XVIII  Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę
Częstochowa  -  08.07.2023

W dniu 8 lipca 2023r. w Częstochowie na Jasnej Górze dobiegła końca XVIII Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa. Według informacji organizatorów brało w niej udział około 1400 rowerzystów, którzy przybyli w zorganizowanych grupach na błonia pod wałami jasnogórskiego klasztoru ojców paulinów. Dzięki pracy kol. Krzysztofa Bobis, który wcześniej dokonał rejestracji naszej grupy w komitecie organizacyjnym pielgrzymki otrzymaliśmy pamiątkowe znaczki oraz publicznie poinformowano pielgrzymów o naszym udziale w pielgrzymce. Część członków naszego klubu zdecydowała się na pokonanie krótszej trasy rowerowej pokonując część drogi samochodami. Pozostali członkowie naszej grupy zdecydowali się na pokonanie części trasy pociągiem Kolei Śląskich. Jednodniową najdłuższą trasę rowerową przeszło 160 km w tym dniu pokonał kol. Krzysztof Bobis, koledzy Grzegorz Kassa i Tadeusz Pizar rowerami pokonali trasę w jedną stronę. 

więcej

Spośród członków naszego Klubu rekordzistami w długości przejechanej trasy byli Danuta i Arkadiusz Prasołowie, którzy na Jasną Górę dotarli po rowerowej wędrówce rozpoczętej na Podlasiu 30 czerwca. Po dotarciu do Częstochowy mieli przejechane w trakcie tej wyprawy przeszło 900 km.
Wszyscy uczestnicy pielgrzymki zebrali się w Częstochowie na parkingu w pobliżu bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny. Po zaparkowaniu rowerów, pielgrzymi udali się do świątyni na krótką modlitwę. Tutaj zostali powitani przez ks. kanonika Jerzego Grochowskiego koordynatora pielgrzymki. Po otrzymaniu błogosławieństwa, wykonano pamiątkową fotografię uczestników pielgrzymki na schodach archikatedry i kolumna rowerzystów eskortowana przez policjantów wyruszyła Alejami NMP w kierunku Jasnej Góry.

Zdecydowana większość grup to rowerzyści reprezentujący różne parafie i stowarzyszenia katolickie kierowane przez swoich duszpasterzy. Sekretariat pielgrzymki poinformował o udziale kilku klubów rowerowych zrzeszonych w PTTK oraz innych grup zarejestrowanych w sekretariacie. Rowerowych pielgrzymów powitał przedstawiciel ojców paulinów. Odprawiona została msza św. koncelebrowana przez ks. bpa Marka Solarczyka z diecezji radomskiej oraz 2 kapłanów uczestniczących w pielgrzymce w tym ks. kanonika Jerzego Grochowskiego. Homilię wygłosił ks. bp Marek Solarczyk. Podkreślił, że pielgrzymka jest pięknym darem, przeżywanym w jedności i wspólnym trudzie. To wyraz oddania Bogu i odnowienia ufność w Niego.

„Za każdym razem kiedy wsiadacie na rower, przypominacie sobie, że są pewne reguły, zasady i przepisy, którymi kierujemy się w ruchu drogowym i musimy ich przestrzegać, też w trosce dla innych. To, że, kiedyś kupiliście rower i miał bardzo dobrą sprawność, to nie znaczy, że będzie miał też w kolejnym sezonie. Podobnie jest w naszym życiu, dlatego też bardzo ważne jest przygotowanie duchowe i ciągłe budowanie zaufania do Boga i budowanie wspólnoty”. Po zakończeniu nabożeństwa nastąpiły podziękowania organizatorów pielgrzymki dla koncelebrantów, służby liturgicznej i innych osób organizujących XVIII Pielgrzymkę Rowerzystów. Na zakończenie ks. kanonik Jerzy Grochowski przypomniał historię pielgrzymek rowerowych i zaprosił na przyszłoroczną XIX Ogólnopolską Pielgrzymkę Rowerową.

Po mszy św. pielgrzymi udali się do Kaplicy Matki Bożej by przed Cudownym Obrazem pomodlić się we własnych intencjach. Po zakończeniu uroczystości pielgrzymi udali się do swoich miejsc zamieszkania. Bezwietrzna pogoda i upał powyżej 30°C  podczas zakończenia XVIII Pielgrzymki Rowerowej, skłonił grupę uczestników do rezygnacji z pokonywania drogi powrotnej rowerami i wybrali powrót pociągami K. Śl.

W Zakończeniu XVIII Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę uczestniczyli członkowie klubu: Bożena i Krzysztof Bobis, Andrzej i Krystyna Czapla, Adam Czerniawski, Elżbieta Falska, Grzegorz Kassa, Krzysztof Kotuła, Tadeusz Pizar, Arkadiusz i Danuta Prasoł oraz kol. Czesław Zybura z „Wandrusa” Żory i kol. Marek Lancman z „Sokoła” Radlin.


Relacja: Adam Czerniawski

Zdjęcia: Elżbieta Falska

VI Rajd Rowerowy Rady Seniorów i Burmistrza Tarnowskich Gór
Brynek  -  29.07.2023

W sobotę 29 lipca 2023r. W Tarnowskich Górach odbył się VI Rajd Rowerowy organizowany przez tamtejszą Radę Seniorów i Burmistrza Miasta. Wydarzenie to stało się celem wycieczki klubowej. Członkowie Klubu spotkali się w odpowiednim czasie w Gliwicach na początku ul. Tarnogórskiej, by w możliwie krótkim czasie dotrzeć na Rynek w Tarnowskich Górach.  Po 30 minutowym odpoczynku w trakcie którego zwiedzono rynek, wypito poranna kawę w Cafe Silesia - Gryfny Kafyj i uzyskano potwierdzenie terenowe w punkcie IT, udano się pod gmach tarnogórskiego ratusza gdzie wykonano grupową fotografię. Następnie organizatorzy omówili trasę wycieczki, przypomnieli o obowiązku przestrzegania prawa o ruchu drogowym i wyruszono na trasę.

więcej

Trasa wycieczki prowadziła z Rynku w Tarnowskich Górach ul. Opolską, Towarową przez dzielnicę Sowice i Wincentego Pola do Puferek. Dalej jechaliśmy ul. Grzybową przez Repeckie i Kościelną w Strzybnicy. Na terenie Piasecznej zachowało się kilka zabytkowych budynków dawnej kolonii robotniczej Huty Żelaza Piaseczna. Pisemne wzmianki o tej kuźnicy pochodzą z 1415r. Jej młoty cajnarskie i miechy dymarskie napędzały koła wodne z których jedno jest eksponowane w skansenie przy Kopalni Zabytkowej w Reptach. Mimo ze region Tarnowskich Gór kojarzony jest z wydobyciem i hutnictwem srebra, to początki historii metalurgii na tym terenie oparte były na rudzie żelaza. Na tym terenie pracowały huty w Piasecznej i Hanusku. Po dotarciu do Brynku na terenie zespołu parkowo pałacowego wysłuchano pogadanki kol. Kazimierza Mierzwy o rodzie Donnersmarcków i ich działalności gospodarczej na tym terenie. Wykonano zbiorową fotografię na tle pałacu i przejechano w rejon Nadleśnictwa w Brynku by odwiedzić dobrze znane miejsce wielokrotnej mety rajdów  Święta Roweru BTKK CATENA.

W tym miejscu zdecydowana większość naszej grupy postanowiła o zakończeniu udziału w rajdzie i powrocie do Gliwic. Po pożegnaniu z organizatorami podjechano do Dworku Myśliwskiego w Brynku na kilkudziesięciominutowy odpoczynek przy kawie i na spożycie posiłku. Okazało się ze ten lokal ma również blisko 145 letnią tradycję, o czym świadczy wyeksponowany na ścianie dokument sądowy z 1878 r. Po posiłku wyruszono w trasę powrotną przez Połomię, Jesionę, Łubie, Pyskowice i Łabędy. Pokonując w tym dniu trasę około 70 km. W VI Rajdzie Rowerowym Tarnowskich Gór uczestniczyli: Adam Czerniawski, Danuta Fischer, Stanisław Herman, Mariola Mac Lean, Tadeusz Pizar, Julian Rzewódzki, Andrzej Skulski,  Władysław Stawiarczyk, Mariusz Szczurowski, Jarosław Szerszeń i Lucjan Wiślak. 

Relacja: Adam Czerniawski

Zdjęcia: Jarosław Szerszeń