CyberPi / Python

Neumann György, Copyright 2020 - 2023

A már kipróbált CyberPi mikrokontroller és egy szokatlan mechanika. Ezekből született meg a Gördülő rúdmászó.




Az alapötlet nagyon egyszerű: két gumiabronccsal ellátott kerék egy függőlegesen álló, négyzet keresztmetszetű rúd átellenes oldalain kis szorítóerő hatására gördülve, azaz csúszásmentesen képesek haladni. Egyéb részegységekkel kiegészítve egy olyan robot lett belőle, melyet CyberPI vezérel.

Ez a robot azt szemlélteti, hogy a CyberPi-t nem csak az mBot2-ben használhatjuk, hanem saját agyszüleményünkben is.



Már utaltam rá, hogy a CyberPi az Auriga alaplappal nem kompatibilis, így ehhez csak kevés olyan részegység csatlakoztatható,  ami az Aurigához igen. Ahhoz, hogy annyi mindent megvalósítsak, mint a másik rendszerben, új kiegészítőket - eslősorban elektronikus alkatrészeket (mBuild sorozat) - kellene vásárolni, amit egy nyugdíjas pénztárcája nem nagyon tesz lehetővé. Úgyhogy arra kell szorítkozni, ami már megvan.

Részben ez is az oka a komphajó létrejöttének.

Egy lehetséges megoldás a két különböző rendszer egyidejű működésére.




Vagyis a két alaplaphoz (Auriga és CyberPi) kapcsolt emberke-szerű képződmények párbeszéde, a hardver adta megkötés miatt angol nyelven. De akiknek ez problémát okoz, a videóban magyar szinkron felirattal követheti a társalgást.

Egy új beszerzés, mely szintén Makeblock gyártmány. Hasonlóan a HALOCODE-hoz, ez is Python nyelven illetve scratch blokkokal programozható.


Ennek apropóján a CyberPi-t egy mBot2 nevű, 3 kerekű önjáró jármű készletben vettem meg. Ez a "klasszikus" Makeblock elemekkel csak mechanikai szempontból kompatibilis, az elektronikájuk eltérő rendszerű. Ha minden eddigi modulomat (szenzorok, driverek, stb.) szeretném összekapcsolni a CyberPi-vel, az nem lenne lehetséges, azokat ugyanis egy teljes, ún. mBuild szettre kéne lecserélni horribilis összegért. 

Most azon gondolkodom, hogy a két rendszert "békés egymás mellett élésre" lehetne ösztökélni, pl. úgy, hogy ha az egyik kiad valamilyen jelzést, arra reagálva a másik kezd el működni és/vagy vica-versa.