Październik 2022

53. Klubowy Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej

Gliwice - 08.10.2022

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią w siedzibie Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Władysława Huzy w dniu odbył się 53. Klubowy Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej. W spotkaniu, które poprowadził prezes Klubu kol. Adam Czerniawski uczestniczyli: Witold Czempiel, Elżbieta Falska, Tadeusz Pasierb, Małgorzata i Stanisław Radomscy, Mariusz Szczurowski, Jarosław Szerszeń i Stanisław Uliasz. Przy kawie, herbacie i ciasteczkach prowadzący spotkanie przedstawił stan wykonania tegorocznego planu pracy i podziękował wszystkim zaangażowanym w te działania członkom Klubu, za jego sprawną realizację. Kolega Stanisław Radomski wysoko ocenił organizowany przez kol. Czesława Furmanka I Rajd Pogranicza Małopolski i Podkarpacia.

więcej

Kol. Jarosław Szerszeń zasugerował by organizowany przez kol. Czesława Furmanka II Rajd Pogranicza Małopolski i Podkarpacia w przyszłym roku przedłużyć o kilka kolejnych dni. Kolega Mariusz Szczurowski zaproponował przodownikom organizację kilkudniowej wycieczki rowerowej „Historyczno-kulturowo- przyrodniczym szlakiem wokół Tatr”. Kolega Tadeusz Pasierb zapytał o terminy i lokalizację baz noclegowych przyszłorocznych imprez centralnych. Niestety ze względy na trwające jeszcze rozmowy KTKol. ZG PTTK z potencjalnymi organizatorami udzielenie wyczerpującej odpowiedzi było niemożliwe. Kolega Stanisław Radomski zachęcił do zdobywania Odznaki Krajoznawczej - Miejsca Kultu Jana Pawła II. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze. Po wyczerpaniu tematów prowadzący podziękował zebranym za przybycie i zakończył spotkanie. Osobne podziękowania skierował do koleżanek Małgorzaty i Elżbiety za przygotowanie kawy i herbaty.


Relacja: Adam Czerniawski

65. Zakończenie Turystycznego Sezonu Kolarskiego

Chudów - 09.10.2022

W dniu 9 października 2022r. roku Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Władysława Huzy w Gliwicach zorganizował 65. Zakończenie Turystycznego Sezonu Kolarskiego z metą obok ruin zamku w Chudowie. Komandorem rajdu był kol. Adam Czerniawski. Dla mieszkańców Gliwic został zorganizowany wspólny wyjazd z gliwickiego rynku o godzinie 9:00. Liczba osób zdecydowanych na udział w rajdzie pod opieką przodowników naszego klubu to blisko 40 osób. Opracowanie trasy i poprowadzenie wycieczki ma metę rajdu w Chudowie powierzono kol. Jarosławowi Szerszeniowi. Dokonano podziału grupy uczestników na dwie kolumny rowerzystów, z których pierwszą poprowadził osobiście kol. Jarosław, a pomagała mu kol. Krystyna Szczepanek-Lachman.

więcej

Drugą kolumnę poprowadził kol. Roman Kopeć, a pomagał mu kol. Witold Czempiel. Obie grupy dotarły do mety, trasą prowadzącą z gliwickiego Rynku przez Bojków, Przyszowice do Chudowa w wyznaczonym czasie.
Pozostałe grupy zorganizowane oraz indywidualni uczestnicy dotarli bezpośrednio na metę własnymi trasami. Na tereny wokół zamku przybyło około 250 rowerowych turystów. Na mecie zorganizowane zostało biuro rajdu pod kierownictwem kol. Danuty Prasoł, której pomagały kol. Elzbieta Majka i Ewa Sokołowska oraz kol. Krzysztof Kotuła. Odbyły się konkursy rajdowe rozgrywane w dwóch kategoriach wiekowych. Konkurs krajoznawczy który, przygotował i poprowadził kol. Jarosław Szerszeń, nasza kol. Elżbieta Falska zajęła wnim IV-miejsce. Konkurs sprawnościowy "rowerowy tor przeszkód" poprowadzony został przez kol. Krzysztofa Bobis, w którym w kategorii osób dorosłych IV-miejsce zajęła nasza koleżanka klubowa Martyna. Konkurs rzutu oponami rowerowymi poprowadzony przez kol. Arkadiusza Prasoła dla osób dorosłych – 51 uczestników i kol. Romana Kopeć dla dzieci i młodzeży – 40 uczestników. Dodatkową atrakcją było ognisko turystyczne przygotowane przez kol. Pawła Szypa, przy którym można było upiec różne smakołyki we własnym zakresie. Zgłaszający się w biurze uczestnicy otrzymali pamiątkowy znaczek rajdowy oraz potwierdzali swą trasę wycieczki rowerowej okolicznościową pieczątką rajdową w książeczkach wycieczek kolarskich. Dzięki staraniom kol. Jarosława Szerszenia całość imprezy była rejestrowana przez Telewizję Imperium. W rajdzie uczestniczyli rowerzyści reprezentujący kluby rowerowe zrzeszone w PTTK, członkowie innych stowarzyszeń i grup rowerowych naszego województwa oraz turyści indywidualni. Miłą niespodziankę organizatorom swoim udziałem w imprezie sprawiły zorganizowane grupy młodych rowerzystów reprezentujące gliwickie szkoły podstawowe: SP 21 i SP 14. Zarejestrowano udział 72 osób w wieku szkolnym oraz 178 dorosłych uczestników tego wydarzenia.
Wręczono 2 puchary dla najliczniejszych na mecie rajdu drużyn, którymi okazały się: w kategorii młodzieżowej Szkolny Klub „80 Rowerów” przy SP nr 21 w Gliwicach – 51 osób. Drugi puchar przypadł reprezentacji Oddziałowej Komisji Turystyki Kolarskiej „Sokół” Oddziału PTTK w Radlinie 29 osób.
Licznie reprezentowana była grupa członków Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im Wł Huzy 29 osób, Klub „ Mysłowice na kole” – 28 osób, Sekcja Turystyki Kolarskiej przy SP14 w Gliwicach – 20 osób, RKTK WAGABUNDA z Katowic - 17 ,KTK WANDRUS z Żor – 16 osób, BTKK „Catena” z Bytomia - 15 osób. W skromniejszych składach przybyli turyści z KTK Gronie z Tychów – 8 osób, Klubu „Niepokonani” z Jaworzna – 7 osób, KTR „Cykloza” z Sosnowca – 6 osób, Sekcji Rowerowej Koła PTTK TRION z Knurowa – 6 osób, Koła PTTK Ramża z Czerwionki – Leszczyn – 5 osób, Stowarzyszenia Wycieczki Rowerowe Śląsk – 3 osoby. Przybyli turyści rowerowi z Dąbrowy Górniczej i Świętochłowic.
Po podsumowaniu wyników konkursów rajdowych zwycięzcom zostały wręczone nagrody rzeczowe zakupione przez organizatorów ze środków pochodzących z wpisowego na rajd oraz upominki promocyjne przekazane przez Miasto Gliwice i Starostwo Powiatowe w Gliwicach.

Relacja: Adam Czerniawski
Zdjęcia: Elżbieta Falska, Jarosław Szerszeń

Zakończenie Sezonu 2022 - KTK "GRONIE" Tychy

Bieruń - 16.10.2022

W niedzielę 16 października 2022r. członkowie TKK PTTK im. Władysława Huzy uczestniczyli w wycieczce w ramach Zlotu Gwiaździstego - Zakończenia Sezonu 2022 organizowanego przez zaprzyjaźniony Klub Turystyki Kolarskiej „Gronie” z Tych z metą w Bieruniu. Przy pięknej jesiennej pogodzie nasza ekipa w 7 osobowym składzie dotarła na bieruński rynek i dołączyła do pozostałych uczestników Zlotu rozpoczynających zwiedzanie zabytków Bierunia Starego pod przewodnictwem profesjonalnego przewodnika. Wszyscy uczestnicy Zlotu byli pod wrażeniem interesujących informacji historycznych oraz legend przekazywanych przez przewodnika. Szczególną atrakcja fotograficzną były dawne pompy żeliwne na granitowej płycie w otoczeniu żeliwnych postaci przedstawiających duszki związane z wodą tzw. ”utopce”.

więcej

Z Rynku udaliśmy się do Starobieruńskiej Grobli, która jest pozostałością po wielkiej inżynierii hydrotechnicznej. Powstała w latach 1530-1540, w celu ochrony miasta przed wodami nieistniejącego już dzisiaj Wielkiego Stawu Bieruńskiego, na którym prowadzono hodowlę ryb na skalę przemysłową. Przejechaliśmy kilometrowym odcinkiem Grobli słuchając historii z nią związanych. W drodze na miejsce mety Zlotu odwiedziliśmy cmentarz żydowski z końca XVIIw. oraz już współczesne atrakcje jak kąpielisko „Łysina” i rzeźbę Alfreda Nobla przed budynkiem zakładów materiałów wybuchowych NITROERG S.A., Plac Alfreda Nobla.

Na mecie zlokalizowanej na terenie „Pub Leśna” przy ul. Za Kanałem 28a nastąpiło uroczyste powitanie uczestników zlotu. Odbyły się konkursy w jeździe „żółwiej” i na czas. Najliczniejszej drużynie, rodzinie i najmłodszemu uczestnikowi wręczono puchary. Natomiast wszyscy zapisani uczestnicy mieli prawo do udziału w loterii fantowej. Ta ostatnia konkurencja okazała się szczęśliwa prawie dla wszystkich naszych uczestników. Natomiast puchar dla najliczniejszej drużyny przypadł dla Klubu „Wagabunda” z Katowic, chociaż nasza ekipa na mecie powiększyła się o 2 uczestników więcej, jednak to nie wystarczyło.

Po zakończeniu ok. godz. 13-tej niektórzy nasi koledzy udali się w drogę powrotną różnymi trasami, natomiast grupa w 5 osobowym składzie udała się trasą przez Paprocany do Mikołowa, gdzie celem było odwiedzenie miejsc związanych z „Ludźmi pióra” aktualnego hasła zadania doraźnego KTKol. ZG PTTK na 2022r. Odwiedzono miejsca uhonorowane tablicami pamiątkowymi dla Rafała Wojaczka, Konstantego Prusa i Cypriana Kamila Norwida. Postacie te zostały docenione za szczególny związek z historią Mikołowa.

W wycieczce uczestniczyli: Witold Brol, Mariola MacLean, Grzegorz Kassa, Roman Kopeć, Wojciech Miotła, Julian Rzewódzki, Mariusz Szczurowski, Jarosław Szerszeń, Jan Zabrzeński.

Relacja wraz ze zdjęciami: Julian Rzewódzki

XVI Rajd Pamięci
Gliwice, Pyskowice - 23.10.2022

W dniu 23.10.2022r. XVI Rajd Pamięci Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Władysława Huzy. Jego uczestnicy spotkali się przed bramą Cmentarza Centralnego w Gliwicach, na którym spoczywa najwięcej byłych aktywnych członków naszego Klubu. Uczestników powitał komandor kol. Adam Czerniawski i wręczył kol. Grzegorzowi Kassa zdobyta Odznakę Krajoznawczą Polski w stopniu srebrnym wraz z zweryfikowaną dokumentację tej odznaki. Następnie na terenie tej nekropolii odwiedzono groby honorowego członka Klubu – pierwszego prezesa Oddziału PTTK w Gliwicach – Zdzisława Brzezińskiego, byłych prezesów Klubu - Jerzego Tyndyka, Jerzego Kalli, Mieczysława Poniewskiego, byłych wiceprezesów – Kazimierza Dybkowskiego, Krzysztofa Jarzyńskiego, Miłosława Niewieczerzała, byłego sekretarza Klubu Jana Szychowskiego i byłych członków Zarzadu Klubu – Jarosława Moroza, Jerzego Falskiego.

więcej

Przy każdym z grobów kol. Stanisław Radomski podzielił się wspomnieniami dotyczącymi pochowanych w tych miejscach działaczy, przypomniał ich działalność i osiągnięcia. Na kilka minut zatrzymaliśmy się przy Pomniku Ofiar Marszu Śmierci, jaki przeszedł przez nasze miasto w dniach 17-21 stycznia 1945r., w trakcie ewakuacji Obozu Koncentracyjnego w Oświęcimiu. Przedstawiono tragiczne zdarzenia związane ewakuacja w pierwszych dniach tej akcji czterech obozów pracy położonych na terenie naszego miasta i marszu więźniów na trasie Gliwice – Sośnicowice – obóz pracy Blechhammer, Prudnik – obóz pracy Gross Rosen. Po opuszczeniu Cmentarza Centralnego dojechano do Wójtowej Wsi, gdzie na tamtejszym cmentarzu odwiedzono groby byłych członków klubu Sylwestra Budzińskiego i zmarłego w tym roku Joachima Zubera. Tu również zapalono znicze, a swoimi wspomnieniami o zmarłych podzielili się z kol. Małgorzata i Stanisław Radomscy oraz kol. Jarosław Szerszeń.
Po opuszczeniu terenu cmentarza uczestnicy rajdu udali się przez centrum miasta do nekropolii położonych we wschodnich dzielnicach Gliwic tj. Cmentarza Lipowego na Zatorzu, gdzie odwiedzono groby Mariana Kowalczyka byłego członka Zarządu Klubu i Ilony Ulatowskiej byłego prezesa Oddziału PTTK Ziemi Gliwickiej.
Następnie grupa ta dojechała do dzielnicy Sośnica by na tamtejszym cmentarzu odwiedzić groby byłych członków Zarządu Klubu - Stefana Kucharza i Krzysztofa Gałuszki oraz kol. Antoniego Foksa. Na trasie Wójtowa Wieś - Gliwice Sośnica - Gliwice grupę poprowadził kol. Jarosław Szerszeń, a pomagała mu kol. Małgorzata Radomska. Z Wójtowej Wsi w kierunku Łabęd i dalej Pyskowic wyruszyli kol. Adam Czerniawski i kol. Mariusz Szczurowski. Odwiedzili oni w Łabędach grób byłego członka Klubu kol. Mariana Cetnarskiego, a w Pyskowicach odwiedzili grób byłego członka honorowego Klubu, założyciela i wieloletniego prezesa KTK Watra – Jana Rychlika. Na wszystkich odwiedzanych grobach zapalono znicze opatrzone okolicznościową naklejką. Zakupem, transportem zniczy wykonaniem naklejek na znicze zajmował się kol. Krzysztof Kotuła. Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i uczestniczącym w tym wydarzeniu składamy serdeczne podziękowania.

Relacja: Adam Czerniawski
Zdjęcia: Krzysztof Kotuła, Jarosław Szerszeń