60 lat Bytomskiego Turystycznego Klubu Kolarskiego "CATENA"
Bytom - 12.02.2022

W dniu 12.02.2022r. odbyło się Bytomiu uroczyste spotkanie członków Bytomskiego Turystycznego Klubu Kolarskiego „CATENA” z okazji jubileuszu 60-lecia działalności. Spotkanie poprowadził kol. Piotr Wicher, który powitał zaproszonych gości, w tym senator RP panią Halinę Biedę, posła na Sejm RP panią Barbarę Dziuk, prezydenta Bytomia pana Mariusza Wołosza i zastępcę prezydenta Bytomia pana Adama Frasa oraz wiceprzewodniczącego Komisji Turystyki Kolarskiej ZG PTTK, wiceprezesa UECT kol. Stanisława Karugę, członka KTKol. ZG Grzegorza Kukowkę oraz prezesów klubów kolarskich w Katowicach, Gliwicach i Tarnowskich Górach. W części oficjalnej wygłoszony został referat okolicznościowy zilustrowany prezentacją multimedialną, wręczone zostały wyróżnienia najaktywniejszym członkom BTKK CATENA.

więcej

Dużym zainteresowaniem cieszyła się prelekcja o. Tomasza Maniury (OMI) o wielokilometrowych wyprawach rowerowych po Europie, Azji i Ameryce Płn. organizowanych w ramach pracy duszpasterskiej Ruchu Młodzieży Oblackiej NINIWA i Stowarzyszenia Młodzieży NINIWA TEAM. W wystąpieniach gości na ręce prezesa BTKK CATENA kol. Zenona Kaszowicza składano gratulacje i najlepsze życzenia członkom klubu oraz wręczono upominki. Jubileuszowa pamiątkę od naszego Klubu przygotowaną przez kol. Jarosława Szerszenia wręczył kol. Adam Czerniawski, a członek honorowy „CATENY” kol. Andrzej Czapla efektowną pracę graficzną z motywem roweru holenderskiego. Urozmaiceniem programu był pokaz ćwiczeń wykonywanych przez młodych adeptów judo GKS Czarni Bytom. Po zakończeniu pokazu wzniesiono toast za dalszy pomyślny rozwój bytomskiego klubu i poczęstowano uczestników jubileuszowym tortem. W trakcie części nieoficjalnej zebrani zwiedzano ciekawą ekspozycję, trofeów, pamiątek klubowych, odznak turystycznych, kronik i albumów prezentujących ogromny dorobek bytomskiego klubu. Organizatorzy przygotowali poczęstunek w postaci smacznych przekąsek. Po posiłku toczono towarzyskie rozmowy, wspominano wspólne wyjazdy. Bardzo dobrze przygotowane wydarzenie na długo pozostanie w pamięci uczestników. Pomogą w tym okolicznościowa publikacja, medal i wykonany na szkle jubileuszowy dyplom, wręczony uczestnikom spotkania.

Relacja: Adam Czerniawski
Zdjęcia: Andrzej Czapla

Opracowanie na 60-lecie BTKK CATENA

Walne Zebranie Sprawozdawcze Klubu
Gliwice - 20.02.2022

W dniu 20 lutego 2022r. w siedzibie Rady Dzielnicy Kopernik w Gliwicach przy ul. Kopernika 63, odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Władysława Huzy. Zaproszenie i informacja z porządkiem zebrania znajdowały się w Informatorze Klubu nr 1//2022, który został przesłany wszystkim członkom Klubu w 27 stycznia 2022r.

Zebranie o godz. 10:15 otworzył prezes Zarządu Klubu kol. Adam Czerniawski, witając wszystkich przybyłych członków klubu. W Zebraniu, zgodnie z listą obecności wzięło udział 28-miu członków Klubu. Zebrani zostali poczęstowani kawą, herbatą i ciastkami.

Na przewodniczącego zebrania, Walne Zebranie wybrało kol. Andrzeja Czaplę, a na wniosek przewodniczącego, powołało Prezydium Zebrania w składzie: Adam Czerniawski, Stanisław Radomski – Honorowy Członek PTTK oraz Andrzej Czapla. Przewodniczący przedstawił zaproponowany porządek zebrania, który jednogłośnie został zatwierdzony przez uczestniczących w zebraniu członków.

Kolejnym punktem zebrania było przedstawienie sprawozdania z działalności organizacyjno-programowej Klubu, które odczytał prezes Klubu i sprawozdania finansowego przedstawionego przez skarbnika Klubu koleżankę Małgorzatę Radomską. Następnie sprawozdanie z prac Komisji Rewizyjnej Klubu, zaprezentował jej przewodniczący kol. Julian Rzewódzki. Komisja Rewizyjna stwierdziła poprawność działalności statutowej i finansowej Klubu i złożyła je prezesowi Klubu. W kolejnym punkcie, prezes Klubu przedstawił proponowany plan pracy Klubu na rok 2022, który po dyskusji został przyjęty przez Walne Zebranie Klubu.

Ilustracją działalności klubu za rok 2021 był film kol. Elżbiety Falskiej, prezentujący zdjęcia z ubiegłorocznych imprez klubowych oraz filmy TV Imperium, którą dzięki kol. Jarosławowi Szerszeniowi gościliśmy na czterech klubowych rajdach. Filmy prezentowano przed rozpoczęciem zebrani i w trakcie przerwy.

więcej

W dyskusji nad przedstawionymi sprawozdaniami i planem pracy głos zabrali:

  • Kol. Witold Kapuściński w swojej wypowiedzi odniósł się do przedstawionego sprawozdania finansowego w którym wykazano środki pozostające w dyspozycji Klubu i wskazał na możliwość przekazania pewnej ich części na potrzeby bieżącej działalności Oddziału PTTK w przypadku gdyby zachodziła taka konieczność. Taka potrzebę mógł spowodować spadek dochodów spowodowanych epidemią i wzrostem cen energii elektrycznej i gazu. W odpowiedzi uczestniczący w zebraniu skarbnik Oddziału PTTK kol. Małgorzata poinformowała o dostatecznej ilości środków na koncie Oddziału PTTK, a dobrowolne darowizny mogą polepszyć sytuację finansowa Oddziału PTTK.

  • Kol. Witold Czempiel wskazał na konieczność sporządzenia preliminarza budżetowego na rok 2022 stanowiącego część planu pracy.

  • Kol. Krzysztof Kotuła poinformował zebranych o środkach klubu zgromadzonych w gotówce, za wydawanie których dotychczas odpowiadał jednoosobowo prezes klubu. Ustalono by nagłe nieprzewidziane wydatki tych środków były uzgadniane w gremium prezes, skarbnik i przewodniczącym KKR.

  • Kol. Stanisław Radomski zwrócił uwagę dotyczącą niepełnej informacji w odczytanym sprawozdaniu z działalności Klubu o pracy Komisji Weryfikacyjnej.

  • Kol. Czesław Furmanek w nawiązaniu do planu pracy klubu na 2022 zaprosił zebranych do udziału organizowanego przez siebie trzydniowego Rajdu Pogranicza Małopolski i Podkarpacia. Przedstawił miejsce i warunki zakwaterowania, zaprezentował trasy rajdowe i atrakcyjny program krajoznawczy oraz zapowiedział publikację regulaminu imprezy.

  • Kol. Andrzej Czapla podsumowując dyskusję złożył wniosek podjęcie uchwały na mocy której Klub w roku 2022 przekaże łącznie 1000 zł własnych środków na działalność Oddziału PTTK, co będzie wkładem naszego Klubu przeznaczonym na pokrycie kosztów utrzymania lokalu. Uchwała została przegłosowana większością głosów.

  • Poruszono sprawę nadchodzącego w roku 2023 i ujętego w planie pracy jubileuszu 65-lecia Klubu. Zarząd przedstawi w ciągu bieżącego roku plan obchodów jubileuszowych wraz z zaplanowanym budżetem przedsięwzięcia.

Po przyjęciu sprawozdań i proponowanego planu pracy na rok 2022 przez Walne Zebranie w wyniku jawnego głosowania zostały ogłoszone wyniki konkursów klubowych za lata 2020 i 2021.


Wyniki Indywidualnego Rajdu NA-RA-TY 2020

26 kwietnia -31 lipca 2020

1. Miejsce Bogusław IWANIUK 36 wycieczek

2. Miejsce Jarosław ZAJĄC 35 wycieczek

3. Miejsce Mariola MacLEAN 24 wycieczki

4. Miejsce Krzysztof BOBIS 22 wycieczki

5. Miejsce Jarosław SZERSZEŃ 19 wycieczek

6. Miejsce Michał JAŃTA 18 wycieczek

7. Miejsce Adam CZERNIAWSKI 15 wycieczek

8. Miejsce Grzegorz KUKOWKA 14 wycieczek

9. Miejsca Aldona FELKEL

Roman KOPEĆ 13 wycieczek

10. Miejsce Witold CZEMPIEL 10 wycieczek

WYNIKI KLUBOWYCH KONKURSÓW

na najaktywniejszego przodownika turystyki kolarskiej w 2020r.

1. Miejsce Jarosław SZERSZEŃ 770 pkt.

2. Miejsce Adam CZERNIAWSKI 540 pkt.

3. Miejsce Krzysztof KOTUŁA 460 pkt.

4. Miejsce Małgorzata RADOMSKA 340 pkt.

5. Miejsce Stanisław RADOMSKI 150 pkt.

6. Miejsce Władysław STAWIARCZYK 110 pkt.

7. Miejsce Krzysztof BOBIS 90 pkt.

8. Miejsce Julian RZEWÓDZKI 70 pkt.

9. Miejsca Witold CZEMPIEL

Elżbieta FALSKA po 40 pkt.

10. Miejsca Danuta SZYP

Paweł SZYP po 30 pkt.

11. Miejsce Krystyna SZCZEPANEK – LACHMAN – 20 pkt.


na najaktywniejszego turystę kolarza w 2020r. w kategorii męskiej

1. Miejsce Bogusław IWANIUK 4575 pkt.

2. Miejsce Jarosław SZERSZEŃ 2800 pkt.

3. Miejsce Władysław STAWIARCZYK 2665 pkt.

4. Miejsce Jarosław ZAJĄC 1455 pkt.

5. Miejsce Arkadiusz PRASOŁ 1225 pkt.

6. Miejsce Adam CZERNIAWSKI 710 pkt.

7. Miejsce Wiesław BROŻEK 585 pkt.

8. Miejsce Stanisław RADOMSKI 550 pkt.

9. Miejsce Tadeusz PASIERB 310 pkt.

10. Miejsce Tadeusz INGLOT 305 pkt.

11. Miejsce Kacper CZAPLA 195 pkt.

na najaktywniejszego turystę kolarza w 2020r. w kategorii żeńskiej

1. Miejsce Elżbieta FALSKA 1220 pkt.

2. Miejsce Danuta PRASOŁ 1055 pkt.

3. Miejsce Małgorzata RADOMSKA 945 pkt.

4. Miejsce Krystyna CZAPLA 645 pkt.

5. Miejsce Danuta INGLOT 155 pkt.

na najaktywniejszego przodownika turystyki kolarskiej w 2021r.

1. Miejsce Krzysztof KOTUŁA 890 pkt.

2. Miejsce Jarosław SZERSZEŃ 870 pkt.

3. Miejsce Adam CZERNIAWSKI 760 pkt.

4. Miejsce Krzysztof BOBIS 480 pkt.

5. Miejsce Małgorzata RADOMSKA 340 pkt.

6. Miejsca Danuta PRASOŁ 250 pkt.

Elżbieta FALSKA 250 pkt.

7. Miejsce Arkadiusz PRASOŁ 240 pkt.

8. Miejsce Julian RZEWÓDZKI 150 pkt.

9. Miejsca Danuta SZYP 120 pkt.

Witold CZEMPIEL 120 pkt.

10. Miejsce Stanisław RADOMSKI 80 pkt.

11. Miejsce Paweł SZYP 50 pkt.

12. Miejsca Krystyna SZCZEPANEK- LACHMAN

Aldona FELKEL

Władysław STAWIARCZYK po 40 pkt.

13. Miejsce Tadeusz PIZAR 30 pkt.

14. Miejsca Andrzej CZAPLA

Piotr KALINOWSKI po 20 pkt.

na najaktywniejszego turystę kolarza w 2021r. w kategorii męskiej

1. Miejsce Bogusław IWANIUK 5165 pkt.

2. Miejsce Jarosław SZERSZEŃ 4895 pkt.

3. Miejsce Władysław STAWIARCZYK 2470 pkt.

4. Miejsce Jarosław ZAJĄC 1590 pkt.

5. Miejsce Stanisław RADOMSKI 1225 pkt.

6. Miejsce Arkadiusz PRASOŁ 1085 pkt.

7. Miejsce Wiesław BROŻEK 820 pkt.

8. Miejsce Adam CZERNIAWSKI 560 pkt.

9. Miejsce Michał JAŃTA 520 pkt.

na najaktywniejszego turystę kolarza w 2021r. w kategorii żeńskiej

1. Miejsce Małgorzata RADOMSKA 1525 pkt.

2. Miejsce Danuta PRASOŁ 1085 pkt.

Złota Zębatka

dla najaktywniejszego organizatora wycieczek klubowych związanych z realizacją dorocznych zadań doraźnych, ustanowionych przez KTKol. ZG PTTK. W latach 2020 i 2021 zadanie dotyczyło zwiedzania obiektów PTTK i zamków w Polsce. Zwyciężył Adam Czerniawski przed Jarosławem Szerszeniem.

Zwycięzcą klubowych konkursów wręczono pamiątkowe puchary oraz gadżety z logo PTTK.

Wolne wnioski były ostatnim punktem programu. W tej części zebrania głos w dyskusji zabrali Krzysztof Kotuła i Adam Czerniawski, którzy zwrócili uwagę organizatorów wycieczek na konieczność ogłaszania jednodniowych wycieczek rowerowych z odpowiednim wyprzedzeniem, tak by potencjalni ich uczestnicy mogli się do nich przygotować i uwzględnić w swoich planach. Przypomniano o możliwości sprawnego przepływu informacji o takich wydarzeniach pomiędzy członkami klubu dzięki grupowemu powiadamianiu przez internet i sieci telefonii komórkowej. Poruszony w wypowiedziach kolegów Kotuła i Czerniawskiego temat ogłaszanych wycieczek klubowych jest powiązany z potrzebą uaktualnienia regulaminu Klubowego konkursu na najaktywniejszego przodownika turystyki kolarskiej.

Po wyczerpaniu programu zebrania zostało ono zakończone. Zarząd Klubu składa podziękowania uczestnikom zebrania za aktywny udział. Szczególne podziękowania kierujemy do Zarządu Rady Dzielnicy Kopernika za nieodpłatne udostepnienie i przygotowanie lokalu i udostepnienie sprzętu i pomieszczeń dla zorganizowania Zebrania.

Relacja: Adam Czerniawski
Zdjęcia:
Krzysztof Kotuła

Wyjazdowe Spotkanie
Regionalnej Rady Turystyki Kolarskiej woj. Śląskiego
Hażlach - 26.02.2022

W dniu 26 lutego 2022r. w Hażlachu koło Cieszyna w Gminnej Bibliotece Publicznej odbyło się wyjazdowe spotkanie Regionalnej Rady Turystyki Kolarskiej PTTK woj. śląskiego. Spotkanie zorganizowali członkowie Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK „Ondraszek” z Cieszyna. Spotkanie zgromadziło około 80 działaczy klubów i oddziałowych komisji turystyki kolarskiej woj. śląskiego. Wśród gości spotkania byli przewodniczący sejmiku woj. Śląskiego – Jan Kawulok i wójt gminy Hażlach – Grzegorz Sikorski. Przed spotkaniem mieliśmy okazję zwiedzić ciekawą wystawę prezentującą kroniki klubowe, albumy fotograficzne, trofea i pamiątki klubowe, jakie TKK „Ondraszek” zgromadził w czasie 55 lat swojej działalności.

więcej

Najciekawszym eksponatem był wyprodukowany w latach 30 ub. wieku, przez zakłady PWU rower Łucznik, należący do Władysława Sosny założyciela klubu. Druga wystawa prezentowała prace fotograficzne nadesłane na organizowany w 2021r. przez cieszyński klub konkurs fotograficzny „Jak w plenerze to najlepiej na rowerze”. Uczestnicy spotkania głosując na wybrane prace wyłonili zwycięzcę konkursu w kategorii „nagroda publiczności”.
O godz. 11:00 rozpoczęto obrady, którym przewodniczył prezes klubu kol. Zbigniew Pawlik. Powitał przybyłych przedstawił zaproszonych gości, komitet organizacyjny i porządek obrad. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych członków „Ondraszka”. Zasłużonym działaczom klubu z okazji jubileuszu 55 lat działalności wręczono wyróżnienia państwowe i wyróżnienia Towarzystwa. Okolicznościowe dyplomy z tej okazji otrzymali wybitni działacze kolarscy woj. śląskiego oraz kluby i oddziałowe komisje turystyki kolarskiej, które uczestniczyły w spotkaniu. W dalszej części spotkania głos zabrał przewodniczący RRTKol. W Katowicach, który przedstawił sprawy związane z bieżącą pracą Rady. O działalności Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Sportowego „Beskid Śląski” w Republice Czeskiej i jego współpracy z TKK „Ondraszek” mówił Robert Walaski. Regulamin odznaki „Rowerem Dookoła Śląska Cieszyńskiego” zaprezentował kol. Aleksander Sorkowicz. Po jego wystąpieniu ogłoszono przerwę na poczęstunek.
Po przerwie nastąpiła dyskusja w trakcie której zaprosiliśmy zebranych na organizowane przez klub imprezy , a przedstawiciel O/KTKol. w Raciborzu poinformował o istniejącej możliwości dojazdu na 62. OSZPTKol. do Kołobrzegu pociągiem IC. Kol. Piotr Hamera zaproponował utworzenia kalendarza imprez klubowych w Kalendarzach Google. Po dyskusji kol. Zbigniew Pawlik wygłosił ciekawa prelekcję zilustrowaną archiwalnymi fotografiami i mapami o Gustawie Morcinku, jego życiu i twórczości. Ogłoszono wyniki konkursu fotograficznego i wręczono nagrody zwycięzcom i zakończono obrady. Uczestników spotkania zaproszono do zwiedzenia pobliskiego zabytkowego spichlerza z ekspozycją zbiorów etnograficznych pochodzących z regionu i zapoznano zwiedzających z historią gminy.
W spotkaniu uczestniczyli członkowie naszego klubu Adam Czerniawski, Krzysztof Kotuła, Małgorzata i Stanisław Radomscy, Julian Rzewódzki i Paweł Szyp.

Relacja wraz z e zdjęciami: Adam Czerniawski