Wrzesień 2022

28. Rowerowe Pożegnanie Wakacji
Ornontowice - 04.09.2022

W dniu 4 września 2022r. członkowie i sympatycy Klubu Turystyki Kolarskiej PTTK im. Władysława Huzy z Gliwic zorganizowali wspólną zabawę w Amfiteatrze parkowym w Ornontowicach. Okazją do Rajdu było 28. Rowerowe Pożegnanie Wakacji. Grupy z Gliwic przyprowadzili kol. Jarek Szerszeń, a zamykał Roman Kopeć oraz kol. Adam Czerniawski zamykał Krzysztof Bobis i Tadeusz Pizar. Na listę uczestników Rajdu wpisały się 143 osoby.

Na mecie oczekiwał wodzirej, który w rytm popularnej muzyki umilał czas rajdowcom i przepędzał chmury, z których chwilami spadał rzęsisty deszcz. Kompleksową opiekę nad Biurem Rajdu sprawowała nieoceniona kol. Małgosia Radomska, a podstawową konkurencję: slalom rowerowy poprowadził niezawodny kol. Krzysztof Bobis.

więcej

W slalomie wzięło udział 24 uczestników z czego najlepszy okazał się Patryk Podleśny. Kolejne miejsca zajęli Leon Wawrzynkiewicz, Laura Wawrzynkiewicz, Marysia Kuś i Filip Leszczyński. Nagrody odebrały też 5 i 6 letnie maluchy: Nikodem Krotofil i Kamila Kowal. Sporo radości sprawiły konkurencje drużynowe: wędrówka gąsienic napędzanych siłą przesuwających się wewnątrz osób. Uczestnicy mogli spożyć własne kiełbaski pieczone na grillu pod pieczą kol. Krzyśka Kotuły. Najliczniejsza drużyna (12 osób) przyjechała z Radlina reprezentując Klub „SOKÓŁ”, ale bezkonkurencyjna okazała się młodzież ze szkoły SP nr 21 z Gliwic (37 osób) pod kierownictwem pani Anny Guzek oraz ze szkoły SP nr 14 z Gliwic pod opieka pani Danuty Szyp. Niezawodni młodzi ludzie razem odtańczyli makarenę i belgijkę sprawiając sporo radości uczestnikom rajdu. Całość sfilmowała telewizja Imperium.

Komandorzy Rajdu: Danuta i Arkadiusz Prasoł

Zdjęcia: Danuta Prasoł, Jarosław Szerszeń

Szlakiem wokół Tatr
Nowy Targ -
05 - 08.09.2022

W dniach 5 – 8 września 2022r. odbył się rajd Szlakiem wokół Tatr w 5 osobowym składzie: Julian Rzewódzki jako prowadzący, Wojciech Miotła, Grzegorz Kasa członkowie Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Władysława Huzy oraz Czesław Zybura i Michał Jastrzębski z zaprzyjaźnionych klubów: „Wandrus” Żory i „Ramża” Czerwionka-Leszczyny, którzy pokonali ponad 300 km trasę wokół Tatr.

Szlak jest projektem o nazwie „Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr”, to produkt turystyczny Euroregionu „Tatry” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A PL-SK 2014-2020.


więcej

Szlak prowadzi przez historyczno-kulturowe krainy: Podhale, Orawę, Liptów i Spisz. Nawiązuje do dziedzictwa historyczno-kulturowego najstarszej sieci osadniczej (Nowy Targ, Ludźmierz, Szaflary, Frydman, Kacwin) po stronie polskiej, a po stronie słowackiej (Dolny Kubin, Liptowski Mikulasz, Kieżmark, Poprad, Stara Lubownia). Podczas rajdu kierowano się przewodnikiem Wojciecha Goja „Rowerem wokół Tatr” i oficjalnym przebiegiem szlaku, bez skrótów wg tzw. pętli OFCL w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Po polskiej stronie budowa szlaku została praktycznie zakończona w całości i przebiega po asfaltowych ścieżkach rowerowych. Na Słowacji, gdzie wciąż trwa budowa kolejnych odcinków szlaku to tylko 1/3 wydzielone ścieżki rowerowe, pozostałe to drogi boczne oraz drogi główne z uciążliwą jazdą. Trasa podzielona była na 4 etapy: Nowy Targ – Nowy Kubiń, Nowy Kubiń – Poprad, Poprad – Stara Lubownia – Kacwin, Kacwin – Nowy Targ w sumie 345km.

Trasa była trasa wymagającą kondycyjnie z dość znacznymi podjazdami, ale atrakcyjna pod względem krajoznawczym i widokowym. Dużym atutem posiłkowym w zwiedzaniu jest „Paszport rowerowego odkrywcy Szlaku wokół Tatr” z ciekawymi atrakcjami na szlaku. Za odwiedzenie wszystkich atrakcji zawartych w Paszporcie i uzyskanie potwierdzeń otrzymaliśmy upominki od zarządzających projektem Szlak wokół Tatr. Zapraszam do galerii foto z naszego rajdu.

Relacja: Julian Rzewódzki

Zdjęcia: Wojciech Miotła, Julian Rzewódzki, Czesław Zybura

VIII Piknik Rowerowy Rady Osiedla Kopernik
Gliwice / Zabrze - 17.09.2022

W ramach współpracy z Radą Osiedla Kopernika w Gliwicach grupa członków Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Władysława Huzy ( Adam Czerniawski, Elżbieta Falska, Irena i Witold Kapuścińscy, Tadeusz Pizar, Martyna Prokwite, Mariusz Szczurowski, Paweł Szyp) uczestniczyli w VIII Pikniku Rowerowym RO Kopernika. W tym wydarzeniu uczestniczyło 11 mieszkańców osiedla dla których przygotowano wycieczkę rowerową pod hasłem „Poznajemy Nasze Miasto”. W tym chłodnym i pochmurnym dniu na udział w wycieczce zdecydowało się niewiele osób. Na starcie uczestnicy otrzymali napoje i batony energetyczne, oraz słodycze, a w trakcie przerwy w wycieczce okolicznościowe medale. Trasa prowadziła spod siedziby RO Kopernika przez dzielnice Szobiszowice, Zatorze, Żerniki, Zabrze Maciejów i dalej przez Żerniki i Osiedle Obrońców Pokoju na Osiedle Kopernika w Gliwicach, po przejechaniu 23 km.

więcej

W trakcie wycieczki zaprezentowano uczestnikom obiekty o ciekawej historii między innymi na Szobiszowicach Dwór Welczków, stary kościółek pw. Św. Bartłomieja, zwiedzono Radiostację Gliwicką. Na Zatorzu: zabytkową wieżę ciśnień, zwiedzono oddział Muzeum Gliwice - Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, zaprezentowano historię dzielnicy i dwóch kościołów w tej dzielnicy oraz dom w którym mieszkał Horst Bieniek, śląski pisarz tworzący w języku niemieckim znany gliwiczanom z czterech tomów powieści o życiu miasta w latach 1939-1945. Tą część wycieczki kończy spacer wokół tężni solankowej w Parku Kultury i Wypoczynku Gliwice-Zabrze. Na dłuższy odpoczynek i przedpołudniową kawę, wycieczka dojechała do Szybu Maciej. Po tej przerwie przez Las Komunalny Maciejów powróciliśmy do Żernik, gdzie organizator wycieczki przedstawił historię tej dzielnicy i pokazano uczestnikom pamiątki po tragicznych epidemiach jakie na przestrzeni wieków dotknęły tą dzielnicę i sąsiednie Szobiszowice tj. miejsca pochówku zmarłych na cholerę z kaplicą św. Jana Nepomucena i o wiele starszą „latarnią umarłych”. Zatrzymano się na chwilę przy żernickim pomniku poległych mieszkańców w I wojnie światowej. W Lesie Łabędzkim odwiedzono cmentarzyk choleryczny z roku 1830. Wycieczkę zakończono na Osiedlu Kopernika przy analematycznym zegarze słonecznym. Niestety próba odczytania czasu zakończenia wycieczki nie powiodła się ze względu na duże zachmurzenie. Organizator VII Pikniku Rowerowego przewodniczący RO Kopernika – Witold Kapuściński oraz prowadzący wycieczkę – Adam Czerniawski podziękowali uczestnikom za udział i miła atmosferę w czasie jej trwania i ogłosili zakończenie wycieczki.

Relacja: Adam Czerniawski

Zdjęcia: Elżbieta Falska

Rajd Rowerowy
Pamiętamy o tragedii żołnierzy NSZ oddziału
Henryka Flame ps. Bartek

Barut - 24.09.2022

Rynek Gliwice, dnia 24.09.2022r w miejscu zbiórki na rajd „Pamiętamy o tragedii żołnierzy NSZ oddziału Henryka Flame ps. Bartek” zorganizowanego przez Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Władysława Huzy spotkało się ośmiu turystów kolarzy. Po omówieniu zasad bezpieczeństwa poruszania się po drogach publicznych wyruszyliśmy w drogę do Dąbrówki pod przewodnictwem kolegów Romana Kopeć i Jarosława Szerszeń trasą: Brzezinka, Rzeczyce, Taciszów, Bycina, Niewiesze, Toszek, Dąbrówka. Na miejscu dołączyło do nas troje członków naszego klubu, trójka kolegów z „Cateny” Bytom oraz członkowie kolarskiego klubu z Tarnowa Opolskiego - jedenaście osób. Uroczysta polowa Msza Św. z ceremoniałem wojskowym odprawiona została na "Polanie Śmierci" po której odbył się apel poległych i salwy honorowe. Na koniec uroczystości organizatorzy zaprosili przybyłych na gorącą grochówkę. Po posileniu się i krótkiej sesji zdjęciowej grupy kolarzy powróciły do miejsc zamieszkania.

Relacja: Roman Kopeć
Zdjęcia: Jarosław Szerszeń

Rodzinny Rajd - Rowerowa Jesień
IX Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna

Gliwice - Czechowice - 25.09.2022

IV Rodzinny Rajd – Rowerowa Jesień Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Władysława Huzy odbył się w niedzielę 25 września 2022r. Rajd ten organizowany przez przodownika turystyki kolarskiej Krzysztofa Kotuła był częścią ogólnopolskiej IX Międzypokoleniowej Sztafety Turystycznej pod patronatem ZG PTTK. Nasza cykliczna impreza ujęta w klubowy kalendarzu imprez posiada formę zlotu gwieździstego, gdzie uczestnicy przybywają na metę Rajdu dowolnymi trasami z miejsc zamieszkania.

Meta Rajdu jak w latach poprzednich została umiejscowiona na terenie miejskiego Ośrodka Wypoczynkowego Czechowice nad zalewem w części zwanej potocznie „grillowiskiem”, gdzie przybywających uczestników Międzypokoleniowej Sztafety Turystycznej witał komandor Rajdu, a Prezes Klubu – Adam Czerniawski uhonorował medalami przybyłą na Rajd młodzież .

Strudzeni rowerowymi trasami dojazdu turyści chętnie skorzystali z możliwości grillowania własnych produktów na wcześniej rozpalonych paleniskach. Miło mijał czas na wspólnych rozmowach przy wspominaniu wielu turystycznych wydarzeń, które zapadły nam na lata w pamięci. Punktem kulminacyjnym naszego turystycznego spotkania była loteria fantowa, gdzie „sierotki” Jaś i Zosia losowały fanty z puli nagród. Sponsorami nagród był ZG PTTK oraz Miasto Gliwice - DZIĘKUJEMY.

Ze względów na statystyczny obowiązek informujemy, że w rajdzie udział wzięło 35 osób w tym czterech przedstawicieli „Wagabundy” z Katowic oraz dwóch reprezentantów „Sokoła” z Radlina. Serdecznie dziękujemy za udział w gliwickiej Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej i polecamy się na przyszłość naszymi imprezami turystycznymi.

Relacja: Krzysztof Kotuła

Zdjęcia: Elżbieta Falska

Światowy Dzień Turystyki
Dzień Drzwi Otwartych Oddziału PTTK

Gliwice - 27.09.2022

W dniu 27-go września obchodzony jest Światowy Dzień Turystyki i z tej okazji Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Władysława Huzy zorganizował rajd rowerowy. Rajd Rowerowy z Uśmiechem rozpoczął się o godzinie 10:00 na gliwickim Rynku. Celem rajdu było odwiedzenie ciekawych miejsc w rejonie Rachowic. Odwiedzono kolejno: kamień upamiętniający miejsce zamordowania w lesie przez kłusowników Marka Szlenzaka 31-go grudnia 1989 roku, ścieżkę przyrodniczą zwaną Szwajcarią Rachowicką z pięknymi okazami flory i z ciekawym ukształtowaniem terenu, grotę Matki Boskiej z sąsiadującym stawem, szkółkę leśną i na zakończenie miejsce śmierci dr. Juliusza Rogera. Po tych wszystkich wrażeniach z uśmiechem na twarzy (jak przystało na tym rajdzie) wróciliśmy do Gliwic przejeżdżając około 40km. W trakcie rajdu wielokrotnie spotykaliśmy w lesie miłośników grzybów. Należy dodać że nasz rajd był jedną z wielu imprez turystycznych zorganizowanych tego dnia z okazji Dnia Drzwi Otwartych PTTK i Światowego Dnia Turystyki. Rajd przygotował i poprowadził Jarosław Szerszeń.

Relacja wraz ze zdjęciami: Jarosław Szerszeń