Громадсько-політичне життя в Україні у 1930-х роках. Масові репресії

Прихід Й. Сталіна до влади

Культ особи Сталіна. Масові репресії

14 липня 1928 р. об'єднаний пленум ЦК і ЦКК КП(б)У формально затвердив рішення ЦК ВКП(б) про призначення на посаду генерального секретаря ЦК КП(б)У Станіслава Косіора, який замінив відкликаного до Москви Лазаря Кагановича. Такий крок зменшив непорозуміння у верхівці КП(б)У та сприяв її єднанню під час другого комуністичного штурму, який саме почався із поновленням практики примусу в хлібозаготівлях.

14 грудня 1932 р. ЦК ВКП(б) і РНК СРСР ухвалив постанову «Про хлібозаготівлі на Україні, Північному Кавказі та у Західній області», якою кардинально змінив підходи до національної політики: розпочиналася рішуча боротьба з «петлюрівською українізацією» в УСРР та скасовувалися будь які прояви українізації на Північному Кавказі. Наступного дня заборона на використання української мови в освіті, діловодстві та пресі була поширена на інші регіони РСФРР, де українці проживали компактно

7 липня 1933 р., після ранкового засідання політбюро ЦК КП(б)У, на якому від Миколи Скрипника вкотре вимагали «справжнього» покаяння за допущені «помилки» у здійсненні національної політики, він покінчив життя самогубством. Цей акт ознаменував собою цілковитий крах проукраїнської національної політики більшовиків, символом якої і був Микола Скрипник на усіх своїх посадах в Україні з 1918 року.

24 червня 1934 р. відбувся урочистий переїзд вищих владних структур УСРР з Харкова до Києва, що ознаменувало виконання ухваленого ще в січні 1934 року рішення про перенесення столиці республіки до Києва. З нагоди цієї події цього дня у Києві відбулися урочистості та військовий парад.

15 грудня 1934 р. в Києві завершилась виїзна сесія Верховного суду СРСР, яка засудила до смертної кари 28 представників української інтелігенції, що проходили по сфабрикованій чекістами справі «Об'єднання українських націоналістів». В Україні ця справа стала першою з т. зв. «кіровського набору» - масових репресій, розпочатих після вбивства Сергія Кірова

"Великий терор" в Україні в 1937-1938 роках