Październik 2023

55. Klubowy Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej

Gliwice   -   14.10.2023

W sobotę, 14 października 2023r. o godz. 17 w Sali klubowej po raz pięćdziesiąty piąty spotkali się przodownicy turystyki kolarskiej. Wydarzenie poświęcono przypomnieniom życiorysu Patrona i historii klubu. Kolega Krzysztof Kotuła przedstawił dzieje patrona, jakich wnikliwie poszukiwał począwszy od osoby Pana Franciszka, czyli dziadka Pana Władysława Huza. Uczestnicy poznali historie krewnych wstępnych jak i zstępnych założyciela Klubu, oraz na mapie mogli pośledzić ich losy zarówno rodzinne jak i turystyczne. Ogrom pracy włożony w przygotowanie prezentacji został nagrodzony brawami. Uczestnicy spotkania podzielili się także osobistymi wspomnieniami ze spotkań m.in. z Panem Andrzejem (synem naszego Patrona), poszukiwali znajomych twarzy na starych fotografiach i wymieniali wspomnienia. Dzień sobotniego spotkania był niezwykle wartościowy i obfitujący w fakty i daty, które każdy klubowicz turysta, oprócz wiedzy terenowej powinien po prostu posiadać w pamięci. Bez wspomnień dorobku przodków nie sposób kształtować prawidłowej spuścizny dla kolejnych pokoleń.


Relacja: Danuta Prasoł

66. Zakończenie Turystycznego Sezonu Kolarskiego

Chudów   -   15.10.2023

W niedzielę, 15 października 2023r, przy 10 stopniowym chłodzie na mecie przy zamku w Chudowie stawiło się 153 rowerzystów. Przyjechały nieprzestraszone zimnem ekipy młodzieżowe w liczbie 23 osób pod opieką pani Anny Guzek z klubu 80 rowerów i 19 osób ze Szkoły podstawowej nr 14 pod opieką pani Danuty Szyp. Kluby dorosłych licznie reprezentowali kolarze z klubu „Sokół” z Radlina. Im, za 25 osobową grupę przypadł też w udziale puchar dla najliczniejszej drużyny. W liczbie 13 osób przyjechał klub „Catena” z Bytomia, a ponadto na mecie zapisano kluby: Wagabunda, Tigris, Ramża, WRŚ, Rowerowe Gliwice, Rowerowe Świętochłowice, Wandrus, PTTK Racibórz, Cykloza Sosnowiec. Przyjechały osoby indywidualne z Rudy Śląskiej, Knurowa, Bielska Białej. Gospodarze, czyli rowerzyści z klubu TKK im. Władysława Huzy przybyli w liczbie 31 osób. Grupa ruszyła tradycyjnie z gliwickiego rynku o godz. 9, prowadzona przez kolegę Jarosława Szerszenia. Grupę zamykała kol. Małgorzata Radomska.

więcej

Na mecie czekały okolicznościowe butony wykonane przez kol Krzysztofa Kotuła oraz trzy konkursy: slalom rowerowy, prowadzony przez kol. Krzysztofa Bobis, rzut oponą prowadzony przez kol Romka Kopcia i Arka Prasoła oraz rzut gumowcem prowadzony przez kol. Władysława Stawiarczyka, Jarosława Szerszenia i Andrzeja Skulskiego. W kwestii sprawnościowej liczył się czas przejazdu oznaczonej, utrudnionej trasy. Dorosły zwycięzca pokonał ją w 14,63 sek, a junior w 9,88 sek. W rzucie gumowcem liczyła się odległość. Z grona 30 osobowej rywalizującej młodzieży, laureat dorzucił na odległość 18 metrów, a z grupy dorosłych, zwycięzca osiągnął wynik 18,60 m. W rzucie oponą należało trafić gumową obręczą na pionowy palik, przy czym różne średnice opon generowały różną punktację. Najlepszy z grupy dorosłych zdobył 13 pkt., a laureatka z grupy juniorskiej zdobyła 9 punktów.
Uczestnicy ogrzali się przy pieczeniu kiełbasek na ognisku i poszukując promieni słonecznych między podmuchami zimnego wiatru pojechali w kierunku…urn wyborczych. Dzień 15.10.2023 to również dzień wyborów parlamentarnych, czyli Polacy wybierają 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję i biorą udział w referendum ogólnokrajowym. Komandor rajdu, prezes Klubu Adam Czerniawski oznajmił, że przed klubowiczami jeszcze rajd pamięci, po którym wydarzenia w terenie planowane na bieżący rok zostaną uznane za zrealizowane. 


Relacja: Danuta Prasoł

Zdjęcia: Elżbieta Falska, Danuta Prasoł

XVI Rajd Pamięci
Gliwice, Pyskowice - 22.10.2022

W dniu 22.10.2023r. odbył się Klubowy XVII Rajd Pamięci Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Władysława Huzy. Jego uczestnicy spotkali się przed bramą Cmentarza Centralnego w Gliwicach, na którym spoczywa najwięcej byłych aktywnych członków naszego Klubu. Uczestników powitał prezes Klubu kol. Adam Czerniawski. Następnie na terenie tej nekropolii odwiedzono groby honorowego członka Klubu – pierwszego prezesa Oddziału PTTK w Gliwicach – Zdzisława Brzezińskiego, byłych prezesów Klubu - Jerzego Tyndyka, Jerzego Kalli, byłych wiceprezesów – Kazimierza Dybkowskiego, Krzysztofa Jarzyńskiego, byłego sekretarza Klubu Jana Szychowskiego i byłych członków Zarządu Klubu – Jarosława Moroza, Jerzego Falskiego. Przy każdym z grobów kol. Małgorzata Radomska podzieliła się wspomnieniami dotyczącymi pochowanych w tych miejscach działaczy, przypomniała ich działalność i osiągnięcia.

więcej

Na kilka minut zatrzymaliśmy się przy Pomniku Ofiar Marszu Śmierci, jaki przeszedł przez nasze miasto w dniach 17-21 stycznia 1945r., w trakcie ewakuacji Obozu Koncentracyjnego w Oświęcimiu. Przedstawiono tragiczne zdarzenia związane ewakuacja w pierwszych dniach tej akcji czterech obozów pracy położonych na terenie naszego miasta i marszu więźniów na trasie Gliwice – Sośnicowice – obóz pracy Blechhammer – Prudnik – obóz pracy Gross Rosen. Podczas odwiedzania grobów na tym cmentarzu padał deszcz, który po kilkudziesięciu minutach stopniowo stawał się coraz bardziej intensywny. Uczestnicy Rajdu Pamięci po około 20 minutowym bezskutecznym oczekiwaniu na poprawę pogody zdecydowali o zakończeniu wydarzenia i powrocie do domów. Odwiedziny grobów nieżyjących członków Klubu i działaczy gliwickiego Oddziału PTTK znajdujących się na odległych cmentarzach w Gliwicach i Pyskowicach postanowiono przełożyć na najbliższe dni po poprawie warunków atmosferycznych. W XVII Rajdzie Pamięci uczestniczyli: Adam Czerniawski, Elżbieta Falska, Grzegorz Kassa, Krzysztof Kotuła, Tadeusz Pizar, Małgorzata Radomska, Andrzej Skulski. W poniedziałek 23 października odwiedzono cmentarz na Wójtowej Wsi, gdzie odwiedzono grób byłego prezesa Oddziału PTTK Ziemi Gliwickiej Konstantego Dawidczyka i groby długoletnich członków Klubu Sylwestra Budzińskiego i Joachima Zubera. We wtorek 24 października odwiedzono groby działaczy  i członków Klubu położone na cmentarzach; w Pyskowicach – grób Jana Rychlika – byłego prezesa Klubu, w Łabędach grób Mariana Cetnarskiego – aktywnego członka Klubu, na Cmentarzu Lipowym grób prezesa Oddziału PTTK Ziemi Gliwickiej – Ilony Ulatowskiej, a na cmentarzu parafialnym w Sośnicy odwiedzono groby byłych członków Zarządu Klubu Stefana Kucharza i Krzysztofa Gałuszki oraz grób członka Klubu – Antoniego Foksa. Członkom Klubu zaangażowanym w organizację i udział w XVII Rajdzie Pamięci należą się ogromne podziękowania kol. Władysławowi Stawiarczykowi za odwiedzenie grobu patrona Klubu płk. Wł. Huzy w Bochni, kol. Elżbiecie Falskiej za zakup zniczy i dokumentację fotograficzną z rajdu, kol. Krzysztofowi Kotuła za ich transport, i oklejenie klubową naklejką, kol. Jarosławowi Szerszeniowi za odwiedzenie grobu kol. Krzysztofa Gałuszki na cmentarzu w Sośnicy.


Relacja: Adam Czerniawski

Zdjęcia: Elżbieta Falska