Lipiec w maseczce -;)

W lipcu 2020r. członkowie Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Władysława Huzy kontynuowali indywidualne wycieczki rowerowe, rozpoczęte po 20 kwietnia, w ramach Indywidualnego Rajdu Klubowego NA – RA – TY 2020. 6 czerwca przodownicy klubu rozpoczęli organizację wycieczek klubowych. Ze względu na grupę osób zdecydowanie preferujących indywidualne lub rodzinne wycieczki rowerowe, w czasie nadal istniejącego zagrożenia epidemiologicznego Indywidualny Rajd Klubowy NA – RA – TY 2020 był kontynuowany do 31 lipca. W miesiącu lipcu zarejestrowano 119 wycieczek. Najaktywniejszym okazał się kol. Michał Jańta, który odbył w tym miesiącu 17 wycieczek w tym 14 w trakcie dwutygodniowej samotnej wyprawy rowerowej, podczas której wypełnił warunki konieczne do zdobycia Ogólnopolskiej Odznaki PTTK „Wiślana Trasa Rowerowa”. Koledze Michałowi serdecznie gratulujemy tego sukcesu.

więcej

Koleżanka Mariola MacLean w okresie od 1 do 31 lipca odbyła 10 indywidualnych wycieczek rowerowych, w tym jedną o długości trasy 150 km, 9 wycieczek rowerowych w lipcu odbył kol. Bogusław Iwaniuk. Po 8 wycieczek w miesiącu lipcu odbyli kol. Małgorzata Radomska i Jarosław Szerszeń. W 6 wycieczkach uczestniczył kol. Roman Kopeć, a po 5 wycieczek odbyli kol. Krzysztof Bobis i Grzegorz Kukowka . Uczestnikami 4 wycieczek byli Adam Czerniawski, Aldona Felkel i Piotr Kalinowski. Po 3 wycieczki rowerowe odbyli: Elżbieta Falsa, Krzysztof Kotuła, Tadeusz Pizar, Julian Rzewódzki , Władysław Stawiarczyk, Mariusz Szczurowski i Tadeusz Szewczyk . Po dwie wycieczki w lipcu odbyli Ryszard Małkowski i Krystyna Szczepanek – Lachman. Kol. Krystyna i Andrzej Czaplowie, Witold Czempiel, Danuta i Arkadiusz Prasołowie, Grzegorz Chumuntkowski, Stanisław Herman, Witold Kapuściński, Grzegorz Kassa, Joanna Rus, Tadeusz Inglot, Paweł Szyp, Lucjan Wiślak i Jan Zabrzeński.

Relacja: Adam Czerniawski
Zdjęcia: wycieczkowicze

Wycieczka klubowa do Dziergowic - 26.07.2020

W niedzielę 26 lipca 2020r. odbyła się wycieczka Turystycznego Klubu Turystyki Kolarskiej PTTK im. Władysława Huzy przez lasy rudzkie do Dziergowic. Z gliwickiego Rynku wyruszyła dwunastoosobowa grupa w składzie: Janina i Witold Czempiel, Stanisław Herman, Michał Jańta, Roman Kopeć, Maria Krzyżaniak, Ewa Sokołowska, Tadeusz Pizar, Krysia Szczepanek-Lachman, Tadeusz Szewczyk, prowadzona przez Małgorzatę Radomską na zmianę z Jarosławem Szerszeniem, który był pomysłodawcą wycieczki. W Dziergowicach dołączył do grupy Jan Zabrzeński.
Trasa wycieczki prowadziła przez Kozłów, Rachowice, Sierakowice szlakiem zielonym do kapliczki św. Marii Magdaleny. Po krótkim postoju, leśnymi drogami Kotlarską i Dziergowską dotarliśmy do Dziergowic. Po postoju przy pomniku poświęconemu Powstańcom Śląskim i Alfonsowi Zgrzebniokowi, dojechaliśmy nad zalew w wyrobisku po dawnej kopalni kruszyw. Chętni mieli okazję na kąpiel, która w upalny dzień świetnie zregenerowała no i dała sporo przyjemności.

więcej

Po posiłku i uzupełnieniu płynów w sympatycznej restauracji, pojechaliśmy w stronę Kuźni Raciborskiej. Po drodze, w Solarni mieliśmy okazję pooglądać chodzące po łące wielbłądy, które są wykorzystywane do szopki w okresie bożonarodzeniowym.
Około 2km. za Kuźnią Raciborską, w lasach odwiedziliśmy miejsce, w którym 8 października 2019r. zginęli przy rozbrajaniu niewybuchów gliwiccy saperzy. Na miejscu tragedii postawiony został brzozowy krzyż.
Następnie trasa wycieczki prowadziła do Rud, gdzie planowaliśmy odpocząć i wypić kawę, jednakże kawiarenki były oblężone, więc przez Przerycie pojechaliśmy na tę kawę do Pilchowic. Po drodze w Stanicy skorzystaliśmy ze źródełka. Zimna woda w ten upał świetnie chłodziła. Z Pilchowic przez Nieborowice, Żernicę dotarliśmy do Gliwic. Budowa zachodniej obwodnicy utrudnia dojazd do miasta. Celem ominięcia ruchliwej ul. Rybnickiej, pojechaliśmy trochę na około, korzystając ze ścieżki rowerowej biegnącej wzdłuż lotniska.

Cała trasa wycieczki liczyła ca 85 km.

Relacja: Małgorzata Radomska
Zdjęcia: Witold Czempiel, Jarosław Szerszeń

Wycieczka klubowa po Parku Krajobrazowym
„Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” - 18.07.2020

W sobotę 18 lipca odbyła się wycieczka Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Władysława Huzy po lasach rudzkich. Z gliwickiego Rynku wyruszyła ośmioosobowa grupa w składzie - Grzegorz Chumuntkowski, Piotr Kalinowski, Roman Kopeć, Tadeusz Pizar, Małgorzata Radomska, Władysław Stawiarczyk, Tadeusz Szewczyk - prowadzona przez Jarosława Szerszenia. Celem wyjazdu było odwiedzenie ciekawych miejsc położonych na terenie tego historycznego kompleksu leśnego.
Pierwszym punktem była oczywiście kapliczka św. Marii Magdaleny, do której dojechaliśmy od strony Tworogu Małego. Kapliczka liczy co najmniej 200 lat. Ocalała ona z wielkiego pożaru z 1992r., jak niektórzy mówią w „trudny do wytłumaczenia sposób”. Była wprawdzie obłożona przez strażaków pianą, ale sami strażacy byli zaskoczeni że ocalała.

więcej

Następnie ul. Zakazaną, dotarliśmy do betonowego krzyża, stojącego w miejscu, gdzie w roku 1927, na polowaniu książę raciborski zastrzelił swojego woźnicę. Książę miał ponoć słaby wzrok. Interesujące są tez dwa pamiątkowe głazy. Jeden postawiony w miejscu zastrzelenia w roku 1771 ostatniego niedźwiedzia lasów rudzkich, a drugi w miejscu upolowania w roku 1780 ogromnego dzika o wadze 5 cetnarów, tj. ok. 250 kg. Odwiedziliśmy również tzw. „Dziewcze Groby” – miejsce, w którym, jak głosi legenda, zostały zamordowane trzy dziewczyny. Wcześniej uczestniczyły w wiejskiej zabawie i kiedy wracały przez las do domów, zostały zaatakowane przez odrzuconych na zabawie mężczyzn, których zraniona duma doprowadziła do tej tragedii. Ostatnim miejscem była położona na wzniesieniu „Zielona Klasa”. Postawiona jest tam zadaszona wiata z ławkami i stołami, przeznaczona do prowadzenia zajęć dydaktyczno-ekologicznych na wolnym powietrzu. Zjazd z górki był dość stromy i wyboisty. Dalsza część trasy do Bargłówki była zdecydowanie crossowa. Po wypiciu kawy w Bargłówce, wróciliśmy do Gliwic przez Smolnicę i Wilcze Gardło. Droga szlakiem żółtym do Smolnicy przez pola jest bezpieczna, bo bez samochodów, ale w dalszym ciągu kamienista.

Cała trasa rowerowej wycieczki liczyła 60 km.

Relacja: Małgorzata Radomska
Zdjęcia: Jarosław Szerszeń

Uroczystość jubileuszu 90-rocznicy urodzin kol. Henryka Białego
Tarnowskie Góry - 15.07.2020

W dniu 15 lipca 2020r. w Tarnowskich Górach delegacja Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Władysława Huzy uczestniczyła w uroczystym spotkaniu z okazji 90-rocznicy urodzin członka honorowego naszego klubu kol. Henryka Białego. Zaproszeni przez kolegów z Klubu Turystyki Rowerowej „Jutrzenka” w Tarnowskich Górach, uczestnicy uroczystości zebrali się przed kościołem p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach, by uczestniczyć w mszy św. w intencji szanownego jubilata. Wśród zebranych byli przedstawiciele BTKTK „CATENA” z Bytomia, KTK „GRONIE” z Tychów, Klubu Turystyki Rowerowej „JUTRZENKA”, członkowie Zarządu Oddziału PTTK „Ziemi Tarnogórskiej” w Tarnowskich Górach i Przewodnicy Tarnogórscy.

więcej

Nasz klub reprezentowali: Andrzej Czapla, Adam Czerniawski, Elżbieta Falska, Małgorzata i Stanisław Radomscy, Władysław Stawiarczyk oraz Jarosław Szerszeń. Po zakończeniu mszy św. przed kościołem złożono jubilatowi najserdeczniejsze życzenia, wręczono kwiaty i upominki. W imieniu klubu takie życzenia i okolicznościowy upominek dostojnemu jubilatowi przekazał kol. Adam. Kwiaty wręczyła kol. Małgorzata. Stanisław Radomski wręczył koledze Henrykowi Białemu statuetkę w formie kwiatu róży, zapewniając że kwiat ten podobnie jak ich kilkudziesięcioletnia przyjaźń nigdy nie zwiędnie. Po tej ceremonii udano się na do XVIII-wiecznego Dworku Goethego, by w stylowej restauracji PRAHA uczestniczyć w dalszej części uroczystego jubileuszu kol. Henryka. Przy kawie i cieście wysłuchano wspomnień jubilata dotyczących jego aktywności turystycznej, prowadzono rozmowy towarzyskie oraz dzielono się doświadczeniami zdobytymi w trakcie działalności turystycznej. Miłym zaskoczeniem dla wszystkich było przekazanie uczestnikom spotkania, przez prezesa Oddziału PTTK w Tarnowskich Górach, koleżankę Marię Merda, jednej z wielu prac Henryka Białego „Miejsca pamięci na terenie miasta Tarnowskie Góry oraz powiatu tarnogórskiego upamiętnione pomnikami i tablicami”. Spotkanie z autorem dla większości było okazją do zdobycia autografu.

Relacja: Adam Czerniawski

XV Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę
11.07.2020

W Częstochowie na Jasnej Górze dnia 11 lipca 2020 roku dobiegła końca XV Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa. Brało w niej udział około tysiąca rowerzystów, którzy przybyli w 48 zorganizowanych grupach na błonia pod wałami jasnogórskiego klasztoru ojców paulinów. W tym roku ze względu na trwającą epidemię liczba pielgrzymów była mniejsza niż w latach poprzednich. Drugim istotnym powodem mniejszej ilości pielgrzymów rowerowych uczestniczących w tym wydarzeniu były niekorzystne prognozy pogody przewidujące intensywne kilkunastogodzinne opady deszczu w dniu zakończenia pielgrzymki. Dzięki pracy kol. Krzysztofa Bobisa, który wcześniej dokonał rejestracji grupy Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Władysława Huzy w komitecie organizacyjnym pielgrzymki otrzymaliśmy pamiątkowe znaczki oraz publicznie poinformowano pielgrzymów o naszym udziale w pielgrzymce.

więcej

Niesprzyjająca pogoda sprawiła że część członków naszego klubu zdecydowała się tylko na pokonanie kilkunastokilometrowej trasy rowerowej pokonując część drogi samochodami. Pozostali członkowie naszej grupy zdecydowali się na pokonanie części trasy pociągiem Kolei Śląskich.
Wszyscy uczestnicy pielgrzymki zebrali się w Częstochowie na Placu Daszyńskiego w pobliżu kościoła p.w. św. Zygmunta, by po uformowaniu kolumny wyruszyć Aleją NMP w kierunku Jasnej Góry. Po dotarciu kolumny na Jasną Górę i zajęciu miejsc w sektorach przez poszczególne grupy na błoniach pozostało około kilkudziesięciu minut do uroczystej Mszy św. w intencji pielgrzymów. Przed Mszą św. sekretariat pielgrzymki poinformował o zarejestrowanych przybyłych grupach, przedstawiając kierowników grup, liczbę pielgrzymów, czas pielgrzymowania, ilość przejechanych km. Zaprezentowano również nasz klub wymieniając go na 23 pozycji. Zdecydowana większość grup to rowerzyści reprezentujący różne parafie i stowarzyszenia katolickie kierowane przez swoich duszpasterzy . Najdalszą trasę 650 km pokonali pielgrzymi z Diecezji Koszalińskiej. Sekretariat pielgrzymki poinformował o udziale tylko kilku klubów rowerowych zrzeszonych w PTTK, brak było również przedstawicieli Towarzystwa na honorowym miejscu w pobliżu ołtarza. Inicjatorem organizowania tych pielgrzymek przed 15 laty, jak pamiętamy była KTKol. ZG. PTTK. Rowerowych pielgrzymów powitał przedstawiciel ojców paulinów o. Marcin Ciechanowski. Następnie rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana przez uczestnika pielgrzymki ks. kanonika Jerzego Grochowskiego, który w jej trakcie wygłosił homilię. Na zakończenie ks. kanonik Jerzy Grochowski przypomniał historię pielgrzymek rowerowych i zaprosił na przyszłoroczną XVI Ogólnopolską Pielgrzymkę Rowerową.
Po Mszy świętej pielgrzymi udali się do Kaplicy Matki Bożej by przed Cudownym Obrazem pomodlić się we własnych intencjach. W pielgrzymce uczestniczyli członkowie klubu: Andrzej i Krystyna Czaplowie, Adam Czerniawski, Tadeusz Inglot, Grzegorz Kassa, Roman Kopeć, Arkadiusz i Danuta Prasołowie, Mariusz Szczurowski. Część uczestników z naszej grupy w strugach deszczu dojechała do samochodów pozostawionych wcześniej w odległości kilkunastu kilometrów, którymi powrócili do miejsc zamieszkania. Kol. Mariusz udał się na dworzec kolejowy, by w tych warunkach wrócić pociągiem do Gliwic. Kol. Adam, Grzegorz i Roman pomimo deszczu i chłodu zdecydowali się na powrót do domu rowerami. Ich trasa przebiegała przez Stradom, Konopiska, Boronów, Koszęcin, Tworóg, Jasioną. Tutaj kol. Roman pożegnał się z pozostałymi kolegami i przez Księzy Las, Kamieniec i Szałszę dojechał do Zabrza, gliwiczanie dalej pojechali przez Łubie, Pyskowice, Łabędy do swoich miejsc zamieszkania.

Relacja wraz ze zdjęciami: Adam Czerniawski

Wycieczka klubowa - Chorzów - 05.07.2020

W niedzielę, 4 lipca 2020r. grupa czterech członków Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Władysława Huzy: Jarosław Szerszeń – prowadzący, Ewa Sokołowska, Małgorzata Radomska i Tadeusz Szewczyk, ruszyła z Rynku w Gliwicach do Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie na umówioną z Elą Woźniak i Ryśkiem Małkowskim kawę. W Zabrzu dołączył Roman Kopeć. Po drodze, uczestnicy wycieczki odwiedzili wymagane do zadania specjalnego obiekty PTTK w: Świętochłowicach , Chorzowie i Chorzowie Batorym. Jeśli chorzowskie Oddziały PTTK były dobrze oznaczone, to gorzej z Oddziałem w Świętochłowicach. Posiada adres OSIR – u SKAŁKA, który jest obecnie w remoncie i niestety żadnych emblematów PTTK nie było widać.

więcej

Wcześniej w parku w Chorzowie, istniał jeszcze jeden obiekt PTTK. Był to Dom Turysty PTTK, który obecnie posiada innego właściciela. Dom ten był wykorzystywany do różnych spotkań członków PTTK. Odbywały się w nim m. in. Wojewódzkie Narady Aktywu Kolarskiego województwa katowickiego. Jedno spotkanie odbywało się w dniach 12- 13 grudnia 1981r. W związku z wprowadzeniem stanu wojennego 13-go grudnia, zostało ono przerwane. Natomiast na ostatniej Naradzie, która odbyła się tam 28-go stycznia 1990 roku, członek naszego Klubu Stanisław Radomski, został wybrany Przewodniczącym Wojewódzkiej Komisji Turystyki Kolarskiej w Katowicach, zastępując wieloletniego Przewodniczącego Ryszarda Mielnika.

To już historia, a wracając do teraźniejszości, po odpoczynku i kawie, grupa wróciła do Gliwic, pokonując ogółem ok. 65km.

Relacja: Małgorzata Radomska
Zdjęcia: Jarosław Szerszeń

Wycieczka Juliana - Kluczbork-Byczyna - 04.07.2020

W dniu 04.07.2020r. odbyła się wyjazdowa wycieczka rowerowa członków Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Władysława Huzy na trasie Kluczbork - Byczyna. Trasa liczyła ok.60 km prowadziła przez osobliwe miejscowości (wioski) ziemi opolskiej w powiecie kluczborskim. Głównym celem wycieczki był poznanie walorów krajoznawczych na trasie i odwiedzenie Byczyny oraz pobliskiego średniowiecznego Grodu Rycerskiego a właściwie drewnianej repliki z 2007r. Odwiedzone miejscowości i ich znaczące zabytki na trasie:

1. Skałagi

  • kościół ewangelicki, obecnie rzym.-kat. parafialny pw. św. Michała Archanioła z l. 1791–1792,

  • park krajobrazowy został założony w stylu angielskim w XIX w.,

więcej

2. Rożnów

  • kościół ewangelicki pod wezwaniem św. Trójcy, obecnie rzym.-kat. fil. pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Wzmiankowany w 1376 r. Od 1945 r. katolicki. Ołtarz główny tryptyk gotycki, koniec XV w.,

  • grobowiec „piramida” rodzin Eben i Mohring, obok kościoła filialnego, z 1780 r., grobowiec piramidalny o wysokości dziewięciu metrów, Powstał dla rodu von Eben. Został zaprojektowany i zbudowany w 1780 roku przez Carla Gottharda Langhansa, który zaprojektował m.in. Bramę Brandenburską w Berlinie.

  • dwór z połowy XIX w.,

  • park z aleją dojazdową,

3. Biskupice

  • kościół drewniany św. Jana Chrzciciela – zabytkowa drewniana rzymskokatolicka świątynia z 1626 roku początkowo jako świątynia ewangelicka,

4. Kochłowice

  • park pałacowy z aleją dojazdową, ok. 1920r oraz pałac klasycystyczny powstał około 1923r. Po drugiej wojnie światowej dawny folwark przekształcono w PGR. Obecnie służy jako wielorodzinny budynek mieszkalny. Pałac dostępny jest z zewnątrz.

5. Gród Rycerski pod Byczyną

  • warownia jest obiektem o powierzchni 1970m2 powstałym w 2007 roku. Gród Rycerski na wzór historycznych grodów, nazywany Grodem Byczyna, udostępniony dla turystów, wejście na dziedziniec bezpłatne.

6. Byczyna

  • mury obronne Byczyny, ul. Floriańska i inne - średniowieczne mury otoczyły miasto w XV i XVI wieku, Byczyna jako jedno z nielicznych miast w Polsce zachowała niemal w całości mury miejskie, które otaczają miasto linią owalną, ich długość to ponad 900 m, do dzisiaj poza murami oglądać tu można wieże bramne - Polską i Niemiecką, Basztę Piaskową oraz fosę,

  • ratusz, rynek - pierwotnie gotycki ratusz powstał na przełomie XV i XVI wieku, podobnie jak obwarowania miejskie, przebudowany w XVIII wieku zyskał cechy barokowo-klasycystyczne, ale spłonął w 1945 roku, jednak został starannie zrekonstruowany, do dzisiaj zachował oryginalne zabytkowe piwnice i kartusz z 1709 roku,

  • kościół Świętej Trójcy - parafialny kościół katolicki wybudowany w 1767 roku w stylu barokowym,

  • kościół Św. Mikołaja, pl. Wolności - gotycki kościół powstał w XIV wieku , świątynia ewangelicka,

  • miejsce Bitwy pod Byczyną (niem. Schlacht bei Pitschen) – bitwa stoczona 24 stycznia 1588r. pomiędzy wojskami pretendenta do tronu polskiego po śmierci Stefana Batorego, arcyksięcia austriackiego Maksymiliana III Habsburga, a armią Rzeczypospolitej dowodzoną przez hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego, stronnika Zygmunta III Wazy (elekcja 1587),

7. Paruszowice

  • kaplica ewangelicka, z XV w.,

  • park dworski

8. Dobiercice

  • kościół filialny pw. św. Jana z Dukli z 1861 r. (niegdyś ewangelicki), należący do Parafii Nawiedzenia NMP w Łowkowicach

  • park podworski z XIX w. o powierzchni 3,21 ha

9. Łowkowice

  • kościół parafialny pw. Nawiedzenia Matki Boskiej, XIX w.

  • miejsce urodzenia Jan Dzierżon, także Dzierżoń niem. Johann Dzierzon (ur. 16 stycznia 1811 w Łowkowicach, zm. 26 października 1906 tamże) – górnośląski pszczelarz, ksiądz i uczony. Nazywany jest „ojcem współczesnego pszczelarstwa”.

10. Zbiornik retencyjny na Stobrawie w Kluczborku

Budowa zbiornika ruszyła w październiku 2009 roku, a została ukończona w lipcu 2011r. Został oddany do użytku 2 października 2012r. Zbiornik ma pełnić również funkcje przeciwpowodziowe i rekreacyjne. Może pomieścić w sumie 1,4 mln metrów sześciennych wody. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 29 mln zł. Rozpościera się na powierzchni ok. 60 hektarów. Znajduje się w dolinie rzeki Stobrawy, Zbiornik ten powstał na skutek zalania około półtorakilometrowego odcinka doliny rzeki Stobrawy i przyległych jej gruntów.

W wycieczce uczestniczyła czwórka członków naszego Klubu tj. Julian Rzewódzki (prowadzący), Aldona Felkel, Mariola MacLean i Krzysztof Kotuła.

Bardzo ciekawym elementem wycieczki była prezentacja historyczna przedstawiona przez pasjonatów historii Byczyny panów Donata i Zbigniewa Woźniakowskich, którzy prowadzą prywatnie Ekspozeum – placówkę muzealną w Byczynie. Historia Byczyny i 432-rocznica Bitwy pod Byczyną przedstawiona w godzinnej prezentacji na długo utkwi w pamięci uczestników. Na pewno zapamiętają „informację”, że za okup Maksymiliana Habsburga w Bitwie pod Byczyną, „rzekomo” Jan Zamoyski zbudował piękne miasto Zamość.

Relacja wraz ze zdjęcia: Julian Rzewódzki

Wycieczka klubowa - Rudziniec - 04.07.2020

W sobotę 5 lipca 2020r. odbyła się wycieczka Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Władysława Huzy do Rudzińca. Z Rynku wyruszyła czternastoosobowa grupa w składzie: Adam Czerniawski, Michał Jańta, Piotr Kalinowski, Witold Kapuściński, Roman Kopeć, Maria Krzyżaniak, Ryszard Małkowski, Tadeusz Pizar, Ewa Sokołowska, Jan Sobieszczański, Władysław Stawiarczyk, Jarosław Szerszeń, Elżbieta Woźniak, prowadzona przez Małgorzatę Radomską.
Wycieczka miała charakter rekreacyjny, więc trasa w dużym stopniu prowadziła drogami polnymi i leśnymi przez Ostropę, Kozłów, szlakiem zielonym do Rachowic, a dalej żółtym do Łączy i Rudzińca. Drogi leśne były zupełnie przejezdne, pomimo wcześniejszych obfitych opadów. W słońcu szczególnie pięknie prezentował się zagajnik porośnięty młodymi brzozami, zasadzonymi po wielkim pożarze.

więcej

Szczęśliwie dla wycieczkowiczów, otwarte były drewniane kościółki w Rachowicach i Rudzińcu. Do pałacu w Rudzińcu, grupa przejechała przez park pałacowy, gdzie są ruiny ewangelickiej kaplicy pod którą znajdował się grobowiec właścicieli rodziny von Ruffer. Ostatnim odwiedzonym obiektem była śluza na Kanale Gliwickim w Rudzińcu. Jest to trzecia licząc od Gliwic śluza. Jest po remoncie i zarówno śluza jak i jej otoczenie prezentują się bardzo ładnie. Po krótkim postoju na przysłowiową kawę, grupa ruszyła do Pławniowic, a następnie lasem do Kleszczowa i dalej drogą Gliwic. Cała trasa liczyła ok. 57 km.

Relacja: Małgorzata Radomska
Zdjęcia: Adam Czerniawski

Wycieczka klubowa - Zbrosławice - 01.07.2020

W środę 1 lipca 2020r., pięcioosobowa grupka niepracujących członków Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Władysława Huzy (szczęściarzy) w składzie: Małgorzata Radomska, Joanna Rus, Adam Czerniawski, Paweł Szyp i Lucjan Wiślak, wybrała się na przejażdżkę, celem sprawdzenia ścieżki wzdłuż rzeki Drama w Kamieńcu.
Był to pretekst do wyjazdu w trakcie tygodnia, bowiem wiadomo było, że jest ona krótka – zaledwie paręset metrów. Grupka ruszyła spod kościółka w Szałszy w stronę Kamieńca, a dalej przez Zbrosławice, Wilkowice, Księży Las, Karchowice, Przezchlebie, Czechowice – ośrodek, las łabędzki i dalej do swoich domów. Trasa znana członkom Klubu, zwłaszcza Kamieniec i Zbrosławice ze słynną figurką Matki Boskiej. Może mniej odwiedzane są Wilkowice, które leżą dla nas trochę na uboczu. Jest tam świetna restauracja w dawnych zabudowaniach dworsko-pałacowych rodziny Larischów, a obok niej znajduje się park przygód i atrakcji.

więcej

Miejsce może być ciekawe dla rodzin z dziećmi. W Księżym Lesie natomiast , remontowany jest drewniany kościółek. Jest on charakterystyczny ze względu na „kulistą” wieżę. Na chwilę obecną wygląda, że po remoncie kluli może nie być. Byłaby to niepowetowana strata. Miejmy nadzieję, że tak się nie stanie.
Wycieczka była udana, ale niestety ruch samochodowy na odcinku Szałsza – Zbrosławice był bardzo nieprzyjemny, ze względu na spory ruch samochodowy w tym ciężkie „TIR-y”. Kiedyś była to świetna droga dla rowerzystów. Aż się prosi o ścieżkę rowerową. Chyba zresztą nie tylko tam.

Relacja: Małgorzata Radomska
Zdjęcia: Adam Czerniawski