Wycieczka Klubowa na X Jarmark Cysterski
01.05.2022

W niedzielę 1 maja 2022r. odbyła się wycieczka klubowa do Jemielnicy. Pretekstem do jej zorganizowania był organizowany tam przez władze tamtejszej gminy X Jarmark Cysterski. Wycieczkę rozpoczęto na Rynku w Gliwicach, gdzie przybyli członkowie klubu: Witold Czempiel, organizator wycieczki Adam Czerniawski, Elżbieta Majka, Ewa Sokołowska, Władysław Stawiarczyk, Jarosław Szerszeń, Lucjan Wiślak oraz troje sympatyków naszego Klubu. Do Jemielnicy udano się trasą przez Łabędy, Dzierżno, Bycinę, Słupsko, Niekarmie, Ligotę Toszecką, Kotulin, Błotnicę Strzelecką i Centawę. Przy pięknej wiosennej pogodzie, po pokonaniu 46 km osiągnięto cel wycieczki. Zaparkowaliśmy rowery w pobliżu ogródka gastronomicznego w którym odpoczęliśmy przed drogą powrotną. Miła niespodziankę sprawili nam koledzy Wojtek Miotła i Mariusz Szczurowski.

więcej

Większość członków naszej grupy odbyło spacer po terenie Jemielnicy zwiedzając obiekty byłego opactwa cystersów w tym kościół Wniebowzięcia NMP i z ogromnym zainteresowaniem oglądało stragany z regionalnymi produktami spożywczymi, dekoracyjnymi i artystycznymi. Po odpoczynku i posiłku, wzrost zachmurzenia spowodował że zdecydowaliśmy się na powrót do Gliwic. Z Jemielnicy wyruszyliśmy w kierunku Barutu odwiedzając „polanę śmierci”, następnie przez Dąbrówkę i Sarnów dojechaliśmy do Toszka. Tu nastąpił kilkunastominutowy postój na kawę. Następnie przez Paczynę, Bycinę, Taciszów, Rzeczyce powrócono do Gliwic pokonując w tym dniu przeszło 100 km.

Relacja: Adam Czerniawski
Zdjęcia: Ewa Sokołowska, Jarosław Szerszeń

XV Pielgrzymka Turystów Kolarzy do Sanktuarium Św. Anny
Góra Św. Anny - 0
7.05.2022

W dniu 7 maja 2022r. odbyła się XV-ta Pielgrzymka Turystów Kolarzy do Sanktuarium Św. Anny na Górę Świętej Anny. Z gliwickiego rynku na trasę wyruszyła 6 -cio osobowa reprezentacja Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im Wł. Huzy: Grzegorz Chumuntkowski, Roman Kopeć, Ela Majka, Ewa Sokołowska, Jarosław Szerszeń oraz sympatyk naszego Klubu Krzysztof Jaskólski. Trasa wiodła przez Rachowice, Łącze, ostępami leśnymi do Sławięcic, Zalesie, Leśnicę aż na szczyt Góry Św. Anny. Pod Sanktuarium czekali na mszę kolejni członkowie naszego klubu którzy przybyli indywidualnie: Danuta i Arkadiusz Prasołowie, Mariusz Szczurowski oraz Lucjan Wiślak. O godzinie 13:00 została odprawiona Msza Święta w intencji turystów kolarzy w grocie poniżej sanktuarium w której to uczestniczyło około 1000 osób. W pielgrzymce brali udział turyści z różnych dalekich zakątków województwa śląskiego i opolskiego reprezentujące różne kluby turystyczne oraz turyści indywidualni. Po zakończonej Mszy Świętej uczestnicy pielgrzymki udali się różnymi trasami do miejsc zamieszkania.

Relacja wraz ze zdjęciami: Jarosław Szerszeń

„Kolarska drużyna wyrusza do Tęczyna”
14.05.2022

Trasa wycieczki: Trzebinia PKP – Jezioro Chechło – Młoszowa – Puszcza Dulowska - Rudno – Zamek Tęczyn – Las Zwierzyniec – Tenczynek – Brama Zwierzyniecka – Krzeszowice /Rynek, Pałac, Uzdrowisko/ - Krzeszowice PKP Razem około 35 km.

W wycieczce kolarskiej wzięło udział 8 osób z Gliwic, Zabrza, Katowic. Uczestnicy zwiedzili Puszczę Dulowską, zamek Tęczyn /nazwa z XIV w./ siedzibę rodu Tęczyńskich herbu Topór władających zamkiem przez ponad 300 lat oraz zabytki Krzeszowic.
W Krzeszowicach zwiedzono XIX-wieczny pałac Potockich, zabytkowy kościół św. Marcina, pozostałości XIX-wiecznego uzdrowiska takie jak dom zdrojowy Vauxhall, Łazienki Zofii a także rynek. Trasę 35 km pokonano bez przeszkód, przy dobrej pogodzie i w dobrym nastroju. Rewelacją wśród uczestników był 4-letni Tomek, który na małym rowerku w dobrym tempie pokonał odcinek 18 km za co otrzymał pamiątkowy medal.

Wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali pamiątkowe mapy, programy, plakietki, długopisy i naklejki. Szczególne podziękowania należą się Kol. Henrykowi Szcześniakowi za przygotowanie i wykonanie na własny koszt pamiątkowych map, programów, plakietek i naklejek. Dziękuję również Prezesowi Adamowi Czerniawskiemu za pomoc w organizacji wycieczki i przekazanie dla uczestników pamiątkowych upominków.

Kierownik wycieczki: Tadeusz Pasierb

29. Rajd Kolarski " Święto Roweru"
Bargłówka - 22.05.2022

W dniu 22 maja 2022r. rowerzyści wzięli udział w 29 Święcie Roweru zorganizowanym przez Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Władysława Huzy pod patronatem Burmistrza Sośnicowic w Grillo-Wędzarni „Zero Chemii” w Bargłówce przy ul. Raciborskiej.

Z gliwickiego rynku o 8:45 wyjechały trzy grupy rowerzystów Pierwsza była prowadzona przez kol. Adama Czarniawskiego, a zamykała ją kol. Ela Falska. Drugą prowadził kol. Witold Czempiel, a zamykał kol. Roman Kopeć. Trzecią grupę prowadził kol. Ryszard Małkowski, a zamykał kol. Tadeusz Pizar. Trasa wiodła z gliwickiego rynku przez Wójtową Wieś, drogą techniczną wzdłuż autostrady A4, przez Smolnicę, Leboszowice, Pilchowice do Bargłówki (22 km).

W Biurze Rajdu prowadzonym przez Kol. Elę Majkę i Ewę Sokołowską zapisało się 127 osób. Spora część uczestników nie zapisała się na listę, najprawdopodobniej utożsamiając fakt zapisania z bonem na bezpłatną kiełbaskę z grilla. Pierwszym 100 rowerzystom smakołyk z rusztu zasponsorowanał Burmistrz Sośnicowic, a dzięki uprzejmości Gospodarza Grillo-Wędzarni – jeszcze kolejnych 20 otrzymało smaczny bezpłatny poczęstunek. O zorganizowanie rajdu i nagrody na konkursy starał się kol. Jarosław Szerszeń. Wiele materiałów promocyjnych podarowała gmina Sośnicowice. Najliczniejszą grupą, a tym samym zdobywcą pucharu okazała się KTK „Sokół” z Radlina (23 osoby). Dopisała także młodzież z koła „80 rowerów” przy SP 21 - 10 osób. Podczas rajdu przeprowadzono dwa konkurs. Pierwszym był rzut „guminiokym” czyli wielkim butem gumowym w kategorii młodzieżowej i dorosłych uczestników rajdu. Z uwagi na fakt, że konkurencję w rzucie butem gumowym na podium zdominowali panowie, uhonorowano także nagrodami pocieszenia startujące panie. Konkurs prowadził jak zwykle niezawodny kol. Władysław Stawiarczyk, który jak tylko pojawia się na mecie – natychmiast zabiera się do roboty.

więcej

W drugim konkursie „rzut oponą” polegającym na umieszczeniu jak największej ilości różnego rozmiaru opon na tyczce, uczestniczyła młodzież i dorośli. Konkurs ten prowadził kol. Arek Prasoł, pomagał mu kol. Roman Kopeć. Wzięło w nim udział 16 osób w kategorii dzieci i 56 osób w kategorii dorosłych, co dla prowadzących było nie lada wyzwaniem. Dokumentację fotograficzną prowadził kol. Krzysztof Kotuła, który również pomagał w uprzątnięciu akcesoriów po rajdzie, a całość filmowała telewizja Imperium z Gliwic.

Wielkie podziękowania należą się koledze Jarkowi Szerszeń, który wystarał się o patronat i sponsoring zarówno kulinarny, jak i w postaci nagród rzeczowych, a szczególne wyrazy podziękowania kieruje się pod adresem gospodarza Pana Waltera, który chętnie użyczył całego obiektu, przygotował smaczne kiełbaski na grillu i bez zawahania godził się na wywieszenie okolicznościowych napisów tolerując dziurawienie pinezkami drewnianych ścian budynku Grillo-Wędzarni. Komandorem rajdu była Danuta Prasoł.

Relacja: Danuta Prasoł
Zdjęcia:
Krzysztof Kotuła, Danuta Prasoł

XXIV Zjazd Oddziału PTTK Ziemi Gliwickiej
Gliwice - 28.05.2022

W Gliwicach przy ul. Kościelnej 4, na terenie parafii Wszystkich Świętych, w kaplicy św. Jadwigi odbył się XXIV Walny Zjazd Oddziału PTTK Ziemi Gliwickiej. Na przewodniczącego Zjazdu wybrano kol. Tadeusza Stachurę, który sprawnie przeprowadził obrady zgodnie z programem obejmującym aż 24 punkty porządku dziennego. Głównym celem Zjazdu było przedstawienie przez ustępujące Władze Oddziału sprawozdań z minionej kadencji w latach 2017-2022, wytyczenie kierunków działania Oddziału PTTK na lata 2022-2025 oraz przeprowadzenie wyborów nowych władz Oddziału PTTK Ziemi Gliwickiej.

W Zjeździe uczestniczyło 33 delegatów oraz zaproszeni goście. Delegatami naszego Klubu byli: Adam Czerniawski, Mariola MacLean, Elżbieta Majka, Małgorzata Radomska, Julian Rzewódzki, Ewa Sokołowska, Jarosław Szerszeń, Paweł Szyp.

więcej

Nasi delegaci aktywnie włączyli się w przebieg Zjazdu. Kol. Jarosław Szerszeń został przewodniczącym Komisji Uchwał i Wniosków, a koleżanki Elżbieta Majka i Ewa Sokołowska członkami tej Komisji. W wyniku przeprowadzonych wyborów wybrano 9–cio osobowy Zarząd Oddziału, 5–cio osobową Oddziałową Komisję Rewizyjną i 5-cio osobowy Oddziałowy Sąd Koleżeński. Po ukonstytuowania się nowych władz Oddziału PTTK Ziemi Gliwickiej. W latach 2022 – 2025 Zarząd Oddziału będzie pracował w składzie :

Prezes Oddziału - Janina Lelito-Zimochocka

Wiceprezes – Witold Brol

Wiceprezes – Paweł Skóra

Sekretarz Oddziału – Grażyna Stachura

Skarbnik Oddziału – Małgorzata Radomska

oraz członkowie Zarządu Oddziału: Marek Bazylów, Maria Mąka, Tadeusz Stachura, Jadwiga Szandar.

Oddziałowa Komisja Rewizyjna będzie pracowała w składzie:

Przewodniczący Komisji-Andrzej Czapla,

Wiceprzewodniczący- Ewa Nawrocka

oraz członkowie Komisji: Małgorzata Korzuszek, Małgorzata Olender Skóra, Teresa Póda.

Przewodniczącym Oddziałowego Sadu Koleżeńskiego został kol. Jarosław Szerszeń, a jego członkami Adam Czerniawski, Mirosław Famielec, Mariola Mac Lean, Iwona Szmit.

Delegatami na Regionalną Konferencję Oddziałów PTTK zostali: Marek Bazylów, Witold Brol, Janina Lelito-Zimochocka, Małgorzata Radomska, Gabriela Rościszewska, Paweł Skóra. Po zrealizowaniu wszystkich punktów Zjazd zakończono.

Relacja: Adam Czerniawski
Zdjęcia:
PTTK Ziemi Gliwickiej