese i daljnje planove.


Gostovanje Rosie Kugli i predstavljanje knjiga za mlade

U ponedjeljak 27. studenog 2023. godine u školskoj je knjižnici povodom Mjeseca borbe protiv ovisnosti održana književna tribina na kojoj je naša gošća, književnica Rosie Kugli, predstavila svoje knjige za mlade koje se, uz ostale probleme, bave i temom prekomjerne konzumacije alkohola i droge kod mladih.

Rosie Kugli diplomirana je pravnica i književnica koja je napisala dvadesetak romana, biografija i knjiga za djecu i mlade. Sudjelovala je na mnogobrojnim književnim susretima, radionicama i javnozdravstvenim kampanjama. Organizirala je brojne književno-zdravstvene tribine u osnovnim i srednjim školama na kojima je s vrsnim stručnjacima (liječnicima, psiholozima, psihijatrima i socijalnim radnicima) progovarala o problemima ovisnosti, vršnjačkog nasilja, maloljetničkih trudnoća i drugim temama koje se tiču mladih.

Uz ciklus knjiga o biografijama naših poznatih sportaša, njezin je najoriginalniji ciklus knjiga koje je posvetila problemima mladih. Njezin najpoznatiji roman Nisam ti rekla, za koji je 2015. godine dobila nagradu Grigor Vitez za najbolji roman za mlade, dramatična je ispovijed jedne srednjoškolke iz elitne zagrebačke gimnazije koja se, u potrazi za identitetom i pripadanjem, prepušta opasnom životu ulice i noćnih klubova kojima vladaju droga i alkohol. Ova knjiga ima značajan doprinos u preventivnom radu s učenicima. Autorica ističe važnost tragičnog kraja knjige koji kod mladih snažnije osvješćuje neželjene posljedice rizičnog ponašanja.

Zatim nam je autorica predstavila roman Hod po rubu  koji se bavi vršnjačkim nasiljem i maloljetnom delinkvencijom i koji je bio nositelj i zaštitni znak javnozdravstvene kampanje Nije cool biti bully. Gđa Kugli nam je iskreno priznala da je ideja za roman nastala na temelju osobnog doživljaja tužne sudbine maloljetnog dječaka s kojim se susrela dok je još radila na sudu za maloljetnike.

Na kraju nam je gošća spomenula knjigu Dvije crte plavo u kojoj se progovara o maloljetničkoj trudnoći i koja ima za cilj naglasiti značaj seksualno odgovornog ponašanja kod mladih. Adaptacija ovoga romana bila je postavljena i na kazališne daske.

Zahvaljujemo autorici ovih romana što nas je sve potaknula na razmišljanje o problemima o kojima se nerado govori.

Na kraju našeg druženja znatiželjni su učenici postavljali pitanja našoj gošći vezana uz njezine romane i potom razgledali izložbu preporučenih knjiga na temu raznih vrsta ovisnosti iz fonda naše knjižnice.


Mjesec hrvatske knjige 2023. - gostovanje Mate Marasa

U utorak 17. listopada  u našoj je knjižnici povodom Mjeseca knjige gostovao prevoditelj i pjesnik Mate Maras. Bili smo izuzetno počašćeni njegovim dolaskom s obzirom na to da je ovogodišnji Mjesec knjige posvećen prevoditeljima i književnom prevođenju, a gospodin Maras je jedan od naših najvrsnijih književnih prevoditelja. On prevodi s engleskog, talijanskog, francuskog i rumunjskog jezika.

Diplomirao je matematiku i fiziku na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu, a studirao je i glumu na Akademiji za kazalište, film i televiziju. Radio je kao srednjoškolski profesor u Poreču i Zagrebu (bio je i profesor matematike u našoj školi).  Prije nego što se počeo profesionalno baviti prevođenjem, radio je kao geofizičar na naftnim poljima i kao pomorac na Crnom moru. Sedam godina proveo je u diplomaciji kao kulturni ataše u Parizu i Washingtonu, bio je i predsjednik Društva hrvatskih književnih prevoditelja, urednik u nakladničkim kućama i na Hrvatskome radiju i tajnik središnjice Matice hrvatske.

Dobitnik je brojnih književnih nagrada za prevođenje, od kojih izdvajamo nagradu za životno djelo (2014.), nagradu za prijevod Sabranih djela Williama Shakespearea (2008.) i dobio je Veliku nagradu Francuske akademije za prijevod F. Rabelaisa.

U ugodnome druženju s našim učenicima i nastavnicima, gospodin Maras nam je približio neke detalje vezane uz svoje odrastanje i školovanje, zatim je istaknuo da je njegova ljubav prema jeziku i književnosti na kraju prevladala da krene putevima prevođenja velikana europske i svjetske književnosti.

Ukazao nam je i na neke sličnosti između matematike i prevođenja, potom je govorio o odlikama dobrog književnog prijevoda koji treba biti vjeran, lijep i razumljiv. Istaknuo je i bogatstvo našeg hrvatskog jezika u kojemu mu nije uzmanjkalo riječi ni prilikom prevođenja osebujnog Shakespeareova izričaja i njegovih složenih misli. Pritom je naglasio važnost stalnog učenja i čitanja, jer se tako u nama gomila jezično blago koje obogaćuje naš duh, govor i misli. Izuzetno je važno i čitanje starije književnosti kako bismo uočili bogatstvo vlastitog jezika i ojačali svijest o svojoj povijesti i kulturnom nasljeđu.

Gospodin Maras nam je i prikazao kratku prezentaciju o Shakespeareovu stvaralaštvu, a posebno se osvrnuo na Hamleta. Upoznali smo i njegove vrlo impresivne recitatorske sposobnosti prilikom čitanja nekih Shakespeareovih soneta, kao i ulomaka iz Hamleta.

U knjižnici su učenici mogli pogledati i izložbu knjiga koje je preveo Mate Maras iz fonda naše knjižnice.

Na kraju druženja uručili smo našemu gostu prigodnu zahvalnicu, monografiju škole i zadnji broj našeg školskog lista Labos.

Ovaj ćemo susret dugo pamtiti, ne samo zbog dragocjenih znanja i iskustava koje je naš gost s nama podijelio, nego i zbog susreta s pravim renesansnim čovjekom široke kulture i interesa, zaljubljenikom u jezik i književnost, osobom koja, unatoč visokim godinama, zrači nevjerojatnom zaraznom energijom i vitalnošću.

Hvala Vam, gospodine Maras! Bila nam je čast upoznati Vas!


Književna tribina u školskoj knjižnici –  Predstavljanje knjiga Znatiželja i Putovanje u nepoznato


U ponedjeljak 28. studenoga 2022. u prepunoj je školskoj knjižnici održana književna tribina na kojoj je gostovala profesorica s Filozofskog fakulteta Anita Peti-Stantić. Predstavila nam je svoje dvije knjige namijenjene mladima. Govoreći o knjizi Znatiželja: zašto mladi trebaju čitati popularno-znanstvene tekstove, i to odmah? autorica nam je ukazala na važnost ranoga čitanja popularno-znanstvenih tekstova kako bi se kod mladih bolje razvile intelektualne sposobnosti, kritičko mišljenje, empatija, znatiželja i istraživački duh te proširio intelektualni vokabular. Kako navodi autorica, upravo u dobi od 13 do 19 godina mozak počinje razumijevati apstraktne koncepte, složene teorije i odnose, a pritom se dubinski usvaja intelektualni vokabular koji prati taj razvoj.

U spontanom razgovoru s našim učenicima, profesorica Peti-Stantić ugodno se iznenadila kada je saznala da velik broj naših učenika već čita popularno- znanstvenu literaturu u slobodno vrijeme. Najviše ih zanima područje kemije, fizike, astronomije, ekologije, biologije i psihologije, a većina ih čita na engleskome jeziku.

Učenici su pokazali i veliki interes za drugu knjigu o kojoj nam je govorila naša gošća: Putovanje u nepoznato: zašto se bavim znanošću (i kako je do toga došlo)? Ova knjiga je na neki način nastavak knjige Znatiželja. U njoj nam je autorica predstavila 30 mladih hrvatskih znanstvenika i njihove priče o tome kako su postali to što jesu. Cilj je ove knjige pružiti srednjoškolcima viđenje suvremene znanosti očima hrvatskih znanstvenika i dati im motivaciju da i dalje sami istražuju područje koje ih zanima i da nikad u tome ne posustaju.

Sva ova dragocjena iskustva i poruke mladima da  treba imati samopouzdanja, da vjeruju u sebe i ustraju u onome što ih zanima, da budu uporni, strpljivi i odvažni predivna je poruka i poticaj da čitate ovu knjigu o znanstvenicima, da radite na sebi i uvijek budete ZNATIŽELJNI.

Na kraju našega susreta još smo spomenuli knjigu Čitam da se pročitam slovenskog autora Mihe Kovača koju je naša gošća prevela sa slovenskoga jezika. U knjizi su ponuđeni neki odgovori koji bi vas mogli zanimati, poput pitanja zašto uopće čitati u doba digitalnih medija.

Budite znatiželjni, pročitajte i potražite knjige u našoj školskoj knjižnici!  

 


Posjet knjižnici B. Adžije uz stručno vodstvo

Učenici 1. a razreda u pratnji prof. Vlahović-Trninić i V. Beus posjetili su u utorak 15. studenoga knjižnicu Božidara Adžije na Krešimirovu trgu.

Programom edukacije korisnika „Korak po korak do knjige“ posjetitelje se upoznaje što se događa s knjigom od trenutka kada ona uđe u prostor knjižnice do smještaja na police i pronalaženja knjige po signaturi.

Učenici su imali priliku prošetati uz stručno vodstvo svim prostorima knjižnice pa i onima gdje inače korisnici nemaju pristup. Upoznali su arhiv, otvoreno i zatvoreno spremište knjiga, studijsku čitaonicu, odjel obrade i nabave knjiga, izložbeni prostor, kutak s preporukama za čitanje i za pregledavanje časopisa i dnevnih novina itd. Saznali su i čemu služe signaturne oznake, kako se knjige razvrstavaju po stručnim skupinama, kako se postupa s knjigama koje su za otpis, kako se koristi katalog knjižnice ZAKI i pretražuje po temama koje korisnika zanimaju. Posebno je bilo zanimljivo vidjeti prostor spremišta s uvezanim starim brojevima (od 50-ih godina 20.st.) dnevnih novina Vjesnika, Jutarnjeg i Večernjeg lista. Ovdje korisnici mogu sami potražiti novine s njihovim nadnevkom rođenja i pročitati aktualnosti na dan kada su rođeni.

Pri kraju razgledavanja nakratko  smo se zadržali u izložbenom prostoru gdje je postavljena izložba Muzeja vučedolske kulture „Vučedolac izvan okvira“. Tu se nalaze plakati kojima se može pristupiti koristeći aplikaciju na tabletu te tako istražiti prošlost tehnologijom budućnosti. Plakati otkrivaju 3D modele, tekstove, audio i video sadržaje kojima se arheološki uzorci približavaju današnjoj publici.


Mjesec knjige 2022. – posjet knjižnici I. G. Kovačića

U petak 28. listopada učenici 4.E razreda u pratnji knjižničarke V. Beus i prof. Vesne Bevanda posjetili su knjižnicu I. G. Kovačića i sudjelovali na filmskoj tribini. Prikazan je danski dokumentarni film o klimatskim promjenama „70/30“ (smanjenje emisije štetnih plinova za 70% do 2030.). Film tematizira dansku borbu s klimatskim promjenama, prati politički proces donošenja danskog Zakona o klimi, kao prvog takvog u svijetu, potaknut istupom danskih srednjoškolaca u proljeće 2019. godine kada su izašli na ulice, uz pomoć i podršku roditelja, baka i djedova, potičući na trenutno djelovanje u svrhu spašavanja Zemlje. Progovara o teškoj klimatskoj krizi u kojoj ćemo se svi naći ne krenemo li djelovati odmah i zajedno.


Mjesec knjige 2022. – izložba straničnika naših učenika

Nakon održane tri radionice izrade straničnika u školskoj knjižnici izabrali smo najzanimljivije uratke i izložili ih na panou u čitaonici.

Zahvaljujemo svim učenicima koji su se odazvali i uljepšali svojom kreativnošću ove knjižne minijature!

Knjižničarke


Projekt Upecaj dobru knjigu se nastavlja i u šk. god. 2022./23.

Pratite naše osvrte na stranicama knjižnice: Upecaj dobru knjigu - osvrti

Svaki osvrt / svaka preporuka treba sadržavati:


(ukoliko učenik ne želi da se objavi njegovo ime, može ostaviti i samo inicijale)

Naravno, osvrti koji izlaze izvan ovih okvira također će biti objavljeni; upute više služe orijentaciji no što im je cilj ograničiti kreativnost učenika. Ne smiju se jedino vulgarno izražavati!

Svi se radovi šalju na adresu: knjiznicapsvp@gmail.com

Svako toliko (uglavnom kako ulovimo vremena) dodjeljujemo nagradu – knjigu po izboru iz našega fonda knjiga za nagrade. Nagradu dobiva rad koji je dobio najviše lajkova – s tim da u izbor ulaze svi dotad objavljeni, a nenagrađeni radovi.


Knjige koje su promijenile povijest - izložba

U predvorju škole možete pogledati izložbu koju su povodom Godine čitanja postavile vaše knjižničarke Višnja (Prirodoslovna škola V. Preloga) i Sara (Prva ekonomska škola). 

Izbor naslova i opisa preuzet je iz knjige O. M. Collinsa i dr. Knjige koje su promijenile  povijest  u izdanju Mozaik knjige (2019).

Iz Predgovora knjige: Ovdje ćete pronaći mnoge knjige koje su oblikovale naš svijet. One su mudre i prepune novih uvida, radikalne i katkad čak šokantne, neke od njih iznenadile su nas svojim utjecajem, a mnoge nas i dandanas nadahnjuju. Neke predstavljaju ono najbolje od nas, druge ne, ali sve nas zajedno podsjećaju da je knjiga doista prijatelj koji vas nikada neće napustiti (J. Naughtie).

Na stranicama Hrvatske udruge školskih knjižničara objavljen je literarni natječaj na temu Ljekovita lektira povodom manifestacije Noć knjige 2021.

Javite se što prije vašim knjižničarkama jer se svi pristigli radovi prijavljuju do 16. travnja 2021.

Na stranicama Knjižnica grada Zagreba možete pronaći preporuke (razvrstane po godinama) za čitanje u slobodno vrijeme. Nadamo se da će vam u Godini čitanja  ovo biti dobar poticaj da se odlučite za neki naslov koji vam odgovara. 

Posudite dobru knjigu i uživajte!

GODINA ČITANJA

Upecaj dobru knjigu!

Dragi svi, mi smo 1.k, 2.s i 4.s, ali plan nam je još se širiti (kada vidimo kako nam ovo ide). Mi – VOLIMO ČITATI, nekada čak i lektire.  U Godini čitanja želja nam je ovdje s vama podijeliti osvrte na sve knjige koje smo pročitali, reći vam što nam se u njima svidjelo ili zašto biste se trebali držati podalje od njih. Uz podršku naših knjižničarki dijelit ćemo s vama i podsjetnike na važne obljetnice, pitati vas što čitate ili dijelite li s nama naše mišljenje .

Popratite nas na  Instagramu  i na stranicama školske knjižnice (Padlet).

Nećemo više duljiti – bacimo se na čitanje!

Autorica je plakata draga i kreativna, talentirana Iva Pintar (1.k).


Godina čitanja

Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 30. prosinca 2020. podržala prijedlog Ministarstva kulture i medija da se 2021. godina proglasi Godinom čitanja.

Realizacija je to mjere Akcijskog plana Nacionalne strategije poticanja čitanja, koju je Vlada usvojila 2017. godine, a koja pridonosi razvoju kulture čitanja i omogućava što većem dijelu društva čitanje sa zadovoljstvom i razumijevanjem.


Uslijed pandemije i smanjene mogućnosti organizacije i sudjelovanja u kulturnim događanjima, na dosada uobičajene načine, jedna od kulturnih djelatnosti koja bi u ovoj situaciji mogla priskrbiti više pozornosti i vremena jest upravo čitanje. Budući da je čitanje jedan od preduvjeta sudjelovanja u kulturi, ono izravno i neizravno utječe na poboljšanje ukupne kvalitete života pojedinca i društva što nam je u ovim iznimnim okolnostima prijeko potrebno.

Tijekom Godine čitanja osmislit će se i provoditi nove aktivnosti (dodijeliti nagrada za najbolju knjižaru, objaviti natječaj za najbolju video najavu knjige za učenike osnovnih i srednjih škola, proglasit će se „ambasadori čitanja“, organizirati međunarodna konferencija o čitanju, dodijeliti nagrada mladih za književnost, organizirati „mala noćna čitanja“ i dr.) koje će doprinijeti afirmaciji čitanja. Aktivnosti koje Ministarstvo kulture i medija i drugi dionici u kulturi redovno provode u cilju promocije knjige i čitanja, tijekom Godine čitanja dobit će dodatnu vidljivost.

(Objavljeno na stranicama Ministarstva kulture i medija)

I naša će se knjižnica uključiti u obilježavanje Godine čitanja raznim aktivnostima, izložbama i preporukama za čitanje.


Mjesec borbe protiv ovisnosti  u Republici Hrvatskoj obilježava se svake godine u razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca.  Cilj je upozoriti cjelokupnu javnost na sve probleme koje uzrokuje zloupotreba  sredstava ovisnosti – droge, alkohola i ostalih opojnih sredstava. U tom mjesecu provodit će se niz aktivnosti koje mogu potaknuti prevenciju korištenja ovih sredstava, pojačati edukaciju, osobito mladih, te upoznati javnost s mogućnostima uspješnog liječenja i rehabilitacije ovisnih osoba.

Važno je putem medija i ostalih sredstava javnog priopćavanja što više upozoravati na štetne posljedice ovisničkih navika kao i što snažnijem promoviranju zdravih životnih navika.

U prilogu vam predstavljamo preporuke za čitanje i proučavanje vezane uz temu ovisnosti koje možete posuditi u našoj školskoj knjižnici.




Pogledajte i prezentaciju s našim preporukama za čitanje i proučavanje knjiga vezanih uz temu Mjeseca knjige 2020. 

Pripremile vaše knjižničarke: 

Sara (Prva ekonomska škola) i Višnja (PŠVP)

Razlistano drvce u predvorju škole 





Protokol prema Smjernicama za rad školskih knjižnica u uvjetima bolesti COVID-19 Hrvatskog zavoda za knjižničarstvo Centra za razvoj knjižnica i knjižničarstva 

(rujan 2020.)


Do daljnega su obustavljene i sve aktivnosti u prostoru knjižnice i čitaonice osim redovite posudbe i vraćanja knjižnične građe.

(listopad 2020.)



Projektna nastava -DISTOPIJSKI ROMANI 

Učenici 1. s razreda kao projektnu nastavu iz Hrvatskoga jezika obrađivali su neke od distopijskih romana. Bila su im to izborna djela uz obavezna lektirna. Svako su djelo obradili po određenim smjernicama, pronalazeći sličnosti i razlike (odnos prema vlasti, religiji, potrošnji, povijesti, knjigama/znanju...). Rezultat njihova rada, isprekidanoga štrajkom, koronom i potresom, ovi su plakati. Mislim da nisu bili oduševljeni što ih moraju raditi - ali odradili su sjajan posao! Iako su rekli da im se od svih ovogodišnjih lektira ipak Lovac u žitu svidio najviše (ne moram vam pisati što misle o Posljednjim Stipančićima koje ne vole ni trećaši?), razlog je tome bio taj što nije toliko depresivna kao ove. Uživali su čitajući ih i, osobito, bivali zaprepaštenima pronalazeći segmente naše svakidašnjice u njima. Sada lagano smišljamo temu projektne nastave za iduću godinu; znamo samo - imat će veze s knjigama ;).  Henrieta Barbarić, prof.

15. lipnja 2020.

Od 1999. Dan grada Zagreba slavi se 31. svibnja, na dan Majke Božje od Kamenitih vrata, koju je kardinal Franjo Kuharić i javno proglasio zaštitnicom grada Zagreba, na osnovi višestoljetne tradicije (od 1731. godine) štovanja njezina lika u kapelici Kamenitih vrata. (Szabo, A. // Hrvatsko slovo. 319(1. 6. 2001). 

Glavna skupština UNESCO-a 2001. godine usvojila je Opću deklaraciju o kulturnoj raznolikosti čiji je cilj pomoći državama da, poštujući i promičući kulturnu raznolikost, stvore uvjete za dijalog kultura i civilizacija u uvjetima globalizacije. Svjetski Dan kulturne raznolikosti proglašen je 2002. godine. 

Svjetski dan slobode medija obilježava se svake godine 3. svibnja od 1993. godine kad ga je proglasila Glavna skupština Ujedinjenih naroda. Cilj obilježavanja tog Dana, koji okuplja medijske profesionalce, koji potom procjenjuju stanje slobode medija i raspravljaju o mogućnostima za rješavanje brojnih izazova, jest podizanje svijesti o važnosti medijskih sloboda i njezinih temeljnih načela. 

Škola za grafiku, dizajn i medijsku produkciju i ove godine raspisuje natječaj za najbolji pjesnički rad učenika srednjih škola u Republici Hrvatskoj.

Natječaj je otvoren od 14. travnja do 14. svibnja 2020.

Književni petak jedan je od najstarijih zagrebačkih kulturnih programa, koji se kontinuirano, uz manje prekide, odvija od 1955. godine. U ovoj, šezdeset i petoj godini njegova održavanja, grad Zagreb pogodio je razoran potres i to u jeku mjera izolacije povodom epidemije koronavirusa. 

Imajući na umu ključne odrednice tribine Književni petak te uvidjevši u ovom trenutku jedinstvenu priliku za bilježenje onoga što Zagrepčanima znači ovaj grad, kao i dobrobit kreativnosti u prevladavanju iskustava iz nedavnih događaja, povodom nadolazećeg Dana grada Zagreba 31. svibnja 2020. godine. (KGZ)

 Natječaj je otvoren do nedjelje, 17. svibnja 2020.

Online priče, kolektivno književno stvaralaštvo u kojoj mogu sudjelovati svi zainteresirani autori i čitatelji. Cilj je ove inicijative ispuniti virtualni krajolik kratkim pričama nastalima u vrijeme pandemije te čitateljima, prikovanima uz ekrane, ponuditi umjetnički sadržaj koji će donekle nadomjestiti odgođene i otkazane kulturne programe.