POKUSI SU NOVA FORA 3

Učenici 3.a razreda Osnovne škole Zvonimira Franka s učiteljicom Biljanom Šimunec sudjelovali su u eTwinning projektu Pokusi su nova fora. Projekt  se provodio tijekom cijele školske godine(2022.2023.). Autorice projekta su Ksenija Lekić i Kristina Čobanković, dok je idejna autorica Sandra Vuk.

Učenici su provodili razne pokuse, istraživali prirodu oko sebe, izrađivali plakate i tako dalje. 

Cilj projekta je potaknuti kod učenika interes za istraživanjem, utjecati na razvoj dječjih istraživačkih potencijala, usvojiti postupak istraživačkog rada, prepoznavati određene prirodne zakonitosti kroz praktičan rad te na razne načine surađivati s ostalim projektnim partnerima i prezentirati rezultate svoga rada i pritom rabiti IKT. 

PROLAZIMO KROZ POVIJEST I PRAPOVIJEST

Prilikom posjete Muzeju krapinskih neandertalaca doznali smo nešto o velikom prasku te nastanku i razvoju našeg planeta kroz daleku povijest. Otkrili smo što su to arheološka nalazišta, te kako su neandertalci živjeli. 

Izrađujemo sladoled

Na kreativnoj skupini smo pravili domaći sladoled od vanilije i čokolade. Mikserom smo umiješali mlijeko s gotovim praškom za sladoled, miksali smo do željene gustoće i stavili ga u ledenicu. Najbolji dio bilo je kušanje sladoled

Projektni dan - Zdrav život u suradnji s prirodom

Svake godine povodom Dana Sunca, u našoj školi održimo projektni dan sa zajedničkom temom. Ovaj puta tema je bila Zdrav život u suradnji s prirodom. Za početak smo razgovarali o zdravoj prehrani i smoothijima, a zatim smo osmišljavali recepte za njih. Nakon toga smo ih i izradili te popili. Bilo je tu raznog voća, mlijeka, jogurta i zobenih pahuljica. Kako naš dan ne bi stao samo na zdravoj prehrani, za kraj smo se razgibali i s 3.b razredom odigrali našu najdražu igru - graničar. 

Izrada plakata

Iz prirode i društva učili smo o živoj prirodi te raznim biljkama našeg zavičaja. Za domaću zadaću izradili smo plakat o odabranoj biljci iz našeg kraja te ju predstavili razredu. 

Studijski posjet Regionalnom centru robotske tehnologije 

Učenici N.L. i F.N. su s učiteljicom posjetili Regionalni centar robotske tehnologije (CRTA) na Fakultetu strojarstva i brodogradnje u Zagrebu.  Tamo smo vidjeli razne robote, njihov način rada, proces razvoja robota, a na kraju se se učenici i sami okušali u programiranju. Bilo je veoma poučno i zanimljivo. 

DAN SIGURNIJEG INTERNETA

Sudjelujemo u obilježavanju Dana sigurnijeg interneta u organizaciji Centra za sigurniji internet (CSI). Slogan ovogodišnje kampanje je " Zajedno za Bolji internet". Tijekom dana sudjelovali smo u raznim aktivnostima. Prvo smo razgovarali o aktivnostima učenika na internetu te na koji se način treba ponašati pri online  komunikaciji. Spomenuli smo dobrobiti i opasnosti interneta te neka pravila kojih se trebamo držati dok smo online. 

Većina učenika igra online igrice te smo u razredu odradili radionicu u kojoj su učenici u skupinama radili plakate na kojima su osmislili internetske superjunake i barem 5 pravila kojima će  informirati svoje vršnjake o sigurnom igranju igrica, online kupovanju igrica i nadogradnja.  

Nakon izrade plakata sudjelovali smo u online radionici s youtuberom Lavvekom. A nakon toga smo odigrali kviz o sigurnosti na internetu na tabletima. Puno smo naučili i zabavili se. 

Istražujemo biljke 

Na satu prirode i društva učili smo o biljkama našega zavičaja. Otkrili smo čemu služi koji dio biljke. Zatim smo u školskom dvorištu tražili razne vrste biljaka koje smo promatrali i bilježili njihova obilježja u radnu bilježnicu. 

KRISTALIZACIJA SOLI

Napravili smo pokus i dobili kristale soli. 

U čaši tople vode otopili smo sol. Na štapić smo privezali konac koji smo uronili u vodu. Nakon nekoliko dana, sol se kristalizirala na koncu, ali i na površini vode i uz rubove čaše te smo tako dobili male kristaliće soli. 

20.1.2023.

PROMJENA STANJA VODE

Na satu Prirode i društva doznali smo kako se voda u prirodi nalazi u tri stanja: čvrstom, plinovitom i tekućem. Zatim smo izveli pokus kojim smo dokazali kako vodena para hlađenjem prelazi ponovno u tekuće stanje. 

Ulili smo vodu u kuhalo i izmjerili temperaturu. Zatim smo ga uključili i čekali da voda zavrije. Ponovno smo izmjerili temperaturu vode termometrom. Voda je ključala na 100 Celzijevih stupnjeva. Primjetili smo da ključanjem voda prelazi u vodenu paru. Iznad kuhala smo stavili stakleni poklopac. Kada je para dotakla poklopac, ponovno se pretvorila u tekućinu. Pokus je bio zanimljiv, a pretpostavka dokazana. 

MJERENJE TEMERATURE

U jednu čašu smo ulili hladnu, a u drugu toplu vodu. Držimo ih u rukama i pokušavamo procijeniti temperaturu vode. Nakon toga smo zamijenili ruku u kojoj smo držali čašu hladne vode  i tople vode. Sada nam se čaša s hladnom vodom čini još hladnija, a čaša s toplom još toplija.  Temperaturu nakon toga i mjerimo termometrom. 

Zaključujemo kako čovjek svojim osjetilima ne može precizno izmjeriti temperaturu vode te nam za to služi termometar. 

10.11.2022.

MAKETA NAŠE ŠKOLE

Od kutijica i papira, izrađujemo maketu naše škole. Na satu prirode i društva naučili smo sve što je potrebno kako bismo se okušali u izradi ovog prikaza naše škole u maloj inačici. Svi su aktivno sudjelovali u svom dijelu zadatka. Na kraju smo sve spojili u cjelinu. Pomoću naše makete dodatno ćemo utvrditi znanja o maketi, planu mjesta i tlocrtu. 

27.9.2022.

IZRAĐUJEMO KOMPAS

Na satu prirode i društva naučili smo što je kompas i kako se njime služimo. S obzirom da kompas radi na bazi magneta, okušali smo se i sami u izradi kompasa. U čašu vode stavili smo tanji komadić plutenog čepa. Iglu smo namagnetizirali pomoću magneta tako da smo jednu polovicu dobro natrljali magnetom. Kada smo je stavili na čep ona se lagano okretala sve dok nije pokazala smjer sjevera. Je li to zaista sjever, provjerili smo i pomoću kompasa i zaključili da je naš pokus upio. 

16.9.2022.