Віртуальний музей як форма позаурочної діяльності при вивченні історії в умовах дистанційного навчання

Ще декілька років тому онлайн освіта (дистанційна освіта) викликали в учасників освітнього процесу багато запитань, труднощів і побоювань. Та, подолавши їх, українцям вдалося зробити величезний прорив у цифровізації та діджиталізації освітнього процесу. Як наслідок, можливості онлайн освіти стали, без перебільшення, величезними. Українська педагогіка вийшла на новий рівень. Це дало можливість учителям та учням гідно тримати освітній фронт на початку повномасштабного вторгнення рф.

Проте, виклики і ризики, які постають перед українською освітою, залишаються суттєвими. Педагоги-практики відмічають, що в умовах дистанційного навчання рівень знань та мотивація учнів зменшуються. Відтак, освітяни змушені шукати інноваційні форми організації освітньої діяльності та  якісної комунікації з учнями.

На думку авторів, цікавою та дієвою формою позаурочної діяльності при вивченні історії в умовах дистанційного навчання є віртуальний музей.  

Що таке віртуальний музей?

В чинному законодавстві України поняття “онлайн музей” чи “віртуальний музей” відсутнє. Разом з тим, у Вікіпедії можемо знайти визначення: «Віртуальний музей — музей, що існує у глобальній інформаційно-комунікаційній мережі інтернет завдяки об'єднанню інформаційних і творчих ресурсів для створення принципово нових віртуальних продуктів: віртуальних виставок, колекцій, віртуальних версій неіснуючих об'єктів та ін.»[7].

Тобто, віртуальний музей - це багатофункціональний простір у віртуальному просторі, створений у форматі інформаційної онлайн-платформи, що містить систему цифрових продуктів у вигляді експозицій чи колекцій, адресований необмеженому колу осіб, не прив’язаний до музейного закладу як будівлі. 

В даній роботі віртуальний музей позиціонується не просто як сховище артефактів, а скоріше як інформаційний вебресурс, освітній простір та новітня освітня технологія. На окремих сторінках сайту розміщено чотири авторські віртуальні музеї, здійснено їх опис та запропоновано можливості використання в позаурочній діяльності при вивченні історії.

Представлені віртуальні музеї розроблені за допомогою онлайн-сервісу Genial.ly. Його використання не потребує встановлення додаткового програмного забезпечення та має безкоштовні можливості. Використовувати вже готові матеріали можна без попередньої реєстрації на сайті.

Genial.ly - це мультизадачний онлайн-сервіс, своєрідний конструктор  для створення найрізноманітніших інтерактивних дидактичних ресурсів. Матеріали, створені в Genial.ly, легко вбудовуються на сайті, в блозі, в Classroom, їх можна розмістити в соціальних мережах, надіслати електронною поштою тощо. Варто зазначити. що в 2020 році Genially було визнано найкращою освітньою технологічною ініціативою на Global EdTech Startup Awards.