Kwiecień 2024

Procesje konne w Ostropie i Żernicy
Gliwice-Ostropa01.04.2024

W dniu 1-go kwietnia 2024r. w "Lany Poniedziałek" tradycyjnie odbyły się procesje konne-święcenie pól w Ostropie i Żernicy-Nieborowicach. Procesje konne uznawane  są za jeden z najstarszych zachowanych na Śląsku i Łużycach zwyczajów. Ostropska tradycja została wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, ta Wielkanocna tradycja znana była od XVI w.

Procesja w Ostropie rozpoczęła się o godzinie 13:00 pod kościołem parafialnym ruszając orszakiem składającym się z pięknie udekorowanych koni i bryczek. Procesję zamykali kolarze w tym wielu znaszego klubu. Część koleżanek i kolegów z naszego Klubu opuściło procesję w Ostropie i udało się do Żernicy aby wziąć udział w procesji Żernica-Nieborowice, która nie ma tak wielkich tradycji ale jest również wspaniała.

więcej

Po zakończeniu przejazdu polami uczestnicy procesji zostali zaproszeni na poczęstunek. Obydwie procesje w Żernicy i Ostropie odbywały się przy pięknej lecz nieco wietrznej pogodzie. Z racji że procesja w Żernicy rozpoczynała się o 13.30 (pół godziny później jak w Ostropie) członkowie naszego klubu mogli wziąć udział w obu uroczystościach. W procesjach wzięło udział 16 osób z naszego Klubu, którzy przybyli na miejsce w małych grupach bądź indywidualnie. 

Relacja wraz ze zdjęciami:  Jarosław Szerszeń  

Zdobywamy odznakę
770 kilometrów na rowerze na 770-lecie Miasta Bytomia 1254-2024
Bytom  -  06.04.2024

Rowerowa sobota 6 kwietnia 2024r. w Turystycznym Klubie Kolarskim PTTK im. Władysława Huzy w Gliwicach była skoncentrowana na uczestnictwie w drugiej wycieczce promującej zdobywanie odznaki krajoznawczej „770 kilometrów na rowerze na 770-lecie Miasta Bytomia 1254-2024”. Wycieczkę po bytomskich osobliwościach krajoznawczych zorganizował Bytomski Turystyczny Klub Kolarski CATENA.

Gliwicka 14-osobowa grupa dojechała na start wycieczki korzystając z „prywatnego” J połączenia kolejowego Gliwice-Bytom (brak przystanków pośrednich). Po utrudnionym opuszczeniu znajdującego się w remoncie dworca kolejwego w Bytomiu korzystając z pewnego zapasu czasowego do rozpoczęcia wycieczki odwiedziliśmy kolejne obiekty z kanonu odnaki:


więcej

Po wspólnym starcie sprzed budynku Muzeum Górnośląskiego upamiętnionym zdjęciem grupowym udaliśmy się pod bytomski „UL”, budynek ten był w latach 1910-1922 był siedzibą wielu organizacji społecznych i kulturalnych walczących o zachowanie polskości na Górnym Śląsku, w jego siedzibie powstańcy śląscy składali przysięgi podczas III Powstania Śląskiego (obiekt obowiązkowy). Było tam tak gwarno, że stąd ta nazwa UL. Obecnie właścicielem budynku jest ZHP – Hufiec Bytom.  Tutaj mieliśmy okazję wysłuchać informacji o tym budynku jak i o projekcie „Moje Pszczoły” przedstawionej przez panią Marię Kulawik. Oraz zobaczyć murale mozaikowe o tematyce pszczelarskiej. Na terenie dziedzińca oddziału Muzeum Górnośląskiego prze ul. Wojciecha Korfantego, a w okresie międzywojennym pełniącego rolę siedziby powiatu bytomskiego wysłuchaliśmy prelekcji na temat pszczelarstwa i sposobów prowadzenia „produkcji” miodu na terenach miejskich. Kolejnym obiektem, który odwiedziliśmy była figura upamiętniająca bytomską gwiazdę bigbitu lat 60 i 70 – Karin Stanek na skwerze przed Bytomski Centrum Kultury (obiekt obowiązkowy). Następnie udaliśmy się na północ pod Szyb Bolko – jedyny istniejący szyb rudny o głębokości 130m, z dawnego zagłębia Bytomsko – Piekarskiego. Obecnie funkcjonuje on jako punkt odwadniania niecki wyrobiska chroniąc przyległy obszar wydobycia węgla kamiennego przed zalaniem oraz powstaniem szkód powierzchniowych w postaci zapadlisk. Przy ul. Oświęcimskiej odwiedzamy zabytkową wieżę ciśnień z lat 30 XXw. Konstrukcja o charakterze industrialnym bez polotu architektonicznego budowana w okresie kryzysu w gospodarce niemieckiej. Tuż za rogiem przed Państwowymi Szkołami Budownictwa w Bytomiu przy ul. Powstańców Śląskich odwiedzamy pomnik poświęcony zamordowanym profesorom lwowskim (obiekt obowiązkowy). Stąd udajemy się w kierunku Rezerwatu Segiet, Kopalni Blachówka oraz Suchogórskiego Labiryntu Skalnego (obiekt obowiązkowy). Tereny te w przeszłości, a ściślej rzecz ujmując od poł. XIXw. do lat 90 XXw. były miejscem, gdzie początkowo wydobywano rudę żelaza i niewielkie ilości dolomitu. Dopiero po wyczerpaniu się złoża rudy żelaza, zwiększyło się wydobycie dolomitu. Na terenie Suchogórskiego Labiryntu Skalnego znajduje się Sucha Góra najwyższe wzniesienie na terenie Bytomia wzgórze znajduje się na pograniczu Bytomia, Tarnowskich Gór i Radzionkowa.

Tutaj program wycieczki się zakończył, a gliwiczanie udali się przez Bytom Stolarzowice, Zabrze Helenkę, Rokitnicę, Mikulczyce do Gliwwic. W wycieczce uczestniczyli: Witold Brol, Adam Czerniawski, Danuta Fischer, Tomasz Fornalczyk, Krzysztof Kotuła, Joanna Krakowska, Mariola MacLean, Tadeusz Pizar, Małgorzata Radomska, Andrzej Skulski, Władysław Stawiarczyk, Henryk Szcześniak, Jarosław Szerszeń, Paweł Szyp.

Relacja:  Krzysztof Kotuła
Zdjęcia: autor + przyjaciele  

Zdobywamy odznakę
770 kilometrów na rowerze na 770-lecie Miasta Bytomia 1254-2024
Bytom  -  20.04.2024

W ostatniej z cyklu wycieczce rowerowej promującej Odznakę Krajoznawczą „770 KM NA ROWERZE NA 770-LECIE MIASTA BYTOMIA 1254-2024” w dniu 20 kwietnia 2024r. uczestniczyło ośmiu członków Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Władysława Huzy. Standardowo do Bytomia udaliśmy się porannym pociągiem, gdzie po 16 minutach witaliśmy już remontowany dworzec kolejowy. Tak jak na wcześniejszych naszych wyjazdach do Bytomia i tym razem przed rozpoczęciem wycieczki odwiedziliśmy obiekty, które wchodzą w skład kanonu odznaki:

więcej


Po powitaniu wszystkich uczestników III wycieczki przez Bytomski Turystyczny Klub Kolarski CATENA i wspólnej fotce przy charakterystycznym dla bytomskiego Rynku budynku przyozdobionym trzema herbami: Bytomia, Polski i znakiem Rodła. Sam Rynek jest reprezentantem pozostałości po średniowiecznym układzie urbanistycznym centrum miasta. Centrum posiada owalny plan zabudowy z szachownicowym układem ulic, a sam Rynek ma kształt prostokątny. Poprowadzona wycieczka w swoim planie miała następujące obiekty z zdobywanej odznaki krajoznawczej.


Na terenie Kolonii Zgorzelec wycieczka formalnie się zakończyła, a poszczególne grupy podążyły swoim szlakiem celem poznawania kolejnych ciekawych miejsc opisanych w regulaminie odznaki. Gliwiczanie wraz z paroma bytomskimi kolegami udali się do dzielnicy Szombierki by podziwiać monumentalną budowlę Elektrociepłowni Szombierki zwaną katedrą przemysłu Górnego Śląska.

W deszczowej wycieczce uczestniczyli: Witold Brol, Adam Czerniawski, Krzysztof Kotuła, Mariola Mac Lean, Andrzej Skulski, Władysław Stawiarczyk, Henryk Szcześniak, Jarosław Szerszeń.

Relacja:  Krzysztof Kotuła
Zdjęcia: autor + przyjaciele  

Zmarł nasz kolega klubowy

W dniu 24 kwietnia 2024 r. po długotrwałej chorobie w wieku 84 lat, odszedł wieloletni członek Klubu śp. Jerzy Zając.

Śp. Kol. Jerzy został członkiem Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im Wł. Huzy w Gliwicach po raz pierwszy w dniu 27 czerwca 1961 roku i otrzymał legitymację klubową o numerze 111. Był aktywnym członkiem Klubu i zapalonym turystą rowerowym. Pracował w gliwickich zakładach przemysłowych między innymi w Fabryce Drutu , Gliwickiej Wytwórni Części Samochodowych (obecnie GLIMAG) oraz w biurach konstrukcyjnych energetyki cieplnej. Absorbująca praca zawodowa wymagająca częstych wyjazdów, sprawy osobiste (gruntowny remont domu w Wieliczce), sprawiły że po pewnym czasie musiał zawiesić swoją aktywność turystyczną. Ponownie powrócił do Klubu po przejściu na emeryturę w roku 2005. Wówczas to mógł realizować swoje pasje turystyczne. Regularnie uczestniczył w wycieczkach i wydarzeniach klubowych, dorocznych zlotach ogólnopolskich i innych wydarzeniach turystycznych, w tym zagranicznych wycieczkach gliwickiego Oddziału PTTK. Był wspaniałym kolegą, przyjacielem i towarzyszem wspólnych wycieczek. Pozostanie w naszej pamięci jako osoba niezwykle pogodna i życzliwa innym. Zawsze uśmiechnięta i zadowolona, dzieląca się swoim optymizmem i pogodą ducha z otaczającymi Go osobami, w tym koleżankami i kolegami z Klubu. Pogrążonej w żałobie Rodzinie i znajomym śp. Jerzego składamy najszczersze kondolencje.

więcej

Pogrzeb śp. Jerzego odbył się w sobotę  27 kwietnia 2024 r na Cmentarzy Lipowym w Gliwicach. W uroczystości pogrzebowej oprócz rodziny, sąsiadów i przyjaciół zmarłego uczestniczyli członkowie Klubu: Adam Czerniawski, Witold Kapuściński, Ryszard Małkowski, Małgorzata Radomska, Stanisław Radomski, Władysław Stawiarczyk  i Jarosław Szerszeń oraz kol. Elżbieta M- były członek Klubu. Kol. Jarosławowi serdecznie dziękujemy za szybki zakup wieńca. Urna z prochami Zmarłego została pochowana na Cmentarzu Lipowym w grobie nr 21 w 13 rzędzie sektora B3 ( grób Jana i Anieli Jankowskich)