Srednje škole

Gimnazije

U gradu Zadru postoji nekoliko velikih gimnazija. Gimnazija Jurja Barakovića i Vladimira Nazora, kao i klasična gimnazija Ivana Pavla II. nalaze se u samom centru grada, dok je gimnazija Franje Petrića smještena nešto dalje od samog centra grada.

Zašto upisati gimnaziju?

Gimnazija je vrsta školske ustanove koja pruža vrlo široko obrazovanje. Pohađanje gimnazije pretpostavlja nastavak školovanja na visokim učilištima. Gimnazijski program je vrlo zahtjevan i traži od učenika marljivost i predanost radu.

Tko može upisati gimnaziju?

Gimnazije imaju vrlo visoki bodovni prag i mogu ih upisati samo učenici koji imaju odlične ocjene.

Imaju li sve gimnazije isti program?

Ne, same gimnazije imaju više smjerova. Tako se razlikuje opći, matematični, jezični i klasični smjer. Učenici upisuju različite smjerove ovisno o sklonostima. Recimo, učenici koji više vole humanističke predmete (hrvatski, povijest...)radije biraju opći smjer.

POLJOPRIVREDNA, PREHRAMBENA I VETERINARSKA ŠKOLA STANKA OŽANIĆA ZADAR

Poljoprivredni tehničar- opći

Organizira rad i rad na poljoprivrednim gospodarstvima (OPG, obrti, trgovačka društva, zadruge), u ustanovama (škole, instituti, agencije) u području proizvodnje, dorade, prerade i tržišta proizvoda biljnog i animalnog podrijetla (stočarstvo, ribarstvo i pčelarstvo). Poslove može obavljati samostalno ili kao zaposlenik. Radno vrijeme se prilagođava tehnološkim procesima i vremenskim uvjetima. U radu je obavezno korištenje zaštitne odjeće i obuće.

Agrotehničar treba imati dobro razvijene psiho-motoričke sposobnosti; spretnost ruku, vid, opip, sluh i okus. Treba imati razvijene higijenske navike, ekološku osviještenost, osjećaj za estetiku, razvijene prezentacijske i komunikacijske vještine u prikazivanju proizvoda i usluga, inicijativnost i samostalnost u donošenju odluka, odgovornost pri organizaciji, sklonost timskom radu, pripremi i provođenju tehnoloških procesa/zadataka, poduzetničke vještine, cjeloživotno učenje, praćenje novih tehnologija.

Poljoprivredni tehničar fitofarmaceut

Zbog prisutnosti na tržištu i prometa sredstava za zaštitu bilja, Ministarstvo poljoprivrede i šumarstva iskazalo je potrebu za zanimanjem Poljoprivredni tehničar-fitofarmaceut.

Poljoprivredni tehničar-fitofarmaceut ima za cilj steći određena znanja i vještine o uzročnicima biljnih bolesti, biljnim nametnicima i korovu. Poznavati sredstva za zaštitu bilja, njihovu upotrebu i primjenu, te njihov utjecaj na čovjeka i okoliš, upoznati se s asortimanom robe u poljoprivrednoj ljekarni, usvajati znanja i vještine komuniciranja i izražavanje u iskazivanju stručnog i poslovnog djelovanja. Ostvariti neposredan rad s ljudima, svladati osnove poljoprivrednog računalstva, knjigovodstva, blagajničko poslovanje.

Nakon završene srednje škole polaznici mogu nastaviti daljnje školovanje na Agronomskom, Šumarskom, Veterinarskom, Prehrambeno-biotehnološkom i srodnim fakultetima ili tražiti zaposlenje u poljoapotekama, privatnim i društvenim poljoprivrednim poduzećima.

Veterinarski tehničar

Pojačani uzgoj domaćih životinja, te nova saznanja o bolestima i liječenju životinja kao i držanju i iskorištavanju životinja imaju sve veći značaj u obrazovanju ovog kadra. Obrazovanje za veterinarske tehničare traje četiri godine i odgovara srednjoj stručnoj spremi.

Učenicima se daje solidno znanje iz opće obrazovnih predmeta, latinskog jezika te osnova računalstva i programiranja. Stručna znanja iz svih strukovnih sadržaja primjerice anatomije, fiziologije, unutrašnjih bolesti, porodiljstva i umjetnog osjemenjivanja, zaraznih i parazitskih bolesti i drugi predmeti dobra su osnova za daljnji nastavak školovanja na fakultetima prvenstveno veterine, ali i agronomije, šumarstva, medicine ili stomatologije.

Tako se nakon završenog školovanja učenici mogu opredijeliti za nastavak školovanja na fakultetu ili visokim školama, ili se mogu zaposliti kao veterinarski tehničari na različitim farmama, u raznim specijaliziranim laboratorijima, veterinarskim stanicama ili ambulantama, otvoriti vlastite trgovine vezane za životinje ili raditi na vlastitim imanjima i farmama primjenjujući stečeno znanje.

Nastava se odvija putem teoretske nastave, vježbi i stručnom praksom u veterinarskim ustanovama.

Oni dijelovi programa koji se ne mogu realizirati putem redovne nastave, vježbi i stručnom praksom, realiziraju se organiziranim stručnim ekskurzijama na veterinarske fakultete, pogonima farmaceutske i prehrambene industrije, farmama, ribnjacima i drugim školama koje obrazuju iste kadrove.

Prehrambeni tehničar

Osnovni cilj nastavnog programa u zanimanju Prehrambeni tehničar je odgoj i obrazovanje učenika za rad voditelja i organizatora poslova primanja, rukovanja i uskladištenja sirovine, ambalaže i gotovih proizvoda. Učenik se osposobljava za samostalnog tehničara u kontrolno analitičkom laboratoriju i suradnika u razvojnim laboratorijima. Dovoljno je okrenuti se oko sebe i uočiti sve blagodati koje nam pruža Lijepa Naša te ih iskoristiti i plasirati na tržište (Božji eliksir-maslinovo ulje, vino, mliječni proizvodi itd.).

Obrazovanje je mnogostruko zamišljeno kako bi se omogućila što lakša i brža prilagodba uvjetima rada nove tehnologije ili poboljšanja postojeće.

Nakon završene srednje škole učenici mogu nastaviti daljnje školovanje na Prehrambeno – biotehnološkom, Agronomskom, Prirodoslovno-matematičkom i srodnim fakultetima. Također mogu tražiti zaposlenje u prehrambenoj industriji kao i otvoriti vlastiti obrt.

Tehničar nutricionist

Osnovni cilj obrazovanja Tehničara nutricionista je educiranje o načelima prehrane kao nauke, pružanje saznanja što razni prehrambeni proizvodi sadrže i kako utječu na ljudsko zdravlje. Osim toga, učenici, u okviru ovog nastavnog programa, obrazuju se za rad na problemima vezanim za prehranu svih populacijskih kategorija, proizvodnje i pripreme različitih vrsta polupripremljene i pripremljene hrane, dijetalnih proizvoda, niskoenergetskih proizvoda i proizvoda veće biološke vrijednosti.

Koliko i kako jesti da biste bili idealne tjelesne težine i u dobroj formi?! Da li jesti meso, ribu, piti svježe mlijeko, vodu ili što su probiotici, funkcionalna hrana?!

Odgovore na ta pitanja naći ćete u četverogodišnjem obrazovnom programu Tehničar nutricionist. Nakon završenog obrazovanja učenici mogu nastaviti školovanje na Prehrambeno – biotehnološkom, Farmaceutsko – biokemijskom, Medicinskom i srodnim fakultetima. Također mogu tražiti zaposlenje u prehrambenoj i farmaceutskoj industriji.

Agroturistički tehničar

Agroturistički tehničar zapošljava se u manjim ugostiteljskim objektima koji u djelokrugu svog rada imaju ugostiteljsko i poljoprivredno gospodarstvo i bave se proizvodnjom hrane. U djelokrug spada:

Rad na poljoprivrednim poslovima svog gospodarstva – briga o ekološkom pristupu u uzgoju povrća, voća, stoke, kao i organizacija i briga o proizvodnji kvalitetne hrane (povrće, meso, mlijeko, riba i sl.). Važno je poznavati planiranje, nabavu i čuvanje živežnih namirnica te sastavljanje jelovnika i organizaciju pripreme hrane. Osim navedenog, potrebno je poznavati nacionalne običaje, kao i kulturnu i povijesnu baštinu pojedinih dijelova Hrvatske. Isto tako, važna je suradnja s turističkim zajednicama i ugostiteljskim radnicima te uključivanje u sustav permanentnog usavršavanja.

Pekar/ka

Cilj ovog programa je odgoj i obrazovanje učenika za zanatsku i industrijsku pekarsku proizvodnju. Učenici se osposobljavaju za samostalno obavljanje radnih postupaka u pekarstvu. To su (samo najčešći):

  • Izrada tijesta za kruh i peciva

  • Obrada tijesta i komada tijesta

  • Pečenje komada tijesta

  • Hlađenje i skladištenje proizvoda

  • Posao zahtijeva od izvršitelja tjelesnu izdržljivost, spretnost ruku, dobar vid, izražena osjetila mirisa i okusa, dobro podnošenje noćnog rada

Mesar/ka

Kako se hraniti? Kako ostati živ i zdrav? Je li u pitanju ptičja gripa ili kravlje ludilo? Teško je odgovoriti na ta pitanja, ali da je meso, kao najvažniji izvor važnih bjelančevina i vitamina B nezamjenjiva namirnica, to je sigurno. Kako ublažiti (humanizirati) čin klanja životinja, vodeći računa o njezinom zdravstvenom stanju i sanitarno higijenskim uvjetima? Kako pripremiti autohtone proizvode bez kojih je nezamisliv ekonomski napredak Hrvatske (dalmatinski pršut, šokol, slavonski kulen i sl.)

Odgovore potražite unutar trogodišnjeg programa obrazovanja za zanimanje mesar. Nakon završene srednje škole učenici mogu tražiti zaposlenje u mesnoj industriji kao i otvaranje vlastitog obrta. Također mogu nastaviti školovanje na četvrtom stupnju prehrambene struke.

Vrtlar

Posao vrtlara je vrlo raznolik i obuhvaća različita područja rada. Bavi se sadnjom, uzgojem i održavanjem različitih vrsta ukrasnog bilja, cvijeća, drveća, voća i povrća te njihovom prodajom. Uređuje travnjake u parkovima i na sportskim terenima, vrtove, zelene površine koje okružuju različite institucije, groblja i sl. Vrtlar koji se bavi uzgojem ukrasnog raslinja i cvijeća, vodi brigu o njihovoj sadnji, razmnožavanju, gnojidbi i zaštiti od bolesti i nametnika. Ukrasne grmolike biljke i sadnice voća razmnožava u rasadnicima i sadi ih u parkovima, vrtovima i okućnicama. Povrće sije i uzgaja do prodaje, većinom u zaštićenim prostorima kao što su plastenici, staklenici ili pokrivene gredice, ali i na otvorenom. Sadnice prodaje ili presađuje na njive. Posao vrtlara uključuje i uzgoj travnjaka – pripremu terena za sjetvu trave, sijanje trave i održavanje travnate površine. Važno područje rada je zaštita raslinja od bolesti, štetočina i korova. U tu svrhu koristi fitofarmaceutska sredstva za zaštitu biljaka. Vrtlar obavlja svoj posao uglavnom na otvorenim, ali i u zatvorenim prostorima kao što su staklenici i plastenici. Izložen je promjenjivim vremenskim uvjetima (hladnoći, vrućini, kiši), a u zatvorenim prostorima visokoj vlazi i vrućini. Vrtlar treba imati razvijen smisao za uređenje prostora i krajobraza. Važno je uredno opće zdravstveno stanje, prosječna tjelesna snaga i izdržljivost, te spretne ruke i prsti. Posao ne mogu obavljati osobe s alergijama i kroničnim oboljenjima dišnog sustava te osobe s oboljenjima mišićno-koštanog i krvožilnog sustava.

Pomoćna zanimanja: pomoćni cvjećar i pomoćni pekar

Pomoćni pekar – upoznavanje s uređajima koji se koruiste u pekarstvu i ovladavanje njihovim rukovanjem.

Učenici se osposobljavaju za pomoćne poslove i nakon završene škole mogu se zaposliti u obrtničkim ili industrijskim pogonima ili otvoriti obrt.

Pomoćni cvjećar – stjecanje osnovnih znanja iz cvjećarstva, osposobljavanje za pomoć pri aranžiranju i uzgoju cvijeća.

Pomoćni cvjećar obavlja pomoćne poslove vezane za proizvodnju, pravilnu njegu i zaštitu cvijeća. Aranžira i pomaže pri aranžiranju i uređenju prostora, okućnica, cvjetnjaka, travnjaka.

Školovanje za pomoćnog cvjećara preporuča se onima koji vole prirodu i cvijeće.

Zaposlenje je moguće u cvjećarnici i vrtlarskoj proizvodnji.



POMORSKA ŠKOLA ZADAR

Djelatnost škole obuhvaća:

  • odgoj i obrazovanje redovitih učenika za stjecanje srednje stručne spreme i stjecanje općeobrazovnih i stručnih kompetencija u struci: promet i logistika i strojarstvo, za zanimanja:

- pomorski nautičar

- tehničar za brodostrojarstvo

- tehničar za logistiku i špediciju

- tehničar za jahte i marine

Pomorska škola Zadar škola je iznimno duge tradicije. Nalazi se u samom centru Zadra, na Poluotoku. Pomorstvo je tradicionalno zanimanje u Dalmaciji. Nakon završetka Pomorske škole nastavak pomorskog obrazovanja moguć je na fakultetima u Zadru, Rijeci i Splitu.


PRIRODOSLOVNO-GRAFIČKA ŠKOLA ZADAR

Prirodoslovno-grafička škola je trenutno jedna od boljih i kvalitetnijih zadarskih srednjih škola. Osnovana je 1977. godine u okviru tadašnjeg Centra za odgoj i usmjereno obrazovanje (COUO) Juraj Baraković

Škola se nalazi u Parku Vladimira Nazora.

Prirodoslovno-grafička škola je srednja strukovna škola u trajanju od četiri godine u kojoj se učenici obrazuju za ova zanimanja:

  • kemijski tehničar

  • ekološki tehničar

  • medijski tehničar

  • grafički urednik-dizajner

  • web dizajner.


ŠKOLA PRIMIJENJENE UMJETNOSTI I DIZAJNA ZADAR

1.Područje likovne umjetnosti i dizajna (četverogodišnje obrazovanje) u kojem se učenici mogu školovati za jedno od sljedećih zanimanja:

  • Grafički dizajner

  • Slikarski dizajner

  • Dizajner odjeće

  • Fotografski dizajner

  • Aranžersko-scenografski dizajner

  • Dizajner tekstila

2. Područje tekstila i odjeće u kojem se učenici mogu školovati za sljedeća zanimanja:

  • Šivač odjeće (dvogodišnje obrazovanje)

  • Krojač (trogodišnje obrazovanje)


SREDNJA ŠKOLA BIOGRAD NA MORU

Četverogodišnje škole

-opća gimnazija

-ekonomska

Trogodišnje škole

novi smjerovi:

- brodograditelj(instalater brodskih instalacija)

- brodomehaničar

- brodograditelj nemetalnog broda(plastičar)

-prodavač

-kuhar

-konobar

-instalater klime i grijanja

-vodoinstalater

-plinoinstalater


Srednje škole u Zadarskoj županiji


EKONOMSKO-BIROTEHNIČKA I TRGOVAČKA ŠKOLA ZADAR

Antuna Gustava Matoša 40, 23000 Zadar

tel/fax: 023/331-022, 331-221

e-mail: ekonomska@ebt-zadar.hr

GIMNAZIJA FRANJE PETRIĆA ZADAR

Obala kneza Trpimira 26, 23000 Zadar

tel: 023/335-215

fax: 023/331-015

e-mail: ured@gimnazija-fpetrica-zd.skole.hr

GIMNAZIJA JURJA BARAKOVIĆA ZADAR

Perivoj Vladimira Nazora 3, 23000 Zadar

tel/fax: 023/317-051

e-mail: gjb@gjb.hr

GIMNAZIJA VLADIMIRA NAZORA ZADAR

Perivoj Vladimira Nazora 3/II, 23000 Zadar

tel/fax: 023/315-311

e-mail: gimnazija-vn@zd.t-com.hr

GLAZBENA ŠKOLA BLAGOJE BERSA ZADAR

Dr. Franje Tuđmana 24e, 23000 Zadar

tel: 023/319-127

fax: 023/315-757

e-mail: gl-skola-blagoja-bersa-zd@zd.htnet.hr

HOTELIJERSKO-TURISTIČKA I UGOSTITELJSKA ŠKOLA ZADAR

Antuna Gustava Matoša 40, 23000 Zadar

tel: 023/335-295, 331-019

e-mail: htus@htus.htnet.hr

KLASIČNA GIMNAZIJA IVANA PAVLA II ZADAR

Jerolima Vidulića 2, 23000 Zadar

tel: 023/253-800

fax: 023/253-810

e-mail: klasicna@zd.t-com.hr

MEDICINSKA ŠKOLA ANTE KUZMANIĆA ZADAR

Dr. Franje Tuđmana 24G, 23000 Zadar

tel: 023/213-750

fax: 023/318-797

e-mail: ante-kuzmanic@medskolazd.hr

OBRTNIČKA ŠKOLA GOJKA MATULINE ZADAR

Ivana Mažuranića 32, 23000 Zadar

tel/fax: 023/236-228

e-mail: obrtskolgm-zd@obrtskolgm.hr

POLJOPRIVREDNA, PREHRAMBENA I VETERINARSKA ŠKOLA STANKA OŽANIĆA ZADAR

Dr. Franje Tuđmana bb, 23000 Zadar

tel/fax: 023/316-044

e-mail: skola@ppvs-ozanic.hr

POMORSKA ŠKOLA ZADAR

Ante Kuzmanića 1, 23000 Zadar

tel: 023/315-600

fax: 023/316-510

e-mail: pomorskazd@ss-pomorska-zd.skole.hr

PRIRODOSLOVNO-GRAFIČKA ŠKOLA ZADAR

Perivoj Vladimira Nazora 3, 23000 Zadar

tel: 023/213-746

fax: 023/302-207

e-mail: ured@pgszd.hr

SREDNJA ŠKOLA BARTULA KAŠIĆA PAG

A. Starčevića 9, 23501 Pag

tel/fax: 023/611-720

e-mail: ured@ss-bkasica-pag.skole.hr

SREDNJA ŠKOLA BIOGRAD NA MORU

Augusta Šenoe 29, 23210 Biograd na moru

tel: 023/383-278

fax: 023/386-760

e-mail: ssbnm@ss-biogradnamoru.skole.hr

SREDNJA ŠKOLA GRAČAC

Školska ulica 8, 23440 Gračac

tel/fax: 023/773-870

e-mail: ss-gracac@ss-gracac.skole.hr

SREDNJA ŠKOLA KNEZA BRANIMIRA BENKOVAC

Antuna Mihanovića 1, 23420 Benkovac

tel/fax: 023/681-606

e-mail: ured@ssknezbranimir.hr

SREDNJA ŠKOLA OBROVAC

Obala hrvatskog časnika Senada Župana, 23450 Obrovac

tel: 023/689-058

fax: 023/689-852

e-mail: ured@ss-obrovac.skole.hr

STRUKOVNA ŠKOLA VICE VLATKOVIĆA ZADAR

Nikole Tesle 9c, 23000 Zadar

tel: 023/239-460

fax: 023/239-472

e-mail: ured.ss-strukovna-vvlatkovica-zd@skole.hr

ŠKOLA PRIMIJENJENE UMJETNOSTI I DIZAJNA ZADAR

Perivoj Vladimira Nazora 3/3, 23000 Zadar

tel: 023/212-228

e-mail: ured@ss-primijenjenaumjetnostidizajn-zd.skole.hr

TEHNIČKA ŠKOLA ZADAR

Nikole Tesle 9c, 23000 Zadar

tel/fax: 023/239-494

e-mail: ured@ss-tehnicka-zd.skole.hr

ZADARSKA PRIVATNA GIMNAZIJA S PRAVOM JAVNOSTI

Kraljskog Dalmatina 4, 23000 Zadar

tel: 023/300-173

fax: 023/301-566

e-mail: zadarska-privatna-gimnazija@zd.t-com.hr



Strukovna škola Vice Vlatković


Strukovna škola Vice Vlatkovića izvodi nastavni proces u 5 različitih sektora i 18 različitih trogodišnjih i četverogodišnjih strukovnih zanimanja.

Škola je izvrsno opremljena, danas svakako jedna od najopremljenijih škola u RH, i predstavlja centar kompetentnosti u automehatronici, obnovljivim izvorima energije, elektrotehnici i obradi drva.

To su prepoznali i naši europski partneri pa smo tako u proteklih deset godina realizirali i četiri međunarodna projekta kroz koje smo tehnološki suvremeno opremili strukovne kabinete i školske radionice, educirali stručne nastavnike te razvili socijalno partnerstvo i suradnju sa gospodarskim čimbenicima:

    1. Prije 10 godina započeli smo projekt sa Njemačkim društvom za tehničku suradnju GTZ-om i Zakladom PROWOOD vrijedan više od 500 000 eura kroz koji smo dobili suvremenu radionicu za izradu namještaja, računalnu učionicu te programe za dizajn i konstrukciju namještaja.

    2. U suradnji sa Ministarstvom gospodarstva RH i GTZ-om realizirali smo projekt „Usklađivanje obrazovanja sa potrebama tržišta rada“ kroz koji smo izradili i proveli novi program „automehatroničar“ te izvrsno opremili automehatroničarsku radionicu.

    3. Treći projekt primjene sunčeve energije u svrhu grijanja i proizvodnje električne energije realiziran je ishodišno s poduzećem Vaillant te proširen kroz suradnju s UNDP-em i Zadarskom županijom. Navedenim projektom opremljen je i otvoren Solarni centar i centar energetske učinkovitosti u sklopu kojeg se nalazi nekoliko fotonaponskih centrala, nekoliko solarnih toplinskih sustava, edukativna solarna oprema, dizalica topline voda-zrak, dvije vjetrenjače i solarno vozilo.

    4. Četvrti projekt je 2,3 miliona kn vrijedan EU projekt „E-mobil“ kojim uvodimo nove tehnologije hibridnih i električnih vozila u nastavni proces.

    5. Realizirali smo 3 projekta Poduzetnički impuls kroz koji smo postavili dvije vjetrenjače, izradili električne aute te punionicu električnih vozila i to jedinu solarnu u RH.

No, osim ovih projekata Škola je vlastitim sredstvima nabavila cijeli niz nove opreme pri čemu samo navodimo najnovije, a to su dva 3D printera, bespilotne letjelice, karting vozila i cijeli niz druge opreme koja omogućuje inovativnu nastavu za naše učenike.

  • Organizacija rada:

  • Jedna smjena
    Oko 700 učenika
    29 razrednih odjela
    Školska kantina
    Velika knjižnica sa više od 10.000 knjiga
    Danas je škola dobitnik brojnih priznanja za svoj rad
    Najopremljenija škola u RH

Nastava je organizirana za obrazovanje slijedećih zanimanja:

brodomehaničar, automehaničar, autolimar, bravar, elektromehaničar, elektromonter, elektroničar, elektroinstalater, instalater kućnih instalacija, TK monter, drvodjeljski tehničar - dizajner, stolar, zidar, soboslikar i ličilac, tehničar za računalstvo, tehničar cestovnog prometa, tehničar za vozila i vozna sredstva, vozač motornog vozila.

Ekonomsko – birotehnička i trgovačka škola

U općem sustavu srednjeg školstva Škola je strukovna sa zanimanjima u četverogodišnjem i trogodišnjem trajanju.

U svakom godištu upisuje tri razreda ekonomske, a po jedan upravne, tajničke i prodavačke struke, a ove godine upisano je 646 učenika.


Ima 5 programa:

1. ekonomist

2. komercijalist

3. prodavač

4. upravni referent

5. poslovni tajnik / ica




Obrazovni program računalnog tehničara za strojarstvo omogućava stjecanje širokog temeljnog i modernog obrazovanja iz područja strojarstva, dostatnog za obavljanje strojarskih poslova podržanih računalom (planiranje, projektiranje, oblikovanje i proizvodnja strojnih elementa i strojeva s visokim stupnjem automatizacije i kompjuterizacije, upravljanje proizvodnim procesima pomoću računala i sl.). Stečeno znanje omogućava nastavak obrazovanja u svim tehničkim područjima, poglavito u strojarstvu.

Strojarski računalni tehničar bavi se poslovima povezanim s konstruiranjem, gradnjom, uporabom i održavanjem alata, strojeva i postrojenja. Može raditi u odjelima konstrukcije elemenata i sklopova, na pripremi i vođenju proizvodnje te u kontroli, rukovanju i održavanju strojeva u proizvodnim pogonima. Strojarski računalni tehničar skicira i proračunava različite elemente strojeva (npr. elemente za spajanje i rastavljanje, osovine, ležajeve, opruge, zupčanike itd.), i to na način da prvo izrađuje skicu nekog elementa stroja i njegove funkcije, potom proračunava dimenzije »kritičnih presjeka«, a zatim i druge dimenzije te određuje konačan oblik elementa i njegova uklapanja u sklop. Uz navedeno on treba odabrati materijale za izradbu elemenata strojeva, i to na temelju funkcionalnih i tehničko-tehnoloških zahtjeva na temelju proračuna statičkih opterećenja te definirati početne dimenzije izabranog materijala potrebnog za izradbu elemenata. Pritom se služi priručnicima s podatcima o tehničkim materijalima i njihovoj obradbi te normama za elemente strojeva. Za sve izračune, skiciranja, pa i simuliranja rada stroja, strojarski računalni tehničar služi se računalom i odgovarajućim programskim paketima. U pripremi proizvodnje strojarski računalni tehničar služi se proizvodno-tehnološkim uputama za planiranje proizvodnje i izradbu tehničko-tehnološke dokumentacije. Planira materijale, odabire alate i strojeve, režime rada, kapacitete strojeva, utvrđuje načine obradbe, redoslijed postupaka, normative materijala i vremena izradbe te metode kontrole. Na temelju konstrukcijskih zahtjeva propisuje kvalitetu i preciznost koju treba postići obradom. Provjeru kvalitete i funkcije gotovog proizvoda, stroja ili elementa stroja, strojarski računalni tehničar temelji na postupcima kontrole (duljine površine, obujma, mase, sile, tlaka, brzine vrtnje, snage, prijenosnih omjera i sl.) u odnosu na propisane norme. Strojarski računalni tehničar osposobljen je i za upravljanje numerički upravljanim alatnim strojevima i za izradbu upravljačkih programa za te strojeve različitim postupcima.

Naziv Zanimanja: Zrakoplovni tehničar IRE

Trajanje obrazovanja: 4 godine

Cilj:

  • Usvajanje znanja o zrakoplovnoj tehnologiji i analitici rada

  • Stjecanje sposobnosti za skladištenje i konzerviranje akumulatora, generatora i

  • elektromotora

  • Razvijanje sposobnosti za načine korištenja i održavanja pojedinih zrakoplovnih instrumenata

  • Razvijanje sposobnosti za pravilno održavanje, popravak sustava i instrumenata na zrakoplovu

  • Razvijanje sposobnosti za korištenje odgovarajuće dokumentacije

  • Stjecanje sposobnosti za korištenje alata i strojeva za popravak i održavanje zrakoplova

  • Stjecanje znanja o teoriji leta zrakoplova

  • Stjecanje sposobnosti za popravak i održavanje elektrouređaja i sustava za distribuciju električne energije na zrakoplove

  • Razvijanje znanja za uporabu standarda i tehničke literature

  • Stjecanje znanja za rad na siguran način

  • Razvijanje sposobnosti i znanja o zaštiti i očuvanju okoliša

  • Stjecanje sposobnosti primjene globalne i nacionalne zrakoplovne pravne regulative

  • Stjecanje sposobnosti otkrivanja pogrješaka, kvarova i neispravnosti IRE komponentama i sustavima te njihova otklanjanja.

Stručne kompetencije:

  • Posjeduje odgovarajuća znanja iz računalstva koja primjenjuje za pronalaženje podataka važnih za organizaciju i rad

  • Raspolaže odgovarajućim znanjima o zrakoplovima kao prijevoznom sredstvu i njegovim glavnim elementima

  • Poznaje zakonitosti letenja zrakoplova

  • Poznaje tehnologiju održavanja i popravka elektrouređaja, sustava za distribuciju električne energije, sustava osvjetljenja, avionike

  • Poznaje tehnologiju održavanja i popravka zrakoplovnih instrumenata i prikaznika te navigacijske i komunikacijske opreme i uređaja

  • Zna opisati postupke montaže izvora i potrošača električne energije te položaj i namjenu svakoga pojedinog instrumenta i pokaznika

  • Poznaje osnovne principe rada mlaznih, klipnih i turbinskih zrakoplovnih motora

  • Poznaje postupke ispitivanja, označivanja, pravilnog odabira i primjene tehničkih materijala

  • Poznaje zakonitosti teorije leta helikoptera

  • Zna koristiti odgovarajuću dokumentaciju

  • Zna osnovne principe održavanja, skladištenja i konzerviranja primarnih, sekundarnih i pomoćnih izvora napajanja

  • Zna nacrtati konstrukciju zrakoplova i odrediti njezina aerodinamična svojstva

  • Zna važnost i djelovanje sustava zaštite zrakoplova i helikoptera

  • Poznaje načine vaganja i balansiranja zrakoplova

  • Sposoban je iskazati stručne kratice na hrvatskomu i engleskom jeziku

  • Zna način rada sustava za zaštitu od požara

  • Zna upotrijebiti standarde i tehničku literaturu

  • Sposoban je razviti osjećaj za točnost, urednost i sustavnost pri radu

  • Poznaje mjere rada na siguran način

  • Poznaje i primjenjuje globalnu i nacionalnu pravnu zrakoplovnu regulativu

  • Poznaje i primjenjuje postupke otkrivanja i otklanjanja pogrješaka i neispravnosti

  • Poznaje i primjenjuje postupke „NDTI“ ispitivanja materijala.


Naziv zanimanja: Zrakoplovni tehničar ZIM

Trajanje obrazovanja: 4 godine

CILJ STRUKOVNOG KURIKULUMA:

  • Usvajanje znanja o zrakoplovnoj tehnologiji i analitici rada

  • Stjecanje sposobnosti za skladištenje i konzerviranje motora

  • Razvijanje sposobnosti za vaganje i balansiranje zrakoplova

  • Razvijanje sposobnosti za pravilno održavanje i popravak zrakoplova

  • Razvijanje sposobnosti za korištenje odgovarajuće dokumentacije

  • Stjecanje sposobnosti za korištenje alata i strojeva za popravak i održavanje zrakoplova

  • Stjecanje znanja o teoriji leta zrakoplova

  • Stjecanje sposobnosti za popravak i održavanje elise

  • Razvijanje znanja za uporabu standarda i tehničke literature

  • Stjecanje znanja za rad na siguran način

  • Razvijanje sposobnosti i znanja o zaštiti i očuvanju okoliša.

Stručne kompetencije:

  • Posjeduje odgovarajuća znanja iz računalstva koja primjenjuje za pronalaženje podataka važnih za organizaciju i rad

  • Raspolaže odgovarajućim znanjima o zrakoplovima kao prijevoznom sredstvu i njegovim glavnim elementima

  • Poznaje zakonitosti letenja zrakoplova

  • Poznaje tehnologiju održavanja i popravak pogonskih sustava u zrakoplovnim organizacijama

  • Zna opisati postupke montaže pogonskoga sustava zrakoplova

  • Poznaje osnovne principe rada klipnih i turbinskih zrakoplovnih motora

  • Poznaje postupke ispitivanja, označivanja, pravilnog odabira i primjene tehničkih materijala

  • Sposoban je prepoznati pogrješke u materijalima i zna metode njihovih popravka

  • Zna koristiti odgovarajuću dokumentaciju

  • Zna osnovne principe održavanja, skladištenja i konzerviranja zrakoplova, zrakoplovnih uređaja i komponenti

  • Zna zakonitosti teorije leta helikoptera

  • Zna nacrtati konstruktivne elemente zrakoplova i odrediti njihova aerodinamička i funkcionalna svojstva

  • Zna važnost i djelovanje sustava zaštite zrakoplova

  • Poznaje načine vaganja i balansiranja zrakoplova

  • Sposoban je iskazati stručne kratice na hrvatskomu i engleskom jeziku

  • Zna način rada sustava za zaštitu od požara

  • Zna uporabiti standarde i tehničku literaturu

  • Sposoban je razviti osjećaj za točnost, urednost i sustavnost pri radu

  • Poznaje mjere rada na siguran način.


Zanimanje obuhvaća obavljanje poslova iz područja automatizacije koje obuhvaća granu strojarstva, elektrotehnike, elektronike, pneumatike i hidraulike te računalstva i

programiranja i kao takvo integrira znanja i vještine koje su do sada u pojedinim granama zasebno obavljali stručnjaci s područja strojarstva, elektrotehnike i računalstva.

Središnja i integrirajuća kompetencija ovog zanimanja objedinjavanje je poslova vezanih za automatizirane sustave, pri čemu se primjenjuju kompetencije i korelacije iz područja

strojarstva, elektrotehnike i računalstva.

Tehničar za elektroniku radi na pripremanju razvojne, tehnološke i operativne dokumentacije proizvodnje, ispitivanju elektroničkih komponenti i sklopova, montiranju i ispitivanju elektroničkih uređaja i opreme, njihovu posluživanju i održavanju, tehničko-administrativnim poslovima, izradbi elektroničkih sklopova i/ili uređajate prodaji i promidžbi elektrotehničkih i elektroničkih proizvoda.

Bitan dio posla ovog zanimanja je preventivno održavanje. Središnja i integrirajuća kompetencija ovog zanimanja je objedinjavanje poslova projektiranja, montažei održavanja elektroničke opreme, pri čemu se primjenjuju kompetencije i korelacije iz područja elektrotehnike i računalstva.

Obrazovni program arhitektonskog tehničara omogućava stjecanje širokog temeljnog obrazovanja iz područja graditeljstva i arhitekture, dostatnog za obavljanje širokog spektra poslova (suradnja u pripremanju i izradi projektne i tehničke dokumentacije, vođenje poslova i nadzora izgradnje objekata visokogradnje, rad na poslovima održavanja objekata, rad u tijelima uprave nadležnim za urbanizam, stambene i komunalne poslove, osnivanje i vođenje vlastite graditeljske tvrtke). Stečeno znanje omogućava nastavak obrazovanja u svim tehničkim područjima, poglavito u arhitekturi i graditeljstvu.


OBRTNIČKA ŠKOLA GOJKA MATULINE ZADAR

Obrtnika škola obrazuje učenike za tri zanimanja u području rada osobnih usluga i to:

  • frizer

  • pediker


  • kozmetičar


U deset razrednih odjela s ukupno 276 učenika nastavu održava 23 nastavnika. Učenici su aktivni i u izvannastavnim aktivnostima, a naročito u školskom športskom klubu te mnogobrojnim javnim revijama ili natjecanjima.