Czerwiec 2020

Czerwiec w maseczce -;)

W czerwcu członkowie Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Władysława Huzy nadal kontynuowali indywidualne wycieczki rowerowe, rozpoczęte po 20 kwietnia, w ramach Indywidualnego Rajdu Klubowego NA – RA – TY 2020.
6 czerwca przodownicy klubu rozpoczęli organizację wycieczek klubowych. Ze względu na grupę osób zdecydowanie preferujących indywidualne lub rodzinne wycieczki rowerowe, w czasie nadal istniejącego zagrożenia epidemiologicznego Indywidualny Rajd Klubowy NA – RA – TY 2020 będzie kontynuowany do 31 lipca.
W miesiącu czerwcu zarejestrowano 109 wycieczek. Najaktywniejszym okazał się kol. Bogusław Iwaniuk. który odbył w tym miesiącu 12 wycieczek w tym 6 po terenie Kaszub w trakcie 60 Ogólnopolskiego Zlotu Przodowników Turystyki Kolarskiej w Chmielnie (w formie indywidualnej), kol. Krzysztof Bobis odbył 8 indywidualnych wycieczek rowerowych.

więcej

Po 7 wycieczek odbyli: Mariola MacLean po okolicznym terenie, Roman Kopeć, Wojciech Miotła i Jarosław Szerszeń w tym 6 po Kaszubach podczas 60 OZPTKol. w Chmielnie. Po 6 wycieczek podczas 60 OZPTKol. po Kaszubach odbyli kol. Witold Czempiel i Władysław Stawiarczyk. Kol. Grzegorz Kukowka wraz z rodziną odbył 5 wycieczek po terenie woj. mazowieckiego i łódzkiego, a kol. Adam Czerniawski taką ilość wycieczek w naszym regionie. Po 4 indywidualne wycieczki na swoim koncie odnotowali kol. Andrzej i Krystyna Czaplowie, Aldona Felkel, Julian Rzewódzki, 3 czerwcowe wycieczki odbyli: Krzysztof Kotuła, Katarzyna Parlak, Tadeusz Pizar i Małgorzata Radomska. Po 2 wycieczki rowerowe odbyli kol Elżbieta Falska, Mariusz Szczurowski i Jan Zabrzeński. Po jednej wycieczce rowerowej odbyli Stanisław Herman, Michał Jańta, Grzegorz Kassa, Tadeusz Pasierb i Paweł Szyp.

Relacja: Adam Czerniawski
Zdjęcia: wycieczkowicze

Wycieczka klubowa "Obiekty PTTK" - 28.06.2020

W niedzielę 28 czerwca 2020r. Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Władysława Huzy zorganizował wycieczkę klubowa, której celem była realizacja tegorocznego zadania doraźnego dla klubów uczestniczących w dorocznym konkursie Komisji Turystyki Kolarskiej ZG PTTK „Na najlepiej pracującą komisję, klub i sekcję turystyki kolarskiej PTTK” w roku 2020. W jubileuszowym roku 70-rocznicy powstania naszego Towarzystwa zadanie polega na odwiedzeniu możliwie jak największej ilości obiektów PTTK przez członków klubów rowerowych działających w PTTK. Wycieczkę przygotował i poprowadził kol. Adam Czerniawski. Kilkunastoosobowa grupa uczestników spotkała się na gliwickim Rynku, gdzie miła niespodziankę sprawił nam kol. Mariusz Szczurowski przekazując na ręce prezesa klubu bogato wyposażoną apteczkę rowerową. Ten prezent znacznie poprawi bezpieczeństwo na naszych imprezach za co kol. Mariuszowi serdecznie dziękujemy.

więcej

Po powitaniu uczestników i omówieniu przebiegu początkowych odcinków trasy wyruszono w kierunku pierwszego obiektu jakim jest siedziba Oddziału Kolejowego PTTK przy ul St. Dubois 12 w Gliwicach. Po wykonaniu grupowej fotografii na tle tablicy informacyjnej grupa wyruszyła w kierunku Zabrza korzystając z bezpiecznych ścieżek rowerowych na terenie Gliwic i Zabrza, w Sośnicy do kolumny dołączyli kol. Paweł Szyp i Michał Jańta. Na terenie Zabrza odwiedzono i wykonano fotografie grupowe na tle siedzib Miejskiego Oddziału PTTK w Zabrzu na Placu Dworcowym 5 i Oddziału PTTK „Wędrowiec” przy ul. A. Pawliczka 7. Kolejnym Obiektem na naszej trasie był Miejski Oddział PTTK w Rudzie Śląskiej przy ulicy Wincentego Janasa 21. Dojechaliśmy tam spokojnymi osiedlowymi ulicami zachodniej części Zabrza-Poremby oraz ulicami ks. Pawła Janika i Szyb Jerzy. Przez Rudę Śląska przejechano nowa ścieżką rowerową wzdłuż ul Piastowskiej. Na terenie bytomskich dzielnic Bobrek, Szombierki i w samym Śródmieściu Bytomia musieliśmy poruszać się ulicami. Piątym obiektem na trasie wycieczki była siedziba PTTK Bytom przy ul Kościelnej 2. Drugim lokalem zajmowanym przez Bytomski Oddział PTTK jest lokal przy ul. Żołnierza Polskiego 13. Po wykonaniu dokumentacji fotograficznej uczestnicy wycieczki udali się do Tarnowskich Gór trasą prowadzącą przez Radzionków, gdzie na chwilę zatrzymano się przed siedzibą Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR. Obiekt ten podobnie jak bytomskie obiekty dawnych koszar przy ul J. Smolenia 35 oraz budynek przy ul. Gliwickiej 17 wzniesiony w miejscu byłego Hotelu Lomnitz są obiektami, które powinni odwiedzić zdobywający Odznakę Turystyczno-Krajoznawczą „100-lecie Powstań Śląskich”. W Tarnowskich Górach odwiedzono ostatni z zaplanowanych do zwiedzenia obiektów, siedzibę tamtejszego Oddział PTTK "Ziemi Tarnogórskiej" przy ulicy Górniczej 7. Budynek jest obiektem zabytkowym wzniesionym w połowie XVIII w. Gościli w nim Johann Wolfgang Goethe we wrześniu 1790r. oraz Julian Ursym Niemcewicz w 1821r. Po zrealizowaniu planu wycieczki na tarnogórskim rynku zatrzymano się na dłuższy odpoczynek w trakcie którego przy kawie i zimnych napojach prowadzono rozmowy towarzyskie i potwierdzano uczestnikom udział w wycieczce stosowna pieczęcią. Po odpoczynku wyruszono w drogę powrotną do Gliwic trasą prowadząca przez Stare Tarnowice, Zbrosławice i Szałszę.
W wycieczce uczestniczyli: prowadzący Adam Czerniawski, Jarosław Szerszeń (zamykający kolumnę), Krzysztof Kotuła (dokumentacja fotograficzna), Janina Błachut, Michał Jańta, Piotr Kalinowski, Roman Kopeć, Wojciech Miotła, Tadeusz Pizar, Małgorzata Radomska, Mariusz Szczurowski, Paweł Szyp. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękuję za udział, wysoka dyscyplinę i bezwzględne przestrzeganie zasad ruch drogowego podczas wycieczki i miłą atmosferę w trakcie jej trwania.

Relacja: Adam Czerniawski
Zdjęcia: Krzysztof Kotuła

O zlocie w Chmielnie słów kilka - 06-14.06.2020

60. Ogólnopolski Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej ze względu na pandemię został odwołany w tradycyjnej formie, jednak w aktualnej sytuacji po częściowym odmrożeniu obostrzeń organizatorzy wraz z KTKol. ZG PTTK zaproponowali, by Zlot odbył się w trybie indywidualnym. Uczestnictwo osób oraz grup odbywało się w terminie od 6.06.2020 do 14.06.2020 na własną odpowiedzialność.
W zlocie w nowej formule wzięło udział 10-ciu członków Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Władysława Huzy oraz trzech sympatyków. Byli to członkowie: Bogusław Iwaniuk, Wojciech Miotła, państwo Renata i Jacek Decowie, państwo Janina i Witold Czempielowie, Roman Kopeć , Lucjan Wiślak, Władysław Stawiarczyk i Jarosław Szerszeń oraz sympatycy Klubu Ewa Sokołowska, Witold Kosiński i kolega Piotr z Knurowa.

więcej

Uczestnicy Zlotu indywidualnego odbywali wycieczki we własnym zakresie oraz grupowe trasami zlotowymi i do szczególnie interesujących obiektów.
Do ciekawych należały wycieczka 7.06.2020 do skansenu w Szymbarku, w którym największą atrakcję stanowi dom „do góry nogami”, chata Sybiraka i trapera z Kanady. W drodze powrotnej do bazy w Chmielnie podziwiano widoki z wieży położonej na najwyższym wzniesieniu Kaszub, Góry Wieżycy 328 m.n.p.m. oraz zwiedzono starówkę w Kartuzach z kolegiatą z dachem w kształcie trumny. W wycieczce wzięły udział 4 osoby: J. Szerszeń, R. Kopeć, E. Sokołowska i W. Kosiński.
Kolejną wycieczką była wycieczka do Grot Mechowskich, które stanowią wielką osobliwość i są pomnikiem przyrody nieożywionej. Następnie grupa udała się na Hel, Władysławowo. W wycieczce wzięli udział trzej członkowie Klubu: J. Szerszeń, W. Stawiarczyk, R. Kopeć oraz panie Irena z Gorzowa i Barbara z Lubska.
W kolejnym dniu odbyliśmy wycieczkę do Gdańska gdzie zwiedzono starówkę, kościoły św. Mikołaja, Mariacki (NMP), św. Katarzyny- niecałkowicie wyremontowany po wielkim pożarze oraz kościół pw. Św. Brygidy gdzie zachwycano się ołtarzem bursztynowym. Kolejnym etapem było zwiedzenie Muzeum Poczty i Telekomunikacji skąd udano się pod pomnik stoczniowców. Na terenie Stoczni Gdańskiej zwiedzono słynną salę BHP gdzie były podpisane porozumienia sierpniowe w 1980r.
Po krótkim odpoczynku grupa udała się do Twierdzy Wisłoujście , po zwiedzeniu, której przemieszczono się na Westerplatte. Westerplatte było ostatnim zaplanowanym punktem wycieczki do Gdańska. W wycieczce wzięło udział 9 osób: J. Szerszeń, W. Stawiarczyk, R. Kopeć, państwo J. i W. Czempielowie , E. Sokołowska, W. Kosiński oraz pani Irena i Basia.
Kolejnym dniem wspólnych wycieczek była środa 10.6.2020 gdzie zaplanowano wyjazd do Sierakowic zwiedzając wspaniały ołtarz papieski, przy którym św. Jan Paweł II odprawiał mszę w Pelplinie oraz nietuzinkowy kościół pw.św. Jana Chrzciciela. Kolejnym etapem środowej wycieczki były Węsiory, które są słynne z miejsc pochówku Gotów i Gepidów z I i III n.e. Na cmentarzu znajdują się kurhany i kamienne kręgi. Po zwiedzeniu cmentarzyska, grupa udała się do Stężycy, aby obejrzeć słynne pomosty ciągnące się wzdłuż jeziora. W wycieczce wzięło udział 7-osób: J. Szerszeń, państwo J. i W. Czempielowie, E. Sokołowska , W. Kosiński oraz zaprzyjaźnione panie Basia i Irena.
Kolejnym dniem wycieczkowym był czwartek (święto Bożego Ciała) gdzie postanowiliśmy zwiedzić zabytkowy Lębork. Zwiedzono Starówkę z murami obronnymi, sanktuarium św. Jakuba Apostoła oraz od zewnątrz zamek krzyżacki, który jest obecnie siedzibą miejscowego Sądu. Drogę powrotną uprzyjemniły nam mijane miejscowości o ciekawych nazwach: Rzym i Linia. W wycieczce wzięli udział: J. Szerszeń, R. Kopeć oraz panie Irena z Gorzowa i Barbara z Lubska.
Ostatnim dniem Indywidualnego zlotu był piątek 12.6.2020 gdzie zaplanowano zwiedzanie Gdańska- Oliwy. W Oliwie zwiedzono wspaniały zespół pocysterski z archikatedrą. Następnie udano się ścieżką rowerową wzdłuż morza do Sopotu, gdzie podziwiano wspaniałe Molo, Grand Hotel oraz zabytkową latarnię morską.
Kolejnym etapem była Gdynia gdzie zwiedzono Muzeum M.W., Akwarium Morskie oraz nabrzeże, do którego były zacumowane statki i okręty. Po zwiedzeniu gdyńskiego nabrzeża udano się w drogę powrotną do Chmielna. W wycieczce brali udział: J. Szerszeń, E. Sokołowska i W. Kosiński.
Tygodniowy pobyt na Kaszubach pozwolił zwiedzić uczestnikom wiele wspaniałych obiektów historyczno- turystycznych kiedyś już odwiedzanych oraz widzianych po raz pierwszy jak np. prywatny, współcześnie budowany zamek w Łapalicach. Malutkim minusem były niektóre bardzo ciężkie podjazdy, niektóre z nich można było porównać do podjazdów w naszych Beskidach.

Relacja: Jarosław Szerszeń
Zdjęcia: Witold Czempiel, Jarosław Szerszeń

Wycieczka klubowa do Pławniowic - 13.06.2020

W sobotę 13 czerwca 2020r. została zorganizowana wycieczka Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Władysława Huzy do Pławniowic nad jezioro. Piękna pogoda i wysoka temperatura powietrza dochodząca do 30°C zadecydowały o wyborze celu wycieczki i wyborze trasy.
Wycieczkę rozpoczęto o godzinie 9:30 na gliwickim Rynku i poprowadził ją kol. Adam Czerniawski. Trasa przebiegała aleją Wybrzeża Wojska Polskiego nad Kłodnicą, ścieżką rowerową przy ul. Portowej, dalej ul. Niepaszycką, L. Wyczółkowskiego, G. Eiffla i Kasztanową do Ligoty Łabędzkiej. Tutaj w zacienionym miejscu nastąpił kilkunastominutowy odpoczynek. Po odpoczynku wyruszono w dalszą trasę by przez Ligotę Łabędzką, i Rzeczyce dotrzeć do Taciszowa, gdzie w zacienionym ogrodzie Baru Myśliwskiego zatrzymano się na dłużej by uczestnicy wycieczki mogli odpocząć, wypić schłodzone napoje i przemyć dłonie i spocone twarze.

więcej

Ostatni odcinek drogi do Pławniowic przebiegał szutrową zacienioną drogą wzdłuż Kanału Gliwickiego. Zbiornik wodny Pławniowice objechano dookoła zaczynając od jego wschodniej strony kierując się przeciwnie do wskazówek zegara, przejazd odbył się korzystając z wytyczonych szlaków turystycznych. Na dłuższy postój zatrzymano się w Restauracji Panorama na południowym brzegu jeziora. Uczestnicy wycieczki chętnie skorzystali z oferty gastronomicznej lokalu i zamawiali lody ciasto kawę i sałatki.
Ostatni odcinek trasy zaproponowany przez kol. Krzysztofa Kotuła, ze względy na upał biegł drogami leśnymi Nadleśnictwa Rudziniec. Turystyczny peleton w lesie pomiędzy Kleszczowem podzielił się na dwie grupy, gdzie uczestnicy zamieszkali w płn. części Gliwic udali się w stronę Kozłowa i Łabędy dojechać do swoich domów. Pozostali uczestnicy wycieczki zamieszkali w południowych dzielnicach miasta i Knurowie pojechali dalej kierując się w stronę Łanów Wielkich. W wycieczce uczestniczyli: prowadzący Adam Czerniawski, Elżbieta Falska, Aldona Felkel, Stanisław Herman, Grzegorz Kassa, Krzysztof Kotuła, Mariola MacLean, Katarzyna Parlak, Tadeusz Pasierb, Tadeusz Pizar (zakańczający kolumnę), Małgorzata Radomska. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękuję za udział i miłą atmosferę w trakcie wycieczki.

Relacja: Adam Czerniawski
Zdjęcia: Elżbieta Falska, Katarzyna Parlak

Wycieczka klubowa „Spotkanie z utopcem”
Rybnik-Stodoły - 06.06.2020

W sobotę 6 czerwca 2020r. Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Władysława Huzy zorganizował pierwszą wycieczkę klubową w obecnym sezonie, której celem była przystań kajakowo-rowerowa w Rybniku-Stodołach. Obiekt należy do Stowarzyszenia "Aktywni Team" z Rybnika.
Stowarzyszenie to w dniach 05- 06 czerwca zorganizowało cykliczną imprezę turystyczną pt. „Spotkanie z utopcem”, nawiązującą do starych słowiańskich i śląskich legend związanych z tym wodnym demonem. Utopiec to zły i podstępny demon wodny z wierzeń, często utożsamiany z wodnikiem i mylony z topielcem. Utopce rodziły się z dusz topielców i poronionych płodów. Podobnie jak wodniki zamieszkiwały wszelkie zbiorniki wodne i topiły kąpiących się oraz przechodzące przez rzekę zwierzęta. Główną atrakcją imprezy był spływ kajakowy rzeką Rudą na odcinku od przystani „Aktywni” w Rybniku-Stodołach meandrami rzeki do Rud.

więcej

Informacja o imprezie stała się inspiracją dla kol. Adama do zorganizowania w trakcie trwania imprezy wodniaków, klubowej wycieczki rowerowej. Wycieczkę rozpoczęto tradycyjne o godzinie 9:00 na gliwickim Rynku, by po przejechaniu trasy wiodącej przez Żernicę, Nieborowice, Pilchowice, Trześniówkę, Rybnik-Ochojec, Buglowiec dotrzeć do celu w Rybniku-Stodołach. Po odpoczynku na terenie przystani i posiłku członkowie naszej grupy rowerowej bardzo chętnie wypełnili listę poparcia dla projektu do budżetu obywatelskiego miasta Rybnika dotyczącego oznakowania szlaku wodnego meandrów rzeki Rudy. W drogę powrotną wyruszyliśmy przez Rudy, park z kwitnącymi rododendronami, rejon leśnej kaplicy pw. św. Marii Magdaleny, gdzie spotkaliśmy kolegę Wojciecha Kwietnia prezesa KTK „Horyzont” w Kędzierzynie-Koźlu w towarzystwie innego turysty z opolskiego „Rajdera”. Obaj koledzy towarzyszyli nam aż do Sierakowic, gdzie zatrzymaliśmy się na posiłek. Ostatni odcinek trasy przebiegał przez Rachowice i Ostropę do Gliwic. W wycieczce uczestniczyli: prowadzący Adam Czerniawski, Krzysztof Jaskólski, Krzysztof Kotuła, Jolanta i Maciej Maćkowscy, Katarzyna Parlak, Tadeusz Pizar (zakańczający kolumnę), Małgorzata Radomska, Julian Rzewódzki i Jan Zabrzeński. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękuję za udział i miłą atmosferę w trakcie wycieczki.

Relacja: Adam Czerniawski
Zdjęcia: Katarzyna Parlak, Julian Rzewódzki