Czerwiec 2023

Wyprawa Rowerowa
SZLAKIEM WOKÓŁ TATR
02  -  11.06.2023

W dniach 2 – 11 czerwca 2023r. dwóch członków Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Wł. Huzy - Mariusz Szczurowski i Wiesław Brożek - wyruszyło na rowerową wyprawę Szlakiem wokół Tatr. W związku z trwającymi pracami torowymi i trudnościami w dotarciu do Nowego Targu komunikacją kolejową uczestnicy ruszyliśmy z Żywca, dokąd dojechaliśmy pociągiem. Z Żywca przez góry i doliny, a dokładnie przez Pewel Wielką, Suchą Beskidzką, Rabę Wyżną dotarliśmy do Nowego Targu, gdzie rozpoczęliśmy podróż po Szlaku wokół Tatr. Wcześniej zaopatrzyliśmy się w paszport szlaku (rodzaj książeczki z miejscami na pieczątki ze  zwiedzanych obiektów) oraz darmową i dokładną mapę szlaku. 

więcej

Wybraliśmy trasę zasadniczą (do wyboru była jeszcze tzw. wariantowa i gravelowa) i ruszyliśmy przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Taki kierunek obiera wg. przewodnika po szlaku większość rowerzystów. Wspomniane wyżej trzy trasy łączą się w trzech punktach: Nowy Targ, Liptovsky Mikulas i Kezmarok i wtedy można niejako przeskakiwać z jednej trasy na drugą. My pozostaliśmy wierni trasie zasadniczej (oficjalnej) znakowanej na mapie na niebiesko (w terenie przeważnie oznakowanie zmienne, lokalne lub brak oznakowania). Trasa prowadziła przez Dolinę Orawy, okolice Jeziora Liptovska Mara, północny skraj Niżnych Tatr, Tatry Bielskie, Pieniny Spiskie by powrócić do Nowego Targu. Po drodze wspaniałe widoki, piękna przyroda i ciekawe zabytki także z listy UNESCO np. kościół artykularny w Twardoszynie , czy w Keżmarku albo w Letsinie, zbytkowe starówki w Liptovskim Mikulasu, Spiskiej Sobocie, Keżmarku, Spiskiej Beli.

Po zakończeniu pętli Szlaku wokół Tatr w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu otrzymaliśmy gadżety Szlaku Wokół tatr, gdyż odwiedziliśmy 29 z 30 obiektów Szlaku. Podczas podróżowania Szlakiem spotykaliśmy się z ciepłym przyjęciem ze strony pracowników informacji turystycznych w mijanych miastach. Bardzo mile nas przyjęto w Kacwinie i Urzędzie Gminy Łapsze Niżne.
Po zakończeniu pętli Szlaku wokół Tatr trasami Velo Dunajec i Velo Metropolis oraz Wiślaną Trasą Rowerową dotarliśmy do Krakowa po przejechaniu łącznie ok. 800 km w ciągu 10 dni.  Na sam Szlak wokół Tatr rowerzyści przeznaczają przeważnie 3-5 dni, ale naszym zdaniem można tam spędzić więcej dni zwiedzając muzea, kąpiąc się w termalnych źródłach, eksplorując jaskinie czy spacerując po zabytkowych starówkach. 


Relacja wraz ze zdjęciami: Wiesław Brożek

63. Ogólnopolski Szkoleniowy Zlot
Przodowników Turystyki Kolarskiej
Andrychów    -    04 - 10.06.2023

W dniach 4 - 10 czerwca 2023r. w Rzykach k. Andrychowa odbył się 63. Ogólnopolski Szkoleniowy Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej. Organizatorem zlotu był Klub Turystyki Rowerowej PTTK ANDROWER z Andrychowa wspólnie z Oddziałem PTTK w Jaworznie. Komandorem zlotu był kol. Wiesław Ogórek prezes „Androwera”, a jego zastępcą kol. Marek Koba z Oddziału PTTK w Jaworznie. W zlocie uczestniczyło zarejestrowanych 432 przodowników turystyki kolarskiej i osób towarzyszących. Do tej liczby, w/g szacunków organizatorów należy dodać około 150 osób niezarejestrowanych, które przybyły wraz oficjalnymi uczestnikami zlotu i z nimi korzystali z przygotowanych przez organizatora tras zlotowych poznając atrakcje turystyczne tego regionu. 

więcej

Zwiedzono wiele cennych zabytków między innymi w Wadowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej, Lanckoronie, Oświęcimiu i Zatorze, ruiny zamków w Lanckoronie i Barwałdzie Górnym. Zamki w Oświęcimiu, Zatorze oraz Spytkowicach. Zwiedzono muzea i izby regionalne w Andrychowie, Kętach, Oświęcimiu, Lanckoronie, Tomicach, Wadowicach oraz Wieprzu, a także wiele zabytków drewnianej architektury sakralnej. Pokonywano rowerami wymagające trasy Beskidu Małego i rekreacyjne Doliny Karpia na terenie Ziemi Oświęcimsko-Zatorskiej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się 2 piesze wycieczki górskie na Leskowiec i Babią Górę w których uczestniczyło po 100 zlotowiczów oraz spływ kajakowy po Wiśle na odcinku Las – Spytkowice.

W zlocie uczestniczyło 26 członków naszego gliwickiego Klubu, którzy zakwaterowali się w wielu rozproszonych obiektach noclegowych na terenie Andrychowa, Sułkowic i Inwałdu. Odległości miedzy tymi miejscami zakwaterowania  przekraczające często 10 km i znaczne wzniesienia terenu nie sprzyjały wzajemnym kontaktom naszych członków Klubu. Spotykaliśmy się na trasach zlotowych i wieczornych odprawach. Pomimo tych trudności z inicjatywy kol. Witolda Czempiela doszło w czwartek 8 czerwca do sympatycznego spotkania naszej grupy na terenie Mini ZOO Kucyk w Inwałdzie. Kolega Witold przygotował i pełnił funkcję gospodarza spotkania, w którym uczestniczyło kilkunastu członków Klubu za co serdecznie dziękujemy.

Oficjalne zakończenie 63. Ogólnopolskiego Szkoleniowego Zlotu Przodowników Turystyki Kolarskiej odbyło się wieczorem 9 czerwca. W uroczystości tej brał udział prezes Towarzystwa - Jerzy Kapłon. Wydarzenie to było okazją do podsumowania zlotu przez organizatorów oraz wręczenia wyróżnień w tym dyplomów i pucharów przedstawicielom komisji i klubów i sekcji uczestniczącym w ogólnopolskim konkursie na najlepiej pracującą komisję klub i sekcję turystyki kolarskiej w roku 2022, organizowanym przez K. T. Kol. ZG PTTK. Odebraliśmy dyplom i puchar za zajęcie III miejsca w tym konkursie. Zespołowo zwyciężyliśmy w konkursie na najliczniejszą drużynę tego zlotu. Za ten sukces wręczono nam puchar i dyplom oraz nagrodę rzeczową w postaci musu owocowego Kubuś, ufundowanego przez sponsora firmę MASPEX z Wadowic. Kolega Stanisław Radomski okazał się najstarszym uczestnikiem zlotu i został uhonorowany okolicznościowym dyplomem i pucharem. Nowo mianowanym Honorowym Przodownikom turystyki kolarskiej wręczono legitymacje oraz dyplomy. Legitymacje Honorowego Przodownika turystyki kolarskiej wręczono członkom naszego Klubu, obecnym na uroczystym zakończeniu zlotu kolegom Władysławowi Stawiarczykowi i Jarosławowi Szerszeniowi. Ogłoszono wyniki konkursów zlotowych i wręczono nagrody zwycięzcom. Dokonano wręczenia legitymacji przodownickich uczestnikom zlotowego kursu przodownickiego.

63. Ogólnopolski Szkoleniowy Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej został wysoko oceniony zarówno przez członków K.T. Kol. ZG PTTK, jak i jego uczestników podczas narady prezesów klubów turystyki kolarskiej zorganizowanej w dniu 8 czerwca. Ogromny zapał skromnego grona organizatorów i determinacja w przezwyciężaniu trudności doprowadziły do pełnego sukcesu tej imprezy, za co należą się im ogromne podziękowania. 


Relacja: Adam Czerniawski
Zdjęcia: Jarosław Szerszeń

II Dni Paniówek
Paniówki    -    17.06.2023

W dniu 17-go czerwca 2023r. z gliwickiego rynku wyruszyła 7-mio osobowa grupa rowerzystów Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Władysława Huzy na II-gie Dni Paniówek. Trasa wiodła przez Bojków i Przyszowice. Po przybyciu do Parku Joanny w Paniówkach na miejsce festynu wykonaliśmy wspólne zdjęcie z organizatorami: v-ce wójtem Gminy Gierałtowice, Prezesem Towarzystwa Miłośników Paniówek oraz Sołtysem Paniówek. Po wykonaniu pamiątkowej fotki wyżej wymienieni oficjele dokonali uroczystego otwarcia II- gich Dni Paniówek. Osoby przybyłe na festyn mogły skorzystać z bogatej oferty kulinarnej smakołyków z miejscowego koła gospodyń wiejskich takich jak: kołocze, pasztety, pajdy chleba ze smalcem, ogórków małosolnych i wielu innych. Na gorąco były przygotowane: kiełbaski, karczek, krupnioki z grilla.

więcej

Płynący czas umilały zespoły muzyczne występujące na  estradzie pod namiotem. Dla dzieci i młodzieży były przygotowane: koniki kucyki do przejażdżek, wielkie dmuchane zamki do zjeżdżania, malowanie twarzy dzieci, konkursy rysunkowo –malarskie oraz stragany z zabawkami. W miłej atmosferze biesiadowaliśmy degustując różne specjały ale czas nieubłaganie mijał i około 18:00 udaliśmy się w drogę powrotną z postanowieniem uczestniczenia w kolejnych dniach Paniówek za rok.  


Relacja wraz ze zdjęciami: Jarosław Szerszeń

XXVII Rajd Święto Roweru
I Rajd  Szlakiem Stanic Rowerowych Miasta Kalety
Kalety    -    24.06.2023

W sobotę 24 czerwca 2023r. Bytomski Turystyczny Klub Kolarski CATENA w ramach 27. Rajdu Święto Roweru zorganizował I Rajd Kolarski do Kalet „Szlakiem Stanic Rowerowych Miasta Kalety”. Do udziału w rajdzie organizatorzy zaprosili liczne klubu z terenu Górnego Śląska oraz Opolszczyzny. Wśród uczestników tej imprezy byli również członkowie naszego Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Władysława Huzy - Wiesław Brożek, Adam Czerniawski, Bogusław Iwaniuk, Ryszard Małkowski, Wojciech Miotła, Andrzej Skulski, Władysław Stawiarczyk, Mariusz Szczurowski, Jarosław Szerszeń oraz Elżbieta Woźniak. Uczestnicy po przybyciu na teren  Ichtioparku w Kaletach i zarejestrowaniu się w biurze rajdu, otrzymali potwierdzenie udziału, pamiątkową naklejkę rajdową oraz bon na bezpłatny posiłek.

więcej

Przybyłych powitał komandor rajdu kolega Piotr Wicher, prezes BTKK CATENA kol. Zenon Kaszowicz, władze samorządowe Miasta Kalety oraz ks. Tomasz Maniura z Oblackiego Centrum Młodzieży NINIWA w Kokotku.  Komandor rajdu przedstawił program przebiegu wydarzenia, a następnie ubrany w historyczny strój cyklisty z lat 30 ubiegłego wieku, na zabytkowym rowerze z tego okresu marki Wanderer,  poprowadził uczestników na 15 km trasę rajdu.

Z Ichtioparku wyruszono w kierunku Stanicy Myśliwskiej, przy której wykonano zdjęcia i wylosowano numer uczestnika rajdu, któremu podczas zakończenia wręczono nagrodę. Kolejną stanicę rowerową, którą odwiedzono była Stanica Donnersmarcka i pomnik przyrody Cis Donnersmarcka przy trasie rowerowej 421. Tą trasą powrócono na skraj dzielnicy Jędrysek i udano się w kierunku Truszczycy,  Aleją Dębów by odwiedzić trzecią stanicę na terenie tej dzielnicy miasta Kalety. Tu również wykonano fotografie i wylosowano numer uczestnika loterii rajdowej. Była to ostatnia stanica na trasie rajdu. Powrócono na teren Ichtioparku, gdzie rozegrano trzy konkursy zręcznościowe: rzutu do celu, łapania kaczek i koła szczęścia. Wszystkich uczestników zaproszono na turystyczny posiłek w postaci dużej porcji kiełbasy z grilla z dodatkami, herbatę lub kawę, na drogę powrotną każdy uczestnik otrzymał wodę mineralną i smaczną drożdżówkę. Po podsumowaniu wyników konkursów nastąpiło uroczyste zakończenie rajdu podczas którego ogłoszono wyniki rozegranych konkursów. Zespołowo nasz Klub zajął drugie miejsce w konkursie na najliczniejszą drużynę. Kolega Andrzej Skulski został jednym z trzech laureatów loterii przeprowadzonej przy jednej ze stanic. Komandor, prezes BTKK Cateny i przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń i władz samorządowych Miasta Kalety, podziękowali uczestnikom za tak  liczny udział i zaprosili na trasy po pięknych terenach wokół ich miasta. Organizatorzy podziękowali władzom Kalet, sponsorom i fundatorom nagród za ofiarność bez której ta wspaniała impreza nie mogłaby się odbyć. Komandor rajdu zaprosił na podobną imprezę w przyszłym roku i ogłosił zakończenie I Rajdu Kolarskiego Szlakiem Stanic Rowerowych Miasta Kalety. Większość uczestników po tej ceremonii udała się w kierunku swoich miejsc zamieszkania. Pozostali w tym cała grupa RKTK WAGABUNDA i KTK WANDRUS w Żorach i kol. Adam  udali się do domów odwiedzając po drodze Stanicę Rowerową Garbaty Mostek, by wypełnić wymogi regulaminu regionalnej Odznaki Krajoznawczej „Szlakiem Stanic Rowerowych Miasta Kalety”. 


Relacja:  Adam Czerniawski

Zdjęcia: Adam Czerniawski, Jarosław Szerszeń