Усликај ноћно небо

Такмичење у астрофотографији за ученике основних и средњих школа

Насловна слика: Фотографија Млечног пута, направљена на Јадранском приморју, острво Ластово. Фотографију усликао Владимир Кржалић телефоном Xiaomi mi9.


ВЕСТИ:

15.03.2023: На такмичењу у астрофотографији укупно је учествовало 184 тимова из целе Србије. Стручни жири је оценио све приспеле радове на основу четири критеријума и то: техничка обрада, астрономски мотив, композиција и уметнички дојам. Након детаљне анализе приспелих радова, стручни жири је донео следећу одлуку:

1. награда: тим ”Milky Way”, 3. разред, Пожаревачка гимназија, Пожаревац

2. награда: тим ”Синиша Јанић Власотинци”, 8. разред, Основна школа ”Синиша Јанић”, Власотинце

3. награда: тим ”Vuk1”, 7. разред, Основна школа ”Вук Караџић”, Београд

Честитамо победницима!

Победничке фотографије можете погледати на страници Галерија.


26.01.2023: Рок за слање финалних радова померен за 28.2.2023. године.

17.12.2022: Обука пријављених тимова о астрофотографији помоћу мобилног уређаја одржана данас. Хвала свим учесницима, као и предавачу Владимиру Кржићу. 

Снимак обуке је досупан на овом линку до краја такмичења (лозинка: Uslikaj2022).
Презентације са обуке: ОСНОВНЕ информације [PDF], АСТРОФОТОГРАФИЈА [PDF].
За честа питања погледајте страницу Питања.

11.12.2022: Пријаве такмичарских тимова су затворене. Пријављеним тимовима ускоро стиже мејл са свим даљим информацијама.

Опис такмичења

Астрономија је фундаментална наука која је водећа у примени вештачке интелигенције и машинског учења у научним истраживањима, која су базирана на врхунској технологији и обради великих података у потрази за одговорима на граници људског сазнања.


Главни мото такмичења у астрофотографији јесте да свако може да се бави астрономским снимањем неба, без врхунске технологије, уз одговарајуће знање и обуку.


Такмичење је намењено ученицима основних и средњих школа, које позивамо да у тимовима од највише 5 ученика, уз надзор једног наставника, пошаљу фотографију снимљену мобилним уређајем. Пријаве тимова су отворене до 10.12.2022.

У склопу  такмичења, у суботу 17.12.2022. ће бити организована стручна обука (онлајн) пријављених тимова на тему како направити успешну астрофотографију помоћу мобилног уређаја (телефона или таблета). Стручну обуку ће одржати Владимир Кржалић, познати (ноћни) астрофотограф. 

Након обуке на вама је да направите своју ноћну фотографију неба и пошаљете најкасније до 28.2.2023

Примљене астрофотографије ће бити разматране и оцењене од стране стручног жирија, а објављивање победника је планирано најкасније до 15.3.2023. О избору победника такмичења бићете обавештени путем е-маила. Три најбоља рада (фотографије) ће бити награђена вредним наградама. Место и датум свечане доделе награда ће бити накнадно објављени.

Фотографија Млечног пута, направљена на језеру Заовине. Фотографију усликао Владимир Кржалић телефоном Xiaomi mi9.

Пропозиције

 Право учешћа имају тимови састављени од 1 до 5 ученика из исте основне или средње школе (плус наставник). Један наставник може пријавити више тимова са којима учествује, док чланови тима морају бити различити. 


Астрофотографија је фотографисање ноћног неба и небеских тела као што су планете, звезде, маглине и галаксије. Како би ваша фотографија била прихваћена као астрофотографија, мора бити усликана ноћу и мора садржати неку небеску појаву као што је на пример Млечни пут, Месец, звездано јато, само скуп звезда (неко сазвежђе), али може бити и само ноћно небо снимљено дужом експозицијом тако да садржи звездане траке (стар треилс). У избор долазе и све врсте ноћних пејзажа који садрже делове астрофотографије. 


Један тим може да пошаље само једну астрофотографију. Фотографије које ће се узимати у обзир за оцењивање морају бити усликане искључиво мобилним телефоном или таблетом. Од додатне опреме могу се користити: адаптери и/или сталак. Послата фотографија мора садржати EXIF фајл, који садржи све информације о начину фотографисања. Како да добијете овај фајл биће објашњено на стручној обуци. Минимална резолуција фотографије мора бити 3000 px (пиксела) по дужој страници, а формат фотографије који се прихвата је jpeg


Обрада фотографија у било ком од програма за обраду је дозвољена. Уз коначну фотографију потребно је послати и један оригинални снимак који није обрађиван. Уколико је финална обрађена фотографија склоп више узастопних фотографија, потребно је изабрати и послати само једну оригиналну (необрађену) фотографију.

Обука

У склопу  такмичења, у суботу 17.12.2022. ће бити организована стручна обука (онлајн) пријављених тимова на тему како направити успешну астрофотографију помоћу мобилног уређаја (телефона или таблета). Стручну обуку ће одржати Владимир Кржалић, познати (ноћни) астрофотограф. 

Снимак обуке доступан на линку до краја такмичења: https://matf.webex.com/matf/ldr.php?RCID=08a8350985670cd2a5bb064109872705

Презентације са обуке: ОСНОВНЕ информације [PDF], АСТРОФОТОГРАФИЈА.


За честа питања погледајте страницу Питања.


Стручни жири

Чланови стручног жирија

Владимир Кржалић - ДОНАУ ЛАБ Београд

Миодраг Секулић- Астрономска опсерваторија, Београд

Тијана Продановић - Универзитет у Београду, Математички факултет 

Марина Павловић - Математички институт САНУ


Важни датуми

Рок за пријаву 10.12.2022.

Стручна обука 17.12.2022.

Рок за слање радова 28.2.2023.

Објављивање победника 15.3.2023.

Свечани пријем награда - март 2023.


Организатори

Такмичење из астрофотографије за ученике основних и средњих школа организује NAEC тим Србија (Национални комитет за образовање из астрономије при Међународној астрономској унији). 

Иза такмичења из астрофотографије за ученике основних и средњих школа, стоје четири најважније институције у Србији када је образовање из астрономије у питању Друштво Астронома Србије, Универзитет у Београду - Математички факултет, Астрономска Опсерваторија Београд, Математички институт Српске Академије Наука и Уметности, и истраживачко развојни центар United Cloud и EPSON Srbija као партнери из приватног сектора. На овај начин, заједно желимо да приближимо ђацима астрономију и научна истраживања, са циљем продубљивања критчког размишљања и отварања заједнице ка дигиталном свету.  


NAEC тим Србија (Комитет за образовање из астрономије при Међународној астрономској унији)

Подршка:

Друштво Астронома Србије

Универзитет у Београду - Математички факултет (Катедра за астрономију)

Астрономска Опсерваторија Београд

Математички институт Српске Академије Наука и Уметности

United Cloud

EPSON Srbija

Питања?