Technické náležitosti a postupy

Pro tento projekt od vás potřebujeme především video. Pokud se rozhodnete dodat i zvukovou nahrávku, je to na vás, ale musíte ji natočit zvlášť - zvuk přímo z vašeho videozáznamu nebude možné použít. Záleží tedy, kolik tomu chcete věnovat času. Více vizte níže.

Jak na natáčení videa:

Co budete potřebovat

  • dobré místo = venkovní lokaci
  • hlasitý audiopřehrávač (např. telefon + bluetooth reproduktor; hi-fi věž apod.); repráčky samotného notebooku nebo telefonu vám nebudou dostačovat
  • zařízení pro záznam videa - kvalitní telefon nebo videokameru; záznam by měl být v rozlišení 1080p, tedy FullHD
  • stativ na telefon - aby se obraz neklepal, je dobré postavit telefon nebo kameru na stativ; případně lze telefon opřít např. o zábradlí nebo o smeták, nebojte se improvizovat :-)

Jak vybrat lokaci

Protože se budou prostřihy na jednotlivé sbory ve videu střídat rychle a protože chceme akcentovat, že se zpívá v celé republice, je velmi důležité, aby záběr vašeho sboru byl okamžitě identifikovatelný s městem/regionem. Proto najděte takové místo, kde v pozadí bude vidět nějaký monument, památka či krajinný prvek, který diváka "trkne". Jako přiklady uveďme např.: Pražský hrad, Vyšehrad, Žižkovský vysílač, Špilberk, Dolní Vítkovice, Ještěd, Radegast na Radhošti atp.

Postup natáčení

  • pokuste se vybrat si slunečný den; mějte v záloze i mokrou variantu s dostatečným osvětlením
  • kameru/telefon mějte při natáčení "na šířku", stabilizujte zařízení na stativu, zábradlí, koštěti;
  • pro ovládání kamery a playbacku si zvolte někoho technicky zdatného, kdo bude mít pouze tuto funkci a nebude v obrazu účinkovat; na škodu není ani další osoba - "režisér" - který vše sleduje nezávislým okem a upozorní na případné chyby, drbání se na hlavě apod.
  • audiopřehrávač umístěte poblíž telefonu mimo obraz, ale tak, aby sbor playback dobře slyšel (do zvukové stopy videa potřebujeme nahrát i všechny ty úvodní "pípance", podle kterých pak záznamy synchronizujeme)
  • před každým záběrem nezapomeňte zaostřit na sbor (u telefonu většinou klepnutím na sbor na displeji), ostatní nastavení obrazu nechte na automatiku
  • nejprve spusťte videozáznam, teprve potom audio playback a zazpívejte celou skladbu v jednom kuse
  • když se něco nepovede, točte opět od začátku, celé znovu - záběry, které začínají někde "uprostřed" pravděpodobně nebudeme schopni správně synchronizovat a budou vyřazeny
  • Máte-li nějaký kreativní nápad na jinou kompozici, jinou lokaci, zajímavé záběry "z ruky", pak nám je vždy posílejte stejně jako celou písničku. --- Základem ale musí být záběr na sbor jako celek (anfas, poloprofil), v jehož pozadí je dobře znatelná nějaká místní dominanta. Další záběry jsou na vaší fantazii.
  • Nezapomeňte, že v této fázi se jedná POUZE o obraz. Sbor vlastně nemusí skoro zpívat (alespoň lépe uslyšíte playback), stačí správně rytmicky deklamovat, stíhat nástupy i konce tónů, tvářit se, hýbat se (jak je libo).

Jak na natáčení zvuku

Tohle je technicky poměrně komplikované, aby to vedlo k dobrému výsledku, proto je tato fáze zcela dobrovolná.

Přestože chápeme, že jsme především zpěváci / sbory a máme být hlavně slyšet, je souhra mnoha sborů v takovémto virtuálním projektu opravdovým oříškem. Největším úskalím je technické zázemí, kterým většina z nás disponuje. Přesto, máte-li do toho chuť, nabízíme dvě základní varianty jak lépe či hůře dospět k cíli.

Než se ale rozohníte, že "bez zvuku to vlastně vůbec nemá cenu", zkuste si představit výsledek z pohledu běžného diváka. V celku pak nikdo neví, zda opravdu sbor XYZ ve zvuku slyší nebo ne. Obraz je v tomto případě nosnější než zvuk. Proto budeme rádi, když vás od projektu neodradí, že třeba nebudete schopni technicky správně natočit i hudbu. A teď k variantám:

  1. Natočíte záznam ve studiu s krátkým dozvukem, každý zpěvák má sluchátka s playbackem a proto je schopen zpívat v rytmu a intonovat, sbor neklesá, nestoupá, nezrychluje, nezpomaluje; záznam stačí na stereo dvojici AB.(Pro playback do sluchátek můžeme dodat audio s jiným, méně agresivním clickem, aby nebyl v přesleších.)
  2. Natočíte záznam v místnosti s krátkým dozvukem, třeba na osobní rekordér typu ZOOM apod. Playback má v uzavřených sluchátkách pouze sbormistr. Ten musí sbor "utáhnout" v tempu a sbor se nesmí intonačně nikam posunout.

Jak hotové záznamy odeslat

Podívejte se na stránku Upload!

Dotazy?

Pište na prchal@ucps.cz nebo volejte / SMSkujte na 776 558 527. Vše se dá vyřešit.