Rowerem na Szlaku Pomników Historii
Wrocław, Brzeg - 27.07.2019

27 lipca 2019r. odbyła się wycieczka kolejowo-rowerowa Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Wł. Huzy pod hasłem "Rowerem na szlaku Pomników Historii". Inicjatorem i prowadzącym 8-osobową klubową wycieczkę był przodownik turystyki kolarskiej kol. Krzysztof Kotuła. Naszym celem było odwiedzenie Pomników Historii w Wrocławiu i Brzegu. W tym celu udaliśmy się porannym pociągiem do Wrocławia, gdzie na trasie naszej rowerowej wycieczki zwiedziliśmy obiekty z kanonu Odznaki Krajoznawczej Polski: budynek dworca kolejowego - Wrocław Główny, most Grunwaldzki oraz Halę Stulecia będącą zarazem zabytkowym obiektem wpisanym na listę Pomników Historii.

więcej

Z Wrocławia trasa prowadziła nas w dużej mierze wałami przeciwpowodziowymi w kierunku na Opatowice, Trestno, Blizanowice, a w dalszej części lasem do Kotowic, by przez Zakrzów i Siedlce dojechać do Oławy. W Oławie znajduje się Zamek Piastowski z listy odznaki Rajd Kolarski "Szlakami Zamków w Polsce" będący obecnie siedzibą Urzędu Miasta. Próba odwiedzenia Oławskiej Izby Muzealnej na Rynku spełzła na niczym choć wg informacji dostępnych w internecie w soboty turyści są serdecznie zapraszani do godz. 14:00 :-(
Opuszczając Oławę skierowaliśmy się drogą w kierunku Ścinawy Polskiej, by dalej przez Lipki i Brzezinę do Brzegu. Tutaj znajdował się drugi z przewidzianych do odwiedzenia podczas wycieczki Pomnik Historii - Zamek Piastów Śląskich z renesansową bramą i kaplicą zamkową pod wezwaniem św. Jadwigi – nekropolia Piastów. Brzeg również był miejscem, gdzie nasza grupa podzieliła się na tych co zakończyli swą wycieczkę rowerową w Brzegu i udali się do Gliwic pociągiem oraz piątkę, która postanowiła kontynuować dalszą wycieczkę na rowerach do Opola trasa przez Kruszynę, Zwanowice, Kopanie, Wronów do Skorogoszczy. Pomiędzy miejscowościami Kopanie, a Wronów trasa była pełna rowerowych wyzwań powodując, że chwilami nasza jazda przypominała jazdę przez "saharyjskie piaski". Za miejscowością Skorogoszcz skręcamy na drogę wojewódzką nr 459 prowadzącą bokiem do Opola. Tutaj również natura nie była dla nas łaskawa silny wiatr od czoła zasadniczo nas spowalniał, a dojazd do Opola na zaplanowany pociąg do Gliwic stawał pod znakiem zapytania. Ostatecznie się udało, "wpadliśmy" na dworzec na pięć minut przed odjazdem pociągu. Siedząc w pociągu zmęczeni, a zarazem zadowoleni z wymagającej wycieczki (102km) podsumowaliśmy jej trud i wspominaliśmy śmieszne sytuacje, które spowodowały powrót uśmiechów na nasze twarze.
W wycieczce udział wzięli: Bożena i Krzysztof Bobis, Adam Czerniawski, Aldona Felkel, Piotr Kalinowski, Krzysztof Kotuła, Mariola MacLean, Julian Rzewódzki.

Relacja: Krzysztof Kotuła
Zdjęcia: Krzysztof Bobis

Wycieczka klubowa "Odpust na Magdalence"
Kaplica św. Magdaleny, Goszyce - 21.07.2019

W niedzielę 21 lipca 2019r. Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Wł. Huzy zorganizował wyjazd na mszę św. odpustową, która rokrocznie odbywa się w leśnej kapliczce św. Marii Magdaleny w przysiółku Goszyce – Las.
Z Rynku, po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia przy słonecznej jeszcze pogodzie, w drogę wyjechało dziesięć osób. Trasa prowadziła zielonym szlakiem rowerowym przez Kozłów, Rachowice, Sierakowice do kapliczki św. Marii Magdaleny. Na miejsce przybili też członkowie „Sokoła” z Radlina, a także wielu rowerzystów niezrzeszonych. Były też grupy konne, no i oczywiście samochodowo – piesze.
Ponieważ kapliczka leży już w woj. opolskim, obecne było też radio Diecezji Opolskiej „DOXA”. Piszącej tą informację, przyszło udzielić wywiadu. (To już nasze drugie bezpośrednie spotkanie z radiem DOXA – pierwsze było przy okazji pielgrzymki na Górę Św. Anny - miłe).

więcej

Po mszy, można było posilić się m.in. żurkiem, kiełbasą, kawą czy herbatą. Dochód z utargu ma być przeznaczony na remont zabytkowej kapliczki wybudowanej w XVIII w. Niestety, po godz. 13-tej zaczęły sprawdzać się nieciekawe prognozy pogody i przyszło nam wracać w deszczu. W związku z tym wybraliśmy najkrótszą drogę. Najpierw przez las do Tworogu Małego, gdzie musieliśmy przeczekać ulewę, by dopiero po 1,5 godz. wyruszyć przez Sośnicowice prosto do Gliwic.

Relacja: Małgorzata Radomska
Zdjęcia: Jarosław Szerszeń

XIV Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę
13.07.2019

W Częstochowie na Jasnej Górze dobiegła końca XIV Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa. Brało w niej udział około 1,5 tysiąca rowerzystów, którzy przybyli w 50 zorganizowanych grupach na błonia pod wałami jasnogórskiego klasztoru ojców paulinów. 21 członków naszego klubu brało udział w tym wydarzeniu. Naszą grupą kierował kol. Krzysztof Bobis, który wcześniej dokonał jej rejestracji w komitecie organizacyjnym pielgrzymki. Wcześniejsza rejestracja zagwarantowała nam otrzymanie pamiątek pielgrzymkowych przygotowanych przez organizatora. Ponadto opracował cała trasę przejazdu i poprowadził 10 osobową grupę, która pokonała w tym dniu około 170km. Pozostali członkowie naszej grupy zdecydowali się na pokonanie części trasy pociągiem Kolei Śląskich.

14.Pielgrzymka_Rowerowa_Czestochowa.mp4

Relacja portalu - Niedziela TV

XIV_Pielgrzymka_Czestochowa.mp4

więcej

Wszyscy uczestnicy pielgrzymki zebrali się w Częstochowie na Placu Daszyńskiego w pobliżu kościoła p.w. św. Zygmunta, by po uformowaniu kolumny wyruszyć Aleją NMP w kierunku Jasnej Góry. Imponującą 1,5 tysięczną grupę poprowadzili ks. bp Rudolf Pierskała (biskup pomocniczy diecezji opolskiej i zapalony rowerzysta) oraz koordynator XIV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rowerzystów ks. kanonik Jerzy Grochowski. Po dotarciu kolumny na Jasną Górę i zajęciu miejsc w sektorach przez poszczególne grupy na błoniach pozostało około kilkudziesięciu minut do uroczystej Mszy św. w intencji pielgrzymów. Czas ten pielgrzymi wykorzystali na osobistą modlitwę w kaplicy Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej i zwiedzenie klasztoru. Przed Mszą św. sekretariat pielgrzymki poinformował o zarejestrowanych przybyłych grupach, przedstawiając kierowników grup, liczbę pielgrzymów, czas pielgrzymowania, ilość przejechanych km. Zaprezentowano również nasz klub. Rowerowych pielgrzymów powitał przedstawiciel ojców paulinów podprzeor o. Krystian Gwioździk. Następnie rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana przez uczestnika pielgrzymki ks. bpa Rudolfa Pierskałę, który w jej trakcie wygłosił homilię. Na zakończenie ks. kanonik Jerzy Grochowski przypomniał historię pielgrzymek rowerowych i zaprosił na przyszłoroczną jubileuszową XV Ogólnopolską Pielgrzymkę Rowerową, zwracając się z apelem do pielgrzymów by w swoich środowiskach zachęcali do udziału w tym wydarzeniu.
Po Mszy świętej większość członków naszej grupy przed droga powrotną do Gliwic udała się na posiłek w pobliskich punktach gastronomicznych. Do Gliwic udano się różnymi trasami. Najliczniejsza grupa kierowana przez kolegę Krzysztofa Bobis wybrała trasę przez Woźniki, Sośnicę, Kalety, Brusiek, Tworóg i Pyskowice. Przejeżdżając od Częstochowy do Woźnik nieoddanym jeszcze do użytku odcinkiem nowobudowanej autostrady A1. Inni pojechali DW 908 przez Hutki, Sośnicę, Miasteczko Śl., Tarnowskie Góry, a pozostali dojechali do Gliwic przez Konopiska, Boronów, Koszęcin, Tworóg, Pyskowice.

Relacja: Adam Czerniawski
Zdjęcia: Krzysztof Bobis, Witold Czempiel, Elżbieta Falska

Wycieczka klubowa - Kamieniec - 06.07.2019

W sobotę 6 lipca 2019r. została zorganizowana wycieczka klubowa do Kamieńca. Celem wycieczki było dołączenie do około 60-osobowej grupy uczestników VIII Pielgrzymki Rowerowej z Kalet jadących do Sanktuarium Matki Boskiej Kochawińskiej w Gliwicach. Organizatorem pielgrzymki była parafia św. Józefa Robotnika w Kaletach-Jędrysku. Grupę rowerowych pielgrzymów z Kalet do Gliwic poprowadził kol. Grzegorz Kukowka. W pielgrzymce uczestniczył na całej trasie również kol. Krzysztof, dojeżdżając bardzo wczesnym rankiem do Kalet. Pokonał w tym dniu przeszło 97km. Kilku innych uczestników wycieczki klubowej dołączyło do trzech kolumn rowerzystów z Kalet w Kamieńcu, by razem przebyć końcowy odcinek trasy prowadzący przez Karchowice, Zawadę, Przezchlebie, Czechowice, Łabędy do Sanktuarium Matki Boskiej Kochawińskiej w Gliwicach.

więcej

Tam pielgrzymi z Kalet uczestniczyli we Mszy św. odprawionej w ich intencji, po zakończeniu której ojcowie jezuici zapoznali pielgrzymów z historia obrazu Matki Boskiej Kochawińskiej i parafii. Po odpoczynku przy ognisku na terenie ogrodu parafialnego pielgrzymi wyruszyli w drogę powrotną do Kalet, przez Pyskowice, Łubie, Brynek, Mikoleskę. Uczestnikami pielgrzymki na całej trasie byli członkowie klubu Grzegorz Kukowka i Krzysztof Kotuła, a na jej końcowym odcinku od Kamieńca: Adam Czerniawski, Ryszard Małkowski, Jarosław Szerszeń oraz sympatyzująca z Klubem p. Janina.

Relacja: Adam Czerniawski
Zdjęcia: Adam Czerniawski, Piotr Fronczek