Українська Держава (квітень-грудень 1918 р.)

Українська Держава, 1918 рік. Авторська відеопрезентація

Українська Держава - гетьманат Павла Скоропадського

Олександр Шульгин - перший міністр закордонних справ України

Єфіменко Г. 12 червня 1918 р. делегації Української Держави та РСФСР, «зібравшись у Києві для утворення між названими двома незалежними державами договору про мир», уклали попередній мирний договір, умови якого мали діяти до завершення переговорів. Згідно документу, який було «складено і підписано на двох мовах — українській і російській», «на весь час ведення мирових переговорів» припинялися будь-які бойові операції, між країнами встановлювалися дипломатичні відносини, поновлювалося залізничне сполучення, визначались умови репатріації громадян обох держав тощо. На початку жовтня російська делегація спочатку призупинила, а після революції в Німеччині відмовилася від поновлення переговорів й Мирного договору так і не було укладено.

Повстанський селянський рух в Україні 1918-1922 рр.

Геннадій Єфіменко, історик, старший науковий співробітник Інституту історії України НАНУ.

5 липня 1918 р. в Москві розпочав роботу установчий з'їзд Комуністичної партії (більшовиків) України (КП(б)У), створеної шляхом об'єднання наявних в Україні російських більшовиків та лівих українських соціал-демократів. Попри попередні ухвали про організаційну самостійність КП(б)У, вона була заснована як невід'ємна складова Російської комуністичної партії (більшовиків) (РКП(б)), якою й залишилася до заборони КПУ в серпні 1991 року.

27 листопада 1918 р. військо Нестора Махна вступило в Гуляйполе, яке він оголосив центром повстанського руху проти буржуазії. Наступного року, після піврічного співробітництва та розриву з більшовиками, Гуляйполе стало столицею величезної території на південному сході України - так званої «Махновії», де в умовах повномасштабної війни тривала розбудова «соціалістичного життя»

14 грудня 1918 р., втративши підтримку як російських монархічних кіл та українських політичних партій, так і австро-німецьких союзників, гетьман України Павло Скоропадський зрікся влади, передав її своєму уряду, а той у свою чергу передав повноваження Директорії на чолі з Володимиром Винниченком.

Юрій Терещенко. За сім з половиною місяців Гетьман зробив українське державотворення надзвичайно плідним та інтенсивним процесом

Українська академія наук

14 листопада 1918 р. гетьман Павло Скоропадський не лише відправив у відставку уряд, призначив новий склад Ради міністрів, оголосив Грамоту до всіх українських громадян та козаків у зв'язку із зміною уряду та зовнішньо-політичного курсу, а й затвердив Закон про заснування Української академії наук і призначив перших 12 дійсних членів Академії.

День в історії. Заснували Національну академію наук. 27 листопада 1918 р. засновано Національну академію наук України. Указ про створення Української Академії наук - а саме такою була перша назва установи - підписав гетьман України Павло Скоропадський

Суспільний університет. Український вчений Володимир Вернадський. Лекцію читає Олексій Молчановський